T Tweede Blad. van DONDERDAG 19 FEBRUARI 1920. Gemeenteraad van Helder. Voorstel tot vaststelling van een vf"'" danmg tot het leggen van een verbod tot v "w herbouw op gronden, welke mg IJ' ld. Crt. 12 Fibr. Vergadering van den Raad der gemeente, op Dinsdag 17 Februari. Afwezig de heeren Baak, de Zwart (met kennisg.). 1 vacature; Tot onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuw verkozen lid P. de Heus wordt de vergadering gesohorscht. Eene oommissie wordt benoemd, bestaande uit de hoeren Grunwaid, Borkert en van Os, die bij mon de van eerstgenoemde adviseert tot toe lating. Notulen van 16 en 30 December 1919, 14, 15, 19, 20 en 21 Januari 1920. Door de heeren van der Veer, Grun- wald, Heyblok en •Staalman worden hieromtrent opmerkingen gemaakt en recti ficaties aangebracht. De heer Gruowald stelt voor het stenogram aan de leden, die zulks mochten wensohen, thuis te zenden ter kennisname en voor het eventueel aan brengen vam rectificaties. Deze heer zal t. z. t. hiertoe een voorstel indienen. De notulen worden vervolgens goedge keurd. Ingekomen stukken en raededeelingen. Belicht van aanneming der benoeming van P. J. Dunk, als onderwijzeres aan school no. 8. Goedkeuring op: a. Raadsbesluit tot het onderhands op dragen van het bouwen en bedrijfsvaardig opleveren van een compleet geleidings- en st r aaüver lich t ingsn et. b. Raadsbesluit tot onderhandsdhe aanbe steding van werken aan de Gasfabriek aan de firma A. Klöime. c. Kohieren 7 en 9 der Plaatselijke Di recte Belasting naar hot omkomen, dienst 1919. d. Kohier no. 2 der Hondenbelasting, dienst 1919. e. Raadsbesluit tot betaling uit den post Onvoorziene Uitgaven, dienst 1919. f. Raadsbesluit tot vaststelling der huur waarde van de aam de Hoofden van Scholen verstrekte woningen. g. Raadsbesluit tot verhuring van gron den als volkstuintjes. Ontvangstbericht der wijziging van de Verordening op de 'keuring en verkoop van voedings- en genotmiddelen. Koninklijk besluit van 7 jan. 1920, no. 19, tot verhooging van het voorschot voor den bouw van 92 woningen. Bericht van den Minister van Waterstaat, dat door hem geen aaiileiding is gevonden om het besluit der Staten van Noord-Holland van 21 M ei 1919 tot oprichting en reglemen- teering van een Hoogheemraadschap, ge naamd „Noord-Holland's Noorderkwartier", goedkeuring te onthouden. De heer Grunwaid vraagt over laatst genoemd punt het woord. Spr. hieeft zich geene illusies gemaakt, dat de Minister ge volg zoude geven aan het verzoek van den Raad. Spr. zal over de zaak niet verder uit weiden, waagt aan B. en W. diligent te wil len blyv teneinde den last voor de inge zetenen zoo klein mogelijk te doen zijn. De heer Biersteker zou dam gaarne een weg zien aangegeven. De lasten worden volgens een vastgesteld reglement omge slagen. De heer Grunwaid antwoordt, dat de omslag niet voor alle gemeenten hetzelfde is. Die het dichtst bij de door den waters nood geteisterde streken liggen, betalen het meest. De taak van de gemeente is nu, te zorgen dat de Lasten zoo klein mogelijk blijven. l>e heer Zonder van vraagt of niet tel ken jare een request aan de Koningin kan worden gezonden. Spr. heeft hieromtrent zoo iets gelezen. De Voorzitter zegt toe deze zaak te zullen onderzoeken. Bovengenoemde ingekomen stukken, als mede: Brief van Gedeputeerde Staten dezer provincie betreffende verhooging van den prijs van diensten, door openbare lichamen aan derden bewezen; overzicht van de wer king der Sulfaatfahriek ower de maanden November en December 1919 worden alle voor kennisgeving aangenomen. De heer Zondervan vraagt inlichtin gen omtrent een adres van de gemeente Smaliingerland, dat in de vorige vergade ring aangehouden ia en thans niet op de agenda staat vermeld. Spr. zou dit alsnog gaarne behandeld willen zien. Het adres be doelt te verkrijgen, dat door het Rijk 50 pet. wordt bijgedragen in de saiarieering van Burgemeester en Secretaris. Kan dit niet door de Ver. v. Nederl. gemeenten worden behandeld, vraagt spr. De Voorzitter antwoordt, dat deze zaak al jaren in handen van die vereeniging is, die juist gewaarschuwd heeft dat klei nere gemeenten een zelfstandige actie hier over voeren, welke geen resultaat zou heb ben. Spr. stelt voor het adres voor kennis geving aan te nemen. Aldus besloten. Aan de gemeente .Smal iingerland zul worden verzocht tiaar ver zoek aan de Ver. v. Ned. gem. over te brengen. Bouwverbod. p voorafgaand Raadsbesluit in de 'iiaa - erai?K» nist v<>or den aanleg van straten, m P en pleinen znn bestemd. 'hgenieene stemmen aangenomen. y i>rordenlngen Inzake elektrificatie. fferh mVP^,\a«t»telltnig van Verordenin- nejutnit. lr«kklujg tot (ie electrificatie der f fel en berg er be- v. j ir? eene berekening van de stroom- eenboden, doch de Voorzitter zegt, dat het de bedoeling is van het College omtrent de tarieven alsnog het gevoelen in te win nen van het Provinciaal Bedrijf, zoodat op het oogenbhk de Raad zich alleen heeft uit te spreken over de verordening alleen. M (Aanleg en onderhoud van de aansluit leiding) meent de heer Staalman, dat de 10 meter, die voor rekening der ge meente komen, wel wat veel zijn. De Voor zitter licht in, dat deze 10 meter ook bij de gasfabriek en waterleiding bestaan en in het algemeen voldoende zijn. Bij art. 23 (onjuiste aanwijzing van den meter) merkt de heer Grunwaid op, dat zó. het brengen van de kosten van herijk en vervanging van den meter voor rekening van den verbruiker in het geval, dat de me ter minder dan 5 pet. onjuist aanwijst, on billijk is. Spr. wil dit lever facultatief stel len. De Voorzitter antwoordt, dat 5 pet. speling voldoende is en dat de praktijk uit wijst, dat nooit iemand zich beklaagt over te weinige aanwijzing. Na nog eemge opmerkingen wordt de ver ordening aangenomen met algemeene stem men. De installatie-voorschriften worden voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens worden eenige, hiermee samenhangende verordeningen en besluiten-genomen. Belasting op openbare vermakelijkheden. Voorstel tot vaststelling der Verordenin gen op de heffing en invordering van een belasting op tooneelvertooningen en andere openbare vermakelijkheden. Held. Crt. 12 Eebr. Wegens den korten tijd, die aan de raads leden gelaten is ter bestudeering van dit voorstel, wordt op voorstel van den heer van Lo'o de behandeling tot de volgende vergadering verdaagd. Geneeskundige Armenpraktijk voor Koegras. Voorstel met betrekking 'tot de iregoling van de Geneeskundige Armenpraktijk te Koegras. De heer Kuiper waagt of de vaccinee ring en geneeskundige dienst op de school mede aan dr. Oudedal wordt opgedragen? Do Voorzitter antwoordt, dat dit door B. en W. aal worden geregeld. Do heer Grunwaid vindt de redactie van het besluit niet erg duidelijk. Men weet nu niet precies wat onder dezen geneeskun digen dienst valt en wat niet. De heer van der Veer is het daarmede eens. Men kan bij kwade tnouw bepaalde woningen uit schakelen. Zal ook door het college worden geregeld. Het voorstel wordt vervolgens aange nomen. Bediening Telefooncentrale. Voorstel met betrekking tot de bediening van het Centraal Telefoontoestel aan het Politiebureau op het Molenplein. De heer Staalman vraagt hoe de ver houding van de gemeente tegenover deze zaak tot nog toe was? De Voorzitter: Tijdens de mobilisatie is de nachtdienst van de telefoon ontstaan. Men wil die thans bestendigen. De heer Staalman: Zijn de agenten hieromtrent gehoord? Spr. is juist ter oore gekomen, dat zij bezwaar maken wegens de geringe vergoeding. De heer Grunwaid meent, dat het wel licht 'beter zou zijn' het hiervoor uitgetrok ken bedrag aan tWee personen uit te keeren, die zich bereid verklaren dezen Zondags dienst waar te nemen. De Voorzitter: Het is voor nacht dienst ook. De agenten maken bezwaar te gen gratis bediening. De heer Grunwaid acht het openblij ven gedurende den nacht een groot gemeen tebelang. Ook voor de politie zelf is het een belang. De politie dient dit dus waar te nemen. De heer Staalman is het niet met den heer Grunwaid eens, dat de politie dit gra tis heeft te doen. Laat de gemeente overleg plegen „met de politie en eene vergoeding bepaald worden. De heer H e ij b I o k: Gaat de telefoon niet spoedig over aan het rijk? Do Voorzitter: Ja^ laten we daarom deze regeling thans maar aldus acoepteeren. Er is overleg gepleegd jnet de politie en hij spr. zijn geene bezwaren ingekomen. Met het politiebelang wordt tevens een particu lier belang gediend. Na eenige nadere discussie wordt het voor stel van B. en W. aangenomen. Ontheffing van de Bouwverordening. Voorstel tot het verleenen van ontheffing van art. 16 der Bouwverordieaiing voor de bijbouw van de perceelen Keizerstraat 91 en Spoorstraat 56. Aangenomen. Schoolgeld koh Ier. Ter vaststelling wordt aangeboden het Schoolgeldkohier no. 7, ten bedrage van 161.221/». Aangenomen. Insgelijks een kohier sckool- geldheffing, en hondenbelasting. Ontslag der Gem. Geneesheeren. Voorstel tot het verleenen van eervol ont- slga en het op wachtgeld stellen van de gemoente-geneesheenen G. F. Louwerse en W. J. Bakker, Eervol verleend onder dankzegging voor de bewezen diensten. Regeling drankverkoop bij kermis. Voorstel tot vaststelling «ener Verorde ning op den verkoop van sterken drank, ge durende den kermistijd. Held. Crt. 14 Feb. Hierop is ingekomen een adres van de afd. Helder van den Bond van Vergunning houders om bedoeld voorstel niet aan te nemen. De heer Staalman heeft den vorigen keer gestemd vóór het voorstel Schoe ff clean berger, omdat spr. meende, dat inderdaad de gemeenteraad de be voegdneid had eene dergelijk® verordening uit te vaardigen. Naar spr. eohter is gebleken, is «ene veror dening als bedoeld T: strijd met de drank wet Het klink' misschien vreemd uit den mond eau ten drankbestrijder ais spr. ven dergelijk verzet te hooren, maar spr. meent, dat de Bond van Vergunninghouders zich inderdaad verzetten zal tegen het raads besluit De heeT Verstegen: Moeten we daar voor opzij? De heer Staalman: Dat is wat anders, maar de verórdening steunt op de uitspraak van een minister, tot wiens ressort zij niet hoorde. Spr. w,il voorstellen een algeheel sluitingsverbod uit te vaardigen. De Voorzitter: De jurisprudentie wijst aan, dat een'dergelijke verordening wel kan worden gemaakt Het verbaast spr., dat de heer Staalman eerst aan de gemeente een ontw^rp-verordening opdraagt en haar dar wil terugtrekken. De heer Staalman: Wat de Voorzitter zegt, is volkomen juist, maar spr. was ver keerd ingelicht. Spr. is bang, dat we straks de verordening toch wTeer moeten inslikken. De Voorzitter: De Kroon heeft ten opzichte van Nijmegen uitgemaakt, dat de verordening wettig is. heer Schoeffelenberger leest uit „De Geheel-Onthouder" voor, dat eene dergelijke verordening in verschillende plaatsen aangenomen .is. De heer Grunwaid leest enkele passa ges uit het concept voor, waaruit zou blij ken, dat in het geheel geen sterken drank mag worden verkocht. Dit is ten opziehte van grossiers niet billijk, die naar buiten exporteeren. SpT. acht aanneming van de verordening niet wenschelijk. In een ge meente als de onze, waar het drankgebruik niet groot is, za'1 een dergelijke verordening juist misbruik in de band werken. De men- sohen zullen nu voorraden gaan inslaan. De heer Biersteker betoogt, dat we met hot voorstel van den heer Staalman om een algeheel sluitingsverbod nog verder van huis zijn. Er gelden te dezen opzichte ook zedelijkheidsmotieven tegenover de 'betrok kenen, en zelfs een geheel-onthouder durft zoon draconische maatregel niet voor zijne rekening te nemen. De heer S t a a 1 m a n: Die mensohen moe ten natuurlijk schadevergoeding' ontvangen. De hoer Biersteker: Het voorstel- Staalman .wordt hoe langer hoe onbekookter. Spr. heeft den vorigen keer al gezegd, dat de verordening niet in overeenstemming is met de drankwet. De verordeningen worden door die Kroon goedgekeurd, zegt'men. Ze ker, maar laat men eens ééne uitspraak aan halen van den Hoogen Raad, waarbij over treding strafbaar wordt gesteld. En men zal hier natuurlijk op dergelijke overtredingen aansturen. Spr. zal zich echter bij het raads besluit neerleggen en vóór de verordening stemmen, omdat de Raad tenslotte niet is een college, dat rechtspreekt, maar alleen een verordening kan vaststellen. Tenzij de Raad eerst zijn eigen verordening wil in slikken, dan zal het college natuurlijk de verordening terugnemen. De heer vanBreda: De veikoopers van alc. dranken zullen het wel op eene over treding laten aankomen, waaraan ze gelijk hebben. Maar laat de Raad dan ook den stok achter de deur wegnemen en de ge- lieele verordening te niet doen. Na nog eenige discussie wordt liet voor stel aangenomen. Slechts de heer Grunwaid stemt tegen. Vergoeding onderwijs aan den Franschen cursus. Voorstel tot vaststelling der vergoeding voor het onderwijzend personeel aan den Franschen Cursus. Aangenomen. Verandering Muziektent. Voorstel 'betreffende een veranderde in richting dor Muziektent in het Spoorweg- plantsoen. Held. Crt. 12 Febr. De heer v a n O s merkt op, dat er toch ook andere muziekcorpsen in deze tent spelen. Spr. meent, dat we op deze manier van kwaad tot erger gaan. Men kan daar maar niet zoo instrumenten etc. opbergen, dan is in een paar maanden alles verroest door den regen, die er binnendringt. De Voorzitter zegt, dat het een zeer gebruikelijke manier van berging is, die in verschillende tenten bestaat. De gemeente bouwmeester beeft geen bezwaren. De vloer moet worden bestraat Do heer van Os 'antwoordt, dat de tent open is, en dus bij stortbuien alles onder- 1' t Was de vloer van gewapend beton, dan ware het wat anders. De heer Schoef felenberger meent, dat een en ander zeer goed in orde kan wor den gebracht. Voor veel minder dan is be rekend in het voorstel, n.1. een 300.het geen spr. nader becijfert. Spr. zet uiteen hoe zó. de inrichting moet worden gemaakt. De heer Bok: Maar de vloer is lek, dus alles sijpelt er van boven af in. Het voorstel wordt gerenvoyeerd naar Publ. Werken om nader advies. Tegemoetkoming Firma Burgemeister. Voorstel tot het verleenen eener tegemoet koming aan de firma K. Burgemeister. Held. Crt. 12 Febr. De heer Zondervan vraagt of de aan besteding wel 'goed geleid is, waar thans, op een bedrag van 3450.niet minder dan 4000.bekort blijkt te zijn. De Raad heeft in dén laatstcn tijd verschillende toeslagen op aannemingssommen gegeven, maar dan betrof het grootere werken, terwijl hier spra ke is van een karweitje van een paar maan den. Namens spr. partijgonooten verklaart spr., dat dit voor de laatste maal is, dat de fractie wenscht mede te werken aan derge lijke toeslagen. De Voorzitter antwoordt, dat deze aanbesteding langen tijd vertraagd werd, en de aannemer veel moeilijkheden had met de oplevering. Eerst l1/» jaar na de aanbeste ding had de levering plaats. De firma kon wel worden ontheven van haar inschrijving, maar stond er op het werk uit te voeren. De heer van Breda heeft in de (Mir.- missie voor de Bedrijven tegen dit voorstel gestemd. l>e oorzaak betreft geen loonsver- hooging, alleen verhooging van materiaal- prijzen, en het risico hiervan moet voor re kening blijven van de aannemers. Ook iegen de voorgestelde vergoeding van 1000.- zal SDr. stemmen. De heer Staalman meent, dat de firma Burgemedster omtrent materialen enz. toch contracten had; toen hij inschreef en vindt het verkeerd, dat hem nu vergoeding wordt toegekend. De heer van Os zegt, dat de Raad steeds een toeslag heeft verstrekt op aannemings sommen, indien kon worden aangetoond dat de verhooging buiten de schuld van den in schrijver plaats had. Men komt thans met dit verzoek, maar de firma Burgemeister heeft er op gestaan dit werk zelf uit te voe ren, hoewel haar de gelegenheid is geboden er zich aan te onttrekken. Spr. kan zioh dan ook niet vereenigen met de heeren Staalman en van Breda, daar het hier de eigen wil van den betrokkene is geweest, het werk nog uit te voeren. De heer Grunwaid meent, dat de gang van zaken toch eenigszins anders is geweest en wil de zaak aanhouden voor een nader on derzoek. De lieer Burgemeister heeft niet geheel schuld, er hebben nog andere oor zaken medegewerkt om de zaak te vertragen. Het voorstel-Grunwald om de zaak te ver dagen wordt verworpen met 3 stemmen voor (van de heeren van Loo, Schoeffelenberger en Grunwaid). Het voorstel B. en W. om 1000.vergoeding te geven aangenomen met 12 tegen 6 stemmen. Tegen de heeren Staalman, van Os, Bot, Spruit, van Breda en van der Veer. Teruggaaf van gestorte gelden. Voorstel in zake het verzoek van de afd. Helder van den Nederlandschen Barbiers- en Kappersbond om teruggaaf van gestorte gel den voor de levering van scheerzeep. •De heer Staalman bepleit teruggave hiervan. Verschillende kappers hebben zich tot spr. gewend met de klacht, dat zij door den wethouder van het Levensmi ddelenbe- drijf niet erg vriendelijk zijn behandeld, die hen zeide: gij moet eerst mijn zeep opmaken. Van hun Bond konden zij echter goedkooper zeep krijgen, en zjj achten zich door deze handelwijze benadeeld. De heer "Verstegen legt uit, dat de zaak zich eenigszins anders heeft toegedragen. Zij hebben de maximum-kleinhandelpryzen be taald en toen later de zeep in den vrijen han del kwam, stond de zeepverkoop van de ge meente stop. Het voorstel wordt aangenomen. Noodpenningen. Voorstel betrekkelijk de aanschaffing van 35.000 noodpenningen ter vervanging van de munten, die by de muntgasmeters worden gebruikt. Held. Crt. 12 Febr. De heer v a n O s vraagt of er tekort is aan 2l/i centstukken voor de muntmeters. De Voorzitter zegt, dat dit voorstel dient om de navorderingen, die thans plaats hebben, te voorkomen. Er moet thans gere geld worden bijbetaald. De heer Zonder van vraagt of de pen ningen spoedig in gebruik kunnen worden genomen. Als het nog maanden duren moet, heeft de aanschaffing weinig zin meer. De heer Schoeffelenberger meent, dat zoo'n noodpenning veel goedkooper door de gemeente zelf kan worden geslagen. Hij kost thans 41/» oent per stuk, spr. betoogt, dat, bij aanschaffing van een ponsmachine, de penningen zeer goed door leerlingen der Ambachtsschool kunnen worden geslagen. Laat men althans een proef nemen. De Voorzitter: Als het werkelijk zoo eenvoudig was als de heer Soh. voorstelt, zou binnenkort heel Nieuwediep aan het ver vaardigen gaan van muiitgaspeiMiingen. Wat de kosten betreft, er waren verschillende aanbiedingen, en deze van de firma Begeer was de voordeeligste. De hondenpenningen kosten ongeveer 12 cent per stuk. Bovendien zou .een proefneming als de heer Sch. wil, de zaak weer vertragen. De heer Biersteker betoogt, dat het slaan van dei-gelijke penningen een ver trouwenswerk is, zoo goed als bet slaan van munten. Als bet op de Ambachtsschool zou gebeuren, zit straks de gebeele gemeente vol met nagemaakte penningen, en gooien de jongens er elkander mee om de ooren. De heer Bok zet uiteen, dat het werk bo vendien zuiver moet gebeuren en zeer zeker «iet door een jongen van de Ambachtsschool kan geschieden. Het is fabriekswerk, zoom pons moet al spoedig vernieuwd worden en bovendien moeten we geen uitgeslagen plaatjes hebben, maar werkelijke penningen. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men met de stemmen van de hoeren Schoef felenberger en Kuiper tegen. Maximum-aantal vergunningen. Voorstel tot verlaging van het maximum aantal drank vergunningen van 60 op 50. Hierop is ingekomen een request van de afd. Helder van den Bond van Koffiehuis- houders, verzoekende het voorstel niet aan te nemen. De heer Grunwaid voelt veel voor de bezwaren der vergunninghouders. Zoo groot is bet aantal vergunningen hier niet, dat men de zaak niet zou kunnen laten zooals ze is. We dienen rekening te houden met een deel der burgerij, dat zyn brood verdient in den drankhandel. Bovendien gaat het drankver- bruik met den dag achteruit. Spr. zal tegen het voorstel stemmen. De Voorzitter merkt op, dat hetgeen in het request wordt aangevoerd, juist is. Maar het is niet te voorkomen. Het belang van het algemeen gaat vóór dat van den par ticulier. Door dit voorstel zullen geleidelijk de kleine vergunningen verdwijnen, en daar heeft het grootste drankmisbruik plaats. Als men in een groot café zit, onder allerlei pu bliek, zal dat invloed hebben op het drank gebruik. De heer Staalman hoopt, dat de Raad dit voorstel aanneemt. Spr. gelooft niet, dat de mensclign er zooveel schade door zullen lijden, en als de Bond zyn belang begreep, zou bjj er juist voor moeten zijn, dat het aan tal verlaagd werd. Wat die vergiuininghqu- dens betreft, die afvallen, zij 'kunnen im mers hun inrichting drankvry maken. Dat het drankgebruik achteruitgaat, komt, om dat het aantal vergunningen reeds vermin derd ia En het is den drankverkoopers, die overbleven toch niet slechter gegaan. De heer Grunwaid kan de argumenta tie betreffende den clandestienen verkoop, die in bet'adres staat, niet beoordeelen. Het zal evenwel wel zoo zijn als liierin wordt voorgesteld. Met de aanneming dezer veror dening bereikt men niet, wat men wil berei ken. Men gaat de zaak nu te ver drijven. De gemeente is grooter geworden, en het aan tal vergunningen gaat achteruit. Spr. hou ding ware misschien sympathieker indien hij vóórstemde, maar spr., hoewel zelf na genoeg -geen gebruiker van sterken drank, ■vindt het toch gewenscht dat de inrichtingen blijven bestaan. De Voorzitter merkt op, dat omtrent het drankgebruik een andere strooming in de maatschappij is ontstaan. Voor iemand, die nog fatsoen heeft, wordt bet hoe langer hoe pijnlijker nog stérken drank te gebrui ken dn inrichtingen, die geen vergunning hebben. Het voorstel wordt aangenomen met de stem van den heer Grunwaid tegen. Muntgasmeters. Voorstel tot gewijzigde vaststelling der voorwaarden, waarop muntgasmeters ter be schikking worden gefield. Met eenige kleine wijzigingen aangenomen Geldleen in g. Voorstel tot het aangaan eener geldlee- ning, groot nominaal 2.000.000.rentende 6 pot. 's jaars. Held. Crt. 14 Febr. De beer van Breda hoopt, dat de heer Adriaanse mag slagen. Spr. zou echter wil len, dat de Raad gehoord werd omtrent den te bepalen koers. De heer Adriqanse antwoordt, dat dit ook de bedoeling was. De redactie is echter aldus gesteld om de inschrijving mogelijk te maken. Het voorstel wordt vervolgens aange nomen. Nog is ingekomen: Adres v; i.fdieelL Helder van den Nat. Bond van Plaatselijke Keuze om adhaesie to l.tuigen aan het voorstel-Rut- gers c.s. J "ke plaatselijke keuze, met een voorstel der heeren Staalman, Borkert en van Loo voor hetzelfde doel. DeVoorzitter stelt voor dit in handen van B. en W. te stellen om prae-advies, we gens het groote belang der zaak. De heer Staalman merkt op, dat het voorstel binnen veertien dagen door de Ka mer behandeld wordt. Reeds is het in de sec ties onderzocht. Het voorstel-Rutgers c.s. be doelt eenvoudig de bevoegdheid der ge meentebesturen om het aantal drankgelegen- heden te regelen, over te dragen aan de bur gerij, en bovendien eene schadeloosstelling uit te keeren aan de vergunninghouders. In dien een dergelijk verzoek door 1/15 van het aantal kiezers wordt gedaan, en indien dan 3/4 van de burgerij zich hiervoor verklaart, moet het worden aangenomen. De Voorzitter voelt het 'bezwaar van uitstel. Beter ware het geweest indien men vroeger gekomen was met dit voorstel. Dan had het behoorlijk onderzocht kunnen wor den. Maar het voorstel kwam hedenmorgen pas in. Het College heeft geen 'bezwaar het dadelijk in behandeling te stellen. De lieer Staalman merkt op, dat het voorstel in de Kamer onderteekend is door alle partijen. De heer Biersteker vraagt waarvoor het noodig is adhaesie te betuigen. De Kamer zal het voorstel-Rutgers wel aannemen en zich van de adhaesie-betuiging van den Hel der weinig aantrekken. Spr. is ook voor het voorstel, maar vindt toch dat we een gevaar lijken weg opgaan. Wanneer er hier princi- pieele tegenstanders mochten zijn, dan zou men die eenvoudig den pas afsnijden om met een geargumenteerd betoog hun standpunt uiteen te zetten, indien werkelijk de Raad dit thans zou aannemen. Het voorstel overvalt ons en spr. wil het uitstellen. De heer Staalman: Dan is het te laat; de heer Biersteker moge het nu niet zoo erg vinden, dat de Raad zich niet uitspreekt, spr. stelt er prijs op hieromtrent de opinie van den Raad te vernemen. Inderdaad is het voorstel te laat ingediend, maar spr. heeft liet met verschillende heeren besproken. Wat het argument betreft, dat de tegenstanders zich niet behoorlijk zouden kunnen verwe ren, zou de heer Biersteker meen en, in dien hier een tegenstander in den Raad aan wezig was, dat hij zijn standpunt niet zou kunnen uiteenzetten? Zoo goed als een voor stander dat ook kan. Het voorstel-Staalman c.s. om zich aan te sluiten bij het adres van het Dramkweer- comité wordt aangenomen met de stem van den heer Grunwaid tegen. A mbachtsschool. Voorstel met betrekking tot het beschik baar stellen van terrein voor den bouw eener nieuwe ambaohtssohooL Held. Crt. 14 Feb. De heer Staalman bespreekt de wen- schelykheid om de Ambachtsschool tot een gemeentelijke instelling te maken. De Voorzitter antwoordt, dat, toen indertijd de gemeente het tegenwoordige ge- louw der Ambachtsschool aankocht, geble ken is. dat het veel beter was geen gemeen teschool daarvan te maken, ook met het oog op de subsidie. Opnieuw de zaak oprakelen, is niet in het belang der school. De lieer Staalman vraagt verdaging teneinde boter op de hoogte te komen van de zaak. De nieuwe raadsleden weten er niets van. De Voorzitter verzet zich tegen uit stel. De heer Grunwaid waarschuwt om de zaak niet tot een gemeente-instelling te maken. Dan zal het nog lang duren vóór de nieuwe school er komt. Spr. zegt namens het bestuur der Ambachtsschool het gemeente bestuur dank voor het terrein. Het spijt spr. echter, dat omtrent de erfpaohtsvoorwaarden nog niets kan worden meegedeeld; spr. hoopt, dat die aannemelijk zullen zijn voor het bestuur der school. Als dit voorstel aan genomen wordt, kan de Vereeniging verder gaan. Teekeningen etc. zijn reeds goedge keurd, en misschien kan nog dit jaar met den bouw worden aangevangen. Hoewel de heer Staalman het vreemd vindt, dat deze zaak niet zou kunnen war den uitgesteld, wil spr. er geen voorstel van maken. Het voorstel van B. en W. wordt vervol - 'gens met algemeene stemmen aangenomen. Blanco crediet. Voorstel tot het verleenen van een blanco crediet, in verband met de rentueele stich ting eener Ijsfabriek. Held, Crt. 14 Febr. De heer van Breda vraagt hieromtrent

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 3