T Tweede Biad. VAN DONDERDAG 18 MAART 1920. Notulen. PLAATSELIJK NIEUWS. Spoedetschende Vergadering Gemeenteraad. Vrijdagavond 71/» uur. Onderwerpen: Ingekomen stukken. Geldleening. Ophaaldienst. Benoeming Commissie van advies inzake de vraag pf het wenschelijk is om tot op richting eener Gem. drukkerij over te gaan. DE SPOORWEGVERBINDING MET DEN HELDER. Door het Departement der Maatschappij van Nijverheid is het volgende verzoek schrift onder instemming van het Ge meentebestuur en van den Commandant der Marine te Helder aan de Directie der Ned. Spoorwegen verzonden. Helder, 16 Maart. 1920. Aan de Directie der Nederlandsohe Spoorwegen te Utrecht. Het Departement. Helder van de Maat schappij van Nijverheid heeft de eer Uwe Directie beleefd het volgende verzoek met toelichting te doen toekomen en in dringen de overweging te geven. Reeds eenige jaren worden de belangen der gemeente Helder, een centrum van bijna 30.000 zielen, niet voldoende behartigd bij het samenstellen der onderscheidene dienst regelingen der Nederlandsche Spoorwegen. Met heel veel moeite was het in 1917 ge lukt, een meer dragelijke verbinding tus- schen Helder en het overige deel des lands tot stand te brengen; de daarop gevolgde kolennood heeft deze Gemeente echter weer meer geïsoleerd dan ooit te voren. Het Departement neemt gaarne aan, dat het gebrek aan brandstoffen tot beperkin gen noodzaakte, doch meent daarnaast, dat speciaal Helder meer wordt geschaad in haar verbindingen dan strikt noodig is. Een lichaam als de Nederlandsche Spoor wegen, dat een der meest vitale belangen van ons volk moet behartigen,.mag bij het daarstellen van dienstregelingen niet uit sluitend te rade gaan met de commercieele belangen der onderneming. Voorop dienen te staan naar onze meening de belangen der streken en de bewoners daarvan, ook, om dat het wel altijd zal blijven voorkomen, dat enkele deelen minder profijtelijk zijn dan de meeste andere. Niet vergeten mag daar bij ook worden, dat dezelfde reizigers, die men in de stiefmoederlijk bedeelde streken vervoert, mede helpen, .de exploitatie der gunstige deelen nog te verbeteren. Maar afgescheiden van dit alles is ook nog om een andere reden de afliankelijk- stelling van goede verkeersmiddelen van het gebruik, dat er op het moment van gemaakt wordt, niet juist, omdat een goede dienstregeling het verkeer evenzeer bevor dert, als een slechte het beperkt. Thans is de toestand toch zoo, dat vele reizigers, die Helder moeten bezoeken, dit pas doen, indien zij tegelijkertijd andere ge meenten, b.v. Texel moeten aandoen. Men beperkt meer en meer een halfjaarlijksche en driemaandelijksche reis tot een jaarlijk- scbe en half jaar lijksche. Hierdoor wordt het verkeer dus al tot de helft gereduceerd, Maar aan den anderen kant wordt het reizen der Heldersche ingezetenen zelf om gelijke reden beduidend beperkt, terwijl bevorde ring van het verkeer, behoudens in tijden van nood, als nu achter ons liggen, toch meer voor de hand ligt. Wie nu in den Hel der half kans ziet een reis uit te stellen, doei het zeker, alleen om de nadeelen van een slechte verbinding tot het allernoodzake lijkste te beperken. Dat handel en nijverheid, die juist in dezen tijd behoefte hebben, hun vleugels uit te slaan, daaronder lijden, zal voor Uwe Directie niet noodig zijn, nader aan te toonen. Door de slechte verbindingen worden ondernemers weerhouden, om de Gemeente Helder tot hun terrein van werkzaamheden te kiezen en worden bestaande ondernemin gen in hunnen groei belemmerd. Als voor beeld diene, dat b.v. de visohhandel alhier zijn producten niet als ijlgoed kan ver zenden, terwijl dit omgekeerd naar den Helder wel het geval is. De belangen van het eiland Texel, waar landbouw en vee teelt hoe langer hoe meer tot ontwikkeling komen, zoo ook het belang van Koegras, zijn bij goede verbindingen met Helder en een goed doorgaand verkeer naar het Zuiden in hooge mate gebaat. Op deze wijze echter, zooals die belangen de laatste jaren worden behartigd, voorzoo ver hier zelfs nog van behartigen gesproken mag worden, zijn geregeld duizenden gedu peerd, feitelijk alleen, omdat vooraf niet te garandeeren valt, dat uitbreiding van het verkeer de oommerciéele belangen der Spoorwegonderneming direct zal dienen. Wij meenen van Uwe Directie te mogen verwachten een breed inzicht in deze zaak en ook, dat hetzelfde vertrouwen, hetwelk bij de verbinding van andere plaatsen noo dig was, haar hier zal leiden. De gemeente Helder zal meer en meer gaan toenemen in beteekenis; de ontwikkeling van Koegras, de wrken verbonden aan de droogmaking der Zuiderzee, het bezit van een flinke zich zelf op diepte houdende, altijd ijsvrije haverf,, maken haar als het -ware voorbeschikt, een der centrums van handeP en verkeer te worden, welke in de toekmust tot ontwikke ling zullen komen. De bevolking en het bestuur der Gemeen de zien dit dan ook in. Ito oprichting van le Oommissie voor de Economische ontwik keling van den Helder, de stichting van ons Departement, zij zijn er de sprekende be wijzen van.. Het is dus In het belang van Helder, zoowol als van de naburige gemeen ten. n">nr niet minder In dat der Neder- lan !i"h« Fnoorw gen, dpze gemeente uit laar isolement te verlossen en nu reeds veel beter als tot nu toe op te nemen in het na tionaal verkeer. Het gaat toch Inderdaad niet aan, een centrum van 80.000 zielen zoo slecht te be dienen, dat men huiverig is, er naar toe te gaan. Het is toch immers nietf vol te houden, n dezen tijd van snelheid en ontwikkeling, dat men bijna 31/» uur doet over een reis AmsterdamHelder? Mag uwe Directie daardoor bevorderen, dat van de gemeente Helder de indruk als regel ongunstiger is, dan bij meerdere bekendheid, die door een goed verkeer in de hand wordt gewerkt, altijd het geval nog bleek? Dat men van Rotterdam uit b.v. niet min der dan drie maal van trein moet verwis selen, eer men te Helder is, schijnt toch waarlijk erger dan noodig is. En dat reizi gers uit Amsterdam pas om halftwaalf voor middag te Helder arriveeren, en uiterlijk 7 ure n.m. weder moeten vertrekken, waar door zij veelal hun werk niet kunnen af doen, gaat feitelijk niet langer aan. Dat voorts de Heldersche ingezetenen tusschen v.m. 10.24 u. en n.m. 4.11 u. geen enkele gelegenheid hebben, om te vertrekken, lijkt ons evenmin verdedigbaar. Het is om al deze redenen, dat ons Depar tement in het belang van Handel en Nijver heid, zoowel van Helder als daarbuiten, een ernstig beroep doet op Uwe Directie, om in den zeer gebrekkigen toestand van nu jpet do a.s. Zomerdienstregeling grondige verbete ring te brengen en wij zijn zoo vrij, U mits dien voor te stellen, naar't volgende schema zoodanige dienstregeling samen te stellen. Dit schema vormt, naar hot ons voorkomt, een bescheiden eisch voor de gebleken be hoeften en zal hopelijk bij Uwe Directie ook als zoodanig worden geapprecieerd. Bij het opmaken van dit schema, dat ook de instemming der Marine-autoriteiten weg draagt, is uitgegaan van dezen gedachten- gang, dat minstens tweemaal per dag een sneltrein van Helder en naar Helder moet rijden; voorts, dat reizigers van buiten des voonniddags tijdig te Helder kunnen arri veeren en des namiddags ook nog een be trekkelijke late verbinding vinden, om huis waarts te keeren. Met de eiscben^van het lokale.verkeer ls, zooals Uwe Directie zal blijken, eveneens voldoende rekening gehouden, terwijl de treinen ook geregelder over den dag zijn verdeeld dan nu het geval is. Ten slotte kun nen de Heldersche ingezetenen bij zoodani ge dienstregeling na een behoorlijken tijd voor hun werk elders, inet een sneltrein tijdig terug zijn. Ook de verbindingen met het Zuiden en Oosten des lands zullen daar bij echter beter dan tot heden moeten wor den, zoodat men niet reeds om 6.30 ure mm. uit Utrecht moet en b.v. om 6.22 u. n.m. uit Rotterdam, om des avonds pas om 10.36 te Helder aan te komen. Ons Departement gelooft ongeveer naar het voorbeeld van 1917 of omstreeks dien tijd, op de volgende treinen te mogen reke nen, waarbij de uren, meerendeels uit de bestaande dienstregeling overgenomen, na tuurlijk voor afwijking vatbaar ziin: Vertrek uit Helder: v.m. 0.24 u. lokaaltrein als bestaande re geling, B.29 o. sneltrein als bestaande rege ling, doch zonder overstappen te Alkmaar en directe aanslui ting naar de richting Hoorn, 9.18 a. mm. 12.20 u. S voor locaal V6rkeer' 4A1 u." als bestaande, na Alkmaar sneltrein, 6.57 u. voor lokaal verkeer, en o 8.u. ongeveer: Sneltrein. Is be doeld als aansluiting op den trein van 6.51 u. uit Alkmaar. Naar Helder. (Uit Amsterdam). v.m. 6.25 u. als bestaande regeling, 8.u. ongeveer, sneltrein, uiterlijk 10 ure te Helder. n 10.41 u. deze trein door te laten loe pen naar Helder, aankomst al daar ongeveer n.m. 1.30 ure, n.m. 1.43 u. eveneens door laten loopen naar den Helder, aankomst on geveer 4 ure. Hierdoor kan die van 1.32 u. uit Alkmaar ver vallen, 4.56 u. sneltrein tot Helder, aankomst aldaar ongeveer 7 ure, B 6.09 u. als bestaande regeling voor lokaal 'verkeer, en 8.30 u. sneltrein als bestaande. Hier bij ware echter te letten op de juiste verbindingen uit het Zuiden en Oosten des lands. Ons Departement vleit zich met de hoop Uwe Directie een geslaagde regeling te heb ben voorgelegd en ook te hebben aange toond, dat inderdaad voor de gemeente Helder verkeersverbetering dringend noo dig is. In dit vertrouwen beveelt het dit verzoek dus zeer dungend in Uwe welwillende over weging aan. Namens het Departement Helder der Maatschappij van Nijverheid, w.g. W. HOUWING, -Voorzitter, w.g. A. W. MIOHELS, Secretaris. De Melkprijs. Door vbie huisvrouwen zal ongetwijfeld met belangstelling kenftis zijn genomen van het verslag der vergadering, Maandagavond gehouden in het gebouw der Heldersche Melkcentrale, met de bedoeling tot prijs verlaging van dit voor het dagelij ksch leven zoo uiterst gowiohtig consumptie-artikel te komen. En met teleurstelling zullen zij, aan het einde ervan gekomen, wellicht gecon stateerd hebben, dat er zoo goed als géén resultaat bereikt is, en dat er althans, deze maand van prijsverlaging nog geen sprake is. Toch heeft de vergadering haar nut ge had, omdat zij ons een kijkje heeft gegeven op de verhoudingen in den melkhandel. We hebben nu kunnen constateeren, dat èn de melkslijters hier ter stede èn de meeste boe ren wel tot prijsverlaging willen overgaan, doch dat de politiek van den Veehouders- bond, die de prijzen zoo hoog mogelijk op voert, eene belangrijke verlaging tegen houdt. Hét melkbedrijf is altijd een eigenaardig bedrijf geweest. Eenerzijds zijn er de hoe ren, de „fabrikanten", die, verdeeld in een groote massa keuterboertjes met één of twee koeien, van alle kanten hun product aanvoeren. Anderzijds de afnemers, i.e. de slijters, die eveneens »in groote massa* be staan en bijna nimmer een zóódanig bedrijf hebben, dat zij daarvan kunnen leven. Dit gaf den Helderschen melkslijters 'lan ook aanleiding tot de stichting der Melkcontraie, waardoor zij hun bedrijf economischer kon den inrichten. Vóór den oorlog in den goeden ouden tijd, toen de melk over het geheele land bijna overal éénzelfde prijs noteerde was de winstmarge voor de slijters 2 21/« cent den liter. De bedrijfsonkosfen waren niet zoo hoog, en met een paar jongens kon de slijter het werk wel af. In dezen tijd, nu de loonen verdubbeld zijn, de onkosten zooveel hooger, zal het iedereen duidelijk zijn, dat een melkslijter onmogelijk met een derge lijke winstmarge toekan. Op het oogenblik wordt de melk door de boeren geleverd tegen 161/» cent, zoodat, bij een verkoops prijs van 20 cent, de slijter een winst heeft van 3cent. De slijters vragen nu een winst van 4 cent. Dit lijkt oogenschijnlijk veel, doch men vergete niet, dat de slijter ook al het risico loopt van bederf, e.d. Voor al in dezen tijd, van de z.g. „zoete" melk, dat is melk van koeien, die pas gekalfd heb ben en die aan spoedig b«ierf onderhevig is, is dat risico groot De Centrale, die zoo danige melk ontvangt, die zij niet kan dis- tribueeren, moet die verkazen, en dat is een schadepostje, daar de melk voor de kaasfabrieken veel goedkooper is dan de consumptiemelk. Nu moeten wij hier onmiddellijk aan toe voegen, dat ditzelfde risico óók voor de boe ren geldt: ook zij hebben melk, die licht be derft, ook zij blijven dikwijls met voorraden zitten, die dan natuurlijk ten spoedigste ver werkt moeten worden in andere zuivelpro ducten. Maar.er zijn verscheiden boeren, die niettemin hun melk wel willen afstaan voot> aanzienlijk minder prijs. Er waren ter vergadering twee afgevaardigden uit Texel, de heeren Hiu en Kooij, die individueel wel geneigd waren de melk goedkooper te leve ren; er was een aanbod van den heer van der Veer te Koegras, er werden boeren ge noemd in den polder, er was een aanbod van St. Maartensbrug, kortom, het hing slechts van de slijters af om goedkooper melk te betrekken. En dit nu schijnt juist de groote moeiliik- heid te zijn;, de slijters hebben hun verplich tingen aan de bij den Veehoudersbond aan gesloten boeren. De Melkcentrale werkte verleden jaar, het jaar van haar oprichting, met een aanzienlijk tekort, en de boeren, die op hun beurt ook weer belang hebben bij een goed werkende centrale," hebben dit tekort bijgepast. Zoo grijpen beider belan gen in elkander in, en te begrijpen is het, dat de Heldersche slijters niets liever willen dan een vreedzame oplossing van het con flict. Zooals wij boven zeiden, is het het be stuur van den Veehoudersbond, dat een prijsverlaging tegenhoudt. De heer Duker, ter vergadering aanwezig, vestigde reeds in den aanvang de aandacht op de eigenaardige politiek van dezen Bond. Gecontracteerd was met de slijters 'een inkoopprijs van 161/» cent tot Mei. Dan gaat de zomerprijs in. De Bond wil dien prijs nu met 1 April met l1/» cent verlagen, en dus brengen op 15 cent. Maar de slijters kunnen hun prijzen niet met l1/» cent verlagen; zij moeten een prijs zetten van 20 cent of van 18 cent of van 16 cent, omdat zij met die halve centjes niet kunnen rekenen bij het publiek. De Bond zegt: wij hebben met jelui winst niet te maken. Wij doen een concessie aan het publiek en jelui moeten dan maar een prijs stellen. Het is duidelijk, dat die prijsverla ging voor een deel dus ten koste komt van de winst der slijters. Zij kunnen aantoonen uit hun omzet, hun bedrijfskosten, enz., dat de winst van 31/» ct. onvoldoende is. Maar de boer kan niet aantoonen, dat een lagere prijs niet langer rendeerend zou zijn. Er zijn vele zetboeren, die duur gepacht heb ben, en wier belang het is een zoo hoog mo gelijke opbrengst uit het product te krijgen. Maar dat een lagere prijs mogelijk is, be wijzen *de vele aanbiedingen, die bij de slij ters ingekomen zijn. Zoo staan op het oogenblik de zaken, en dat men op de vergadering niet tot een over eenstemming kon komen, is te wijten aan de houding van den Bond van Veehouders, die meent met een prijs van 161/» cent (in koop) al het uiterste te hebben gedaan. In Utrecht heeft men eenzelfde strijd als hier ter plaatse. Wij knippen het volgende bericht/ uit „Het Volk": Het schijnt, dat de veehouders rondom Utrecht de melk niet goedkooper aan de slij ters willen leveren. Thans leveren zij de melk tegen 16 cent af boerderij, (hier is de prijs 16'/j cent franco thuis), de slij ters hebben een winstmarge van 4 cent. Gaan de slijters nu leveren tegen 18 cent, dan wordt hun marge 2 cent. Een vertegenwoordiger van het „U. D." heeft ter zake een onderhoud gehad met een bestuurslid van den Bond van Melkveehou ders. Deze veehouder beweerde, dat voor minder dan 16 cent, niet aan de slijters gele verd kan worden in verband met de hooge kosten van het veevoeder. Alleen boeren met een gemengd bedrijf, die dus ook voe der verbouwen, kunnen goedkooper leve ren. Wanneer de melkslijters den prijs van 16 cent niet meer willen betalen aan de boeren, zullen deze zelf met hun melk in de stad ko men, om ze b.v. voor 13 cent te verkoopen. Dat kost wel geld, aldus het bestuurslid, maar de Bond van Melkveehouders is sterk en heeft veel geld. De heeren beweren reeds Iets gevonden te hebben, om het verbod voor de boeren, om in de stad melk te venten krachteloos te maken. Wij meenen, dat zeer fcrachtig en spoedig ingrijpen van overheidswege togen deze rjjko boeren gewenscht ls. Tot zoover de berichtgever in „Het Volk1*. Ook 'hier is reeds gedreigd met zelf uitven ten dor melk door de boeren, en wellicht is ook dit dreigement mede een der oorzaken, dat de slijters aarzelen om melk van die hoe ren te betrekken, die wel goedkooper willen leveren. Wij knippen althans het volgend bericht uit „De Telegraaf': Een coöperatieve zuivelfabriek in Den Helder. Naar wij vernemen, zullen de veehouders, aangesloten bij de afdeeling Den Helder van den Algcmeenen Melkveehoudorsbond, een coöperatie stiohten, waarvan de hoofdzetel In Den Helder gevestigd zal zijn, dooh waar in ook de te Texel,. Breezand, Callantsoog en Koegras wonende veehouders zullen worden opgenomen. Tevens zullen in de nieuwe coö peratie begrepen zijn de vier kaasfabrieken, welke in deze omgeving bestaan. Hot voor nemen is tc Den Helder een pasteuriseer- inrichting te bouwen, waar bovendien alle overmelk eventueel verwerkt zal kunnen worden; desnoods zullen de veehouders, in dien zij gedwongen zouden worden tot een h.i. te lagen prijs af te geven, den verkoop aan de burgerij zelf ter hand nemen. De veehouders op Texel hebben toegezegd voor een koelinrichting te zullen zorgen. De veestapel in deze omgeving telt circa vierduizend stuks melkvee. 0 0 Reeds het vorig jaar bestond dit plan, doch van eene uitvoering ervan is tot nog toe niets gekomen. Het zal dus moeten blijken of dit bericht meer is dan een looze dreiging. In ieder geval is zoo'n fabriek, waarvan nog geen steen gelegd is, niet in een oogenblik uit den grond te stampen. Voor de zomermaanden heeft de Veehou dersbond den prijs vastgesteld (althans wat Amsterdam betreft) op 14 cent, waardoor voor die stad van verlaging geen sprake is, aangezien de melkinrichtingen 6 ö1/* cent per Liter winst verlangen.' Ook wij4gelooven, dat het tijd wordt, dat de regeering zich met de prijzenpolitiek van den machtigen Veehoudersbond gaat be moeien. A. G. O. Zooals gemeld mpet de heer Portielje ten gevolge van griep' het bed houden, zoodat aanvankelijk zijn lezing*op Vrijdag 19 Maart niet door kan gaan. Waar het bestuur v. d. A. G. O. tot hun spijt een paar maal een lezing moest aflas- sen hebben ze de koppen bij elkaar gestoken en thans kunnen we melden dat de heer van Gouwelaar op denzelfden datum in Tivoli een lezing met lichtbeelden zal houden over bet ijzer, zijn bereiding en zijn beteekenis voor de samenleving. Naar wij vernemen wil hij vooral uit doen komen hoe diep de beteekenis van het ijzer in onze samenleving ingrijpt, hoe v?el hoof den en banden noodig zijn voor zijn berei ding, hoe we elkander noodig hebben, iets wat in dezen tijd wel eens gehoord mag worden. Verder zal dr. Weyerman uit Utrecht Vrij dag 26 Maart in Tivoli spreken over Mala ria en haar bestrijding, wat vooral ook, waar den Helder in Noord-Holland ligt, van veel beteekenis is. Als laatste avond in dit seizoen zet men een muziekavond in elkaar, waarover nog nader wordt gemeld. Mnltatnli-herdenklng. Men verzoekt ons 't volgende te plaatsen: Den 2en Maart 1820 werd Eduard Douwes Dekker te Amsterdam geboren, die later onder den schuilnaam van Multatuli zoo'n geweldigen omkeer in het denken in Neder land bracht door zijn boek, den Max Have- laar. Wij hebben gelezen, dat in andere plaatsen comité's gevormd zijn om dien dag te herdenken. Den Helder bleef achter om dezen man te eeren, zoodat de Afd. Helder van de Ver. „De Dageraad" besloot een hul digingsavond te organiseeren, waar als declamator op zal treden de heer Hijman Oroiset, Redacteur van „Tooneelleven", geen onbekende ,in (de tooneelwereld, die meermalen hier optrad in verschillende ge zelschappen. Laat ieder, die wat voelt voor Multatuli, van deze gelegenheid gebruik maken om dezen avond te doen slagen. Zij, die iets willen offeren aan het Multa- tuli-comité in Nederland voor het plaatsen van een gedenksteen in het huis waar hij geboren is, kunnen dit opzenden aan den Penningmeester van het Comité, den heer A. J. Hassoldt, Amsteldijk 26, Amsterdam. Centraal Genootschap voor Kinderherstel- lings- en Vacantie-kolonies. De afdeeling Helder van bovenstaand Ge nootschap hield Dinsdagavond eene open bare ledenvergadering in „Bellevue". Met het bestuur en den vertegenwoordiger der pers mede gerekend, waren slechts vijf per sonen aanwezig. Na opening door den Voor zitter, den heer dr. Grunwald, en voorlezing der notulen door den secretaris, den heer T. van Heusden, bracht de laatste het jaar verslag over het afgeioopen jaar uit. Wij ontleenen er het volgende aan: ,,'t Jaar begon niet kwaadzou de za- kenmensch misschien zeggen. Er kwam werk in 't zicht. De ondervoeding deed zich ge voelen en maakte zelfs de Hooge Landsre- geering philantropisch. Was 't wonder, dat ook onze afdeeling na den stilstand van het vorig jaar, zich weer actief ging toonen? Geld? Was de vrede niet gekomen om 'de harten te verteederen en, den zilverregen te laten ruischen boven de berooicre kassen der Sjteuninrichtingen En dus .wij riepen op voor uitzending en.... begonnen met die winterverpleging tegen halven prijs, zeiden na de a ook b en de zomerverpleging tegen onverminderd tarief ging ook door. Zoo zagen Egmond, de Steeg en Nunspeet de Heldersche kinderen, 14 kinderen voor 4 weken, 6 kinderen voor* 8 weken, 1 voor 8 maanden en 1 voor 4 maanden. Voor klee ding en verdere uitrusting werd een massa zonder bon gedistribueerd. T.A.V.E.N.U. zou' voor ons spelen. De gemeente gaf een kwartje restitutie per dag per kind en de ouders zé&den grif hun bijdragen toe 't Begon niet kwaadMaar 't bleef zoo niet. Allereerst kwamen al direct pogingen van enkele ouders om hun toezegging on gedaan te maken of.... er zich eenvoudig niet aan te houden. Ja, stuur ze de arm der gerechtigheid in huist Dat gaat immers met De uitvoering T.A.VJ5.N.U. bracht ons, dank zij den naam der spelende vereeniging en dank zij de energie van ons hooggeacht bestuurslid, ruim ƒ400.in kas, welk be drag, gedeponeerd bij de Middenstands- Credietbank, nog dooi een gift van 60. werd vergroot. Wat een geluk, dat dit bin nenkwam, want met de penningskens der gemeente en gebenedijde ouders zouden we waarachtig aua .bestuurslid crediet hebben moeten verschaffen" Dit jaarverslag werd onder applaus goed gekeurd, waarna de waarnemende penning meester, de heer T. van Heusden, mede fi- nantieel verslag uitbracht. Tegenover een inkomste van 1529.071/« stonden ƒ1095.261/» aan uitgaven, hetgeen een batig saldo ople verde van 433.81. Op verzoek van den Voorzitter wordt deze rekening door mej. Heldt en den heer Brouwer nagezien, welke laatste tot. goedkeuring en vaststelling advi seert, hetgeen geschiedt. Op voorstel van den wd. penningmeester zal een kleine reglementswijziging ter vast stelling aan het Hoofdbestuur vordert aan- geboden, waardoor het gemakkelijker zal zijn over In deposito gegeven gelderi te be- schikken. De contributie aan het hoofdbe stuur werd vastgesteld op 3.— evenals an dere jaren. Verkiezing van bestuurs^6®h* Aftredend de Voorzitter en Secretaris, die beiden bij acclamatie herkozen worden; ln de vacature van de vertrokken penningmeesteres, mej. Blaauboer, wordt gekozen mej. Heldt. De kwestie van een afgevaardigde ter al- gemeene vergadering wordt aan het bestuur ter regeling overgelaten. Daarna wordt de vergadering onder dankzegging gesloten. Uit het Politierapport. Zondagnamiddag ten omstreeks 31/» ure werd een vijftal marinematrozen, waarvan er eenige in staat van dronkenschap verkeer den, door een agent van politie uit de Spoor straat verwijderd en naar de werf, waar hun schip lag, begeleid. Een en ander trok veel volk voor de Werfpoort aan de V eststra^t. Toen de agent de orde wilde herstellen en van de aanwezigen eischte dat zij zich ver wijderden, werd hieraan door een twintig jarigen pakhuisknecht opzettelijk niet vol daan. Behalve een proces-verbaal liep hij ook nog eenige klappen met den wapenstok op. In den nacht van Zondag op Maandag heeft een zekere J. B. bij eene alleen wo nende vrouw in de Vlootstraat, waar hem niet werd opengedaan, twee ruiten inge slagen. t Eene bewoonster van Koegras gaf aan haar zoontje twee bankbiljetten van 10 mede om daarvan eene rekenintr te betalen. De jongen, die eerst in de e naar school moest, hing **"u jas, waarin de portemon- naie met de j 20, ir d< sng daarvan ot>. .Toen hij late- de s: '<oo' erliet, ontdekte hij dat het g-M uit de portemoimaie was ver dwenen. L.u bleek het dat een andere leerling, de 12-jarige J. V., zich aan den diefstal had schuldig gemaakt en het geld met andere jongens ten deele had verteerd, ten deele had verloren. Proces-verbaal wordt opgemaakt, BUITENLAND. DUITSCHLAND. DE CONTRA REVOLUTIE. De regeering Kapp afgetreden. De toestand te Berlijn. De regeering Kapp heeft het veld moeten ruimen. Niet zoozeer door den tegenstand der oude regeering als wel onder den druk van het Spartacistisch gevaar. Hoe de toestand te BerIijn was, blijkt wel het best uit een particulier be richt van de „N. Rott. Crt." d.d. 16 Maart. Een zoo lugubere avond zoo wordt hierin gezegd heeft Berlijn nog niet ge kend. De stikdonkere straten liggen verla ten. Slechts weinig voorbijgangers loopen schuw langs de gevels, beangstigd door de duisternis en het gehuil der sirenen, die de burgerwacht alarmeeren voor den nacht, dreigt met verschrikkingen van allerlei aard. Men vreest bolsjewistische uitbarstin gen. Toen wij vanavond in de rijkskanselarij kwamen, wa?ur Kapp ons mededeelingen zou laten doen over den toestand, troffen wij den chef van de persafdeeling in een pa niektoestand aan. De man zag doodsbleek en zei, dat hij slechts een korte mededeeling had te doen. Het bolsjewistisch gevaar was acuut geworden. Dè onafhankelijken en communisten stonden op het punt om de bei de regeeringen omver te werpen. Onder deze omstandigheden mocht er geen twee strijd meer bestaan in het gemoed van de soldaten, die dit grootste van alle gevaren moesten bestrijden. Zij moesten niet langer hoeven te twijfelen tusschen twee regeerin gen. Met deze woorden werd ons aangeduid, dat het bewind van Kapp tegenover de re- geering van Ebert wilde jcapituleeren. Toen wij het gebouw verlieten, stonden op het voorplein vele automobielen, gereed om te vertrekken. Werd zoo reeds de aftocht voorbereid? Men had ons ook gewaarschuwd, ons in den loop van den nacht niet op straat te he geven. Schetste men de gevaren overdre ven, om een goed voorwendsel te hebben voor de onvermijdelijk géwordén capitula tie, of gaat Berlijn werkelijk een bloedigen nacht tegemoet? Misschien dreigt er gevaar van verschil lende kanten. Trekken de troepen weg, dan is Berlijn zeker aan de anarchie overgele verd. Zullen de troepen zich echter goed schiks laten verwijderen? De stemming is zoo zenuwachtig, dat con flicten in een chaos kunnen ontaarden. Zelfs in regeeringskringen loopen ernstige verhalen. Een regiment van de rijksweer heeft niet mee willen doen aan de tegenre- volutie en is, 2400 man sterk, uit de stad getrokken. Men weet nu niet waar het is en nog minder, wat het voorheeft. Kapp had ongeveer 16.000 man van ver schillende waarde ter bescËikking. Berlijn ls op het oogenblik nog een prooi voor de meest ondernemende soldatesk#. De berichten uit vele industrie-steden zijn onrustwekkend. Waar gevochten is, ging het veelal niet tusschen troepen van oude en nieuwe bewind, maar tusschen arbeiders en mannen van Noske. In tal van steden is met meer of minder succes een radenrepubliek uitgeroepen, of zijn bloedige straatgevech ten geleverd. Slechte berichten komen uit Solingen, Bre- men, Hamburg, Hannover, Hamborn, Dres- den. In deze laatste stad, waar de troepen trouw zijn aan de regeering-Ebert, zijn de bloedige botsingen blijkbaar door een mis verstand ontstaan. Maar in de meeste ge noemde steden schijnen de bedoelingen zóo ondubbelzinnig mogelijk. Betrouwbare in lichtingen zijn hier niet te krijgen. Verder wordt in dit bericht nog gemeld: De toestand in de straten wordt dreigen der. Bij verschillende botsingen en op aller lei plaatsen was heel wat bloed gevloeid, en dat merkte men aan de stemming van beide partijen. Zwaar bewapende automobielen en gepantserde motorwagens kruisten door de straten, met de machinegeweren dreigend op de menigte gericht. De gepantserde wa gens droegen niet alleen het bekende doods hoofd als krijgsteeken. maar ook de swas tika, die hier het herkenningsteeken van de antisemieten is. Af en toe daverde in de ver-

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 3