NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Abonnements gelden. vóór 15 April Wegens plaafsmaking I. DE JONG, Spoorstraat 48. Telef. 289. van een partij Engelsche Rijwielbanden, vanaf f 2.50 per stuk. No. 5226 DONDERDAG 1 APRIL 1920 48e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Aan onze lezers bulten de gemeente doen wij het verzoek de abonnementsgelden over het tweede kwartaal over te maken per postwissel. Na dien datum wordt daarover met 10 ct. verhooging beschikt. Over de abonnementsgelden In de stad wordt dezer dagen per looper beschikt. voor nieuwe zending rijwielen en onderdeeien, worden de thans in voorraad zijnde met minstens 50 tegen iedere concurrentie OPGERUIMD. EXTRA OPRUIMING VOOR RECLAME Speciaal adres voor Moffelen en Vernikkelen en Reparatie» COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Ct. per 3 mud. f 1.40. franco per post f 1.60. Buitenland f 2.40 Zondagsblad 0.571/,, 0.65. 1 05 Modeblad 0.95. 1.05. I I 130 Losse nummers der Courant 4 ct. ADVERTENTIE N. 20 ct p. regel (gaijard). Ingez. mededeelingen (kolombr. als redact, tekst) 60 ct. Kleine advert. (gevr., te koop, te huur) v. 1 tot 4 regels 50 ft., elke regel meer 10 ct. bi) vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder nr. 10 ct. p. advert. extra). Bew.-exempl. 3l/s ct- Adv. op bep. aangew. pl. worden 25 °/0 hooger berekend. DE WEEK. 80 Maart WJJ zijn ln de z.g. Stille Week. Over en kele dagen begint, de officieele Zomertijd. Paschen valt in het begin van de „bloemen- periode", de tijdingen uit het Haarlemscthe bollenland luiden bijzonder opgewekt. Als nu het weêr wil meêwerken, dan kunnen wij «mnig-vroolijke Paasohdagen vieren, voor eene korte wijle alle zorgen, muizenissen, misère, angsten, etc. van ons afschuddend. Velen, ook niet tot het geslacht der Angst- meijer's behoorende, hebben in de jongste dagen benauwde uren doorgebracht bij het kennisnemen van de vorderingen der Roode Garde, van de communisten en haar naaste vrienden, tot heel dioht bij onze Oostelijke grenzen. Dat er contact bestaat tussohen de Spartacistische leiders in Westfalen en hun geestverwanten in Nederland, schijnt boven twijfel verheven. Onze Regeering was dus verplicht maatregelen te treffen tegen even- tueele grensoverschrijding. De opkomst van drie lichtingen van de 2de Divisie werd voor bereid, maar men mag aannemen, dat het niet tot mobilisatie zal behoeven te komen; onze mannen niet in de Paaschvacantie zul len worden gestoord. Intusschen: men heeft ervoor gezorgd paraat te zijn tegen mogelijke „verrassingen". De heer Wijnkoop polste, per interpellatie, de Regeering, of zij niet bereid is met de Sovjet-mannen in Duitsch- land te onderhandelen over ruiling van steenkolen en levensmiddelen, maar 't was te voorzien, dat minister Van Karnebeek hem erop zou wijzen, dat onze Regeering slechts kan onderhandelen met organen van de wettige Regeering in Duitschland, aan wier hoofd nog steeds president Ebert staat. De heer Troelstra sloot zich geheel aan bij. deze zienswijze en vroeg den heer Wijnkoop, waarom deze niet zijn best doet, bij het trans portbedrijf, om te bevorderen, dat voedsel kan worden.gezonden voor de hongerenden in de Westfaalsche streek.... Voor Senaat en Lagerhuis is nu tot 13 April het Paasch-recès ingetreden. En voor de „gemoedskalmte" in de Tweede Ka mer is dat voortreffelijk. De Senaat hield oen paar zittingen, o. a. ter Installatie van zijn eerste vrouwelijk lid, de soc.-democra- tische senatrlce Mevr. Pothuis—Smit, door president Van Voorst zeer hoffelijk verwel komd en op haar bankje (naast den heer Van Kol) verrast door een daar, vermoedelijk van geestelijk-verwante zijde gedeponeerden, fraaien bloemruiker. De Tweede Kamer heeft, alvorens op kort recès te gaan, nog heel wat afgemaakt. De motie-De Jonge, een maximum werktijd voor den ondergrondschen mijnarbelti vragend van zeven uren, werd verworpen na be strijding o. a. door den in deze zeer deskun digen heer Henrl Hermans, die met de Re geering wees op de prijsstijging, van zulk' oen maatregel te wachten, terwijl men noch meerderen aanvoer van kolen uit den vreem de (de toevoer uit Duitschland wordt telkens stop-gezet 1) noch meer werkkrachten voor de mijnen kan krijgen. De Rijkspensi- oenen worden met 40% verhoogd. Aanne ming van het amendement-Ketelaar en Os- sendorp om 't op 60 pCt. te stellen, zou zeer waarschijnlijk intrekking van het ontwerp tengevolge hebben gehad. Het amendement werd teruggenomen na de bedreiging der Regeering. Wa&rna de heer J. ter Laan het deed herleven zonder succea Niet zonder grond heeft men die 80c.-democratiache po ging eene van „goedkoope helden" genoemd, waar de verwerping toch bij voorbaat vast stond. De minister van Financiën is bij dit 'ontwerp aan sommige wenschen nog tege moet gekomen, maar aan de 40 pCt. hield hij vast. De Kamer nam het wetsvoorstel aan. En de gepensionneerden zullen vermoede lijk: toegeven, dat zij, om in Paasch-stijl te blijven, meer hebben aan een half ei, dan aan een leêge dop!.... Nog had dr. Beumer gelegenheid om toe te lichten zijne interpellatie over de gemoeds bezwaren, die sommigen tegen de Invalidi teitswet koesteren. Minister Aalberse be loofde wettelijke voorziening waar men te doen heeft met waarachtig-eerlijke gemoeds bezwaren, en niet met zoodanige als slechts verband houden metde porte- monnaie. 't Blijkt achteraf, dat op allerlei manieren „stemming gemaakt" wor.'t tegen de Invaliditeitswet. Ook en vooral dour las terlijke geruchten, leugenachtige verzinse: Zoo zal uit het verslag omtrent het onderzoo. naar den verkoopprijs van een huis voor den Raad van Arbeid te Tiel duidelijk aan den dag komen, hoe geenerlei blaam hier mr. Rink, den voorzitter van dien Raad, kan treffen. En nog allerlei andere lasterpraat jes, in 't bijzonder Raden van Arbeid rakend, zullen gelukkig welhaast „achterhaald" worden. Tot de ontwerpen, voor den Senaat rijp emaakt, behoort ook dat, hetwelk de loten er Staatsloterij duurder maakt, ten bate van de inkomsten der collecteurs. En het ontwerp tot bestrijding der woe kerprijzen, de z.g. Duurtewet, is verworpen in de Kamerzitting van Vrijdag 26 Maart j.1. Na de beslissing, dat ook looncontracten in de Duurtewet zouden worden opgenomen, stond 't vast, dat de soc.-democratische frac tie tegen zou stemmen. Links was tegen het ontwerp, ook in de Rechtsche gelederen werd geen unanieme sympathie aangetrof fen. Vijf katholieken, vier chr.-historische leden en dr. Van de Laar stemden van Rechts tegen het voorstel, dat met 46—33 tuimelde. Te betreuren zijn al den tijd, de studie, de arbeid, in en buiten het Parlement, aan dit wetsontwerp vruchteloos besteed. De heer Marchant noemde het een „misbaksel". Vol gens veler meening behoeft het verdwijnen ervan niet te worden betreurd. Het zou toch een zeer zwak wapen zijn geweest tegen de woekerprijzen. Requiescat in pacel En de kruisers „Java" en „ttumatra" zul len worden afgebouwd. Met 61 tegen 32 stemmen heeft de heer Van IJsselsteijn, mi nister van marine-ad interim, gezegevierd. Voor de bijzonderheden van het lichtelijk- ctostuimig /debat, Idat aan deze Ibeslissing voorafging, verwijs ik naar de verslagen. Oud-minister Bijleveld woonde de vergade ringen van de presidiale loge's bij. Toen de Kamer den afbouw bleek toe te stemmen, veroorloofde mr. Bijleveld zich te glimlachen Niet slechts de vrouw is „mobile", verander lijk, zal de ex-Excellentie misschien heb ben gedacht Het Marine-ontwerp bracht de vraag weer op den Voorgrond: wanneer zal de crisis aan Oorlog en Marine eindelijk worden opgelost? Gedoodverfd als opvolger van den heer Al- ting von Geusau werd in de jongste dagen de luitenant-kolonel bij den generalen staf De Quay, mil. attaché te Parijs. Maar meer dan ooit moet men nu voor zichtig zijn met geruchten en al wat daarmee samenhangt. Het Kamerlid De Muralt, in Indië nü vertoevend, liet zich uit, dat mr. Fook, de Kamer-praeses, eerlang den Bui- tenzorgschen troon zal beklimmen. De heer Fock heeft die bewering nu zelf „eene dwaasheid" genoemd. Maar de heer De Mu ralt behoort tot de nerveus-heetgebakerde menschen, die de heerschappij over de tong wel eens even kwijt rakenl Voordat de Tweede Kamer op Paasch-recès ging, heeft zij nog alleszins verdiende hulde gebracht, op zijn zeventigsten verjaardag, aan griffier mr. Arntzenius, wien bij deze gelegenheid de titel van Staatsraad in bui tengewonen dienst op voordracht van het Kabinet door H. M. werd verleend. De waar de van mr. Arntzenius' moeilijken arbeid ontsnapt aan de aandacht van Jan Publiek, maar deze arbeid is daarom niet van minder beteekenis dan die van vele druk „aan den weg timmerenden" In de gelederen van het havenbedrijf duurt de staking nog altijd voort. Minister Aalberse schijnt geneigd pogingen tot arbitrage te beproeven, en het wordt zeker tijd tot krachtig ingrijpen. Want de teekenen zijn er, dat het gevaar voor verscherping van het conflict ernstig wordt. Het voorstel der Fe deratie aan het Bestuur van den Centraler Bond tot uitbreiding der staking, wees daar op. Eene passieve houding der Regeering kon niet langer voortduren. Wel zeer somber klinkt het woord van den heer Stenhuis, de voorzitter van het N. V. V., dat er na den strijd in het havenbedrijf „nieuwe en groote arbeidsconflicten" in Nederland zullen vol gen. Inmiddels brak het conflict uit ln de meu bel-industrie, 4000 6000 meubelmakers en behangers omvattende. En dreigt het gevaar van toenemende werkloosheid bij de Noord- zee-visscherij, waar de kolenprijzen tot 70 per ton zullen oploopen en de stoomtreilers uit de vaart worden genomen, daar de ree- ders geen lust hebben om op de reizen al- meer toe te leggen. Overvloed (van Jobstijdingen dus. [Doch ook, zelfs op hét gebied der stakingen ont breekt de „note comique" niet. Te Streefkerk en enkele andere gemeenten hebben de biljartspelers het bijltje er bij neergelegd. De prijzen voor het maken van een partijtje in hun café zijn hun te gepeperd geworden. Hier heeft men dus een „strike", waarbij dd stakers geen verlies zullen lijden I Bij de hervatting harer werkzaamheden zal het Lagerhuis allereerst worden geplaatst de Strafvordering wordt weer verschoven voor het L. O.-ontwerp van Minister De Visser, 't Kan een zeer warme strijd worden, want in de gelederen der onderwijzers zijn de „verlanglijstjes" opgemaakt en Links heeft zijn bezwaren bereids geformuleerd. Dr. De Visser schijnt bereid, ook wat sala- rieering betreft, tot belangrijke toenadering. Het toelaten van de onderwijzeres tot de hoogere klassen der lagere school schijnt mede te zullen worden verkregen. Ondanks deze en meerders concessiën zal de Minister van Onderwijs na 18 April a.s. warme uurtjes in het Parlement moeten doorbrengen. Want ondanks het beslechten van den schoolstrijd is er maar bitter weinig noodig om zoodra ro«n op het terrein van art. 192 e. a. k' m n<1 istochten te doen ontvlam men. ?en „conflict" van vreedzamer soort, maar dat toch in de kringen der belanghebbenden heel wat spanning berokkent, is het onthou den van goedkeuring, door Ged. Staten, aan de subsidieering door den Haagschen Raad, van Nationale Opera en Residentie-orkest. Op grond van den zuinigheids-eisch, thans bij het beheer der hofsxedelijke financiën te betrachten. Het Haagscho gemeentebestuur zal in beroep gaan bij de Kroon en waar zoovele gemeenten in Patria in benarde gel delijke omstandigheden verkeeren het Limburgscbe Eygelshoven zal in staat van faillissement komen, daar het de kosten van aankoop voor het Raadhuis niet stortte I is de door Den Haag uitgelokte Koninklijke beslissing van bijzondere beteekenis hu de zen tijd. Van kunst gewagend richten zich onwil lekeurig de gedachten naar Londen, waar de 74-jarige Louis Bouwmeester met zijne Shylock-uitbeelding zulk een overweldigend succes behaalde. Onze groote nestor-tooneel- speler gaat een tournée in Amerika maken. In den vreemde vergoeding vindend voor de miskenning, waarvan hjj in Patria van ze kere zijde het slachtoffer was. Willem Men gelberg werd op zijn zilveren jubileum als dirigent van het Ainsterdamsch Concertge bouw met warmte gehuldigd. En de gelden voor het te stichten Mengelberg-fonds zullen er wel komen. Het oude VolksvÜjt-palejs in de hoofdstad zal een verjongingskuur ondergaan en (dit volgens geest en bedoelen van dr. Sarphati, den stichter) voor tentoonstellingen wor den ingericht. Den deftigen Haagschen Schouwburg wil men in zomertijd voor.... bioscoop inrichten.' Mits voegen de Haag- sche vrdeden erbij onder zeer strenge contröle van de films. Deze geruststelling is niet overbodig, in een tijd, waarin de ver ontwaardiging over betgeen men in tal van bioscopen durft vertoonen, ook «leeft in krin gen, waar men niet gewoon is op puriteinsoh- strenge wijze te critiseeren. Goed, practisch toezicht op de keuze der films schijnt wer kelijk onvermijdelijk. In groote en kleine gemeenten verovert overigens de bioscoop, die op zichzelf voortreffelijke ontspanning kan wezen, al meer terrein. En de oude ker missen verdwijnen! Nu weer die te Gelder- malsen. Middelburg handhaafde de ouder- wetsche kermis nog. Maar overigens begint 't er voor de ambulante kermis-vertooningen zeer benauwd uit te zienl Uit de Hofkringen waar het overlijden van den oud-opperceremoniemeester Van Pallandt Neerijnen zeer betreurd wordt komt de tijding, dat onze Kroonprinses, die bijzonder muzikalen aanleg moet bezitten, met de vioollessen een aanvang heeft ge maakt, onder leiding van de eerste violist van het Residentie-orkest. Aldus terwijl in het bont en afwisse lend nieuws van den dag, licht en schaduw elkaar blijven afwisselen, gaan wij vroeg- zomer '20 in. Strijdend, in toenemende mate, voorzoover wij tot de „goedgezinden"in de maatschappij behooren, tegen allerlei gevaarlijke en vijan dige invloeden. In de Hofstad vormde zich een Bond voor handhaving van orde en ge zag tegen (revolutie-pogingen, en 't is te hopen, dat die Bond zich aldus zal weten te organiseeren, dat hij da machtssferen van ons volk kan omvatten. De kamp tegen den drankduivel wordt steviger. De drooglegging der Zaanstreek op Zaterdagmiddag en Zondag is aangevat. t. Is nu een periode van gisting, woeling, hevigen kamp. En vertrouwen op de einde lijk te bevechten zege is daarbij onmisbaar. -Mr. ANTÓNIO. BUITENLAND. DUITSCHLAND. De toestand ln het Industriegebied. Uit Essen werd Dinsdagavond gemeld, dat de Cëntrale Raad der arbeiders het ulti matum der regeering had aanvaard. Wel licht is het inderdaad ook het geval, doch het is niet te verwachten dat dit voorloo- plg althans veel verandering ln den toe stand zal brengen. Want behalve de Cen trale Raad, zfln er nog tal( van plaatselijke en andere Raden, die zich aan het besluit van den centralen raad al heel weinig ge legen laten liggen en doen wat zij willen. En dat is tot nog toe: doorvechten. Het verzet is voornamelijk gericht tegen de bepalingen omtrent de inlevering der wapenen door de arbeiders. Op 'een communistische vergadering te Elberfeld werd in verband hiermede ver klaard, dat de arbeiders er niet aan denken hun wapens aan de reactionairen terug te geven. In geval van nood zou men nog van geheel andere wapens gebruik maken dan van de algemeene staking. Aar de oproep daartoe werd vrij alge meen gehoor gegeven. Waar, werkwilligen waren, werden zij door de communisten uit de fabrieken gehaald en tot staken gedwon gen. De toestand in het Ruhrgebied is hier door weer verergerd. Bovendien vreest men het ergste van de ontbinding van het roode leger. Wel werd gemeld, dat voor Wezel de spartacisten opnieuw aanvielen, maar uit tal van andere berichten valt wel op te ma ken dat het roode leger ineen valt. Aan de „Mtinsterische Anzeiger" ontleent de „N. R. Ct." het bericht uit Dortmund, dat de communistische aanvoerders daar hun biezen al pakken. Veertig van de communis tische leiders hebben zich door de politie te Dortmund buitenlandsche paspoorten laten verstrekken en zijn vervolgens in auto's naar de Hollandsche grens gereden. Zij zul: Ingezonden mededeellng. BELEEFD AANBEVELEND, len blijkbaar beproeven, om óf in 'het be zette gebied èf in Holland hun huid ta ber gen. In beide gevallen zal hun dat vermoe delijk niet lukken. Blijkbaar is men in Frankrijk tot inkeer gekomen en heeft men ingezien, dat ook in verband met de naleving van de bepalin gen van het vredesverdrag in de eerste plaats het herstel der orde in het Industrie gebied noodzakelijk was. In de .Nationale vergadering verklaarde Rijkskanselier Mül- ler, dat thans door de Entente toestemming gegeven was, om gedurende twee of drie weken, in het neutrale gebied waar de on lusten plaats hadden, Rijkstroepen Bamen te trekken. Alvorens tot krachtiger maatregelen over te gaan heeft 'de regeering de bepalingen van het ultimatum eenigszins verzacht, o.m. door een langoren termijn voor de ontwape ning te stellen. Het 'is evenwel een groote vraag of dit eenig effect zal hebben, en ten slotte zal het er toch van moeten komen indien de rijksregeering tenminste voet bij stuk houdt dat de Rijkstroepen het indus triegebied binnen rukken. Ook al nemen de verschillende raden tenslotte de voorwaar den der regeering aan, dan nog zal het even goed noodig zijn om het uit de gevangenis sen losgelaten gespuis, dat in bonden ver- eenigd, het platteland brandschat, weer op de plaats terug te brengen waar het be hoort. Een belemmering voor het krachtig optreden der regeering is het dreigement der vak'vereenigingen te Berlijn om een al gemeene staking af te kondigen indien de opmarsch der regeeringstroepen in het in dustriegebied zou beginnen. Men meende echter dat vele Berlijnsohe arbeiders aan een eventueelen oproep tot staking geen gehoor meer zouden geven. De rooverhoofdman Hoelz. In ons vorig nummer deelden wij reeds een en ander mede over het optreden van den .oommirnistischen rooverhoofdman Hoelz in Saksen. Omdat de „Voigtl. Ztg." hem een roover genoemd had, werden alle machines van het blad vernield. De „Lokal Anzeiger" verneemt tharus uit Plauen, dat de roode uitvoerende Raad te Falkenstein een proclamatie gericht heeft tot de bezittende klassen, waarin wordt mee-, gedeeld, dat op het gerucht van het binnen rukken der troepen de algemeene staking voor alle bedrijven afgekondigd is. Mocht deze maatregel onvoldoende blijken om het 'binnenrukken der troepen te beletten, dan zullen de machines in de fabrieken verwoest worden en zal men ten slotte alle huizen der bezittende klassen, de staatsgebouwen enz. in brand steken of in de lucht laten vliegen. Mocht op een vertegenwoordiger van de arbeiders, op een arbeider of op den leider Hoelz een aanslag gepleegd worden, dan zal een comité van wraak opruiming houden onder de bezittende klassen. Ontsnapte gevangenen. Zondag braken uit de gevangenis te Bran denburg 162 tuchthuisboeven uit. Een deel van hen had zich met karabijnen gewapend. Met hulp van het kurassiersregiment alhier zijn de vluchtelingen voor het grootste deel weer gevat. Bij een gevecht met hen wer den er drie doodgeschoten, tien zwaar en een aantal licht gewond. DENEMARKEN. Een conflict tnsschen de Kroon en het ministerie. Koning Christiaan van Denemarken heeft het ministerie Zahle, dat thans 7 jaar aan het bewind was naar huis gestuurd. Als re den geeft de koning op, dat het ministerie niet meer op een meerderheid in het parle ment kon steunen. De oorzaak van dit con flict is evenwel een andere. Naar men weet was de uitslag van de Volksstemming in Noord Sleeswijk, dat het overgroote deel der bevolking zich verklaar de voor aansluiting bij Denemarken. In de tweede zóne gaf de volksstemming echter een juist omgekeerden uitslag. Dit was ech ter niet naar den zin der chauvinistische en reactionaire groepen in Denemarken, die ook, niettegenstaande dezen uitslag de twee de zóne bij Denemarken gevoegd wilden zien. Blijkbaar staat de koning ook onder in vloed van deze groepen en is hierin de oor zaak te zoeken, dat hij het ministerie Zahle, dat zich tegen dit chauvinistische drijven kantte, zijn ontslag deed vragen. Blijkens berichten uit Kopenhagen heeft de koning eerst den minister-president ver zocht het ontslag aan het ministerie te vra gen, hetgeen natuurlijk door dezen werd ge weigerd. Daarop heeft de koning het ont slag gegeven, waarbij hij den ministers niet verzocht hunne functies te blijven waarne men, zoodat Denemarken eenigen tijd zon der regeering was. Naderhand heeft de ko ning den ministers verzocht hunne porte feuilles te behouden tot de opvolgers wa ren benoemd, doch nu weigerden de minis ters aan dit verzoek te voldoen. Reeds zou een nieuw kabinet, bestaande uit vakministers, zijn gevormd, doch dit zal door de linksche partijen niet worden er kend. Vooral de vakvereenigingen hebben scherp stelling genomen tegen „den staats greep" van den koning. De sociaal-democra tische partij heeft Maandagavond aan den koning een ultimatum gezonden. Hierin wordt verlangd, dat het ministerie-Zahle op nieuw de leiding van de zaken op zich neemt en dat de Rijksdag bijeengeroepen wordt om het wetsontwerp op het kiesrecht af te han delen. Verder werd er in medegedeeld, dat indien de koning geen bevredigend, ant woord gaf, de algemeene staking zou wor den afgekondigd. Dinsdagmorgen, heeft koning Christiaan doen weten, dat hij het ultimatum niet aan vaardt. Het partijbestuur van de sociaal-de mocratische partij heeft, daarop onmiddel lijk vergaderd. Vanochtend zouden de so ciaal-democraten een groote volksbetoogiog houden, om tegen het optreden van den koning te protesteeren. De algemeene werk staking werd tegen Woensdagochtend af gekondigd en zal de grootste uitbreiding nemen. Het spoorwegverkeer, telegraaf en telefoon zullen stilliggen. Er zullen geèn kranten verschijnen en alle autoriteiten zoo wel, van den staat als van de stad en alle ondernemingen, behalve de ziekenhuizen zullen het werk neerleggen. Na enkele da gen zal de democratische partij een zelf standig ministerie vormen dat het nieuwe zaken-kabinet-Liebe zal uitnoodigen zich te rug te trekken. De toestand zal nog verscherpt worden, doordat 9 April een uitsluiting intreedt, die 160.000 arbeiders omvat. POLEN. De aanval der Bolsjewlkl. Een Poolsch communiqué uit Warschau deelt mede, dat de gedurende acht dagen over een front van 600 K.M. tegen de Pool- sche forten door de Bolsjewiki gerichte aan vallen in hevigheid afnemen. IERLAND. De Slnn-Fein-beweging. Vijf gemaskerde mannen drongen Zon dagavond een huis in de buurt van Thuj-les in Ierland binnen. Zij schoten den bewoner dood. Vervolgens deden zij een huis van een overheidspersoon door een bom in de lucht vliegen, waarbij niemand gedood werd. Morgen zal het parlementslid Cosgrove, een 3inn Feiner uit Ierland* gedeporteerd worden, VEREENIGDE STATEN. Het vlootonderzoek. Admiraal A. W. Grant fel door de senaats commissie tot onderzoek van de slagwaar digheid der vloot bij het uitbreken van den oorlog, als getuige 'gehoord. Hij verklaarde, dat de onderzeevloot toen ter tijd absoluut niet aan de eischpn, die een oorlog met Duitschland stelde, beantwoordde. Getuige, die vroeger bevelhebber van de Atlantische Oceaanonderzeevloot wa9, verklaarde, dat de onderzeebooten te klein waren geweest, van allerlei types en van geringe gevechts- waarde, niet voldoende bewapend waren ge-' weest, en van slechte machines voorzien. De wervelstormen. Men vindt onder de telegrammen eenige doodencjjfers betreffende den wervelstorm die de staten van het Middel Westen der Unie heeft geteisterd. Het Ned. P. B. Radio meldt nog enkele aanvullende bijzonder heden. Alleen in de staten Wisoonsin, Indiana en Michigan zijn er al meer dan 400 dooden en bijna 2000 gekwetsten. Over de 600 huizen en hoeven zijn vernield. De aangerichte schade wordt begroot op 16 millioen dollar. Onder de vernielde gebouwen zijn twee ker ken en een krankzinnigengesticht. De wind druk wierp 40 spoorwegwagens uit de raila De schrik werd nog vermeerderd door branden in tal van steden. In de plaats Elgin werd de geheele zakenwijk vernield. Ver scheiden plaatsen in Indiana zijn totaal ver nietigd. Een wervelstorm ln den staat Georgië kostte aan honderden menschen het leven; een Tornado die in Ohio heeft gewoed heeft aan dooden al 800 slachtoffers gemaakt. Naar vanzelf spreekt zijn telefonie, telegra fie en ook het spoorwegverkeer door deze stormen danig in de war gebracht.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1