Cor Staalman'; Rijwielhandel, NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Binnenhaven 3, Grootste omzet. Laagste prijzen. Het meest gesorteerd. No. 5223 DONDERDAG 25 MAART 1920 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr.. HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Door in Uw inkoopen ie doen, bevoordeelt ge U zeiven. HELDERSCH AB Heldersche Zondagsblad Modeblad 2 ONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: ,e Ct. per 3 mnd. f 1.40 franco per post f 1.60. Buitenland f 2.40 )lad - 0.57V,o.651.05 i 0.951.051.30 - - 0951.05. Losse nummers der Courant 4 ct. AD VERTEN TIËN. 20 ct.'p. regel (galjard). Ingez. mededeelingen (kolombr. als redact, tekst) 60 ct. Kleine advert. (gevr., te koop, te huur) v. 1 tot 4 regels 50 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder nr. 10 ct. p advert. extra). Bew.-exempl. 31/» ct. Adv. op bep. aangew. pl. worden 25 °/o hooger berekend. BUITENLAND. DUITSCHLAND. De toestand. In verband met de tusschen de regeering en de onafhankelijken gesloten overeenkomst wordt gemeld De algemeene staking zal onmiddellijk op geheven, althans zal het consigne daartoe gegeven worden. Doch te Berlijn zullen alle regeeringstroepen uit de voorsteden en straten teruggetrokken worden tot de Spree-linie. Hetgeen zeggen wil, dat de arbeiders de baas zullen zijn in alle voorsteden en in geheel Berlijn, behalve het centrum, waar de regee ringsgebouwen zijn gevestigd. De regeerings troepen zullen een gereserveerde houding moeten aannemen, vooral in het Ruhrgebied. Zoo luiden de voornaamste nieuwe bepalingen van het compromis. Bepalingen, zoo rekbaar, dat conflicten over de uitlegging bijna niet kunnen uitblijven. Zal de regeering naar een voorstad van Berlijn geen troepen mogen zenden, indien daar officieel de radendictatuur wordt uitge roepen en deze sovjetregeering bevelen geeft, die in strijd zijn met de rijkswetten Hoe ver mag de „gereserveerde" houding der regee ringstroepen gaan tegenover een uitdagend optreden van de Spartacisten Zóó sterk zijn de afgevaardigden der arbei ders bij deze onderhandelingen doordrongen van den kans op conflicten bij het ten uitvoer leggen van het compromis, dat zij onmiddellijk nadat de overeenkomst was bereikt, officieel in een plechtige verklaring hebben meegedeeld dat zij onmiddellijk zullen overgaan tot het opnieuw afkondigen der algemeene staking, indien de beloften worden geschonden. En de ona/hankelijlre „Freiheit" voegt dadelijk de bedreiging hieraan toe„De eerste etappe is bereikt. De volgende etappe moet zijn de in bezitneming van de politieke macht dpor een uit de arbeidersklasse gevormde regeering." De toestand in Westfalen. Uit Dusseldorf werd gisteren aan het Hbl. gemeld: De algemeene militaire toestand is, vol gens het oordeel van militaire kringen, die in staat zijn den toestand objectief te be- oordeelen, door hun groote overmacht zeer gunstig voor de revolutionaire troepen. Bij Wesel zijn in het geheel 5 a 6000 man rijks- weertroepen geconcentreerd, die van de boe ren en de overige bevolking voortdurend versterking krijgen. Daartegenover staat een tenminstezeven of acht maal grooter aantal Spartacisten, die van allerlei modern oorlogstuig voorzien zijn en uit het indus triegebied nog steeds nieuwen toevoer van mannen krijgen. Sedert gisteren is een ge regelde stellingsoorlog aan den gang; loop graven zijn aangelegd. De wijze waarop de Spartacisten oorlogvoeren, rechtvaardigt de meening, dat een groot aantal vroegere offi cieren in hun geleideren strijdt en hen aan voert. De burgemeester van Hagen deed verslag van de onderhandelingen, die hij en andere vertegenwoordigers van het Ruhrgebied te Berlijn met regeeringspersonen gevoerd hebben over de quaestie van de levensmid- delenvoorziening van het Ruhrgebied. De Nederlandsche regeering heeft bij deze be sprekingen elke levering van levensmidde len aan Duitschland geweigerd, zoolang daar nog ergens een radenrepubliek bestaat. De Nederlandsche gezant te Berlijn heeft ver klaard, dat men daaronder verstaat elk be stuurslichaam, dat, buiten de grondwet om macht uitoefent, onverschillig of het zich „Aktionsausschuss" of anders noemt. Die Fransche kolencommissie is van Essen naar Frankrijk vertrokken om daar verslag te doen van den toestand in het Rijnsch- Westfaalsche industriegebied. De Entente eischt de onmiddellijke ontwapening der ar beiders. Haar vertegenwoordigers hebben kort en bondig verklaard, dat de Franschen in Westfalen zouden binnenrukken, wanneer niet dadelijk de orde werd hersteld. Omtrent cie mededeelingen door den rijkskanselier in deze conferentie gedaan, kan vermeld worden, dat de regeering niet geneigd is, den Beneden Rijn en Westfalen door Engel- schen en Franschen te laten bezetten, zon der van te voren, als het niet anders kan, een poging te hebben gedaan om met wapen geweld de orde in het Ruhrgebied te her stellen. Uit Keulen is bericht ontvangen, dat de Engelschen de gebeurtenissen nauwkeurig volgen en onmiddellijk het industriegebied zullen binnenrukken, als daar de radenre publiek wordt uitgeroepen of er iets derge lijks gebeurt. In het district Solingen is de algemeene staking, die zeven weken geduurd heeft, met een volkomen nederlaag voor de arbei ders geëindigd. Zij hebben door deze staking rond 300 millioen mark loon moeten missen. Volgens de „Mtinstersche Anzeiger" was de opstand in Westfalen reeds lang te voren voorbereid, doch is de uitbarsting door de staatsgreep van Kapp verhaast. Tegelijk met de aanvallen van het roode leger in het Westen, zou het Russische roode leger tegen Polen oprukken en Trotzky meende, dat hij in Juli voor Berlijn zou staan. De organisatie van het roode leger in Westfalen zou dan ook onder leiding staan van Russische-officieren, welke veronder stelling bevestiging vindt in de wijze waarop de strijd gevoerd wordt. Deze toch wijst er op, dat beroepsmilitairen de leiding der ope raties hebben. Een wapenstilstand tusschen de Berlijnsehe regeering en het roode Westen. Munster (in Westfalen), 24 Maart. De mi nisters Braun en Giezberts waren gisteren middag na een samenspreking hier ter stede met den opperpresident en den Landeshaupt- mann naar Bielefeld gespoord. Daar begon nen zij de onderhandelingen met de leiders der verschillende politieke en arbeiderspar tijen. Staatscommissaris Severing leidde de on derhandelingen en verklaarde, dat er maar drie wegen waren om tot ordelijke toestan den te komen. In de eerste plaats de afgifte van de wapens door de arbeiders; ten tweede de Vollzugs-raden moeten op den ordelijken weg van de grondwet teruggebracht worden ten derde inmenging in de taak van de plaatselijke overheid moet achterwege blijven. De vertegenwoordigers van de onafhan kelijken verlangden een wapenstilstand en verzorging met levensmiddelen. Tenslotte werd een commissie van zestie nen benoemd, die na langdurige onderhan delingen laat in den nacht het eens werd over een wapenstilstand met de roode arbei derstroepen, met een opzeggingstermijn van 24 uur. Welk doel het roode leger daarmee na streeft, blijkt hieruit, dat overal in het indus trie-district werfbureau's voor het roode leger geopend worden. Ook de „Rheinisch-Westphalische Zei tung" te Essen is gedwongen om vandaag aan het hoofd van het blad het bericht te brengen, dat een werfkantoor voor het roode leger in de barakken van Krupp geopend is, Het roode leger moet grooten toeloop heb ben, maar daaronder bevindt zich het schuim van de bevolking, gevaarlijke boeven, slechte elementen, gespuis, wier eenige drijfveer lust tot plundering en gewelddaden is. Naar uit Munster gemeld wordt, hebben de arbeiders zich niet aan de wapenstil standsvoorwaarden gehouden. Woensdag is Wesel den geheelen dag beschoten met ge schut van 21.5 cM. Ook trachtte het roode leger naar Wesel op te rukken. Verder rukt het roode leger ter sterkte van 120.000 man tegen Münster op. Ontevredenheid onder de boeren. Elberfeld, 24 Maart. De levensmiddelen krisis is thans aangebroken. Te Elberfeld en Barmen zit men zonder aardappelen en te Duisburg wordt per hoofd per week drie pond brood verstrekt, te Hattingen twee In de dorpen zenden de steden arbeiders- troepen als rustbewaarders op kosten der boeren. Zij dienen (tevens levensmiddelen binnen te brengen. Er heerscht op het plat teland een wassende ontevredenheid. Hier en daar bieden gewapende boeren tegen stand. In de Palts is een boerenstaking uit gebroken tegen de scherpe maatregelen in zake de aflevering. Aan de kust. Hamburg, 24 Maart. Wegens de houding van de dekofficieren en de matrozen heb ben admiraal Ewers, de chef van het Oost- zeestation, en alle leden van zijn staf hun ambt neergelegd. Garbe, de burgerlijke gouverneur van Holstein, heeft de functie van chef van het station op zich genomen. Het bijeenroepen van de nationale vergade ring voor onbepaalden tijd uitgesteld. Berlijn, 24 Maart. De tegen Donderdag vastgestelde bijeenkomst van de nationale vergadering is voor onbepaalden tijd uitge steld. Fehrenbach, de voorzitter, heeft mach tiging gekregen om de vergadering bijeen te roepen zoodra de toestand opgehelderd zal zijn. De ministercrisis. Berlijn, 24 Maart. Het rijksministerie heeft onder voorzitterschap van den rijkspresident van gisterenmiddag tot laat in den nacht be raadslaagd. Volgens de bladen wordt er ten volle rekening gehouden met het bestaan van een ministercrisis, zoowel in het rijk als in Pruisen, al zijn daarover tot dusver ook nog geen nauwkeurige inlichtingen voorhan den. Van socialistische zijde is de eisch ge steld, dat een zuivere arbeidersregeering ge vormd zal worden, waaraan ook vertegen woordigers van de partijen, die tot dusver de meerderheid vormden, deel zullen nemen. Van anderen kant wordt gesproken van een zuiver socialistische regeering of van her vorming van het bestaande rijkskabinet, waarbij ook het bezetten van enkele minis terzetels door deskundigen in aanmerking zou worden genomen. Rijksminister Muller wordt als rijkskanselier genoemd. David zou dan zijn plaats innemen. Er zijn echter nog treen authentieke mededeelingen voorhan den. Ludendorff op de vlucht. Volgens een bericht uit Keulen is het zoe ken naar Ludendorff tot nu toe zonder re sultaat gebleven, daar hij zijn woning >n Berlijn sedert Maandag verlaten heeft. Er zijn aanwijzingen dat hij, evenals Kapp, ge vlucht is. De slachtoffers. Uit Karlsruhe wordt gemeld, dat tenge volge van de communistische opstanden tot dusver in het geheel 3600 personen werden gedood. Alleen in het Ruhrgebied en in Saksen hebben bij gevechten 1200 personen het leven verloren. Ingezonden mededeeling. ENGELAND. De dure steenkool. De eigenaars van de Engelsche kolemnijnen gaan met een algemeene verlaging van den prijs van bunkerkolen, ook voor buitenlandsche schepen, een belangwekkende proef nemen. De buitengewone winsten, die zij in den laat- sten tijd met hun bedrijf maakten, waren te danken aan de hooge prijzen, die zy van hun bunkerkolen konden maken. Op de kolen voor het binnenland werd eigenlijk toegelegd, ver zekerde men. Reeds vroeger is in Engeland er de aandacht op gevestigd, dat de groote winsten, die tal van industrieën daar konden maken, doordat de koopers elkaar overbieden, een gevaar vormden. De arbeiders, die van die groote winsten hooren, worden er door geprikkeld tot steeds hoogere eischen, die de werkgevers kunnen inwilligen, omdat het hun zeiven zoo goed gaat. Komt het echter later tot een economische crisis, dan kan de nijver heid de vroegere loonen niet meer betalen en komen de fabrikanten in de verleiding 0111 hun fabrieken te sluiten en zich met de ver diende vermogens terug te trekken. Wie kan dan uitkomst verschaffen V De Engblsche kolen- delvers waren nu, gezien de gunstige uitkom sten van het bedrijf, een nieuwe loonsbewe- ging begonnen, om 5 sh. per dag meer te krijgen. Er is sprake van, dat er een scheids rechterlijke uitspraak over uitgelokt zal wor den, en de mijneigenaars nemen nu alvast maatregelen om hun eigen winsten te besnoeien, daar zij anders in de toekomst onheil ver wachten. Naar verluidt, heeft hun besluit de verbol genheid van de kolendelvers gaande gemaakt die er hun kansen ubor zien verminderen. En daarmee wordt aangetoond, dat bepaalde arbeidersgroepen zich in hun egoïstische ver langens als minderheid tegenover het belang van de gemeenschap stellen. Want dat de verlaging van den koleuprijs een algemeen belang by uitnemendheid is, zal toch wel niemand ontkennen. De „Westminster" geeft in sprekende cijfers het bewijs voor de dure steenkool. In 1913 ontvingen de Britsche mijnwerkers aan loonen 91.000.000 pd. st., in 1919 225 mil lioen pd. st., dus 134 millioen pond meer. - De mijneigenaars kregen in 1913 een netto winst van 18.464.000 pd. st., dit cijfer bedroeg in 1919 15.649.000 pd. st., een vermindering dus van 2.814(000 pd. st. De mijnwerkers vragen nu minstens 46 millioen pond meer; hun loon per ton was in 1913 6 sh. 4 d., in 1919 19 sh. 6 '/s d. thans vragen zy 23 sh. 63/4 d. Geen wonder dat het publiek thans dure steenkool moet betalen. Terwijl de mijnwerkers thans vragen 23 sh. 63/4 d., was de prijs dien het publiek in 1913 voor zijn steenkool be taalde aan de mijnput, minder dan de helft van dat bedrag. BINNENLAND. De staking in het transportbedrijf. De Nederlandsche Federatie van Trans portarbeiders en de Centrale Bond v. Trans portarbeiders hebben gisteren den minister van arbeid onderstaand telegram verzonden in antwoord op den Dinsdagmorgen ont vangen brief (zie 2e blad): „Bevestigen ontvangst van Uw brief van 22 dezer, No. 1004, afdeeling A. Uw verzoek mede te deelen, of en op welke grondslagen arbitrage door ons kan worden aanvaard, zal uiteraard in stakersvergadering ernstig worden besproken. Inmiddels betreuren wij, dat Uwe Excellentie zich niet uitlaat over onze uitnoodiging tot bemiddeling en be spreking daarvan. Wij verzoeken U onze besturen een onder houd toe te staan ter bespreking van deze aangelegenheid in haar geheelen omvang en zien gaarne bericht omtrent dag en uur, waarop Uwe Excellentie ons kan ontvangen, tegemoet." De Nederl. Federatie van Transportarbei ders zal, naar in de „Tribune" wordt gemeld, Vrijdag in de centrale stakingsleiding een voorstel tot uitbreiding van de staking aan hangig maken. Een revolutionnair Comité. Het bestuur van P. A. S. roept in de „Tri bune" de besturen van de bij het P. A. S. aangesloten organisaties, alsmede de bestu ren van de revolutionnaire politieke partijen en groepen op, ter gecombineerde bestuurs vergadering, op Vrijdagavond. Hierin zal worden besproken het oprichten van een plaatselijk revolutionnair comité in verband met de buitenlandsche gebeurtenissen. Melk. In de Dinsdagavond gehouden raadsver gadering te Hilversum heeft wethouder Reijmer medegedeeld, dat de minister van landbouw den maximumprijs van melk had bepaald op 17 ct. per liter. Mochten de melk- slijters deze bepaling saboteeren, dan zou deelde de wethouder mede het gemeente bestuur tot het treffen van strenge maatre gelen overgaan. Bij de Duitsche grenzen. Het Nederl. Correspondentiebureau in den Haag meldt: Blijkens mededeeling, te bevoegder plaat se ontvangen, heeft, met het oog op de ge beurtenissen in Duitschlannd nabij onze grenzen, reeds de vorige week overleg plaats gevonden tusschen den minister van oorlog ad interim en de militaire autoritei ten en zijn maatregelen genomen en voor bereid, om grensoverschrijding te kunnen tegengaan. Nederland en de toestand in het Roergebied. Het Nederl. Correspondentiebureau in den Haag meldt: Vanochtend zijn te 's-GraVenhage aange komen een der wethouders van Essen, dr. Helm, de bekende mijnwerkersleider Otto Hue en nog twee gedelegeerdene der Rijnsch-Westfaalsche steden, om onderhart delingen aan te knoopen met de Neder landsche regeering over de onmiddellijke voorziening van het Roergebied met levens middelen. Dr. Helm en de heer Hue hebben ons vanavond te woord gestaan en ons daarbij medegedeeld, dat de toestand b.v. in Dort mund zóó ernstig is geworden, dat daar In het geheel geen brood meer aanwezig is, zoodat er in plaats van brood peulvruchten moeten worden verstrekt. Ook de voorzie ning van de andere steden in het Roerge bied is nog slechts voor enkele dagen ge waarborgd, zoodat, indien niet onmiddellijk 11a het totstandkomen van den vrede tusschen de oogenblikkelijke bewindhebbers in het Roergebied en de rijksregeering een groote massa van levensmiddelen in dit gebied wordt geworpen, op een chaos moet worden gerekend. „Onder den indruk van dien ont- zettenden toestand" aldus dr. Helm „zijn wij hier gekomen om de hulp der No derlandsche regeering in te roepen, en wi, kunnen dit met des *te meer gerustheid doen, aangezien hedenmiddag tusschen de hoofd mannen der beweging in het Roergebied en de regeering een overeenkomst te Bielefeld is tot stand gekomen .waardoor, indien ze kere voorwaarden worden vervuld, de grondwettelijke toestand onder de regee- ring-Ebert aldaar zoo spoedig mogelijk zal worden hersteld." Naar de gedelegeerden mededeelden, zou de beweging in het Rijnland alléén gericht zijn tegen de staatsgreep van Kapp c.s. en zouden arbeiders, behoorende tot de meer derheidssocialisten en christelijke vakver- eenigingen naast de spartacisten strijden. De mijnwerkers hebben zoo goed als ge heel den arbeid hervat. Van een staking op groote schaal is ook in de metaalindustrie geen sprake. Bij Krupp arbeidt alles. Maar de toestand zal chaostisch worden, indien na het luwen van den tegenwoordigen toestand van onrust niet onmiddellijk op groote schaal levensmiddelen naar het Roergebied worden gebracht. De heeren spraken tenslotte de verwach ting uit, dat de Nederlandsche regeering hen niet in den steek zou laten. Naar wij vernemen, blijft de heer Hue voorloopig hier; de beide gedelegeerden, die met hem en dr. Helm zijn meegekomen, gaan morgen naar Essen terug, terwijl dr. Helm doorreist, naar Berlijn, om met den rijkskanselier te onderhandelen naar aan leiding van hetgeen hij hier te lande heeft vernomen. Of het inderdaad zoo is als de onderhan delaars het voorstellen, valt te betwijfelen. Onomstootelijk staat toch vast, dat de com munistische agitatie tot den toestand in Westfalen heeft geleid. Goed afgeloopen. Batavia, 15 Maart. De torpedobootjager „Jakhals" is Vrijdag aan den grond geloopen in straat Soenda. Na eenige vergeefsche po gingen om door sleepbooten het schip vlot te krijgen, werd het tenslotte afgesleept. De „Jakhals" bleek niet beschadigd. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 23 Maart. Nadat eenige kleine wetsontwerpen zijn afgedaan, wordt voortgegaan met de behan deling van het ontwerp Duurtewet. De arti kelen worden afgehandeld, de eindstemming moet nog plaats hebben. Deze zou, meent het „Handelsblad", nog wel eens tot verwer ping kunnen leiden van het ontwerp, want na de beslissing over de toepasselijkheid der wet op de loonen zullen de sociaal-democra ten alvast tegenstemmen. Deze beslissing betreft de vraag of loonsverhoogingen óók vallen onder de wet, m. a. w. ook als prijs opdrijvingen zijn te beschouwen. Door de regeering was dit bevestigd, door de sociaal democraten ontkend. Naar de heer Sannes verklaarde, is loonsverhooging geen oorzaak, maar gevolg van de duurte. En in ieder ge val ging bet niet aan, meende de beer San- nes, dat men een onredelijke loonopdrijving trachtte tegen te gaan op dezelfde wijze als een prijsopdrijving van goederen. Overigens werden verschillende amendementen op di verse artikelen verworpen. Men zal dienen af te wachten wat de eind stemming opleveren zal. Vergadering van Woensdag 24 Maart. Motie-De Jonge. Verhooglng van bestaande pensioenen. De motie-De Jonge, welke heden na vrij uitvoerige discussie met 39 tegen 24 stemmen verworpen is, drong er op aan, dat de arbeiders niet langer dan gedurende zeven uren in de ondergrondsche werken verblijven zouden, en noodigde de regeering uit, bij de wyziging van het Mijnreglement hiermede rekening te houden. Minister Van IJsselsteyn en de katholieke afgevaardigde Henri Hermans heb ben hare aanneming met nadruk ontraden volgens beiden zou het in dit tijdsgewricht een on-economische dwaasheid, een onver standige maatregel tot kunstmatige vergroo ting van de duurte zyn, als de ondergrondsche arbeid, die thans 8 uren per dag (46 uur in de week) bedraagt, verkort werd overeen komstig 's heeren De Jonge's oogenblikkelijke wenschen. (Voor de toekomst vraagt hij meer, eischt hij den zes-uren-dag.) Invoering van den zeven-uren-dag aldus de minister van landbouw zou een productieverlies van 440.000 ton per jaar beteekenen en den kolen- nood nog verergeren. Met een drieploegen* stelsel zou in dat geval niet kunnen worden volstaan; een vierploegenstelsel echter zou 7000 nieuwe arbeiders vergen, die in het geheele land niet te vinden waren. Weliswaar trachtte een partijgenoot van den heer De Jonge, dr. Van der Waerden, indruk te maken met het overbekende, maar niet steeds houd bare argument, dat vermindering van arbeids tijd zeer wel vermeerdering vaD productie kon beteekenen, maar heel veel succes had hij hiermede niet. Zelfs zy, die (gelyk de katholiek Hermans) in theorie een verblijf der mijnwerkers van zeven uren onder den grond ruimschoots lang genoeg achtten, dorsten thans het gevaarlijke experiment niet aan de zaak moest liever meende de katholieke afgevaardigde in de toekomst na internati onaal overleg worden geregeld. Voorshands echter moest het belang der gemeenschap, dat rationeele, voortvarende exploitatie eischte, het zwaarst wegen. Het wetsontwerp, dat de tijdelijke byslag- regeling omzet in eene vaste verhooging van de pensioensbijdragen en sinds de memorie van antwoord de tot dusver bijgepaste 20 pet. verdubbelt en verduurzaamt, viel bij een deel van de Kamer minder in den smaak dan minister De Vries had gehoopt en verwacht. Met een verhooging van de bestaande pensi oenen met 40 pet. kon men, meende de minister van financiën, waarlijk tevreden zyn. Het voor- stel-Ketelaar-Ossendorp om hiervan 50 pet. te maken, was z. i. volkomen willekeurig waarom er dan maar niet ineens 100 pet. op gelegd, gelijk de heer Wijnkoop verlangde! De voorgestelde vaste verhooging van de pen sioensbedragen met 40 pet. aldus de mi nister voldeed volkomen aan alle billijke eischen, welke gesteld konden worden, het was „de verste verhooging", waartoe de regeering wenschte mede te werken. Kon de Kamer met de 40 pet. geen genoegen nemen, dan zou de regeering schorsing van behandeling vragen om te overwegen, of het wetsontwerp dan niet moest worden ingetrokken. Dit dreigement deed de heeren Ketelaar en Ossendorp tot terugneming van hun amende ment besluiten. De katholiek Wintermans, die er zooveel mogelijk ook gaarne 50 pet. opge legd zou hebben, juichte deze van zelfverloo chening getuigende beslissing toe; de heer J. ter Laan daarentegen (geestverwant van den tweeden voorsteller) vond dit een smadelyken, laffen terugtocht, beweerde, dat de regeering by aanneming van dit amendement heusch niet tot intrekking van het wetsontwerp zou hebben durven overgaan en verzekerde, dat hy „zich" met zyn partygenooten „ernstig" zou „beradeu" over de vraag, of het amendement niet op nieuw moest worden ingediend. Als dit inderdaad geschiedt en minister De Vries voet bij stuk houdt (en zyn repliek wekte wel dien indruk) zullen de sociaal democraten opnieuw hoog spel spelen en even als by de Duurtewet (die Vrijdag in stemming komt) het lot van een wetsontwerp afhankelijk stellen van de volledige inwilliging van al hunne wenschen. Als alle partijen aldus han delden, zou de parlementaire arbeid bijkans onmogelijk worden. En in dit speciale geval zou een categorie, welke het hard noodig heeft - de gepensionneerden - het kind van de rekening worden. Intusschen houden wy het er voor, dat de meerderheid van de Kamer verstandig genoeg zal zijn om het wetsontwerp niet in gevaar te brengen. Vermoedelijk zal de heer J. ter Laan heden ook een amendement voorstellen, dat de pen sioenen der provinciale- en gemeenteambtenaren mitsgaders die hunner weduwen en weezen in de regeling betrekt. R Een fooi. Vroeger gaf men, als men een ritje ge maakt had, den koetsier of den chauffeur een fooi. Dat is nu in Duitschland anders geworden! Een doctor te Keulen moest een chauffeur 34 Mk. betalen en gaf dezen 35 Mk. De man had geen biljet van één mark terug enreikte toen den verbluften doctor een tweemark bil jet over met de woorden: „Drink vqor die mark maar een glas bier!" Ongeloofwaardig klinkt het verhaal niet, zegt de „N. Rott. Ct.", want juist vernamen wij, dat in onze eigen hoofdstad, per kilome ter betaalde, bestuurders van taxi's dagen maken van 15 tot 30 en 40 huiten de fooien.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1