J NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL,'WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. No. 5214 DONDERDAG 4 MAART 1920 48e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 de week. buitenland. frankrijk. -7-^r COURANT ABONNEMENTEN BI] VOORUITBETALING: 3 mnd" 1 i franco P" P°st f 1-60. Buitenland f 2.40 ÏaaITA - '°AÏI*0.65. Modeblad 0.95, Losse nummers der Courant 4 1.05. ct. 1.05 - 1.30 AD VERTENTIËN. 20 ct. p. regel. Ingez. mededeelingen (kolombr. als redactioneele tekst) 60 ct. Kleine advert. (gevr., te koop. te huur) v. 1 tot 4 regels 50 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder nr. 10 ct. p. advert. extra). Bew.-exempl. 3'/i ct. Adv. op bep. aangew. pl. worden 25rf/0 hooger berekend. 2 Maart. De Eerste Kamer heeft zich bij de behan deling van de West- en de Oost-Indische begrootingen volstrekt niet gehaast. De heer Van Kol, de volijverige, was als steeds ge komen met lange lijsten van „desiderata", grieven, opmerkingen, vragen, bespiegelin gen. Hij „pakte uit" naar den bekenden aard; d. w. z. op zijn frissche, aantrekkelijke, jeugdig-enthousiaste wijze („den tand des tijds" schijnt den oude Rienzi niet te kunnen deren!) stalde hij uit schatten van theoreti sche en practische ervaring. Uit „de boeken" en uit aanschouwing gedurende vele jaren van reizen en zwerven verworven. En aan de groene tafel zat een „levend contrast" met dat bewegelijke en onstuimige, minister De Graaff, de opvolger van Idenburg als hoofd van Koloniën, is het beeld, de proto type van „den hoofdambtenaar". Z. Exc. had zijne redevoeringen kant en klaar, op prach- tig-betypte vellen papier. Toonloos, snel las de minister daarvan voör, zoodat 't een heele toer was hem te volgen. Men kreeg den in druk, dat het knap was, vrucht van veel #n naarstig onderzoek. Het frisch-spontane, waarmede Idenburg zijne Begrootingen wist te verdedigen tegenover het Parlement, de herinnering daaraan wekte slechts zekeren weemoed. Ten opzichte van wat Exc. De Graaff voor de Oost en de West zal bren gen, leeft men nu weer „op hoop van zegen", gerustgesteld door de gedachte, dat men in elk geval iemand van rijpe kennis en erva ring aan 't roer heeft. De Senaat heeft nu de Indische Begrootingen, benevens de verhak stukte en deerlijk-gekortwiekte Oorlogsdito afgedaan, terwijl in de zitting van 27 Febr. prof. Van Embden Jan Publiek nog eens heeft verduidelijkt, wat eigenlijk de waarde, hl tal van gevallen, van het mr.-titeltje be duidt. 't Zal er wel op neerkomen, dat ten slotte de „effectus civilis", bevoegdheid voor de advocatuur, etc., door het doctoraal wordt geschonken, terwijl voor het doctoraat in de Rechtswetenschap wezenlijk-wetenschappe lijke eiscben worden gesteld. Wat alleszins redelijk moet heeten. Het ontwerp betreffende afbouw van de kruisers .„Java" en „Sumatra" is nu „in zee", en van de lotgevallen, welke dit wets voorstel straks in het Parlement zal vinden, hangt af, in welke richting minister Ruys de oplossing moet zoeken van den crisis aan Oorlog en Marine, welke departementen onder de leiding van een Landsverdedigings minister moeten komen, 't Lag wel zeer voor de hand, dat zoolang de „kruisers^kwestie' niet van de parlementaire baan is, ook niets geprofeteerd kan worden omtrent den man, die straks zal worden uitgenoodigd op de hooge en groote commando-brug te gaan staan. Dat in zulk stadium van eene kwestie de Regeering geen mededeelingen aan de buitenwacht kan doen, 't is zeer natuur- Ijik# Groote verrassing bracht de mededeeling yian een vraaggesprek, dat minister Van Karnebeek gevoerd heeft met een Ameri- kaanschen journalist, en waarbij Z. Exc. van Buitenlandsohe Zaken zich over de uitleve- rings-kwestie aldus zou hebben uitgelaten, dat onze Regeering aan de Geallieerden zal doen weten, dat men den ex-keizerlijken vluchteling te Amerongen of te Doorn, of waar ook hier te lande, op verscherpte wijze zal bewaken. Dit verklappen van geheimen uit de Regeerings-cuisine geschiedde terwijl de vragen-Duys over de ex-keizer-kwestie daar liggen! Wat later is gebleken, schijnt te bevestigen, dat het gesprek tusschen mi nister Van Karnebeek en den Amerikaan- schen journalist inderdaad gehouden is. Of ficieus werd, haastigljjk, nu wereldkundig gemaakt, dat Nederland op de tweede Nota der Geallieerden zal antwoorden, dat de ex- Keizer hier te lande alleszins voldoende be waakt wordt. Tevens werd erbij gevoegd, dat de mededeeling van het „interview" op on bescheidenheid berust en tevens, dat t „met juist" is. De geheele zaak schijnt voor den zóó uiterst voorzichtigen Van Karnebeek een buitengewoon onprettig geval, dat allicht „weerklank" zal vinden in het Parlement. Op 2 Maart kon de na haar deels met af deelings-werk doorgebrachte week weer bij eengekomen Tweede Kamer het Duurte- ontwerp niet aanstonds weer- in behandeling nemen, 't Was te voorzien, dat de Hooge Raad der Nederlanden zich niet zonder meer zou laten welgevallen de nieuwe taak, welke de Regeering het hoogste rechterlijke Col lege wilde opgedragen zien, namelijk het recht van revisie op de beslissingen van den Duurteraad. Dit is van minister Heemskerk ongetwijfeld eene zeer aardige, vernuftige gedachte, maar Z. Exc. van Justitie heeft er bij uit het oog verloren, dat de Hooge Raad reeds overladen is met arbeid, terwijl de taak, welke de wet tot bestrijding van de duurte daarbij zou voegen, allerminst een „Quantité négligeaible" zal worden! De heeren van het Lagerhuis zullen nu beginnen met genoegelijk te kouben over den financieelen toestand. De jeugdige vrij zinnig-democraat mr. Oud heeft een inte ressant stelletje vragen gereed voor minister De Vries naar zijn systeem bij het indienen van belasting-ontwerpen; hierbij zullen na tuurlijk Oude en Jonge Jan van al wat met onze financieele situatie van het oogenblik te maken heeft, te pas komen. Ook het pas-ingekomen ontwerp tot verhooging der salarissen van de Rijksambtenaren, dat zoo om en bij de 33 milhoen zal kosten. En dat hetwelk terugwerkende kracht moet »i hen tot 1 Januari 1918 aan de weldra in h- dienen militaire pensioen-ontwerpen. Vij leven in een wonderbaren en tevens zeer wonderlijken tijd van verbijsterende contrasten. De lasten worden al-zwaarder; in de Hofstad is aangekondigd een gemeen telijke belastingdruk van 15 maar in Den Haag wordt zoowel aan Nationale Opera als aan Residentie-orkest 15 mille subsidie toe gekend. Het Utrechtsche orkest krijgt ze ventig inplaats van 38 mille stadshulp. De oplevende belangstelling voor kunst, als voorwerp van zorg voor de gemeenschap, is op zichzelf prachtig. En toch Waimeer wij lezen, dat ter Rijkspostspaar bank in Januari j.1. een millioen zeven ton meer werd ingelegd dan terugbetaald,dan hebben wij ons over zulke cijfers, volkswel vaart teekenend, te verheugen. En toch doen zij allerlei vragen rijzen, waarvan de beantwoording buiten het bestek van mijn kroniekje ligt. Dat er met frissche kracht, met noesten ijver aan het behoud van onze volkskracht wordt gearbeid, 't is zeker. Het ontwerp betreffende de plaatselijke keuze, tot verstandige bekamping van het dronkmisbruik, eerlang bij de Tweede Ka mer in behandeling komend, is er ook een bewijs van. .Evenzeer het streven, zich niet latend ont moedigen door aanvankelijken tegenslag of gemis aan geestdrift, om de Nederlandsdhe Jaarbeurs tot iets blijvends en bloeiends te maken. De wijze, waarop den 25en Februari j.1. H. K. H. Prinses Juliana den eersten steen legde voor het vaste Jaarbeurs-gebouw heeft een allerprettigsten indruk gemaakt. De bijna elf-jarige prinses won aller harten door den echt-kinderlijken eenvoud, waar mee zij haar taak verrichtte, 't Is niet meer met hoofsche praal en vertoon van geweldige statigheid, dat de „royalty" het hart des volks bewerkt, maar met den vriendelijken, ongekun&teld-hartelijken eenvoud, door onze Koningin steeds zoo hoog gesteld. De derde maand van 1920 brengt ons, als erfenis van Februari, de voortwoekerende en soms boosaardig-öptredende griep, al of niet vergezeld door andere vijanden van het brooze menschelijke corpus. Voorts o. a. eene verhooging der steen- en bruinkoolprijzen met 10 pCt., behalve voor huisbrand. En: het voort-duren der stakingen. In arm Plankenland duurt de gisting nog steeds voort. De leuze van „geen slachtof fers" heeft de opheffing belqt. Inmiddels besloot de Raad der hoofdstad, op aanstich ting van mr. Van den Bergh, de behandeling der voordracht tot benoeming van een huur der van den .Stadsschouwburg aan te hou den, met het oog op 't hangend conflict. Hier staat dus weer alles op losse schroeven. En het „Neder 1. Tooneel" gaat, ondanks alle on derhandelingen, aan het likwideeren! Weer denk ik aan de oude spreuk, die onze vaderen eeuwen-lang in eere hielden: „con- cordia res parvae crescent, discordia dila- buntur": door eendracht worden zwakken sterk, door tweedracht gaan zij te gronde! Indien men in Plankenland de juistheid van deze oude waarheid niet haastiglijk begrijpt, zal er vrees ik weldra geen „buit" meer zijn om over te plukharen Ook in de sfeer van het havenbedrijf is alles bij het oude. De Engelsche arbeiders organisaties hebben steun geweigerd, omdat zij deze onthouden aan corporaties, welke ook maar iets met het communisme te ma ken hebben. Zegt het voort!Dat de heer Wijnkoop met zijn theorieën nog niet gansch Nederland „veroverd" heeft, is kort geleden te Sneek gebleken, toen de president der Nederlandsche Sovjet-republiek het geleide der door hem veel gesmade politie moest inroepen om heelhuids thuis te komen Uit de misdadigheids-rubriek stip ik aan den diefstal-in 't groot van militaire uitrus tingstukken, etc. uit het algemeen demohili- satiepark bij het Huis ter Heide, waarbij een 65 arrestaties zullen vallen. En het pakken van een stelletje inbrekers, twintig groot, in het Haagje. Wij weten wél, het groote kwaad wordt er niet door gestuit. Maar: 't geeft toch voor het moment „opruiming". En tevens, 't maakt „zekeren indruk", zoo'n knipperij-en-masse, op de diverse heeren en dames van „de vlakte Dat heeft óók z'n waarde. Te Almelo kwam men op den voortreffe- liik-practischen inval om de motorfiets van een dol langs den weg „racenden" sinjeur in beslag te nemen en een flink poosje te houden'. Dat is de goede, misschien wel de eenige methode, om aan het dolzinig en mis dadig over den publieken weg „racen met minachting voor leven van mensch en dier, pipn eind. te maken. We krijgen nieuwe zilverbons, volgens de beschrijving veelkleurig als Josephs rok. Mogen zij spoekig komen, want de eisch der Sne vordert dringend het verdwynen Vaï nu Maar?E^m-ds vóórdat Februari opVr eind wa^toW^ e^er- zeH^onze1 vruchtbooraen rekening te houden met den 'vermaarden „polsslag van dezen tijd" Mr. ANTONIO. KORTE BERICHTEN. In het proces-Helfferich verklaart de of ficier van justitie, dat Helffench gevallen in geslaagd is het bew«s waarheid zijner beweringen te leveren. Volgens eendrasdloos bericht J^B^Hin is de bevolking van Weenen sedert het begin an den oorlog met 200.000 menschen ver- ierd. De spoorwegstaking. In ons vorig nummer meldden wij reeds, dat de spoorwegstaking in Frankrijk was opgeheven. Nadere berichten doen zien, dat overeenstemming werd verkregen tusschen de Maatschappij en de stakers. De pünten, waaromtrent overeenstemming werd verkre gen, zijn de volgende: erkenning van de rechten der vakvereeniging; toepassing op de groote lijnen van de ontworpen loonscha len. Het personeel en de maatschappijen aanvaarden de scheidsrechterlijke uitspraak van de bestaande commissie ten opzichte van de nog hangende kwesties. Er is bepaald, dat de stakingsdagen niet betaald zullen worden. Alle straffen, die er uitgesproken zijn wegens weigering om het werk te hervatten, zullen kwijtgescholden worden, maar de straffen, uitgesproken in alle andere gevallen, zullen in een geest van rechtvaardigheid door de directies herzien worden. De spoedige opheffing van de staking is ongetwijfeld ook to danken aan het krachtig optreden der regeering. Deze had ook hierdoor het publiek achter zich. (Het aantal vrijwilligers, dat zich voor den spoor dienst opgegeven had, bedroeg vijftien dui zend). Bovendien heerschte onder de stakers onzekerheid, terwijl bij vele leden der vak vereeniging niet de minste lust bestond te gaan staken, getuige het groot aantal trei nen, dat bleef loopen. Naar het schijnt, heeft het bestuur van de C. G. T. hieruit de consequenties getrokken en hebben zij zoo spoedig mogelijk de sta king beëindigd. Wellicht, dat het slechts uit stel is, doch in ieder geval is voorloopig de spoorwegstaking en de daarbij dreigende staking der mijnwerkers en dokwerkers van de baan. Het congres te Straatsbnrg. De Fransche socialisten hebben besloten zich niet bij de derde (Moskousche) Inter nationale aan te sluite- en daar de tweede voor hen heeft afgedaan, besloot men met 3000 tegen 1600 stemmen een nieuwe Inter nationale te stichten. Staking in de mijnen te Marles. In de mijn te Marles staken ongeveer alle arbeiders. Twaalf duizend honderd en ze ventig man hebben het werk neergelegd. ENGELAND. Te Redruth, in Cornwall,, is het op de bo termarkt Spaansch toegegaan. De menigte viel een boterkoopman aan, en wilde, dat hij zijn boter voor- 2 sh. 6 st. het pond zou ver- koopen. Hij zeide, dat hij er 3 sh. voor be taald had en er dus niet aan kon verliezen. De aanvallers wierpen toen zijn boter onder de menigte. Een omnibus, die buitenmen- schen met hun koopwaar naar de markt bracht, werd bestormd en de eieren eri boter werden onder de menschen op straat gegooid. Dreigende transportarbeidersstaking. De beraadslagingen op het ministerie van arbeid tusschen de vertegenwoordigers van de transportarbeiders te land en de werkge vers nopens een verhooging der loonen zijn Dinsdag vastgeloopen. De vertegenwoordi gers van de arbeiders hebben daarop beslo ten hun vakvereenigingen machtiging te vragen om de staking af te kondigen. DUITSCHLAND. De ex-kroonprins en de plunderingen. De ex-kroonprins heeft zich volgenq de uitleveringslijst der entente schuldig ge maakt aan „plundering der zustersteden Mézières-Charleville". Dr. Wilhelm Appens, die de brochure „Charleville" heeft geschreven, waarvan de strekking niet gunstig is voor de Duitsche militairen, deelt nu in1 de „Berliner v olks- zeitung" het volgende mede: „Als socialist heb ik niet de minste reden, den gewezen Duitschen kroonprins in be scherming te nemen. Doch mijn gevoel voor recht dwingt mij op te komen voor den Kroonprins als mensch. Dat heeft hij ver diend, omdat hij juist inzake „plunderingen ■•in het vijandelijke land" een man van eer was. „Ziehier de bewijzen: lo. Mézières behoorde niet tot zijn hoofd kwartier. De kroonprins heeft zich om deze stad in het geheel niet bekommerd. Dit weet het gemeentebestuur van Mézières heel goed. 2o. In zijn hoofdkwartier to Charleville had de kroonprins verboden: elke riquisitie, het laten verrichten van dwangarbeid door de burgerij en te drukkende inkwartiering. 3o. In een zitting van burgemeester en wethouders heeft de kroonprins kennis ge geven van deze bevelen en op verzoek van den burgemeester nog meer tegemoetkomin gen beloofd. Van deze gedenkwaardige zitting zijn no tulen gemaakt. Indien de burgemeester de waarheid wil doen zegevieren, moet hij deze notulen publiceeren. Honderden burgers van Charleville heb ben persoonlijke weldaden ondervonden van den kroonprins. Waarom zwijgen zij nu? Helaas zijn de maatregelen van den kroon prins niet gerespecteerd. Er kwamen tegen bevelen. De kroonprins verzetto zich. Hij wendde zich tot Hindenburg, Ludendorff, zijn vader. Doch tevergeefs. Hierover heeft de kroonprins zich bitter beklaagd. Z Ts heeft hij dit eerlijk toegegeven tegenover den burgemeester van Charleville. HONGARIJE. Een aanslag op minister Frledrlch. Dinsdag is een aanslag gepleegd op den minister van oorlog Friedrich. Hij werd ech ter niet getroffen. De daders wisten te ont komen. De moorden te Boedapest. Berlijn, 2 Maart. De namen van de moor denaars der sociaal-democratische journa listen te Boedapest zijn thans bekend. Het zjjn de eerste luitenant Hajos, baron Napsco, baron Pronay, de eerste luitenant der gen darmerie Baghi en de onder-officier Babula en anderen. Deze personen zijn echter tot heden niet aangehouden. Men heeft hun aangeboden voor een tijdje naar het buitenland te gaan, maar zij weigeren zelfs dit te doen. Aan het „Berliner Tageblatt" wordt uit Weenen geseind, dat men van de moorde naars o. a. Napsco wel degelijk heeft aange houden. Zij zijn echter weer in vrijheid ge steld, daar drie detachementen weigerden langer te gehoorzamen en dreigden pogroms te organiseeren. ARMENIE. Zijn de berichten omtrent de laatste moor den op de Armeniërs juist? Er is twijfel daaraan gerezen, nadat bleek, dat de Fran sche regeering van haar bevelhebber in Klein-Azië geen enkel bericht daaromtrent heeft ontvangen. Het is dus niet onmogelijk, dat het bericht gelanceerd werd, teneinde de stemming in Engeland ten opzichte van het besluit be treffende Turkije te beïnvloeden. 'Niettemin heeft dé Engelsche regeering in allerijl troepen en marine-strijdkrachten naar de kust van Cilicië gezonden. BINNENLAND. De eerste vrouw In de Eerste Kamer, De Prov. Staten van Noord-Holland kozen in de vacature Kappeyne van de Coppello tot lid der Eerste Kamer mevrouw Pothuis- Smit (S. D. A. P.). De verkiezing had het volgend verloop: Bij eerste stemming werden uitgebracht 71 stemmen, waarvan 18 op mi. Slingenberg (V.-D.), 33 op prof. mr. P. A. Diepenhorst (A.-R.) en 18 op mevrouw Pothuis-Smit (S. D. A. P.) en 2 blanco. Bij tweede vrije stemming werden uitge bracht 71 stemmen, waarvan 5 op mr. Slin genberg, 31 op mr. Diepenhorst, 32 op me vrouw PothuisSmit en 3 blanco. Bij herstemming tusschen mr. Diepenhorst en toevrouw PothuisSmit werden 69 stem men uitgebracht, waarvan 34 op mevrouw Pothuis—Smit, 32 op prof. Diepenhorst en 3 blanco, zoodat gekozen is mevrouw Pot huisSmit. Aan deze herstemming namen mr. Diepen horst en de heer Pothuis, echtgenoot van de gekozene, niet deeL Met betrekking tot de heden gehouden verkiezing van een lid der Eerste Kamer voor Noord-Holland vernemen wij, dat tus schen de Vrijzinnige Statenclub en de Sta- tenclub der S. D. A.P. was overeengekomen ditmaal een sociaal-democraat te kiezen en in de eerstvolgende tusschentijdsche vrij zinnige vacature een vrijzinnige. Geen aansluiting der onderwijzers bij het N. V. V. Naar wij vernemen, heeft het referendum in den Onderwijzersbond het resultaat ge had, dat met een meerderheid van ongeveer twee honderd stemmen het voorstel tot aan sluiting is verworpen. Tot de vorige week was er een meerderheid voor aansluiting. De stemming in Rotterdam, die een paar honderd meer tegen- dan voorstemmers op leverde, gaf echter den doorslag. Vlschomzet te IJmuiden. De vischomzet te IJmuiden bedroeg in de afgeloopen maand 902.247 tegen 1.870.065 in Februari van het vorig jaar en 1.036.345 in die maand van 1918. Ontslag aan de Hembrug. Men meldt aan de „Maasbode" uit Zaan dam: Naar wij vernemen hebben thans alle losse werklieden aan de Hembrug aanzegging van ontslag ontvangen, zoodat over een maand de Art.-Inr. zal werken als voor den oorlog. Werklieden, die elders werk konden vinden, hebben reeds Zaterdag ontslag genomen. Schoenen. Naar de „N. R. Ot." verneemt, hebben de Vereenigde Nederlandsche Rubberfabrieken een groote partij rubber in bewerking ge nomen voor de fabricage van schoenen, wat vermoedelijk een aanzienlijke prijsdaling tengevolge zal hebben. De prijs van deze schoenen zou ongeveer 6.per paar be dragen. Kaarsenfabriek Gouda. Aan het personeel der Kon. Stearine- Kaarsenfabriek Gouda is bekend gemaakt, dat waarschijnlijk tegen 14 dezer een ge deelte der fabriek wegens slapte in het be drijf moet worden stopgezet. Aan een ge deelte van het personeel zal dan 60 pet. van het loon worden uitgekeerd. DE HAVENARBEIDERSSTAKING. Geen toenadering. De Scheepvaartvereenigingen „Noord" en „Zuid" deelen mede, dat van het bericht in de „Maasbode", als zoude een bemiddelings voorstel zijn gedaan 8 bij een vollen acht- urigen arbeidsdag) geen woord waar is. Even onjuist is het bericht, dat de bedoelde verdere besprekingen hebben plaats gehad. Het bericht van de Federatie van Trans portarbeiders, gegeven door het persbureau V. D., is eveneens van a tot z onwaar. Er heeft geen vergadering plaats gehad; er is evenmin gestemd. Er heerscht, aldus deelde men verder mede, in de Scheepvaartvereeni gingen „Noord" en „Zuid" omtrent de ge volgde en nog te volgen gedragslijn, volle dige overeenstemming. De houding der werkgevers is onveranderd. Een oproep van het N. A. S. Het bestuur van het Nationaal Arbeids secretariaat gaf Dinsdag een manifest uit, waarin het o. a. zegt; De solidariteitsstaking, zooals de onafhan kelijke vakbeweging die steeds heeft gepro pageerd, dient in verschillende bedrijven te worden toegepast. Ongetwijfeld zullen de werkgevers trach ten z.g. „werkwilligen" aan te monsteren. Voor zoover deze per spoor of tram worden aangevoerd, moet door de betrokken arbei ders absoluut geweigerd worden deze te ver voeren. Indien onderkruipers van gemeente inrichtingen in de havens gebruik willen maken, zooals electrische kranen, dan heb ben de betrokken arbeiders te weigeren, arbeid te verrichten naast of ten dienste van deze ongelukkige karakterlooze slachtoffers van de demoraliseerende moraal dezer maat schappij. Daarnaast is de tijd aangebroken, dat an dere belangrijke groepen van arbeiders, die reeds zoo lange jaren confereeren, adres- seeren en demonstreeren, zonder noemens waardig resultaat, het spoorwegpersoneel, gemeentewerklieden, het personeel van de post- en telegrafie, de mijnwerkers, enz., de koe thans bij de horens dienen te vatten en daadwerkelijk te toonen, dat ze de zijde van het transportproletariaat kiezen en ook hun recht verlangen en opmschen. Het spreekt vanzelf, dat onbeteekenende groepen als diamantbewerkers e. d., die als industrieele groep voor de machtsontplooi ing van het proletariaat niet de minste be- teekenis hebben, in deze klasse-machtsont-. plooiing buiten beschouwing blijven." Ten slotte wekt het N. A. S.-bestuur de leden op tot financieelen steun. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 2 Maart. Het voornaamste van het behandelde was de interpellatie-Oud beetreffende de onze kerheid op belastinggebied. Daar de heer Oud wegens ongesteldheid de zitting niet kon bijwonen, werd de inter pellatie toegelicht door den heer Marchant. Het resultaat van de discussie, die, behou dens eenige ingrijpen door den heer J. ter Laan, alleen gevoerd werd door den heer Marchant en minister De Vries, Is saam te vatten in de volgende mededeelin gen van den minister: lo. Zoodra een (weldra in te dienen) wets voorstel tot het goedschrijven van de op brengst der verdedigingsbelastingen aan het Leeningfonds zal zijn aangenomen, zal de minister aan de Koningin machtiging vra gen om de Vermogensbelasting in te trek ken. 2o. Een voorstel tot het heffen van de O.W.-belaéting ook over 1919 zal van den minister niet uitgaan (de heer J. ter Laan heeft inmiddels een amendement daartoe in gediend), daar zijn adviseurs van oordeel zijn, dat het twijfelachtig is, of dit wel voor- deelig zou zijn voor de schatkisttenzij men ah. 92, het compensatie-artikel, buiten werking zou stellen en den staat alleen de goede kanseri over 1919 zou laten, wat de minister echter hoogst onbillijk zou vinden. 3o. Een conjunctuurwinst-belasting stuit op te veel technisohe bezwaren en is onraad zaam in een tjjd als dezen, waarin de energie niet te zeer moet worden* gefnuikt, daar de hooge winsten toch al zwaar worden getrof fen door de bestaande Rijks- en Gemeente belastingen, die tot bijna 60 van het in komen kunnen vergen. 4o. Een ontwerp-weeldebelasting, dat den aankoop, niet het bezit van weelde zal tref fen, is ten departemento bijna voltooid en kan, als 't niet zeer tegenloopt, over een maand of drie worden ingediend. Tot zoover kwam men toen de vergade ring moest worden verdaagd, omdat er geen enkel lid van de Commissie van Rap porteurs meer aanwezig was om advies uit te brengen over het amendement-Ter Laan. Hetgeen de voorzitter maar omzette in het motief „wegens het vergevorderde uur". G,Hbl."). LUCHTVAART. Vliegongevallen. Dinsdagmorgen is te Soesterberg een vliegmachine, bestuurd door een onderoffi cier, naar beneden gestort. De bestuurder is niet ernstig gewond, 's Middags viel er weer een machine. De officier-bestuurder bekwam een beenfractuur én een vrij ernstige hoofd wonde. Per auto is hij naar Utrecht gebracht. Beide machines zijn totaal vernield.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1