T Mantelcostumes naar maat, Blauw COLBERT COSTUUM Tweede Blad. HERMAN NYPELS' f 100.-. J. J. H. KOOPMAN, VAN ZATERDAG 21 FEBRUARI 1920. dan tot middernacht duren, wordt de belas ting met 50 verhoogd. vlug model, solide gemaakt, Prijs f SO.OO. Kleedingmagazijn. ft Onze extra aanbieding eindigt Zaterdag 28 Februari. prima fniilsrta alal, Knier inpe, Hen ei nart WESTSTRAAT 17. PLAATSELIJK NIEUWS. Luitenant ter zee Dulfer. t De luitenantrter-zee 2e klasse Dulfep, die Woensdag met een Spijkertoestel is neerge stort, is Donderdag aan de gevolgen van zijn val overleden. De begrafenis van luitenant ter zee Dul fer zal Dinsdag met militaire eerbewijzen te Rotterdam plaats hebben. Ongeveer 1 uur zal de stoet van het station Delftsche Poort vertrekken naar de begraafplaats. De heer J. Wessel, ambtenaar ter Secre tarie te Anna Paulowna, is met ingang van 1 April benoemd tot adjunct-commies ter Secretarie te Helder. Bij het te 's-Gravenhage gehouden examen slaagde voor derden stuurman groo- te stoomvaart de heer C. v. d. Plaat en voor eersten stuurman groote vaart de heer J. J. Jansen. De heer C. de Vries, alhier, is te 's-Gra venhage geslaagd voor het machinisten examen. Posterflen. Ingaande 23 Febr. a.s. zal het bijpostkan toor Ankerpark op werkdagen geopend zijn van 9 uur des morgens tot 4 uur des mid dags. (Thans van 9 uur 's morgens tot 5 uür 's middags). Tapverbod zonder sluiting. In ons vorig nummer namen wij onder bovenstaanden titel een bericht op van een besluit van Ged. Staten ter zake van een door de gemeente Krommenie genomen be sluit betreffende het verbod van verkoop van sterken drank tijdens de kermis. In dit bericht staat een zinstorende drukfout, die bet vrijwel onbegrijpelijk maakt voor den lezer de motieven te begrijpen, die Ged. Staten leidden tot dit voorstel. Na den aanhef der gemeentelijke Verorde ning te hebben aangehaald, staat er het vol gende te lezen: „Afgescheiden van de tegen woordigheid in den naam der Verordening, die alleen van sluiting gewaagt", enz. Dit woord „tegenwoordigheid" is natuurlijk fou tief. Bedoeld is de tegenstrijdigheid. De Verordening namelijk spreekt alleen van sluiting,, en de gewraakte artikelen spreken van „sluiting alleen voor 't tappen van ster ken drank", hetgeen dus een tegenstrijdig heid inhoudt. Daar de kwestie ook voor den Helder van belang is, meenden wij deze rectificatie te moeten aanbrengen. I Belasting Openbare vermakelijkheden. In een vorig nummer beloofden wij uit de thans voorgestelde belasting Jap openbare vérmakelij kheden het voornaamste te ver melden. Wij laten dit hier thans volgen: Art. 2 is thans als volgt geredigeerd: Voor de toepassing dezer Verondening worden onder tooneelvertooningen en andere vermakelijkheden, voor zoover zij openbaar zijn, verstaan: a. Tooneel-, bioscoop- en andere vertoo ningen, zang- en muziekuitvoeringen of het maken of doen maken van muziek (daaronder begrepen "die gegeven op of door middel van automatische instrumenten), café-chantants, hals en danspartijen, circussen, paardenspel len en dergelijke inrichtingen. b. draai- en zweefmolens, caroussels, hip- podromes, luchtschommels, schiettenten, werptenten en dergelijke tot vermaak strek kende inrichtingen of toestellen. c. feesten, wedstrijden, veld- en andere openluchtspelen. d. tentoonstellingen, leringen en voor drachten, wanneer zij gewicshalve worden gehouden of daaraan verbondén is een ver makelijkheid, waarop deze Verordening van toepassing is en verder e. in het algemeen alle uitvoeringen, voorstellingen, vertooningen en ondernemin gen, waarmede aan het publiek of aan een zeker deel van het publiek en ongeacht of voor de toelating eenigê beperking wordt ge maakt gelegenheid wordt gegeven om zich te vermaken of genoegen te verschaffen, hetzij tegen betaling, hetzij om niet, in ge houwen of gedeelten van gebouwen, tenten, tuinen, op terreinen, op den openbaren weg of op andere plaatsen. Onder e. vallen dus ook besloten vereeni- gingen, dansclubs, voetbalclubs e. d. Art. 4 regelt de tarieven. Voor openbare vermakeljjkbeden tot welke toegang wordt verleend tegen betaling van tien cent of meer: twintig procent der zuivere opbrengst der toegangsgelden. Voor pianola's, orchestrions e. d. in café's, militaire tehuizen etc. per M*. van de voor het publiek toegankelijke ruimte 0.10 per etmaal ot korter, voor andere automatische muziekinstrumenten i.per maand, voor het doen bespelen van een instrument per 26 M'. 0.10 per etmaal of korter. Voor andere dan boven bedoelde openbare vermakelijkheden: le. Voor zoover zij worden gehouden op den openbaren weg. in tuinen of op andere plaatsen in de openlucht, voor elke 100 M'. van de voor het publiek bestemde ruimte of gedeelte daarvan per etmaal of korter 0.25 met een minimum van f 1.50 en een maximum van 16.—. 2e. Voor zoover zij niet in de openlucht worden gehouden f 1.50 per ruimte van 50 M'., 3.— van 50-i00 |1'„ f 4.— tot 150 MV, f 5.tot 200 M'., verder f 1.50 voor elke 100 M\ meer. 1 Indien een uitvoering is gegeven zonder aangifte bij de belasting-administratie, wordt het 20-voud der belasting geheven. Een aparte regeling is ontworpen voor ver makelijkheden, „voor het gebruik van welke (sidder, taalminnaars, van uw schoone moe dertaal!) boven het toegangsgeld betaling ^ordt gevorderd. Dat zijn dus fancy-f" 'S e. d. ook tentoonstellingen, waaraan v„. nal'V heden zijn verbonden. ^eval de bedoelde vermakelijkheden late W orden de openbare vermakelijkheden ge- jeven door eene vereeniging of sociëteit en zijn zij voor haar leden toegankelijk zonder betaling of tegen betaling van een lager be drag dan dat, hetwelk van niet-leden wordt geheven, dan wordt de onzuivere opbrengst verhoogd ter keuze van de vereeniging of sociëteit, hetzij met de contributiën der leden n eens voor het geheele jaar, hetzij met de waarde welke wordt vertegenwoordigd door de aan de leden verstrekte toegangsbewijzen. Bespreek- en garderohegelden bovèn 10 cents worden als toegangsgelden aangemerkt. Yrijbiljetten vallen ook onder deze belasting, Jehoudens bijzondere machtiging van B. en W„ Van 1 Juli 1918 tot en met 30 Juni 1919 is aan entréegelden in deze gemeente ontvangen 144.250..15, zoodat bij uniforme heffing van 20 de vermoedelijke opbrengst der belas ting zal bedragen 28.850.—. Uit de verordening op de invordering dezer belasting citeeren wij het volgende: Van het voornemen eene openbare verma kelijkheid te geven of daarvoor een gebouw, etc. af te staan, moet 3 maal 24 uur van te voren kennis worden gegeven aam de secre tarie der gemeente, afd. Belastingen. Hier voor is een formulier ter invulling kosteloos verkrijgbaar.. Toegang tot de openbare ver makelijkheid'wordt slechts gegeven op ver toon van een ongeschonden bewijs van toe gang, vanwege het gemeentebestuur afgege ven of gestempeld. De verschillende rangen moeten op duidelijk zichtbare wijze zijn aan geduid. Elk toegangsbewijs, ook program- ma's-toegangbewijzen, moet den prijs bevat ten zonder belasting, alsmede dien met inbe grip der belasting, den rang, en, met uitzon dering van de doorloopende toegangsbewij zen, voorzien zijn van een eontrolestrook. Deze controlestrooken moeten binnen 3 maal 24 uur ter secretarie worden ingeleverd. Vereenigingen, welke openbare vermake- lijkheden geven en niet verkiezen ook voor de leden per voorstelling of uitvoering te be talen, moeten de bewijzen van lidmaatschap ter kostelooze stempeling inleveren ter secre tarie der gemeente, Afd. Belastingen, vóór het geven der eerste, voorstelling of uitvoe ring in het vereenigingsjaar en vöor de later toegetreden leden vóór de afgifte van het bewijs van lidmaatschap. Deze bewijzen van lidmaatschap moeten op naam worden afgegeven en het bedrag der verschuldigde contributie vermelden. Verdere artikelen regelen de wijze van be taling dezer belasting door de onderneming. Deze geschiedt evenals thans door vooruit betaling en eventueele teruggave van niet gebruikte entréebewijzen. Gemeerftelijke Ophaaldienst. In het nummer van 22 Nov. van dit blad werden eenige beschouwingen gegeven over een 'Gemeentelijken Ophaaldienst der belas tingen, die aan belastingschuldigen'de gele genheid geeft hun verschuldigde belasting in wekelijksche of maandelijksche termijnen te voldoen, terwijl de gelden aan huis worden opgehaald. Het behoeft geen nader betoog, dat een zoodanige wijze van betaling voor zeer vele belastingschuldigen een groot gemak geeft niet alleen, doch en dat is van nog groo- ter belang men kan reeds bij den aan vang des jaars beginnen te betalen, terwijl, wanneer, zooals vaak niet anders kon, de biljetten later in het jaar in het bezit der be lastingschuldigen komen, vrij groote bedra gen onmiddellijk verschuldigd zijn en de huismoeders de schrik om het hart slaat. Zal het Gemeentebestuur den Raad echter adviseeren ook te Helder eene regeling te treffen, waardoor een wekelijksche of maan delijksche betaling mogelijk is, dan is het eisoh van goede economie dat geen koeten worden gemaakt waarvan later blijkt, dat deze onnoodig zijn geweest. Ook wanneer, zooals de bedoeling is, voorloopig te Helder geen afzonderlijken tak van dienst wordt opgericht, doch den Gemeern teontvaniger wordt uitgenoodigd de'leiding en uitvoering voor een gemakkelijker wijze van betaling op zich te nemen, is het ge- wenscht vooraf te weten of een voldoend aantal belastingschuldigen voor een weke lijksche of maandelijksche betaling aan huis gediend is, omdat, hoe eenvoudig de admi nistratie ook wordt ingericht, toch altijd eenige kosten zijn te maken. Opdat het Gemeentebestuur dienaangaan de over gegevens kan beschikken wordt ieder belastingschuldige, die, bij eventueele invoering van een Gemeentelijken Ophaal dienst, daarvan gebruik wenscht te maken, uitgenoodigd, door middel van een in. dit blad opgenomen aanmeldingsformulier, zijn verlangen daartoe kenbaar te maken, liefst zoo spoedig mogelijk. Het formulier igelieve men bij den Ge meenteontvanger In te leveren of franco per post toe te zenden. De Wethouder der Financiën, O. ADRIAANSE. De Gemeenteontvanger. P. VAN DALEN Plaats, dlr. belasting. Wij vestigen de aandacht op de adverten tie van de administratie der Gemeentebelas tingen inzake de invulling der beschrijvings biljetten hoofd, omslag. Personeel der Marinewerven. De heeren L. v. Loo, J. Schooneveldt en W. J. Brons, bestuurders der Federatie van Rijkswerklieden aangesloten bij de Oentraie van Vereenigingen van Personeel in 's Rijks Dienst, zijn Donderdagmiddag in audiëntie ontvangen door den minister van Marine a. i., ter bespreking van het tegoed aan loonsver- hooging 1 Juli '18—30 Juni '19, voor het per soneel der Marinewerven. De minister verklaarde zich onder voorbe houd van goedkeuring door de Staten-Gene- raaj bereid met zijn ambtgenooten overleg te plegen over uitkeering van het achterstallige loon in voorschot, te meer ook omdat dit aan de burgerwerklieden van Oorlog op dezelfde wijze is geschied. Voorts wenschte men tot steun van het Weensche kind niet voor 8 uur overwerk in aanmerking te komen, maar een dag verlof in mindering te brengen. De minister kon zich volkomen met deze wijze vf u eun vreengien en er zal aan de 'Vectie oer werven order gegeven worden in geest te handelen. Ingezonden mededeellng. Loon toeslag. Aan beambten eri werklieden van inrich tingen van 's Rijks Zeemacht zal bij wijze van voorschot, te rekenen van af 1 Januari 1920, wekelijksohe toeslag op hun loon wor den gegeven ten bedrage van 1/52 van den door hen over 1919 genoten hoofdbijslag der duurtebijslagregeling 1919, zulks in afwach ting van de vaststelling der toe te kennen loonsverhoogingen, waarvan de nieuwe re geling in bewerking is. t Aan de opleidingsschool voor Radio telegrafist, Van Hogendorpstraat 37, Helder, zijn, voor de aanschaffing van de schrijf machine voor onzen blinden plaatsgenoot, Sjoerd Bomhof, nog de volgende bedragen ingekomen: Van de leerlinge^ der school 10; kinderen van B. 2; H. 1; postwissel Willemstad 2; A. J. K. 0.50; V. 1; B. 3; sergeant S. 2.50; L. 1; E. T. 2.50; fam. B. 3.75; B. 1; 4 zusjes 2; S. ƒ1; C. W. 1; postwissel Heemstede 3; J. J. S. 1; M. W. ƒ2.50; B. O. 2.50; L. ƒ1; v. d. L. ƒ1.50; serg.-machinedr. 1.50; J. R. v. M. 1; C. R. 0.50; M. 1; H. A. J. ƒ1; N. N. 4. Totaal ingekomen bedrag tot op heden 103.50. Door bemiddeling van bovengen, schoor is reeds de bedoelde schrijfmachine aangekocht, zoodat de lessen voor Sjoerd Bomhof begin volgende week zullen aanvangen. Bllndenconcert. Het doet ons genoegen te kunnen mede- deelen, dat het batig saldo van bovenge noemd concert van Maandagavond 1.1. onge veer 300.bedraagt. Daar de prijs van een Braille hectograaf volgens Dr. Olie 150.— is, zal aan twee blindenvereenigingen zulk een instrument kunnen worden geschonken Aan ieder, die op een of andere wijze tot dit gelukkige resultaat heeft bijgedragen, hetzij door financieele, hetzij door daadwerkelijke hulp, hierbij nogmaals onzen dank. Budapester Strijkkwartet. Het batig saldo der concerten ten bate van het Weensche kind, op 9 en 11 Februari door bovengenoemd ensemble in Casino ge geven, bedraagt 158.59, welke som bereids is afgedragen aan den heer Fray, penning meester van het pi. comité. Zoo ooit, dan heeft het comité met het or- ganiseeren dezer concerten met groote moei lijkheden en tegenspoed te kampen gehad, daar doof ziekte en dood, van den jeugdigen violist „Stephan Pértos", de concerten, eerst aanvankelijk uitgesteld, zouden zijn verval len, waren niet de Budapesters ter elfder ure bereidwillig de plaats van Pértos komen in nemen. De goede opkomst van het publiek, op lofwaardige wijze het comité steunende, kon niet verhoeden, dat groQte onkosten met dit uitstel en vervanging gepaard gingen, daar o. a. de reclame, programma's enz. reeds voor Pértos kant en klaar, vervangen moest worden door nieuw materiaal. Een woord van lof aan den heer M. Polak (Casino) mag hier wel worden gememoreerd daar genoemde heer niet alleen voor de ver vallen avonden 26 en 27 Januari geen zaal- huur berekende, maar bovendien het comité de helft der plaatsbespreking restitueerde.» Uitslag verloting ten bate van het Diaconiehuis. le prijs: die sprei, no. v87; 2e pr., salon- kleedje, no. 90; 3e pr., buffetlooper, no. 493; 4e pr., linnen kleedje, no. 630; troostpr., klein kleedje, no. 473. Te bekomen op vertoon van het lot, tot en met 29 Februari a.s., bij mej. de Groot, Ko ningstraat 5. Kunst en vet. Wie* denkt, dat een slager niet meer is dan een slager, denkt verkeerd. Wie meent, dat een slager ook geen artistieke capaci teiten kan bezitten, moet eens gaan kijken Ln de Breewaterstraat waar hij voor het win kelraam van den heer van der Vliet wel tot andere gedachten zal komen. Een landschap, met sloot en boomen, met schaduw dezer boomen in het water, met grazende koeien en dat alles van vet gemaakt, is dat niet in teressant? Een fraaie Corinthische zuil het kan ook wel een andere bouwtrant we zen, met inscriptie en piëdestal, een op getuigde driemaster, met zeil en treil, van simpel vet gemaakt, een soort olifant uit saucis de Boulogne met slurf en krulstaartje wie zal na dat alles bezichtigd te hebben, nog beweren, dat een slager geen artist kan zijn? Het is ter gelegenheid van het éénjarig bestaan dezer slagerij, dat de eigenaar deze fraaie en. kunstzinnige etalage ontwierp. En natuurlijk er de pers bij haalde om haar in wijderen kring bekend te maken. En zij is heusch een wandeling waard. Derde Sonateavond Palavan de Weg. Deze kamermuziekavonden burgeren in onze gemeente in. Uitteraard worden zi, slechts voor een kleinen kring liefhebbers gegeven, maar dit maakt ze slechts intie mer. Deze derde avond was aan Beethoven gewijd, en het smakelijk gestoffeerde Casi- no-tooneel werd, dank zij de electrische licht effecten van den heer Polak, in een aange naam-en intiem halfduister gehouden, waar, in den hoek op het achterplan, een gezellige oud-Hollandsche haard haar rood schijnsel verspreidde, waar op den achtergrond ge kleurde glazen deuren geestig afstaken te gen het schemerdonkere tooneel. Waarlijk men kon droomen in een van die kleine, in tieme conoertzaaltjes te zijn in de residentie of in Amsterdam. De 'heide concertgevers speelden allereerst de sonate op. 30 no. 2. Zij bereikten daarin een meester!ijk samenspel; meer en meer schijnen de violist en de pianist elkander te begrijpen en aan te vullen. Dit kwam ook na de pauze uit in de bekende Kreutzer-so- nate, universeele schepping van dezen ge weldigen geest. De meesterlijke techniek van den heer Pala paste zich goed aan bij het schitterende pianospel van zijn partner, en dat dergelijke avonden door plaatselijke krachten kunnen worden gegeven, kon eigenlijk wel wat meer worden gewaardeerd door het publiek. De heer van de Weg ver tolkte de piano-sonate op. 109 en bewees weder zijn artistieke opvatting. Het was een boeiende en interessante avond. A. G. O. Gaarne vestigen wij de aamdacht op de advertentie van de vereeniging A. G. O. be treffende de lezing over de opera Faust, door den heer Alt uit Bolsward te houden. Lichtbeelden zullen de lezing verduidelij ken, terwijl enkele fragmenten op de piano zullen worden vertolkt. Gezien het succes der vorige lezing (over Tannhfiuser) zullen ongetwijfeld ook thans weder velen van deze gelegenheid gebruik maken om over deze populaire opera eens iets naders te vernemen. De datum is Donderdag 26 fe bruari in Casino. Revue: „Nederland Je bent goud waard". Zondag wordt in Casino een voorstelling gegeven door het Revue- en kluchtspelen semble, directie Henri Orvan. Opgevoerd wordt de succesrevue van Henri Orvan met muziek van John Streletskie: „Nederland je bent goud waard!", welke meer dan 250 ma len achtereen met een zeer groot succes werd gegeven in Casino, Rotterdam, Scala, den Haag en Paleis v. Volksvlijt te Amster dam. Deze revue is thans pasklaar gemaakt voor de overige plaatsen van ons land en morgen zal hiervan een voorstelling plaats hebben in Casino door eerste rangs arösten met medewerking van den schrijver Henri Orvan en opvoering van de mooiste en leuk ste scenes in de origineele prachtoostumes. Vooraf optreden van de bekende variete- artisten Marie v. Brinkom, Henri Orvan, Dina Boelen e.a. Leger des Hells. a.s. Zondag worden in de Leger des Heils- zaal, Spoorgracht 38, enkele bijzondere sa menkomsten geleid door stafkapitein F. J. Bruyns van het Nationale Hoofdkwartier. 's Morgens tien uur heeft een opdracht- dienst plaats en 's avonds half acht precies houdt de stafkapitein eene groote Volks samenkomst. (Deuren open kwart vóór 7). Ingezonden mededeeling. DAMES-KLEEDERMAKER, RAADSOVERZICHT. „De bedoeling kunnen we acoepteeren. „Het is juist aldus gesteld om de mogent- „Lijkheid tegrijpen." Nietwaar, nu zoudt u wel willen weten van wien dat stijlbloempje afkomstig is? En misschien vraagt u ook naar der woorden duisteren zin. Maar een overzichtschrijver zegt niet alles wat hij weet, en wij zullen dan ook het geheim bewaren. Er is er trou wens in den Raad maar één, die zoo dichter lijk spreekt. Hier is een ander: „We zijn dankbaar als we een dragelijke toestand weten te ver overen". Zoo'n veroveringszuchtige heer a.daar hadden we ons bijna verraden 1 De heer Biersteker ook een stijlbloemen- plukker in den hof der rhetorioa, sprak A an een onbekookt voorstel, dat eerst half gaar, en éen oogenblik later minder dan half gaar was. Wie het snapt mag het zeggen. De Raad was den drankstrjjd goedgezind; A'erschillende vexatieve bepalingen hebben den alooholdemon hoe langer hoe meer ge kneveld. Daar was allereerst hèt voorstel inzake de beperking van het aantal drank- gelegenheden. Verder het voorstel betref' fende het niet schenken van alcohol op ker misdagen. Hoewel de heer Staalman meen de, dat een dergelijke verordening niet door de gemeente kan worden gemaakt en blij kens het medegedeelde in ons vorig num mer betreffende een dergelijk besluit der gemeente Krommenie kon die heer wel eens gelijk hebben, daar volgens, de opvatting van Gedeputeerde Staten de regeling in de wet is vastgesteld en een lager college daarin geen veranderingen kan brengen werd toch met algemeene stemmen de bedoelde verordening, voorstel van den heer Schoei felenberger, aangenomen. De heer Grun wald meende zoowel tegen de beperking van het aantal drankgelegenheden als tegen het laatste voorstel te moeten stemmen. Het derde was de adhaesiebetuiging aan het wetsvoorstel van onzen plaatsgenoot, den heer van de Bilt, en eenige andere le den der Kamer inzake de Plaatselijke Keu ze. Ook hierin stond de heer Grunwald al leen, want hoewel het ooilege bij monde van den heer Biersteker en de Voorzitter be toogde, dat een bestudeering van deze ad haesiebetuiging noodig was, ging de Raad unaniem accoord ermee. Drie voorstellen Inzake beperking van den drankverkoop op één avond, en alle drie zonder slag of stoot aangenomen 1 De feheei-onthouders kunnen tevreden zijn. ooals wij reeds zeidien, meende de heer Staalman, dat de Raad niet de 'bevoegdheid had een dergelijk verbod op te leggen en straks misschien genoodzaakt zou worden zijn verordening in te slikken. De Voorzit ter zeide evenwel, dat de Nijmeegsche ver ordening bereids was goedgekeurd, en daar de Raad ten slotte alleen heeft te regelen en met jurisprudentie etc. niets heeft te maken, kon de verordening worden aan genomen. Van de overige punten dezer lange agen da werden de belangrijkste uitgesteld. De verordening op het electrisch bedrijf werd aangenomen, maar het kardinale punt: de tarieven, werd verdaagd. Men wil nog eens overleg plegen met het Provinciaal Bedrijf. Misschien komt men dan tot een ander ta rief, want, zooals wij reeds aantoonden, lijkt ons een prijs van 40 cent te hoog om het bedrijf op gang te helpen. Eveneens werd uitgesteld een ontwerp- belasting op de openbare vermakelijkhe den. In een onzer vorige nummers namen wij den considerans uit dit ontwerp gedeel telijk over, en beloofden toen op de artike len terug te zullen komen. Het is wellicht- van genoegzaam belang nog een en ander uit de concept-verordening mede te deelen, omdat men zoo goed als alle uitvoeringen belasten -wil. Tot nu toe waren alleen de openbare uitvoeringen onderworpen aan be lasting, en liefdadigheids-voorstellingen, als mede besloten clubs waren vrijgesteld. De bedoeling is er thans oök onder te doen vallen feesten, wedstrijden en andere openluchtspelen, tentoonstellingen, lezingen en voordrachten, wanneer zij gewinshalve worden gehouden en verder in het algemeen alle uitvoeringen waarop het publiek gele genheid gegeven wordt zich al of niet tegen betaling te vermaken. Wij komen elders op deze zaak terug. Zooals gezegd Averd de vaststelling dezer verordening verdaagd. Bij een voorstel betreffende eene aan te brengen verandering in de muziektent had de heer Schoeffelenberger een helder oogen blik. Het ging om het volgende. Door het stedelijk muziekcorps was gevraagd onder Ln het fundament der tent een inrichting te maken voor het opbergen der instrumen ten, lessenaars etc., en B. en W. wilden deze inrichting, die destijds niet was aan gebracht bij den bouw, thans wel aanbren gen. Maar de heer van Os betoogde, dat dit niet afdoende was, omdat, daar de tent ge heel open was, en de vloer Aran hout. bij regen de opgeborgen Instrumenten zouden roesten. Alleen wanneer men een vloer van gewapend beton maakte, met afvoerbuisjes Aoor het regenwater, zou dit euvel worden ondervangen. De heer Schoeffelenberger kwam nu met een uitvoerige berekening aantoonen, dat het veel goedkooper kon, doch toen hem er op attent werd gemaakt, dat het een kwestie was van de niet waterdichtheid van den hou ten rtr»er, antwoordde hij: „o, maar die lek kage moeten ze er voor over hebben", welk antwoord begrijpelijkerwijs veel hilariteit A-erwekte. De voordracht werd gerem-oyeerd naar de commissie voor Publieke werken om nader advies. Eén voorstel om eene tegemoetkoming te geven aan de firma H. Burgèmeister op de a aranemin gssom betreffende den inbouw van eenige OA-ens aan de gasfabriek lokte A-eel discussie en verzet uit. Men begreep niet, dat óp een som van slechts 3450. een tekort was van 4000.(B. en W. wil den hiervan 1000.vergoeden). Het bleek uit de discussies, dat genoemde firma, hoe wel zij pertinent gestaan had op de afwer king dezer opdracht toch niet geheel en al schuld heeft, en zoo besloot de raad, zij het dan ook met 12 tegen 6 stemmen, om ge noemde firma ƒ1000.tegemoetkoming te geven. Bij een ander voorstel, om 35000 noodpen- ningen te vervaardigen voor de muntgas meters, had de heer Schoeffelenberger een origineel denkbeeld. Nu het gas de laatste jaren duurder is, 'hebben de muhtgasmeters hun doel feitelijk gemist. Vroeger had men A-oor 2V> cent een bepaalde hoeveelheid gas, doch tegenwoordig moet nog eens dit be drag worden bijgestort en de navorderingen geven aanleiding tot allerlei ongerief. Nu Avil men munten verkrijgbaar stellen, die in de plaats komen van de 21/» centstukken, en natuurlijk zooveel meer kosten ais noodig is om dezelidie hoeveelheid gas te kunnen krijgen. De heer Schoeffelenberger nu meende, dat die munten veel voordeeliger door de jongens van de Ambachtsschool konden worden geponst. De gemeente had dan „slechts" een stuk bladkoper of tin te koopen en een ponsmachine, et voilé. Het denkbeeld was origineel, maar de burge- meester merkte terecht op, dat dan den vol genden dag half Nieuwediep met valsche noodmunten liep en de heer Biersteker stel de aanschouwelijk voor hoe de ambachts scholieren er mekaar mee om de ooren gooien zouden. Dit laatste lijkt ons zelfs- voor een leerling der Ambachtsschool, wel wat kras. Het schoon© plan van den heer Sch. werd niet verwezenlijkt en de munten zullen bij de firma. Begeer worden besteld. Tenslotte de geldleening. Och Ja, valt daarvan eigenlijk wel veel te zeggen? Een kleinzielige is hij, die in dezen tijd op een paar millioen kijkt. Wat is nou voor een gemeente als de onze twee millioen? Af te lossen in veertig jaar. En allemaal van die rendabele ondernemingen, als daar zijn: bri kettenfabriek, centrale keuken, steuncomité, gasfabriek, levensmiddelenbedrijf, duurte- bijslag gemeentepersoneel, verbouw alg. weeshuis, waterleiding, electrificatie, spul- kanaal, sehoolbouw, tekorten op leeningen, op het grondbedrijf, op de gemeentereke ning enz. enz. (Wij hebben de voornaamste genoemd ln een vorig nummer). Indertijd wilde de oude raad met geen geweld aan een crisisfonds, zooals toen de heer Michels bepleitte. Wij helpen het den heer Adriaan- se hopen, dat hij thans deze leening ge plaatst krUgt, vreezen echter met groote vreeze, ondanks economische commissie, op timistische kijk e. t. q. Aan de vereeniging Ambachtsschool werd een terrein iït erfpacht toegewezen voor de stichting eener nieuwe school; terwijl inzake een ijsfabriek na lange discussies een blan co crediet aan den Raad verleend werd A-oor deskundige voorlichting en advies. Men kan dit alles in het verslag vinden; de heer van Breda maakt© bezwaar tegen dit crediet om dat hieromtrent niets van aan den Raad was overgelegd, en had daarin geen ongelijk. De rondvraag leverde een felle pliilippica op van den heer GrunAvald tegen den veri ficateur der gemeente-belastingen, die een nieuw model beschrij vingsbiljet, dat in een vorigen raad verworpen was, langs een om weg. toch wist ingevoerd: te krijgen. Burge meester en Wethouders stelden zich geheel aansprakelijk voor dit geval, Qmdat de heer Wiltink hiervoor de toestemming van het college had verkregen. Hoe het zij, onver kwikkelijk was deze zaak zeker, daar het beschrijvingsbiljet, ofschoon thans eenigs- zins anders ongericht (de door >den heer Wiltink geëischt© antwoorden, worden nu slechts facultatief gesteld, waar ze in het vorige ontwerp verplichtend waren) in elk geval geheel iudruisohte tegen 'sraads be doelingen. De burgemeester zat er een beetje mee; toen de heer Bok echter droogweg \Toeg of het niet het beste was de biljetten terug te doen halen en door andere te ver vangen, ontstond even een kleine Mie woordentwist. De zaak blijft thans zooals zij is, doch de in de „leidraad" gestelde vragen, behoeven niet beantwoord te worden. Daarmede was de lange en belangrijke agenda afgehandeld.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 5