Een nieuw Fokker-toestel. De Fokker-fabriek is bezig met den bouw van een nieuw verkeersvliegtuig. Met den bouw hiervan verkeert men reeds in een ver gevorderd stadium en hoogstwaarschijnlijk wordt reeds binnen zeeir korten tijd met dit toestel gevlogen. Het is een parasol-eendekker van onge veer 15 meter vlucht en met vrij dragende houten vleugels. De 180 paards B. M. W.- motor geeft aan het toestel een snelheid van 180 K.M. per uur, een buitengewone prestatie! Het kan 6 passagiers meene men en misschien zullen Lt. Doorman en Lt. Nieuwenhuis met dit toestel den tocht naar Indië maken. (Tel.) Drooglegging van de Zaanstreek. Evenals de gemeenteraad van Koog aan de Zaan heêft thans ook de raad van de aangrenzende gemeente Zaandijk besloten tot het verbod van verkoop en verstrekking van sterken drank in vergunningslokalen van des Zaterdagsmiddags 12 uur tot des Maandagsmiddags 2 uur. Een gelijk voor stel is in den Zaandamschen gemeenteraad ingediend, waar de aanvaarding eveneens goede kans van slagen heeft. de Haagsche inbrekersbende, Jungschlager, Donderdagnacht door de politie te Brussel gearresteerd. Zooals bekend is, was door de justitie al hier de aanhouding verzocht van den be- ruchten inbreker Jungschlager, verdacht van een groot aantal inbraken en poging tot doodslag op den agent van politie Be vers; zelfs was een premie van J 500 uitge loofd aan hem, die de Justitie eenige mede- deeling kon doen, waardoor zijn arrestatie mogelijk was. Tijdens de terechtzitting van j.1. Donder dag, waarin enkele leden der bende terecht stonden en waarbij de verdediger zijn leed wezen uitsprak, dat de hoofddader aan de handen der politie ontkomen was, kreeg de Justitie alhier een telegram van de politie te Brussel, meldende, dat aldaar in den af- geloopen nacht een Nederlander was gear resteerd, verdacht van inbraak, die zonder pas in België gekomen was en wiens signa lement volkomen overeenkwam met Jung schlager, wiens aanhouding was verzocht. Onmiddellijk na de terechtzitting vertrok de inspecteur van den Justitieelen Dienst, de heer Smith, met den rechercheur Berg man naar Brussel, waar zij in den aange houdene onmiddellijk den lang gezochten herkenden. Bij het zien van den inspecteur ontstelde J. merkbaar en bekende onmiddellijk, dat hij een valschen naam had opgegeven. Hij was in een der voorsteden van Brus sel gearresteerd en daarbij in het bezit ge vonden van een aantal inbrekerswerktui gen, een geladen revolver en een masker. Het bleek, dat hij daar in de omgeving in drie huizen door middel varf boring ge tracht had in te breken, volgens hetzelfde systeem, waarmede hij ook in den Haag werkte. Reeds eenige andere inbraken wa ren te voren geconstateerd, waarbij ook op dezelfde wijze was te werk gegaan. J. zal eerst door de Belgische Justitie ge straft worden en daarna aan de Nederland - sche Justitie worden uitgeleverd. Voor den Haag alleen wordt hij verdacht van meer dan twintig inbraken. Dat de uit roeiing van deze bende van groote beteeke- nis is geweest moge blijken uit het feit, dat de laatste drie weken geen enkele inbraak meer in het Stadskwartier van de Laan van Meerdervoort heeft plaats gehad. Doodelijk schermongeluk aan de K. M. A. Zaterdagavond heeft aan de Koninklijke Mil. Academie te Breda een droevig onge val plaats gehad. Sinds den negentienden Maart werden in de schennzaal der Academie door de cadet ten onderlinge schermwedstrijden gehou den. Een der partijen op sportsabel werd geschermd door cadet-vaandrig-titulair van het tweede studiejaar infanterie in Neder landsch-Indië, E. P. van Stenis. Toen deze zijn tegenpartij wilde aanvallen liep hij on gelukkigerwijze in den sabel van zijn tegen stander, waardoor Stenis halsslagader werd getroffen. De officier van gezondheid der Kon. Mil. Academie was terstond ter plaat se, doch stond machteloos. De getroffene overleed onmiddellijk aan inwendige ver bloeding. Gelukkig heeft niemand schuld. De dek kingsmiddelen en de schermwapens waren van. voorgeschreven model. Het toezicht was behoorlijk geregeld. De schermwedstrijden waren onmiddel lijk gestaakt. De geheele Academie rouwt; allen zijn sterk onder den indruk. Van Stenis was door zijn chefs zoowel als door zijn kameraden zeer bemind. matisch plan van de taak eener dusdanige instelling. Een voorstel van de organisatie van Han- delspersoneel luidt: Het N. A. S.-bestuur steune de pogingen tot oprichting en sluite zich aan bij de Inter nationale Revolutionnaire Vakcentrale, welke pogingen zijn gedaan door de Russische en Italiaansche arbeiders. De Zuiderzeewerken. Verschenen is no. 3 (Maart 1920) van jaar gang I van het Maandschrift betreffende de Zuiderzeewerken. Hieruit blijkt, dat met ingang van 1 Maart 1920 de vanwege de Staatscommissie inzake hooge waterstanden in verband met de af sluiting der Zuiderzee geplaatste diepmeters, vermeld in het eerste maandbericht, aan den dienst der Zuiderzeewerken in beheer en onderhoud zijn overgedragen. De plannen voor de beteugeling van het Amsteldiep zijn gereed gekomen en aan den Minister van Waterstaat gezonden. Tot de uitvoering van dit werk zal ver moedelijk in den zomer van 1921 worden overgegaan. De belasting van den ex-kroonprins. Bij Koninklijk Besluit is goedkeuring voorloopig onthouden aan den hoofdelijken omslag van den Kroonprins en de beide heeren van zijn gevolg. Uit de sigarenindustrie. Aan de sigarenmakers en ander personeel is op eenige fabrieken te Eindhoven en om geving het werk opgezegd wegens overpro ductie en slapte. Op tal'van andere fabrieken is de arbeidstijd belangrijk beperkt. Ook de nieuwe loonregeling volgens het collectief arbeidscontract is van ernstigen invloed op den bedrijfstoestand, daar tal van daarin ver vatte regelingen zwaar op den kostprijs drukken en den afzet van het product ver lammen. In fabrikantenkringen, zoowel in die der noordelijke als in die der zuidelijke bonden, heerscht agitatie over het optreden der be- stuursafgevaardigden, die, steunende op een oud mandaat, alle regelingen met de arbei dersafgevaardigden hebben tot stand ge bracht zonder voeling met de fabrikanten te houden. Waardeering van geestelijken arbeid. Het Haagsche Corr. Bureau meldt: Naar gemeld wordt is het bestuur van de Sociaal-Technische Vereeniging voor De mocratische Ingenieurs en Architecten voor nemens een actie in te leiden, welke een betere waardeering van geestelijken arbeid ten doel heeft. Wel zijn reeds van verschil lende zijden pogingen gedaan tot aaneen sluiting, welke dan leidden tot het oprich ten van vereenigingen of centrales, waarin bepaalde vakgroepen vertegenwoordigd wa ren, maar hierbij werden gewoonlijk slechts de belangen van een bepaalden groep op den voorgrond gesteld. Het bestuur van bo vengenoemde vereeniging hoopt nu dit streven te kunnen bevorderen, daar er in dezen tijd een miskenning van de beteeke- nis van geestelijken arbeid als maatschap pelijk verschijnsel overal valt waar te ne men, wat allerminst gewenscht is. Reizigers uit Berlijn. Zaterdagavond te tien uur is aan het Cen traalstation te Amsterdam voor het eerst sinds eenige dagen weder een trein uit Ber lijn aangekomen, die, zooals men zich kan voorstellen, overvol was. Onder de terugkee- rende reizigers behoorden de heer F. M. Wi- baut, wethouder van Amsterdam, en de heer De Roode, hoofdredacteur van „Het Volk", die, gelijk bekend is, te Berlijn aan confe renties vanwege de tweede internationale hebben deelgenomen, welke ten doel had de meerderheidssocialisten en de onafhankelij- ken tot elkaar te brengen. Naar men weet, hebben deze pogingen gefaald. Eenige dagen hebben ze te Berlijn op reis gelegenheid moeten wachten. Reizigers deelden mede, dat bedragen van 25.000 Mark aangeboden zijn voor vervoer per auto van Duitschlands hoofdstad naar de Nederlandsche grens. De thans aangekomen trein is Vrijdagavond uit Berlijn vertrokken. De route ging niet langs door Spartacisten bezette stations. Op een enkel traject moest men des nachts rijden met gedoofde lichten, aangezien daar volgens geruchten kort te voren op treinen geschoten was. goals 45—24 31—22 50—23 36—24 29—29 29—29 20—23 19—43 21—43 24—43 R. C. H. 18 Schoten 18 Z. F. C. 18 Z. V. V. 18 Hollandia 18 E. D. O. 18 Amstel 18 Alcm.Victr. 18 O. D. E. 18 Neerl. 18 INGEZONDEN De woningnood, de huurverhoogingen en de woningeischen. Ir. J. H. Faber, redacteur van het nieuwe Tijdschrift voor Volkshuisvesting in gezel schap van drie sociaaldemocraten, schrijft in Econ.-Stat. Berichten naar aanleiding van de indiening der huurwetten o.m.: Indien de prijzen van geld, materiaal en arbeid niet dalen, en ziet het daarnaar uit? dan staan wij voor prijzen van nieuwe ar beiderswoningen van 12 per week en daarboven en zouden wij de huren van alle gelijkwaardige oudere arbeiderswoningen tot dat peil of daarboven (gunstiger situa tie) moeten opvoeren. Is dat mogelijk of wenschelijk? Ik geloof niet, dat velen deze vraag da delijk bevestigend zullen durven beant woorden, noch zullen ze het alternatief wil len aanvaarden, dat stad en land de ver schillen blijven bijpassen. Een uitweg zou te vinden zijn in het denkbeeld de eigena ren te laten profiteeren van een hooger huur tot een bedrag van b.v. 40 pet. boven de huren van 1916 en verdere verhoogingen op te leggen ten bate van een gemeentelijke bouwfonds. Die verdere verhooging zou geenszins nog eens 40 pet. behoeven te zijn, omdat een vrij groot aantal woningen vermoedelijk 610 zou kunnen dienen om het passief op ééne nieuwgebouwde wo ning te dekken. In Duitschland wordt voor een dergelijke regeling propaganda gemaakt en al zie ik de talrijke bezwaren niet over het hoofd, wij staan voor een noodstand en een oplos sing dient gevonden want de bestrijding van den woningnood, zooals die thans gevoerd wordt, moet tot een catastrophe en tot stil legging van allen aanbouw leiden. Het zou mij te ver voeren, wanneer ik deze stelling uitvoerig zou willen toelichten, maar men bedenke slechts, dat het orediet van Rijk en gemeente geschokt is en reeds duurder dan crediet aan solide particuliere onderne mingen en dat de bouw van arbeiderswo ningen thans geheel, van middenstandswo ningen gedeeltelijk, op het crediet der pu blieke kassen is aangewezen. Men bedenke voorts, dat voor een reeks van jaren de aan bouw van 50.000 woningen per jaar noodig wordt geacht om weer te komen tot den toestand van 1914, die niet gunstig was, om dat ook toen reeds in verreweg de meeste genieenten woningschaarschte heerschte en allerlei krotten bewoond bleven. Neemt men nog aan, dat de nieuwe woningen gemid deld 5000 zullen kosten, dan is er met dien bouw jaarlijks een V« milliard gemoeid, waarvoor het Rijk zou moeten zorgen. Neemt men voorts aan, dat het jaartekort per woning 150 bedraagt, wat vermoede lijk te gunstig is, dan moet het Rijk in het eerste jaar, dat met volle kracht gebouwd wordt, 7V2 millioen gulden bijpassen, het tweede jaar 15 millioen gulden en zoo voort, elk jaar meer! En zijn die cijfers nog niet te gunstig gesteld? Hoe lang kan dat voort duren? De vraag stellen is haar beantwoorden, een woningpolitiek, die zulke perspectieven opent, kan geen toekomst hebben. Dat men nu van regeeringswege de huurprijzen wil opvoeren is dus zeer begrijpelijk, maar of de prijzen zoover opgevoerd kunnen wor den, dat het tekort verdwijnt of aanzienlijk vermindert, is al weer een quaestie, die niet met een enkel woord is te beantwoorden. Persoonlijk ben ik pessimistisch, omdat ik meen, dat de gunstige conjunctuur haar hoogtepunt heeft overschreden en ik voor een diepen val vrees. Gevolg zal dan zijn, Het Groote Plan. Er wordt zoo vaak en zoo belangstellend naar den stand van zaken betreffende Het Groote Plan gevraagd, dat eenige mededee- lingen zeker velen welkom zullen zijn. De gelden blijven geregeld inkomen; het totaal-bedrag bedraagt reeds meer dan acht en zestig duizend gulden. Dit is weliswaar niet voldoende om den aankoop en den ver bouw van „Ons Genoegen" te betalen, doch daar de betalingstermijn op 1 Mei is gesteld, heeft het bestuur van het Centraal Genoot schap thans tot aankoop besloten. Voor aankoop en verbouwing zijn honderd duizend gulden noodig, er zal dus tot 1 Mei ruim vijf duizend gulden per week moeten binnenkomen, om het vereischte bedrag bij een te hebben. De plannen voor den verbouw zijn gereed en binnen weinige dagen zal met het werk een aanvang worden gemaakt, voornamelijk bestaande in een nieuwe inrichting van het hoofdgebouw en de eetzaal. De architect hoopt, dat het nieuwe koloniehuis in de tweede helft van Juni door 150 kinderen zal kunnen worden betrokken. Inmiddels is met de uitvoering van een ander deel van Het Groote Plan reeds een aanvang gemaakt. De bijbouw van geleid sterskamertjes in 't Rivierhuis te De Steeg is gereed. De uitbreiding van het Emina- Kinderhuis te Wijk aan Zee en van het Huis Heelsum te Heelsum elk met 25 plaatsen is onder handen en zal vóór Mei voltooid zijn. Met de uitbreiding van het aantal dienstver trekken in de huizen „Zwartendijk" en „Ker- dijk" te Egmond aan Zee is een aanvang ge maakt; ook hiermee moeten de aannemers voor half Mei gereed zijn. Voorloopig hoopt het bestuur dit geld te dekken door een hy potheek; hoe eer die echter afgelost is, hoe beter. Want in 1920 moet aan het Noorderhuis bij Hoogeveen begonnen worden; de noorde lijke provinciën moeten zooveel voor reis geld betalen, sinds op de spoorwegen voor het vervoer der kinderen geen reductie meer wordt verleend, dat het noorden niet langer op een eigen huis kan wachten. Laat ieder, die dus nog wat voor het Ne derlandsche zwakke kind over heeft, zich haasten dit bedrag te zenden aan het nu wel bekende adres van Th. M. Ketelaar, Joh. Verhulststraat 9, Amsterdam. Postrekening 16038. UIT DEN OMTREK Callantsoog. Op de nieuwe kiezerslijst komen voor de namen van 231 vrouwelijke kiezers voor de Tweede Kamer, 231 voor de Provinciale Sta ten en 207 voor den gemeenteraad; 260 man nelijke kiezers voor de Tweede Kamer, 260 voor de Provinciale Staten en 237 voor den Gemeenteraad, totaal 491 kiezer voor de Tweede Kamer, 491 voor de Provinciale Sta ten en 444 voor den Gemeenteraad. In de Zaterdag 20 Maart gehouden ver gadering van stemgerechtigde ingelanden van den polder Callantsoog is tot heemraad herkozen de heer Jb. Vos Az. alhier. Alhier zijn op het strand gevonden en bij den strandvonder aangebracht eenige zwar te blikken bussen, met afmetingen van 18, 15 en 5 cM. Deze bussen hebben twee bin- nenbodems met 2 gaten en bevatten een van een vin voorziene metalen voorwerp en een cilindervormig voorwerpje, veel gelijkende op een jachtpatroon met aan beide eind- vlakken een gummi ring. Voorts heeft het metalen mechaniek aan een dun koper- draadje een blikken plaatje, waarop in het Engelsch de gebruiksaanwijzing is aange geven. Uit die gebruiksaanwijzing schijnen deze voorwerpen bommen te zijn, dus zeef gevaarlijk. Een ieder wordt dan ook aangeraden van deze voorwer pen af te blijven. Een ongeluk ligt op een klein plaatsje. Bijbaantjes van onderwijzers. Van algemeene bekendheid is, dat onder wijzers nog al klagen over de financieele waardeering hunner prestaties. Velen trach ten op allerlei manieren hun inkomsten te vergrooten. Het nieuwste op dit gebied kwam ons de laatste dagen ter oore, In een welvarend dorp, in het Noorden der provincie Groningen verdient een on derwijzer met slapen per nacht 1 gulden. Twee bejaarde dames, die zonder man volk in huis een groote villa bewonen, vin den dit in deze troebele tijden al te gevaar lijk. Zij gevoelden zich blijkbaar veiliger met een slapenden paedagoog. Onze onder wijzer gaat des avonds in de villa ter ruste, keert 's morgens naar zijn kosthuis terug en weet op deze manier zijn salaris met 365 'sjaars te verhoogen. (Tel.) Europeesche bruiden. Volgens de statistieken aangehouden aan de haven van Hoboken hebben de Ame'ri- kaansche soldaten, „the boys over there", van „over there" 3709 bruiden meegebracht. Van deze Europeesche dames zijn 2295 Fran- caises, 1101 Engelsche, 92 Luxemburgsche en 70 Belgische, de overige 151 dames zijn van andere nationaliteit. SPORT GEMENGD NIEUWS, De Haagsche inbrekersbende. De hoofdman gearresteerd. Thans is ook de beruchte hoofdman van Midden-Engeland mijn nog slapend kinder brein tot leven gewekt. Ik kwam in kennis met een voor mij nieuw soort wezens: tantes. Zij hadden allemaal koude, blauwe oogen, lieten alles wat zij zeiden door „Oh" vooraf gaan, en pakten mij omzichtig aan. Ik weet nu, dat ze bang waren, dat ik hen zou bijten. In diep vertrouwen vroeg ik Sulti, of zij vrouwen waren. Sulti stak haar khi in de hoogte en antwoordde van neen: het waren dames. Ik was niet bijster op hen gesteld; ook beviel het huis mij niet de kamers waren, naar mijn meening veel te groot, en er vielen zware schaduwen in, die mij bang maakten; het land stond mij evenmin aan het regende er bijna iederen dag. Er waren wel dingen, die dit alles weel een beetje goed maakten open vuren bij voorbeeld, en aardige poppetjes op den bodem van een Chineesche kom. Die verloren nooit hun bekoring, en er bestond nooit kans dat je er genoeg van kreeg daarvoor was het naderen van deze heerlijkheden te moeilijk: de open vuren waren omheind door scher men van ijzerdraad, waarbij bovendien ge dienstige en hulpvaardige groote menschen altijd de wacht schenen te houden, en de aardige poppetjes kon je pas te zien krijgen, na het gebruik van een ondenkbare hoeveel heid brood en melk. In dien tijd ook werd ik mij bewust hoe heerlijk vrij die „groote men schen" waren. Sulti vertelde me, dat ik ook eens groot zou worden, als ik zoet was. Ik was vast besloten om, waimeer dat „eens" er was, nooit meer een mond aan melk en brood te zetten, en den geheelen dag binnen het vuurscherm door te brengen. Temporamutatur! Negentien jaar later kwam ik tot de slotsom, dat ik veel van melk en brood hield, en niat graag mijn Daarop volgden twee drukke jaren. De familie reisde gedurende dien tijd voorna melijk in Koerdistan een land, dat de Europeanen steeds Armenië zullen blijven noemen. Daar ontdekte Papa de forten uit den tijd van Tiglathpileser en daar verloor hij zijn vrouw. Wij waren gekampeerd op een heuvel, dicht bij Khairan; hij had in Moesj iets te doen waar haast bij was, vertrok en dacht spoedig terug te zijn; liij werd echter opge houden, en toen hij terugkeerde, moest hij hooren, dat zij dood was, en reeds begraven in het Oosten kan men daar nooit lang mee wachten door JESSIE DOUGLAS KERRUISH voor Nederland bewerkt door L. ALETRINO. Het bestaan van Mrs. Jerningham werd dus beschouwd als een voldongen feit. De andere dames van Mosoel lieten zelfs een openlijke critiek op Mrs. Jerningham's haar achterwege. Na een kort verblijf te Mosoel, juist lang genoeg voor haar om gewend te raken aan Europeesche rokken en zadels, woonden zij nog enkele maanden in Moesj, om daarop naar Assyrië te gaan, waar zij in het ver volg een groot gedeelte van het jaar zouden doorbrengen. Te Mosoel aanschouwde ik het eerste levenslicht, daar vertoonde ik mij het eerst aan de blikken eener nieuwsgierige wereld. Mijn haar opvallend vol en lang, warm van kleur, en met een witblonde lok ^an voren stelde het vertrouwen onzer vrienden op zware proef, maar zij zeiden, gelijk past, dat ik waarschijnlijk een terug slag was, van Papa's bed-oud-overgrootou- ders. Dat ik Rathia gedoopt werd, gaf geen aanleiding tot gepraat in Aziatisch Tur kije is het geen gewoonte de kinderen naar hun ouders te noemen, en bovendien, was de naam van mijn moeder Sourma al ver gat ze ook soms te antwoorden, wanneer Papa haar aldus aansprak. HOOFDSTUK II Alles wet mijn moeder betreft, weet ik natuurlijk slechts van hooren zeggen. Van anderen weet ik ook, dat Papa's hart een tijdlang gebroken was; hij vluchtte uit het Oosten, waarbij hij mij en Sulti met zich medenam. Sulti is een Armenische; zij was dienares van Rathia Khan geweest, toen deze nog op den Nebbi-Jonoes-heuvel woonde, en toen haar meesteres gestorven was, zocht zij een nieuwen dienst niets is natuurlijker. Zoo werd de nieuwe Mrs. Jerningham haar mees teres, en thans was Sulti mijn verzorgster. Zij hield ontzettend veel van mij en gaf mij voortdurend standjes, zooals een Oostersche kindemeid steeds doet. Uit dezen tijd dateeren ook mijn eerste bewuste herinneringen. Misschien had de geweldige overgang van West-Azië naar

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 4