Cor Staalman's Rijwielhande =srikheid tege,wTOr Extra Aanbieding. Binnenhaven 3. PLAATSELIJK NIEUWS. Te 's-Gravenhage slaagde voor het voorl. machinistendipioma de heer H. van Dok, alhier. Do heer G. Warner alhibr Biaagdo den Oen Maart te Amsterdam voor het di ploma A. van de Vereenlging tot bevorde ring van den Handenarbeid ln Nederland. De heer J. H. van Twisk, onderwijzer aan de Groen van Prlnstererschool alhier ls benoemd aan de Oosterschool (van de Ver eenlging Christelijk Volksonderwijs) te Am sterdam. Heden werd alhier bericht ontvangen, dat hedenavond te 10.80 alhier 24 van de 50 Weensche kinderen zullen arriveeren. De overige kinderen komen hier op 0 of 18 April a.B. Begrafenis J. Spruit. Dinsdagmiddag had op het kerkhof te Huisduinen de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. Spruit, in leven lid van den Raad dezer gemeente. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den heer Van Breda namens ae rechtsche raadsfractie, die den over ledene huldigde als iemand van beginselen, die ook steeds \oor zijne meening uitkwam. Spr. huldigde hetgeen in de jaren van Spruit's lidmaatschap door hem gedaan is voor de gemeente. Zijn heengaan wordt door de rechtsche fractie betreurd, en zijn nage dachtenis steeds in eere gehouden. Namens de Gezondheidscommissie sprak dr. Louwerse. De adviezen van Spruit wer den steeds gewaardeerd, en zijn groote ken nis, alsmede de wijze waarop hij zijn taak opvatte, met terzijde stelling van eigen be lang en met ongekende toewijding, zal de Gezondheidscommissie niet vergeten. Als oud vriend en geestverwant sprak de heer Lafeber, directeur der Bussumsche Waterleiding-maatschappij, vroeger direc teur van de Waterleiding alhier. Eeh groot deel van zijn leven heeft spr. met hem ver keerd als een trouw vriend; hij heeft zijn buitengewone werkkracht leeren kennen. Spruit heeft steeds gewerkt voor drie; van rust nemen was geen sprake. Mogen zijn kinderen zijn voorbeeld volgen I De heer Delgorge sprak namens „Toon kunst" woorden van hulde en nagedachte nis aan het overleden bestuurslid, die een reeks van 80 jaren bestuurslid was van deze vereenlging. Ds. van Griethuysen huldigde den over ledene als Voorzitter van de Chr. histori sche Kiesvereeniging. Enkele jaren geleden was niemand voor het raadslidmaatschap te vinden, en Spruit heeft toen de moeilijke taak op zich genomen onze beginselen al daar te verdedigen. Daarvoor danken wij hem. De heer Ruygh sprak als vriend en me dewerker. 12 jaar heeft Spr. aan zijne zijde gewerkt en mocht zijn vertrouwen winnen. Ds. Warners sprak als geestelijke ver volgens eenige woorden. Hij wees er op, dat ofschoon de taak van den predikant: aan een geopende groeve woorden van troost spreken, in den regel niet tot de aange naamste behoort, in tweede instantie die taak niettemin tot een heerlijke kan worden als er, zooals hier, een triumftoon kan wor den gehoord. Spruit was een impulsief man en niet steeds zachtzinnig in zijn woorden. Maar dienzelfden man heeft spr. gezien als een lam, niet geknakt en gebogen, maar helder tot het laatste oogenblik. En spr., die aan zijn sterfbed geroepen was om de ziel to bevrijden, had niets meer te doen: God li: hem klein en mak gemaakt. De godde- liji werking ,van het Evangelie was reëel in hem geworden. Men praat wel over reïn carnatie, maar er is slechts regeneratie: vernieuwing en die was aan Spruit geschied. Met zoo'n herinnering aan zijn sterven was voor spr. zijn taak geen onaangename. De jongste broeder sprak vervolgens eeni ge woorden, waarna een zoon des overlede nen dank zeide voor de betoonde belang stelling. Behalve veel belangstellenden, waren op den doodenakker aanwezig de leden der Ge zondheidscommissie, de rechtsche raadsfrac tie, het bestuur van Toonkunst, verschillen de vrienden, collega's van den overlede ne, enz. Vergadering van de Centrale Commissie voor Ambtenaarsaangelegenheden. Bovengenoemde Commissie hield op Vrij dag 26 Maart j.1., des voorm. 9.30 uur, haar eerste vergadering, welke werd voortgezet op Maandag 29 Maart, nam. 7.30 uur. Aanwezig zijn alle hoofden van dienst, als mede drie vertegenwoordigers van ambte naarsorganisaties. De Voorzitter -(deelt mede, dat door Burge meester en Wethouders de naam Dienst- commissie is veranderd in dien van Cen trale Commissie. Aan de orde is nu allereerst de behande ling van de instructies voor de ambtenaren in dienst der gemeente Helder. De instruc ties zijn ingedeeld in 4 ontwerpen, ^wee er van regelen de verplichtingen, respectieve lijk van den Secretaris en van den Ontvanger der Gemeente. Voorts regelt één der ont werpen de instructie voor de Hoofden van Dienst en het ander, die voor de overige ambtenaren in dienst der Gemeente Helder. Bij de meerderheid vinden de beginselen, die in de ontwerpen zijn neergelegd, wel in stemming. Intusschen wordt ten aanzien van ■verschillende punten op bepaalde gebreken gewezen, terwijl sommige bepalingen over bodig worden geacht, omdat zij in herhaling treden van wat reeds elders is geregeld. De intructies worden ten slotte, na voor zooveel noodig te zijn aangevuld en gewijzigd, vast gesteld. Omtrent een ontwerp-regeling inzake de uitbetaling van den vacantie-toeslag wordt, na eenige beraadslaging, eveneens overeen stemming verkregen. Een verzoek van een gemeente-ambtenaar om medetelling zijner in een andere ge meente doorgebrachte dienstjaren bij de be rekening van het aantal aan hem toe te ken nen periodieke verhoogingen, wordt niet juist geoordeeld. Inwilliging zou tot niet te overziene consequenties ten aanzien van an dere ambtenaren moeten leiden. Het advies zal derhalve afwijzend luiden. Thans zijn aan de orde verschillende bij Burgemeester en Wethouders ingekomen verzoeken om vergoeding voor overwerk. Voor zoover zij billijk geacht worden, zal aan Burgemeester en Wethouders worden gead viseerd de uitbetaling goed te keuren. Aan het eind der vergadering komt een voorstel ter tafel om aan het gemeenteper- soneel een voorschot op de in voorbereiding zijnde salarisherziening toe te kennen van 6.— per week, gerekend met ingang van 1 October 1919. De Voorzitter jset uiteen, dat de voorbereidende arbeid voor de salaris herziening omvangrijker is dan aanvankelijk werd gehoopt. Besloten wordt aan het Col lege van Burgemeester en Wethouders te adviseeren het verleenen van bovenbedoeld voorsohot te willen bevorderen. Daarna sluiting. /- De Secretaris, N. ARKEMA.'' Vergadering van de Centrale Commissie voor Werklledenaangelegenheden. Bovengenoemde Commissie hield op 80 Maart J.1. een vergadering ten Raadhuize. Vastgesteld wordt het persbericht van de vergadering van 5 Maart j.1. Omtrent de vraag of aan sommige werk lieden alsnog periodieke verhoogingen moe ten werden toegekend, wordt thans in be ginsel overeenstemming verkregen. Aan de hand van een door den Directeur der Water en Lichtbedrijven over deze aangelegenheid opgesteld schrijven wordt de billijkheid van liet toekennen der gevraagde verhoogingen aangetoond. Teneinde elk misverstand nu uit te sluiten verklaart de Directeur zich be reid de conclusie van de besprekingen nauw keurig in een afzonderlijk schrijven aan te geven, zoodat in een volgende vergadering vaststellin gdaarvan zal kunnen plaats heb ben. Omtrent de loonsherziening wordt ook hier het verleenen van een voorschot bepleit. Besloten wordt aan het College van Burge meester en Wethouders een daartoe strek kend voorstel te 'doen. Gevraagd wordt J 5 per week, gerekend met ingang van 1 Oc tober 1919. Bij de rondvraag wordt er op aangedron gen om ook aan de werklieden bij de ge meentewerken des Zaterdags het loon vóór 12 uur 's middags uit te betalen. De Ge meente-Bouwmeester zal een regeling treffen om aan dezen wensch zooveel mogelijk tege moet te komen. Nog enkele vragen worden gesteld en beantwoord. Daarna sluiting. De Secrotaris, N. ARKEMA. Een belangwekkende proefneming. Naar wij vernemen, zal hedenavond een belangwekkende proefneming plaats hebben met een nieuwe, eleotrische, lantaarn voor den vuurtoren te Kijkduin. Hoewel de tegen woordige, met haar sterkte van 1.200.000 kaarsen, nog wel ^ou kunnen voldoen, meent men in een nieuwe X-ray-lamp, geconstru eerd door de firma Philips, met een licht- kracht van niet minder dan 10.000.000 kaar sen, toch. op den duur een afdoender kust- verlichting te hebben, die natuurlijk een veel wijder terrein zal bestrijken en dus op veel grooteren afstand de schepen kan waarschu wen. Nu de electrificatie van Den Helder weldra een feit is geworden, is electrificatie, ook van het kustlicht, een eisch des tijds. De proefneming zal hedehavond plaats vinden op het terrein van het vliegkamp de Mok op Texel./ Dat de proefnemingen aldaar geschie den, is, omdat het in de. bedoeling ligt al daar een dergelijk baken te plaatsen met lichtuitstraling naar -boven als geleidelicht voor vliegtuigen en 'het ook uiteraard te 'kostbaar zou wezen een geheelen aanleg, die dan toch nog maar voorloopig zou zijn, in den vuurtoren alhier te maken. In de nabijheid van de -electrische centrale wordt een stellage opgesteld, waar de lamp in- hangt. Om verwarring met het werkelijke kustlicht te voorkomen, wordt de draaiende beweging, die natuurlijk geheel gelijk, blijft aan de tegenwoordige, uitgeschakeld, ter wijl eveneens uit dien hoofde het licht naar westelijke, noordelijke en oostelijke rich ting wordt afgesloten. Helder zal dus geducht „in het zonnetje" worden gezet, hetgeen zeker een fantas tisch schouwspel zal opleveren. Wegens de buitengewoon krachtige licht- ontwikkeling, die tot ver in den omtrek zichtbaar is, zijn tal van omliggende gemeen ten gewaarschuwd, opdat zij weten wat zij van dit licht te denken hebben. De gemeente besturen van Anna Paulowna, Zijpe, Beha gen, Wieringen en Callantsoog zijn hier bij in de eerste plaats betrokken, maar ook de verder gelegen plaatsen, tot ver voor bij Alkmaar, zullen dit licht waar kunnen nemen. In IJmuiden en op de filiaal-inrich ting te Amsterdam van het Kon. Meteoro logisch Station hoopt men in de gelegenheid te zijn wetenschappelijke waarnemingen te doen betreffende de lichtsterkte, enz. Ongetwijfeld zullen velen van dit zeldzame en interessante schouwspel willen profitee- ren, zoodat het op den dijk hedenavond wel een gezellige drukte- zal zijn. Maar na tuurlijk hebben, vóór de duisternis is inge vallen, geen proefnemingen plaats. Valt de proef goed uit, d. w. z. voldoet de verlichting in verhouding tot de meerdere kosten, die zij meebrengt, dan zal men, naar men ons mededeelde, wel spoedig overgaan tot de installatie. De proefnemingen zullen worden bijge woond door verschillende burgerlijke en mi litaire autoriteiten. Heldersche Tooneelvereeniging „T. A. V. E. N. U." Het bestuur van bovengenoemde vereeni- ging verzoekt ons mede te deelen, dat zij voor hare leden a.s. Donderdag 8 April in „Casino" een soiree zal geven. Het programma zal bestaan uit enkele éénacters, declamatie en zang, -terwijl o.m. nog twee dansen, ingestudeerd door den heer Jac. B. Polak, zullen worden uitge voerd. Introduotie's worden alleen afgegeven des Dinsdags, 6 April, aan het Secretariaat Kanaalweg 81—82, van 71/»8'/j uur n.m. De gelegenheid tot plaatsbespreking is opengesteld op Woensdag 7 April van 7V*— 81/» uur n.m. in „Casino". A. G. O. In ons vorig nummer vermeldden wij aan het slot van ons verslag over de lezing van dr. Weyerman, dat 14 April een feest avond van de A. G. O. wordt gegeven, met medewerking van een Wageningsch zan geres en den heer Pala. Deze mededeeling Ingezonden mededeeling. Voor de Paasohdagen zullen wij onze prijzen, die tooh al zeer laag gesteld zijn, nog Aan- zienlijk verminderen. was,' in haar onvolledigheid, onjuist. De bedoeling is, dat op dien Woensdag middag een kinder-voorstelling gegeven zal worden door de van een vorige gelegen heid bij de kinderen zoo gunstig bekende Antoinette van Dijk. Des avonds zal een feestconcert worden gegeven, met medewerking van de door ons genoemden en den heer Arie van de Weg. Nadere bijzonderheden zullen wij binnen kort vermelden. Laatste Marineconcert. Het 10e en laatste der winteraoncerten van het stafmuziekkorps der Kon. Marine werd, voor wat betreft de abonnementsconcerten een Dinsdagavond in Tivoli, en de volksconcerten op Woensdagavond in Casino gegeven, de laatste voor een volle en in stille aandacht luisterende zaal. Het voornaamste nummer van beide avonden was de Sakuntala-ouverture van Karl Goldmark. Na hetgeeu w(j hierover schreven, kunnen w(j volstaan met de ver melding, dat dit interessante en boeiende nummer een groot succes had, hetgeen zich uitte in hartelijk applaus. Het is veelzijdig en ryk aan cöloriet en'droeg terecht ieders be wondering. Het werd gevolgd door een twee tal kleine nummers van den Heer Hazebroek, „Improvisation" en „Reminiscenz", beide fraai geïnstrumenteerd, kleurrijk en melodieus. Als derde nummer vertolkte de heer Pala een vioolconcert van Tartinl Het werk ls typisch voor den tijd van ontstaan, en, hoewel wat lang, blijft het boelen. De wijze waarop de heer Pala dit vertolkte, was boven onzen lof verheven j behalve dat de voordracht o.i. te loven was, werden ook de technisch-moeilijke passages, dubbelgrepen e.d., met verbluffende zekerheid en gemak genomen. Een daverend applaus beloonde den violist. Na de pauze opende een concert-ouverture van den directeur het programma; de eerste entre-acte van Schubert's Rosamunde volgde, terwijl het yogramma besloten werd met een Faust-fantasie, abusievelijk ten name van den heer Hazebroek vermeld, en op de Dinsdagsche programma's hersteld. Niet voor niets is Faust zoo populair, want de bekende melodieën uit Gounod's opera deden het ook thans weer. Op beide avonden werd de directeur en in hem het heele corps gehuldigd. Dinsdag avond was het de heer Leewens, die namens het comité den heer Hazebroek eenige hartelijke woorden wijdde en hem een krans aanbood, !en Woensdagavond bracht de heer Heyblok den dank van het publiek over. Tevens wees spr. op .de welwillendheid der Casino-directie, die zich aanstonds bereid had verklaard, bij de bekende strubbeling met de Tivoli-directie, de voortzetting der concerten mogelijk te maken, en bracht hulde aan het gemeente bestuur, dat door een subsidie van f 350.— het voortbestaan der volksconcerten heeft ge waarborgd. Hopen wij, dat dé woorden des heeren Hey blok in vervulling gaan, en dat, als in October do concerten weder aanvangen, de toeloop weer even groot moge zijn als tot nog toe. Voor het comité en het muziekkorps zelf is dit de grootste voldoening. LUCHTVAART. De vliegtocht naar Indlë. Naar het „Vad." meldt, heeft het lid der Tweede Kamer, mr. P. J. Troelstra, de vol gende schriftelijke vragen bij den voorzit ter der Kamer ingediend. lo. Is door den minister subsidie toege kend voor den nationalen vliegtocht naar Nederlandsch-lndië aan een burger-vlieger? 2o. Zoo neen, wat is daarvan de reden? 3o. Is het juist, dat onder de sollicitanten zich de vliegenier A. Picard bevond, om trent wiens capaciteiten van de zijde der Fransche autoriteiten, die gelegenheid had den zijn prestaties gedurende den oorlog te beoordeelen, een gunstig oordeel is uitge sproken? 4o. Is de minister bereid de omtrent deze zaak ingediende rapporten, met name ook wat genoemden vliegenier betreft, aan de Kamer over te leggen? Naar men weet heeft de heer Picard ook aan het vliegkamp de Kooij vertoefd. De aldaar gestationeerde officieren van den Marineluchtvaartdienst zijn, op grond van verschillende gebeurtenissen de meening toegedaan dat de heer Picard allesbehalve een geroutineerd vlieger is, en dat zelfs zijn mededeelingen over zijn verblijf aan het Fransche front onjuist zijn. Afhalen van kaarten wedstrijd Nederland—Denemarken. De heer C. Goes, Gravenstraat 81, verzoekt nogmaals om de kaarten voor den wedstrijd Ned.-Denemarken voor Zaterdag half één af te halen, na dien datum zijn zo niet meer verkrijgbaar. Helder—Houdt Braef Stand. WaarsohljnHJk ontvangt Helder den tweeden Paaschdag Houdt Braef Stand, uit Amsterdam. Deze olub heeft eenige wekpn geleden tegen Z.F.C. gelijk gespeeld (1-1). Z(j bestaat uit spelers van verschillende Amstordamsche ver- eentglngen en zullen trachten hot volgende seizoen in den N. V. B. te spelen. Hieruit blijkt dus, dat ons een mooie partij wacht. Athletlek. Noord-Hollandsche Athletlek-Bond. Hedenavond acht uur zal ln het Militair Tehuis aan de Spoorstraat eene bespreking plaats hebben om te geraken tot meerdere beoefening der Lichte Athletiek hier ter plaatse. Ook Sportvereenigingen, die eventueel geen uitnoodiging mochten ontvangen, wor den uitgenoodigd deze vergadering bij te wonen. INGEZONDEN. Geachte Redactie. Dat er door wrijving warmte ontstaat, mocht weer blijken uit de artikelen der hee ren Peters en A welke meer aanvullend zijn dan wel tegenstrijdig. Met alle waardeering voor de bedoelingen krijgt het Heldersche publiek een massa ge leerdheid te slikken, waarvan een groot zoo niet een overgroot deel niets of weinig begrijpt. En nu mag het voor den meer ontwikkelde aangenaam zijn zijn geest te uiten noodi- ger is 't m. i. het g e h e e 1 e volk te bereiken in een kwestie als deze. Terecht merkt de heer P. op, dat de werk man zin voor logica heeft, waarom het noo dig is kort en zakelijk te betoogon en uit te leggen, dat de arbeider rechten heeft. Rechten e n plichten, evenals de werkgever. De werknemer levert kracht of kennis, waarvoor hij niets minder behoeft te ont vangen dan zijn werkgever, voor hetgeen deze doet. Dat deze de verantwoordelijkheid draagt, is geen reden hem hooger te salarieeren. Zijn capaciteiten stellen hem in staat, die verantwoording te dragen, en daar die capa citeiten hem aangeboren zijn, heeft hij geen rechfzich te plaatsen boven den mensch met krachthoedanigheden. Momenteel is er een strooming merkbaar, die de brute kracht boven geestelijken arbeid stelt. Over het algemeen is deze laatste zwaarder en staat een 8-urige krachtsinspanning ge lijk aan 5 6 uren geestelijken arbeid. Te verwonderen is het niet, dat deze terug slag plaats heeft. De rollen worden eenvou dig omgekeerd en wie kan het de onge schoolde kracht euvel duiden verkeerd te denken, waar zelfs kennis niet wijzer was in elk geval niet wijzer dééd. i Nu kan men aanvoeren, dat de kennis- mensch zich heeft gevormd ten koste van jeugd, genoegen, etc., maar op wie slaat dat? Soms op den student? Sedfmade-menschen zijn er maar weinig en wie zai narekenen, met hoeveel ontbering van kleine genoegens en nachtrust gereikhalsd is naar meer ken nis door zoo menig krachtmensch, die toch niet reiken kon naar het voor hem onbereik bare, terwijl zij voor den meer gefortuneerde voor 't grijpen was? Ik weet maar a 1 te goed, dat in lang niet alle arbeiders die drang bestaat om zich op te werken uit de sfeer van onwetendheid en uit hare gevolgen maar óók heb ik moe ten constateer en, dat bij geschoolde, ontwik kelde menschen de gezichtskring zoo eng, zoo bekrompen was. Als" alle leergelegenheden eens kosteloos opengesteld werden voor leerlingen, die na afgenomen examen blijken de capaci teiten te bezitten tot het volgen der te geven lessen, zou er dan niet een helderder soort regeerders! en volksleiders komen? Zulk een regeling zou ook niet zoo zede loos zijn tegenover de menschen, die toch alle op dezelfde wijze ter wereld komen en haar verlaten. Als ook aan bepaalde inrichtingen koste loos huisvesting was verbonden, zou het be gaafde kind van een putschepper een minis- terieele portefeuille kunnen bereiken, ter wijl daarentegen de geestelijk minderwaar dige telg van een advocaat straat zou vegen, zonder dat hij daarom geminacht zou wor den, omdat ieder zou arbeiden naar zijn geestvermogens. En nu mag straatvegen gemakkelijker lijken dan een land besturen of een zieke genezen, maar geen mensch met capaciteiten voor studie zal willen ruilen met iemand van den reinigingsdienst, ook al zou het salaris hetzelfde blijven. Het spreekt vanzelf, dat de kleine salarissen van tegenwoordig dan moe ten vervallen maar dan is ook de overda dige weelde, waarin een deel der menschheid zich baadt en dié omgekeerd evenredig is aan de armoede van een ander deel on mogelijk. Reeds eerder heeft men mij aangevoerd, dat een dusdanige regeling luiaards kweekt, wat ik niet kan inzien. Momenteel is de mensch werkzaam. Deze werkzaamheid is gebaseerd op zelfzucht. Bij -gelijkstelling van eiken menschen arbeid-naar-vermogen zal de zucht naar ont wikkeling een zedelijke eerzucht tot basis hebben, die er een eer in stelt zich zoo hoog mogelijk op te werken om de menschheid zooveel mogelijk te dienen. Of er minder gewerkt zou worden? Heel wel mogelijk, maar dat er dan óók een massa werktuigen wegblijven, wier daad slechts dood en verderf is, zal dan blijken. Laat dan de quantiteit minder worden, aan dualiteit wint de uitvinding als: i Ut „Er gewerkt wordt aan de opvoeding van 11° <loor h®J. I0611 verdwijnen van alle neêrhalende publieke vermakelijkheden als Koning Alcohol geen zinnen benevelt en een nakomelingschap van zwakzinnigen en misdadigers meer levert t.rl8WHelrnige be8tr«ding van syphilis $de?s - n W0Klt eü i80latie vaii wTrS? syaras als men het gevoel evenzoo leidt als ÏT verstand, als groote uitspattingen onmogelijk Wfv- den gemaakt door het ontbreken van gront bezit, waartoe de afschaffing van het Pw recht het hare moet bijdragen, n' als alles wat naar mllitairlsrae zweemt afgeschaft, als handeldrijven door partloulleren u buitengesloten, d a n krijgen we een Maatschappij, d. w. eene vereenlging van maats, van kameraden' die niet voor het eigen ik, maar voor het algemeen belang werken en daardoor óók zichzelf bevoordeelon. Het is begrijpelijk, dat een dergelijke eco- nomische verbetering niet in eenige revulu. tiejaren kan worden bereikt, daarmede zul. len menschenleeftljden heengaan. Nu is het m.i. de groote taak van ieder die leiding tracht te geven in de2e crilieké tijden, zoowel werkgever als -nemer te over. tuigen van de behoefte aan hulpverlt-eniu» van de eene zijde tegenover geduld aan deq anderen kant. Maar dan moet er ook met ernst gewerkt worden aan een zedelijke verbetering der maatschappij, wat niet kan, zonder den wer ker het loon te geven, waarop hij krachtens zijn begtaan recht heeft. Zóó kan revolutie voorkomen worden echter niet de geleidelijke voortgang. Wle zich daartegen verzet, begrijpt de wereld- evolutie niet. Wanneer het volk onder gunstige voor. waarden leeft, zal ook het Evangelie niet meer worden verworpen, omdat het dan in al zijn eenvoud uitvoerbaar is, dan zal geestelijke leider geen oollega-in-'t zwm voor den politieman wezen. De verwezenlijking van dezen heil. staat is dichterbij dan menigeen durft denken, maar wie eerlijk en onbevangen heeft rondgezien, kan weten. En toch durft bijna niemand de brei aanmaken uit angst zich te branden. Wie er nog voor een fiasco .vreest, bedenke eens of de huidige samenleving geen fiasco is* We hebben nu al zoo lang de zegenin gen van het kapitalistische stelsel genoten! Laten we nu de zelfzucht eens uitschakelen en om het algemeen welzijn denken. De oorlogsjaren niet meegerekend, heeft de aarde nog altijd ruim genoeg voedsel" geleverd voor al hare bewoners. Aan wien de schuld van de ongelijke ver deeling? Het is niet tegen te spreken, dat de kapi talist aan de geldlade zit en al wie er meer uithaalt, dan hij hem had toegedacht, als dief wordt beschouwd. Komen er vele zulke dieven, dan heet het, dat er een revolutie ls losgebroken. Hoe nabij zulk een revolutie heden is, weet het allerbest de ontwikkelde werkman. Ze k a n echter nog voorkomen worden; maar alleen door snelle, ingrijpende maat regelen, die momenteel veel van het kapita lisme zullen vergen, maar niet zooveel als een eventueele revolutie hen zou ontnemen, terwijl de bezittende klasse, en haar alleen, het verwijt van broedermoord zou treffen. ANNA SPRUIT. Geachte redactie, u zendt mij dit epistel, om er een antwoord op te schrijven, maar eerlijk gezegd, zit ik er mee verlegen. Anna Spruit begint met te toornen tegen geleerdigheid in de krant, maar maakt zich m.i. in haar betoog zelf aan dat euvel schul dig. Haar bedoeling is goed maar als* zij eerst zegt, dat menschenleeftijden zullen heengaan voor er een betere maatschappij is gegrondvest en even verder, dat die toch dichter bij is dan menigeen denkt, dan wordt haar betoog er niet helderder op. Als ik nog iets tegen het stukje zou willen doen zou het alleen zijn tegen dat deel waar zij een zoo overwegende invloed aan de opvoe ding' en vorming van den mensch toekent Mij dunkt de afgeloopen jaren en de tegen woordige tijden moesten dezulken toch wat voorzichtiger maken. Want nooit beter dan nu bleek, en is ge bleken, welke oerkrachten er in onze maat schappij" leven zonder dat de mensch met al zijn wijsgeerige systemen er ook maar iets aan vermag te leiden, laat staan ze be dwingen. Maar we zouden een debat ontketenen over het historisch materialisme, waarvoor wij onze artikelen niet zijn begonnen en waarvoor de „Heldersche Courant" de plaats niet is. .*""1 Daarom volstaan wij, om ook Anna Spruit toe te wenschen de breede nuchtere kijk op de maatschappelijke verhoudingen en den moed, om haar deel aan den strijd ter ver* betering daarvan te dragen. Helder, 30/3 '20. 29 Maart v Voetbal. N.W.D. 1—Werf-XI. Daar het personeel van 's Riikswerf op Goeden Vrijdag vrijaf heeft, zal NW.D. een wedstrijd spelen tegen een elftal, bestaande uit 's Lands- wervers, jdio gewoonlijk in de verschillende Hel dersche clubs uitkomen. Dit elftal is als volgt samengesteld: Kwast (Sportclub), doel. Janzen en Terburg (Sportclub), achter. Gastelaar (Victon). Buijl, Brizee (Victori), midden. Vader (Batavier), Valkenburg (Victori), v. d. Wal (W. I.K.)prins (Helder) enLui.it (Victori), voor. Zooals men ziet, zit dit elftal goed in elkaar en verwachten we dan ook een overwinning voor de combinatie. De wedstrijd heeft plaats op het terrein Tuindorp en vangt aan om half drie. Scheidsrechter is de heer J. Stuart. Seriewed9trijden N.W.D. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de in schrijving voor de seriewedstrijden van N.W.D.. welke op 1 Mei en de daaropvolgende week zullen plaats hebben, is opengesteld tot 17 April a.s. tl STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Batoe, uitr., arr. 26 Maart te Sabang. Vondel, thuisr., vertr. 25 Maart v. Sabang. JNias arr. 30 Maart v. Java te IJmuiden. Rottcrdamsche Lloyd. n- Buitenzorg, v. Java n. N.-York, pass. - Kaapstad. Goentoer, thuisr.. vertr. 26 Maart v. Padang- Merauke, v. Semaraag n. N.-York, vertr. 28 M"" v. Paramaribo. Medan. uitr., vertr. 27 Maart v. Port Said. HollandAmerika Lijn. Amsteldijk vertr. 24 Maart v. Puerto Mexico Kdam. Maartensdijk, v. R'dam n. Br.-Indië. vertr. v. Boinbay. t R,dalB. 7«?Wr vertr. 27 Maart v. Savannah n- ir -ik. v. N-Orleans n. R'da&n, arr. 29 Maar" Newnort Nows. 30 Gorredijk. v. R'dam n. Now-Orleans, vertr. Maart v. Vera Cruz. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Alcinous, v. Batavia n. A'dam, arr. 27 Maart W Golombo. op Elpenor. v. Japan n. A'dam, pass. 26 Maart braltar. ftovS' Hyson, v. Japan n. A'dam. arr. 24 Maart te koug. waart Laomedon, v. Japan n. A'dam. pass. Perim. t O Swazi v. Japan n. R'dam. arr. 26 Maart w lombo. „rt t« Dardanus. v. Liverpool n. Java, arr. 29 Ma»* Port Said. „rt W Tan tal ue, v. A'dam n. Java, arr. 25 M Perim. Java Pacific Lijn- Arakan arr. 29 Maart v. Batavia te San FJ*ftCr. Bintang, v. San Francisco n. Batavia, Maart v. Kobe. i. ved* Tjikembang, v. San Francisco n. B^tnvlfc Maart v. Yokohama. Java—^Bengalen Lijn. Calcutta arr. 26 Maart v. Java te Calcutta.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 2