NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Jb. HARJER en Zn VERHUIZINGEN. No. 5209 ZATERDAG 21 FEBRUARI 1920 48e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Maan Zon Hoogwater opond.: opond.: v.m.: n.m.: 7.36 a. 8.57 7.3 5.25 9.50 9.55 8.1 10.13 7.2 5.27 10.2510.30 8.28 11.307.—5.28 11.5 11.10 9.1 -.— 6.56 5.3011.4011.50 9.42 m. 0.35 6.54 5.32 0.20 Febr. Zondag 22m Maand. 23 Dinsdag 24 Woen8d.25 Dond.d. 26 B Vrijdag 27 Zaterd. 28 10.30 11.29 1.54 6.52 5.34 2.54 6.50 5.36 0.40 1.35 1.5 2.15 BUITENLAND. Het Adriatlsche vraagstuk. Volgens een bericht uit Rome wijden de bladen beschouwingen aan de mogelijkheid van een ingrijpende verandering in het ver gelijk nopens het Adriatische vraagstuk. Zij merken op, dat een volkomen neutraliseering van de Adriatische Zee de toepassing van het verdrag van Londen overbodig zou maken en wel vereenigbaar zou zijn met de aspiraties van alle volken, die aan de Adriatische Zee wonen. De Turksche quaestle, Eenige dagen geleden, bij de terugkomst van Millerand uit Londen, hadden de Fran- sche bladen met vreugde doen uitkomen, dat, hoewel de beslissingen der Londensche con ferentie op vele punten niet overeenkomstig de Fransche wenschen waren, doch ten aan zien van Turkjje de Fransche voorstellen aan genomen waren en besloten was de Turken in Europa te handhaven. Thans schijnt ook dit niet zeker meer. De berichten van nieuwe Armenische moorden schijnen opnieuw bij de Engelsche regeering het denkbeeld te heb ben doen ontstaan, dat de Turken niet te Konstantinopel zijn te handhaven. Echter zal geen beslissing genomen worden vóór Mille rand weer te Londen is.' De quaestie-Smyrna blijft ook lastig; het tractaat van April 1917 beloofde Smyrna aan Italië, maar Engeland stelde deze toewijzing afhankelijk van de goedkeuring van Rusland, wat volgens de „Matin" Frankrijk niet zou hebben gedaan. Daarom is Frankrjjks positie thans delicaat tegenover Italië, daar men al gemeen oordeelt, dat Smyrna beter aan Grie kenland kan komen. Echter overleggen thans Venizelos en Nitti te Londen en men mag hopen, dat de handige Cretenzer er in slagen zal ook zijn Italiaanschen mededinger van het goed recht der Grieken te overtuigen. Intusschen waarschuwen sommigen de Fransche regeering, dat zij haar rechten in Syrië dient te handhaven. Zoo herinnert de „Petit Parisien" eraan, dat Frankrijk het recht heeft Diarhekir en Mossoul te bezetten, maar het blad vraagt zich af of het niet wen- Bchelijk is deze verre posities te ruilen tegen belangrijker rechten op zuiver Syrische ste den als Damaskus en Aleppo. Moorden ln Armenië. Uit Smyrna werd den 13en Februari aan het „Journal des Débats" geseind, dat de Ar- meensche bevolking voor een verschrikkelij ke crisis staat Vijftig duizend Turken en Koerden onder Moestafa Kemal hebben mis bruik gemaakt van het feit, dat de Armeniërs in Zeitoen, Fornouze en andere plaatsen in het gebergte onverdedigd waren en hebben daarna ontzettende misdaden gepleegd. Het aantal moorden bedraagt meer dan zevenduizend. De Turken terroriseeren Ma rach, waar nog gevochten wordt Den Armeniërs ontbreekt het aan middelen om zich te verdedigen. „Slechts onmiddellijke hulp kan een bevolking van 150.000 zielen van den volkomen ondergang redden," aldus de Armenische' aartsbisschop van Smyrna Hovnan Vartabed Garabedian. Nadere berichten uit Cilicië te Athene ont vangen melden, dat de bevolking aan gene raal Gouraud heeft verzocht een Armenische strijdmacht te vormen, ten einde aan de Turk sche aanvallen weerstand te kunnen bieden, ENGELAND. Ruim zeven maanden geleden kocht een Engelsche firma 43 millioen yards linnen van het ministerie van munitie, dat de regeering in den oorlog in handen gehad had voor het maken van vliegtuigen. De prijs, die er voor betaald werd, bedroeg 4 millioen en de firma verbond zich om het met een matige winst onder de menschen te brengen. Nu is de laatste yard van dat linnea al verkocht, niettegenstaande deskundigen hadden voor speld, dat het nog in geen jaren opgeruinjd zou zijn. frankrijk. T Het proces-Caillaux. Parijs, 18 Febr. Het proces-Caillaux is Dinsdag begonnen. De zitting begon met een korte ondervraging en de voorlezing van de acte van beschuldiging. Er zijn 51 getuigen k charge, 63 k décharge niet zoo bijzonder veel, wanneer men zich herinnert, dat senator Charles Humber „dikke" Charles, er 115 had gedagvaard, van wie alleen ruim 50 generaals. Mauritius aan Frankrijk? Het bestuur van de Société des études oolo- niales et maritimes, onder voorzitterschap van den vice-admiraal Besson, he»Tt den w*i8ch uitgesproken, dat Mauritius, n. ?®natemming met het verlangen der door Engeland aan Frankrijk zal den afgestaan, evenals Rodrigues en de Sey chellen. Daarbij wordt er nog op gewezen, dat de waarde van Mauritius voor Engeland be langrijk is verminderd, sedert de route naar Indië niet meer over de Kaap moest worden genomen. Voor Frankrijk zou het bezit dier eilanden, die met Reunion en Madagaskar een organisch geheel vormen, toch nog slechts een kleine aanwinst zijn, vergeleken bij de belangrijke uitbreiding van het Brit sdie rijk in den Indischen Oceaan. DUITSCHLAND. Diefstallen bij de spoorwegen. De spoorwegdirectieEssen maakt door middel van aanplakbiljetten en advertenties in de bladen bekend, dat voortdurend meer schroeven en laschplaten van de rails losge schroefd en leidingsdraden van de telegraaf verwijderd en gestolen worden. Zij wijst op de vreeselijke gevaren die daardoor ontstaan, waarschuwt de oudroest-hand elaren die voor werpen niet op te koopen en looft voor het opsporen van daders belooningen uit tot ten hoogste 200 mark per geval. Cocalnlsten. In de „Deutschen Medizinischer Wochen- schrift" wijst een medicus, in Berlijn geves tigd, op het schrikbarende toenemen van het oocainisiüe in de hoofdstad. Het is nu veel gemakkelijker cocaïne te krijgen dan vóór den oorlog. De drogisten leveren dit vergif in hoeveelheden van één kilo zelfs. Het gram kost thans 7 8 mark, tegen één mark vóór den oorlog. De drogisten mengen, om nog meer te verdienen, de oocai- ne met boorzuur of novocaine. Zelfs wordt 's nachts op straat cocaine te koop aangeboden in pakjes van 1, 2, 3 en 6 gram. Ook de hotelportiers, kellneriimen en kellners hebben voorraden. Zij bieden dan geen cocaine aan, maar „gramofoonplaten" of „cokes". Helaas zijn aan cocaine niet alleen ver slaafd prostituées, maar ook jonge lieden van 20 tot 27 jaar uit gegoede families. De cocaine wordt gebruikt als snuiftabak. Schoeisel in Dultschland. De schoenmakersvereeniging te Keulen heeft de prijs voor een paar heeren zolen en hakken vastgesteld op 57 tot 65 mark, voor dames zolen en hakken op 45 tot 52 mark. Een paar heerenschoenen kosten 400 500 mark. OOSTENRIJK. Te Weenen. De Berlijiisdh© correspondent van de „N. Rott. Crt." meldt aan zijn hlad: De kern van allen nood in Oostenrijk is het gebrek aan steenkool. Daardoor ligt het verkeer stil, daardoor lanterfanten tiendui zenden, die naar werk snakken, levend van de ondersteuning voor werkloozen, door de straten. De bosschen van het land zouden rijkdom aan hout kunnen leveren voor de papierindustrie en voor de vermaarde Ween- sche meubelfabricage, maar er is geen mo gelijkheid van vervoer. Op de oeoonomisohe gevolgen van den kolenmood hoop ik later nog terug te komen. Nu wil ik iets vertellen van haar zichtbare gevolgen :te Weenen. De bevolking lijdt hevig onder de koude. In de rijkste huizen is gewoonlijk maar één kachel of haard die een zeer gedempte warm te uitstraalt. Maar deze weelde kost 'al gauw 50 kronen per dag, en slechts een zeer klein gedeelte van de bevolking kan zich die ver oorloven. Erger nog is, dat de brandstof om te ko ken ontbreekt. Bij bet kleine broodrantsoen zou de bevolking het geen week uithouden zonder op het vuur bereid voedseL De strijd voor brandstof is dus een strijd voor het veege lijf. Hoe die strijd wordt gestreden is een van de bitterste dingen, die ik van oor logsellende heb gezien. De bevolking is begonnen de heerlijke bosschen, die Weenen omringen, om te hak ken. In hun wanhoop hebben de arme lie den zioh op den „Wiener Wald" geworpen en geen boom in den naasten omtrek der stad laten staan. Wat vroeger de trots van Weenen was, een schat voor het oog en voor de volksgezondheid, is nu een trooste- looze, onoogelijke woestenij van boomstron ken. Eerst heeft de overheid lijdelijk toege zien. Zij waagde het niet, op te treden tegen dit wandalenwerk, uit vrees voor de elemen taire woede der tot wanhoop gebrachte me nigte. Zij had echter de zachtmoedigheid van haar Weeners onderschat. Toen het gemeen tebestuur eindelijk ingreep, ging alles heel gemakkelijk. Het resultaat was eigenlijk ©enigszins verbluffend. De houthakkers wa ren totnogtoe stroopers geweest, brutale roo- vers en plunderaars van een ander mans goed. Een verordening maakte hen plotse' ling tot verdienstelijke zonen van den staat Want de magistraat verklaarde met veel beleid: Er moest brandstof worden verschaft om het leven der bevolking te redden. De bosschen rondom de stad werden daarvoor beschikbaar gesteld. De magistraat bezit echter niet de middelen, om het hout te. hak ken en naar de stad te brengen. Zij verzoekt daarom den burgers, zelf daarvoor te zor gen. Er moet natuurlijk regel en toezicht zijn, opdat niet, zooals totnogtoe is geschied, sluikhandelaars zich met het hout der ge meenschap verrijken. In de eerste plaats echter moet ook worden verhinderd, dat Weenen geheel van zijn voor het volk en de volksgezondheid zoo onmisbare bosschen wordt beroofd. ;,Het nageslaoht", zoo betoog de de overhead, „zou ons anders ten eeuwi gen dage vervloeken, om hetgeen wij in één winter hadden vernield." De volgende regeling werd dus ingevoerd familie krijgt een kaart, die recht geeft op twee maal 30 K.G. hout in de week. Men mag daarmee in het hosch gaan tus- schen 7 uur 's morgens en 3 uur 's middags, om dit hout te hakken of te zagen. Er is echter streng toezicht, dat geen andere hoo rnen worden geveld, dan die 'door de hout vesterij daarvoor aangewezen zijn. De trams hebben speciale wagens, die de houtdragers van het eindstation afhalen. Op de toegangs wegen naar de stad is een cordon van poli tie en soldaten, die de kaarten oontroleeren en de coupons afscheuren. Eerst kwam het voor, dat sluikhandelaars de kaarten op kochten, en een winstgevenden handel be gonnen met het hout. Nu echter staan de kaarten- niet alleen op naam, maar heeft men zelfs de bepaling ingevoerd, dat zij alleen geldig zijn, als een legitimatiepapier, de kolentoaart der familie, tegelijk kan wor den vertoond. Gewillig schikken de Weeners zioh in de hinderlijke voorschriften. Hoe hinderlijk deze zijn, zal uit het volgende blijken. Maar daardoor zijn zij, zooals gezegd, nu ook geen houtdieven meer, maar goede burgers, die eerlijk zwoegen voor de hunnen. De bos schen van Weenen verdwijnen ook niet meer, maar worden.tot 40 percent gedund. Dat heeft de magistraat bereikt met ©en regeling, die zij eerst niet heeft aange durfd. En toch is dit alles een snerpende trage die. Wie het houthalen heeft aangezien, zal het altijd een pijnigende herinnering blijven. Langs de slingereinde 'hoofdwegen naar de stad stroomt eindeloos de zeulende menigte. Ieder draagt zooveel als hij heeft kunnen torsen; krachtige mannen gaan wankelend onder zware stukken boomstam, oude besjes, jonge kinderen diep gebogen en uitgeput onder lichter last. Waar de vader werk heeft, gaan vrouw of kinderen in het bosch. Ik zie van alles, rachitische kleuters, zwan gere vrouwen, en ontsteEend veel ouder dom. Deze memsohen zwoegen al uren 'lang onder den last, want de hoornen in "de buurt zijn aEen omgehakt, en het bosch is op groo- ten afstand reeds gedund. Velen komen al 10 kilometer ver gestrompeld, uit de be sneeuwde bergen. Toen ik voor het eerst dit tafereel hij- woonde, was het vier uur 's middags. Het was 'hartverscheurend om te zien, die blee- ke gezichten, die uitgedorde lichamen onder een buitensporigen last. Velen sprak ik aan, ofschoon het mij pijn deed: Hoe oud ben je? Ik kreeg allerlei antwoorden: drie-en-zeven tig jaar, twaalf jaar, tien jaar, acht jaar. Af- grijzelijk was het; maar aan de 60 pond op den gekromden rug ontbrak zelden iets; het gaat immers om het leven 1 Ik vroeg verder: „Hoe laat ben je van morgen weggegaan," en kreeg ten ant woord: acht uur, negen uur, elf uur. Hoe zwakker en hulpeloozer, des te langer de tijd. Want men bedenke: met het halen al leen is het niet te doen. Uren lang heeft zoo een dreumes, of het oude, uitgemergelde besje moeten bakken en zagen met het ge brekkig werktuig en de zwakke krachten, aan het stugge beukenhout of aan den har den eiken stam, voor een vrachtje bijéén was. Het was een optocht der ellende. De weg, die zich slingerde door het besneeuwde land- sohap, zag zwart van zwoegende, wankelen de menschen. Duizenden in het uur passeer den de controle. Het bosch verhuisd© naar de stad op gebogen mensohenruggen. Ik deed nog een andere .vraag, aan de oudjes en aan de kinderen, die den heelen dag hadden noodig gehad om het zoo duur gekochte hout naar de tram te sleepen: Wat heb je vandaag al te ©ten gehad? En bijna steeds was het antwoord: brood en koffie vanmorgen vroeg. Soms was het ook: „alleen koffie". „En waarom geen, brood?" Dat kwam dan uit den zaïc te voorschijn. Het kleine rantsoen was gespaard, voor het geval men het te kwaad kreeg onderweg, Zoo een stuk brood zet immers kracht bij. Zoo was het: jongens van 10 jaar, akeÊg klein en gedrongen, heb ik gesproken, die met ten minste 50 pond hout op den rug uren en uren lang kwamen aangesleept, die van negen uur 's morgens tot vier uur 's mid dags onderweg waren, en die nog niets had' den gekregen dien dag als 'een kop koffie, die geen koffie was, zonder eenige'toevoe ging, en 150 gram droog, grof brood, die zij als reserve nog in den zak hadden. Ik was daar met den ouden burgemeester van Weenen, Max Winter, 'een goed© week hartige man. Zijn oogen liepen over bij dit voor hem toch gewone schouwspel. Waar hij verscheen onder de menigte ontstond een gemurmel van geklaag. Oude vrouwen maakten zich driftig over hun ellende, moe ders deden hartstochtelijk verwijten. Nu was de oorlog toch voorbij, waarom nog dit aUes? In Weensch dialect en met Weensche week' heid sprak Winter met allen een troostend maar fatalistisch woord. Moeders kwamen naar hem toe, grepen zijn handen, vroegen hem schreiend: „Stuur toch ook onze kinde ren naar het buitenland." Het was of de rgan onder hen verschenen was, die als een St. Nioolaas alleen kon helpen. Winter gaf ieder een bemoedigend woord. Hij ging naar de houtdragende kinderen, die hem vanuit hun te groote gezichten meestal wezenloos van vermoeidheid aankeken, als hij hen meewarig de hand op het hoofd legde. Enkelen slechts waren nog niet goed bij de pinken. „Dat is ons Weenen geworden," zei Winter. En dan: „dit is misschien het grootste on e- luk"; dat waren jongens in den halfwassen leeftijd, die men de ontmergeling van het ge zicht, en uit het veel te kleine of staakachtig doorgeschoten lichaam las. Deze jongens gaan zoo, bijna zonder hulp, het verder leven te gemoet. Misschien was het nog niet eens het ergste, wat wij hadden gezien. Want wij volgden den lijdensweg van het rampzaUge Weenen, waar duizenden ongelukkigen onder hun last voort strompelden. Het was smartelijk, in automo- aiel gemakkelijk tusschen deze menschen door te glijden, hen vaak tot snel uitwijken te dwingen. Toen wij uitstapten en de bergen ingingen, waar het hout werd gehakt, kwam de poütie en gendarmerie ons reeds met klachten tegemoet. Nu waren de geteekende boomen hier weer op, morgen zouden de menschen nog weer verder moeten worden gezonden. Het geduld was echter eindeloos, zoo getuigden de mannen van de wet; zij ge hoorzaamden lijdzaam, als men hun maar boo men kon aanwijzen, die zij mochten veUen. Die dag, zoo vertelden zij verder, was heel onfortuinig geweest: vier ernstige ongeluk ken daar in de huurt. Wij gingen verder te voet. Wij zagen dit alles nu nog een weinig'naakter. Wij hielpen een man op de been, die met zijn last gevallen was en hulpeloos als een schildpad op zijn rug lag. Hij kon zich niet bevrijden van zijn zwaren last, en evenmin er mee opstaan. Dat kwam telkens voor. In het bosch zagen wij, hoe nog oude vrouwtjes met krachtelooze bijlslagen op het onwillige hout stonden te hakken. Vele ouden van dagen, uit allerlei stand, zaten langs den weg. Hier en daar gaven de poütiemannen een vriendelijken raad. Want heel bitter is dit: Die oudjes nemen te veel mee, meer dan zij kunnen dragen. Na eenige kilometers gaat het niet meer, en zijn zij gedwongen eenige stukken achter te laten. Zij hebben zich dan echter reeds te veel vermoeid; steeds meer moeten zij opgeven van hun last, tot zij ein delijk, na een vrijwel nutteloos doorzwoegden dag, met een weinig brandstof naar huis ko men. Overal langs den weg ziet men de spo ren van dergelijke stiUe tragediën; Zoo is het houtdragen der Weensche be volking. Met de week wordt de weg langer, omdat het bosch steeds verder van de stad wordt gedund. De dooi komt, de wegen wor den drassiger en moeilijker begaanbaar. En de behoefte heeft geen einde. Ook in den vroegen middag heb ik de hak- plaatsen bezocht. Dan zijn het meest de krachtige mannen, werkloozen of ambtenaren met een vrijen dag, die reeds op den terug weg zijn. De drom van menschen was zoo groot, dat hij zich opstuwde, en men in de rij te wachten stond voor een bruggetje over een beek op den weg. Menschen uit allerlei klas sen ontmoet men daar. Wij raakten in ge sprek met een doctor juris, met een man, die een groote slagerij bezeten bad, met een aris tocratisch uitziend, welgekleed jongetje, dat zijn naam weigerde te zeggen, enz. De volwassen mannen kwamen met onwaar schijnlijke vrachten aangesleept uit de ber gen. Hoe meer men op eens meebrengt, des te beter voor de familie. Meer dan twee cou pons voor 80 K.G. hoeft men toch meestal niet af te geven. Maar bij proefwegingen blijkt telkens weer, dat Ueden met meer dan 100 K.G. den langen weg komen aange zwoegd. Men ziet, de Weensche bevolking kan niet stil zitten op haar ellende. Zij zwoegt geduldig met zwakke krachten en leege maag. Er zijn echter ook nog andere vormen van houtdra- gerij: In den nacht trekken sluikhandelaars of particuliere houtroovers in de bosschen vlak'aan den rand van de stad om te stroopen onder het hout, dat niet meer mag worden gehakt. Dat Is geriefelijker dan de tocht in de bergen en winstgevender tegelijk. Patrouilles doorkruisen iederen nacht par ken en bosschen, om dezen roof te verhinde ren. Maar ook de stroopers zijn gewapend en vaak knetteren schoten in den nacht. Zoo eischt de kolennood offers van allerlei aard. Maar het talrijkst zijn de ongelukkigen, die den dood hebben gevonden onder de om vallende boomen, bij het dagelij ksche vellen door een haastige en ondeskundige menigte. KORTE BERICHTEN. Kinderen uit Centraal-Europa zullen voor herstel naar Engeland worden overgebracht. Deschanel is Donderdag op het Elisée met alle plechtigheid als president van Frankrijk geïnstalleerd. De geaUieerden verlengen den termijn, waarop de sterkte van het Duitsche leger op 100.000 man moet worden teruggebracht. Dit moet thans op 10 Juli zijn geschied. In Zweden dreigt een Kabinetscrisis. Rijkskanselier Bauer deelt in eane Kabi netszitting mee, dat gepoogd zal worden om in het Ruhrkolendistrict den werkdag van 7 uur op 87» uur te brengen. w De spoorwegstaking in de Vereenigde Sta ten is afgewend. Te Ënghien is een munitie-depot in de lucht gevlogen; er zijn een twintigtal vri; ernstig gekwetsten. „In het deel dier Oekraïne dat door de Bolsjewisten is bezet, is een zelfstandige Bolsjewistische repubüek opgericht. Presi dent is de kommunist Petrowski." Heldersche Meubeltransportonderneming BINNENLAND. De uitlevering van den ex-Keizer. De „Times" spreekt in een hoofdartikel over de werkzaamheden van den Oppersten Raad ook terloops over de nota aan Neder land, door de „Times" ironisch „een hoogst stichtelijke en welsprekende aanmaning" ge noemd. Vermelding verdient uit dat artikel de opmerking van het City-blad, dat terwijl des Vrijdags de gealheerden in de nota aan Duitschland de aanwezigheid in Duitschland van de reactionairen en oorlogsschuldigen volstrekt niet in strijd achten met hun veilig heid, ze den volgenden dag in de nota aan Nederland, de aanwezigheid van den keizer in Nederland een gevaar achten voor den vrede. En de „Times" spreekt in dit verband van een betreurenswaardig gemis aan con sequentie tusschen de verschillende beslui ten van den Oppersten Raad, een zoo betreu renswaardig voorbeeld hiervan als in dit ge val herinnert het blad zich niet. Wetsontwerp tot aansluiting bij den Volkenbond. De Tweede Kamer heeft met 59 tegen 5 stemmen (die van de heeren Kolthek, Wijn koop, Stulemeyer, Kruyt en van Ravesteyn) het wetsontwerp tot aansluiting bij den Vol kenbond aangenomen. De motie-Dresselhuijs, aangevuld met een uitdrukkelijk opeischen van onze medezeg gingschap in een geval van doortocht over ons gebied, werd aangenomen met 58 stem men tegen Het verblijf van marine-personeel In overzeesche gewesten. De voor de marine-officieren geopende ge legenheid, onder zekere voorwaarde het ge zin op 's Rijks kosten mede te nemen of te laten volgen, wanneer zij naar Indië worden gedetacheerd, heeft de zeelieden van lageren rang geinspireerd, te trachten hetzelfde voorrecht machtig te worden. „Het Midden", orgaan van den marine- ond.-off.-bond, maakte melding van een door het Salariscomité in samenwerking met den bond van minder marinepersoneel aan den betrokken minister gericht verzoek, een der gelijke bepaling eveneens in het leven te roepen voor het lager personeel. Voor de onderofficieren scheen de minister den maatregel reeds in overweging te hebben genomen, werd enkel gewacht op advies uit Indië. Het request zoowel als de memorie van toe lichting vormen één pleidooi voor de invoe ring van het stelsel en worden niet alleen ge steund door een beroep op het zooveel moge lijk in-stand-houden van het gezinsleven, dooh ook met verwijzing naar bestaande faci liteiten bij de landmacht, welke gehuwden vergunnen zelfs bij een detacheering naar Indië zich door het gezin te laten vergezellen. Bij voorbaat wordt gevraagd getrouwden alvast te veroorloven op eigen risico, doch voor 's lands rekening vrouw en kinderen te laten deelen in de plaatsing in de koloniën. De aangevoerde zedelijkheidsgronden en het beroep op de bescherming van het gezins leven, kunnen een rechtsch ministerie kwa lijk weerhouden het zoo vurig verlangde in te willigen. (TeL) Vragen van Kamerleden. Door den heer A. P. Staalman zijn de vol gende vragen ingediend: L aan den minister van Marine: Is het den minister bekend dat tal van oud onderofficieren der marine, flie tijdens de mobilisatie verplicht werden te blijven die nen boven den pensioengerechtigden leeftijd, daardoor thans zijn gekomen in benarde om standigheden, nu immers de kans tot het verkrijgen van eenige betrekking, die zij ter aanvulling van hun te gering pensioen wel moeten aanvaarden, door hun verhoogden leeftijd, hun óf geheel óf gedeeltelijk is be nomen? Is de minister bereid te bevorderen, mede op grond van vroeger geopende vooruitzich ten, voor deze oud-onderofficieren, waaron der tal van verdienstelijke mannen, te doen gelden de bepalingen van de eerstdaags in te dienen nieuwe Pensioenwet? II. aan den minister van Landbouw, Nij verheid en Handel: Heeft het de aandacht van den minister, dat de visscherjj op de zoogenaamde versche haring, die in het voorjaar aanvangt, ernstig wordt bedreigd, door de onmogelijkheid van export in dezen tjjd? Is de minister niet bereid te bevorderen voor zoover de vangst niet tot voor het be drijf loonenden prijs in het binnenland zal kunnen worden geplaatst, deze haring als ruil-object op te nemen tot matigen prijs in het met Duitschland te sluiten contract? Van Houten's fabrieken stopgezet. Het personeel van de Cacaofabriek Van Houten en Zn. te Weesp is tegen Zaterdag 28 dezer ontslag aangezegd. Voorloopig COURANT ABONNEMENTEN BI} VOORUITBETALING! Heldersche Ct. per 3 mnd. f 1.40, franco per post f 1.60. Buitenland f 2.40 kaZ'W8 0.65. 1.05 Modeblad „o.95i.05. „1.30 Losse nummers der Courant 4 ct. ADVERTENTIËN. 20 ct. p. regel. Ingez. mededeelingen (kolombr. als redactioneele tekst) 60 ct. Kleine advert. (gevr., te koop, te huur) v. 1 tot 4 regels 50 ct., elke regel meer 10 ct. bi) vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder nr. 10 ct. p. advert. extra). Bew.-exempl. 31/, ct. Adv. op bep. aangew. pl. worden 25 hooger berekend. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). (Wintertijd.) Ingezonden mededeeling. wordt door 21000 artten erkend «lt r-*#te v®r»terklng«mlddel voor Zenuwen en Lichaam Ingezonden mededeeling. BehangerljSpoorstraat 49. SleeperljSpuistraat 20. Door het gebruik van groote wagens en vakkundig personeelhet meest aangewezen en tevens het goedkoopste adres ter plaatse. Eischt vlugge en nette bediening.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1