frankrijk. belgie. korte berichten. uit den omtrek. wordt genoten, niet stijgen boven de maxima van 4000 en J 6000, onderscheidenlijk v ooi- de niet-militaire pensioenen en de pensioe nen van hoofden van ministerieele oeparte menten vastgesteld;" 2e. door tien heer Otto, a. om aan art. I toe te voegen: „blijft het aldus vastgestelde pensioen beneden het bedrag, dat zou zijn toegekend, indien de dag van ingang onmid dellijk vóór 1 Januari jl919 ware gevallen, dan wordt het tot dit bedrag verhoogd, b. om aan artikel 2 eenzelfde zinsnede toe te voegen; c. om een afzonderlijke bepaling in het leven te roepen voor den pensioengrond slag der bijzondere onderwijzers; 3e. door de heeren Ketelaar en Gssendorp: a. om in art. 1 de verhooging van 4b pet. te brengen op 50 pet.; b. om in artikel 2 „8 pet." te veranderen in „10 pet." en pet. in pet."; c. om in art. 3 „37» pet. te ver vangen door „47« pet.". MARIXEKREDIETWET 1920. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het voorioopig verslag betreffende de voorloopige vaststelling van het Vide hoofd stuk der titaatsbegrooting voor 1920. I)e Minister a. spreekt de verwachting uit, dat zoodra omtrent de vlootpolitiek hi de toekomst meerdere zekerheid zai bestaan en de pijnlijke onzekerheid, waarin het perso neel thans verkeert omtrent huime vooruit zichten zal zijn weggenomen, het vqrloop tot het normale zal terugkeeren en de indienst treding van nieuw personeel zai vermeerde ren. bij zal reeds thans alle pogingen in het werk stellen om de werving te bevorderen, Schepen of vaartuigen worden in aanmer king gebracht om uit de oorlogsvloot te wor den afgevoerd, wanneer er geen nut meer van wordt verwacht voor ooriogsgebruik. Kunnen zij dan nog voor hulpdiensten wor den benut, zoo wordt dit niet nagelaten. Het handhaven van schepen, waarvoor in de ma rine geen bestemming kan worden gevonden, zou leiden tot onnoodige en onproductieve onderhoudskosten. Niet kan worden toegestemd, dat een aan tal van vijf stations voor den marinevlieg- dienst volkomen overbodig zou zijn. Het wil echter voorkomen, dat met minder stations kan worden volstaan; een onderzoek in die richting wordt ingesteld. De mededeeling, dat bij onze werven door gebrek aan werk de werklieden worden be ziggehouden, is onbegrijpelijk. Er is nog steeds veel werk, waardoor zelfs nog tijdelijk personeel in dienst wordt gehouden. Nieuwe werken zullen zoolang de defini tieve begrooting niet is aangenomen, niet worden begonnen. Wat betreft het bezwaar tegen een nieuwe ambtswoning van den commandant der ma rine te Middelburg zij de aandacht gevestigd op de omstandigheid, dat het hier niet geldt aankoop of bouw van een huis, doch nuur van een huis op langen termijn, omdat het onmogelijk is gebleken voor den betrokken titulaires een passende woning te vinden. Mocht eventueel over de ambtswoning niet meer worden beschikt, dan zal het zeker niet bezwaarlijk zijn om de huur over te doen. Van de inrichting van enkele vertrekken zal voorshands worden afgezien. Met den bouw eener nieuwe mariniers kazerne te Rotterdam zal en kan niet wor den aangevangen alvorens de daarvoor ver- eischte kredieten zijn beschikbaar gesteld. De met de gemeente Rotterdam aangegane transactie betreft het in erfpacht nemen van een voor eventueelen bouw geschikt terrein. In antwoord op de ter zake gestelde vraag wordt medegedeeld, dat nog geen adviseur voor sociale zaken is aangesteld, üok zijn er geen stappen gedaan tot instelling van een vlootcommissie. De Minister hoopt, dat spoedig de defini tieve begroeting zal kunnen worden inge diend, zoodat een aanvraag voor krediet voor het tweede halfjaar dan onnoodig zal zijn. Afbouw der kruisers. In de memorie van antwoord nopens het wetsontwerp ter verhooging van de Marine- credietwet voor 1920, wijst de minister van Marine a.i. erop, dat de regeling, door zijn ambtsvoorganger met de bouwmeesters van de op stapel staande kruisers gesloten, een zoo spoedig mogelijke beslissing noodzake lijk maakte. De minister onthoudt zich van de beantwoording van de vraag, of het mo gelijk was voor de Kamer om binnen den fa talen termijn, dat de getroffen regeling af liep (medio Maart), tot een beslissing te ko men. Voor zichzelf heeft hij de overtuiging alles in het werk te hebben gesteld om de spoedige indiening van deze wetsvoordracht te bevorderen. Waar de minister alleen door den drang der feiten genoopt is, een voorstel te doen en zich natuurlijk onthouden moet van de ontwikkeling van een vlootplan, zal hy de leden in hun beschouwingen omtrent de bestemming der kruisers niet kunnen volgen. Vast staat, dat door het nemen van een beslissing in den door de regeering aan gegeven zin niet geprejudicieerd wordt. Het geldt hier alleen een decisie op grond van oommercieele overwegingen. Geraamd wordt, dat, met inbegrip van hetgeen is be taald, met de liquidatie in totaal een bedrag van 18.5 millioen gemoeid zou zijn. Met het oog op het afbouwen der kruisers „Java" en „Sumatra" acht de minister het niet meer verantwoord aan de schepen van het type „Koningin Regentes" kostbare reparatiën te doen uitvoeren. Gerekend kan dus worden, dat tegen het tijdstip, dat bij eventueelen af bouw de kruisers gereed zullen zijn, de „Ko ningin Regentes" en de „de Ruyter" zullen afvallenf de „Java" en de „Sumatra" zullen dan hun plaats innemen. De minister wil zich niet begeven in gissingen omtrent de kosten, wanneer de afbouw een jaar wordt uitgesteld. De directiën zouden tot een der gelijk uitstel zeker niet willen medewerken. Voor de bemanning der kruisers was oor spronkelijk gerekend op 473 man totaal, maar wanneer niet de geheele batterij behoeft te worden bemand en wanneer met een 12 a 15 mijls-vaart kan worden volstaan, is een be manning van 350 koppen voldoende. Daar door zal, bij indienststelling der schepen, in het bemanningsvraagstuk geen wijziging worden gebracht. Wat de mededeeling van Lord Robert Cecil betreft, kan de regeering niet anders doen dan verwijzen naar de stukken, gewis seld bij de behandeling van de wet tot toe treding tot den Volkenbond. Waar van den minister geen voorstellen tot verkoop van de kruisers te verwachten zijn, meent hij, dat het praematuur zou zijn thans stappen in deze richting te doen. De minister blijft afbouw in het belang van het land achten. DUITSCHLAXD. De toestand. Uit Berlijn werd Woensdagavond door den Hbl.-correspondent aldaar gemeld: ln een hoogst belangrijk gesprek, dat ik hedenavond had met de vertegenwoordiging der ryksregeering, werd mjj en eenigen an deren collega's ditmaal zeer openhartige me- dedeelingen gedaan over den militairen toestand. Daaruit bleek mij, dat te Rostock, Kiel, Wilhelmshafen, Hamburg, de vier steden, waar in het noorden voornamelijk het com munistisch gevaar dreigde, de toestand voor de ryksregeering weer gunstig is en de orde is hersteld. In Leipzig, Stendhal, Burg bij Maagden burg, heerscht bijna volkomen rust. Te Leipzig hebben wel is waar nog kleine ge vechten plaats, maar de meeste arbeiders hebben toch reeds de wapens ingeleverd. Iets ernstiger is de toestand in het Saksi sche gebied, vooral te Zwiekau en Chemnitz, waar nog volmaakt oproer heerscht. Men verklaarde mij eerlijk, dat de regeeringstroe- pen, die in de nabijheid van deze streek in massa's geconcentreerd worden, nog niet vol doende op de hoogte van den toestand zijn en daarom in twijfel verkeeren of een in grijpen al dan niet noodig is. Eveneens is de toestand te Meiningen en Gotha tamelijk ernstig, maar in al deze plaatsen vertrouwt de regeering, dat zij des ondanks de overhand zal behouden. Als hoogst ernstig beschouwt zij echter de situatie in het Ruhrgebied. Hier heeft men te doen met een werkelijk rood leger, dat beschikt over talrijke wape nen van uitstekende qualiteit. Dit is niet te verwonderen, aangezien in dit gebied alle groote wapenfabrieken gelegen zijn. Het roode Ruhrieger beschikt over een heuschen generalen staf en een hoofdkwartier. De discipline moet uitstekend zijn, alle moderne militaire hulpmiddelen zijn aangewend en er gaat van dit leger een groote actie uit. Belangwekkend in hooge mate voor ons land is, dat de hooge druk van het roode leger gericht is naar de Nederlandcshe grens en dat men reeds economische aansluiting met Nederland heeft gezocht. Maandag on derhandelde een deputatie der roode troepen naar mij van betrouwbare politieke zijde medegedeeld wordt met den Nederland- schen gezant te Berlijn,, natuurlijk zonder resultaat, terwijl ik van de ryksregeering verneem, dat ooit met de Nederlandsche regeering onderhandeld werd over het ruilen van levensmiddelen tegen steenkolen, het geen door onze regeering natuurlijk werd geweigerd. Van Duitsche militaire zijde beweert men, dat het roode leger zich bevindt in de lijn WeselEmmerik, maar dat ten noorden daarvan rijksweer staat onder bevel van ge neraal Wacker in Münster, die aan de regee ring heeft gemeld, dat hij haar trouw zal blijven. Over de afgeloopen dagen kreeg ik het volgende overzicht: Essen viel na bloedige gevechten op 19 Maart in handen van de roode troepen. Op 20 dezer vielen Remscheid, Dusseldorf en Mühlheim, den 21sten Oehde, Ahle, Oelstein en Duisburg. In al deze plaatsen werd een raden-regeering uitgeroepen. Bij Duisburg schoten vanaf de demarcatielijn Belgische troepen uit pantserwagens op het roode leger. Den 23sten zette de opmarsch van het roode leger in, met hoofdrichting Nederland sche grens. Als een staaltje, hoe heftig de gevechten tusschen het roode leger en de regeerings- troepen zijn, diene, dat bij een der gevechten het mfanterie-regiment 61 tien officieren en 25 man verloor. Men ontveinst zich van regeeringszijde ^ïiet, dat er zeer veel troepen noodig zullen zijn om het roode leger te ontwapenen en men erkende officieel, dat wat betreft het Ruhrgebied van een „relatief groot gevaar moet worden gesproken. Over den politieken toestand wilde men zich heden niet uitlaten. Het staat wel vast, dat de algemeene werkstaking officieel ge ëindigd is. Wat echter naar men mij niet zonder humor mededeelde nog niet betee- kent, dat het werk hervat wordt, maar men verwacht, dat het langzaam aan gelukken zal. In elk geval zijn de meerderheidssocia listen, de onal'hankelijken, als vertegen woordigers der vakvereenigingen, en de an dere bonden uit de stakingsleiding uitgetre den. Er blijven daarin thans nog slechts de gedelegeerden der bedrijfsraden en verte genwoordigers van de onafhankelijken als politieke elementen achter. Men is van offi- cieele zijde van oordeel, dat daarin de alge meene werkstaking de t'acto van de baan is. De toestand in Westfalen. Omtrent den militairen toestand hi liet in dustriegebied werd Dinsdagavond gemeld: Het roode leger dat ten miste 50.000 tot 60.000 man sterk is, rukt tegen Wezel op, waar zich vijf tot zesduizend man rijksweer- troepen, die echter uit de boeren- en burger bevolking versterking hebben gekregen, heb ben genesteld. Volgens een ander bericht staat de rijks teer bij Dinslakeu en heeft zij aanvallen van de arbeiderstroepen afgeslagen. Daar is een positie-oorlog met loopgraven enz. ont staan. De gevechten moeten tot dusver ruim 60 dooden en meer dan 100 gewonden ge kost hebben. De linker vleugel van het front van het roode leger strekt zich uit van Dins- laken tot Dorften. Op dit gedeelte van het front worden op het oogenblik hevige ge- echten geleverd. In de buurt van Haltern .s een gepantserde trein, die van Munster naar het industrie-gebied werd gezonden, tot staan gebracht, doordat men het spoor voor i achter den trein in de lucht liet vliegen. Bij de gevechten met de rijksweer te Mül- heim heeft het roode leger tot dusver 5 ka nonnen, 6 mynwerpers, 3000 geweren, 20.000 patronen en 200 paarden buitgemaakt. Hoewel de militaire successen tot dusver aan de zijde der arbeiders waren, is het toch de vraag of zij de macht in handen zullen houden. Het moeilijke vraagstuk voor de lei ders is de levensmiddelenvoorziening en deze wordt met den dag hachelijker. Reeds moest in verschillende districten het wekelijkshec broodrantsoen tot twee of drie pond per hoofd verminderd worden. Door de revolutionaire leiders werden reeds onderhandelingen hieromtrent aange knoopt. Zij namen hierbij het standpunt in, dat voor elke ton steenkool uit het Roerge bied een bepaalde hoeveelheid levensmidde len in ruil moest worden betaald.. De onderhandelingen, op dezen grondslag met de vertegenwoordigers der Ryksregee ring gevoerd» hebben echter geen resultaat opgeleverd. Het rijk wil aan het industrie gebied noch uit de ryksvoorraden levensmid- d len ter beschikking stellen, noch is het ge neigd het aandeel af te staan, dat aan bui- tenlandsche wissels het industriegebied toe komt voor den uitvoer van kolen. Ook van Nederland is géén hulp te ver wachten, omdat Nederland met geen enkele autoriteit wil onderhandelen, die met de ra den-gedachte ook maar op eenige wijze sym pathiseert. Ook wil Nederland, volgens be richten, die te Berlijn ontvangen zijn, zijn spoorwegmateriaal in de gevechtszone niet aan gevaar blootstellen en eischt het daar om dat de grootere hoeveelheden kolen door Duitsch materiaal tot aan de grens gebracht worden. Hiertoe zijn de Duitsche spoorwe gen echter niet in staat. Verder heeft Ne derland te Berlijn- medegedeeld, dat het op het oogenblik genoeg kolen heeft en daar om niet in elk geval- op een verhooging van de hoeveelheid Duitsche kolen is aange wezen. In de te Essen gehouden vergadering van communisten werd hieromtrent verklaard, dat indien de Berlijnsche regeering haar goedkeuring wilde hechten aan een vernoo- ging van de hoeveelheid kolen aan Neder land, in ruil voor levensmiddelen, de „Voll- zugsrat", deze zaak zelf in handen zou nemen. Rijkskanselier Bauer richtte tot den voor zitter van het comité van actie te Hagen (Westfalen) een telegram, waarin hij zegt: De werkelijk reactionnaire officieren zijn uit het leger verwijderd, de troepenbewe gingen zijn gestaakt. Een voorwaarde is, dat het standpunt, volgens hetwelk wordt afge zien van de radendictatuur, gehandhaafd blijft, dat de grondwettige autoriteiten in haar ambten worden hersteld, dat de arbei ders de wapens neerleggen en naar hun werk terugkeeren. De onverwijlde uitvoering dezer maatregelen is een onafwijsbare eisch, daar de ryksregeering anders buiten staat is levensmiddelen van de Entente of uit Hol land te betrekken, 'alsook het binnenrukken der Ententetroepen te verhinderen. Het „Hbl." heeft zicli naar aanleiding van bovenstaande mededeelingen over onze ko- lenvoorziening nog tot de Nederlandsche autoriteiten gewend om inlichtingen. Wat het vervoer betreft, werd van de zijde der Spoorwegen medegedeeld, dat men in Dusseldorf blijkbaar niet goed is ingelicht: onzerzijds is niet eenig bezwaar opgeworpen tegen het zenden van spoorwegmateriaal door Duitsch gebied, meer integendeel is van Duiïsclie zijde verzocht, voorioopig geen wagens naar het kolengebied te zenden. En wat de kolen zelf aangaat: het Kolen- kantoor heeft geen nadere afspraken ge maakt de laatste dagen; er is een contract met het Rheinisch-Westfalische Kolensyn- dicaat en met intervenieerende raden-auto riteiten" heeft men zich niet ingelaten. Hoe het te Leipzig toeging. In de „Nieuwe Courant" vertelt een der lezers van het blad, die tot de bezoekers van de Leipziger jaarbeurs heeft behoord van zijn indrukken. Wij ontleenen er het vol gende aan: Zaterdagochtend, 14 Maart, om 10 urn ging ik, onbewust van wat mij boven het hoofd zou hangen, naar de Messe, in het centrum der stad. Toen gebeurde het plotselinge. Nauwelijks in de binnenstad doorgedrongen, kwam ik een troep soldaten tegen met hun stalen hel men op en aan hun gordel handgranaten, die. riepen „Strasse frei" en een groot bord voor zich uitdroegen waarop geschreven stond: „Strasse frei, wird scharf geschossen". Dat was nou niet bepaald datgene, wat ik in Leipzig had gezocht en toen ik een zij straat insloeg om de sombere troep te ont wijken, ontmoette ik een tweede en klonk het mij wederom tegemoet: „Strasse frei, wird scharf geschossen". En toen werd er oogenblikkelijk daarna geschoten. Ik bevond mij op een plein, tus schen twee vuren. De arbeiders en sparta- kisten schoten aan den eenen kant, de rijks weer vuurde van de andere zijde. Ik wierp mij direct plat op het asfalt, terwijl de ko gels en het mitrailleurvuur over mij heen- suisde. Ik moet daar ongeveer 5 minuten ge legen hebben, Het werd met daar echter wel wat te warm, daar zoo tusschen twee hul peloos alleen gelaten electrische trams in liggende en terwijl dooden en gewonden om mij heen vielen. Bliksemsnel sprong ik op en holde het plein over, naar de redding brengende zij straten. Voor mij viel een man dood. Het ging allemaal zoo snel, dat je het op het oogenblik zelf niet besefte. Ik sprong over hem heen en zocht mijn toevlucht in een kof fiehuis. De straat waarin dat koffiehuis lag, stond echter ook onder vuur en toen spar- takisten vanuit het portaal op de troepen op het plein schoten, hadden we daar het lieve leven ook alweer aan den gang. Nu werd het koffiehuis beschoten. De kogels zeefden door de ramen, schampten langs de deurposten, een houtsplinter vloog langs mij heen en even later werd een man getroffen, de kogel sloeg daarna tegen den muur en viel, verwrongen en verbogen met het pluis van de kleeren van den getroffen man eraan vast, voor my neer. Vanuit dat koffiehuis ben ik toen door de straat, die onder vuur lag, naar mijn huis ontkomen. Waarom het ging, wist niemand nog, van een regeering Kapp te Berlijn was niets be kend en wat er gaande is geweest in het Duitsche Rijk heb ik pas vernomen op weg naar Nederland. Den 3en dag, dat ik de Leipziger Messe bezocht, eindigde weer minder aangenaam. Om halftwaalf wilde ik huiswaarts keeren. Een welwillend man bracht mij een eind weegs langs den kortsten weg. Ineens weer maar koj he on me- door, weer I geweervuur, wij een zijstraat in, .-- -- oÓk fcifr was het niet veilig. Een hchtkoge, steee op en 't regende schoten om ons he Er was geen uitweg uit de vuurlinie, in zen ontzettenden angst vlogen wq lüu ter ver de onder vuur liggende straten de man naast mij viel, ik heb hemi met gezien, ik zelf heb my nog neergeworpen tot ik eindelijk een zijstraat kon bereiken. De groote bestorming van het Volkshaus is de beslissende factor geweest bij de ge vechten. De rijksweer was in den beginne te zwak om offensief op te treden. Doen zy kreeg versterking van buiten de stad, deze bracht ook kanonnen mede, welke tegen het Volkshaus werden opgesteld. 10 zware scho ten hebben het getroffen. Het ligt in puin Dat brak de opstand. Men zegt, dat er juist .vele leiders aanwezig waren en dat hun dood den Spartakisten leiding ontnam. Het prachtige, kolossale „Volkshaus dooi de arbeiders gebouwd en. dat vele millioenen marken gekost heeft, is daarmede verdwe nen. Trouwens de vernieling in de stad is groot. Het Luther-denkma! is verwoest, overal ziet men aan huizen en gebouwen de sporen van de botsingen. Verschillende berichten. Omtrent gevechten, die Zondag te H e n n i n g s <1 o r f, een arbeidersvoorstad van Berlijn, plaats hadden, wordt gemeld, dat daarbij artillerie en pantserauto's gebezigd werden. Bij huiszoekingen werden ongeveer 300 zware machinegeweren gevonden. In het lijkenhuis waren des middags reeds 35 doo den binnengebracht. Aan de zijde der troe- pen vielen 25 gewonden. Het aantal dooden is nog niet vastgesteld. Te Hal le zijn, na hardnekkige gevech ten, de regeeringstroepen den toestand meester. Een nieuw ministerie. Volgens de „Rheinische Zeitung een or gaan der mèerderheidssocialisten, zou het geheele kabinet Dinsdag aftreden en bin nen 24 uur een nieuw ministerie worden ge vormd, onder medewerking der vakvereeni gingen. Als Rijkskanselier en Pruisisch mi- nisti i-president noemde het blad Bauer, ter wijl ook Miiller, als minister van Bulten- landsche Zaken en Giesberts in het ministe rie zouden worden opgenomen. De vervolging der reactionairen. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek naai de raddraaiers van het hoogverraad heeft uitgemaakt, dat de daders, klaarblijkelijk da delijk na het mislukken van hun onderne ming, op de vlucht zijn gegaan. Er zijn be velen tot aanhouding en in hechtenisneming uitgevaardigd tegen de volgende personen: „Generallandschaftsdirektor" Kapp, de gep. regeeringspresident von Jagow, de gep. ma joor Pabst, kolonel Bauer, dr. Martin Schie- le-Nauwburg en de gewezen advocaat Bre- dereck. Ook tegen von Ludendorf zou een bevel tot inhechtenisneming zijn uitgevaar digd, alsmede tegen den gewezen onder staatssecretaris von Falkenhausen. Volgens de „Vorwarts" zouden generaal von Lüttwitz en admiraal von Trotha reeds gearresteerd zijn. De ryksregeering zal onverwijld bij de Na- flonale Vergadering een wetsontwerp indie nen, waarbij wordt bepaald, dat de strafver volging en berechting van ondernemingen van hoogverraad, ook voor wat betreft lie den, die onder de militaire rechtspraak val len, uitsluitend bij de burgerlijke autoritei ten en rechtbanken berust. Men is reeds begonnen met beslag te leg gen op de vermogens der beklaagden. Zullen de Fransche vrouwen den langsten tijd zijden kousen gedragen hebben? De correspondent te Parijs van de „Daily News" zegt, dat de Fransche regeering overweegt, of het ook vyenschelijk is den invoer van zijden kousen te verbieden. Vroeger was Frankrijk het land waar in hoofdzaak deze soort kousen vervaardigd werden. Thans worden er 20 millioen paar ingevoerd. Het is niet onwaarschijnlijk, dat een verbod om zijden kousen in te voeren een geheele ver andering in de mode tengeevolge zal hebben. Want men verwacht, dat de vrouwen, zoodra -zij geen zijden kousen meer kunnen dragen, tot de lange rokken terug zullen keeren. Maar economisten trekken bij dit vooruit zicht een ernstig gezicht, want lange rokken beteekenen invoer van materialen en zij vreezen, dat daling van den wisselkoers er een gevolg van zal zijn. De minister van financiën, wien de reuze- taak is toebedeeld de ontredderde Fransche financiën op de been te helpen, schijnt ook kleinere dingen niet beneden zijn belangstel ling te achten. Zoo schijnt hij de spaarzaam heid ook voor vrouwenkleeren te willen in voeren. Zoo had de minister onlangs een van zijn dames-vriendinnen verzocht een verga dering te beleggen van dames uit de ge goede kringen en voor dit aller-elegantste gehoor, dat in de meening verkeerde, dat het tot een gewone thee uitgenoodigd was, heeft de minister van financiën toen een speechje afgestoken over de bezuinigingen, die er op de naaisters-rekeningen aange bracht zouden kunnen worden. Ook gaf de minister in overweging toch liever geen dure, gedecollecteerde japonnen op straat te dragen, maar terug te keeren tot de goede en smaakvolle mode van het tailleur-costuum als gewone dracht voor alle-dag. Er wordt gefluisterd, dat de minister van financiën met zijn toespraak, die een beetje een bgetpredicatie was, een heel diepen in druk op zijn elegante gehoor gemaakt moet hebben, ja, dat de meeste dames zijn raad zoo goed mogelijk hebben opgevolgd, dat zij dadelijk één of een paar tailleurs zijn gaan bestellen Dreigende kellnersstaking. De Brusselsche kellners hebben besloten te staken op den dag van de opening der Jaarbeurs: wanneer er dus groote drukte wordt verwacht. Zij eischen afschaffing van de fooien, een wekelijksch loon van 120 franken 5 pet. der ontvangsten van de snib zen, en 8 pot. van den drank. THJ Er zijn reeds onderhandelingen annoe knoopt. Vermoedelijk zal men tot een com promis komen ten koste van. de gasten! Bandieten. Ook in Brussel is het 's nachts niet meer vpHpr Dezer dagen is om één uur 's nachts een heer, die zich langs de Avenue Louis- j huiswaarts begaf, door een paar barnD tot, aangerand. Op zijn hulpgeroep namen do mannen de vlucht. In een van de zijstraten liepen zij een anderen voetganger tegen hei l lijf zi,] verkeerden in den waan, dat deze, die' zich van niets bewust was, hen in do ga- ten had en schoten hem zonder vorm van proces neer. De getroffene verkeert in levensgevaar. 1 Van Je bandieten is niets bekend. In Spanje is de spoorwegstaking afge- kondigd. De bijeenkomst van den Oppersten Raad zal te San Remo op 21 April plaats hebben. De Uitvoerende Raad van den Volkenbond zal 25 en 26 April te Rome vergaderen. Het Oekrainsche leger heeft aan de Bol- sjewiki belangrijke nederlagen toegebracht. UIT OOST-INDIE. Politieke stakingen. Soerabaja, 20 Maart. Overal in het suiker- gebied dreigen stakingen, onder leiding van de bolsjewistische revolutionnaire vakcen trale, welke politieke machtsvorming beoogt, Dit doel ligt ook ten grondslag aan de druk kersstaking te Semarang. 'I hans is een sta- j king in de suikerfabriek Krian. De werk- i gevers weigeren vrij algemeen niet^ de buiten 1 de stakende bedrijven staande politieke sta- kingsleiders te onderhandelen. De economi- sche ontwrichting dreigt. (Het moet wel opvallen, dat deze stakings actie van de revolutionnaire leiders samen-1 valt met de behandeling der Garoetzaak, in welke zaak zij ook een rol moeten hebben gespeeld). („Hbl."). LUCHTVAART. De tocht over de Sahara. Het Fransche vliegtuig, dat de vlucht over de Sahara beproefd had en waarvan men sedert 18 Februari geen berichten had, is op 10 K.M. ten Zuid-Oosten van Interbarakkah I gebroken teruggevonden. Generaal Laperrine, die zich aan boord j bevond, was bij het neerkomen van het vlieg-J tuig gewond en na hevig lijden op 5 Maart j gestorven. De adjudant Bernard en de meca- nicien Vasselin waren nog in leven, maar geheel uitgeput. Een hoogtevlucht boven Alkmaar. Dinsdagmiddag deed het passagiersvlieg tuig der Eerste Nederlandsche Luchtreedery een hoogtevlucht boven Alkmaar, welke tocht door de heeren Haarsma van Oucoop en Langeveld, als passagiers, werd medege maakt. Het weer was buitengewoon mooi en de machine, die in een ruime cirkel boven de 1 stad omhoog ging, werd in alle straten door een groot deel van de bevolking mét belang- stelling gevolgd. Er werd een hoogte bereikt van 5800 M. Het opstijgen duurde een uur. De daling werd gelukkig volbracht. SPORT. span- Tt Zondag in Voetbal. Overzicht In de Westelijke Eerste klasse is de uing er nog niet uit. Y.O.C. hoe een spanneuden strijd een welverdiende over winning op D.F.C. behaald. De laatste wed strijd moet zij tegen Ajux spelen, m, eigen terrein. Aanvankelijk was dit vast. 7.nnH n «r irioor vr/nvona •v" w. spel hunnen brengen. uu SCVC1„ zij gaat onherroepelijk naar de overgangsklasse, A.F.C. heeft in een feilen kamp met 2-« van U.V.Y. gew onnen, waarmee zij het degra datie-gevaar ontkomen is. Qutck heett alweer een zege bevochten. J sPai ta kieeg klop niet 2 0. Deze twee moeten het nog uitmaken wie of er gedegradeerd zal worden. Hcicules kreeg haar 12de nederlaag en wel van K.F.ü. niet 2 1. Het volgend seizoen ka' Hercules het in de tweede klasse probeeren. i eijenooid wou van Hennes met 3 2. Con- cordia kon het tegen 't Gooi niet verder brengen dan een gelijk spel. oncord'ia i. Y.i zulle# Hercules volgen en gaan naar de t weetje klas-K Jn het Oosten is Go-Ahead er in gesiaagj In t kampioenschap te behalen door het gelijk spel (1 l) met Enschedé. Yitesse is door de 4 1-overwinning op P-W. buiten degradatiegevaar gekomen en P.W. gaat hiermee naar de 2de klasse. Nederland Denemarken. De «Tel." verneemt, dat het zoo goed ah zeker is, dat De Kessler niet zal kunnen uit komen voor bovengenoemden wedstrijd. Fan* he-omstandigheden zullen hem waarschijnlijk noodzaken m Zwitserland te blijven Onge twijfeld is dit. voor het Ned. elftal een verliet* van beteekems, vooral nu Guppfect bink baal' nog niet geheel genezen is. - heeft Zondag met niet tuinder dan direct W n van N,O.S. Kroon moest uiteet uitvallen, het oude ongeval kwam weef boven, zoodat Helder do heele wedstr"d niet heeft' Voür rust «as N.O.S. ft-md 'f meerderheid en voerde de tand op tot 4 O, wat in hoofdzaak kwam, ooidat de verdediging van H. te zwak was. - a rust was het spel meer verdeeld en NU.S UU0S tW<?<3 g°alS te maken' U,ge" netitm ']lt ta! "Tlf "U,:l(,er" baar laatste coin petitie-wedstryd niet kunnen winnen. Wleringen. vcrteLum.60' 1S,Veren en «Pallen van ee» v/„ m t directieverblijf ten bclioevf dé dmoiH belast met het toezicht op Westerl nid nn*g ,'r Zui<h'rzee, hetwelk tc derhÜn konit staan> Js biJ on' zee Onm»« aanbesteding door de Zuider bi1v!d gegund aan de firma Dper- en Buyzerd te Breda voor ƒ24.900.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 4