DRUKWERK ZEEVAARTKUNDE Blauwe Colbert-Costuums DANSCLUB T. O. P. Haast U! Noord-Brabantschen Winkel, Dames! „Jong Holland", Bonbons (HET iMODEBIAP Advertentiën. (NIEUWE J. TISSING, Keizerstraat 33. Hoeren-, Dames- en Kinderschoenwerk Wat er in den omtrek van de stad ge beurt, weten wij niet. Er zijn heel ernstige dingen voorgekomen te Schöneberg en te Snandau is veel bloed gevloeid bij geregelde gevechten mei communistische arbeiders. Ebert; Helfferich en Ludendorf echter, de eigenlijke raddraaiers, die zich nu wel heel onveilig op den Duitschen grond zullen ge voelen, als de ratten, die tijdig het zinkende schip verlaten. In Soling on, waax ten gevolge van de K. V. HETEREN J. EBMEIJER J.J{. "SS? j18 Vorderingen ten laste der gemeente Helder. VERTEGENWOORDIGER SCHAPENWASCHMIDDEL, Adres Bureau van dit blad"! des middags na vijf uur MODELLEN VAN SCHEPEN. LET OP!! Nog eenige dagen opruiming van alle restanten tegen zeer lage prijzen, Kerkgracht 43. Me). A. KLOOTWIJK. VAN ALLERLEI AARD C.DEBOERJ". De Vogelhandel, Weet U wel dat U In ZUIDSTRAAT 84, zéér billijk alle soorten van de beste fabrieken kunt koopen?? Gratis'Knippatronen blbd^ P. HAVERKAMP, J. VAN ROON en L. M. J. GREGORY DEEL I naar maat, In den prijs van f 60.-, f 70.-, f 80.-, f 90.-, f 105.-, f 115.-. Beleren. Lnchtverblndlng Engeland—Holland. De Holland—Indlë-vlucht driftig geweervuur. Zoo ging men den avond tegemoet. t De vrees der Berlijnsche regeering voor Spartaolstisohe aotie is niet onge grond geweest. Volgens een V. D.-bericht uit Berlijn heeft zich in de hoofdstad een communistisch oomlté van actie gevormd, waarvan onafhan kelijke socialisten de leiding op zich geno men hebben. In dit oorrütó heDben zitting de bekende onafhankelijke aanvoerders dr. Cohn en Dflumlg en vorder de heoren dr. Goldachmidt, Kurt Geyer, Neumann, Rasch, Bass en Richard Müller en de bekendo com munist Levy. Volgens een bericht van do „Frankf. ZtgV' zijn de heeren Cohn en Dflumlg gisteren Woensdagmorgen in de rijkskanselarij verschenen. Zij hebben de nieuwe regeering namens do in db arbeiderswijken reeds uit geroepen Radenrepubliek, een ultimatum overhandigd, waarin gezegd wordt, dat in dien hedenavond te negen uur do troepen niet zullen zijn teruggetrokken, de gowapen- de arbeiders tegen hen zullen optreden. Ondor den indruk hiervan hebben Kapp en von Ltlttwitz, onder het stellen van eenf- go voorwaarden, zich bereid verklaard ai te treden. In de eerste plaats verlangen zij amnestie. De onderhandelingen duron nog voort. De arbeiders in Weissensee, Reinicken- dorff en Spandau hebben zich gewapend. Er zijn bloedige tooneelon te verwachten. Volgens een ander bericht van de „Frankf. Ztg," uit Berlijn hebben nu de onderhande lingen met de heeren Cohn on Dflumlg de heoren Kapp en von Lüttwitz na lang aar zelen besloten onvoorwaardelijk af te tre den, Kapp heeft het bestuur overgegeven aan den vloe-kanselier Schilfer, generaal von Huelzen heeft in naam van de oude re geering-Bauer de leiding van de troepen op zich genomen. Het moet inmiddels reeds in Berlijn tot govochten zijn gekomen. Uit Stuttgart wordt althans gemeld dat volgens uit Berlijn ont vangen absoluut betrouwbare berichten he vige gevechten plaats gehad hebben. M IX m Woensdagavond werd per telefoon door den „Hbl."-correspondent te Berlijn aan zijn blad gemeld: In telegramstijl zou eon rapport over den dag vol gebeurtenissen, dien wij heden, "Woensdagavond, achter den rug hebben, er fds volgt kunnen uitzien: „Angstige nacht. Bolsjewistonvreos. Val van Kapp; einde der civiele dictatuur. Ver warring. Val van Lüttwitz; einde der mili taire dictatuur. Vlucht der dictatoren van vijf dagen uit Berlijn. Terugkomst der oude regeering. Dikke duisternis." Maar terecht zoudt gij u met een derge lijk laooniek verslag niet tevreden stellen. Het is inderdaad een dag van geweldige spanning geweest en al voelen wij ons door bet vertrek van de misdadige bedrijvers der omwenteling, de heerschers vad vijf dagen,, die heel Europa in rep en roer gebracht heb ben, natuurlijk op het oogenblik opgelucht, er is toch geen enkele reden voor een opti- mtetischen kijk op de naaste toekomst. In tegendeel. Maar ik wil bij het begin beginnen: De regeering Kapp had al het mogelijke gedaan om, toen zij haar einde zag naderen, het bolsjewistische gevaar, dat zij doör haar onbezonnen optreden zelf uitgelokt had, nu ook zoo zwart mogelijk vóór te stellen en het lag geheel in haar lijn, bij de massa den indruk te wekken, dat reeds in den nacht van Dinsdag op Woensdag een gewapend optreden van onafhankelyken en communis ten de zoozeer gevreesde radenregeering in de rijkshoofdstad brengen zou. Ofschoon die vrees natuurlijk gedeeltelijk kunstmatig overdreven werd, moest aan den anderen kant worden toegegeven, dat de vor ming van een onafhankelijk-oommunistisch comité van actie, de geruchteu over de sa menstelling van een links-radicaal kabinet, de verontrustende berichten over radenre- geeringen oyer geheel Duitschland en een groote bolsjewistische strooming van Polen redenen genoeg waren om te vreezen, dat do communisten met de omverwerping van de dictatuur-Kapp geen dag langer zouden wachten. Van hieruit kon ik dan ook niet anders doen, dan een getrouw overzicht goven vau die met waarlijk verbijsterende snelheid op elkaar volgende berichten ep stemmingen in de rijkshoofdstad. Dat de heeren civiele en militaire dicta toren reeds zoo spoedig hun gezag over de republiek Wilhelmstrasse, zonder eenigen strijd, nog tegen het bolsjewisme, noch tegen de door hen verjaagde regeering, ^zouden op geven, zullen wel weinigen hebben verwacht. Maar het is nu eenmaal een tijd van ver rassingen. En het ziet eif niet naar uit, dat wij de laatste verrassing reeds hebben gehad,, want terwijl ik dit schrijf, 's avonds tien uur, be reiken mij telefonisch uit de stad en uit het rijk weer zeer onrustbarende berichten, die het vermoeden wettigen, dat de links-radi oalen de volgende dagen wel eens zouden kunnen gebruiken om ditmaal een defini tieve kans te wagen. Wat te er intusschen heden in hoofdtrek ken voorgevallen? Dictator Kapp, die reeds eergisteren had willen aftreden, omdat het einde van zijn heerschappij maar al te zichtbaar was, had zich door generaal Lüttwitz en zijn mannen laten overhal ennog eenigen tijd op Bis- marck's stoel te blijven zitten, ofschoon zijp Zitvlak hem alleronaangenaamst warm be gon te worden. Het ging er voor Kapp nog slechts om dien aftocht te dekken en hij maakte daartoe gebruik van den scboonen term, dat hij meende zijn opdracht te hebben vervuld en aan anderen het bestuur over de Duitsche republiek te kunnen overdragen. Van allen verlaten vóelde zich de arme medebestuurder van de beruchte „Vater- landspartei". De mannen, die den vurigen patriot z.L uit alle macht hebben moeten steunen, Hin denburg, Ludendorff, Helfferioh en de hun nen, lieten hem in de ure des gevaars in den steek. Hindenburg, eerlijk krijgsman, in een opeuUjk telegram, zoowel aan Kapp als aan Toen ik mij hedenochtend in de Wilhelm strasse aanmeldde, kwam ik juist op het oogen blik, dat Kapp zijn verklaring had opgesteld, waarin hij aan Von Lüttwitz de "macht over draagt, een handige verklaring inderdaad, waarin hy er uit politiek oogpunt terecht op kan wijzon, dat de oude regeering heeft toe- stemd in de eischen, welke Von Lüttwitz rijdagn&cht namens de van Döbertts opruk kende troepen aan rijkskanselier Bauer stolde. „En wat nu?" vraag ik aan oen van Kapp's vertrouwelingen, een hoofdofficier, die mij deze verklaring liet lezon. „Nu is de toestand duidelijk geworden", antwoordde deze vinnig. „Nu hebben wjj in herlijn aan de eene zijde een onvorvalscht militaire dictatuur, aan de andore zijde... het bolsjewisme." Werkelijk meenden do heeren militairen op dat oogenblik, dat'het nu een kloppartij tus- schen lansknechten en communisten om de heerschappij in Duitschland zou worden en zij maakten zich reeds op om den strijd te gaan aanbinden. Maar zij waren niet van alle bijzondorhe den der intusschen govoorde onderhandelin gen op do hoogten. Zij wi3ten niet, wat de regeering-Bauer, vóór zij. in de bewuste eischen toestomde, beloofde, dat zij in Juli a.s. de nieuwe verkiezingen zoji doen houden, in plaats ran in het najaar, dat de ryks- presidsnt door het volk zal worden gekozen en dat het kabinet belangrijko wijzigingen zal ondergaan, als eisch gesteld had, dat gene raal von Lüttwitz onmiddellijk zou aftreden en met al zijn troopon Berlijn verlaten. Voorts dat do Baltischo troepen zouden worden ontbonden, evenals de marine-brigade en daarom kwam het plotselinge vertrok van de militaire dictatoren van middag zes uur zelfs voor ons, moer ingewijden, nog als een groote verrassing. Ik bevond mij juist met eenige collega's voor eon bespreking in de rijkskanselarij. Er heerschto in Bismarek's woning groote opwinding. Overal werden reeds aanstalten voor do vlucht gemaakt. In do zaal, waar de perBbespreking zou plaats hebben, geen amb tenaar van do regooring. Plotseling verscheen hij echter, liep zondor grooton tusschoU ons door en schreeuwde met heoscho stom: „Ik heb don hoeren geen verdere mededeelingen te doen". Wanneer men bedenk», dat de oude regeo- ring aan do thans vertrekkendo geen amnestie denkt te verloonon, zoodat dezo wegens hoog verraad kan worden vervolgd, dan is do haast van dozen onbeleofdon aftrodonden ambtenaar begrijpolijk. Wij stormden naar bonedén, de vostlbule in on troffen daar juist Kapp aan, to middoh van oen opgowondon monigto offloioron in uniform on burgorkloodlng. Het was een taforoel om nooit to vergeten. Vélen wisten nog niot eens wat er was voor gevallen en vroegen angstig links en rechts om inlichtingen. Toen kwam plotseling een dramatisch oogenblik. Kapp's dochter, die ons journalisten eenigszins aikydig byeen zag staan, kwam op ons toeloopen en riep huilend „*Ja, nu triomfeeren jullie I" Blykbaar hield zy ons voor reeds binnengedrongen ambtenaren van de regeering-Bauer en -wilde zy aan haar teleurstelling nog even lucht geven. Een oogen blik later reed zy met haar vader in een gereed staande anto snel weg. Toen werd de vestibule ontruimd en wy begaven ons naar het tegenoverliggende afdee- lingsgebotuw van hot ministerie van buitenl. zaken," waar wy voor de deur al werden opge wacht door den triomfantelyk lachenden chef van de pers-afdeeling der oude regeering, die ons allen de hand drukte en met moeilyk bedwongen vreugde uitriep: „Komt binnen, heeren, de dienst van de regeering-Bauer is al weer in vollen gang." De goede man was waarlyk als by tooverslag op het juiste oogen blik weer in zyn bujeau verschenen. Ik kan niet nalaten met een gevoel van leedvermaak te denken aan den ambtenaar van Kapp, die my in diezelfde kamer 3 dagen geleden gezegd had: „Zoekt u de heeren van de vroegere persafdeeling Die zyn verdwenen en zult n hier ook wel niet meer terugzien." Die vriendelyko vriend had een voorspellenden en helderzienden blik voor de politieke moge lijkheden van deze dagen. Door de ambtenaren der oude regeering werd daarop medegedeeld, dat de regeering- Bauer morgen uit Stuttgart zal vertrekken en dat zy dus, ongelukken voorbehouden, morgen Donderdagavond, in Berlyn wordt terugver wacht. Tot-zoo lang heeft generaal Von Seeckt het bevel over Berlyn, terwyl Von Lüttwitz met zyn troepen met den meesten spoed de rykshooi'dstad zal verlaten. Op myn desbetreffende vraag kreeg ik ten antwoord, dat men onmiddellyk zal trachten een eind aan de algemeene staking te maken. Zal trachten! Maar of het zal gelukken, is zeer de vraag. Reeds komen berichten binnen, nog niet te controleeren, dat in het oosten van Berlyn hevig wprdt gevochten, dat in Weissensee, Lichtenberg en Reinickpndorf roode troepenafdeelingen worden gevormd. En men krygt den indruk, dat de toestand niet beter, maar zoo mogelyk nog ongunstiger is geworden. Ten slotte zal ik, in de hoop, dat het bovenstaande u nog tydig bereikt, als merk waardig staaltje van de ongelooflyke domheid der regeering-Kapp nog vermelden, dat zy zich tot den radicaal-onafhankeiyken Dflumig heeit gewend, met het voorstel een raden regeering te vormen mot steun der militairen. En dat waren de vurige patriotten, die Duitsahland van den ondergang zouden redden. De radendictatuur ln verschillende steden uitgeroepen. Berlijn, 17 Maart. Ook te Cuxhafen te de radenrepubliek uitgeroepen. Bijna geheel West-Duitschland te in han den der radioalen. In het Ruli rgebied, in Saksen en in Wur- t om berg heersoht het bolsjewisme, evenals in Mecklenburg, waar het bolsjewisme ook tot het land te doorgedrongen en vele groot grondbezitters reeds van hun goederen zyn •verdreven. Gevechten. Te Elberfeld heeft een gevecht tus- schen bewapende communisten en Elberfel- der troepen plaats gehad. De communisten werden teruggeslagen. Circa 1000 man van hen werdén afgesneden en kwamen in het bezette gebied terecht, waar zij door Enten- tesoldaten ontwapend werden. Geboren: WILLEM, Zoon van A. KIESEWETTER en A. KIE8EWETTER— Graaff. Den Helder, 17 Maart 1920. Koningstraat 45. In plaats van kaarten. Verloofd: en Geen ontvangdag, Door dozon botuigon wy onzen hartalIJHen dank voor do volo bo- wyzon van deelneming, by de ziekte on hot overiydon van onzen geliefdon Vader, Behuwd- en Grootvader, JACOB GRIEK, ondervonden, in het byzonder aan Dr. Bakkeii en Zuster Kop pens, en verder aan buren, vrienden en bekenden. Uit aller naam, O. GRIEK. Burgemeester on Wethouders van Helder herinneren by deze be langhebbenden, dat de vorderin gen ten laste der gemeente over hot dienstjaar 1010, vóór den Ie Juli 1020 moeten zyn Ingele verd. By gebroke daarvan zyn de vorderingen volgons do Wet verjaard. Helder 18 Maart 1920. Gevraagd voor Engelsch niet vergiftigd, voor Noord-Hol land (Texel inbegrepen). The Anglo Dutch Commlsslon Agency, Keizersgracht 433, Am sterdam. u Op vorzook van velo lezers, dlo onzo Courant laat ont vangen, worden van heden af de inlichtingen betreffen de de advertentiön, waarin het adres aan het Bureau van ons blad is te bekomen, gegeven. Net Dagmeisje gevraagd. Geen wasch. Adres: Kanaalwog 30a. Gevraagd een flink Meisje, voor 's morgens, boven de 15 jaar. Adres: Kanaalwog 173. Wordt gevraagd voor direct eén flinke Werkster, wegens ziekte der tegenwoordige, van 812 en Vit— 6 uur, i f 2.50 per dag. Tevens een flink Meisje voor de morgenuren of heele dagen. Hoog loon en Zondags vry. Adres: J, VEEN, Spoorstraat 98. Gevraagd een Meisje, onge veer 14 jaar, tot hulp derDlenit- bode. Adres: HEIJMAN, Hoofdgr. Dagmeisje gevraagd. Adres: Kanaalweg 66. Terstond een flinke Dienstbode gevraagd. Loon f 5.per week. Adres: Hoofdgracht 72. Govraagd oen nette Waschvrouw om de wasch gestreken en ge- styfd thuis to bezorgen. Adres: Kanaalweg 152. Een Weduwe vraagt boloefd, Wasschen aan huls. Adres: Weststraat Nr. 92. Jonge menschon zoeken togen 15 April of 1 Moi ongem. Kamer, met gebruik van kouken. Brieven onder Nr. 591, Bureau v. d. blad. Studeerend persoon zookt eon gem. Zlt-Slaapkamsr mot ontbyt. Brievon ondor Nr. 692, Bureau van dit blad. BRANDHOUT to koop, by: Gebrs. STEEMAN, Van Galon- Btraat 20. Wegens vortrok to koop eon zeer net BURQERWOONHUIS aan do Laan Nr. 56. Te bevragen aldaar. Te koop oen zoo goed als nieuws HAND-NAAIMACHINE, met kast'. Adres: Hoofdgracht 67. GASTAFEL (2-pits) te koop. AdresBuroau van. dit blad. To koop een goed onderhouden geëmailleerd FORNUIS. Ta bovragen: Dykstroat 6. Te koop oen beste Qruttersbak, met 24 vakkon. Tevens tokoop goede Mudzakken. Adres: Diaooniestraat 15. Te koop eon Wintermantel en 2 paar Kinderschoentjes. Louftyd 2J fl 8 Jaar. Adres: Wostgr.80. Te koop govraagd oude, kleine modellen van SCHEPEN, byv. van oen Oorlogsschip, O.-Indiö-vaar- der, Walvischvaarder, Noordsch schip, Tjalk, Trekschuit enz. enz. Brieven met duideiyko omschry- ving en opgave van de lengte, prys en zoo mogeiyk hoe oud, onder Letter M., Bureau van dit blad. Koopt geen Kippen van vreem den, maar komt eerst zien bij het van ouds bekend adres: JANZENSTRAAT 8. Tevens voorhanden Konijnen, Eenden, enz. Met het oog op de repétitle'-s van enkele Vereeniglngen, zijn heden avond reeds vanaf 7 uur introductie's te Verkrijgen. Het Bestuur. In den Beleefd aanbevelend, WORDT BAARNE 8ELEVERD DOOR Diaooniestraat 16. WEDER ONTVANGEN: Zaadvaste Kneutjes, Robijntjes, Vinken en prima zingende Leeuwe riken. Ook Kooien, Fonteintjes, Broednestjes, enz. enz. VER6CHUNT 2 X PER MAAND. |PRss5";r,B)l35cTS.«B3Hi«i(PJifU)S) 2PROEFNUMMER GRATIS AAN HET BUREAU VAN ONS BLAD Verschenen bij C. DE BOER Jr., te Helder: DOOR Prijs: Ingenaaid 114.—, gebonden f 18.— Aanbevelend, nu reeds weken voortdurende Staking der metaalarbeiders de politieke toestand reeds lang zeer gespannen was, werden door de monstranten de eerste burgemeester, de landraden en andere bestuursambtenaren uit hun ambt ontzet, terwyl de radenrepu bliek werd uitgeroepen. Door het ingrijpen van de Engelsche bezetting wierd de orde in zeer korten tyd hersteld. Toch vielen m den stryd tussohen communisten en rijksweer nog vele dooden en gewonden. (Hbl.) Dortmund, 17 Maart. Vanmorgen is het hier tot zware gevechten gekomen tusschen de 's nachts aangekomen troepen van de rijksweerbaarheid, de burgerweerbaarheid en veiligheidsweerbaarheid eenerzyds en de gewapende arbeiders anderzyds. Nadat de arbeiders sterken steun uit de omgeving gekregen hadden kregen zy tegen den middag de overhand over hun tegen standers, ontwapenden hen en namen bezit van de stad. Aan heide zijden vielen vele dooden ch gewonden. Er zyn geen plunderingen voor gekomen. Het is rustig in de stad. Gewa pende arbeiders trekken rond. In verscheidene andere plaatsen van Westfalen hadden tamelijk ernstige gevech ten plaats. Ook in Hagen en Werne hadden de gewapende arbeiders de overhand. Ultimatum'der vakvereenlgingen aan de regeering vön Ebert. Berlijn, 17 JHaart. De vakvoreonigings- oommissie, die hedenmiddag vergaderde, besloot de volgende eischen aan de regee ring van Ebert te stellen: lo. Hervorming der oude regeering, 2o. Aftreden van Noske. 8o. Bestraffing, zonder aanzien des per- soons, van alle deelnemers aan de regeering van Kapp, alsmede bestraffing van al dege nen, die voor de tegeruegeering gewerkt hebben. t :H IljIM De toestand ln Saksen. Leipzig, 17 Maart. De gewapende arbei dersbevolking, die gisteren en vanochtend al een aantal buitenwyken had bezet, wanr- by het tot hevige geveohten was gekomen, rukte in den loop van den dag verder op naar het centrum der stad, dut door vry- willigers verdedigd werd. In alle toegangs straten te sinds vanmiddag 4 uur een leven dige vuurwisseling gaande. Ook te Hallo wordt gevochten. Te Dresden zijn bij de straatgevechten van Zaterdagavond 65 dooden gevallen, waar onder een leider der onafhankelyken. Volgens de „Frankf. Zeitung" ls een nieu we regeering gevormd. Tot president werd staatsraad dr. Kahl gekozen. Hy te protes tant en behoort volgens zyn politieke over tuiging tot de rechts-conservatieven Het centrum krygt in de regeering 4 ze tels, de democraten 2. De soc.-dem. hebben geen zitting in het nieuwe kabinet. De nieu we Beiersche regeering staat op het stand punt van de oude Berlijnsche coalitie. De boeren en de steden. De Beiersche boerenvereeniging heeft aan de arbeiders in en buiten München in een proclamatie verklaard, dat zy geen le vensmiddelen meer zullen zenden als niet dadelyk de stakingen een einde nemen. De tweede internationale en de staatsgreep. Berlyn, 17 Maart. Op het oogenblik be vindt zich hier een commissie van de tweede socialistische internationale, die ter kalmee-. ring van de door de gebeurtenissen zeer op gewonden ^stemming onder haar 'partyge- nooten hedenavond de volgende verklaring heeft openbaar gemaakt: De ondergeteekenden, op het oogenblik hier aanwezig, vertegenwoordigers van de socialistische partyen van verschillende lan den, spreken eenstemmig aan het Duitsche proletariaat hun sympathie uit en hun geluk- wenschen met de overwinning, die het zoo even op de militaire kast door de aanwending van zyn kracht als klasse (d.w.z. door de staking) heeft behaald.- Zy rekenen er op, dat het Duitsche prole tariaat erin slagen zal den jonkers de mili taire macht voor goed te ontrukken. Zy be zweren hun partygenooten uit alle socialis tische fracties onder de tegenwoordigo ge- vaarlyke omstandigheden niet te letten op het verschil ln opvattingen, dat hen scheidt, maar hun krachten to vereenigen tot bevei liging en versterking van de republiek en tot verdere ontwikkeling van de eerste vruchten der Duitsche revolutie, die den noodzakelijken grondslag vormen voor de verwezenlijking van het socialisme. Onderteekend: Mistral en Coussy (Frank- rijk); Brouckère, van Rossbroeok," Meucken en Huysmans (België), Engberg (Zweden), Wibaut en Do Roode (Nederland), en/, TURKIJE. Konstantlnopel bezet. Konstantinopel, 16 Maart. Konstantlnopel is hedenmiddag zonder moeiiykheden door do geallieerde troepen, onder aanvoering van generaal Milne, bezet. In de stad heersóhte orde en rust. LUCHTVAART. Een nieuwe proefneming. Major Rudolph Schroeder, de Amerikaan- sche aviateur, die zich speciaal bezig houdt met hoogtevluchten, heeft in een interview verklaard, dat de toekomst van snel lucht verkeer gebaseerd moet zyn op het vliegen op groote hoogte. Daar zyn de snelste win den, daar kan de machine de grootst moge- lyke snelheid ontwikkelen. Een bezwaar is natuurlyk, dat een mensch in de atmosfeer op minstens zeven mylen hoogte niet kan leven, zonder voldoenden zuurstof-aanvoer. Daarom zal major Schroeder by zyn eerst volgende vlucht de proef aldus nemen: Hy zal plaats nemen in een glazen hut en een paar zuurstof-tanks in 'het toestel laten bou wen, zoodat hy steeds yoldoende toevoer heeft. En hy is er van overtuigd op deze wyze een hoogte te kunnen bereiken van wel 50.000 voet. In het Lagerhuis werd antwoord gegeven op een vraag van Tryce, den onder-secreta ris van. het luchtvaart-ministerie: de instel ling van een directe luohtverbinding Leeds- Holland via Huil hangt noodzakelyk af van de soort vliegtuigen, die men ter beschik king heeft. Het werd niet raadzaam geacht, dat zulk een dienst met landvliegtuigen zou worden Ingesteld, met het oog op de geva ren, die zulke machines op zee bedreigen. Maar indien er een- verzoek kwam tot het instellen van een zoodanigen dienst voor zeevliegtuigen of voor machines, die zoowel op het watër als op het land kunnen dalen, dan zouden de voorbereidingen daartoe kun nen worden getroffen. Lt. Koppen ls naar de „Tel." meldt, ge reed om zijn vlucht naar Indië aan te van gen. Zijn J lykman-toestel is geheel klaar; het is voorzien van een extra groote benzine tank, welke te aangebracht onder de zit plaats van den méchanicien en ls uitstekend ui orde. Aan weerskanten is het toestel ge schilderd met de Noderlandsche vlaggen, tefwyi aan den onderkant van het onderste, draagvlak in groote letters de woorden „Hol- land-Java" zyn uaeigebracht. Inmiddels maakte Lt. Koppen eenige goedgeslaagde proefvluchten en zou dan ook dadeiyk verte ki i, indien.de Engelsche regeering niet talmde met hc-t geven van haar toestemming.Koppen moet nu zUn tocht van dag tot "dag uitstellen door om standigheden buiten zijn wil en zulks, ter wijl de tyd ln verband met de te verwachten weersomstandigheden, thans gunstig is en slechts minder gunstig kan worden!

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 4