NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De verborgen Vallei, Eerste Blad. 48e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr.. HELDER Bureau: Koningstraat 29 - lnterc. Telefoon 50 HOOFDSTUK XX. OURANT u ,/^NEMENTEN BfJ VOORUITBETALING! Zondagsblad^ T f J Bnitenland f Modeblad - - -0.95, 5 K05! I I L30 Losse nummers der Couraht 4 ct. ADVERTENTIËN. 20 ct. p. regel. Ingez. mededeelingen (kolombr. als redactioneele tekst) 60 ct. Kleine advert. (gevr., te koop, te huur) v. 1 tot 4 regels 50 ct., elke regel meer 10 ct bij vooruitb. (adres'; Bur. v. d. bl. en met br. onder nr. 10 ct. p. advert. extra). Bew.-exempl. 3'/j ct. Adv. op bep.aangeW. pl. worden 25 °/0 hooger berekend. BUITENLAND. DE UITLEVERINGSKWESTIE. Londen, 16 Febr. De geallieerden hebben (toegestaan dat de oorlogsmisdadigers terecht zullen staan voor Duitsche rechtbanken. In dien de opgelegde straffen onvoldoende zijn, behouden die geallieerden zich het recht voor DuMscbland ite doen boeten voor het niet na leven van het vredesverdrag. Volgen „Le Journal" zal de berechting te Leipzig plaats hebben. Het gericht, dat wij Maandag ontvingen, gaf nog niet aan of dit besluit alle personen gold, wier uitlevering door de Entente ge- eischt werd of alleen hen, die een moreele verantwoordelijkheid droegen, doch in ieder geval beteekent het, dat Millerand bet tegen de overige geallieerden heeft moeten afleg gen. Niet alleen Engeland heeft een meer tegemoetkomende houding aangenomen, Ita lië heeft blijkbaar dit voorbeeld gevolgd. De „Intransigeant" wist althans te vertellen, dat JNitti, de Italiaansche vertegenwoordiger in den Oppersten Raad, niet op de uitlevering der op de Italiaansche lijst voorkomende Duifcschera zou aandringen en ten opzichte van Oostenrijk hetzelfde standpunt zou in nemen. De vraag is thans of de geallieerden toe zullen staan, dat Frankrijk het Rijngebied langer bezet houdt bij wijze van straf voor de niet-uitlevering. Deze kwestie zou wel eens een bedenkelijk zwakke plek kunnen blijken in de „vriendschapsbanden'' tusschen Engeland en Frankrijk. Een warm voorstan der van de bezetting van het Rijngebied was Lloyd George ook tijdens de onderhandelin gen te Parijs niet. K Niettemin houdt Millerand nog aan zijn nota vast. Zaterdag nog verklaarde IxiJ aan een vertegenwoordiger van de „Petit Pari- si en", dat tot dien dag nog geen bezeren der overige geallieerden tegen deze stap van de Franscbe regeering waren gerezen. De de Fransche regeering waren gerezen. De mo gelijkheid daarvan was dus ook volgens Mil lerand niet uitgesloten en hij onderstreepte deze meening nog door uitdrukkelijk te ver-, klaren, dat de desbetreffende nota aan de Duitsche regeering alleen uitgegaan was van Frankrijk en niet van de geallieerden. m Zooals de zaken thans staan is bet niet zeer waarschijnlijk, dat Frankrijk de in de nota aangekondigde, langdurige bezetting van het Rijnland, zal kuftnen volvoeren. Tenzij de vriendschap met Engeland hieraan wordt opgeofferd, een prijs, die Frankrijk, op het oogenblik althans, niet zal willen noch kunnen betalen. Het internationaal gerechtshof. In de vergadering van den raad van d'en volkenbond is, naar aanleiding van het ont werp voor eeninternationaal gerechtshof verklaard, dat men niet van plan was, om het permanente hof van arbitrage in den Haag af te schaffen. De thans benoemde oommissie zal opdracht krijgen, om zekere voorstellen van Duitsch- land en Oostenrijk in overweging te nemen. Men besloot dat de commissie gebruik zou maken van de diensten en de ervaring van de bestaande commissie voor het internatio nale regime van- havens, waterwegen en spoorwegen, liever dan een nieuw advisee- rend lichaam in te stellen. De Sultan blijft te Cohstantlnopel. De Londensche conferentie heeft zich Za- FEUILLETON. Door HULBERT FOOTNER. 64) Joe begroef zijn vuist in Raiph's schouder en met de volle vaarte van zijn Uchaam tegen zqn arm leunend, wreef hij over do pijnlijke Plaate, als wilde hq zich inboren in het op gezette vleesch. Nog nooit had Ralph ee* min als deze gevoeld. Een koud zweet brak hem over het geheele lichaam uit, hij voelde zich een flauwte nabij. Hij beet zich op de lippen, om door geen geluid zijn smart te verraden! Den anderen werd bet toch wat te erg. „Hij zegt toch niets, ook al snijd je hem z'n hals af," meende Stack. Joe voegde zich schouderophalend bij zijn vrienden. „Ik heb den heelen nacht nog den tijd," zeide hij. Toen begonnen zij gezamenlijk aan het be reiden van hun avondmaal. Ontsnapt. Slechts toen zij tegenover Ralph zelf stond, pd Kitty de kracht kunnen vinden zich op j® houden. Toen zij en Jim weer in het blok huis waren terug gekeerd, was haar tr> s ge- r°ken, en het kostte Jim weinig motj y', n 8'lcrlijk gezag te herstellen. Tood bui 0™eling Raiph's naam geschreeuwd werd, terdag met de Turksche kwestie bezig ge houden. Volgens hetgeen door Millerand aan een redacteur van de „Petit Parisien" is medegedeeld, werd de oplossing, die reeds voorzien was, en waarmee men zich tenslotte zoowel te Londen als Parijs had vereenigd, definitief aanvaard. De Turksche souvereini- teit zal te Constantinopel gehandhaafd blij ven, maar de vrijheid van de Dardanellen zal volkomen gewaarborgd worden. Zij zullen n.1. onder de bewaking worden gesteld van geallieerde militaire contingenten. GRIEKENLAND. Het proces tegen den generalen staf. Het proces tegen den voormaligen genera len staf is ten einde gebracht. Kolonel Me- taxas, die terecht stond omdat hij het fort Roupen aan de Bulgaren had overgeleverd, en beschuldigd was van hoogverraad, is ter dood veroordeeld. Generaal Doesmanis werd veroordeeld tot levenslange dwangarbeid. VEREENIGDE STATEN. De beschaving in de Ver. Staten wordt met een zwaren slag bedreigd. De beste koks keeren uit de Unie terug naar hun Fransche vaderland. Deze koks, die kunstenaars zijn in hun ,vak en die ook beschikken over een flinken voorraad kunstenaarstrots hebben ondervonden dat dé drooglegging (op het gebied van spiritualiën) aan hun kunst den doodsteek toebrengt. Om dit gevaar te on dervangen hebben de luxe-restaurants te New-York aanvragen ingediend om een be perkte hoeveelheid1 spiritualiën en wijn te mogen gebruiken bij de bereiding der spij zen. Maar de regeerings-ambtenaar die op de droogte het toezicht moet houden, James Shevlin, heeft te kennen gegeven, dat daar niets van zal kunnen komen. De uitvoer uit de V. St. van sterken drank naar Cuba en ander© plaatsen blijft aan houden. De „Yarmouth", een schip van de Black Star line, zal voor 1.000.000 naar Havana brengen. Het vaartuig dat in de New-York- scbe haven ligt wordt door de politie scherp bewaakt. En geen wonder. Wie een flesch whisky van boord zou kunnen smokkelen, kan er naar de New-Yorksche correspon dent van de „Daily Telegraph" meldt bij de opkoopers 2.100 voor krjjgen. Het lijkt ongeloofeiijk. Korte berichten. Op de kust van Madagascar is een sloep aangekomen met 23 schipbreukelingen van het schip „Ville d'Algers", waar brand aan boord ontstaan was. Nadere berichten werden nog niet ont vangen. Behalve de bemanning vervoerde het sj3. 90 passagiers. De Amerikaansohe marine vreest voor het lot van vijf duikbooten, die op weg van de Bermudas naar Norfolk in een storm waren geraakt DE GRIEP. Te Dortmund heeft de griepepidemie zich ernstig uitgebreid. In de afgeloopen week zijn 118 personen aan griep gestorven en dagelijks komen er 16 k 18 sterfgevallen voor. De meeste slachtoffers hebben den leef tijd van 30 h 40 jaar. Verder heersobt er groote sterfte onder de kinderen; van één tot tien jaar, welke aan ondervoeding wordt toe geschreven. Alleen onder het personeel van het hoofd- telegraafkantoor te Berlijn zijn reeds 650 gevallen van .griep geconstateerd. - - Te Kopenhagen kwamen in de week van 17 Februari 11.038 tegen 7446 gevallen in de voorafgaande week ter kennis van de be treffende gezondheidscommissie. Iets wat niet gedurende de vorige groote epidemie voorgekomen is, is dat nu ook vele kinderen door de griep aangetast worden. Het sterf i en zij een ongewoon leven hoorden, had Jim zijn dochter kortaf bevolen in huis te blijven en de deur achter hem te grendelen, terwijl hij op onderzoek uitging. Zij durfde geen tegenwerpingen te maken en wachtte zijn terugkomst af in een toestand, die aan zins verbijstering grensde. Haar geprikkelde ver beelding riep baar schrikbeelden voor den geest van iets vreeselijks dat den man, dien zij liefhad, zou overkomen. Toen Jim weer binnentrad, las zij op zijn gelaat, dat welis waar bet ergste niet was geschied, maar zij voelde, dat ,het geleurde toch nog erg ge noeg was. Bij stukjes en brokjes kreeg zij alles uit hem, wat hij gehoord en gezien had.Jim deed als trok hij zich van de zaak niet veel aan; Ralph kreeg volgens hem niets meer dan zijn verdiende loon. Doch Kitty's vrouwelijke intuïtie waarschuwde haar, dat de jonge man in de handen was gevallen van een'stel per soonlijke doodsvijanden zonder ziel of ge weten, die tot ales in staat waren, indien ze zich veilig achtten. Bij het opdienen an den avondmaaltijd beefden haar handen zóó he vig, dat zij bijna de borden op den grond liet vallen. Haar oogen zagen niets van hetgeen waarop zij waren •gericht, noch hoorde zij iets van wat haar vader sprak; elke zenuw gespannen, luisterde zij slechts scherp naar eenig geluid van buiten. Jim, wien het aan zien van haar leed meer was dan bij verdra gen kon, verloor zijn geduld en begon hevig tegen haar uit te varen. Gelukkig voor haar had Jim de gewoonte bijna onmiddellijk na het eten te gaan slapen. Zelfs de buitengewone gebeurtenissen; welke dien dac ren voorgevallen, kenden hem et van dien regel doen afwijken. Hij had zin om naar de kampplaats terug te tecijfer aan griep bedroeg in de afgeloopen week 2^7. Als groot -ongemak in dezen tijd wordt de telefoonstaking ondervonden, waar door men niet in staat- is zich telefonisch met een dokter in verbinding -te stellen, en deze, door zijn drukke bezigheden, meestal niet thuis is, waardoor het dik wijls voorkomt, dat zieken geruimen tijd zonder dokter moeten blijven liggen. Een serum tegen griep. Dr. Folley heeft te Parijs in een vergadering ▼an den nationalen economischen raad, een lichaam dat onlangs door het algemeene ver bond van den arbeid is opgericht, mededee lingen gedaan over zjjn ervaringen met serum tegen de pest als geneesmiddel voor griep. Dr. Folley zette uiteen, dat dit serum tegen de ziekte hielp, omdat, naar zijn meening, de microbe van de griep van dezelfde soort was als die van de pest. Hij had zijn ontdekking toevallig gedaan. Terwijl h\j verleden jaar met proeven bezig was, kreeg hij griep en al de verschijnselen van encephalitis lethargica. Zijn assistenten spoten anti-pestserum bij hem in en hij genas snel. Dr. Folley besloot toen het middel bij zijn eersten influenza-patiënt toe te passen, en hij Had succes. Na dien tijd had- hjj telkens opnieuw succes gehad. Toen dr. Folley zoo ver gekomen was, stond een man op, die meedeelde dat zijn vader een week geleden aan influenza .gestorven was en dat zijn moeder, die de ziekte ook gekregen had, zoo goed als op sterven lag, toen dr Felley haar met zy'n serum kwam inspuiten. Zjj herstelde snel en was nu bezig met het eten klaar te maken.- BINNENLAND. De staking der Transportarbeiders. Zaterdagmiddag 1 uur is de staking der havenarbeiders en zeelieden ingegaan. Het aantal werklieden, dat bij de staking is Be trokken, is no-g slechts bij benadering vast te stellen. In 'Amsterdam raamde men de cijfers op 1500 k 2000 van den Centralen Bond en 4000 a 4500 van de Nederlandsche Federatie. In Rotterdam, waar, in tegenstelling met Amsterdam, de Centrale Bond het grootste ledental heeft, zullen ongeveer 9000 arbei ders staken, waarbij 5000 k 6000 leden van den Centralen Bond. De afdeeling Vlissingen der Federatie van Transportarbeiders, waarbij alle havenarbei ders zijn aangesloten, besloot bij het uitbre ken van de staking een afwachtende houding aan te nemen, doch in geen geval sohepen, bestemd voor Rotterdam of Amsterdam, te lossen. Te Zaandam heeft de afdeeling van den Scheeps- en Bootwerkersbond besloten zich buiten het conflict te houden, zoodat de sche pen, die voor Zaandam bestemd zijn, geregeld zullen worden gelost. In het geval een voldoend aantal werkwil ligen beschikbaar zou zijn om verschillende schepen te lossen, dreigt e|p staking der ge meente-ki-aandrijvers. De besturen der Fede ratie van Gemeentewerklieden en den Bond van Personeel in Openbare Diensben en Be drijven, bij welke organisaties deze werklie den, een honderdtal, zijn aangesloten, stellen zich op het standpunt, dat, in geval er werk- .willige bootwerkers de booten zullen lossen, de kraandrijvers hierbij hun medewerking niet mogen verleenen. De werklieden zijn over 't algemeen van hetzelfde gevoelen. Mocht het zoover komen, dan zullen de ge noemde besturen zich eerst met B. en W. in verbinding stellen, voor en aleer men verdere maatregelen zal treffen. De gemeente-kraandrijvers vervullen in het havenbedrijf een belangrijke rol. Zonder de kranen kan men bij het laden en lossen weinig uitrichten, zoodat een stopzetten van dit bedrijf van veel invloed op de staking zal zijn. gaan; misschien werd bij weerhouden door een zekere vrees iets te zullen vernemen, dat hem zou nopen het philosophisohe standpunt, hetwelk hij had ingenomen, te verlaten. Hij trok zich in de kueken terug, waar hij op een bank ging liggen, en Kitty sloot zich in haar eigen kamer op. Daar kon zij tenminste vrij luisteren zon der scheldwoorden naar het hoofd te krijgen. Zjj wierp zich op het bed, en steunde het hoofd op de venstrbank. Geen geluid verbrak de stilte van den nacht, behalve de rustelooze stem van de beek. Haar ijdel geklater maakte Kitty razend. Niets anders boorde zij dan dat. Zoo gedoemd te zijn om te wachten en maar te luisteren, feitelijk een gevangene, terwijl alleen d£ verbeelding vrij baan had, en haar het vreeselijkste in schrille kleuren afschilderde dat was om krankzinnig te worden. Als ze hem met zich mee zouden voeren, gebonden en hulpeloos, moest zij hem volgen of sterven, voelde ze. Zij stond op en êchoof naar de deur. Zij hoorde Jim in de keuken snurken als een stoommachine. „Hij slaapt!" dacht zij, verbaasd. Haastig sloeg zij een sjaal om, en glipte het raprn uit, waardoor ook Nahnya uit het blokhuis was gevlucht. Geluidloos bewogen zich haar mocassins snel over den grond. Zij liep om het blokhuis heen, en volgde het pad dat naar de rivier leidde. Het was nog niet volkomen donker. Bang om gezien te worden, week zij echter van den weg af, en snelde, het bovlenijf diep gebogen, voort, onder de dekking der wilgen, t elkens stond zij weer even stil, haar adem inhoudend om scherp te kunnen luisteren. Het gemurmel van de beek overstemde nog ieder ander geluid. Heel in de verte ver beeldde zij zich mannenstemmen en onbe- Dreigende stopzetting Glas fabrieken. In verband met de staking in het transport bedrijf hebben de directies van de Deventer's Glasfabriek, de Glasfabriek ,',De Schie" en de „Vereenigde Glasfabrieken" aan hun per soneel bekend gemaakt, dat de werknemers met inachtneming van den weidelijken op zeggingstermijn zullen worden ontslagen, zoodra de voorraad stookolie en brandstoffen zoodanig zal zijn verminderd, dat het bedrijf niet meer op voldoende wijze is gaande te houden. Op deze fabrieken zijn ongeveer 2500 per sonen werkzaam. t De havenarbeldersstaklng en de de^de Internationale. Mededeelingen van den heer Wijnkoop-, In verband met de berichten van het „Hbl." beeft een verslaggever van de „Tel." een on derhoud geh ad met-den heer Wijnkoop. Deze zeide te meenen, dat de strekking van het „Handelsblad"-artikel e-r duimen dik op ligt, omdat de bedoeling is om hier de conferentie, die inderdaad op 3 Februari plaats gevonden heeft, te gebruiken tegen de haveharbeidersstaking. Dit is het juiste in het artikel, dat er een conferentie geweest is, maar ik kan verklaren dat er over de haven- arbeidersstaking niet is gerept, laat staan beraadslaagd. Nu is de vraag, hoe komen de heeren er aan. De politie heeft inderdaad ge arresteerd het Wurtembergsche parlements lid filara Zetkin en eenige Belgen. Van die Belgen nam de politie aan, dat zij met de conferentie in verband stonden. Vermoede lijk want ik heb ze niet gesproken kwamen ze in verband met hun eigen aan gelegenheden. Ze hadden niets met de con ferentie te maken. -De politie heeft de papie ren van dae menschen afgenomen en uit die van mevrouw Zetkin en wellicht uit die van eenige andere gearresteerden heeft men ver moedelijk een en ander omtrent de confe rentie vernomen. Zoo komt het „Handelsblad" aan zijn in lichtingen. Wij beoogden met de conferentie niets ge heimzinnigs ze had enkel ten doel de po litieke lijnen en de organisatie internatio naal- vast te stellen en wij waren van plan zelf een rapport te publioeeren, hetgeen nog niet geschied is, omdat dit in alle landen zoo veel mogelijk tegelijk moet gebeuren. Wat betreft de namen' van de personen, die aan de conferentie zouden hebben deel genomen daar worden menschen ge noemd, die er niet geweest zijn *en er niets van wisten aan den anderen kant zijn er verscheiden menschen geweest, die in het „HbL" niet genoemd worden. Men heeft op grond van zekere papieren er eenvoudig een slag in geslagen. Dit zal ook blijken wan neer het rapport verschijnt. Ik kan op de re sultaten der conferentie maet vooruitloopen en wij zullen die zelf publioeeren. De Russische sovjet-regeering zou mil- lioenen beschikbaar gesteld hebben dit is volslagen .onjuist. Er is niets gekomen en voor zoover mij en anderen bekend is, is er ook niets onderweg. Er is ook niets gevraagd. Integendeel w ij hebben- ten opzichte van het punt financiën besloten, dat ieder land zou bijdragen tot de kosten van de conferentie 'en de uitvoering der besluiten, wat niet noodig zou zijn als er iets van die sensationeel© roebels en edel- gesteentengeschiedemis aan was. Wat de rede van den heer Bouwman be treft, deze' heeft zich niet over de haven- arbeidersstaking uitgelaten. Hij was aanwe zig als revolutionnair socialist. En wat mij persoonlijk betreft ook ik heb er in geen enkel opzicht iets mee te maken. Het is een staking die voor een goed deel onder leiding staat van het N. V. Y. Had ik er dus iets mee te maken, dan zou daaruit blqkon, dat het N. V. V. achter mij aanliep, wat natuur lijk niet zoo is. DeZe staking is ©en stuk vakbeweging dio tot dusverre in geen opzicht iets met de schaafd lachen te hooren. Als iemand een dag te voren Kitty had voorspeld, dat zij een kamp van ruwe mannen zou besluipen om hun gesprekken te kunnen beluisteren, zou zij de oogen vol schaamte hebben neergesla gen. Nu dacht zij daaraan niet. Zij liep voort in de richting van de kamp plaats. Eindelijk ontwaarde zij een zwak schijnsel tusschen de boomen. Zij ging voort, tot slechts een afstand van niet meer dan twintig meter haar van hen scheidde. Het licht van hun vuur zette het gebladerte boven hun hoofd in doffen, rooden gloed. Toen hurkte zjj 'neer achter een dicht heester- boschje; als bet noodig mocht zijn, zou ze daar den geheelen nacht blijven, Eenigen tijd vernam zij niets. Zij begon te vreezen, dat zij toch reeds waren vertrokken en hem met zich hadden genomen. Doch plotseling drong stemgeluid tot haar door. „Hij komt bij," hporde zij hen zeggen. „Probeer het nu nog eens." Kitty's hart stond stil. Een vreeselijk tafe reel schiepen deze woorden voor haar geest. Een oogenblik was het angstig stil; toen sprak een andere stem. „Zul je het nu zeggen?" Haar intuïtie zei haar, wat et zich in het kamp afspeelde. Weer een stilte toen be-, reikte een zacht kreunen Kitty's oor. Als ge- electriseerd sprong Kitty op. Weg was al haar maagdelijke zedigheid. Met gloeiende oogen, zichzelf vergetend als een moederdier, dat haar jongen door gevaar bedreigd ziet, rukte zij de struiken voor zich weg, en viel het kamp der mannen binnen. „Laat dat, lafaards,'" schreeuwde zij hen toe. Joe Mixer, Stack en Crusoë Campbell deinsden achteruit, met stomheid geslagen. revolutionnaire politiek uitstaande beeft. Ook de heeren Sneevliet en Rutgers wer den door de „TeL" geïnterviewd, die de me dedeelingen van den heer Wijnkoop beves tigden. In verhand met de mededeelingen van het „Hbl.", heeft het hoofdbestuur van den Cen tralen Bond van Transportarbeiders aan,het hoofdbestuur van de Nederlaqdsche Fede ratie Zaterdag een brief gezonden van on derstaand en inhoud: „In het „Handelsblad'' van hedenmorgen komen onder het hoofd „De derde Interna tionale ën de havenarbeidersstaking" mede deelingen voor, die ook voor uwen voorzit ter E. Bouwman en uwen tijdelijken bestuur der H. Sneevliet zeer oompro mi tteertnid zijn. Indien toch de lezing van hetHandelsblad" juist is, dan houdt zij een ernstige beschul diging voornamelijk tegen uwen voorzitter •in. Alvorens echter ons oordeel over deze quaestie uit te spreken en onze houding in verband met de huidige samenwerking te bepalen, zouden wij gaarne van u verne men, in hoeverre de inhoud van dit artikel in het Handelsblad" en de daarin vermelde handelingen van uwen voorzitter door u wor den aanvaard. Mocht gij niet, of niet volle dig, met den inhoud van dit artikel in het „Handelsblad" acooord gaan, dan stellen wij het op prijs, uw categorische lezing van deze zaak te.vernemen. Wjj vertrouwen, dat u wel per ommegaande aan dit verzoolt om inlich tingen zult willen voldoen." 9? Het „Hbl." geeft nog nadere bijzonderhe den in verband met uitlatingen van den heer Wijnkoop naar aanleiding van hetgeen door het ,Hbl." werd openbaar gemaakt. Als antwoord op de ontkenningen van den heer Wijnkoop zegt het „Hbl." zullen wij iets nader op de zittingen der geheime con ferentie moeten ingaan, ons daarbij aller eerst bepalend© tot de quaestie der diamanten Daartoe dien© het volgende: Op de congreszitting van 5 Febr. 1920, ge houden, van half drie tot zeven uur in den namiddag, kwam aan de orde punt 11 der agenda: De organisatie van het internatio naal Bureau. De heer S. J. Rutgers, inge nieur te Amersfoort, hield in die bijeenkomst een rede waarin hij o.a. bet navolgende zei: „Lenin heeft Nederland het meest geschikte land voor de vestiging van het Bureau ge acht. Daar is de reactie het slapst, van daar uit kan ook het gemakkelijkst relaties met andere landen worde® onderhouden. Dit Bureau zal zich met drie zaken bezig hou den: ló. met de verspreiding van lectuur; 2o. met de propaganda; 3o. met het ter be schikking stellen van fondsen ter ondersteu ning van alle bewegingen en stakingen, die eên revolutionair karakter dragen. Het Bu reau zal verbinding moeten houden met het hoofdbureau te Moskou. Vóór alles moet het een werkend bureau zijn. Niet alles kan ech ter van uit het Bureau worden geregeld, daarom moeten ook weer sub-bureaux wor den opgericht, b.v. in Noord-Amerika en Oost-Azië, dit laatste Bureau voor Engelsch- Indië en voor Ned. Oost-Indië. De heer Wijnkoop verklaart.dat in Spanje en in Mexico, voor Latijnsch-Amerika, reeds dergelijke bureaux zijn opgericht. Eén der leden vraagt, waardoor de onkos ten van het Bureau moeten .worden be streden. De heer Rutgers antwoordt, dat elk land daartoe zal hebben bij te dragen. Spreker verklaart dat voor dit doel de Sovjetregeering, in den vorm van diaman ten, paarlen en edelgesteenten, twintig rnil- lioen roebel oude waarde, te zijner disposi tie beef t gesteld, welk ewaarden echter nog niet in Nederland aanwezig zijn, zoodat hij daarover thans nog niet do beschikking •heeft. Volgens dié mededeeling van den heer Wijnkoop heeft blijkbaar de heer Rutgers die waarden nóg in zijn bezit, wat niet betee- De halfbloed, die naast het vuur lag te sla pen, werd wakker, en ging half overeind zit ten, terwijl hij haar met wezenlooze oogen aanstaarde. Kitty zag alleen Ralph. Hij hing slap tegen het touw, waarmee hij aan den boom was vastgebonden. Zijn gelaat was bleek als van een geest; hij hijgde naar adem; het angstzweet had langs zijn slapen en langs zijn hals natte sporen achtergelaten. Met een kreet van medelijden snelde Kitty op hem toe, en rukte wanhopig aan de knoopen van het tpuw. De mannen herstelden zich van hunne ver rassing. Waar zij wisten, dat Jim een doohter had, viel het hun niet moeilijk de tegenwoor digheid van een blank meisje hier, zich te kunnen verklaren. En gelijk mannen altijd doen, wanneer zij staan tegenover een vrouw wier toorn oprecht is, keken zij onnoozel en schaapachtig. „Bemoei u daar niet mee, jonge dame," gromde Joe. „Jij afschuwelqke lafaard!" riep Kitty, haar stem van woede nauwelijks meester. Joe's gezicht begon op te zwellen. „Ga terug naar je vader," siste hij, „dit is geen plaats voor jou!' Kitty keek hem niet verder aan. „Wanneer hij je hier vindt, en tegen, je fe keer gaat, heb ik je gewaarschuwd," dreigde Joe. „Deze mannen zijn mijn getuigen." Maar noch de gedachte aan de boosheid van haar vader, noch iets anders kon Kitty nu nog afschrikken. Met de kracht der wan hoop rukte zjj aan het koord. „Ga terug, Kitty," fluisterde Ralph tus schen de bleeke lippen. ,Het geeft je niets." (Wordt vervolgd). MM mm

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1