NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WlERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Progressief gastarief. No. 5190 DONDERDAG 8 JANUARI 1920 48e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstriat 29 «Interc. Telefoon 50 De abonnementsprijzen van ons blad zijn thans: In de stad f 1.40, per post 11.60, buitenland f2.40. Zondagsblad In de stad f 0.57^, per post f 0.65, buitenland fl.05. Modeblad In de stad f 0.95, per post fl.05, buitenland fl.30. Bij beschikking per post be rekenen wij 10 cents dispositie- kosten. Toezending van het be drag per postwissel i9>dus voor- deeliger. COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: 7nnJ"C.M 9" per 3 mnd f i'40' franco P" P°st f 1.60. Buitenland f 2.40 Zondagsbed 0.57',. 0.651.05 Modeblad 0.95. 1.05. l 1.30 Losse nummers der Courant 4 ct. 20 ct. AD VERTENTIËN. p. regel. Ingez. mededeelingen (kolombr. als redactioneele tekst) 60 ct. Kleine advert. (gevr., te koop, te huur) v. 1 tot 4 regels 50 ct., elke regel meer 10 ct. bi) vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder nr. 10 ct. p. advert. extra). Bew.-exempl. 3'/s ct Adv. op bep. aangew pl. worden 25 0/0 hooger berekend. BUITENLAND. Het Vredesverdrag. Naar uit Parijs wordt gemeld, zal de plech tigheid, waardoor eindelijk het vredesver drag in werking zal treden, Zaterdagmorgen aan den Quai d'Orsay plaats hebben. Duitsch- land zal het protokol van 1 November tee kenen en daarna zal aan von Lersner de brief van de geallieerden overhandigd wor den, waarin staat, dat de geallieerden er zich toe beperken 275.000 ton havenmateriaal te eiSchen in plaats vah 400.000 ton. Onmid dellijk daarop zal de uitwisseling der ratifi caties plaats hebben. De diplomatieke 'betrekkingen zullen dan onmiddellijk hervat worden en von Lersner zal waarschijnlijk zijn geloofsbrieven aan president Poincaré aanbieden. De Doltsche oorlogsschepen te Scapa Flow. Volgens Central News heeft een deskun dige van het rijkskantoor voor berging van «e.hepan te Scapa Flow peilingen verricht om de vraag op te lossen of de gezonken Duit- sche schepen eerst gelicht moeten worden of dat zij ter plaatse waar zij zijn gezonken door dynamiet vernield kunnen worden. Volgens den correspondent van het agentschap is naar aanleiding van het onderzoek besloten de schepen ter plaatse op te blazen. Dat zal vermoedelijk nog deze maand gebeuren. OOSTENRIJK. De dreigende hongersnood. Een draadloos bericht uit Garnavon meldt, dat de voedselvoorziening van Oostenrijk de aandacht van den Oppersten Raad voortdu rend bezighoudt. De voorraad levensmidde len van Oostenrijk zal op het einde van de maand uitgeput zijn. De geallieerden hebben de levensmiddelenvoorziening voor de ko mende maanden vastgesteld, waarvoor in dollars zal worden betaald, doch zij zijn niet in staat geweest, credieten in dollars te ver schaffen, zonder hulp van Amerika. De „Daily News" zegt, dat het verzoek van dr. Renner aan Amerika tot het verleenen van een crediet, teneinde Oostenrijk in staat te stellen tot October te leven en zich te her stellen, naar Washington is doorgezonden. Tot dusver is echter nog geen antwoord ont vangen. Indien de Amerikaansche regeering niet vóór het einde van de week een gunstig antwoord geeft, zal het te laat zijn om de levensmiddelen voorziening van Oostenrijk te verzekeren vóórdat zijn voorraden uitge put zijn, zoodat er in de eerste dagen van de daaropvolgende maand hongersnood zou komen. De ópperste*Raad besloot Dinsdag een nieuw dringend beroep te doen op de <'r" eenigde Staten, om de noodige credieten toe te staan voor den aankoop van levensmidde len voor Oostenrijk. BULGARIJE. Het Bolsjewisme. Te Philippopel zijn, naar de Az Est uit Sofia verneemt, alle ambtenaren van het Post- en telegraafkantoor ontslagen, omdat gebleken is dat zij tijdens'de straatgevech- ten, waarbij 120 menschen gedood zijn, met de communisten 'hadden geheuld. In heel Bulgarije staat het spoorwegver keer stil omdat het spoorwegpersoneel een algemeene etaking heeft afgekondigd. De regeerihg heeft de reserve onder de wapens geroepen. Te Mustafa Pasja, Kawalla en an dere plaatsen is het tot botsingen gekomen tusschen de stakers en de politie. Te Sofia had Maandag een ontzaglijke be tooging plaats tegen den Koning en <le re geering. Meer dan 40.000 menschen trokken maar het paleis van den Koning en eischten zijn- aftreden. Slechts met moeite gelukte het de politie en de soldaten om de betoogers uiteen te jagen. Het aantal dooden en ge wonden bedroeg ongeveer 100. Ie Sofia zelf is de orde hersteld, maar in de provincie heerscht nog veel opwinding. RUSLAND. De strijd tegen de bolsjewisten. Naar Reuter meldt houden de Japansche strijdkrachten in Sitberië de Angararh ier ten Oosten van Irkoetsk bezet en zullen ze de rooden eiken verderen opmarsch naar het Oosten beletten. Berichten uit Kopenhagen melden, dat do Letten op het front van Riga het bolsjewis tisch front doorbroken hebben en de Dwina over zijn getrokken. Zij namen veel gevan genen en buit. De bolsjewisten trekken over een breed front terug. Naar de Warschausche correspondent van de Tiiffes meldt is het Poolsche leger een nieuw offensief tegen de bolsjewiki begon nen langs de spoorlijn naar Pskof. Zaterdag j.1. heeft het Dunaburg bezet. DUITSCHLAND. De brieven van keizer Wilhelm aan Tsaar Nicolaas. Onder de gepubliceerde brieven bevindt zich ook een schrijven gedateerd 30 Mei 1898, bevattende de mededeeling over een aanbie ding van Engelsche zijde tot het aangaan van een bondgenootschap. In dezen brief waar boven geschreven staat „Privat und streng vertraulich", ver telt de keizer, dat sedert April de aanvallen door het „britische Pressevolk" op hem en zijn land plotseling zijn opgehouden. Hij trok hier uit de oonclusie, dat er iets in de lucht hing. „Tegen Paschen werd plotseling mijn am bassadeur een beroemd politiek „Propzio- motie" overhandigd en „k brüle pour point" een bondgenootschap met Engeland aange boden. Graaf Hatzfeld (de ambassadeur) zeer verbaasd, zei, dat hij dit niet kon be grijpen na alles wat er tusschen Duitschland en Engeland sedert 1895 was gebeurd. Het antwoord luidde, dat het aanbod werkelijk ernstig bedoeld was en oprecht gemeend." Na Paschen werd het aanbod dringend herhaald, doch op mijn bevel koel, dilato- risöh en kleurloos beantwoord. Ik dacht dat hiermede de zaak ten einde»-zou zijn. Toen werd echter het verzoek voor de derde maal herhaald en op niet verkeerd te begrijpen wijze en daarbij een zeer korte termijn vast gesteld voor mijn definitief antwoord en dit verzoek ging gepaard van zulke geweldige aanbiedingen die een verre en groote toe komst voor mijn land openden dat ik het als mijn plicht tegenover Duitschland be schouw ernstig na te denken over deze kaak, alvorens te antwoorden. Doch vóór ik ant woord, wilde ik je, mijn gewaardeerden vriend en neef, op de hoogte brengen, om dat ik voel dat het om zoo te zeggen een quaestie van leverr of dood is. Wij beiden hebben dezelfde overtuiging, wij wenschen vrede, wij hebben hem tot nu weten te be houden. De tendenz van dit bondgenootschap is, zooals ge wel begrijpen zult en voor zoo ver ik ingelicht ben, dat het een bondge nootschap zal worden met het drievoudig ver bond èn met Japan en Amerika, waarmee reeds onderhandelingen geopend moeten zijn. Hoe de kansen voor ons zijn indien wij weigeren' of aannemen, kunt ge zelf beoor- declen. Thans verzoek ik u, mijn oude én ver trouwden vriend, mij te zeggen, wat gij mij kunt en wilt aanbieden, indien ik weiger, voor ik mijn definitief antwoord geef. In deze moeilijke situatie moet ik volkomen helder kunnen zien. Duidelijk en open, zon der bijgedachten, moeten je voorstellen zijn." En tot slot: „Het gaat om de aanstaande generatie, maar de tijd dringt. Antwoord dus spoedig" Het „Hbl." teekent hierbij aan: Aan Fürst Bülow is het eigenlijk antwoord te geven op de vraag, waarom Duitschland dit verzoek van Engeland tot drie malen toe! niet heeft ingewilligd, waarom het nadeel van een bruskeering van Rusland (dat in 1904, zooals de keizer zelf toegeeft, reeds tot de triple entente behoorde!) een grooter gevaar werd geacht dan een bond genootschap met Engeland, dat den Euro- peeschen vrede gewaarborgd zou hebben. Deze keizerlijke brief is de ernstigste aan klacht tegen de Duitsche politiek! De Duitsche verliezen. Berlijn;, 6 Jan. De „Vorwarts" publiceert het volgende overzicht van de Duitsche ver liezen gedurende den oorlog: A. Verliezen van het leger: dooden: 1.718.246, te weten 1.655.558 man schappen en 62.693 officieren; gewonden: 4.234.107, daarvan 116.015 of ficieren; gevangenen en vermisten: j.073.619, te weten 1.050.516 manschappen en 23.104 of ficieren. Ingezonden mededeeling. De gezamenlijke verliezen van het leger edroegen dus 7.025.972. B. Verliezen van de marine: dooden: 24.112. gewonden: 29.830. gevangenen: 11.654. Totaal met inbegrip van degenen, die m de neutrale staten waren geïnterneerd of aan ziekte zijn overleden 78.342. Korte berichten. Uit Parijs wordt gemeld, dat 2000 haven arbeiders te Bordeaux het werk neergelegd hebben. Zij weigeren -munitie, voor Rusland bestemd, in te laden. Voor het eerste kwartaal 1920 stelt de Duitsche regeering wederom ™m^nmil- liard disponibel voor het drukken der le- vensmiddelenpr ij zen. De firma Schic-hau te Elbing bij Konings bergen heeft haar personeel gewaarschuwd, dat zij hare bedrijven zal sluiten als de ver regaande luiheid, bet houden van pohtieke besprekingen gedurende den diensttijd het stelen niet ophouden. Koning Alexander van Griekenland heeft bij een ongeval een l>een gebroken en moet een maand rust houden. wordt door 21000 Sitsen erkend als hst beete veretarkingsmlddel BINNENLAND. Crisis aan Oorlog en Marine. Het Nederlandsche Correspondentiebureau in den Haag meldt: Gelijk vrij algemeen bekend is, heeft het tegenwoordige kabinet reeds bij zijn optre de nemstig gepoogd, de departementen van oorlog en van marine samen te smelten tot één departement van landsverdediging. Des tijds is die poging afgestuit op de onmoge lijkheid, een titularis te vinden, -bereid de leiding van zoodanig departement op zich te nemen. Thans wordt, naar wij uit de beste bron vernemen, de oplossing van de crisis aan Oorlog en forine andermaal gezocht, in de richting, welke bet kabinet van den aanvang af de meest gewenschte achtte. Nederland en België. De „Etoile Beige" zegt, dat Hijmans, mi nister van buitenlandsche zaken, in den mi nisterraad gezegd heeft, dat, zoo het voor uitzicht van een economische overeenkomst met Nederland meer en meer vasten vorm aanneemt, de onderstelling van een militair verbond schijnt te moeten worden opgege ven. Alles wat de veiligheid van België be treft, moet voortspruiten uit een overeen komst met Frankrijk en Engeland. De mi nisterraad sloot zich eenstemmig bij de mee ning van Hijmans aan, welke meening even eens gedeeld werd door den koning, die zich verheugde ove'r de eenstemmigheid van den ministerraad op dit -gewichtige punt. Naar de Brusselsche correspondent van de „Matin" uit goede bron verneemt, zal Bel gië niet teekenen, omdat het verdrag met Nederland, zooals dit door de Commissie van Veertien is opgesteld, België niet. de kleinste der gevraagde satisfacties schenkt. De gewezen Duitschen keizer. De Londensche oorrespondent van de N. Rott. Crt. meldt: De kroniekschrijver van de Star zegt, dat de uitlevering van den vroegeren Keizer komende week aan Nederland gevraagd zal worden, maar dat Nederland de uitlevering kan weigeren> als het hem liever blijft hou den. De kroniekschrijver kan zich nauwe lijks voorstellen, dat de geallieerden Neder land met oorlog zullen bedreigen voor het in bewaring nemen v-an den meest vernederden en in discr.ediet gebrachten vorst in Europa. Wijziging in de Woningnoodwetten. Naar „Het Vaderland" verneemt, heeft de regeering haar ontwerpen ter wijziging van de Woningwet terüg en is binnen zeer kort hun indiening bij de Tweede Kamer te ver wachten. De Ministers van Arbeid en van Justitie zullen, naar het blad kan verzekeren, een driedubbelen aanval .op den Woningnood doen. Ten eerste door wijziging van de Huur- commissiewet, ten tweede door wijziging Woningnoodwet en ten derde door een huur- aanzeggingswet. De eerste heeft ten doel een geleidelijke huurverhooging mogelijk te maken, zoodat langzamerhand een redelijke huur wordt verkregen. Teneinde dit op alle woningen van toepassing ie maken, zullen de met over heidssteun gebouwde woningen buiten de jurisdictie van de Huurcommissies komen. Zonder in bijzonderheden te kunnen treden, lijkt het niet onmogelijk, dat b.v. 20 boven de huur van 1916, 10 boven die van 1918 enz. bedongen zal kunnen worden. De wijziging van de Noodwoningwet zal voornamelijk bestaan in een aanvulling, waardoor zonder voorafgaande verklaring, onteigening kan plaats hebben van leeg staande of verwaarloosde woningen. Men heeft hier vooral het oog op groote percee- len, die feitelijk voor den enkeling niet meer te betalen zijn. Van die paleizen wil men flats of verdiepingswoningen maken en deze op die wijze ten nutte van het algemeen be lang gebruiken. Men zal de waarde vaststellen naar de wer kelijke waarde. Is het b.v. noodig een huis te verkoopen wegens sterfgeval, faillisse ment of een andere force majeure, eten ver tegenwoordigt de verkoopsprijs van het oogenblik de werkelijke waarde, maar voor tweede of derde hand, dus voor den ketting- handel is er niets te halen, want wat er op die wijze op een huis is gezet, wordt er een voudig voor het bepalen der werkelijke waarde weer afgetrokken. Dan geeft de wijziging de gelegenheid voor een versnelde inbezitneming. Deze kan ge schieden bij K. B. met zoowel versnelde voor als na-procedure. Verder komt er een verbod, om een woning aan hare bestemming te onttrekken of af te breken zonder toestemming van B. en W. Het kan b.v. noodig zijn, dat een fabriek of werkplaats deze uitbreiding noodig heeft. Goed, maar daarvoor kan geen woonhuis worden gebruikt, alvorens de belanghebben de elders een gelijke woonruimte neerzet. Het derde ontwerp bevat een huuraanzeg- gingswet. Zij komt hierop neer: wanneer een woning leeg staat, heeft de Huuroommissie het recht, den eigenaar aan te zeggen, dat zijn huis binnen een maand verhuurd moet zijn. Is-dit niet gebeurd, dan kan de Huur- commissie een huurder voor het perceel aan wijzen. Deze wet draagt feitelijk het karakter van een huisvorderingswet. B. en W. ont eigenen, de Huurcommissie wijst den huur der aan, doch beide lichamen handelen in overleg met elkaar. Dekens en onderkleeding. De minister van landbouw heeft den 'bur gemeesters meegedeeld, dat de gelegenheid bestaat om, voor zooverre de voorraad strekt, van de Centrale Magazijnen van Militaire Kleeding en Uitrusting te Woerden te koopem: Kunstwolleu, dekens, molton dekens en on derkleeding. Deze gebruikte dekens zijn goed gewas- schen en gerepareerd, voornamelijk gesor teerd in donkere kleuren, en verpakt in pak ken van 10 stuks. Onderkleeding. Deze bestaat uit gebruikte, gewasschen en gerepareerde katoenen manshemden en wit katoenen tricot borstrokken en onderbroe ken, in verschillende afmetingen en verpakt in pakken van f0 stuks. De prijzen zijn de navolgende: kunstwollen dekens 2.75 per stuk; mol ton dekens 0.90 per stuk; onderkleeding 0.50 per stuk. Deze prijzen zijn franco station Woerden, verhoogd met kosten van verpakking, welke op rekening worden gesteld. De verpakking wordt franco station Woerden tegen kost prijs teruggenomen, indien zulks op de re kening vermeld en de verpakking binnen 21 dagen na datum der rekening te Woer den zal zijn terug ontvangen. Ontslag van Rijkswerklleden. In verband met het plotseling op 2 Januari aangezegd ontslag aan een circa duizend werklieden, ingaande 1 Febr. a.s., heeft het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Werklieden- bond een verzoek gericht tot den Minister van Binnenlandsche Zaken, ad interim Mi nister van Oorlog, om de ministerieele be schikking van 13 Nov. 1918, betreffende het toekennen van een uitkeering bij ontslag, in gunstigen zin te willen wijzigen, door den uitkeeringstermijn te stellen op 13 weken, en het bedrag te willen bepalen op twee der den van het loon. Thans bedraagt dit voor hen, die langer dan een jaar in dienst zijn, gedurende een maand twee derden en gedurende de tweede maand de helft van het loon, terwijl aan losse werklieden, met een korter dienstverband dan een jaar, twee weken het halve loon wordt toegekend. Het hoofdbestuur drong er verder op aan, dit ontslag, plotseling van hooger hand ge last, in te trekken, althans tot een geleide lijke inkrimping om te zetten. Vermogensaanwas- en Oorlogswinst- belasting. HetNederl. Correspondpntiebureau in den Haag meldt: De minister van financiën zal hoogstwaarschijnlijk het ontwerp-Vermo- gensaanwasbelasting intrekken. Vermoede lijk zijn daaromtrent tijdens de financieele debatten in de Tweede Kamer mededeelin- gèn te verwachten. Men schrijft verder den minister het voor nemen toe, van de Oorlogswinstbelasting ©en conjunctuur-belasting te maken. Duurtebestrijdlng. Naar aanleiding van de gemaakte opmer king, dat de Regeering bij de bestrijding der duurte talmt met wettelijke maatrege: len, vestigt men er de aandacht op dat bij koninklijke Boodschap van 27 November j.1. het wetsontwerp afkomstig van de Commis sie-prof. mr. Bruins bij de Tweede Kamer is ingediend. 18 December is het wetsontwerp in de af- deelingen onderzocht. Zoodra de Regeering het Voorloopig Ver slag der Commissie van Rapporteurs heeft ontvangen, hetgeen nog niet het geval is, is zij voornemens dat Verslag te beant woorden. De eieren. In het afgeloopen jaar zijn ter markt te Bameveld aangevoerd 2.140.240 eieren, of bijna een millioen meer dan in 1918. Wan neer men echter weet, dat de aanvoer in 1916 ruim 16'/j millioen bedroeg, dan kan men zich voorstellen, hoezeer de kippenstapel ook nog in 1919 de gevolgen van den oorlog heeft ondervonden. Het spreekt evenwel van zelf, dat de pEg- zen in het laatste jaar heel wat hooger wa ren dan drie jaar geleden. Toen toch werd gemiddeld nog geen 8 oent per stuk besteed, terwijl de middelprijs in 1919 ruim 141/» cent bedroeg. De hoogste prijs werd dat jaar be taald in Januari, toen de eitjes gemiddeld 0.30 per stuk golden, en de laagste in Me^ in welke maand gemiddeld niet meer dan 11.75 per 100 stuks werd bedongen. Loonregeling in bet stoomtreilerbedrijf te IJmulden. In de Maandag gehouden algemeene ver gadering van de Vereeniging van Reeders van Visscbersvaartuigen te IJmuiden, is met bijna algemeene stemmen het bestuursvoor stel aangenomen om het garantieloon v.oor schippers te bepalen op 2500. Een tegen voorstel om het garantieloon te laten ver vallen, is met bijna algemeene stemmen ver worpen. Het overleg met de vakorganisaties heeft er tenslotte toe geleid, dat het bestuur heeft beloofd aan de algemeene vergadering nog een paar verbeteringen in de schippersloon- regeling te zullen voorstellen, wanneer van de zijde der vakorganisaties met de rege ling in haar geheel werd acooord gegaan. Dit voorstel luidde aldus: De schippers, die varen op 4 pet. of op 80 per maand en een percentage, houden of krijgen 4 pet. Alle nieuwe schippers of schippers, die van reederij veranderen, krij gen eveneens 4 pet. De schippers, die op het oogenblik meer hebben dan 4 pot., krijgen, zoolang ze bij dezelfde reederij blijven, 5 pet. over de eerste^/ 50.000 in het kalenderjaar besomd en over het meerdere in hetzelfde jaar besomd 4 pet. Deze regeling isr niet van toepassing op de IJslandvaart. Aan de schippers zal worden toegekend een garantieloon van ƒ2500 per jaar, met dien verstande, dat van dit garantieloon be rekend zullen worden zooveel twaalfden als de dienstbetrekking tusschen reederijen en schipper maanden heeft geduurd en alleen op voorwaarde, dat de schipper recht zal kunnen doen gelden op de uitbetaling van dit garantieloon, wanneer hij bij stilliggen van het schip de door hem van de reederij gevorderde diensten bewijst. De bijbetaling van de garantie geschiedt aan het einde van het jaar of tusschentijds, indien het dienst verband in den loop van het jaar wordt be ëindigd. De tot nu toe geldende regel, dat de reederij het recht heeft den schipper ont slag te geven mits ee nmaand tevoren op slag te geven mits een maand, tevoren op- stapersgeld van 80, blijft gehandhaafd. Verder zouden de concept-bepalingen dan in gemeen overleg worden aangevuld en af gewerkt. Van de vakorganisaties is 'bericht ingekomen, dat zij besloten hebben met de loonregeling genoegen te nemen. Te Rotterdam is door B. en W. een voor stel ingediend tot invoering van-een diffe rentieel gastarief van 14 en 17 ct. per Ms. Naar aanleiding hiervan schrijft „Het Volk", dat het geen principiëel bezwaar heeft tegen een progressief tarief, waarbij Be laag ste tarieven geheven worden van de kleinste inkomens en van de groote gezinnen, die eveneens tot de minste draagkrachtigen be- hooren, hoewel het blad niet nader aange duide bezwaren heeft tegen het voorstel van de (s.-d.) raadsleden Visscher en Ter Laan om het quantum, waarvoor de lagere prijs wordt berekend, te verhoogen voor gezinnen van meer dan 5 personen, waarvan het hoofd een belastbaar inkomen van minder dan 1500.— heeft. Intusschen kan ook „Het,Volk" niet met het voorstel van Burgemeester en Wethou ders mede gaan en verklaart het zich voor den door den directeur van het gasbedrijf voorgestelden en door den heer Hollander in een amendement belichaamden uniformen gasprijs van 15 ct. per M\ „Het differentiaal-tarief, zooals B. en W. dat willen, lijkt ons in allo opzichten verwerpelijk. Weliswaar brengt het eenige vermindering van druk voor de zeer klejno verbruikers, maar in talrijke gevallen zijn dit niet juist de minst- draagkrachtigen. Wie het zuinigst is, betaalt het laagste tarief, niet wie het armst is. Voor de groote gezinnen ook voor de zéér armen is het onmogelijk om zóó zuinig te "zijn, dat men niet aan het duurdere tarief komt. Er is geen enkele waarborg, dat dit tariefsverschil ten goede komt allereerst en uitsluitend aan de armsten. En op dien grond, lijkt het ons niet te aan vaarden en zouden wij verre de voorkeur geven aan een uniform-tarief, dat dan naar de be cijferingen van den directeur te stellen ware op 15 ets. Een dergelijk tarief wil men niet beneden den kostprijs leveren, wil men dus geen werke lijke progressie zou in het allerergste geval voor hem, die precies 30 M'. verbruikt neerkomen op een meerdere betaling van 30 ets. per maand. Bij ieder ander gebruik blijft men nog beneden dit geringe bedrag. En boven 45 M3. wordt zelfs het uniforme tarief voordeeliger dan het nu voorgestelde. Ook een voorstander van progressieve tarie ven kan, dunkt ons, bij den huldigen stand van zaken geen ernstige bedenkingen hebben tegen een 15 cents-tarief. Dat immers, bij den nu een maal bestaanden prijzen- en levensstandaard, feen onoverkomelijken druk legt op de schou- ers van de overgroote meerderheid der arbei ders. Wie het anders zegt, pleegt een demago gie, waarvan wi^hopen vrij te blijven. Betaald moet er worden, ook datgene, wat de gemeente levert. Wie niet %an bet uiterst ge ring voordeel van een iets lager tarief ons gan- sche mooie werkplan met z'n tal van goede maar dure! sociale maatregelen wil opoffe ren, kan, als hij een ernstig man is, geen ander standpunt innemen." Evenals onze medewerker M. in zijn arti kel in ons blad van 27 Dec. j.1. aangaf, is ook „Het Volk" van meening, dat wel een poging zou kunnen worden gedaan „om op een of andere wijze, b.v. in den vorm van een toeslag, tegemoet te komen aan de allerarmsten, die "niet in hooger loonen vergoo ding vinden voor de duurte, in het algemeen dus voor hot proletariaat onzer achterbuurten. Een dergelijke poging als aanhahgsel of los van do tarieven zou onze hartelijke sympathie hebben." Een dergelijke regeling zou dan echter niet door den Raad binnen enge grenzen moeten worden vastgelegd. Het beste ware, dit zoo te regelen, dat de Armenraad de aan vragen om toeslag onderzocht en daarover rapport uitbracht met advies voor de al of niet toekenning ervan. „Het Volk" merkt tenslotte in verband met de tariefsverhooging te Rotterdam nog op, „dat deze nog eens weer te sterker belicht de wenscholijkheid om te komen tot een algemeene electrificatie, die voor de burgerij een bedui dende besparing zou beteekenen. Waarom men to Rotterdam niet den weg inslaat, die Amster dam in deze reeds jaren bewandelt kostelooze installatie, met rente en afschrijvingskosten opgenomen in den prijs van het verbruik is ons een voortdurend raadsel."

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1