Tweede Blad. VAN DINSDAG 23 MAART 1920. gelden duitschland. PLAATSELIJK NIEUWS. Woensdag 17 Maart slaagde voor het Staatsexamen Radio telegrafist, gehouden te Rotterdam, onze plaatsgenoot den heer' W. Zegel, leerling der Eerste Heldersche •chool voor Radiotelegrafisten, Parallel weg 51. Rectificatie. In ons raadsverslag in het nummer van Zaterdag opgenomen, is aan het slot een zinstorende drukfout geslopen. Het is n.1. niet een ander „probleem", dat de drankbe strijders hebben te kiezen voor hun propa ganda, maar een ander embleem, een knoopje of iets dergelijks, omdat voor eenige jaren terug de verkoop van een blauw bloempje uitsluitend is vergund aan de Vereeniging ter bestrijding der tuberculose. kicsL- Malariabestrijding Uit eene advertentie in ons nummer van Zaterdag heeft men kunnen lezen, dat de A. G. O. het vraagstuk der malariabestrij ding, dat voor onze provincie zoo actueel is, ter hand zal nemen door het houden eener lezing over dit onderwerp. Vrijdag a.s. komt n.1. een Utrechtsch arts, dr. Weyerman, in Tivoli een voordracht houden over Malaria en de bestrijding daar van, welke voordracht met lichtbeelden zal worden toegelicht. Met het oog op het groote belang van dit onderwerp voor de volksgezondheid, ver wachten wij, dat velen van de gelegenheid zullen profiteeren om over deze zoo uiterst onaangename en in ernstige gevallen lang niet onschuldige ziekte wat meer te verne men. Kaartverkoop als gewoon bij den boek handel. Ziekenfonds „Helpt Elkander". Zaterdagavond hield bovengenoemde ver eeniging een vergadering. De president, den heer P. Goudswaardt, opende de ver gadering en gaf het woord aan den waar nemend secretaris, den heer J. A. Furst, tot het lezen der notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmeester, den heer L. Roggeveen, bleek, dat er in het tijdsverloop van 29 November 1919 tot 28 Februari 1920, was ontvangen 537.82 met een uitgaaf van 680.72, alzoo een na- deelig slot van 142.90. In kas was op 29 November 1919 1041.94, hier af het na- deelig slot van 142.90, geeft een kas op 28 Februari 1920 van 899.04. De reservekas had in dien tijd een ont vangst van 24, met een uitgaaf van 2, alzoo een voordeelig saldo van 22. Kas op 29 November 1919 113.41, hierbij het voor deeiig saldo van 22, geeft in kas op 28 Februari 1020 de som van 135.41. Na nog eenige huishoudelijke zaken sl^ot de president de vergadering. Steun voor het Weensche kind. Het plaatselijk comité tot hulpverleening aan de noodlijdende kinderen te Wjenen heeft van het Bestuur der afdeeling Hel der van de Onderofficiersvereeniging „Ons Belang" een bedrag van f 125.805 mogen ontvangen. Waai- de financieels toestand van het Co mité van dien aard is, dat van de 63 aanbie dingen tot verzorging van kinderen in ge zinnen er slechts van 50 gebruik kon wor den gemaakt, is het zeer begrijpelijk dat wij de gevers hartelijk dankbaar zijn. Hoewel erkentelijk en dankbaar voor den reeds ondervonden finantieelen steun en medewerking, meent het plaatselijk Comité deze gelegenheid te mogen benutten om er op te wijzen, dat voor het meerendeel der gezinnen, die bereid zijn kinderen 10 of meerdere weken in verzorging te nemen, het te bezwaarlijk is die kinderen boven dien nog van de onontbeerlijke kleeding en schoeisel te voorzien, zoodat het Comité, waar noodig, helpend moet optreden. Indien men nu verder weet dat de klee ding van de meeste der aangekomen kin deren, hoewel netjes onderhouden, zich toch in een erbarmelijk entoestand bevindt, b.v. tot in het oneindigen hersteld, bijna tot op den draad versleten en van inferieure kwa liteit, terwijl ook de schoenen en kousen over het algemeen te wenschen overlaten, soms van papier vervaardigd, dan kan men zich indenken dat heel wat van de finan ciën van het Comité in dezen duren tijd gevergd wordt. Moet daarenboven in enkele gevallen door het Comité ook nog voor ligging worden gezorgd, dan beloopen de minimum kosten voor een dergelijk kind 70.—, in welk ge val de uitrusting van het betrokken kind nog heel, heel sobertjes is en het Comité dan daarbij nog beschikt over de medewer king van H.H. winkeliers te dezer plaatse en de wfiriautoriteiten. Ware het dan ook niet dat de gezinnen, waarin thans kinderen in verzorging zijn opgenomen, eigenlijk meer doen dan hun financieele draagkracht gedoogd, het Comité had ook deze 50 kinderen niet kunnen aan vragen. En ach, de toestand in Oostenrijk en Duitschland is nog zoo diep treurig. Nog dezer dagen bereikte het Comité een smeek bede van een vader uit Weerien om toch zijn 2 dochtertjes van een anders onver- mijdelijken ondergang te redden door voor hen een plaatsje in een gezin beschikbaar te willen stellen. Ook bij de pleegouders komen verzoeken in voor broertje of zusjes, die thuis moesten blijven. En ieder klopt aan bij het Comité, nietwaar, dat is het lichaam waar ieders hoop en vertrouwen op gevestigd is. Steeds heeft tot nu toe ook het Comité bemiddeld kunnen optreden, maar helaas, zoo hiervoor reeds is opge merkt, de middelen beginnen te ontbre ken Wij doen daarom nogmaals een beroep op 'de mildheid van onze plaatsgenoten; ■teunt ons liefdewerk finantieel, zoo moge lijk kWsdkxg of wel neemt de geheele verzorging van ning. Opgaven een kind worden voor uwe reke- door alle genomen, gelden wJnoffV°m!Smin? \an misverstand deelen véreen kri.!™ k- e gelden door de vak- eezonriJn bHfen gebracht, worden op gezonden aan het Centraal Comité. Zaterdagmiddag werd van de zijde der re geering te Berlijn gemeld, dat in een con- ieientie, waaraan behalve de regeerings- ertegenwoordigers, ook deelnamen verte genwoordigers der onafhankelijke socialis ten en der communistische partij, overeen stemming bereikt is op de volgende voor vaarden. De aanwezige vertegenwoordigers der regeeringspartijen zullen er bij hun fracties voor zoi'gen, dat bij de hervoring van het rijkskabinet en het Pruisische mi nisterie de personenquaestie volgens een daaraan voorafgaande overeenkomst met de organisaties van arbeiders en beambten, die aan de algemeene staking deelnamen, zal opgelost worden. Aan deze organisaties moet een beslissenden invloed op de econo mische en staatkundige wetgeving gegeven worden, met inachtneming van de rechten van de Nationale Vergadering. De voorwaarden zijn de volgende: Directe ontwapening van alle ontrouwe troepen, die aan de omwenteling hebben deelgenomen, en ontslag van alle beambten, die zich ter beschikking van de onwettige regeering hebben gesteld. Radicale zuivering van het beambtencorps van alle contra-revolutionaire elementen, zoowel in de plaatselijke bedrijven als on der do hoofdambtenaren. Zoo snel mogelijke democratiseering van de bestuurshervorming, met medewerking der organisaties van arbeiders en beambten. Direct aanvangen met de socialiseering van alle daarvoor rijp geachte ondernemin gen, met inachtneming der door de sociali- satieoommissie reeds voorbereide sociali satie. Overneming van de kolen- en kalisyndi caten door het rijk. Daadwerkelijke inbezitneming en even tueel onteigening der aanwezige levensmid delen, bestrijding der aanwezige levensmid delen, bestrijding van den woeker in stad en land. Staatsgarantie, dat deze voorwaar den vervuld zullen worden onder controle van bijzondere lichamen en met bedreiging van strenge bestraffing bij kwaadwillige onttrekking aan de verplichting tot afgé- ving. Ontbinding van alle contra-revolutionare troepen, in de plaats daarvan formatie van nieuwe troepen uit de kringen der betrouw bare republikeinsche bevolking, vooral uit de kringen der georganiseerde arbeiders en beambten, zonder echter een bepaalden stand uit te schakelen. Aan dit bericht heeft de regeering de nïe- dedeeling toegevoegd dat, naar zij hoopte, de staking nu spoedig zou zijn geëindigd. De regeering is thans naar Berlijn terug gekeerd. Gisteren zouden de verschillende fracties van de nationale vergadering te Berlijn weder bijeenkomen. Noske blijft blijkbaar als minister van verdediging. De sociaal-democratische fractie der na tionale vergadering, zoowel als het Cen trum- en de democraten namen een motie aan waarin Noske werd verzocht in dezen moeilijken tijd aan te blijven. Scheidemann, die op het beleid van Noske een scherpe kri tiek had uitgeoefend, heeft thans ontslag moeten nemen als voorzitter der sociaal democratische fractie. De toestand te Berlijn. Over het algemeen is de toestand te Ber lijn wel wat verbeterd, doordat de Baltische troepen die zich, naar men weet, te Char- lottenburg hadden verschanst naar Dö- beritz zijn afgemarcheerd. Af en toe, vooral in de voorsteden, had den echter nog botsingen plaats tusscheu arbeiders en de Rijksweer, waarbij dooden en gewonden vielen. Een bericht van Za terdag uit Berlijn meldt nog, dat de Rijks troepen op verschillende punten van de stad barricaden en loopgraven aanlegden. In het Oosten van de stad kwam het tot ernstige gevechten tusschen communisten en de troepen. Te Reinickendorf werd dooi de arbeiders de roode vlag geheschen. Omtrent de moordpartij te Schöneberg op Donderdag j.1. wordt nader gemeld, dat een 25 tal officieren van een der Rijksweerregi- menten door het volk werden aangevallen. De te hulp geroepen manschappen van den veiligheidsdienst voldeden aan den eisch der menigte de officieren te ontwapenen om ze dan ongehinderd te laten vertrekken. Toen de officieren in een auto gestapt waren, viel de menigte,- vele honderden personen sterk, weer op%en aan, rukte ze uit de auto en bewerkte ze met vuisten en messen. Ne gen officieren stierven dadelijk, terwijl er vijftien zwaar gewond naar een ziekenhuis moesten worden gebracht. De lijken der ge- doode officieren zijn verdwenen. Het ge peupel werd daarna door de veiligheids politie verdreven. De toestand in Westfalen. Nagenoeg geheel Rijnland en Westfalen was Zaterdag in handen der communisten, alleen Duisburg en Wezel waren nog niet door hen bezet, doch de val van deze plaat sen was spoedig te wachten. Essen werd Vrijdagmiddag genomen. Na gevechten, die verscheidene uren duurden, en waarin 300 dooden en talrijke gewonden vielen, werd de politie en de veiligheidsweer ontwapend. De Rijkstroepen die buiten de stad de aanval der Spartacisten wilden opvangen werden in den i-ug aangevallen door communisten uit de stad. Na hevige gevechten trokken zij terug op Wezel. Remscheid werd door de Spartacisten met kanonnen en houwitsers beschoten. I en gevolge daarvan vielen vele dooden. De communisten beschikken in hël^ industrie gebied over 10.000 goed gewapende man- scnappoB. Verder zijn zij in het bezit van een nen' gePa»tserde auto's en vliegtui- arbêidersleaer'erden ^erfbureaux voor het Voor looi, geoPen<l- machteloos dooA de - regeringstroepen eohWr spoedig JT1 gen,lge aantal Dit zal g anders worden. De Entente heeft n.1. toegestaan, dat de weerbaarheids- troepen tegen de communistische opstande lingen oprukken van het bezette gebied uit. De regeering zal thans betrouwbare regee- ringstroepen uit Zuid-Duitschland naar het industriegebied zenden. Uit Stuttgart wer den de Rijksweertroepen reeds Vrijdag daar heen gedirigeerd. De arbeiders van de Daim- ler-fabrieken trachtten het vertrek der troe pen met geweld te verhinderen, hetgeen echter niet gelukte. De groote strijd in Westfalen moet dus nog komen. Intusschen dreigt den commu nisten nog een ander gevaar, n.1. het gebrek aan levensmiddelen. De leiders in verschil lende groote plaatsen zien dit wel in en heb ben daarom onmiddellijke hervatting van het werk gelast; niet overal werd hieraan echter gehoor gegeven. De toestand in Saksen. Te Leipzig is de toestand verbeterd. Na vrij hevige gevechten dringen de rijksweer troepen tot in het hoofdkwartier der commu nisten. In Voigtland is de toestand vrij on gewijzigd. Verschillende berichten. Te Mannheim hebben de arbeiders van de wapenfabriek van Bopp en Reuter een revolutionnairen bedrijfsraad gekozen. Zij hebben de directeuren afgezet en zullen de fabriek verder zelf besturen. Het grootste deel der arbeiders en beambten is het hier niet mee eens. Volgens een later bericht heb ben ook de arbeiders van andere firma's, o. a. van Benz en Co., bedrijfsraden gevormd en het bedrijf in eigen beheer genomen. Uit München werd Zaterdag nog ge meld: Het is hier nog volkomen rustig, hoe wel er kenteekenen zijn van nieuwe spanning, die wel een gevolg zal zijn van de gebeurte nissen in het rijk. De burgerwacht, die tot 50.000 man is aangegroeid, is druk in actie en neemt overal goed bezette wachten in. vooral in de aanzienlijke stadswijken. Daar entegen worden de rijksweerbaarheidstroe- pen en de tijdelijke vrijwilligers naar Essen en Berlijn gezonden. De wagons zijn ver sierd met zwart-wit-roode vlaggen en de anti- smitische swartika. Men vreest, dat de sta king tegen Maandag opnieuw uitgeroepen zal worden. In Silezië en Breslau zijn de aan hangers van Kapp nog de baas. Tegen den opperpresident van Silezië is een vervolging wegens hoogverraad ingesteld. De algemeene staking te Breslau duurt voort. De arbeiders blijven bij den eisch, dat de militairen de stad zullen verlaten. Eerder wordt het werk niet hervat. t RUSLAND. Lenin's methoden. Lenin heeft volgens een draadloos bolsje wistisch bericht een toespraak gehouden in het al-Russische congres van arbeiders in het transportbedrijf te water. Lenin ver klaarde, dat het lot van de Sovjets grooten- deels afhankelijk was van de ontwikkeling van het transport te water. Als economische ondergang zal worden vermeden, moet het transportwezen worden hersteld. Langs de waterwegen moeten brandstoffen en bouw materialen worden aangevoerd. Het is noo dig de spoorwegen te herstellen, maar daar nevens moet het transportverkeer langs de waterwegen worden ontwikkeld. Geestdrift alleen is niet voldoende. Alleen organisatie, alleen erkenning der harde feiten, alleen hij die een krachtig gezag in het belang van het proletariaat kan vestigen, kan hier helpen. Aan het front van bloed loopt ons werk ten einde, zeide Lenin, nu moeten we, aan het front van den arbeid, waar de moeilijk heden grooter zijn, even groote volharding, inspanning en opofferingsgezindheid too nen. Ieder die niet met ons wil samenwer ken is onze vijand. Alleen in een krachtige worsteling, met een ijzeren militaire disci pline kunnen we zegevieren. Als ge zulk een discipline in het transportwezen te water in voert, zult gij dezelfde wonderen op uw ge bied behalen, als de laatste jaren door het Roode leger zijn verricht. FRANKRIJK. Ook de parlementsleden? De Fransche parlementsleden dreigen ook te worden aangetast door de salarisverhoo- gingsbacil: er is een wetsontwerp ingediend tot verdubbeling van de vergoeding van 15000 frs., welke zij thans genieten. Een hongerloon, geeft het „Journal des Debats" toe; maar een paar maanden gele den, toen de heeren zich verkiesbaar stelden, was die vergoeding ook 15000 frs. en toen heeft niemand bezwaren doen hooren. Het blad zoekt de oplossing in andere richting. Niet méér betalen, maar korter tijd vergade ren. Als de heeren volksvertegenwoordigers hun zaken in het Paleis Bourbon in drie maanden afdoen, dan'houden zij nog een mooi gedeelte van het jaar over om te wij den aan eigen belangen, en dan is de ver goeding van 15000 frs. een aardige bijver dienste. De landszaken zouden er waarschijn lijk niet slechter om gaan, en men ware ge spaard voor het pijnlijke schouwspel de wet gevers tot zuinigheid te zien manen, zonder nochtans zelf het voorbeeld te geven. De Kamer moet goed begrijpen: het gaat hier om haar prestige en haar gezag. ITALIË. De bolsjewistische waanzin. In een brief van den correspondent van het „Journal des Debats" vindt men nog enkele staaltjes van de wijze, waarop de Ita- liaansche agitatoren in hun ijver om de komst van den heilstaat voor te bereiden, te keer gaan. Vooral in de Romagna heeft hun drijven rampzalige gevolgen gehad. In het Ferrara- gebied hebben 70.000 boeren den arbeid neer gelegd en een veelbelovenden oogst grooten- deels verloren doen gaan. Het vee is naar de stallen gedreven, waar de dieren onver zorgd en zonder voedsel blijven. Gevolg: nieuwe verliezen, welke millioenen en mil- lioenen lire bedragen. Niet te tellen zijn de schuren, door brand vernietigd, de koebees ten en paarden, dood in de stallen gevonden, vergiftigd of verstikt. IERLAND. Een bende gewapende en gemaskerde mannen heeft zich met geweld een toegang gebaand tot het huis van den Lord Mayor van Cork, Vrijdagochtend om een uur. Zij j schoten hem met een revolver dood en gin gen er toen met een auto van door. VEREENIGDE STATEN. De bekrachtiging van het vredesverdrag geweigerd. De Amerikaansche Senaat heeft geweigerd het Vredesverdrag van Versailles te bekrach tigen. Wel was de meerderheid van de Se naat er vóór (49 tegen 35 stemmen), doch de vereischte meerderheid van 2/3 werd niet behaald. Het verdrag zal nu aan President Wilson worden teruggezonden. In verband met dezen uitslag heeft senator Knox fhans voorgesteld met Duitschland een afzonderlijken vrede te sluiten en de econo mische betrekkingen te hervatten. De „Times" verneemt nog uit New-York, dat vóór de eindstemming over de ratificatie van het vredesverdrag nog de 15e reserve op dat 'verdrag werd aangenomen, waarbij sympathie wordt betuigd met het streven van het Iersche volk en de hoop wordt uit gesproken, dat Ierland zal worden toegela ten als lid van den Volkenbond. In het debat over deze reserve, merkte de republikeinsche senator Kenyon op: Laten we de actie tegen Engeland staken. Wat zou den wij wel zeggen als er iemand in Engeland geld ging collecteeren voor de vrijheid der Philippijnen of van Hawaï. „Ik voor mij geef niets om een sympathie betuiging uit Ierland als dit moest gegeven worden tei* koste van een groot volk als Engeland." De meerderheid van den Senaat dacht er blijkbaar anders over en nam de 15e reserve aan. Het leger. Het Amerikaansch Huis van Afgevaar digden heeft de wet tot reorganisatie van het leger aangenomen. Volgens deze zal het leger 299.000 manschappen en 17.800 offi cieren tellen. De leider der republikeinen verklaarde, dat de uitgaven voor het leger een bedrag van 425 millioen dollar niet mogen over schrijden, hetgeen de helft is van de door het departement van oorlog gevraagde som. Duitsche oorlogsschepen naar Amerika. Het ministerie van marine deelt mede, dat maatregelen zijn getroffen om vroegere Duitsche oorlogsschepen naar Amerika te brengen. Het oorlogsschip „Ostfriesland", de lichte kruiser „Frankfurt" en eenige tor- pedobootvernielers zullen door een Ameri kaansche bemanning, die dezer dagen van New-York zal vertrekken, naar Amerika ge bracht worden, waar de schepen door des kundigen zullen worden bestudeerd, om ver volgens na een jaar gesloopt te worden. VEREENIDGE STATEN. Diefstal van platina. Met behulp van een valschen sleutel wist een dief zich den toegang te verschaffen tot het laboratorium van het „bureau of Stan- dards" te Washington, alwaar hij den ge- heelen aanwezigen voorraad platina ter waarde van 10.000 dollar stal. DE HAVENARBEIDERSSTAKING. De samenwerking in gevaar? Zondagmiddag had op het terrein van den voormaligen Parkschouwburg te Am sterdam een openluchtmeeting plaats, uit geschreven door het Plaatselijk Arbeidsse cretariaat. Het doel was de arbeiders op te wekken tot financieelen steun en daadwer kelijke solidariteit. De meeting, door een paar duizend per sonen bezocht werd vanaf twee platforms door de heeren J. B. Spanjer, voorzitter en C. Kitsz, secretaris van het P.A.S. geopend. De heer Witsz deelde mede dat het P.A.S. deze week in Amsterdam 26.000 in steun heeft ingezameld, terwijl de volgende week op 30.000 kan worden gerekend. De Am- sterdamsche Federatie van Gemeentewerk lieden heeft hiertoe alleen 14.000 bijge dragen. Vervolgens werd nu van de geïmprovi seerde spreekgestoelten het woord gevoerd door de heeren B. Lantsink Jr. H. Snee vliet, E. Bouwman en S. van den Berg. Allen wekten tot volhouden en daadwer kelijke solidariteit op. Laatstgenoemde betoogde dat alleen door uitbreiding der staking tot andere vitale bedrijven, de transportarbeiders den strijd zouden kunnen winnen. Financieel moeten de haven-kapitalisten den strijd winnen. Zij kunnen het nog wel 10 jaar volhouden, aldus spr. Daarom moet aan de staking uitbrei ding worden gegeven. In dezen zin zal in de eerstkomende dagen door den Centralen Bond een beslissing moeten worden geno men, anders zal de Federatie van Trans portarbeiders zich genoodzaakt zien de sa menwerking te verbreken. Tegenover de houding der werkgevers kan alleen een beslissing in bovengenoem- den zin succes hebben. In het bijzonder wekte deze spr. de Am- sterdamsche Federatie van Gemeentewerk lieden tot daadwerkelijke solidariteit op. Een dag Amsterdam in het donker te zet ten, zou meer succes hebben dan welken financieelen steun ook. Het parool der ar beiders moet thans zijn: Volhouden en uit breiden. Na afloop der meeting werd een optocht gehouden, waaraan door een duizend per sonen werd deelgenomen. Vooraan in den stoet werd een rood doek gedragen met het opschrift: Steunt de stakende Havenarbei ders. Toont u solidair. Voorafgegaan door een paar bereden agenten trok men langs de Nieuwe Heerengracht, waar een zestal marechaussée den stoet afsloten, langs den Amstel en Rokin naar het Beursplein, waai de optocht door den voorzitter van het P.A.S., den heer J. B. Spanjer, werd ont bonden. Gedurende de meeting en den optocht werd er druk met steunlijsten gewerkt voor de stakende havenarbeiders. Ook de ongeorganiseerden roerden zich met lijs ten. Incidenten tijdens den optocht deden zich niet voor. v Geen arbitrage. De hoofdbesturen van den Centralen Bond en de Federatie van Transportarbei ders, die te Rotterdam vergaderden, hebben Zaterdag den minister van arbeid een brief „verzonden, waarin wordt medegedeeld dat de discussies op 11 en 12 Maart j.1., in het parlement over de transportarbeiderssta king gehouden, in de besturen een punt van bespreking hebben uitgemaakt. De bestu ren zijn van meening dat door de wijze waarop en den vorm waarin het denkbeeld eener arbitrage in het conflict door den minister is naar voren gebracht, door de vakvereenigingen geen arbitrage kan wor den aanvaard. Bovendien wekt het bevreem ding, aldus het schrijven, dat het verzoek om arbitrage te aanvaarden, door den mi nister alleen tot de vakvereenigingen en niet tot de werkgevers is gericht. De organisatiebesturen der arbeiders ver klaren zich echter tot het aanvaarden van bemiddeling door derden bereid. Zij wijzen er echter op dat de werkgevers in het scheepvaartbedrijf met stelligheid hebben verklaard, niet van bemiddeling gediend te zijn. Afgezien daarvan wijzen zij er op, dat het, alvorens het tot bemiddeling zou kun nen komen, noodzakelijk zou zijn, onder leiding van een gezaghebbend, in het con flict neutraal persoon, besprekingen tusschen vertegenwoordigers der strijdende partijen te doen houden. Wanneer de minister voor zulk een bijeenkomst een uitnoodiging tot de besturen der vakorganisaties zou rich ten, zullen zij daaraan volgaarne gehoor geven. Uitsluiting in het meubelmakersbedrijf? In het geheele land is Zaterdag aan de gezellen in het Meubelmakersbedrijf en aan verwante vakken meegedeeld, dat zij uiter lijk 25 Maart de voorwaarden der patroons hebben te aanvaarden. Zoo neen, dan wordt de uitsluiting 27 dezer een feit. Congres van het N. A. S. Het Nationaal Arbeids-Secretariaat houdt op de beide Paaschdagen en op 6 April haar congres te Arnhem in „Musis Sacrum". Aan verschillende aangesloten federaties en vereenigingen zijn voorstellen ingekomen dat het N. A. S. -bestuur zal aftreden, in ver band met de aangegane samenwerking met het N. V. V. De Ned. Fed. van Transport arbeiders stelt voor de samenwerking met het N. V. V. inzake de duurtebestrijding te verbreken. In behandeling komt voorts o.a. een reso lutie, voorgesteld door het N. A. S.-bestuur, luidende: Het Congres, enz., overwegende, dat de principieele doelstel ling van de Onafhankelijke Vakbeweging, de socialiseering van grond- en arbeidsmidde len, gekomen is in de sfeer van de practische vakvereenigingspolitiek en een nadere en nauwkeurige uitstippeling van de taak der vakvereenigingen in het productie- en dis tributie-proces noodzakelijk is; besluit tot de benoeming van een commis sie, die tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar en rapport uit te brengen over: 1. a. welke industrieën, bedrijven en on dernemingen thans reeds voor socialisatie geschikt moeten worden geacht; b. in welk opzicht en in hoeverre de on afhankelijke vakvereenigingen medezeg genschap moeten verlangen en aanvaarden in deze gesocialiseerde industrieën, bedrij ven en ondernemingen; 2. a. op welke wijze de principieele doel stelling van de onafhankelijke vakbeweging in het algemeen dient en kan worden ver wezenlijkt; W. op welke wijze de onafhankelijke vak beweging hare in de beginselverklaring om schreven taak kan vervullen en haar invloed en de uitvoering dezer taak practisch ge waarborgd moet worden met betrekking tot het productieproces in het algemeen; 3. Het rapport der Commissie wordt ten spoedigste aan de aangesloten organisaties toegezonden. 4. Nadat de organisaties van het rapport kennis hebben kunnen nemen, roept het N. A. S.-bestuur een buitengewoon socialisatie- congres bijeen, ter definitieve vaststelling van de in het rapport vervatte voorstellen en opvattingen. Voorts is er een voorstel om een actie te gaan voeren voor een zes-urigen arbeidsdag. Het hoofdbestuur doet het volgende voor stel: Het Congres besluite een Commissie te benoemen, die een onderzoek instelt naar de mogelijkheid om aan het N. A. S. een instel ling te verbinden, welke aan de besturen van Federaties en Bonden en andere organen der Onafhankelijke Vakbeweging, inlichtin gen en gegevens verstrekt van sociaal-eco- nomischen, industrieelen en financieelen aard, met betrekking tot de conjunctuur in de bedrijven. Tevens ontwerpt de commissie een sche- Ingozonden mededeeling. Iedere uitgeputte vrouw diende dit te weten. Zorgen en overwerking veroorzaken de meeste zenuwachtigheid en nierkwalen bij vrouwen. Uitgeput voor de dag begint en te ver moeid om de noodige rust te genieten na afloop van het werk dat is wat zich iede- ren dag voordoet, als de nieren aangedaan zijn. Hoofdpijn, duizeligheid, rugpijn, urine- kwalen, bloedarmoede en vreemde pijnen, die komen en gaan, zijn de eerste aanwijzin gen van onzuiver bloed en vatbaarheid voor urinezuur, te wijten aan nierzwakte. Om gezond te worden en der gevaren van rheumatiek, blaassteen, waterzf, ontsto ken nieren en urinezuurvergiftighïg te ver mijden, dient gij onmiddellijk te beginnen met een eenvoudige, goed geregelde voeding, frissche lucht en rust, en uw zorgen en over werking ter zijde te zetten. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen uw herstel bevorderen, want zij werken zacht doch rechtstreeks op de nieren en blaas, alle nier-organen verzachtend en versterkend. Zelfs in gevorderde gevallen van nierziekte hadden Foster's Pillen opmerkelijk succes. Vrouwen zullen haar behulpzaam vinden op alle tijden van nier- of urinestoornissen. Men dient te onthouden, dat Foster's Pillen hoe genaamd niet op de ingewanden werken doch uitsluitend op de nier-organen. De handteekening van James Foster op de verpakking waarborgt de echtheid. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Den Helder verkrijgbaar bij A. ten Klooster, Keizerstr 93, a 1.75 p. doos of 10.— p. zes doozen

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 3