NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De verborgen Vallei Eerste Blad. No. 5189 DINSDAG 6 JANUARI 1920 48e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Doiderdag en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 De abonnementsprijzen van ons blad zijn thans: In de stad f 1.40, per post fl.60, buitenland f2.40. Zondagsblad: In de stad f 0.57^, per post f 0.65, buitenland fl.05. Modeblad: In de stad f 0.95, per post fl.05, buitenland fl.30. Bij beschikking per post be rekenen wij 10 cents dispositie- kosten. Toezending van het be drag per postwissel is dus voor- deeliger. FEUILLETON. DUITsbHLAND. OURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Ct. per 3 mnd. f 1.40, franco per post f 1,60. Buitenland f 2.40 Zondagsblad 0.57»/* 0.65. „1.05 Modeblad 0.95. 1.05. „1.30 Losse nummers der Courant 4 ct. ADVERTENTIE N. 20 ct. p. regel. Ingez. mededeelingen (kolombr. als redactloneele tekst) 60 ct. Kleine advcrt. (gevr., te koop, te huur) v. 1 tot 4 regels 50 ct., elke regel meer 10 ct. bi) voorultb. (adres i Bur. v. d. bl. en met br. onder nr. 10 ct. p. advert. extra). Bew.-exempl. 31/» ct. Adv. op bep. aangew pl. worden 25 '/0 hooger berekend. BUITENLAND. FRANKRIJK. De Amérikaansche opslagplaatsen. De ernstige verduisteringen, welke zich bij de liquidatie der Amerikaansche oor- logsvoorraden in Frankrijk hebben voorge daan, hebben, naar men weet, ten gevolge gehad dat de regeering heeft besloten een nauwkeurige inventaris te doen opmaken. Thans is echter het Ametikaansche kamp op het eiland Sainte-Anne bij Nantes, waar voor millioenen goederen opgestapeld lagen, totaal afgebrand. Men vermoedt dat opzet in het spel is. VEREENIGDE STATEN. Oudejaarsavond ln New-York. Reuter seint aan de Engelsche bladen, dat in New-York, niettegenstaande het drank verbod, niet minder gedronken is dan vorige jaren. New-York viert Oudejaarsavond op straat, op Times Square ten Broadway en in de tal- looze hotels, reslaurnnts en café's. Ook Oudo jaar 1910. De bezoekers konden drinken wat ze wilden en velen die hun dranken van huis hadden meegebracht^ betaalden een kurken- geld, dat niet veel minder kostte dan vroeger de flesch. Ifassa-arrestatfe. Te Chicago zijn meer dan twee honderd anarchisten gevangen genomen. ITALIË. Volgens de Popoio Italia heeft het bericht, dat de Engelsche vloot manoeuvres in de Middellandsche Zee zal houden, groote on gerustheid in Italië verwekt. Men vermoedt dat Engeland door deze manoeuvres nadruk wil leggen op zijn eischen in het Naburige Oosten. ZUID-SLAYIE. Een onjnisf bericht Het „Journal" wijst erop, dat het bericht van den dood van prins Alexander tengevolge eener ontploffing te Belgrado niet juist kan zijn, daar deze zich te Parijs bevindt SCANDINAVIË. Staking ln de machlnelndustrle. In de Zweedsche machine-industrie staken 3000 man, terwijl 8000 man aangekondigd hebben te zullen staken wegens looneischen. Weer vlot. Het bij Laaland gestrande oorlogsschip was de Duitsche kruiser Wittelshach. Het schip ia weer vlot gekomen. Door HULBÉRT FOOTNER. 36) Joe werd rood als een biet en hief drei gend zijn vuist op. „Ik zal je leerenl" brul de hij. De kleine Stack kwam achter Joe's rug te voorschijn. De schrik, daar plotseling tegen over Ralph te staan, kleurde zijn gelaat groen, maar nog sterker was zijn angst, dat zijn zorgvuldig opgebouwde plannen in dui gen zouden vallen, waar het hard naar toe ging, en deze gaf hem dan ook den moed, zich voor Joe te plaatsen en hem tegen te houden. „Kalm toch!" riep hij smeekend. „Gaat nu ■niet vechten. Laat mij de zaak even uit leggen." 4 Joe liet zjjn vuist weer zakken en mompel de een verwensching. v Kruiperig fleemend vervolgde Stack: „Na tuurlijk heeft onze komst den dokter verrast. Hij moest wel den indruk krijgen, dat wy hem wilden bespionneeren. Je kunt hem dat niet kwalijk nemen." „Je bent een uitstekend gedachtenlezer, Stack," riep Ralph barsch. „Maar het is zoo niet," schreeuwde btack. „U herinnert u toch wel, dat ik u al een heelen tijd geleden verteld heb, dat ik zoo graag eens een tochtje zou maken door de wildernis, wanneer er zich maar een gelegen heid toe bood. Mr. Mixer wilde wel met my IERLAND. Inval in een postkantoor. Eeo gewapende bende van ongeveer 20 man drong onder aanvoering van een ge maskerd man bet postkantoor te Limerick (Ierland) binnen. Terwijl de aanvoerder de twaalf beambten met zijn revolver in be dwang hield, stalen de anderen voor 2 4000 pond sterling aan poststukken. Geen enkele der dieven werd aangehouden. BütGARIJE. Het bolsjewisme. De National Zeitung bevat het volgende bericht van het persbureau Dacia uit Boe karest: In Bulgarije breidt het bolsjewisme zich ongelooflijk snel uit. £elfs enkele Bulgaar- sche staatslieden hebben zich bij de bewe ging aangesloten^ De agenten van Moskou bewegen zich vry in het gansche land. De communisten beschikken over wapens, hand granaten en munitie in groote hoeveelheden. Te Philippopel hielden de communisten groo te betoogingen tegen de regeering. Zij ont vingen de soldaten en politie met handgra naten. Het kwam tot hevige gevechten, waar bij ongeveer 120 'personen, waaronder tal rijke vrouwen werden gedood. Ook in Sofia wint de beweging ten gunste van Rusland meer en meer terrein.'Ih heel Bulgarije is de staat van beleg afgekondigd. TURKIJE. Het lot van Konstantlnopel. Het bericht van de „Pall Mali Gazette", volgens hetwelk het besluit zou zijn geno men de Turken definitief uit Europa te ver drijven, schijnt niet in overeenstemming met de werkelijkheid. Men weet dat de Fransche koloniale kringen er steeds vijandig tegen over staan. Zij gelooven, dat het beter is Tur kije ongeschonden en Konstantinopel de re- ligieuse Muzelmansche hoofdstad te laten, Anders zou een revolutionnair en panfslami- tische beweging veeleer te vreezen zijn. Daarentegen schijnt de Engelsche opvat ting te zijn om van Konstantinopel een twee de Tanger te maken. De stad zou in naam Turksch blijven, doch feitelijk door de Euro- peesche mogendheden worden beheerd door bemiddeling van internationale vertegen woordigers. In elk geval is nog niets defini tief geregeld; de aangelegenheid zal worden besproken gedurende het eerstvolgende be zoek van Lloyd George te Parijs. Verschillende Fransche bladen, zooals de „Temps" en de „Populaire", bevestigen, dat het Engelsche standpunt is aanvaard. De „Temps" schrijft o.a.: Als men besluit den sultan en de Turkscbe regeering naar Klein-Azië te transporteeren, is het vrijwel om 't even of Konstantinopel onder de Otto- maansche soevereiniteit blijft, of niet. Maar als men alleen de Turkscbe regeering naar Klein-Azië verplaatst en den sultan als gods dienstig hoofd te Konstantinopel laat, treft men een schijnoplossing. De sultan ontleent zijn godsdienstig gezag slechts aan zijn poli tieke macht. Van zyn regeering gescheiden, beteekent hij niets meer en zijn regeering is zonder hem een lichaam zonder hoofd. Verder zegt het blad: Elk weet, dat Frank rijk den sultan en zijn regeering te Konstan tinopel wilde houden; Engeland was daarte gen en heeft tijdens het verblijf van Clemen- ceau te Londen zijn standpunt doen zege vieren. De Bagdadsspoorweg. De aanleg van den spoorweg van Basra naar Bagdad heeft goeden voortgang. Men rekende erop, dat op Kerstfeest de Ltfn ge reed zou zijn. Spoedig zal een geregelde dienst geopend kunnen worden. De personentrein zal den afstand Basra Bagdad afleggen in 28, de goederentrein in 48 uur. Men hoopt echter, dat na verloop van mee, en dus rtam ik hem en deze twee andere mannen mee, om mij tot gids te dienen." „Waartoe al die omhaal van woorden?" vroeg Ralph. „U hoeft mij geen rekenschap te geven. De rivieren staan open voor ieder een." „Een dergelijke houding had ik van u niet verwacht," zeide Stack, quasi gekwetst. „Ik dacht, dat wij goede vrienden waren. Wat heeft u plotseling zoo doen veranderen?" „Niets," zeide Ralph, „maar u bent in slecht gezelschap.'-1 Nu kon Joe zich niet langer meer beheer- schen. Zijn gelaat was purppr-violet. „Wat duivel, verbeeldt jij je wel?" schreeuwde hij, half stikkend in zijn woorden van woede. „Jij verwaande schijnheilige met je zoetsappige bakkes! Meneer heeft gestudeerd! Ik word al beroerd als ik naar je kijk. Wat voer jij hier in 't land eigenlijk uit? Ga naar je theesalons en je danspartijen, daar hoor je thuis." Ralph moest tegen wil en dank glimlachen om Joe's aanval. Die glimlach deed Joe's woede overgaan in razernij. De meest ge- meene woorden, die maar ergens te vinden waren, schenen nauwelijks voldoende te zijn om aan zijn gevoelen jegens Ralph lucht- te geven. De andere.blanke lachte gehoorzaam. Hij werd door Joe betaald. De halfbloed keil de steentjes over het w ater, en. sloeg geen acht op wat voorviel. Ralph nam het heele tafereel, nog steeds glimlachend, in zich op. Niets ontging hem. „Jij doet hier maar of je Onze Lieve Heer bent," brulde Joe, een ruim gebruik makend van zijn vloekenkennis. „Wat wou jij nu be ginnen tegen ons vieren? Nu hebben we je, en voor we hier vandaan gaan, zullen we jou eens een toontje Ufeer laten zingen." ,Zoo mag ik het hoorenl" riep Ralph met eenigen tijd de personentrein den afstand zal doen in twaalf uur. Het eerste deel der lijn, tot Ur, is aangejegd in 1916 en met het oprukken van het leger, werd de lijn verder aangelegd. Met het tweede gedeelte werd een 'aanval gemaakt in 1918, he1. werd voltooid in Maart 1919. De brieven van den Keizer aan den Tsaar. Het „Journal" beglut met de publicatie der vertrouwelijke brieven tusschen 1894 en 1914 door keizer Wilhelm aan den Tsaar ge schreven. In den eersten brief, gedagteekend 8 No vember 1984, herinnert „William" (de brie ven zijn in het Engelsch geschreven en de onderteekening luidt ook wel „Willy") zijn „besten Nicky" aan den dood van diens va der, Alexander III. „De sympathie van mijn land ter gelegenheid van dat overlijden," al dus schrijft de keizer, „zullen u de kracht van het monarchistisch instinct en de gevoelens van Duitschland getoond hebben jegens u en uwe onderdanen. „Mijn vriendschap voor u zal nooit vermin deren." De volgende brief, een jaar later geschre ven, zinspeelt op het plotseling aftreden van den Franschen president Casimir Périer. „Frankrijk heeft bij verrassing een ander hoofd en' een andere regeering gekregen; door de amnestie heeft het de deuren ge opend voor de ergste misdadigers, die men met moeite had gevangen gezet. Het élan, dat aan de democraten en de revolutionnaire partij gegeven is, voelt men ook bij ons. Mijn Rijksdag gedraagt zich zoo slecht mogelijk; hij schommelt voor en achteruit, tusschen de socialisten, gesteund door de joden, en de ultramontaansche katholieken. De lieden dier partijen zouden volgens mij allen ver dienen gehangen te worden. In Engeland gaat het ministerie met horten en stooten zijn val tegemoet, te midden der algemeene bespotting. In een woord, het is noodig, dat vrijwel overal het beginsel der monarchie zijn kracht toont." In een volgenden brief, overgebracht door vorst Radolin, beveeit keizer Wilhelm dezen gezant aan, omdat by de Polen haat. De keizer verzekert alles te zuilen doen om den vrede in Europa te handhaven en Rusland in den rug te zullen beschermen, opdat niets de actie van dit land in het verre Oosten kan hinderen. Het is volgens hem zeker, dat de groote taak van Rusland in de toekomst zal zijn het vasteland van Azië te beschaven en Europa te verdedigen tegen de invallen van het gele ras. Daarbij spreekt hij de hoop uit, dat Rus land ervoor zal zorgen, dat Duitschland een haven zal krijgen in Oost-Azië daar waar dit Rusland niet zal hinderen.- De keizer vreest, dat hij zijn kruistocht in Noorwegen niet zal kunnen maken, want, zegt hij, de Noren zijn in een toestand, die aan waanzin grenst. Daarom zegt hij naar de Oostzee te zullen gaan, langs de Zweedsche kust, en daarbij hoopt hij op een ontmoeting met den Tsaar. Weer een andere brief maakt melding van de opening van het kanaal van Kiel, waarbij grootvorst Alexei met eenige Russische oor logsschepen tegenwoordig was. De keizer maakt in dien brief tevens gewag van een incident; aan boord van de „Grossiasjtsy" (het schip, waarop ik admiraal Skrydlov en zijn staf had uitgenoodigd het kanaal door te varen") werden zonder dat dte Duit sche autoriteiten het wisten, twee genie-offi cieren ingescheept. De oudste was kolonel Poebnow. Dezen, en een luitenant met een groot toestel, namen photo's van de Duitsche forten en batterijen en maakten aanteekenin gen, met schetsen, langs de geheele route. Toen Skrydlov opmerkte, zoo schrijft de kei zer verder, dat mijn marine-attaché nogal verbaasd was vreemde personen op de brug te zien, liet hij dezen voorstellen als twee glinsterende oogen. „Eindelijk komt dan toch de aan uit de mouwl" Stack wrong in wanhoop over de wending, die de zaken namen, zijn magere handen. „Heeren, heeren dan toch!" trachtte hij hen te bezweren. „Houdt je kop dicht," snauwde Joe. „Je hebt net zoo erg het land aan hem als ik." Stack werd nog groener, wierp een steel- schen blik op Ralph, om te zien welke uit werking deze woorden op hem hadden, en deed pogingen, om zwak-toegeeflijk te glim lachen. „Luister niet naar hem,a begon hij tot Ralph. „Hij is niet wijzer. Hy bedoelt het niet zoo hij weet niet wat hij zegt. Nog geen half uur geleden zei hij tegeii me: „Zou het niet aardig zijn, als wo den dokter ontmoet ten?" De heeren hebben niet de minste reden om ruzie te röaken! Wij moeten ons heele- maal niet in uw particuliere aangelegenheden mengen. Kom straks bij ons het avondeten gebruiken, en spreekt eens kalm met elkaar; dan geven de heeren elkaar de hand, en de kwestie is uit de wereld." Ralph had nog liever Joe's oprechte ge meenheid dan deze laffe huicheitaal. Hy gaf geen antwoord. „Schei uit!" schreeuwde Joe. „Ik word misselijk van je geteem." Hij duwde den kleine terug naar de kano. Stack ging aan boord, en knikte glimlachend over zijn schouder in een potsierlijke en treurige poging om Ralph gunstig voor zich te stemmen. Zij zetten af. Toen de boot op het punt was om de eerste bocht te verdwij nen, had Stack nog de onbeschaamdheid Ralph met de hand ten afscheid toe te wuiven. Toen Ralph weer op den oeverrand was directeuren der bruggen en wegen. Te Kiel werd de houding van Poebnov zoo verdacht, dat hij door politie en gendarmes gevolgd werd. Hij wandelde in burger rond en slen terde in de huurt der versterkingen, wat aan vreemdelingen streng verboden is. De keizer protesteert tegen dit misbruik der gastvrijheid en het spionneeren ten nS- deele van een vriend. Het gevolg zal zijn, zegt hij, dat men in de toekomst Russische oorlogsschepen zal wantrouwen. „Er vloeit een onaangenaam gevoel uit voort dat ik be treur en boop te vergeten." Keizer Wilhelm zegt het beter te hebben geacht en rechtstreeks met den Tsaar erover te spreken, dan er diplomatieke nota's over op te stellen. „Mijn wensch is, alvorens zij wortel schieten, alle moeilijkheden uit den weg te ruimen, die tusschen onze beide lan den zouden kunnen rijzen." De „Yoss. Zeitung" publiceerde 3 Jan. eveneens eenige brieven van keizer Wilhelm aan den Tsaar: De eerste, gedateerd 12 No vember 1896, behandelt het z.g. Rtickver- sicherungsvertrag tusschen Duitschland en Rusland dat door Bismarck werd gesloten. Einde Óctöber 1896 vernam het publiek voor het eerst iets uit een artikel in de „Hambur ger Nachrichten" van dit verdrag en van de opzegging ervan na den val van Bismarck. Het was algemeen bekend, dat dergelijke mededeelingen in het Hamburgsche blad van Bismarck afkomstig waren. Over dit ver- •drag en over Bismarck houdt keizer Wil helm de volgende beschouwingen: Ik bln diep bedroefd over het schandelijk optreden van Bismarck dat ofschoon het alleen een tegen mij persoonlijk gerichte zet ós - toch de loyaliteit tegenover uw regee ring schendt en een smet werpt op de nage dachtenis van mijn geliefden grootvader en van uw geliefden vader. Ik heb aan mijn oom, den rijkskanselier reeds" doen weten wat men'in het parlement erover moet zeg gen en ik hoop dat gij tevreden zult zijn over de wijze waarop deze verraderlijke geschie denis door ons wordt behandeld. Ik neem aan, dat bij dezen laatsten zet van Prins Bis marck en op de onbeschaamde manier, waar op bij mij in zijn pers behandelt in het bij zonder door de poging het volk in het ge loof te brengen dat ik onder Engelschen in vloed stond en nog sta de heldere koppen zullen beginnen te begrijpen, dat ik reden had dezen lastigeu kerel met zijn laaghartig karakter te ontslaan. Ik hoop absoluut, dat gij mij verder uw vriendelijk vertrouwen zult scheuken zooals dit tot heden het geval was. Op 4 Januari 1898 wenscht Keizer Wilhelm den tsaar een gelukkig nieuwjaar. Hij dankt hem tevens voor de gastvrijheid die de Kei zer en hijzelf bij den tsaar hebben genoten en de Keizer stuurt aan den tsaar opnieuw een teekening, die hij zelf in de Kerstdagen on der het licht van de kerstboomkaarsen heeft gemaakt. De teekening symboliseert Rusland en Duitschland als schildwachten tegen het gele gevaar ter verkondiging van het Evan gelie, Waarheid en Licht in het Oosten. Verder stuurt de keizer den tsaar een album met foto's, die genomen zijn bij de militaire parade te Wiesbadeu op den verjaardag van den tsaar. Een volgend epistel van 28 Maart 1898 is weer aan de politiek gewyd en wel aan het verlies van Port Arthur door China ten gun ste van Rusland volgens het verdrag van 27 Maart van dat jaar. In den brief wordt ook g^proken over de reis, die Prins Heinrich met de kruisers „Deutschland" en „Gefion" einde 1897 naar Oost-Azië heeft gemaakt. De Keizer schrijft: Ik moet je zeer geluk wenschen met het goede resultaat van je onderneming bij Port Arthur. Wij zullen samen een paar goede schildwachten zijn bij den ingang van de Golf van Petschili, schildwachten, die, zoo als het behoort, en vooral door de gelen, zul len wórden gerespecteerd. De wijze, waarop ~e de gevoelens van die vervelende „Japs" oor de meesterlijke overeenkomst betref gaan zitten, en zijn woede een weinig was bekoeld in weerwil van zijn glimlach was hij niet minder kwaad geweest dan Joe kwam hij tot de slotsom, dat de toestand toch verre van aangenaam was. Vier tegen één leek hem al een zeer ongelijke strijd. Als hij alleen maar een hond had gehad, die de wacht kon houden terwijl hij sliep! Hoe zou hij ooit den moed kunnen hebben te gaan slapen, -om daarmee den vijand een gelegen heid te geven hem 's nachts te overrompelen? Met kracht verjoeg hij deze enerveerende gedachte. „Ik zal nu verder reizen, als had ik hen niet ontmoet," besloot hij. Hoe langer hij echter dacht, hoe grooter hem de thans gerezen moeilijkheden sche nen. Bij wijze van spreken zat hij op de rivier gevangen als hadden ze hem ingesloten op een weg, die tusschen twee hooge en onbe- stijgbare muren liep. Hij kon niet terug tegen den stroom op, en hij kon niet uit de rivier. Met zijn onhandige boot en zijn ééne pagaai, had hij niet de geringste kans hen stroomaf waarts te kunnen ontsnappen. Het stond hen vrij hem te volgen wanneer ze er maar lust toe hadden, en met hem te spelen als de kat met de muis. Gelijk elk man van openhartig karakter het zou zijn, zoo was ook Ralph verbaasd door de onverwachte ontdekking dat hij felle en kwaadaardige vijanden bezat. Dat Joe Mixer hem haatte, kon hij zich begrijpen, en Ralph zelf koesterde weinig vriendelijke ge voelens Jegens hem. Zij beiden waren als het ware geschapen om elkaar te haten dat lag in de natuur. Ralph begon thans te be grijpen, dat de lage hartstocht dien Nahnya in hem had opgewekt, feller was, dan dat hij met één dag al weer zou zijn uitgebluscht. Het was duidelijk, dat Joe de hoop koesterde, fende Korea wist te sussen, beschouw ik als een opmerkelijk knap stukje diplomatiek. Over het Duitsche optreden in China schrijft Keizer Wilhelm dan, dat hij een be vel aan zijn officieren had opgesteld, maar het niet had weggezonden,*daar hij niet wist welke de territoriale grenzen van de gebie den zouden zijn. Hij voegt er aan toe: Een kleine potloodschets op een stuk papier zal mij geruststellen, want het zou mij zeer spij ten indien de officieren door een misver stand, buiten hun schuld, uit gebrek aan een werkelijk goed afgebakende Russische grenslijn Russisch grondgebied zouden be treden. Het denkbeeld, dat thans ann de an dere zyde van het kanaal in de bladen op duikt, om de Chineesche vraagstukken voor eep internationale conferentie te laten oplos sen is door mtj scherp van de hand gewezen, want ik had spoedig begrepen, dat men hier alleen met een bedekte poging te doen had om uw handen in het verre Oosten te binden en ik meende, dat de toestanden aldaar per slot van rekening uw zaken en niet die van andere volken waren. Nieuwe eischen der mijnwerkers. Berlijn, 6 Jan. Blijkens een bericht uit Dresden hebben de arbeiders in de mijn streek Oelsnxtz in Saksen nieuwe eischen ge steld. Ze vragen invoering van den 6-urigen arbeidsdag in de mijnen, 35 mark loon, uit- keeringen van 1000 mark in eens voor eiken volwassene en 50 mark voor elk kind. Voorts afschaffing van stukwerk en verhooging van de invaliditeitspensioenen met honderd pro cent. Dijkdoorbraak. De geweldige watermassa's van den Rijn hebben Zaterdag den dijk bij het dorpMeh- rum doorbroken. Zij stortten zich tot aan de trambaan Oberhausen-Hamborn. Het water bedreigt velschillende dorpen. Mehrum, Got- terswinkerham en ten deele ook Eppingho- ven staan onder water. Heele deelen van dor pen §n gehuchten moesten met,den grootsten spoed ontruimd worden. Een deel van den oogst schijnt vernield te zijn. RUSLAND. Denikin afgezet. Een draadloos telegram nit Moskou aan de „Wireless Press" meldt, dat Denikin en zijn regeering omvergeworpen zijn. Het be richt zegt verder, dat daarna een actie tegen het hoofdkwartier heeft plaats gehad, en dat Denikin vervangen is door een groep Rus-* sen, die zich noemt „de regeneratie van Rus land". Generaal Romanowski zal in plaats van Denikin benoemd worden tot legercom mandant. ENGELAND. De spoorwegquaestle. Londen, 5 Jan. Alle bladen zijn eenstemmig in hun oordeel, dat er aanwijzingen zijn, die toonea dat in vele belangrijke spoorweg-cen tra de regeeringsvoorstellon omtrent de loon- standaarden zullen worden verworpen. De leiders van den Bond van Spoorwegperso neel raden ten sterkste aan de voorstellen aan te nemen. „Het is de beste overeenkomst, die wij konden maken", zeide Thomas gisteravond tot een reusachtige meeting van spoorweg mannen, te Birmingham gehouden, „het is een eervolle overeenkomst, die ongekende zegeningen zal brengen." De meeting te Birmingham nam het regee- ringsvoorstel aan, doch moties, besluitende de voorstellen te verwerpen, werden aange nomen in afdeelingsvergaderingen van spoorwegwerklieden, die gehouden werden in de Rhoudda-vallei, te Newcastle-on-Tyne, Bradford, Northamptón, Bon en Bromley, en Carlisle. Nahnya door hem te bereiken. „Dan zal hij zich toch leelyk vergissen," dacht Ralph grimmig. Hij bedacht zich, dat Joe hem misschien wel wilde verhinderen, naar Nahnya terug te keerèn. Ralph klemde de tanden opeen, en kon plotseling de moord neiging, die in eiken man sluimert, verstaan. In Stack voelde Ralph een gevaarlijker vijand dan Joe hem wilde voorkomen. Tever geefs pijnigde hij zijn hersenen om eenige reden te vinden, waarom Stack zich met Joe tegen hem verbonden had. Hij had het kleine mannetje nooit gezien voor zij in den wagen naast elkaar kwamen te zitten. Weliswaar had hij 't nooit bijzonder op den „Hooiberg" begrepen gehad, maar hun gesprekken wa ren steeds van vriendschappèlijken aard ge weest. Zijn houding had iets geheimzinnigs en het scheen Ralph onmogelijk het raadsel op te lossen. De slotsom zijner overpeinzingen was, dat hij den vijand op zijn eigen terrein moest verrassen: bij besloot Stack's uitnoodiging om dien avond bij hen in het kamp te komen, te aanvaarden, niet die om met hen den avondmaaltijd te gebruiken een brok schoot hem in de keel alleen reeds by de ge dachte hij zou gaan tegen den tijd, dat hij aanemen kon, dat zij met etep klaar waren. „Daar zullen ze van opkijken," dacht hij. „Dan zien ze dat ik niet bang ben, mij in het hol van den leeuw te begeven. Waarschijnlijk word ik dan wat wijzer omtrent hun plannen. Eén man tegen vier is geen partij, ik moet al mijn verstand tegenover hun kracht stel len. Als ik hen buiten mijn zaken wil houden, dan in 's hemelsnaam maar liegen net als zy doen!" (Wordt vervolgd). JW

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1