1EL0ERSC1ECOURANT VAN DONDERDAG 11 MAART 1920. Tweede SJad. PLAATSELIJK NIEUWS. Te 's-Gravenhage slaagde voor het theoretisch gedeelte C. van het machinisten- examen de heer M. Vliek, alhier. Kanaal van Ewycksluis—Nleuwedlep. In verband met de Zuiderzeewerken is reeds een aanvang gemaakt met de noodige opmetingen en grondboringen voor den aanleg van bovengenoemd kanaal, hetwelk noodig is voor de afwatering van den Anna- Paulowna-polder. Invaliditeitswet en Ouderdomswet 1919. Zittingen te den Helder. De Voorzitter van den Raad van Arbeid te Alkmaar schrijft ons: Aangezien het verzet tegen de Invalidi teitswet voor een goed deel is toe te schrij ven aan onbekendheid met hare be palingen werd het dezerzijds van bel air* ge acht het publiek in de gelegenheid te stel len op gemakkelijke wijze inlichtingen te verkrijgen. In verband hiermede werd in den Helder bij wijze van proef aangevangen met het houden van zittingen tot het verstrekken van inlichtingen als bovenbedoeld door een ambtenaar van den Raad van Arbeid. Deze zittingen werden tevens benut voor het ge ven van inlichtingen betreffende V r ij w i 1- lige Ouderdomsverzekering. De proef te den Helder genomen mag alleszins als geslaagd worden beschouwd, g.ezien het groot aantal personen, dat we kelijks op die zittingen verschijnt. Een woord van dank is hier op zijn plaats aan den heer W. Poll, die geheel belangeldos den ambtenaar van den Raad van Arbeid bijstaat in de regeling der zittingen. v Met het oog op het succes te den Helder worden thans ook dergelijke zittingen in andere gemeenten van het gebied van den Raad van Arbeid te Alkmaar georganiseerd. Te den Helder zal zoolang dit noodig mocht blijken regelmatig elke week zitting worden gehouden en wel op Donderdag des avonds van 7 tot 9 uur in het gebouw der Gem. Arbeidsbeurs, Kanaalweg. Winkelnieuws. Op het gebied van winkelpuien valt den laatsten tijd eene verheugende opleving te oonstateeren. Met het systeem van onver schilligheid dat tot nu toe domineerde, schijnt hoe langer hoe meer te worden ge broken, en verschillende firma's beijveren zich het beste te geven wat de omstandig heden hen veroorloven. Vooral de vele siga renwinkels in onze stad krijgen een beurt. Nu weder vraagt een nieuwe winkel aan de Zuidstraat de belangstelling. In het oude perceel van de firma Feyen, Zuidstraat no. 70, heeft de firma H. van Andel, Delft, sinds kort een filiaal van haar zaak geopend. Zij heeft het geheele perceel onder bekwame en deskundige leiding van den architeet Ed. Cuypers laten verbouwen, en wat deze bouwmeester gewrocht heeft, verdient zeer de aandacht. De heer Cuypers heeft een gevel opge trokken, geheel in oud-Hollandschen stijl. Van buiten maakt het pand een aangena- men, vroolijken indruk; een gevel-inscriptie noodigt den bezoeker uit „zijn pijpje te ko men stoppen" en deze uitnoodiging wordt binnen herhaald. Daar staat een groote bak met tabak, die voor de koopers beschikbaar is tot het stoppen van een pijpje vóór het verlaten van den winkel. De laden zijn aan de voorzijde voorzien van glas, zoodat men de waar zi.en kan alvorens te koopen, en de vele lange pijpen op rekken symboliseeren ten overvloede wat de firma te koop heeft. Hoewel het speciale artikel tabak is, wor den natuurlijk ook sigaren en sigaretten verkocht; op oud-Hollandsche wijze hangen de zakken aan koperen staven en voor de firma is het te hopen, dat minister de Vries nu geen verpakte en verzegelde tabak gaat invoeren, want dan zou deze inrichting haar doel missen. Het geheel maakt een aardi- gen, vroolijken indruk en is onder leiding van den heer K. Zeeman uitgevoerd. Schil derwerk is van de firma Hubbeling, de op stand werd vervaardigd in de timmerfabriek van den heer Quak, terwijl de electrische in stallatie geleverd is door den heer de Jong, Zuid straat. 's Bouwmeesters vernuft moest rekening houden met den eigenaardigen bouwtrant der aangrenzende perceelen. Zoo is bijvoor beeld het lage huisje van de wed. de Ridder onder denzelfden kap van dit nieuwe pand gekomen. V oor de- Zuidstraat is dit nieuwe pand een groote aanwinst. Weener Operette Georg Braun. Dinsdagavond gaf bovengenoemd gezel schap in Casino eene opvoering van een tweetal kleine operettes. „Du mein liebes Wien" met muziek van Franz Lehar werd voor de pauze gegeven en was de minst aar dige van de twee. Het intriguetje was naar het gewone recept vervaardigd; een graaf en gravin, die hun nicht gaarne willen uit huwelijken aan hun zoon, welke zoon intus- schen liever met de operette-ster Poldi wil trouwen. Het tusschen haakjes allerbekoor lijkste nichtje wil ook niet al te veel van den jeugdigen graaf hebben en zoo komt, ten genoegen van alle partijen, alles al spoedig op zijn pootjes terecht. Natuurlijk was het hier het levendige spel van Marga Graf en haar partner Georg Braun, waarop de er- tolk ing dreef, want noch muziek noch zang was van veel beteekenis. Aardiger en origineeler was de onder den pakkenden titel „Eine zerstorte Hochzeitsnacht" vertoond. De inhoud on schuldiger dan de titel deed vermoeden, trouwens, de programma's vermeldden Ajj0! heide operettes andero titels, en dit schijnt zich zoo'n beetje plaatselijk te regelen. I och gelooven wij, dat Georg Braun verstandiger gedaan had door een minder „pikanten titel te kiezen. De intr'gue was werkelijk 0r,i:'neel en verliep vlot: een ras g trouwd paartje neemt zijn intrek in een hotel, en zal zien juist gaan installeeren als.de jeug dige echtgenoot gevangen genomen wordt. Hq staat onder verdenking van allerlei'vree- selijkheden, waaraan hij onschuldig is. De jonge vrouw, plotseling moederziel achter gebleven in een vreemd hotel, weet zich f6®1? raa4' en a'3 zij nog in afwachting is, dat het misverstand zal worden opgehelderd hetgeen natuurlijk een kwestie van een half uur is verschrikt haar plotseling een achter de portières verscholen man, die het levend evenbeeld van haar man is, en die haar met den revolver in de vuist dwingt hem diens kleeren te geven en in de gele genheid te stellen te ontkomen. Inmiddels komt de echtgenoot terug, en zijn vrouwtje, angstig door den weer achter de gordijnen verscholen indringer, die haar met den revolver blijft dreigen, weet hem te bepra ten het costuum van den indringer aan te trekken, zoodat nu de man het evenbeeld is van den misdadiger en natuurlijk voor de tweede maal 'in hechtenis genomen wordt. Kon hij zich de eerste maal legitimeeren door zijn pas veroverde huwelijksacte, thans is hem dat niet mogelijk, daar de man ach ter het gordijn gezorgd heeft die bijtijds in handen te krijgen. Hoe nu alles weer in orde komt, zullen wij niet verhalen. Het zou geen operette zijn als dat niet het geval was; de galante mis dadiger, die eigenlijk niet zoo misdadig is als hij lijkt-, neemt tenslotte afscheid van het jonge vrouwtje met een bouquet en een vriendelijk briefje, en bezorgt den echtge noot ook weder zijn jas, vest en broek. Dit geestige dingetje, dat bovendien aar dige en pittige muziek had, maakte den avond goed. Marga Graf had hier gelegen heid tot een meer serieus rolletje, en Georg Braun vertolkte de driedubbele rol van echtgenoot, inbreker en later van vermom den kruier, en had dus met verkleeden enz. een drukken avond. Een vrij talrijk publiek juichte enthousiast spel en zang toe. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. De Leeszaal werd in de maand Februari bezocht door 1335 mannen en 89 vrouwen, totaal 1424 personen. Uitgeleend werden 615 romans en 294 studieboeken der Openb. Leeszaal; 879 nutsboek'en en 1561 kinder boeken, totaal 3352 banden. De navolgende werken werden aange schaft: Beaumarchais: De barbier van Se- villa; Bölsche: Het leven der liefde in de natuur; Booth: In Engelands donkerste wil dernissen; Cohen: Zonnedauw; Fabre: Ze den en gewoonten der insecten; Friederichs e. a.: Generaal Booth; de Haas en Batteveld: Voor het dambord; Heinsius en Jaspers: Het strandboekje; v. Limburg Brouwer: Diopha- nes; Multatuli als denker en dichter; Schmitz: De Nederlandsche mieren en haai gasten; Thiry: Het schoone jaar van Caro- lus; v. d. Ven: Bloemen; Westland: Iets over het bestaan en werken der telefonisten; Wigman: Vogelleven in Nederland. Ten geschenke ontvangen: Uitgaven van de Apologetische vereen. „Petrus Canisius", w.o.: Waarom ben ik Katholiek?; Blind toe val of doelmatigheid in de plantenwereld; De verschijningen te Lourdes; Theosophie en Christendom; God en godsdienst bij Em- manuel Kant; Over het wonder, enz.; Ver slag gezondheidscommissie over 1919; De levensmiddelenvoorziening en het gemeen tebestuur te Amsterdam; Oud-Kathol, jaar boekje; Bocquet: Villes du Nord; Bulle: Ge- schichte der neuesten -Zeit; Busken Huet' Litterarische phantasiën; Dumas: Les trois mousquetaires; Irwin Brown: The pilgrim fathers in Holland; Lavisse en Rambaud: Historie générale du TVe siècle nos jours; Mirth en Marvels: The Ingoldsby legends; Muller: Verspreide geschriften;" Reqesten v. h. archief der Bisschoppen v. Utrecht; Ortt: Naar het groote licht; Phillpotts: The american prisoner; Seignobos: Histoire poli- tiqüe; v. Tussenbroek: Het bestaansrecht der algem. Ned. Vrouwenorganisatie; Ger- rits: Leerboek der natuurkunde. Lichter gestrand. Dinsdag is alhier binnengekomen de Duitsche sleepboot „Hu-go Stinnes", wegens gebrek aan kolen en victualie. De sleepboot was met den zeelichter „Jada", groot 300 ton, geladen met betonijzer, op weg vah Ham burg naar Temeuzen. Bij Terschelling sloeg de lichter los en geraakte aan den grond. De reddingboot „Brandaris" kon door de branding het schip niet bereiken. De roei- reddingboot van Midsland slaagde erin, de bemannipg van den lichter af te halen. Op den terugtocht sloeg de reddingboot om, doch alle inzittenden werden gered.1 BINNENLAND. Duurtebestrljdlng. De regeering heeft, naar aan de „Tel." wordt gemeld, een crediet van 5 millioen gulden ter beschikking gesteld van de Coöperatieve Groothandelsvereeniging De Handelskamer te Amsterdam, met de bedoe ling.de duurte te bestrijden. Naar de directie van de Handelskamer heeft meegedeeld, moet men dit crediqt be schouwen als een voorschot, dat de Handels- •kamer in staat zal stellen zich op een ge bied te bewegen, dat nog niet door deze ver- eeniging betreden was. Behalve consumptie artikelen, zal men thans ook niet alleen ten behoeve van de leden, maar voor alle gega digden kleeren, manufacturen en schoenen importeeren tegen de laagst mogelijke prijzen Hoe aan belastingpenningen te komen? Men meldt van Langendijk (N.-H.) aan de „Standaard": De burgemeesters uit een tiental gèmeen- ten uit deze landbouwstreken hebben een vergadering gehouden, teneinde als voor naamste vraag te bespreken: Hoe aan de noodige belastingpenningen te komen. Daar de meeste tuinbouwers meer aan be- drijfsonkosten hebben uitgegeven, dan zij aan opbrengst van hun tuinbouwbedrijf heb ben ontvangen, klemt deze vraag in hooge mate. Besloten is een audiëntie bij den be trokken Minister aan te vragen, ten einde middelen te bespreken, om in dezen nood toestand te voorzien. De havenarbeidersstaking. Fen 40 Harderwijksehe visschers, die zon der verdiensten waren, zijn te Amsterdam als transportarbeiders gaan werken. Namens den Centralen Bond zijn nu Zon dag, naar „het Volk" meldt, drie stakers naar Harderwijk getrokken om te trachten, door een persoonlijk onderhoud met de be trokkenen, die den Zondag thuis doorbrach ten, aan hun werken te Amsterdam een eind te maken. Door bemiddeling van een der bestuurders van den Harderwijkschen Bestuurdersbond werden hun van een aantal van de visschers de adressen verstrekt. Daarna ging men op huisbezoek en bij eenige der bezochten - in het geheel een 16-tal werden voorloo- pig resultaten bereikt. Maar aan den haven- kant werden de messen getrokken, en de vertegenwoordigers van den Centralen Bond werden zoodanig bedreigd, dat zij haastig naar het politiebureau moesten vluchten, om zich in veiligheid te brengen. Zij werden door het politiepersoneel, van hoog tot laag, welwillend ontvangen; door de dreigende houding, die de menschen op straat aanna men, moesten ze van half zes tot kwart voor negenen op het politiebureau verblijven. Langs omwegen werden zij ten slotte onder geleide van de - politie naar het station ge bracht. Het congres van het N. V. V. Gisteren is te Amsterdam het reeds eerder aangekondigde congres gehouden van de hoofdbesturen der bij het N. V. V. aange sloten organisaties. De voorzitter van het N. V. V. gaf een overzicht van den alge- meenen toestand van den strijd der arbei ders en in het bijzonder van de havenarbei dersstaking. Het congres nam een motie aan, waarin o.a. wordt verklaard dat de strijd der haven arbeiders beschouwd moet worden als een jstrijd van alle arbeiders tegen den aanval van de werkgevers op de vakorganisaties, ten. opzichte waarvan de houding der werk gevers in het scheepvaartbedrijf als een eer ste offensief is te beschouwen. In de motie is verder neergelegd het be sluit om alle leden- van de bij het N. V. V. aangesloten Bonden een bedrag van 5 per lid te laten betalen, welk bedrag in 10 weken 'moet zijn voldaan. Den Bestuursraad wordt verder machti ging verleend, na 10 weken zoo noodig een regelmatige heffing van 10 cent per lid en per week uit te schrijven. De bestuurdershonden in eenige met na me genoemde grootere plaatsen worden ver der uitgenoodigd Zondag 21 Maart demon straties te houden om de wil der arbeiders tot uiting te brengen. Verder deed dé heer Stenhuis eenige me- 'dedeelingen over de verhouding tot de In ternationale Transportarbeiders-organisatie. Met den secretaris dezer organisatie hebben de besturen van den Centralen Bond en de Ned. Federatie een onderhoud gehad. Naar aanleiding van dit onderhoud is besloten, dat de gezamenlijke staking opnieuw door den Centralen Bond en de Ned. Federatie zal worden geleid en dat geen andere groepen in de staking zullen worden betrokken, dan 'na overleg met N. V. V. en N. A. S. en slechts met goedvinden dér beide organi saties. De meubelmakers en behangers. Het collectief contract der meubelmakers en behangers is 6 Maart j.1. geëindigd. Bij de ieuwe vaststelling daarvan vroegen aan vankelijk de werknemers 70 cent per uur, hetgeen practisoh .hierop neer zou komen, dat het loon voor bekwame gezellen 95 96 cent zou moeten bedragen. Bij de onderhandelingen werd de eisch verlaagd tot 85 cent voor de meubelmakers en 83 cent voor de behangers. Door de werkgeversorganisaties werd ech ter 80 en 77 cent geboden. Na vruchtelooze besprekingen werden de onderhandelingen afgebroken. Een konflikt, dat zeer waarschijnlijk van groeten omvang zal worden, is thans niet meer te vermijden. De arbeiders wachten slechts op het parool van hunne hoofdbe sturen, die de opdracht hebben plaats en da tum, waar de strijd zal uitbreken te bepalen. De „Tabanan" vastgeloopen. Het s.s. „Tabanan", van Batavia komende, is gistermorgen, tengevolge van een defect aan de stuurmachine bij den Hoek van Hol land aan den grond gevaren. De sleepboot „Ursus" vertrok ter assistentie. Volgens een later beriebt hebben sleep- booten met hoog water tevergeefs getracht, het schip los te krijgen. De passagiers werden van boord gehaald. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 9 Maart. Besloten wordt het ontwerp-wetboek van strafvordering en de nieuwe lager-onder- wijswet aan de agenda toe te voegen. Het voorstel van den heer van Ravesteyn qm diens interpellatie over het herstel van onze betrekkingen met Rusland vóór Paschen te behandelen, wordt verworpen met 39 tegen 22 stemmen. De heer v. Beresteyn vraagt verlof tot een interpellatie over de liquidatie van aardappeldrogerijen. De heer Marchant krijgt verlof tot een interpellatie over de houding der regeering tegenover de staking der havenarbeiders. De voorzitter stelt voor de interpellatie Woensdag te houden. Hfj was voornemens Vrijdag voor te stellen, daar de regeering beeft meegedeeld niet voor Vrijdag te kun nen antwoorden, doch Vrijdag is de heer Marchant verhinderd. De heer Marchant (v.-d.) wil de interpel latie liever op Donderdag zien gesteld. De heer Troelstra (s.-d.) stelt voor de in terpellatie uiterlijk op Donderdag te hou den. Er i3 een groot algemeen belang mede gemoeid. De voorzitter meent ook, dat de heer Marchant rekening moet houden met het al gemeen belang en moet zorgen Vrijdag aan wezig te zijn. De heeren Marchant, Ketelaar en Troel stra, protesteeren tegen deze uiting. De heer Rutgers (a.-r.) merkt op, dat een ander voor den heer Marchant zou kunnen interpelleeren. De heer Marchant heeft vernomen, dat de regeering eerst de resultaten wil afwach ten van het Woensdag te houden congres van het N. V. V. Spr. meent echter, dat de regeering Donderdag wel kan antwoorden. Op verzoek van den heer Ketelaar zegt de voorzitter nog nader te zullen overleggen met de regeqring. In verband daarmede wordt de stemming over het voorstel van den heer Troelstra aangehouden tot Woens dag. Aan de orde is de interpellatie van den heer Kolthek (S. P.) over de gestie van het Bureau voor vleesch en vetten. In het bijzonder vestigde de heer Kolthek de aandacht op het plotselinge ontslag der ambtenaren, omdat deze bezwaren hadden - bezwaren, die volgens de crisis enquête oommissie zeer gerechtvaardigd waren tegen de wijze van afboeking der admini stratieve verschillen. Niet alleen naar het oordeel van den heer Kolthek, doch ook naar het gevoelen der hierboven genoemde com missie en vele Kamerleden, was tegen deze ambtenaren onjuist opgetreden, en de heer Kolthek stelde dan ook een motie voor, waar in voor genoemde ambtenaren een schade vergoeding van drie maanden salaris werd gevraagd. Volgens de lezing, die minister Van Ysel- steijn van het gebeurde gaf, hadden de amb tenaren verklaard op die wijze niet verder te willen werken. Hen zou te verstaan zijn gegeven: vat Uw werk weer op; daarna zult gij wel gehoord worden. De heer Kolthek en eenige andere leden noemden deze lezing evenwel onjuist. Op voorstel van den heer Dresselhuys werd de stemming over bovengenoemde motie aangehouden totdat een nader onderzoek in deze zaak licht zal hebben gebracht. Verder uitte de heer Kolthek tal van klachten over de gestie van het- Rijkskantoor van vetten, waarvan er vele zeer gegrond waren. Gedurende vele maanden was er van contróle op het ingeleverde vet geen sprake, hetgeen den kettinghandel zeer in de hand werkte. De vergoeding aan de vetsmelters was veel te hoog. Waar door den inspecteur, die met deze branche bekend kon worden ge acht, een prijs van 10 cent in overweging werd gegeven, kregen de vetsmelters 26 ct. per K.G. uitbetaald. Volgens .den heer Kol* thek had één vetsmelter, tengevolge van deze fouten in 1 jaar tijds een netto-winst van 142.000 gulden gemaakt. In een tweede motie eischte spr. dan ook bestraffing van de leidende personen van het rijkskantoor en niet alleen afkeurihg van hunne handelwijze. Naar de Minister echter verklaarde, zou dit bezwaarlijk gaan, daar deze menschen reeds sedert lang niet meer in Rijksdienst zijn. Vergadering van Woensdag. De Kamer is in de veevoederproductie- debatten (prachtig woord!) blijven steken. De landsadvocaat mr. J. H. Telders zette aan de Kamer uiteen hoe het in 't algemeen met die contracten stond, 't Bleek, dat de schade, geleden op de door minister Posthuma ge- teekende contracten, veroorzaakt was door het ontbreken van grondstoffen en dat daar voor rente, aflossing en algemeene onkosten aan de contractanten moesten worden ver goed. Dat zou neerkomen op een 5.3 mil lioen; bij toepassing van het volle contract zou dat 9 millioen kosten. Een gedeelte van de contracten is niet ministerieel geteekend, maar wel ten deele uitgevoerd; zou de Re geering zich hieraan willen onttrekken, dan zou dit laatste, op gezag van een Staatsor gaan (i.c. de Commissie van Toezicht) uitge voerde punt een zwak punt zijn voor de regeering. De stemming over het •voorstel werd we gens onvoldoend ledenaantal verdaagd. Ver schillende leden waren niet door de uiteen zettingen van mr. Telders bevredigd. BUITENLAND. DE OPPERSTE RAAD. De economische nota. De memorie van den Oppersten Raad in zake den economischen toestand van de we reld is openbaar gemaakt. Zij begint met een overzicht van den hui- digen toestand en de oorzaak van de duurte en besluit met een aantal raadgevingen, wel ke geschraagd zijn door het gezag van alle onderteekemende regeeringen. Van 1913 af zijn de groothandelsprijzen voor de artikelen, die betrekking hebben op de kosten van levensonderhoud, gestegen met 120 proeent in de Vereenigde Staten, 170 procent in Engeland, 300 procent in Frak rijk, Italië en België. Sinds 5 jaar ongeveer is er van een noenemen van voorraden geen sprake meer, de bestaande voorraden zijn opgebruikt of verwoest. Er is een wissel getrokken op de toekomst door het uitgeven van leeningen of papieren geld, hetgeen ten opzichte van den werkelij- ken voorraad uitgedrukt is in de verbooging der prijzen. Het ingrijpen der regeeringen kan x^el een verzachtenden invloed hebben, maar kan niet de oorzaak van de moeilijkheden wegnemen, die gelegen is in de verwoesting van goe deren. Europa is nog lang niet tot den toestand van volstrekten vrede teruggekeerd. Naar verluidt, heeft Rusland een leger van ander half millioen of meer te velde en de ontwa pening van deze troepen is natuurlijk een van de eerste vereischten voor den Euro- peeschen vrede. Niet minder dan een millioen man zijn nog steeds onder de wapenen in Polen, Roe menië en de nieuwe staten, die gevormd zijn uit Oostenrijk-Hongarije. De toestand moet onder het oog gezien worden met dezelfde vastberadenheid als van beide zijden gedurende den oorlog is ge toond. De mogendheden geven opnieuw als hun vast besluit te kennen in dit opzicht samen te werken, doch elk burger moet begrijpen, dat het noodig is zich in zijn dagelijksch ge bruik te beperken en op onbaatzuchtige wij ze zich zelf te verloochenen, daar spaarzaam heid van elk op zich zelf niet niinder noodig is dan bezuiniging op de regeeringsuitgaven. De conferentie houdt er zich van over tuigd, dat de handelskredieten voldoende zullen zijn, indien het vertrouwen in de eco nomische politiek der regeeringen zal zijn teruggekeerd. Het is van groote beteekenis, zoowel in het belang van de geallieerde landen als in dat van Duitschland, dat zoo spoedig moge lijk het bedrag, dat Duitschland zal hebben te betalen volgens het verdrag van Versail- les zal worden vastgesteld en dat het in staat gesteld zal worden de noodige levens middelen en grondstoffen te ontvangen en zoo noodig, indien de oommissie van herstel dit zal toestaan, een leening in het buiten land te plaatsen ter voorziening in zijn meest noodige behoeften, tot een bedrag en met de faciliteiten, welke de oommissie van her stel noodzakelijk zal achten. Ten opzichte van Oostenrijk zal wellicht een meer directe hulp noodzakelijk zijn. De conferentie acht het ten aanzien van het herstel van den volledigen vrede in de geheele wereld en van de normale economi sche betrekkingen noodzakelijk, dat de vrede in Oost-Europa zoo snel mogelijk hersteld zal worden. De legers moeten overal ^teruggebracht worden tot op vredesvoet. De bewapening moet zoover beperkt worden, als met de na tionale verdediging in overeenstemming te brengen is en de volkenbond moet worden uitgenoodigd zoo spoedig mogelijk een voor stel van dien aard in overweging te nemen. De landen, die tengevolge van den oorlog ontstaan zijn of hun grenzen hebben uitge breid, moeten onmiddellijk in alle opzichten de vreedzame betrekkingen hervatten, op dat het herstel yan_ den economischen toe stand in Europa niét worde belemmerd door de vorming van kunstmatige grenzen. Over het algemeen moet de productie verhoogd en de verspilling tegengegaan worden. De entente en Turkije. Parijs, 10 Maart. De „Echo de Paris" meldt: De geallieerden zijn het eindelijk eens over de houding tegenover de regeering te Konstantinopel en over het herstel der orde in Klein-Azië. Engelsohe en Fransche troe pen zullen veel zachter optreden dan aan vankelijk overwogen was. De „Temps" zegt, dat dc eerden, hoe wel zulks nof» niet officieel vaststaat, de vol gende maatx. gelen zulkn nemen jegens Turkije: Zij zullen. versutillende beheer- schende p-mten van Konstantinopel bezetten en toezientoef enen op de telegrafische verbindingen. De geallieerden zullen ongetwijfeld de Turksche regeering verzieken om duidelijk te kennen te geven, dat zij zich niet kan ver eenigen met de daden van de hoofden van de nationalisten en met name niet met de wijze waarop Móestafa Kemal optreedt als opperbevelhebber van het leger. Londen, 10 Maart. Volgens de „Times" kan men aan den vooravond staan van kri tieke gebeurtenissen in Turkije. Móestafa Kemal en zijne aanhangers heeten voorne mens te zijn, vanuit het hoogland neer te strijken op de steden in de vlakte van Ciiicië, waar de Armeniërs zeer talrijk zijn. Ook heet Móestafa Kemal op geheimzinnige wijze aan raking te hebben gezocht met de Arabieren in Syrië. FRANKRIJK Verplichte arbitrage. Parijs, 9 Maart. Het wetsontwerp betref fende verpliohte arbitrage in arbeidsgeschil len, dat heden door de regeering is inge diend, heft niet het stakingsrecht op, maar stelt den eisch, dat vóór neerlegging van den arbeid, alle middelen om tot een minnelijke bijlegging der geschillen te komen, moeten zijn uitgeput. Het ontwerp voorziet in een procedure van verplichte verzoening. Mocht dit middel falen, dan staat volgens dit ont werp het middel van arbitrage open, facul tatief in begiqgel, maar verplicht voor be paalde ondernemingen en instellingen, waar van een eventueele stopzetting het bestaan en het economisch leven van het land in ge vaar kan brengen. De voornaamste dier dien sten zijn: de spoor- en tramwegen en andere openbare vervoerdiensten, gasfabrieken, electrische centralen, mijnen, waterleiding, enz. DUITSCHLAND. Een nieuw Incident. Berlijn, 9 Maart. In de gemeente Wernite werden acht stroopers, die per auto van Ber lijn waren gekomen, door de „Einwohner- wehr" op heeterdaad betrapt. Bij een poging tot ontvluchting werd één hunner doodge schoten, terwijl zes anderen werden gear resteerd en één ontkwam. Bij het verhoor bleek, dat men te doen had met soldaten, die deel uitmaakten van de Fransche commissie van toezicht op het luchtverkeer. Het minis terie van buitenlandsche zaken heeft den Franschen zaakgelastigde onmiddellijk met deze feiten in kennis gesteld. OOSTENRIJK Aanvangsalarls 24.000 Kronen. In de begrootingscommissie van de na tionale vergadering-zijn de onderhandelin gen begonnen tussohen vertegenwoordigers van de regeering en van de staatsambtena ren over een nieuwe regeling van de sala rissen. De ambtenaren verlangen een be ginsalaris van 24.000 kronen met een jaar- lijksche toelage van 1200 kronen voor vrouw en ieder kind. De minister van financiën had uitgerekend, dat de staat dan jaarlijks aan salarissen voor de ambtenaren te betalen zou hebben 7600 millioen kronen, terwijl de opbrengst der belastingen, na de financieele bestorming, de 6500 millioen nog niet zou halen. De ambtenaren zullen dus bun eisch en belangrijk moeten matigen. ZWEDEN. Het nieuwe ministerie. Volgens bericht uit Stockholm bestaat het nieuwe ministerie Branting uitsluitend uit socialisten. De portefeuille van buitenland sche zaken is toegekend aan den socialist Palmstierna. VEREENIGDE STATEN. De Senaat en het Vredesverdrag. Blijkens een Reutertelegram uit Washing ton heeft de Senaat met 59 tegpn 20 stemmen wederom de reserve aangenomen betreffen de het stemrecht van den Volkenbond. De eenige reserve, die nu nog niet is aangeno men, is die betreffende artikel 10 van het Verdrag. Dit artikel betreft de verplichting van de leden van den Volkenbond om eikaars tegenwoordige territoriale integriteit en po litieke onafhankelijkheid te eerbiedigen en tegen agressie van buiten te handhaven. Parijs, 9 Maart. De „Temps" heeft een te legram uit Washington ontvangen, volgens hetwelk een nota mededeelt, dat president

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 3