NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WEERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. |No. 5222 DINSDAG 23 MAART 1920 48e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERC. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING "•"rt **T 3 mnd' f i c?;,fraDCO P°st f 160 Buitenland f 2.40 Zondagsblad 0.570 65 1 05 Modeblad 0.95, Jjq Losse nummers der Courant 4 ct. BINNENLAND. De ex-Kroonprins. Een Koninklijk besluit. Naar de „Tel." verneemt, zal de „Staats courant" morgenavond een Kon. besluit be vatten, waarbij den ex-kroonprins het eiland Wieringen als verblijfplaats in ons land zal worden aangewezen. NEDERLAND EN BELGIE. Een Havas-Reutertelegram d.d. gisteren uit Brussel meldt: De „Libre Belgique" deelt mede, dat vol gens inlichtingen uit betrouwbare bron de ministerraad met algemeene stemmen zich verklaarde vóór het ontwerp-verdrag tus- sohen Nederland en België, zoowel wat het economische en het politieke als het rivie ren-gedeelte betreft. Verondersteld wordt, dat de behandeling voor de Commissie van vijftien niet meer dan acht dagen zal in beslag nemen. Het „Joural" verneemt uit Brussel, dat in den laatsten ministerraad, onder presidium van den Koning, lang beraadslaagd werd, of het Hollandsch-Belgische tractaat al dan niet moest worden aangenomen. Men be sliste ten slotte in bevestigenden zin. Seger.s en Bassomprière vertrekken heden naar Parijs om in de vergadering van de Com missie morgen te verklaren, dat zij de op dracht hebben, het leedwezen uit te spreken van hun land, dat zoo weinig voldoening aa nde Belgische eischen gegeven is, maar zij zullen niettemin het verdrag teekenen. Uit Brussel wordt nader gemeld, dat de ministers Destrée en Renkin .beslist weiger den het ontwerp goed te keuren. Toen mi nister Hijmans de ministerieele solidariteit inriep, zeiden Destrée en Renkin, dat zq, indien de kwestie aldus gesteld werd, ver kozen zich uit de regeering terug te trek ken. Andere ministers kwamen toen tus- schenbeiden en betoogden, dat de kwestie eerst definitief opgelost zou worden, wan neer het parlement het verdrag aangenomen zou hebben. In die omstandigheden ver klaarden de beide ministers, dat zij voorloo- pig in functie zouden blijven. Scheepvaartinspectie. Bij Kon. besl. is, met 1 April, voor één jaar benoemd tot adm. ambt. Ie kl. bii de hoofd- insp. voor de scheepvaart te 's-Gravenhage J. N. de Ronde, luit. t. z. Ie kl., Leeuwarden. Salaris voorstel van den Onderwijsraad. De Onderwijsraad adviseert in zijn rap port aan den minister van Onderwijs het aanvangssalaris voor onderwijzers te stel len op 2000 met 11 verhoogingen van ƒ200, de eerste vier na één, de volgende na twee jaren, waarbij de drie laatste verhoogingeai alleen toegekend zouden worden aan ge zinshoofden. Volgens dat voorstel zouden de salarissen dus loopen van 20003600 resp. 4200. Voor hoofden van scholen zou het salaris vermeerderd worden met 10 pet. van het maximum, als de school tot 3 leerkrachteai telt, 15 pet. bij 46 leerkrachten en 20 pet. bq 6 of meer leerkrachten. Het spoorwegongeluk bfj Weesp. Onderzoek naar spoordijken in slappen grond. De „Commissie van onderzoek inzake het ongeval met trein 102 der H.IJ.S.M. bij het zuidoostelijk landhoofd der brug over het Merwedekanaal nabij Weesp op 13 Septem ber 1918", voorzitter dr. C. Lely, heeft den Minister van Waterstaat het tweede gedeel te van haar verslag aangeboden, waarin is begrepen de beantwoording van punt b, be doeld in 's Ministers beschikking van 14 September 1918, namelijk: „een uitspraak over den toestand van andere spoordijken in slappen grond, die daarvoor naar het oordeel der commissie in aanmerking ko men, met vermelding of, en zoo ja, bij welke spoordijken voorzieningen zullen moeten ge nomen worden." Aan het tweede gedeelte van het verslag ontleenen we, dat de commissie, in verband met den ernst van het ongeval nabij Weesp, meende zoo spoedig mogelijk een aanvang te moeten maken met het onderzoek naai de spoordijken in slappen grond. Ingesteld wei-den een voorloopig en een verder on derzoek, waarvan het algemeen resultaat was, dat bij het meerendeel der onderzoch te spoorwegdijken geen ongunstige ver schijnselen werden waargenomen. Wel was dit het geval bij den spoorw egdijk nabij de Hembrug, bij de ophooging van den Z.H.E.S. bij de halte Leidschendam—Voorburg, bij die van den H.E.S. nabij de stopplaats Fran- sche brug, bij den oprit in den E.N.E.T. bij de overbrugging van den spoorweg Amster dam—Rotterdam nabij Haarlem, en in min dere mate bij een gedeelte van den spoorweg Meppel Leeuwarden nabij Stobbegat. Voorts werden nog bij enkele spoorwegdii- ken verschillende plaatselijke gebreken ge constateerd. Dadelijk na het onderzoek werden de noo- dige voorzieningen getroffen, waaromtrent het verslag meedeelt, dat de bij het voor loopig onderzoek aangetroffen toestand aan de Oostzijde van den Noordelijken oprit naar de Hembrug de oommissie aanleiding gaf, de H.IJ.S.M. te verzoeken den teen van het talud reeds dadelijk te doen versterken. De commissie komt tot da volgende slot beschouwing: ADVERTENTIE N. 20 ct. p. regel (galjard). Ingez. mededeelingen (kolombr. als redact, tekst) 60 ct. Kleine advert. (gevr., te koop, te huur) v. 1 tot 4 regels 50 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adres Bur. v. d. bl. en met br. onder nr. 10 ct. p. advert. extra). Bew.-exempl. 3'/» ct. Adv. op bep. aangew. pl. worden 25 höoger berekend. De commissie heeft bij haar onderzoek van de hooge spoorwegdijken in Nederland m haar slappen grond enkele gebreken van min of meer ernstigen aard geconstateerd. Daarbij moet in aanmerking genomen wor den, dat het tijdvak waarin de verschillen de onderzoekingen plaats hadden, zich niet heeft gekenmerkt door buitengewoon zwa- ren regenval, zoodat de mogelijkheid vol strekt niet is uitgesloten, dat bij grooteren regenval sommige der gevonden gebreken zich ernstiger zouden hebben voorgedaan of nog meerdere gebreken aan den dag zouden zijn gekomen. Dit wijst op de noodzakelijk heid, dat ook verder de daarvoor in aan merking komende spoorwegdijken, zooals die met eenigszins beteekenende ophoogingen, geregeld, en vooral na zwaren regenval, met hunne bermen op hun vochtigheidstoestand worden onderzocht, waarbij dan tevens zal zijn te letten op bijkomstige kleine gebreken, welke de commissie bij hare bezoeken van spoorwegdijken meermalen heeft aangetrof fen, zooals beschadigingen van taluds door brand, door het plaatsen van telegraafpalen, of door het weghalen van bekleedingsgrond ett insteken van den teen der taluds door pachters der aangrenzende bei-men, enz. De commissie acht het noodig, dat bq de spoor wegmaatschappijen eene bijzondere rege ling voor dit periodiek onderzoek worde ge troffen." De staking in het havenbedrijf. Amsterdam. Zooals men zich zal herinneren, heeft de Scheepvaartvereeniging na de eerste sta- kingsweek besloten het werk in de havens geheel stil te leggen. (De Hollandsche Stoom boot Mij., welke geen lid der vereeniging is, viel hier buiten en werkte door). Thans echter, nu het den reeders is gebleken, dat in de provincie een aantal lieden bereid is in Amsterdam te komen werken, heeft zij dus haar terreinen weer open gesteld. De werkwilligen van de Kon. Ned. Stoomboot- Mij., ongeveer 130 man, die, na een week iai de „Stuyvesant" te hebben gelogeerd, naar huis zijn gebracht, niet meer werkten, doch hun loon kregen uitbetaald, zijn Maandag morgen met een sleepboot van de Motorkade weer naar de Levantkade gebracht. Bij deze maatschappij werken nu op het oogenblik ongeveer 200 man. Gisteren kwamen neg 400 man aan, In een aantal huizen van werkwilligen zijn gisternacht ruiten ingegooid. Met sleepbooten heeft gistermorgen de Scheepvaartvereeniging Zuid (Rotterdam), voornamelijk uit Zeeland en Noord-Brabant, 208 mannen aangevoerd, die op de in de ha vens liggende schepen zullen gaan werken. Zij zijn op schepen in de Waalhaven en in het hotel van de HollandAmerika-lijn on dergebracht. In den namiddag of vanavond worden meer transporten verwacht. De Scheepvaart vereeniging Zuid rekent er op, dat er in het geheel ongeveer 600 werkwilligen komen. Nederland en de Duitsche koopvaardijvloot. De „Matin" bevat een artikel, waarin een voorstelling gegeven wordt van de omstandig heden, waaronder de Duitsche koopvaardij vloot, ,die nog als onzijdige gecamoufleerd is", de vaart heiwat. Duitschland, zoo stelt de schrijver in de „Matin" het voor, wordt daarbij1 door Amerika, Portugal en vooral door Neder land geholpen. Het blad schrijft: Duitsche agenten zijn bij zonder actief in Nederland en zjj bewijzen, dat Duitschland zich gereed maakt om de vroegere overzeesche relaties weder aan te knoopen in medewerking met de Nederlandsche stoom vaartmaatschappijen. De Nederlandsche han delsvloot, die in 1919 toenam met 112000 ton, zal binnenkort nog uitgebreid worden met 700.000 ton. Tot goed begrip van deze poging, welke aan de Nederlandsche vloot de derde plaats kan geven in de wereld, dient men den ondergrond te kennen van deze maritieme be drijvigheid, waarvan de organisatie in Ham burg zetelt, Zoo Nederland, schrijft de „Matin", de ge beurtenissen van 1914—1918 wil blijven ver onachtzamen, als de bladen van dat land, welke de uit Duitschland komende steenkolen via Rotterdam willen hebben, een campagne voeren tegen de samenstelling van de Rijn commissie, dan is het omdat daardoor de belangen van den Duitschen neef' worden gediend. Laten wij duidelijk zijn en de dingen bij den naam noemende, ronduit verklaren, dat het tegen woordige Nederland een Duitschland is, ver momd als onzijdige. De pogingen van de scheepvaartmaatschappijen worden officieel ge steund door de regeering en de bankinstellin gen. De Nederlandsch-Duitsche vloot, zoo be sluit de „Matin", maakt zich dus gereed om ten gunste van Duitschland te-dingen naar de oppermacht ter zee. Ernstige vechtpartijen. Vrijdagavond, na afloop der groote St. Jozepfomarkt, kwamen op verschillende plaatsen te Sittard ernstige vechtpartijen voor, waarbij het optreden der politie ern stig bemoeilijkt werd, doordat het Gectri- sche licht kt de stad niet brandde. Het ergst woedde een vechtpartij aan den Legenbroe- ker weg, waar een zekere B., afkomstig uit Munster Geleen, zoodanig in den onder buik werd verwond dat hq kort daarop over leed. Op den Rijksweg waren een 30-tal perso nen verwoed aan het vechten, waarbij het mes een groote rol speelde. De meerderheid keerde zich tegen een inwoner van liet na burige dorp Born, die echter zoo geducht met het mes werkte, dat in een oogenblik tqds de steenen rood waren van het Woed. 5 personen werden erntig gewond en moes ten overgebracht worden naar het zieken huis in het Fransche klooster. De toestand van één hunner is niet zonder levensgevaar. Ook op den Steenweg en op den Berger- weg hadden dronkemansvechtpartijen plaats, waarbij van het mes een ruim ge bruik werd gemaakt. Verschillende perso nen liepen ook daar, hoewel niet in hevige mate, kwetsuren op en moesten zich onder geneeskundige behandeling stellen. (Tel.) PLAATSELIJK NIEUWS. Tengevolge van een defect aan onze rotatiepers ondervindt het drukken vertra ging zoodat gedurende deze week ook de be zorging en past verzending van ons blad ver traging ^al ondervinden. Onze lezers gelie ven hiermede rekening te willen houden. Op de voordracht voor hoofdboekhou der bij den dienst van gemeentewerken te Bussum komt voor onze plaatsgenoot, de heer P. M. den Hartog, boekhouder bij de Centrale Boekhouding gemeente-bedrijven nik Bij het op 28 Februari j.1. gehouden examen te Amsterdam voor leeraar Machine- schrijven slaagde onze plaatsgenoote, mej. C. Bontes. 's Rijks werven. Met 1 Mei zijn overgeplaatst: de hoofdcomm. bij 's Rqks werven J. W. Noë van 's Rijks werf te Willemsoord naar het Marine-etablissement te Amsterdam; de comm. H. P. Kottman van 's Rijks werf te Hellevoetsluis naar de werf te Willems oord en de comm. J. W. Smith van de werf te Willemsoord naar die te Hellevoetsluis. Weensche kinderen. Volgens bij het Oomité ingekomen bericht zullen de 50 voor Den Helder bestemde Weensche kinderen vermoedelijk Vrijdag 26 Maart met den trein van 10.29 alhier arri- veeren. De Melkprijs. Maandagmorgen werd in hotel „Beilevué" eene vergadering gehouden van de afdee- Ling Helder e.o. van den Bond van Melk veehouders ter bespreking van den melk prijs. De vergadering was druk bezocht door melkveehouders uit Helder, Koegras en Anna Paulownapolder. Van Texel waren geen afgevaardigden aanwezig, wel werd een schrijven voorgelezen van de afdeeling Texel 11, die zich homogeen verklaarde met de besluiten, die zouden worden genomen. De vergadering werd verder bijgewoond door den heer Wolmerstett, lid van het. Hoofdbestuur van genoemden Bond. Nadat de notulen gelezen waren en eenige ingekomen stukken waren afgedaan, zet de Voorzitter, de heer Beek, het doel van de vergadering uiteen. Na de op 15 Maart ge houden conferentie met de slijters inzake den melkprijs is door het bestuur besloten den prijs van 16Va cent te handhaven tot 1 April, van 1 April tot 1 Mei den prijs vast te stellen op 15 cent, en na dien datum den zotnerprqs nader te regelen. De slijters vonden dezen prijs te hoog, en stelden op hun vergadering voor 167a cent tot 1 April, daarna, tot 1 Mei 14 cent, franco stad. Het bestuur van den Melkveeboudersbond kan zich daarmede niet vereenigen. Spr. laakt in dit verband het door den heer Maters ter vergadering gesprokene betreffende vee houders, die voor minder willen leveren. De heer van der Veer heeft trouwens de woor den van den heer Maters reeds tegengespro ken blijkens zijn ingezonden stuk in de „Heldersche Courant", en te St. Maartens brug is blijkens een ingesteld onderzoek de toestand ook anders dan ter vergadering werd voorgesteld. De melkslijters zouden wel genegen zijn een prijs van 14 cent tot Üctober te willen zien gehandhaafd (on voorziene omstandigheden natuurlijk bui tengesloten). Het bestuur voelt hier wel iets voor en spr. zal gaarne van de vergadering vernemen of men dit voorstel wenscht te aanvaarden dan wel vrij wil blijven. Het voorstel van het Hoofdbestuur is van 1 April tot 1 Mei een prijs van 15 cent te handhaven. Verschillende aanwezigen verklaren zich ertegen een prijs van 14 cent te stellen, en wenschen zich aan het advies van het Hoofdbestuur te houden. Ook een voorstel om als middenprijs 14*/^ cent te stellen, wenscht de vergadering niet te accepteeren. Sommige der aanwezigen zijn bevreesd voor de concurrentie op Texel, waar door slechte organisatie gevaar bestaat dat men melk onder den prijs gaat verkoopen. Hiertegen over staat, dat een der beide Texelsche af- deeiingen blijkens het ingekomen schrijven, zich aan de besluiten der vergadering zal houden, en men is algemeen van meening, dat men zich niet moet laten bang maken door dreigementen van de ongeorgani seerden. De heer Wolmerstett, lid van het Hoofdbe stuur, verkrijgt het woord teneinde eens te kunqen uiteenzetten waarom een prijs als wordt voorgesteld noodig is. Algemeen wordt maar gezegd, dat de boeren O.W.ers zijn en uit winstbejag hun prijs maar willen handhaven. In een mededeeling in het Utr. Dagblad staat veel onzin vermeld; de cor respondent bespreekt wel het mooie weer en het uitloopende groen, maar dat er al voor de derde maal mond- en klauwzeer heerscht verzwijgt bij. Een buurman van spr. heerft 16 koeien; daarvan zijn er 4 aan mond- en klauwzeer gestorven; is dat dan een geld winning? Nu door allerlei omstandigheden de zuivelproducten wat omlaag gaan, moe ten er van de verdiensten der arme boeren dadelijk zes weken beknibbeld worden. Terwijl in de oorlogsjaren de kaasboeren beter af waren dan de zoetboeren, die van hun consumptiemelk geen kaas mochten fa- briceeren. De melk is een onontbeerlijk volksvoedsel wordt gezegd, maar terwijl alle andere artikelen duurder worden, zou de tnelk goedkooper moeten worden. Alles is tegenwoordig vereenigd in trusts, maar de melkveehouders hebben nog lang geen trust. Steeds hebben de mannen der weten schap de boeren voorgehouden: ontwikke ling, dan profiteert gij meer van uw bedrijf. Nu de boeren dat willen, worden ze uitge maakt voor al wat leelijk is. De regeering heeft goedkoope costuums beschikbaar ge steld. 't Kostte 12 millioen, er was wel nie mand, die ze wilde dragen, maar toch heeft het een hoop geld gekost. Voor het „onont beerlijke volksvoedsel" echter wordt geen geld beschikbaar gesteld. De publieke opinie, ook de pers, is tegen ons. In Amsterdam zal dr. Ringeling den toe stand eens hervormen. Hoewel rondom Am sterdam vele melkboeren wonen, haalt deze heer de melk uit Friesland en andere stre ken. Daarvoor zijn groote speciaal gefabri ceerde wagens noodig. Kost dit alles geen geld? vraagt spr. Maar als de boer om meer komt. Spr. heeft door bovenstaande willen uit eenzetten, dat de prijs zoolang mogelijk zal worden gehandhaafd. Ook omdat deze prijs aanvankelijk door den Min. is vastgesteld. Een van de redenen, dat de melk zoo duur wordt, is ook wel bet groot aantal slijters, lnplaats van een 40 zijn er wel 100 en die allen willen liefst een bestaan uit hun nering halen. Mocht er strijd komen, dan zullen de boeren moeten besluiten tot de stichting van een eigen melkinrichting, met b.v. een 25-tal karrijders. Eerst dan kan er sprake zijn van goede en goedkoope melk. Na eenige discussie wordt het voorstel van het Hoofdbestuur met algemeene stemmen aangenomen. Van April tot Mei zal dus de inkoopprijs 15 cent worden, hetgeen dus, baj een winst van 4 cent voor de slijters, eeat verkoopprijs beteekent van 19 cent. Uitvoerig wordt van gedachten gewisseld over de houding intenemeir, indien de slij ters weigeren de melk tegen dien prijs te accepteeren. Aan het bestuur wordt overge laten naar bevind van zaken te handelen; op voorstel van den heer Wolmerstett wordt een commissie benoemd ter assistentie van het bestuur, om eventueel de melk zelf uit te venten. Bij wijze van demonstratie tegen de houding der venters zal de melk dan door de boeren voor 18 cent worden uitgevent. De venters der boeren krijgen 2 cent belooning, terwijl het publiek zelf de andere 2 cent ont vangt. In geen geval zullen de melkveehou ders de melk voor hoogeren prijs dan 16 cent afleveren. Het bestuur der Melkcentrale zal van dit voorstel in kennis worden gestekl, met verzoek omgaand antwoord of het hier mee accoord gaat. De volgende tien boeren nemen op ziclt bij eventueelen strijd de melkdistributie te regelen: J. Kater, L. Bruin, C. Dissel, C. Hoogendijk, Jb. Blankman, A. Kuiper, Boel- sum, W. Blaauboer, J. Ambuul en Van de Velde. Enkele anderen zullen als reserve dienen voor mogelijke stagnatie. De stad zal in 10 wijken worden verdeeld. Verder worden eenige aangelegenheden van internen aard behandeld, terwijl ten slotte met algemeene stemmen besloten wordt tot 1 Mei door te gaan met leverantie aan de Heldersche Melkcentrale. Multutuli-huldiging. Zooals eene advertentie in ons blad aan kondigt, komt de tooneelspeler Hijntan Croi- set a.s. Vrijdag alhier een voordrachtavond houden van fragmenten uit Multatuli's wer ken. Deze voordrachtavond is bedoeld als eene herdenking van den honderdsten ge boortedag va den grooten denker en, schrijver. De heer Hijntan Croiset heeft als decla mator een goede naam. Gedurende een half jaar was hij leerling der Amsterdamscbe Tooneelschool, waar hij zich heeft onder scheiden door groote intelligentie, vooral op het gebied der dramatische kunst. En verschillende dagblad-recensies bevestigen dit. De „N. Arnh. Courant" vergelijkt hem met niemand minder dan Royaards; „de Telegraaf" vermeldde zijn goed geluid, zijn welverzorgde uitspraak, zijn bewonderens waardig uithoudingsvermogen. De „Eetns- bode" (Delfzijl) spreekt ook van zijn buig zame stem, die ook in het zachte duidelijk en helder bleef. „Alkmaarsche Courant": .Bij bet „Avondje van juffrouw Pie- terse" was de voorstelling van Pennewip, Stoffel, juffrouw Pieterse en de overige da mes van het gezelschap levendig en de ver schillende scènes werden zóó voorgedragen, dat het gehoor niet het geheel meeleefde en de spreker sonts even moest wachten door het onbedaarlijk lachen der bezoekers. Men verzoekt ons te melden, dat gedu rende de voordracht niemand binnengela ten wordt. Tusschen de verschillende num mers in is de gelegenheid er wel. Chr. Zangvereenlging „Zingt den Heere." Bovenstaande zangvereeniging gaf giste renavond voor een goed bezette zaal in „Tivoli" eene uitvoering voor leden en dona teurs, onder leiding van haar directeur, den heer P. Brizee. Medewerking verleenden de heeren Jan Hoogervorst tenor (Alkmaar) en J. A. van der Vliet, piatto, alltier. Het programma vermeldde een achttal nummers voor koor en solozang, waarvan wij er een viertal gehoord hebben. Het bekende „Vogel- wijn" van onzen stadgenoot, den heer C. W. Rusting, voor sopraansolo en koor, was een van de eerste nummers en viel, evenals de andere, ten zeerste in den smaak. Mejuffrouw Coba Coops zong op verdienstelijke wijze eenige sopraansoio's, terwijl Mendelssohn's Psalm 95" Voor soli, duo, koor en piano, bet programma besloot. De verschillende nummers werden luide toegejuicht. De uitvoering werd met gebed geopend en gesloten. 4e Sonate-avond Pala—van de Weg. Gisterenavond had de laatste van deze concerten plaats, gewijd aan modernere componisten. Als no. 1 van het zeer interes sante programma hoorden we een Sonate van den Groninger dirigent Kor Kuiler, dien wij tot nog toe slechte ais liederencomponist kenden. Zijn sonate, die vrij hooge eischen stelt aan de techniek der executanten, is boetend geschreven; vooral het Andante trof ons, evenals het Scherzo a la Espana, doch dan moet dit deel ook* zoo parelend gespeeld worden, als wij het gisterenavond hoorden. W jj moeten de beide heeren dankbaar zijn voor deze kennismaking met een product van eigen bodem, dat gehoord mag worden. De beide andere werken waren van Fran sche componisten; we meenen tenminste r raiick (geboren in 1822 te Luik) wel 'n Iranschman te mogen noemen, daar hij zqn opleiding grootendeels te Parijs ontving, waar hq in 1872 leeraar werd, voor orgelspel, aan het Conservatoire, en in 1890 overleed. Hoewel niet chronologisch, leek het ons toch goed gezien de Sonate op. 13 van den thans ruim 70-jarigen Directeur van het Conservatoire te Parijs, Fauré, te spelen vóór die van zijn leermeester en vriend Franck. Trouwens, in zijn liederen en kleine piano- werken hooreu we Fauré op zijn best, en terecht is liq genoemd „1'houune qui possède le charme tin degré que nul, depuis Cou- perhi et Dandrieu, n'a su atteindre en Fran co Zoo is zqn Sonate op. 13 zeer zeker een werk, dat zéér de moeite waard is, maar soms ontbreekt de groote lijn (wat van Franck niet te zeggen is), al moeten we zéér bewon deren de vloeiende melodische stroom, die hq ons te hooren geeft. Zooals deze avond een waardig slot vormde van deze, voor Den Helder geheel nieuwe kunstprestatie der H.H. Pala en Van de Weg, zoo was de Sonate in a majeur vatt César Franck gisterenavond het hoogtepunt. Op het eerste gehoor lijkt ze met eiken vorm gebroken te hebben, doch niets is minder waar dan dat. Haar bouw, schoon ingewik keld, is harmonisch in zijn ontwikkeling en volmaakt logisch. Het is een prachtig werk in elk opzicht, en de stijging is enorm. Ook aan dit meesterwerk deden de twee kunste naars alle recht wedervaren. Het dankbare publiek riep hen 'n „tot weerziens" toe, tenminste, zoo hebben wij het hartelijk applaus aan het slot opgevat en wie weet wat ze ons het volgend seizoen op dit gebied weer te genieten geven! ■u' 9' j Louis Davids en Margie Morris. Men verzoekt ons nog eens de aandacht te vestigen op de Cabaretvoorstelling op morgen in Casino door Louis Davids en Margie Morris („Hq, zij en de piano") in hun Hollandsch eu Ettgeisch repertoire. De kaartverkoop en plaatsbespreking geschiedt in het sigarenmag. van den heer Kokelaar tot morgenavond half zeven en daarna aait het loket van Casino. 0"c .38$/ -32 Tooneelvoorstelling „De Distel". Men verzoekt ons 't volgende te plaatsen: Na het groote succes van bovengenoemd stuk door het gezelschap _De Wilsons op 8 Febr. j.1. en op veler aandrang heeft de di rectie van „Casino" dit uitnemend gezelschap a.s. Zondag nog eens geëngageerd voor een herhaling van de boerencomedie „De Distel". Dit prachtvolle stuk van Jan Fabricius, ge speeld door de Wilsons en hun gezelschap, is in één woord schitterend te noemen. Men leze hieronder de beoordeeling van de op voering op 8 Febr. j.1. alhier: „Jammer, zeer jammer was het, dat de zaal niet uitverkocht was, eenige honderden meer hadden dan kunnen genieten van het sublieme spel van dit gezelschap, 't Stuk, gespeeld in het West-Friesche dialect, deed het geweldig, de lach, als gevolg van den zoo tiioof naar voren gebrachten zuiveren humor, was niet van de lucht en na elk bedrijf moest ettelijke malen worden gehaald. Het was geen wonder, want de toeschouwers ge voelden, dat hier ernstig werkende artisten vol liefde voor hun kunst aan het werk wa ren. Eene tooneelvoorstelling was het, welke op één lijn gesteld kan worden met die van de beste beroepsgezelschappen uit ons land. Alleen dé heer Jac. Wilson in zqn creatie van ouden koppigen boer was al een gang naar „Casino" waard. Het geheel was een stukje natuurleven, zooals wq zelden op onze planken zagen en het samenspel was van eene bijzondere voortreffelijkheid. Naar wij vernemen bestaat bij de directie van „Casino", gezien het artistieke succes, het plan de Wilsons binnenkort weder eens met dit stuk te engageeren. Laten de liefheb bers van goed tooneelspel dan aanwezig zijn, zij zullen ons voor dezen raad dank zeggen. Velen van hen, die Zondag aanwezig waren, zullen zonder eenigen twijfel wederom van de tooneelspelkunst van de Wilsons kouten genieten. „Men krijgt van het goede niet spoedig te veel".

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1