Uw adres voor een „Semperflorens", Helder. PLAATSELIJK NIEUWS. 0. D. Zur Mtthlen, t In den ouderdom van 70 jaar is Zondag te Umuiden overleden de heer Caspor Diedxich Zur MUhlen, lid dor bekende cargadoors- lirma Zur Miihlen Co. Gedurendo een reeks van jaren was do heer Zur Mühlen In den Helder woonachtig en heeft in dlo portode vcol en nuttig werk voor onze gonuTUto -verricht.^ Lango jaren loch bekleedde hij eon zotol in don gemeen teraad en in do Provinciale Staten. Zijn be langrijkste werk was wel de oprichting van de VeroenJging „Liefdadigheid naa.r Ver mogen", dlo op zijn initiatief tot stand kwam. •Een eerste bijeenkomst had plaats 20 Deo. 3890, in do 10 dagen later volgendo verga dering werd hij tot voorzitter- benoemd, wciko functie bij tot aan zijn vertrek uit de gemeente vervulde. Tot aan zijn dood bleef hij corelid dezer veroeniging. Van de toen malige bestuursleden, de heeren O. D. Zur Mühlen (voorzitter), A. Klik (penningmees ter), Jan Brouwer (secrotoras)? (J. Swaving, J. L. Bonjuezijn, H. Bitter Jr. en A. P. Tim- in ers. was bij do cenlg overlevende. Behalve van „Liefdadigheid naar Vermo gen" was do heer Zur Mühlen do stichter van hot 1'unds tot ondersteuning van red- da rs van schïpbvëjikclingon, eeno instelling, die, evenals L. n. v., nog op dit oogonhlik haar nuttig werk verricht. Ook daarvan was hij voorzitter en thans nog eero-voorzittor, en zoozeer gingen hem do belangen van dit fonds ter harte, dat hij ook na zijn vertrok u il do gemconto voor; do vergaderingen dik wijls overkwam, j.iij het bezoek van H. M. do Koningin op 32 Sri-; omber 1894 was hot alweder hot initiatief van den hoor Zur Mühlen, dat zorgde voor eon Hare Majesteit wanrdigo ontvangst; de oprichting van eeno Feest commissie, waarin hij het voorzitterschap vervulde, was zijn work. De overledene was voorts kapitein der dienstdoende schutterij on het muzlokkoarps dezer instelling mocht zich voortdurend in zijne belangstelling verheugen. Trouwens, waar hij ken, gaf do hoor Zur Mühlen inot milde hand. Verschillende instellingen wij noemen o.a. 'do Ambachtsschool, do Texelsóho Stoombootdienat, het thans ver dwenen badhuis In do Binnenhaven, zij werden b]j voortduring finantioel voortge holpen door hem. En door zijn vele relaties als .reeder en cargadoor was hij in staat vele jongelui voort te helpen, en, waar het kon, aau te bevelen, zoodat menigeen een goede positie aan hem te danken hooft. De heer Zur Mühlen was ridder van do Franz Josefsoxdo. Do begrafenis heeft morgonmlddag om 12 uur plaats op do begraafplaats Weaterveld onder Velson. Op 24 Deo. slaagde te Amsterdam voor het diploma B. van do Veroeniging tot bo- vordering van do Handenarbeid in Neder land dc heer G. Warnor alhier. Tot lceraar In do eleotro-toohniok aan do Ambachtsschool to Heerlen is benoemd do heer J. O. B. RoelofB alhier. Voor de Wcensche kinderen. Zondag 28 December word onder do HH. Missen in boldo li.-K. kerken gecollecteerd voor do Wconsclio kinderen. Do opbrengst dezer collecte bedroeg 442.02. Stephan Pfirtos. Men verzoekt ons medo to doelen, dat do Werel-ilioroemdo wond* rknuap Portos ton bate d«x noodlijdendo Weensche kinderen op Maandag 2(1 Januari een concert komt geven i i: (Jaslno. Dozo Jeugdige 16-jarigo Hongaar, die o.a. to Amsterdam, den Hang, Utrooht en Haarlem voor tallooze uitverkochte zalen mot zijti vlekkeloos rein, gevoelvol en fabelach tig technisch vioolspol, schitterende triom fen vierde, zal worden gesocunaoord door dc pianist Marcel van Gooi, die zich op hot concert Partow als eon pradhtbegololder heoft ontpopt Concert Bella Pain. Zooato wo al mot oon onkel woord modo- d tel don, zal do zangeres Bella Pala hier 7 Januari eon concert geven mot medewerking van dc heorou Joh. F. Pala on Axio D. van do Weg. Verwacht mag worden, dat, evenals bij haar vorig optreden op 4 April van dit jaar, ei-u talrijk publiek van do gelegenheid om dozo begaafde zangeres te hoorun, gebruik zal maken, temeor daar mei Pala, naar wij vernemen, bot volgond Jaar liior niet zal kun nen optreden wegens verbintenissen buitens lands. >o „Prov. Gron. Courant" sohroof omtront oen concert aldaar: „Voni, vidl, vlcil kan do zangeres van gis teravond zoggen. Al dadelijk na de door hot orkest zoo pittig gespeoldo ouverture van do opera „dlo Entfüuruug o. (L Serail" wist Bella Pala het publiek to booien door hare voordracht van do aria uit die opera, een aria, die technisch hooge eisohen stelt aan oen zangeres. Er mogen dan velen rijn, die niet sympa- thyseeren met dezelfde coloratuurzang, toch heeft do jeugdige zangeres bewezen, dat zQo'n aria, op muzikale en gemakkelijke wijze voorgedragen, zijn eigenaardige bekoring heeft en behoudt. Dat mej. Pala het meer moderne lied beheerscht, heeft ze na de pauze bewezen met de liederen van onzen landge noot Hub. Cuypers. Gaarne hooren wij haar nogmaals en dan do Holfiud3ohe dichtkunst, verklankt door componisten van eigen bodem, niet ver geten 1" Adres aan den Raad. Hot volgend adres is aan den Raad ver- zondon: Door de steeds toenemondo werklooshoid lil do bouwvakkon, komen ondorgoteekonde organisaties tot U met het verzoek of tegen die zich uitbreidende werkloosheid ook eoni- go maatregelon getroffen kunnen worden. Wel zal er binnenkort een sohool aanbe steed worden, maar daar hebben wij op het moment niets aan, omdat wanneer dl® school gebouwd zal worden, er minstens wol oenige maanden mee gemoeid zijn, alvorens tot den werkelijken bouw wordt overgegaan. Daarom hebben ondergeteekende organi saties gemeend (en daar staan zij niet scep tisch tegenover) dat op de volgqpde wijze eene practiscko werkloozenzorg kan worden ingevoerd. Wij geven U daaromtrent een aanwijzing aan do hand van het resultaat, dat in Zwolle bereikt is. Elf November 1918 stond de Gemeenteraad aan een daarvoor gevormde Commissie voor Arbeid eon crediet toe van 16.000 ter be strijding van de kosten voor werkver schaffing. De werkzaamheden bestonden uit het ver- workon van een 150-tal boomen tot brand hout, het vervaardigen van betonputten en -platen en het maken van ramen, kozijnen, kappen, enz. In het gohoel zijn vervaardigd: 209 buitendcurkozijnon, 206 onkolo en dubbele raamkozijnen, 653 binnendeur kozijnen, 18 trappen met een kwartslag, 638 Ma. sintelcementplaten, dik 0 cM., 178 stuks betonputten met stankschormen en vast rooster, met ijzeren wapening, 53 stuks straatkolken id., en voor het distributiebe drijf 142.850 KG. brandhout. Ruim 40 gezel len waren gedurende de wintermaanden aan productief werk geholpen, terwijl tegen Mei het werk beëindigd werd. üit do bijgevoegde rekening blijkt, dat werd uitgegeven aan: Aankoop materiaal bouwbedrijf 14081.21 Axboidsloon incL verzekering bouwbedrijf 7040.08 Aankoop gcrocdschop bouwbedrijf 56.05 Huur van loods on gereedschap 262.58 Diversen, w.o. schrijfbehoeften, lichtdrukken bouwbedrijf 188.71 Totaal ƒ23128.63 Aan inkomston stond hier tegenover: Opbrengst verkoop gemaakto bouwoonstructiedcolon 22302.5.4 Verkoop overblijvende materialen bouwbedrijf 115.- Totaal 22-417.54 Hot nndeelig saldo dus' met de berekening over hot brandhoutbodrijf medo is groot 596.84. Nog geen 600.— alzoo hoeft deze Btounvorstrckking aan do gemeento Zwolle gekost. Gaarno zngon ondorgotoekende organisa ties, dat U in deze ook zoo zou handolen. Voor do Aid. Holder van don Alg, Nod. Bouwnrbcidorsbond, A. VALKHOFF, Secretaris. Helder, 29 Deo. 1919. Aanbesteding^ Door do Dircctio van Rijkswerf to Wil lemsoord werd Zaterdagmiddag annbestocd het verrichten van oonigo herstellingen aan gebouwen, bohooronde tot 's Rijkswerf to Willemsoord. De volgonde" biljotton waron ingekomen: W. A. Ran 2091Q.H. Rie- mers f 108.40.—, J. Smit 19600.—, A. Krijnon 19281.—, L L. van Os 18740.—, Gobr. van Pelt ƒ18619.—, R. N. van Os 17694.—, F. Drijver ƒ17624.—, J. do Vries ƒ17460.—, H. Starrenburg J. Boerdijk ƒ36500.—, A. van Wouw 16200.allon to Heldor. Hot work is aan den laagston inschrijver gegund. Uit hot Politierapport. K., dlo -beschonken was, nam des avonds uit de vestibule van de Marinoclub een jas en een hoed van oon bezoeker weg, doch werd betrapt 'en aan de politie overgeleverd. Hij werd aan het bureau aan het Molenplein in bewaring gestold en proces-verbaal word te gen hem oftcmaokt. Ten nadoelo van een sergeant der infante rie is uit het fort Erfprins oon zoo goed als nieuw zwartgelakt heerenrijwiel ontvreemd, merk „Soraphine", do banden gemerkt „Dia deem". Do deur van ocno woning in do Vijzelstraat werd des nachts door bakladigen vernield. Vermoedelijk was dit'hot work van vlsschors- jongens. Eon zekoro N. H., wonende te Koegras, verzette zioh liovig, toen hij terzake open bare dronkonsohap door do politie word ge arresteerd. Processen-verbaal wegens beide feiten werden tegen hom opgemaakt. GEMENGD NIEUWS Hoog water. Godurondo do laatste dagon der. vorige week is het water der grooto rivieren go- woldig gestegen. Uit den Elzas on uit hot Neokar- en Maln- gebied kw.amon reeds berichten van over- stroomingon en ook in ons land hoeft de hoogo waterstand roods naumcrkelijko scliado aangericht. In Zuid-Limburg is do Maas reeds sudort eontgo dagon buiton hare oovers getreden. Zaterdag word ochtor uit Maas tricht 12 cM. val gomold. Te Ntftrik bozwook Zatordag do sluis 09 stroomde dientengevolge het Maaswater het land van Mans on Waal binnon. Eerst laat in don nacht elnngdo mon or in eon dom op to worpen, waardoor hot water zoo goed als tegengehouden werd. Uit tal van plaatson langs do Waal, Maas, Rijn on IJsel komen berichten over den hoo- gen waterstand- Gearresteerd. De Antwerpsche justitie on recherche heb ben, naar de „Tel." verneemt, de hand gelegd op twee Nederlandscho jongelieden van on geveer 24-jarigen leeftijd, P. v. W. te Dor drecht en zekeren T. uit Ridderkerk. Eerstgonoemde reed begin van dit jaar met een motorrijwiel eon ll-jarige knaap dood on werd deswege veroordeeld. Verdor had hij nog andere zaakjes mot de justitie te vereffenen, en om daaraan te ontkomen, nam hij met T. de vlucht naar Antwerpen op valsche passen. In de Scholdestad hielden zij zioh onledig met diefstal van rijwielen en eon Harley Da- vldson motorfiets. Zelfs stalen zij twee onbe- heord staande, auto's on wisten die met hulp van hun valscho namen on passen oyer do grens in Nodorland te brengen. Een der wa- fms werd In Rotterdam, do tweede in Den artg verkocht. 16 Deo. j.L ontdokten zij we derom een onbeheerde auto op oon dor Ant werpsche boulevards. Do eigenaars ervan, twee Amerikaansche officieren, en hun chauffeur, bevonden zich in een café. Van W. zette den motor aan, doch de chauffeur, onraad bemerkend, snelde naar buiten en sprong op de treeplank, juist toen de twee dieven den wagen op gang hadden gebracht. De chauffeur werd door v. W. met een revol ver door de hand geschoten en toen hij nog ingezonden mededeoling. op den Nieuwjaarsmorgen, is: Koningstraat 13. Telefoon 341. Voor don OudejaarsavondMISTLETOE. niet don wagen wilde loslaten mot hot wapon verscheidene molen op hot hoofd geslagen, totdat oindelijk do Amerikaan bewusteloos op don grond vieL De schurken ontkwamen vervolgens in do auto. Eon paar dagen geleden echter is het oon rechercheur gelukt, ze in handen te krijgen en achter de tralies te bergen. De auto is op gespoord, evenals de in Rotterdam en Den Haag verkochte wagens, die echter reeds in de derde hand waren overgegaan. Een bolsjewiek ontsnapt Eon Russische bolsjewiek, die op het fort Wierickersohans bij Bodegraven geïnter neerd was, cn Zaterdagmiddag onder mili taire geleide oenige oogenblikken in café „Port von Clovo" in dc Vlamingstraat in den Haag vertoefde, heeft kans gezien vandaar te ontvluchten. Mon, vermoedt dat dozo vlucht voorbereid was cn don Rus, door op dringen van menschen het mogelijk gemaakt is aan zijn militair geleido te ontsnappen.' De ontvluchte is genaamd Sergcl Sugar en noemt zich ook Shugar Kurtzojo of Drooze. Hij is monteur van beroép en spreekt hakke lend Hollandsch of Duitscli. Om moeite to voorkomen. Naar „de Tijd" verneemt, heeft de directie eenesr vrij omvangrijke fabriek, om van allo lasten on bomoeiingen in zake do verzeke ringswetten af to wezen, haar geheolo per soneel, zoowel arbeiders als kantoorbedien den tot aandeelhouders gopromoveerd. De- zon werken nu niet moor in loondienst, maar in eigen zaak. Zij" genieten geen loon maar dividend. Allen namen hiermee genoegen on zijn trotsch op hun nieuwen titol, waarvan zij aan vrienden -en bekenden kond hobbou gedaan. Gevallen grootheid. Do Engelsclie kruiser „King Aifred'1 ls door do N.V. Frank Rljsdjjk's Soheepssloo- perij to Heaidrik-Ido-Ambackt aangekocht en zal vermoedelijk begin Januari naar Holland gesloopt worden om to worden gesloopt. Do „King Alfrcd", in 1901 gebouwd, heoft 152.4 M. lengte. 21.7 breedte en een diep gang van 7.9, M. Met haar machines, die 81.600 I.P.K. zijn, kon het schip, dat 14.300 ton groot is, de respectable snelheid van 23.0 mijl per uur bereiken. In tonnenmaat en sterkte der machines overtreft de „King Alfred" alle kruisers tot nu toe in Holland gesloopt. Verborgen kinderen. De „Times'1 verhaalt van drio jonge men schen van respectievelijk 20, IS en IS-jaar oud, dio nog nooit eon voet buiton de deur van hun huis hadden gezet on ook niet do minsto opleiding hadden genoten. En het oedoeldo huis staat midden in Lon den. Do vader van dat gezin werd cenigo jaren na zijn huwelijk in oon hospitaal opge nomen, lijdonde aan con niet nader aan to duiden ziokto, waartnoo hij vrouw en kindo- ron besmet had. Uit schaamte en smart had ie -moeder do kinderen, dwergen en lijdende aan allerlei kwalen, voor het oog der wereld verborgen gehouden. In hot begin dezer week kreeg do oudste hét in 't hoofd op een muur to klimmen. Hij werd in een ziekenhuis gebracht, ou tengc- volgo daarvan word hot geheim onthuld. Helder Vooruit. H. Met hot graven van hot Noord Hollandsch kanaal word in Noord-IIolland's Noordpunt motoon hot land Ingesloten ten Noorden van de polders Zijpo en Wioringorwaard door aan do Oostzijde van het kanaal een.dijk te leg gen, dlo hot Zulderz. i-wator afsloot. Wel werd reeds vroeger. (3662) do genoomdo 01- denbarnovoldsdjjk aangelegd, maar dozo be scherming waakte alleen togen invallen van de Noordzee. Tot 1818 bloven do gronden van het Koogras open voor het spel der gol ven van de Zuiderzee. Hot hooge Noordon was hu oen gehool geworden, naderhand nog vergroot door do insluiting van den Anna Paulownapolder in do jaren 18151847. Bel de polders voegden gezamenlijk aan do punt eon kleine 10.000 HA. land toe. Heldor was nu geheel en al met hot vasto- land vorbondon en kon zich, toon hot ka ntin! word voltooid en do verbinding met Am sterdam tot stand kwam, rustig ontwikkelen. Do haven werd mot grooto koopvaardijslul- zon mot hot Groot Noord-Hollnndaoh kanaal verbonden, terwijl Jn dien tild tevens do bin- nonhaven werd gegraven, die evonoons door do sluizen verbinding had mot do zeehaven en uitliep in hot Groot Noord-Hollandsch kanaal. Deze binnenhaven had eono longto van ruim 900 M. en cone breedte van ongeveer 60 M. op den spiegel Na dien tijd is den Helder geregeld vooruitgegaan, nevens de ontwikkeling van de haven. Was de noord punt in den aanvang eeno woestenij, na do insluiting van het Koegras en de bevordering van de plaats tot voorhaven, van Amsterdam, veranderde dat. Woonden' or te Helder en Nieuwediep in 18:1.8 ruim 2600 menschen, in 1849 was het aantal inwoners reeds tot 3.9000 tegen. Do vooruitgang van don Helder was in Amsterdam blijkbaar wel voorzien. Reeds bij den aanleg van het Noord-Hol landsch Kanaal werden aan de ontwikkeling van do gemeente slagboomen in don weg ge legd. Vooruit was al besloten, dat hot kanaal zoo groot moest worden, dat de zeeschepen daardoor naar Amsterdam kondon worden gesleept. Eeno oigenlijke voorhaven mocht dus Holder niet worden, alles moest daar' slechts doorgaan om naar do IJ-stad to kun- non komen. Als gevolg van hot doortrekken der zeeschepon door het Gr. N.-H. K. ont stond in den Heldor een jagersbedrijf. Allo schepen werden door paarden naar Amster dam -opgetrokken. Dat dit zeer langzaam ging, veel oponthoud gaf en bovendien pri mitief en kostbaar was, ligt voor de hand. Niettemin was en bleef de opzet, dat het ka naal voor zeeschepon geschikt moest blijven, om zoo de verbinding met Amsterdam te onderhouden. De vrees voor ooncurrentie van de nieuwe haven was to Amsterdam zeer groot. Het bouwon van scheepswerven was te Holder verboden, alleen de bestaande noodwerven mochten blijven werken. De regeoring heeft daaraan streng de hand gehouden. Tenslotte maakto men don Helder als los- en lighaven finaal onmogelijk. Wat was hot geval? In 1815 was Nederland met België verbonden. Tijdens het continentaal stelsel was in België industrio en mijuwezen tot bloei gekomen. Toen nu do ordo was teruggekeerd, begon Engeland met succes tegen België to coneur- roc-ren, waardoor mon aldaar op bescherming aandrong, waarbij de zuidelijke fabrikanten gesteund werden uit hot noorden. Bovendien had de schatkist veel geld noodig voor het onderhouden van een groot leger en tenge volge wan de grooto schuld. Bij de regeering bestond dus eene neiging tot protectie, wat geld in de schatkist zou brengen, terwijl die neiging in de hand werd gfewerkt, doordat alle Europeesche Staten het stelsel van be scherming huldigden. In. 1816 werden do in directe belastingen bij de wet geregeld, waarbij tevens aan den handel groote belem meringen in den weg werden gelegd. Een strook land, langs do zeekant, van ruim 2600 M. on langs do landzijde van ruim 5500 M., werd als onvrij territoir beschouwd. Hier mocht niet worden gelost cn geladen, terwijl alle goederen op dat terrein voor smokkelwaren werden aangezien cn aldaar niets mocht worden opgeslagen,, noch fabrie ken en magazijnen worden opgericht. Nu werd den Helder in 1S22 tot onvrij ter ritoir verklaard, wat eon groote hinderpaal voor do ontwikkeling van do gemeente werd. Ondanks allo maatregelen echter tot onder drukking ging do plaats vooruit en steeg het aantal inwoners gedurig. Natuurlijk bleef ver zet tegen de belemmering van die ontwik keling niet uit. Meerdere dingen werkten dit in de liand. Het havenbedrijf was hoe lan ger hoe omvangrijker geworden en sleepbo-o- ten waren in do vaart gebracht voor het zoo noodig uit do haven slcepen der schepen. Do in 1826 voor het eerst in dienst gestelde stoomboot sloopte In 15 jaren (tot 1841) alleen bijna 4300 vaartuigen. In 1S21 was reeds meer ten bohoovo dor marine een dok aan gelegd. In den aanvang der 40or jaren begon dit dok gebroken to vertoonen- en werd met "den aanleg van con nieuw begonnen (3.857), dat met het daarbij bohoorend dokkanaal, do keersluis, zeesluis en draaibrug in 1866 gereed kwam, welk dok eono lengto had van 110 M. Wat de verbindingen van don Helder betreft, sedert 1845 was or eon stoomboot- dienst opgericht door de Gdbr. Zur Mühlon, die de gemeenschap met Amsterdam onder hield. Dczo werd nog beter, toon in 1865 don Helder bij het spoorwegnet werd aangeslo ten mot Amstordnm on Haarlem, torwijl togo- lijkertijd het goederenverkeer zeer werd ver gemakkelijkt door het graven van oen groot bassin, waarin do schepen zouden kunnen aanleggen en aan do spoorlijn lossen en la den. Tevens word voor het Noord-Hollandsch Kanaal eon sloepbootdients ingericht, daar door het jagersbedrijf vernietigd werd. Een en ander wijst op eenen gedurigen vooruitgang, ondanks de pogingen van Am sterdam om dio tegen te houdon. Eon groot succos was hot voor do gemeente, toon het haar gelukte om in 1851 het onvrij territoir opgeheven te krijgen. Reeds in 1822 was be paald, dat vestingen daarvan konden worden uitgeschakeld. Nu word Heldor in 1844 bij de wet" tot vesting verklaard, waardoor do mogelijkheid tot opheffing van de oni..^fcid in t uitzicht werd gesteld.. Dit was evenwel niet naar den zin van Amsterdam. Door aan houdend aandringen werd het lorren van hout en steenkool voor eigen consumptie tco- golaton, maar lator weer door tusschenlcomst van do Amsterdamscho handelaren gewei gerd. Niettemin zou Amsterdam do vrijma king van liet havonopblcd niet kunnen tegen houden. In Engelfmd was do vrijhandelsbe weging begónnon on Jn 1849 werd aldaar do' aoto van navigatie afgeschaft. Do scheep vaart word vrij. Engeland voelde zich sterk genoeg om do Descherming op zijde to wer- pon. Ook in Holland begon do bewoging voor don vrijhandel. Dit werkto hot pogen van Holder om los te komen van do bindende banden in de hand. slaanbaar is en er niet zoo hoog tegon op ge zien moot worden. Laten de Heldersche spelers daarmede rekening houden en we ho pen voor het bestuur dat a 11 o le elftalspe lers Zondag present kunnen zijn en zich in goedo conditie mogen bevinden. Vol goeden moed dus a.s. Zondag. Helder IOud-S. BI B. S. I spelers. Donderdag 1 Januari zal „Helder F1 den strijd aanbinden mot een elftal, samengesteld uit oud-S. H. B. S. I cpelcrs. Waar do vroe gere ontmoetingen tusschen Helder en S. H. B.S. zich steeds mochten verheugen in de grootst mogelijke belangstelling van het Hel dersche voetbnlminnende publiek, hebben wij gemeend de voetballiefhebbers dool' dezen wedstrijd te arrangeeren een ware verras sing te bereiden. Voor „Helder" tevens een goede oefening met het oog op den belang rijken strijd tegen „Purmersteijn"- op 4 Jan. e.k. Zooals uit de opstelling zal blijken, be staat bet oud-S. H. B. S. elftal uit meerdere spelers van goeden naam op voetbalgebied en"wij gelooven dan ook, dat deze ontmoeting een zeer spannend verloop zal hebben. V, oi- ke trouwe bezoeker der vroegere S. H. B. S.- wedstrijden herinnert zich niet meer de zoo bekende voorhoede, toendertijd de „kleine voorhoedo" genoemd? En zijn spelers als Van der Dussen, Schut, Sooboldt, enz., reeds ver geten? Voetballiefhebbers, weest in grooten getale getuige van dezen aardigon wedstrijd, die bij de meesten, zoo niet allen uwer, zonder twij fel eon aangename her?- ..ring zal nalaten. Door uw komst steunt gjj tevens de kas van „Helder". Aanvang 2 uur precies. „Helder" komt uit met: Schrior Jurg Duinkor Bak Tiesson Vorsluiie Albore Jongbloed Prins Smit Brookhoizan Uitslagen vftn Zondag 28 Docombor. 2o k lasso B. Z. F. O.—B. O. H. 1-8 Noorlandin-rZ. V. V. 2—3 AmstolO. D. E. 0—0 K. F. O.—Swlffi 2—6 Resorve 2o klasse D. Z. V. V. 2—Holland!» 2 1-2 O. D. E. 8—A. F. O. 8 0—1 In do 8o klasso E liaddon Boen wedstrijden l'laat.y. In 2 E bookton do loidora liun oorsto nodor- laog: op olgon grond worden de rood-witto Zaan dammers door li. C. H. mot 8—1 geklopt Do Haar lemmers habbon hierdoor mooi revanche gonomon voor do 4—0 nederlaag, Indertijd .tegen Z. F. O. golodou. In du 'lo klaaso kon hot stork onttakelde AJax hot ook niet van do hokkosluitora winnen: in Am- etordain was 1—1 het resultaat togen H. F. O.: hot is het Co gelijke snol van do Ajaciden. Ook do Jongato le klusser, A. F. O., beantwoordt long niut aap do vorwuchtingon. dio mon aanvankelijk voor dozo club koostordo. Zo troffen „Haarlom" in uit stekende. conditio. Houtkoopor had een goodo bul on zoud do Amstordammora mot 60 naar huia. Ook do 3e Amst&rdamscho club Blauw Wit leed woor oon nederlaag; van V. V. word mot 10 verloren. Do volgordo ia nu: H. B. fch. H. V. V_ V. V., Haarloxn. Blauw Wit tx Dondordag (Nieuwjaarsdag) epoolt N.W.D. I— Holdorseho combinatie op hot torroin Tuindorp. SPORT. Voetbal In do Bo klasso E ls Zondag niet gespeeld, zoodat ook „Heldor" weer ceii vrijen Zondag had. Do wedstrijd „N. W. D/'—„Alcmarla Viotrix H" vond evenmin doorgang, daar do A. V.-resorvea niet opgekomen waren en dc thuisclub dus oon paploron overwinning boekt. „Batavier" won met 20 van „W. I. IC. II". Do wedstrijd „W. I, IC. ÏT'„Heldor II" olndlgdo In een overwinning voor. eerst- gonoemdo. Do „Helderi'-reservea verloren mot 8—0. oon beslissende nederlaag dus, hoewel toch goflnttoord. wo *««0 verhin derd don geboden wedstrijd bij to wonen on lavnmon eerst toen do stand 2—0 was; Iets wat ons zoor verwonderde, daar sindsdien do „V.r. I. K."-vordodlglng steeds in actie was cn meer dan do handen vol had aan de voortdurende aanvallen der „TToldor"-voor- hoode. Hoewel er goed geschoten werd, mocht hot hen niet gelukken het zoo zeer verdiende tegenpunt te maken. Flink back- werk en goed keepen van Porto hoewel deze niet over geluk te klagen had.deden succes uitblijven. Bij een uitval maakte „W. T. F." zelfs een 3e goal, eon cadeautje van Thijsspn, den „Helderi'-doelman, dio 'ontij dig uitliep. De laatste minuten werd er.door H. nog alles opgezet om de befaamde „eor" te redden, doch Korsman c.s. gaven geen pardon. Een onverwachte kogel van Schrior belandt In Porto's handen, wat meer geluk dan wijsheid was. Ook Prins heeft geen ge luk cn dan, onder veel lawaai van de „W. I. K-supporters, kondigt de heer Geurts het eindo aan en boeken do „Helderi'-reserves htm eerste nederlaag. De linkshalf van „Helder" was do boste speler van het veld, de anderen voldeden maaf matig, do backs stelden zich steeds verkeerd op, terwijl Jong bloed zoownt niets uitgericht hoeft. „W. I. K." dankt de overwinning aan haar goede verdediging, vooral de backs waren trap- vast. v. d. Wal stond chronisch buiten spel. De leiding was correct, een handsgoval in het strafschopgebied (van Heeros) ontging echter den scheidsrechter. Overigens niets dan lof over zijn leiding. Zondag a.s. wacht Rolder I" een zware match. In Purmerend moet dan tegen „Pur mersteijn" gespeeld worden, de club die den vorigen Zondag met 8—1 verloor van ,R. S. V.". Een bewijs dus, dat P. niet onver- UIT DEN OMTREK. Texel, 27 Deo. Bij do hooge vloeden van do laatste dagen verkeerden een 20-tal schapen van den hoor Tv., dio op do schorren achter polder Een dracht liepen, in levensgevaar. Dit werd op gemerkt door eonigo jongens van Oosterend en aan hun cordate handelingen, waarbij meii tot aan het midden door hot water moest waden, ls het to danken, dat do dieren be houden bleven. Do eigenaar beloonde do moclto met 25 gulden, waarmede do jonge lui hun vrienden te rijk waren, 't Is eerder moer gebeurd, dat op deze plaats con aantal schapen om het leven kwamen. Do kinderen van do Hervormde Zondag school, tc Oostcrcnd, hebben gisterenavond Kerstfeest goviord in het kerkgebouw, al daar. Er was een fraaie kerstboom opgericht on onder grooto belangstelling van ouderen word door do jougd veel genoten. Do ver snaperingen, zoowel als 'do geschenken, vio len bij allen in don smaak. Er werd gozon- gon, gesproken cn vortold on volop genoten. Texel, 29 Deo. Nabij do Koog ls in do verloopen week oen kleine )>oot aangespoeld. Er was geen naam of ander kentceken aan to vinden. In do Vorloopcn wook werden aan don vlschafslag verhandeld: 5050 KG. gekookto garnalen. Do laagste prijs was 22, de hoog ste 83 ot per KG. Er werden slechts 6 HH. wulken nnngovoord. Do prijs was ƒ0.— 0.50 per H.L. Ook van hier zijn varsohlllcndo gaven ln nature afgezonderd, voor hot noodlijdond Oostenrijk. Volo boeren hobbou voor dit doel tarwe, enz. afgestaan. Correspondentie. Wegens plaatsgebrek moest het ingezon den stuk betreffende „Onrust" tot eon vol gond nummer blijven liggen. INGEZONDEN. Helder, 29 Deo. 1019. Mijnheer de Redaktour. Zoudt u zo vriendelik willen zlju, onder staand stukje in uw blad te willen opnemen. Bij voorbaat m'n dank. Steun Weense kinderen. Door het koinitee voor Helder uit het over heidspersoneel is aan do verschillende orga nisaties het volgonde schrijven verzonden: Helder, 27 Desember 1919. L. 8; „Het komitee voor den Heldor uit het overheidspersoneel tot steun aan het Weense kind, op 23 Desomber voor alle organisaties gekozen, heeft de eer u het volgende voor te stellen. 1. Indien het in uw voreniging moge- lik is, over te gaan tot steunverlening door overwerk, dit alzo te doen. 2. Indien het sub 1 genoemde niet mo- gelik is, 2 pCt. van het maandsalaris uwer leden te heffen.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2