Het bestuur der Vrijzinnig Democratische Kiesvereenlglng te Helder, verzoekt ons plaatsing van ae volgende motie, met alge meens stemmen aangenomen op de verga dering dezer kiesvereenlglng, gehouden op Vrijdag 5 Maart 1920: „De Vrijzinnig Deraooratlsche Kloever- eenlglng te Helder, bijeen ln algemeene vergadering in het Algom. Militair Tehuis op b Maart 19120; gehoord de medodoo- llngen en oorrespondentie Inzake de Wet houdersbenoeming (vacature de Ven) mot het bestuur der afdeellng Helder van de Soc.-Democr. Arb. Partij; Al$ de socialisatie doorgevoerdfan den, zooals ln Rusland, zooda dom verdwijnt zouden weóim gel ikkig Wil willen de smart wegnemen, zc^ socialisme. Wat is smart? ®en «ielepijn over het verlies van een kosto goed. We voelen smart over hetJe^e8 ren zaak. Die verdwijnt dus, ala.w® zaak meer hebben. Een eigen huls hei e we ook niet, ook die smart is weg. Want dan BINNENLAND. De uitlevering van den ex-Keizer. Persstemmen. De „Nieuwe Rotterdamsche Courant» 70gt. dat 'h' nota, waarmee ouzo n:;;ii8te PLAATSELIJK NIEUW8. De wethoudersbenoemlng. kennis genomen hebbende van do u- dlng, door -genoemd bestuur en door Soc. Democr. Raadsleden ten deze Ingenomen; constateerende dat de benoeming tot Wet houder van het Soc.-Democr. RaadsBd D. O. A. de Zwart, in de Raadsvergadering van Dinsdag 2 Maart j.L welke benoeming intussohen door dezen is aangenomen in strijd is met het, in den loop van 1919, ge troffen accoord tusschen de Soc.-Democr. en Vrijzinnig Democr. Besturen en Raads fracties; spreekt hare verontwaardiging uit over deze handelwijze van het bestuur der afd. Helder van de S. D. A. P. en van de Soc.- Democr. Raadsfractie; verklaart deze handeling in strijd te zijn met elk begrip van goede trouw en politieke eer; oordeelt dat deze handelwijze een wille keurige en ongemotiveerde, opzettelijke verbreking van het getroffen- accoord in zich sluit, en verklaart dat de Vrijzinnig Democratische KiesVereeniging, en de Vrijz. Democr. Raadsleden zich hierdoor ontslagen rekenen van iedere medeverant woordelijkheid van eventueefe bestuursda den van het Ooilege van Burgemeester en Wethouders in de tegenwoordige samen stelling; achten door deze daad van willekeur van de S. D. A. P. te Helder het getroffen accoord verbroken, en oonstateeren dat de Vrijz. Democr. Kiesvereeniging en hare Raadsleden, hierdoor volle vrijheid van han delen herkregen hebben, ten opzichte van het z.g. Urgentie-program en alle mogelijke andere gemaakte afspraken en regelingen; besluit deze motie ter kennis te brengen van de Partij-besturen van Vrijz. Democra ten en S. D. A. P., deze tevens in de pers te publiceeren, en gaat over tot de orde van den dag." Door den heer Schoeffelenberger werd Vrijdag onderhands aanbesteed: het ver bouwen van een perceel in de Oranjestraat. Uitslag was: v. d. Plas 5900; Starren- burg en Boerdijk ƒ5800; Wed. I. L. van Os 5688; Braggaar 5597 en H. Riemers 5555. De gunning is aangehouden. Van twaalf We^ner kinderen. „Er is een tijd van komen, Er is een tijd van gaan". Dat ondervonden, Maandagmorgen, een dozijn Weener kinderen, wier verblijf in ons land thans geëindigd was en die met den trein van 10.20 u. weder naar hun land terug keerden. Het waren twaalf kinderen, door het Israëlitisch Comité uitgezonden (een was ziek achtergebleven) en het afscheid was van beide kanten zwaar. Zij waren hier een half jaar geweest en begrijpelijkerwijs hadden beide partijen zich ten zeerste aan elkander ashedht, zoodat er niet veel oogen droog ble ven, al deden de jongens ook druk. Ze had den een paar Hollandsche vlaggen gemaakt met in sierlijke letters „Leve Holland" erop. En ook hadden ze een Hollanrïsch versje ge leerd met woorden van hartelijken dank voor al het goede, dat ze hier genoten hadden. Een was er een kleine, bruinoogige Wie- nerin, die zoowaar Heimweh had naar haar tehuis, maar de overigen vonden het over 't algemeen hier nogal uit te houden. De grooteren begrepen natuurlijk wel, dat ze het in hun land niet zoo goed zouden hebben als in Holland, maar de meer oppervlakkige zieltjes dachten, dat, nu ze weer naar huis gingen, alles in Oostenrijk weder bij het oude was. Koffers, enz. waren al gepakt en vooraf verzonden. Moeten wij nog zeggen, dat alle overcomplete ruimte ingenomen was Idoor levensmiddelen? En wat ze, in den trein nog, niet meekregen, is niet te gelogen: bij wijze van boterham-voor-onderweg een hoeveel heid brood, waarvan het heele gezin een dag of wat leven kon. Even vóór het vertrek van den trein werden er namens den heer Band fort, banketbakker, groote zakken vol koek jes uitgereikt, voor elk minstens één Toen werden de portieren gesloten, de laatste afscheidszoentjes werden gewisseld, de Hollandsche vlaggen met „leve Holland" gezwaaid, en voort ging het, naar Weenen terug. „Ach, meneer, hoe zullen ze het straks thuis weer krijgen? En w zien ze nooit terug 1" Ja, ja, het pleegouderschap is nu juist geen sinecure. Das ist im Leben hasstlèch eingerichtet, Das bei den. Rosen gleich die Dornen steh'n.... Woensdagnacht zijn deze twaalf kindertjes weer thuis, vol van Holland en zijn goedhar tige bewoners. Maar dan Salariscomité en Bond van M. M. P. Op Dinsdag, 2 Maart j.l„ was in „Casino" door het salaris-comité, in samenwerking met den Bond van M. M. P., eene vergadering be legd, zoowel voor actief dienenden als voor gepensionneerden der zeemacht. Te 8ul5m n.m. opent de wd. voorzitter, de heer Van Kuyk, de vergadering, heet allen welkom en zegt dat nu we aan den vooravond staan, dat het ontwerp pensioenwet aan den Raad van State zal worden ingediend het noodig en nuttig werd geoordeeld nog eens te spreken over onze pensioenen, een onderwerp, dat niet alleen een levensvraag is voor hen, die in Mei en November 1919 jnet een klein pensioen op straat zijn gezet, maar ook voor hen, die nog actief dienen en zoo zoetjesaan den pensioen leeftijd gaan bereiken, en geeft het woord voor een en ander aan den heer De Nijs. De heer De Nijs memoreert eerst de oudere pensioenwet, n.1. die van 1876, de wijziging daarvan in 1902 en 1914 en de toezegging van de Regeering in 1915, dat de pensioenwet binnen 3 jaren principieel zou worden ge wijzigd. Doet eenige mededeelingen over het voor ontwerp van de pensioenwet die komonde is en merkt op, dat ook hier nog ernstige ge breken aan kleven, doch ook welke voordeelen er aan verbonden zijn. In dit verband haalt spreker het werken der samenwerkende organisaties van marine personeel aan en geeft de verzekering, dat de besturen dlligènt zullen blijven. Daarna wordt gelegenheid gegeven om vra gen te stellen, waarvan door een 6-tal heeren gebruik wordt gemaakt, Een daarvan «telde de volgende motie, die met algemeene stemmen wordt aangenomen: „De openbare vergadering van actief en gepensionneerd marine-personeel, uitgeschre ven door het salaris-comité ln samenwerking met M. P. P. en gehouden in „Casino" op den 2en Maart 1920; gehoord de bespreking over de aanhangige nieuwe pensioenwet, waaraan de Indiening aan de Volksvertegenwoordiging nog steeds op zich laat wachten en het voornemen be staat dat aan de wet slechts terugwerkende kracht zal worden verleend tot 1 Januari 1918 en dat ten slotte het daaruit voort vloeiende achterstallige pensioen niet zal wor den uitbetaald constateert dat onder de gepensionneerden groote armoede wordt geleden spreekt hare verontwaardiging nit over het getreuzel met de voorbereiding dezer wet; dringt er bij de Regeering met klem op aan dat de nieuwe pensioenwet zoo spoedig mogelijk in openbare behandeling komt, terugwerkende kracht verkrijge tot aan den datrum van 1 Augustus. 1914 en het daaruit voortvloeiende meerdere pensioen ook vanaf dien datum zal worden betaald. Nog wordt door een der aanwezigen het woord gevoertl over de vragen, die de heer Staalman aan den M. v. M. heeft gesteld be treffende de gepensionneerde onderofficieren, waarop geantwoord werd dat het onbegrijpe lijk was dat men juist dien maji zoo iets liet vragen, de man die het personeel, bij de behandeling der Marinebegrooting 1919, op de keien had willen laten gooien. De hande ling van hen, die zich tot dien «heer gewend hadden, werd door de vergadering algemeen afgekeurd. Nadat ook de voorzitter de verzekering nog eens had gegeven dat de besturen van de drie centrale organisaties ook in deze paraat zullen blijven, sloot hij te ongeveer 10 uur deze goed bezochte vergadering. Lezing over de Burgerwacht Door de besturen der Burgerwacht en van den Vrijwilligea Landstorm was giste renavond in Casino eene openbare vergade ring belegd, waarin een drietal sprekers het woord voerden. In zijn openingswoord zette de voorzitter, de heer W. O. van der Meer, de bedoeling van deze bijeenkomst uiteen, die tweeërlei is: in de eerste plaats hen, die reeds aangesloten zijn het besef bij te brengen dat zij bij elkander hooren, ten tweede den niet-aangeslotenen den ernst der tijden te doen gevoelen. Reeds zijn meer dere pogingen gedaan; eene poging om de autobioscoop, eigendom der Vereeniging van Burgerwachten, hier te krijgen, misluk te en nog allerlei andere oorzaken brach ten vertraging. Spr. deelde tenslotte mede, dat geen debat zou worden toegelaten, slechts de gelegenheid gegeven tot het stel len van vragen. Eerste spreker was de heer Duymaer van. Twist, lid van de Tweede Kamer, en voorzit ter der Nationale Landstormoommissie. Wat ons in den huidigen toestand zoo treft, zoo zeidei spr. is, dat ons volk niet' wakker is, niet voldoende den ernst der tijden ziet. Zoolang het maar genoeg te eten heeft, be kommert het zich niet om de rest. En juist de toer ongunstige economische verhoudin gen ip. hetbuitenland werken aan dien slechten toestand mede, de economische cri sis draagt in zich de kiem der revolutie. In Duitschland en Oostenrijk is de waarde van het geld tot bijna nihil teruggebracht, in Frankrijk en Engeland aanzienlijk vermin derd. Toch moet, 1 Met 1921, Duitschland aan Frankrijk 1 milliard pond in gohd be talen; het Fransche budget is op <re ont vangst daarvan ingericht. In Oostenrijk en Hongarije neemt de ellende met den dag toe; voor Oostenrijk is een tekort geraamd van 4000 millioen kronen; van Duitschland zeide Bernstein, dat de nood er met den dag stijgt. Erzberger becijferde den graanvoorraad als onvoldoende tot den nieuwen oogst, terwijl Duitschland geen geld bezit om graan te koopen. Melk is er schier niet te krijgen, en de tuberculose neemt band over hand toe. Ook in ons land ondervinden wij den druk der tijden. Wij staan nog maar aan het be gin, straks zal ook hier hand over hand door stilstand van bedrijven de werkeloosheid toenemen. Naast die ontwrichting van het sociale leven, komt thans het dreigende»gevaar der revolutie opzetten. Twee machten staan te genover elkander, die elkander de macht betwisten: de sociaaldemocratie en het com munisme. De sociaaldemocraten onder lei ding van den heer Troelstra, hebben de revo lutie nog niet afgezworen, en men moet aan hun „gematigdheid" niet te veel waarde hechten. Als straks de havenarbeiderssta king verloopt, zullen duizenden arbeiders naar Winkoop overloopen, en zekerheid, dat zij de leiding trouw zullen blijven, heb ben wij absoluut niet. De communisten zijn uitstekend georganiseerd, en het groote ge vaar van deze beweging is, dat zij niet al leen arbeiders tot zich trekt, maar ook in- tellectueelen. De beweging groeit. Het landsbelang is, dat het economisch leven hersteld wordt en zich ontwikkele in democratische richting. Wij zijn andere lan den ver vooruit; wij staan aan de spits van de volkeren der wereld. Om economisch her stel mogelijk te maken, zijn orde en rust noodzakelijk. In Duitschland voelt niemand beter de noodzakelijkheid daarvan dan Noske, de soc.rdem. minister van landsver dediging. Hij verbiedt eenvoudig het staken op zware straffen. En hier zetten de soc.- dem. de productie juist stop, hier wordt de ontwrichting gepredikt en bevorderd. Noske zelf is de oprichter van der Duitsche burger wacht en in navolging van dezen soc.-dem. minister roepen ook wij alle regeeringsge- trouwe mannen op om zich aan te sluiten. Zult gij u scharen onder de roode vaan van Wijnkoop of onder het oranje-blanje-bleu van onze geëerbiedigde Koningin? Wij hebben u noodig, omdat gij het eenig betrouwbare element zijt. De politie is zeer zeker een nuttig instituut, maar er zijn er velen, die bij eene revolutie zouden mede doen, en dus is het instrument als zoodanii niet bruikbaar. Leger en vloot? Als oo' maar een klein getal onbetrouwbaar ls, zou den die weinigen de betrouwbaareid ervan in gevaar brengen. Waarom roept de regee ring thans geen lichtingen op? Omdat dan ook de onbetrouwbare elementen op zouden komen. Is niet dezer dagen in Gorinchem door de mannen van de daar gelegerde Ves ting-Artillerie besloten geen politiediensten *voor de stakers te zullen verrichten? Als in stituut is dus ook het Leger onbetrouwbaar. Landstorm en Burgerwaoht evenwel zijn man voor man betrouwbaar; daarom thans u aangemeld. Men organiseert de brandweer niet als de brand reeds is uitgebroken 1 Do heer Lobel was aangekondigd als tweede spreker met onderwerp „socialisatie". In het laatste jaar, aldus spr., is het woord socialisatie" in de mode gekomen; het is alsof het geluk der maatschappij van dit nieuwe heilmiddel afhangt. In de socialisa tie ziet men het middel om do wereld het geluk te geven. Steeds komen, in den loop der eeuwen, van tijd tot tijd nieuwe volksleiders met nieuwe leuzen op, en steeds hebben zij groo- ten aanhang, indien ze maar prediken het geluk van het volk. Ook met het socialisme gaat het zoo; het* wil de menschheid geluk kig maken. Hoe zal het dat doen? Door het volk rijk te maken; door het overvloed van stoffelijke dingen te geven, van zinnelijke genoegens. Kleerekoper zegt in een zijner oproerige krabbels; het is de begeerte, die het_ volk naar het socialisme drijft. In het socialisme zult gij allen evenveel hebben en dan zult gij gelukkig zijn. En hoeveel hebben we dan wel, als we allemaal evenveel hebben? Zooveel als tij dens de distributieperiode: een paar ons brood, zooveel boter, zooveel suiker, enz.? Een paar sneedjes eenheidsworst? Een paar voorbeelden gaf spr. van wat de soc.-dem. president en minister van Duitsch land op een dinertje in Darmstadt veror berden; ook de heer Wijnkoop gaf een voor beeld in Brabant. Dit, wat die heeren daar opaten, krijgen we in de socialistische maat schappij eiken dag. Toen Marcus Aurelius op het uiterste lag vroegen zijn ministers hem: wie zal u op volgen straks? Hij antwoordde: zie naar de opgaande zon, ik ga onder. Die „opgaande Zon" was zijn zoon Commodus, een fat, die zich zevenmaal daags in geparfumeerd wa ter waschte en zeven maaltijden daags ge bruikte. Welnu, dit is het beeld van het so cialisme: begeerte heeft ons aangeraakt. Het socialisme cultiveert slechts één eigenschap in den mensch: de hebzucht. ïh de tompels van het socialisme wordt slechts één lof zang gehoord: wij willen meer, altijd meer, in den socialistischen bijbel is slechts één tekst, in hun wetenschap slechts één punt: meer ,meer, alleen de begeerte kan stuw kracht zijn, zegt Kleerekoper; wij moeten de hebzucht opwekken. Hoe moet al die begeerte gerealiseerd worden? Door socialisatie. Ons credo, zegt Troelstra, is socialisatie. Wat is die sociali satie? De 8-urendag, het algemeen kies recht, het ouderdomspensioen? Zoolang is in optochten rondgeloopen, zooveel dubbel tjes zijn geofferd, en dit alles is, op volko men vreedzame, wijze, verkregen door een burgerlijk ministerie, zonder koude drukte, op een oogenblik, dat §it het geschiktst was. Wat is socialisatie? De geschiedenis heeft er geen voorbeeld van. Niemand, ook de soc.-dem. zeiven niet, weten eigenlijk wat socialisatie is. De zaak is in „studie". In November1 1918 stelden de soc.-dem. 12 eischen op, daarop komt onder no. 11 (een raar nummer) socialisatie voor. Weet gij wat de Berlijnsche straatjeugd er onder ver staat? Aframmelen van de Spartacisten. Duys heeft gezegd: probeer het eens met socialisatie, want beroerder dan thans kan het toch niet. Is socialisatie vermeerdering van goede ren? Door den oorlog is de maatschappij verarmd, zal socialisatie dat verhelpen kun nen? Zullen wij alleen door de begeerte ver meerdering van goederen krijgen? Millioe- nen menschen zijn er, die zeggen: ik ben tevreden als ik rond kan komen. Maar als ze nu allemaal komen met hun begeerte en dit het eeitige beginsel is, slaan de men schen elkander dood. Spaarzaamheid, arbeidzaamheid, zuinig heid, ze komen in het soc. woordenboek niet voor. Dit zijn kapitalistische deugden. Is socialisatie een soort staatsexploitatie? Neen, want dat voert tot militarisme en dat wil men niet. „Het Volk" omschreef het nog het best door te zeggen: het is de groote leuze, waarmede wij thans tot het volk moe ten komen, nu al die andere dingen: 8-uren- dag enz., hun trekkracht verloren hebben. In Rusland is socialisatie. Zijn er zooveel heerlijke dingen? Is de 8-urendag er? Bebel sprak trouwens van een 3-urendag en Wijn koop zelfs van 2 uur. Maar art. 1 van de Russische arbeidswet spreekt van 12 uur en dan nog wel dwang-arbeid: militarisme dus. Natuurlijk stelt men dat, volgens mevr. Roland Holst, verkeerd voor. De arbeiders dóór werken namelijk voor hun genoe gen 12 uur; ze zouden maar 8 behoeven te werken, doch uit louter liefhebberij werken ze er 12, en 's Zondags ook en dan gratis. Wie niet werken wil, tusschen twee haakjes, wordt gegeeseld. Dr. van der Waerden heeft óók over so cialisatie geschreven; hij noemde het doel matige productie, mindere verspilling van arbeidskrachten. Nu, als het dat is, zijn wij allen het met hem eens. We kunnen socialisatie krijgen bij ophef fing van het privaatbezit. In Duitschland, waar de heele regeering soc. Is, en men het dus voor het doen heeft, is een poging ge daan in het klein en een steenkolenraad gesticht. Zijn werk was echter niets, er werd alleen maar veel gepraat. Spr. citeert uitspraken van Vorwarts, e.a., om te betoo gen, dat ook de soc.-dem. op arbeidsvermeer- dering aandringen. Op het oogenblik zien we in socialisatie nog niets anders dan de groote leuze, die ook „Het Volk" ziet. Wil dat zeggen, dat we niets moeten doen? De oorlog heeft ons wijzer ge maakt; we hebben gezien hoeveel groote in ternationale ondeugden zijn blootgelegd en we moeten een anderen weg uit. De regee ring heeft, met ruimen blik, een Staatscom missie ingesteld met opdracht het vraagstuk te bestudeeren, en daarin zijn v. d. Waerden en ook Wibaut benoemd. Nu zeggen de soc.- dem.: het is een socialistische commissie, maar dat is volkomen onjuist, het is een commissie, die in studie zal nemen een on derzoek betreffende het vraagstuk hoe bi; distribueering van de verbruiksartikeler meer rekening kan worden gehouden me'; het algemeen belang. wonen we ln regeerlngsbarakken. In de socialistische maatschappij ij?™" liefde, geen vrouw, geen nlet worden staatseigendom, moeders zfln.ernl meer,' idealen, herinneringen, ge£of> hoop, liefde, allos verdwijnt Mechte do oonl'iig blijft over. Waarvoor leef 1*? ^b®nH mlnsto gesocialiseerd, maar zal dit mij ge lukkig maken? Met oone opwekking tot aansluiting bij den landstorm of de burgerwacht, eindig S?Na ton korte pauze kreeg dè derde spre ker, de heer Van Rees, het woord over het onderwerp: „Op wacht bij de democratie. Onder de vele inhoudlooze leuzen, die thans vooruitgedragen worden, behoort ook het bolsjewisme. Spr. gelooft niet, dat het ui Nederland ooit wortel zal schieten, omdat -P- WKL het te« typisch Russisch is. De ex-kanselier verhaal, waarop het als antwoord bedoeld vnn Buitenlandse,he Zaken op ,jon brief Lloyd George overcle u Mcverlngsaanvraag van den gewezen Dultsohon Keizer geant woord heeft, een stuk s. dat getuigenis at- logt vun hoog ontwikkelde diplomatieke kunst. Menigeen zou geneigd zijn geweest,, den schoolmeesterachtige!! on eigengerechtig, den toon vr.n Lloyd Goor ge h schrijven met eoulgo vinnigheid te Izeanlwoonl-n, om de gebrekkige argumentatie van hot ding met vroolijken spot uit het veld te slaan Onzo hoffelijke minister van BuJ toni mdsche Zaken heeft echter een tref. fender vorm weten te vinden. Zijn nota oderat een ongeveinsden ernst en ia met koninklijke ✓heuschheid overgoten. Het stuk prikkelt niet door polemische op merkingen, noch kan het ontstemmen door de zwakke punten in Lloyd George'a redeneêring bloot te leggen. Het houdt zich in de groote lijnen aan het fraaie Max von Baden waarschuwde tegen moreeie Infectie; (Maxim Gorki oordeelde, dat de zware schuld van Rusland was, dat het volk te dom was gehouden. Dat is hier met het geval. Maar de infectie ia aangebracht en nu vreet de kanker in. Trotzky zeide: we'moeten aansturen op een wereldcatastrophe, en wij zouden natuurlijk het volk daarvoor niet kunnen redden, maar alleen kunnen we beginsel tegenover begin sel plaatsen. Een hoogere kracht moet m ons zijn, een kracht, die van de eeuwig heid is. In haar brochure: „De daden van het bol sjewisme'8 'zegt Henr. Roland Holst, dat v an het kiesrecht uitgesloten zijn maatschappe lijke parasieten, geestelijke leiders en ver oordeelden. De geestelijkheid wordt dus op één lijn gesteld met misdaad of krankzinnig heid. Zij erkent, dat de wreedheden zijn be gaan, en hoewel zij beweert, dat het volk het toppunt van geluk heeft bereikt als de kracht zijner generaals gebroken is. bevat blz. 52—59 van haar brochure één dithyrambe op het militairisme. Een der voormannen heeft ook gezegd, dat het socialisme slechts door militair geweld bevestigd kan worden. Spr. deelt nog verschillende bizonderhe- den mede over de burgerwachten en den vrijwilligen landstorm. Eerstgenoemde be doelt de plaatselijke bedrijven op gang te houden: gas, water e. d., en eventueel bij stand aan, de politie, en de landstorm geeft de regeering het recht troepen op te roepen. Maar zij zal er zich thans niet aan wagen, daarom moet op kleinere plaatsen propagan da worden gemaakt voor den vrijw. land storm. 45000 jonge mannen hunkeren ernaar eens te mogen afrekenen met hen, die den rust en den vrede willen verstoren. Oefeningen worden niet gehouden; kazer neleven is er niet, men komt niet voor een krijgsraad als men om een of andere reden verhinderd wordt op te komen. Elke vrij williger ontvangt boven zijn gewone soldij 4.per dag en kostwinnersvergoeding wordt ook uitgekeerd zoo noodig. Mocht men vallen of gewond of verminkt worden, dan wordt niemand aan ellénde prijs gegeven. Na de gebruikelijke woorden van dank door den Voorzitter uitgesproken, werd de vergadering, die- zeer goed bezocht was, meerendeels door geestverwanten van den spr., gesloten. De Zeppelin vllegboot, In ons nummer van Donderdag 26 Febr. hebben wij reeds een en ander medegedeeld over de geheel va® dur-alluminium vervaar digde Zeppelin vliegboot, type Dornier No. 4, die een bezoek aan ons land zou brengen. Gisteren is het vliegtuig op het Vliegkamp „De"Mok" aangekomen; Leden worden de aangekondigde demonstraties gehouden. Stenn voor het Weensche kind. Afgedragen jaan (het Plaatselijk Comité, van: 2 arb. der firma Gebr. de Boer 3.12, bijgestort door den werkgever 1.38; onder- wijzers(essen) gemeenteschool 5 34.66 school 9 17.50; school 7b 2.50; N. B. Gem.- Ambtenaren 48.97', totaal 108.13'; vorige opgaaf 3495.12, totaal 3603.25'. Wiener Operette Georg Braun. Men verzoekt ons 't volgende te plaatsen: De voorstelling door het Wiener Operette gezelschap onder directie van Georg Braun, welk gisteravond een opvoering gaf in den Stadsschouwburg te Amsterdam, zal inplaats van Woensdag heden (Dinsdagavond) plaats hebben in Casino. In de beide operette's, dezelfde welke te Amsterdam en te Rotter dam vertoond werden, worden de hoofdrollen vervuld door Georg Braun, Marga Graf, Emil Count en Hansi Klein met medewerking van het verdere gezelschap. Eigen orkest wordt medegebracht. De plaatsbespreking is tot hedenavond half zeven opengesteld in het sigarenmagazijn van den heer Kokelaar. Kind verdronken. Zondagmiddag omstreeks half zes waren eenige kinderen aan 't spelen aan de haven, toen de driejarige K. te water raakte en door den sterken stroom medegesleurd werd. Hoe wel het ventje door eenige kameraadjes ge grepen werd, mocht het niet gelukken hem aan den wal te brengen, daar de das, waar aan men hem vast had, afbrak. Uit het Politle-rapport. Eene bewoonster van de Basstraat deed des morgens reeds zeer vroeg aangifte van dief stal van vier flanellen hemden in den afge- loopen nacht van haar erf. Een paar uren flater deelde zij mede, dat haar buurman ze bij haar had teruggebraoht. Hij was dien nacht laat thuis gekomen en had de hemden inge haald, omdat hy meende,dat de eigenares vergeten had dit te doen en hij bevreesd was dat zij ontvreemd zouden worden. Ten nadeele van de Marine is van een op de Hors bij Texel liggend vlot een manilla- tros van 200 M. ontvreemd, en uit een gesloten kast in een hut van Hr. Mé. „Koningin Emma" een model binocle. Het. verslag van de vergadering der Ver eeniging van Huisvrouwen is in het tweede blad opgenomen. is, en doet, wat de wending aangaat, sterk aan een adres van antwoord op eene troonrede denken,zooals die adressen in later jaren waren ontaard tot een zuive- ren nietszeggenden weerslag op de be. woordingen van zulk eene rede. De „N. Rott. Ct." waarschuwt de rege©. ring ervoor niet de door een Haagsch blad gegeven raad om eens uitvoerig uiteen te zetten, hoe dé keizer wel bewaakt wordt op te volgen. Publicatie zou er maar toe leiden, dat de genomen maatregelen werden gemaakt tot een voorwerp van internatio nale critlek en bemoeizucht, waar wij buiten mogen blijven. De Engelsche „Daily Chromcle" schreef, nadat het Nederlandsche antwoord bekend was: Men mag nu aannemen, dat de keizei de bescherming der Nederlandsche vlag zal blijven genieten. De geallieerden zou den den steun van de openbare meening in de beschaafde wereld niet hebben, in dien zij poogden pressie uit te oefenen. De Chronicle is verheugd, dat Neder land inziet, dat een zekere beperking van 's keizers vrijheid noodig is, maar is niel tevreden met de bewoordingen der nota, dié schijnt aan te duiden, dat de Neder landsche regaering de beperkingen, die reeds nu op 's keizers vrijheid bestaan, voldoende acht. Alle betrekkingen en in triges met zijn aanhangers in Duitschland moeten worden verhinderd, besluit hel artikel. Uit Parijs werd aan het „Hbl." gemeld: De bladen geven weinig commentaar op de tweede antwoord-nota in de keizer-kwestie. De „Matin" verneemt uit Londen, dat de Op perste Raad een weinig in de war was dooi het Hollandsche antwoord. Men zegt name lijk in Engelsche diplomatieke kringen, dal er geen sprake kan zijn 'van het gebruiker van geweld tegen Nederland, terwijl ander zijds de onmogelijkheid nu blijkt, Holland door overreding tot uitlevering te brengen De „Petit Parisien" verneemt uit Londen dat de conferentie niet verbaasd was over d( weigering, die ze verwachtte, maar wel hier over, dat de Nederlandsche Regeering zelfs niet aanbiedt haar gast nauwkeuriger te la ten surveilleeren, noch maatregelen te nemei om te verhinderen, dat zijn verblijfplaats voortgaat een haard van intriges te zijn. Het „Petit Journal" verneemt uit Londen dat de stemming in de conferentie schijnt t< zijn: de nuttelooze wisseling van nota's nie voort te zetten. Het schijnt zelfs, voegt he blad er bij, dat de te nemen beslissingei eerst besproken zullen worden in de vol gende bijeenkomst van den Oppersten Raad De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijf nopens het antwoord der Nederlandschi regeerrng aan de verbondenen: Voor de kenners van het Nederlandsch karakter, de Nederlandsche waardighek en het Nederlandsche gevoel voor recht was het aan geen twijfel onderhevig, dat de beslissing aldus moest uitvallen en de geallieerd© staatslieden zullen vermoede lijk op hun nota ook geen ander antwoord verwacht hebben en in den grond van hui hart Van Karnebeek ten zeerste dankbaai zijn, dat hij thans het vraagstuk voorgoet heeft opgelost op de wijze, welke juist vooj de entente de meest gewenschte is. Nederland en België. De „Belgische Standaard" bevat een nit voerig bericht over de jongsto ministerraad vergadering in België. Vrijdagmorgen, werd van 9 tot 12l/s nu ten Paleize, onder voorzitterschap van dei Koning een ministerraad gehouden. Al de ministers, behalve de heeren Jaspai die naar Londen is, en Wauters, die vr erg ongesteld is, woonden den raad bij, als mede de heeren de Bassómpierre en Seegeri De besprekingen liepen over het verdra, met Holland, voornamelijk over het eeirig punt waarover er nog verschil van meenin bestaat: het Nauw van Wielingen, waaropd Belgen volledige souvereiniteit eischen, tei wijl de Hollandsche regeering een voorst: heeft gedaan om de souvereiniteit over h« Nauw, voor de helft aan België en voor d andere helft aan Holland toe te kennen. Van Belgische zijde wordt hiertegen opg" merkt dat Holland geen souvereiniteit op Nauw mag doen gelden. De ingeroepen ove) wegingen van Holland berusten op een to« stand die in 1530 zijn oorsprong had. Do®- in de latere tijden en vooral tijdens den ooi log is herhaaldelijk bewezen geworden d' alleen België souvereiniteit op het Nauw va Wielingen kan inroepen. In 1882 toen deze kwestie voor de t°' veelste maal in bespreking kwam, werd tu schen Holland en België een overeenkom aangegaan, met, van weerszijde voorbebou Sor de souvereiniteit op het Nauw van Wi gen. Men heeft bij de gisteren ten paleize g houden besprekingen de kwestie van b Nauw van Wielingen uitvoerig belicht ai de hand van geschiedenis door de tijden bee Het besluit was, dat België op zijn stan punt blijft, om bedoelde souvereiniteit op eiSchen,

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 2