NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. No. 5210 DINSDAG 24 FEBRUARI 1920 48e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 f- Interc. Teléfoon 50 I. GRUNWALD, HEEREN-COSTUUMS •W ■VI OURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Ct. per 3 mnd. f 1.40, franco per post f 1.60. Buitenland f 2.40 Zondagsblad 0.57'/,.0.65. 1.05 Modeblad 0.95. 1.05. „'l.30 Losse nummers der Courant 4 ct. ADVERTENTIËN. 20 ct. p. regel. Ingez. mededeellngen (kolombr. als redactioneele tekst) 60 ct. Kleine advert. (gevr., te koop, te huur) v. 1 tot 4 regels 50 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder nr. 10 ct. p. advert. extra). Bew.-exempl. 3'/, ct. Adv. op bep. aangew. pl. worden 25 °/0 hooger berekend. BUITENLAND. DE TURKSCHE QUAESTIE. Moet de Sultan te Konstantinopel blijven of moet hij er vandaan? De conferentie te Londen heeft beslist, dat het eerste het ge val zal zijn, in overeenstemming met de op vattingen die die Fransche regeering dien aangaande had. Dit besluit is blijkbaar niet naar den zin van een groot deel van het Engelsche volk, dat zich met de quaestie is gaan bemoeien. Reeds valt een scherpe verdeeling in twee partijen waar te nemen. De eene wil den sultan te Konstantinopel laten en zijn standpunt berust op hetgeen een 23 tal le den van het Lagerhuis in een brief aan den eersten minister daarvoor aanvoeren, waar in zij o.a. zeggen: „Wij wenschen uwe aandacht te vestigen op de belofte die gij op 5 Januari 1918 ge geven hebt, „dat wij niet vochten om Tur kije van zijn hoofdstad of van de rijke ver maarde landen in Klein-Azië en Thracië te beroovèn, die overheerschend Turksoh in ras zijn." Wij gelooven dat elke afwijking van deze verplichting noodlottige gevolgen zou 'hebben voor de stemming onder de Mu zelmannen dn Indië. De internationale on rust, wraarvan Konstantinopel heette een bron te zijn, had niet haar oorzaak in haar geografische ligging, maar in de aanwezig heid van een slappe regeering. Zulke kui perijen kunnen in de toekomst het best on derdrukt worden, als de Turkschè regeering in ha,ar hoofdstad in aanraking blijft met de Europeesche beschaving. Zulk een regee ring zou, als zij naar Klein-Azië verbannen werd, meer dan ooit aan reactionaire invloe den blootstaan." De tegenstanders zien %echter in het feit dat de Turksche regeering te Konstantino pel verblijft de oorzaak der voortdurende onrust op den Balkan. Een van hen, het Laqerhuislid Sir SSmuel Hoarc beeft d standpunt op een vergadering nader uiteen gezet. Hij zeide daarbij o.m.: Als wij den Turken toestaan daar te blij ven na alles wat wij dienaangaande tijdens den oorlog verklaard hebben, zouden wij een premie leggen op de moordpartijen in Armenië. De meening van den eersten mi nister is, dat de Turken te Konstantinopel moeten blijven om verdere moordpartijen te voorkomen, maar de Jong-Turken heb ben ons van politiek laten veranderen en wij moedigen thans inderdaad nieuwe moordpartijen -aan, welke de Jong-Turken te baat nemen om betere voorwaarden aan de geallieerden te ontrukken. De Turksche regeering te Konstantinopel laten zou be- teekenen, dat wij de vlag strijken voor de Jong Turken, onze vijanden. Een interna tionale financieele groep heeft pro-I urk- Bche propaganda gemaakt in Erankrij":' maar de andere verbondenen, met name Griekenland, zijn tegen een Turksch Kon stantinopel. Het zou voor Europa en de heele wereld heel wat beter zijn, indien de Turken gedwongen werden een homogeen rijk in Klein-Azië te stichten, met den zetel van den sultan te Broessa of in een andere hoofdplaats." De „Westm. Guardian" plaatst zich opk aan de zijde van hen die Konstantinopel in ternationaal willen maken. In een hoofdar tikel zegt dit blad: „Een buitengewone gelegenheid om de beteekenis van d'en Volkenbond op de proet te stellen heeft men door de beslissing om trent Konstantinopel voorbij laten gaan. Een internatkmaliseeren der Turksche hoofdstad, evengoed als de geallieerden de doorvaart daar heen doen, zou aan den ol- kenbond een praotische beteekenis hebben gegeven. Constantinopel overlaten aan den Turk zal beteekenen het opleven van nieu we eisdien om bezit er van in de toekomst en zal ledden tot het hergeven van nieuwe kracht aan oude veeten in het Oosten. De Volkenbond als administrateur en contro leur van Konstantinopel zou beslist kunnen staan tegenover al die eisohen en als de Kbalif mocht verlangen er te blijven, zou hij er door den Volkent^ond beter dan ejders veiligheid en bescherming vinden, en zou tevens aan alle vrees der Mohammedanen 'over de bedoelingen der geallieerden tegen hun geloof, een einde zijn gemaakt. Wij hopen op deze gronden, dat de beslissing van den Oppersten Raad niet onherroepe lijk is." Naar uit Londen gemeld wordt, zullen door het geheele land meetings worden ge- houden om verzet aan te teekenen tegen het besluit om de Sultan te Konstantinopel te laten. Mocht inderdaad blijken dat dit in tegenstelling is met den wensch van de groote meerderheid der Engelsche V'/ king dan zal Lloyd Goorge hiermede reKe- nïrtg dienen te houden. En is er voor de zooveelste keer een conflict tusscbeo de be langen van Engeland en Frankrijk. Herhaaldelijk reeds kwamen deze met el kaar in strijd. Dat op die manier het nuttig effect van de conferentie te Londe" voor den toestand in Europa niet bijster groot zal zijn, is te begrijpen. Uit de verschillend berichten blijkt ook wel dat er niet de be KEIZERSTRAAT, bl] de brug. langen van de Oude wereld danig gesold wordt en het eigenbelang bij aile beslissin gen den doorslag geeft. De (Engelsche) „Nation" wijst ook op de wrijving met Frankrijk. In een hoofdarti kel oVér het vredesverdrag zegt het blad o.a.: Het verdrag is al aan het verdwijnen. Het is overbodig om nog van een wijziging te spreken. Het verdrag is dood. De straf bepalingen zijn er reeds uitgevallen. Hoe aangenaam dit ook mag zijn, minder aange- paam is de wijze waarop het gebeurt. Frank rijk schijnt voor iedere verzachting een con cessie te vragen. De „Nation" zet dan op de, volgende ma nier uiteen hoe het verloop der gebeurtenis sen op de conferentie te Londen is: le. Lloyd George maakt aanstalten om den Keizer en de generaals te doen ophangen. De Fran- schen keuren dit'goed; 2e. Hij bereidt zich erop voor om de Turken te verdrijven, de Franschen verzetten zich met klem; Be. Hij veranderde van meening over den Keizer en de generaals, de Franschen keurden de verandering af; 4e. De F ranschen lieten hem toe, te veranderen, op voorwaarde dat hij ook ten aanzien van de Turken veran derde; 6e. Ten slotte wordt het touw, waar mee de Keizer moest worden opgehangen', het touw waarmee de verdrinkende sultan veilig aan wal wordt gehaald. DUITSCHLAND. Een stelende burgemeester. Gehriohe, de burgemeester van Hett- stedt, is aangehouden. Weken lang heeft deze bewindsman, die behoort tot de leiders van de onafhankelijke socialisten in zijn gemeente, te zamen mét zijn moeder, even eens leidster van de onafhankelijken, des nachts diefstal geploegd in het gemeente lijk levensmiddelendepot. Kostelooze voeding van stakers. De staking-der metaalarbeiders te Solingen duurt nog steeds voort. En nog steeds worden de stakers en de uitgestotenen, totaal 13.000 man, op kosten van de stad gevoed in de ste delijke volkskeukens. De werkgeversvereni ging heeft daartegen geprotesteerd bij de rijksregeering, die echter nog geen beslissing heeft genomen of deze stedelijke hulp aan de stakers al dan niet geoorloofd is. Inmiddels maakt het gemeentebestuur bekend, dat het binnen afzienbaren tijd het völkskeukenbe- drijf moet beperken of staken, nadat het aan tal personen, die gratis gevoed worden, reeds tot 13.000 is gestegen. FRANKRIJK. De mijnwerkers gaan staken. Terwijl de dreigende mijnwerkersstaking afgewend scheen tengevolge van de aanne ming door het parlement van het ontwerp, waarbij het, pensioen op 1500 frs. wordt be paald en dat voor de weduwen op 750 frs., is thans toch besloten op 1 Maart het werk neer te leggen. De strijd gaat om het bedrag, dat de mijn werkers moeten storten in de pensioenkas; de mijnwerkers zijn bereid, zooals vroeger 4 van hun loon af te staan, maar niet 4.25 zooals de nieuwe wet bepaalt. Om dat mi nimaal verschil zal de strijd aanvaard wor den, althans indien op het laatste oogenblik nog geen schikking wordt getroffen. RUSLAND. Naar de „Times"-correspondent te Nowo- rossisk beweert, hebben gevangen genomen officieren van het roode eger hem verteld, dat Trotzky den laatsten tijd het officiers- korps met buitengewone voorkomendheid be handelt. Hij heeft hun oude voorrechten en gezag hersteld, betaalt hen uitstekend en heeft hun toegestaan de oude uniform weer aan te trekken. De tucht, die vroeger, onder het tsarisme in het leger heerschte, is ook hersteld. De bolsjewistische leiders verzekeren de officieren, dat zij voor een groot en hereenigd Rusland strijden. In antwoord op ylachten van officieren over de vredesonderhandelin gen met Estland heeft Trotzky geantwoord, dat deze vrede maar tijdelijk zal zijn. Zoodra hij met Dnikin heeft afgerekend, zal hij de Oostzee-landen en Polen aanvallen. De afschaffing van de kozakken-voorrech ten in het door de bolsjewiki bezette Don-ge bied wordt beschouwd als een teeken, dat de roode regeering tegen eiken vOrm van sepa ratisme en zelfbeschikking is. Naar de Engelsche missie in Denikin's hoofdkwartier meldt, zijn de kozakkeri in de streek van Nowo-Tsjerkask tegen de bolsje wiki in opstand gekomen. De sovjet te Nowo- Tsjerkask is gevangen genomen en de roode troepen, van het achtste leger, hebben zich voor de opstandelingen in noordelijke rich ting moeten terugtrekken. Muziek in fabrieken. Het Russische bolsjewist-orgaan „Pravda" heeft, zegt de „Exchange", een artikel gepu bliceerd, waarin geklaagd wordt, dat de werk lust, en de productie in de Russische fabrie ken steeds minder worden. Geheel Rusland is in handen der arbeiders, doch „men moet hem niet lastig vallen met het werk". Alles verkeert in een toestand van verval. „Arbei ders, die niet verkiezen te werken", zegt de Pravda", moeten behandeld worden als de- ••teurs. Verder moeten de bolsjewisten ge- '- maken van muziek als een opwekking SPECIALITEIT In: blauwe Engelsche Kamgarens. tot werken. Muziek dient ook gemaakt te worden op de landerijen, om de arbeiders tot harder werken te prikkelen." KORTE BERICHTEN. In de afgeloopen week is het aantal sterf gevallen tengevolge van, de griep te Dort- mund gestegen tot 170. ièo week tevoren be droeg het 115. Te Duisburg zijn nogj oen aantal blikken gecondenseerd vleesch voorradig, doch niét voldoende om ze in de distributie te brengen. Het recht om ervan te knopen wordt nu ver loot! Admiraal Horthy heeft den titel van „bé- schermer" van Hongarije gekregen. Kabinetscrisis in Spaiye. Von Hirschfeldt, die een moordaanslag op Erzberger pleegde, is tob één jaar en zes maanderM?evangenisstra£^ vanaf 40 gulden. HET COMMUNISTISCH GEVAAR IN HET OOSTEN. De oorrespondent van de „N. Rott. Ct." te Weenen schrijft: Officieren, die de laatste weken uit Rus land zijn teruggekeerd, en er gevechten had den bijgewoond, melden, dat 't roode sovjet- leger thans uitstekend is gedisciplineerd. De soldatenraden en volkscommissarissen in het leger zijn reeds lajig afgeschaft, en als voor heen worden de troepen door officieren van het oude Russische regime aangevoerd, die de militaire tucht streng handhaven. Daarbij komt, dat de revolutionnaire militaire raad, die onder voorzitterschap van Trotzky te Ser- poechof bij Moskou zetelt, uitstekend voor het leger zorgt. De soldaat wordt niet alleen goed betaald en gevoed, doch ook aan munitie en ander oorlogsmateriaal heeft het leger geen gebrek. Of het waar is, dat de Russische arbeiders uit eigen beweging meer dan 8 uur per dag werken, zooals onlangs uit Moskou werd geroeid, bl\ive iz. V* midden, een feit is het, dat de Potilofwerken en de fabrieken en mijnen van het Donetsgebied dag en nacht en ook Zondags in bedrijf zijn om aan het leger te kunnen leveren wat het noodig heeft. Het gerucht, dat het sovjetleger, 't welk eenige dagen geleden Odessa heroverde, ook reeds voor Brody en Tarnopol staat, is wel is waar nog niet bevestigd, doch dat neemt niet weg, dat op het oogenblik een goed leger van bijna 1 millioen bajonetten gereed staat om ter verwezenlijking van de wereldrevolu tie naar het westen op te rukken. Een officier van den generalen staf van het Russische leger, thans met verlof te Weenen, deelt in „Neue Tag" het een en ander omtrent de op stelling van het leger mede. Het noordelijk front, onder bevel van generaal Gitis, bestaat uit het 6e leger, sterk 32.000 man, onder gene raal Klembofski en het Moermanleger sterk 30.000 man. Het zindelijk front, dat zich uit strekt van de Dnjepr tot de Kaspische Zee en 146.000 bajonetten telt, bestaat uit het 8e, 0e, 10e, 11e en 13e leger onder het opperbevel van generaal Parski. Het oostelijk front is 400.000 man sterk, en bestaat uit het le, 2e, 3e, 4e en 5e leger en de afdeelingen in Tur- kestan onder bevel van generaal Kolegajef. Het westelijk front, onder bevel van generaal Znesojef, telt 180.000 man, en bestaat van het noorden naar het zuiden uit de leger groep Olonetz, het 7e, 15e, 16e en 12e leger; ohef van den generalen staf is generaal No- wikof^ Uit deze samenstelling blijkt, dat het sovjetleger op het oogenblik ongeveer Kofptou man sterk is, en de vraag is zeker niet vaif belang ontbloot welke troepen in Europa beschikbaar zijn om het oprukken in weste lijke richting te verhinderen. Op Finland kan in het geheel niet worden gerekend, daar na de verkiezing van president Stahlberg van een oorlog tegen sovjet-Rusland in dat land geen sprake meer is. Van Estland is evenmin tegenstand te verwachten, daar het leger on der bevel van generaal Denison sterk com munistisch is. Daarentegen zijn de 20.000 Letten, die het front van de lijn Walmar— Paczof tot Baws—Nowoftsef verdedigen, be slist anti-bolsjewistisch. Het kleine leger van Litauen, 12.000 man, is echter onbetrouw baar; na het échec van Denikin acht de regee ring zich niet meer verplicht, hare in Reval gedane belofte na te komen, te minder, daar zij het van het grootste belang acht het door Polen bezette gebied te bevrijden, en daar voor in de eerste plaats haar kruit droog wenscht te houden. Het Poolsche leger, dat het front van Du- naburg tot de Dnjestr verdedigt, bestaat uit dé legergroep van generaal Bzeptycke, sterk 50.000 man, die het front van Dunaburg tot de lijn KobrynHomel bezet houdt, de leger groep van generaal Litowski, die met 12.000 mail het front tot aan de lijn KowelSarny verdedigt en de legergroep van generaal Iwaszkewics, die met 60.000 man het front tot aan de Dnjestr bezet houdt. Dat de Poolsche soldaat dapper is, kan niet worden ontkend, een groot nadeel is echter, dat het leger eigenlijk uit drie deelen bestaat en wel uit de vroegere Oostenrijksche, de vroegere Duit- sche regimenten en het z.g. leger van Haller, dat pit in Frankrijk opgerichte regimenten bestaat, die elk voor zich hun eigen organi satie hebben behouden, en door officieren worden aangevoerd, die van samenwerking niet gediend zijn. De officieren uit het Oos tenrijksche en Russische leger beschouwen hunne collega's van de Poolsche legioenen als minderwaardig, terwijl de Poolsche offi cieren, die in Franschen dienst zijn geweest, steeds de beste en mooiste betrekkingen ver langen; het gevolg daarvan is een voorhal- rende strijd cn groote oneenigheid onder de officieren, waaronder de dienst in hooge mate lijdt. In het zuiden sluit aan het Poolsche het Roemeensche leger aan, dat naar het heet 7 divisies sterk is, met ongeveer 84.000 man aan het front, en 36.000 man reserves. Tegenover het Russische leger van 180.000 man staan dus op het oogenblik op het wes telijk front alleen de Letten, Polen en Roe menen met 246.000 man, een 36.000 Roemeen sche en ongeveer 100.000 man Poolsche re- serven, doch daarbij mag niet uit het oog worden verloren, dat de Russen zonder ge vaar troepen van een der andere fronten naar het westen kunnen brengen, daar im mers van de anti-bosjewistische Russische legers van Koltsjak, Denikin en Joedenitsj zoo 'goed als niets meer is overgebleven. Maar afgezien hiervan is het niet waarschijn lijk, dat bij een aanval van Russische zijde de onmisbare samenwerking tusschen Polen en Roemeniërs zal bestaan, zonder welke het onmogelijk zal zijn, een zegevierend Russisch leger tot staan te brengen. Want wanneer die samenwerking ontbreekt, of wanneer het de sovjetregeering gelukt met Polen een over eenkomst te sluiten, dan is het aan geen twij fel onde. aevig, dat Roemenië, in het binnen land door de ontevredenheid der boeren en der bevolking in Zevenbergen en Bessarabië verzwakt, in een oorlog met sovjet-Rusland het onderspit zal delven, waarna Hongarije en de Tsjecho-Slowaksche republiek gedwon gen zouden zijn den strijd voort te zetten. Ook voor Duitschland zou de toestand dan hachelijk worden. Het communistisch gevaar in het oosten is dan ook volgens alle deskundigen, die in den wereldoorlog ervaringen op het Russisch front opdeden, zeer groot. Dat de entente zulks niet inziet en niet alles doet om den toestand in midden-Europa zoo spoedig mo gelijk te consolideeren, is onbegrijpelijk. In het communistische Rusland wordt hard gewerkt om het leger van voorraden te voorzien. In plaats van den 8 urendag is de 12 urige werkdag gekomen. „Of het waar is", schrijft de Weensche correspondent van de N. Rott. Crt. in een brief, warvoor hij de gegevens heeft gekre gen van officieren, die uit Rusland zijn te ruggekeerd, „dat de Rnssische arbeiders uit eigen beweging weer meer dan 8 uur per dag werken, zooals onlangs uit Moskou werd gemeld, bJijve in het midden, een feit is het, dat de Poetilofwerken en de fabrie ken en mijnen van heit Donetsgebied dag en nacht en ook Zondags aan den gang zijn om aan het leger te kunnen leveren wat het noodig heeft." In Rusland wordt dus geweldig gewerkt aan de organisatie, de verpleging en de uit rusting van het frontleger, en wel door mid del van een leger achter het front. M. a. w. er is zoo iets als de „burgerlijke dienst plicht", zooals Hindenburg het noemde, in gevoerd. De Russen gaan dus vechten, en, daar ze hun binnenlandsehe vijanden al verslagen hebben, gaan ze vechten tegen het buiten land. Ze gaan een offensief openen tegen het Westen. Ze zullen dit noemen een de fensief. Van hun standpunt volkomen te recht. Het communistisch Rusland, aanval lend op West-Europa, vecht voor zijn voort bestaan als zoodanig, gelijk het revolutio naire Frankrijk aan het begin van de negen tiende eeuw heeft gedaan, en evenals dat Frankrijk moet het in den 'loop van den strijd zijn inrichtingen wijzigen, waar het trouwens al mee bezig is. 0 0 Hierboven werd reeds door den oorres pondent uiteengezet, hoe het staat met de strijdkrachten, die de Russen op hun weg zullen ontmoeten, en hij komt tot de gevolg trekking, dat zij niet heel veel waard zijn. Behalve dat de Poolsche troepen onderling geen goed geheel vormen, dient men ook niet uit het oog te verliezen, dat de iet) we Poolsche staat nog zeer jong is, en geen tijd heeft gehad tot een vast organisme te groeien, dat tegen zware schokken van bui ten bestand is. De „N. Rott. Crt." gaat hierop door. Ge steld nu zegt het blad dat de Polen het onderspit zullen delven, zullen de Duit- schers hen dan van beteekenis helpen? Waarschijnlijk niet. De verhouding tus schen Duitschland en Polen is niet die van hartelijke vriendschap^ En al wilde Duitsch land, het zou niet kunnen, want het heeft niet eens genoeg troepen, om de orde 'bin nenslands te 'bewaren. Zelfs al zou Duitsch land willen en kunnen, de entente zou zulk een hulp niet toelaten, daar zij deze bewe ging weer zou beschouwen als een Duitsche „truc", om zich te wapenen, precies zooals zij het oprukken der bolsjewiki zelf als een Duitsche truc zal beschouwen, alleen daar om al, omdat in het sovietleger vele gewe zen Duitsche officieren vechten. Duitsch land kan niet veel. De Duitsche bevolking bemoeit zich nog steeds over het algemeen meer met zijn eigen directe zaken, dan met politiek. Zij heeft het slecht. Wie het niet goed heeft, zal zich gewoonlijk niet fel tegen politieke veranderingen verzetten, omdat het hem onverschillig is, of hij door de kat Onberispelijk gemaakt en prima gevoerd. of den hond gebeten wordt. Daar verder allerminst te verwachten is, dat de entente Veel troepen zal kunnen of willen afzonde ren, om Duitschland te verdedigen, en daar dë hulp, die de entente aan Polen zal ver schaffen, te laat zal komen en gering zal zijn, hebben de Russen in het volgende voor jaar een heel goede kans, want de rest van Europa is doodvermoeid. Volgens het (Handelsblad" is op die com munistische conferentie te Amsterdam ge wag gemaakt van de mogelijkheid, dat de Russische troepen aan onze Oostelijke, grens zouden verschijnen. De veronderstelling van deze mogelijkheid is, zooals uit het bo vengaande blijkt, heelemaal niet belachelijk, evenmin als dé verwachting, dat het water van de Lek de polders bij Leiden zou over- stroomen, in geval onze dijken eens plotse ling in bordpapier werden veranderd. Want wat tusschen den Rijn en de Westgrens van Rusland aan militaire dekking staat, is te gen een eventueelen aanyal van dien aard niet veel meer waard dan bordpapier tegen water. Dit alles dient maar, om eens opmerk zaam te maken op- den militairen toestand, zooals die zich naar alle waarschijnlijkheid ontwikkelen zal. Want de betrekkelijke ge heimzinnigheid, die de Russen bij hun voor bereidingen in acht nemen, is in dit geval, van hun kant beschouwd, vrijwel overbodig. Al zouden ze hun plannen in het openbaar aankondigen, zij zouden hun kansen nau welijks verminderen. Aan de Westzijde is het amelijk niet zoozeer een kwestie van niet inzien, ais van niet kunnen. BINNENLAND. Nederland en België. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Maastricht heeft een adres gericht aan den raad van ministers, waarin zij spreekt van „het groote gevaar, dat er voor Maastricht en Zuid-Limburg zou dreigen bij de vaststel ling te Parijs van de regeling van de water- verkeerswegen tusschen België en Limburg". Naar van niet-officieele zijde vernomen is, zouden de plannen tot bevaarbaarmaking van de Maas van Eijsden tot Maasbracht opgege ven worden, en in plaats van een kanaal Ant werpen Hasselt Maastricht Heerlen Midden-Rijn, er een gegraven worden van Antwerpen over Venlo naar Ruhrort. Dit zou, zoo wordt in /het adres gezegd, voor Zuid- Limburg, benevens voor het Limburgsche kolenbekken, een ramp beteekenen. De gewezen Duitsche keizer. t». Volgens een telegram uit Parijs zegt de „Petit Parisien" in 'een artikel, waarin zij zich met de toekomstige verblijfplaats van den gewezen keizer bezig houdt, dat de Neder- landsche regeering waarschijnlijk een ver af gelegen oord daartoe zal aanwijzen. Zij heeft zich met de keuze dier verblijfplaats bezig gehouden en het Parijsche blad zegt te we ten, dat de Nederlandsche regeering bezwaar maakt in Nederl.-Indië een verblijfplaats voor den ex-keizer aan te wijzen, wegens de moeilijkheden aan zijn bewaking verbonden en de gisting, die zijn aanwezigheid onder de bevolking zou kunnen veroorzaken. De Ne derlandsche regeering zou daarentegen ge neigd zijn haar keus te vestigen op Curagao. Het aanbod van den gewezen Dultschen kroonprins. Uit Parijs wordt gemeld, dat de geallieer de regeeringen 't telegram van den ex-kroon prins hebben ontvangen, waarin hij aanbiedt zichzelf over te geven. Zij hebben besloten er niet op te antwoorden. Vragen van Kamerleden. Door den heer Zijlstra zijn aan den minis ter van Financiën de volgende vragen ge steld: 1. Om welke reden blijft de maatregel, ge durende den oorlog*genomen d.d. 24 Nov. 1915, waarbij het Groninger wad tusschen Sohiermonnikoiog en Rottum tot verboden gebied werd verklaard dat alleen bij spe ciale vergunning van de daartoe bevoegde autoriteit mocht worden bevaren, nog steeds, nu de vredestoestand weer intrad; gehandhaafd? 2. Kan de Minister mediedeelen waarom aan de visschers van Zoutkamp die in vre destijd binnen het genoemd verboden ge bied de garnalen- en zeemosvissoherij, maar inzonderheid de schelpdierenvisscherij uit oefenden, thans nog de toegang tot dit ge bied geweigerd wondt, terwijl aan één der visschers door de thans bevhegde autoriteit, den inspecteur der belastingen te den Hel der, vergunning worde gegeven er zijn ar beid te verrichten, waardoor hij in staat is vooral veel strandgoederen aan te brengen, die op het binnen het gebied gelegen Si- monszand aanspoelen, strand goede ren, die niet, zooals eertijds geschiedde te Zout kamp, maar te Oostmahorn worden aange bracht? 3. Is de Minister, gezien de groote schade die de Zoutkamper visschers lijden door het handhaven van genoemden maatregel, be reid om spoedig het verbod op te heffen of zoo dit nog niet mogelijk schijnt, te bevor deren dat aan alle visschers te Zoutkamp de vergunning wordt gegeven binnen het verboden gebied hun bedrijf uit te oefenen?

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1