I MISS HAIOEIAL-RASJID Cor Staalman s Rijwielhandel, Tweede Blad. Extra Aanbieding. HelderscHe Meubeltransport- onderneming JB. HARJER ZN., Rijwielen, Banden, Onderdeelen Binnenhaven 3. VAN DONDERDAG 1 APRIL 1920. BINNENLAND. Een Japan sche nltnoodïglng. Uit Tokio wordt gemeld: Het gerucht gaat, dat Tokonaml, minis ter van binnenlandsche zaken, baron Den, gouverneur-generaal van Formosa, baron Kondo, president van Nippon 'Yusen Kais- ha, burggraaf Tajiri, burgemeester van Tokio, en mr. Fujiyaqm. voorzitter van de Kamer van Koophandel te Tokio, een uit- noodiging hebben gericht met toestemming van de Japansche regeering, aan vooraan staande Nederlanders om Japan te bezoe ken, teneinde oude vriendschapsbetrekkin gen te hernieuwen voor een nauwere sa menwerking van beide landen op finan cieel, economisch en politiek gebied. Maat- regelen voor een schitterende ontvangst worden reeds getroffen. De berechting ram flen ex-Keizer. Een Radio-telegram, draadloos uit Londen ontvangen, meldt dat Dinsdag officieel is vastgesteld, dat de berechting van den ex- keizer niet zal plaats hebben. In het Lagerhuis werd Lloyd George n.L gepolst over deze aangelegenheid, waarbij werd uitgemaakt, dat het vergeefs zou zijn het proces tegen den ex-keizer te doen voe ren zonder dat deze daarbij tegenwoordig was. De „Petit Parisien" verneemt uit Londen: De tekst van het antwoord van den Opper sten Raad op de Nederlandsche nota nopens den gewezen Duitschen Keizer is naar Pa rijs verzonden, waar ©enige vormverande ringen werden aangebracht. Vandaag zul len de Fransche en Engelsche gezant een gelijken stap bij het kabinet in den Haag doen. De nota bevat geen nieuwe aanwij zing. Ze herinnert opnieuw aan do nadee- len, welke uit het verblijf van Wilhelm dicht bij de grens kunnen voortvloeien, en waar schuwt de Nederlandsche regeering, dat zij verantwoordelijk zal worden gesteld, indien de gewezen Keizer wegens gebrekkig toe zicht het hem aangewezen verblijf verliet en aan do geallieerden moeilijkheden berok kende. Het Ned. Corresp. Bureau -meldt: Naar wij vernemen, is aan do Nederland sche regeering, naar aanleiding van haar jongste antwoord op de hernieuwde aan vraag tot uitlevering van den gewezen Duit schen keizer, een nader schrijven overhan digd, waaromtrent hot nlot ultgesloton schijnt, dat het als een beëindiging van de ter zake gevoerde briefwisseling kan wor den opgevat. Een ZweedscH oorlogsschip op do Schelde. De Antwerpscho bladen maken molding van een nieuw incident, voorgekomen Maan dagochtend bij het opvaren van den Zweed- schon kruisor „Frygla" in Soheldemonden; toon dezo in hot zicht van Vlissingen kwam, versperde de daar liggende Holl. torpedo boot den doortocht met bevel niet door te varen. Volgens het verhaal van de „Matin" gaf de oommandant van de torpedoboot be vel aan den Zweedsohen oommandant te wachten, tot hij de regeering in den Haag zou hebben geraadpleegd. De „Frygla" wierp hot anker tor reedie van Vlissingen en achtte antwoord uit den Haag. Dit kwam Maandagnamiddag omstreeks hall twee. De Holiandscha regeoring wilde wel toestem men in de doorvaart van de „Frygia" tot Antwerpen. De „Matin" herinnert aan het incident van den Italiaanachen kruiser „Fer- ruccio" op 5 September 1.1. Toen echter gaf do „Ferruccio" geen acht op den Holland- schen bulldog en voer verder. Het nieuwe incident zal, hopen wij, onze senators- en vertegenwoordigers doen nadenken," wan neer zij zich eerstdaags, zullen moeten uit spreken aangaande de aanneming of ver werping van het Hollandsch-Belgisch trao- taat. Wij willen niet met handen en voeten aan Hollandsche willekeur gebonden wordon. De „Neptune" schrijft: Ziedaar dus een ™uw bewijs van de sympathie onzer Hol landsche noorderburen. Tot nu toe toonden tfy zich niet uiterst welwillend togenover ons, en ongelukkiglijk mooten wij alweer feuilleton. door JESSIB DOUGLAS KERRUISH, voor Nederland bewerkt door L. ALETRINQ. Q „Ik ben heusch blij, Je bij me fe hebben," zeide ik. „Dat kun je gerust geiooven. Het eenige wat me bezwaart, ls de gedachte aan onze reis door Koerdistan een land van ongeimak, ellende en ontberingenl" „Is dat alles?" juichte zij. „Als jij die ver dragen kunt, kan ik het ook! 1'apa zei pre cies hetzelfde, toen grootmama en de tantes een antwoord van jou wilden afwachten, voor we zouden vertrekken." „Papa is bedorven, omdat ik altijd met hem meegegaan ben. Aziatisch Turkije :s geen land voor een dame; ik zelf ben de uitzonde ring, die den regel bevestigt. Ik ken het volk daar, zijn dialecten, zijn gewoonten, zijn wijze van denken. Jy hebt jaren lang in Engeland gewoond „Maar ik herinner mij Turkije heel goed; ik vond het er heerlijk!" „In die dagen waren we nog onder de be schermende vleugelen van Mama," ant woordde ik vriendelijk. „Nu hebben wij ons, zonder bescherming door alles heen te slaan. De raenschen zullen zeggen, dat wij ons en P r i n c e aan do ontberingen gewend heb- maar ik heb er een hard hoofd in, hqe de kennismaking met den zelfkant van een geval van onwil aanstippen. En wij gaan voort met, zonder stemverheffing, alle be- leeüigingen te aanvaarden. Onze ministers hebben het tractaat aangenomen, dat ons geen enkele verbetering geeft. Hun werk is laakbaar en wij stellen eens te meer vast, dat wij zeer slecht worden gediend. Wij moeten de vrijheid der Bchelde hebben." Het Nederlandsche Corresp ondentiebu- reau in den Haag meldt:. Naar aanleiding van verhalen in de Bel gische dagbladen inzake de vaart van den Zweedschen kruiser „Fylgra" naar Antwer pen kunnen wij mededeelen, dat de Neder landsche regeering reeds In de maand De cember tyaar toestemming voor de door vaart verleend heeft. Bij aankomst ter reeda van Vlissingen ondervond de kruiser een gering oponthoud, doordien dö bereids gegeven toestemming ter plaatse uit het oog was verloren en dientengevolge na- mons den minister van marine opneuw toe stemming werd verleend. Boter, kaas en melk. Da „Staatscourant" van Dinsdagavond be vatte de bekendmaking, dat de minister van landbouw met ingang van 1 April heeft in getrokken zijn beschikking dd. 23 Januari j.L, houdende vaststelling van maximum prijzen voor boter en kaas, alsmede zijn be schikking dd. 80 September 1919, betreffende den maximumprijs van melk, en dat de mi nister met ingang van 1 April heeft vastge steld voor volle melk (onverpakt) een maxi mumprijs in den kleinhandel van 18 cent per liter, en bepaald heeft, dat de voor onder scheidene gemeenten op grond van zijn be schikking van 30 September 1919 reeds vast gestelde afwijkende maximum kleinhandel prijzen voor oonsumptiemelk van kracht blijven, voor zoover deze minder dan 18 oent per liter bedragen. Naar aanleiding van bovengenoemde be schikking heeft de minister van landbouw, enz. de volgende circulaire gericht tot de burgepieesters: „Ik heb do eer u te doen toekomen afdruk van mijn dd. heden in de Ned. Staatscourant geplaatsto beschikking, waarbij met ingang van 1 April de algemeen geldende maximum prijzen voor boter, kaas en melk worden in getrokken. Voor laatstgenoemd artikel wordt opnieuw een algemeene maximumprijs in den klein handel vastgesteld en wel van 18 cent per liter. Omtrent dezo regeling bericht ik u, dat zij slechts voorloopig zal gelden. Ik neem mij voor, u in de tweede helft van April nadere mededeelingen in deze te doen. Voorzooveel noodig, zij nog medegedeeld, diat de mogelijkheid tot vaststelling voor af zonderlijke gemeenten voor afwijkende maxi mumprijzen blijft bestaan. Voorstellen hier omtrent gelieve u niet, dan na gepleegd over leg met belanghebbende producenten en handelaren, in te dienen. Voorts wordt door mij bepaald, dat wan neer godurondo de maand April ten gonoego van het Zuivelkantoor kan worden aange toond, dat eenlgo melkinrichting of combi natie van melkslijters niet de voldoende voor haar bodrijf of bedrijven bcnoodigdo melk kan koopen en dat dientengevolge de be trokken gemeente niet voldoendo van oon sumptiemelk wordt voorzien, het zuivelkan toor zijn bomiddoling zal verleonen tot het bijleveren van melk. Indien dat kantoor een opdracht tot bij- levering verstrekt aan een fabriok van melk producten, dan zal doze fabriek de melk moeten leveren tegen den prijs van 18 cents per liter, franco aan de melkinrichting of voor zoovor oomblnatios van melkslijters be treft franco overeengekomen plaats van ontvangst. Voorzoover het Zuivelkantoor op drachten tot bijlevering verstrekt aan andere dan melkproducten-fabrieken, zal worden bljgelevord tegen den kostendon prijs franco op bovenbedoelde plaatsen van ontvangst." Da staking ln hel transportbedrijf. Do Scheepvaart-Voreonlging Noord (Am sterdam) heoft aan het „Hbl." meegedeeld, dat thwnq ruim 120Q werkwilligen bij de ver schillende werkgevers ln de haven zijn te werk gestold. De Centrale Bond van Transportarbei ders heeft gisteren aan minister Aalberse den volgenden brief verzonden, in aanslui ting op de besprekingen van Vrijdag j.L: ,,Tn antwoord op de vraag, door Üwo Exoollentie gestold, ln uw missive van 22 Maart J.L hebben wij de eer u te berichten, dat wij het niet wol mogelijk achton, over da vraag, of het huidig oonflict in het transportbedrijf voor arbitrage vatbaar ls, te beslissen, zoolang onbekend ls, of tus- sohen partijen ovoruonstemming te berei ken zou zijn over de grondslagen der ar bitrage. Inmiddels zullen wij echter gaarne de mogelijkheid tot oplossing van het oonflict bevorderen en verklaren ons daarom, voor onze organisatie, bereid, met de tegenpar tij in het geschil in een bespreking te bro den, teneinde te onderzoeken, of er gemeen schappelijke grondslagen ter arbitrage van het geschil bestaan." Van de Mij. Nederland liggen thans 16 schepen in de haven. Gisteren werd ge werkt op de Prinses Juliana. Het schip zal, naar gemeld wordt, deze week, met mail, naar Indië vertrekken. Gisteravond heeft de Centrale Bond van Transportarbeiders huishoudelijk verga derd. Het bestuur wenschto geen mededee lingen te doen. Het „Hbl." verneemt echter dat de vergadering het bestuur zou hebben gemachtigd stappen te doen, die tot een be vredigende oplossing van het oonflict kun nen leiden. De spoorwegen en de staking. Met machtiging van den Minister van Waterstaat worden door de Nederlandsche Spoorwegen tot nadere aankondiging ijl en vrachtgoederen bestemd voor do stations tq Amsterdam niet ten vervoer aangeno men; eene uitzondering wordt gemaakt voor ijlstukgoederen per colli niet meer wegen de dan 200 KG. en wagenladingen, ijl- en vrachtgoederen, waarvan de afzender eeno verklaring van den geadresseerde overlegt dat deze in staat is de lading na aankomst dadelijk weg te voeren. Staking geëindigd. De staking van de arbeiders in de kwee kersen te Wageningen is afgeloopen; de stakers hebben toegegeven. Het loon blijft 21. Vele stakers zijn door de kweekers niet meer in dienst genomen. De broodkaarten. Voor de 84ste broodkaartenporiode zullen als wittebroodkaarten, aanvullingskaarten voor wittebrood en dagbroodkaarten golden: voor het 133ste tijdvak de zwart gekleurde, voor het 134ste tydvak de rood gekleurde, voor het 186öto tijdvak de blauw gekleurde en voor het 136sto tijdvak de bruin gekleurde. Deze kaarten hebbon een paarson onder grond. Opheffing beperking goederenvervoer. Met ingang van 1 April worden met mach tiging van den Minister van Landbouw tij delnk buiten werking gesteld: lo. de lijst van algemeen uitgesloten goederensoorten van 31 Oct. 1917 en 2o. het verbod tot ver voer per spoor van bestelgoederen, zwaarder dan 50 KG. per colli en van ijl- en vracht goederen tusschon plaatsen, die te water per gerogelden beurtdienst bereikbaar zijn. Uit het Bollenland. Men meldt, dat op do bloembollonvelden nu allo hyacinthen ontloken zijn, ook do Narcissen bloeien nog en de vroegste tulpen beginnon reeds hun zachte kleuren te laten zien. De eerstvolgendo acht dagen vormen don top van den bloeitijd, want na Paschen zullen de bloemen spoedig worden verwij derd. BUITENLAND. bet loven van den oudheidkundige zult door staan. Hot loven in tenten is werkelijk altijd zoo ideaal niet; soms l» or niet eens gelegen heid om een tentenkamp op te slaan, ou in verscheidene plaatsen waar wij gegraven hebbon „Als Jij hot verdraigon kunt, kan lk or ook tegon," antwoordde zjj moedig. „Je weet nlot wat je zegt/i antwoordde ik. „Als je nu alleen maar eena denkt aan het drinkwater. Wat zou je doen, als je toevallig merkte, dat je factotum je theeketel vulde uit een dorps-eendenkom een Turkschen dorpsvijver?" „Ik zou hem een of ander naar zijn hoofd gooien. En dan flauw vallen, een toeval krij gen of zoo iets, komt er niet op aan wat; jij bont toch bij md om een oog op me te hou den." „In beide gevallen zou ik je alleen maar je armen blauw knijpen, dus neem die_ proef maar niet! En ik kan je vertellen, dat ik een groot gedeelte van mijn tijd moet gebruiken om die zieke inboorlingen te verzorgen.'1' „Dan zal ik je helpen. Toen jij weg wae, heb ik altijd de splinters uit de handen van de jongens moeten halen, en hen behandeld» wanneer zo zich gebrand hadden." „Hm, zoo. En als we meer naar het Noor den gaan wat zou je er dan van zeggen, wanneer Je eiken morgen het ijs op je wasch- water stuk moet slaan?" „Jij bent daar blijkbaar aan gewend dat kan jij dus mooi voor mij doent" „Je hebt bepaald alle talenten van een be horen oudheidkundige," riep ik lachend uit. „Werkelijk?" zij wierp een ernstigen blik op mij, door haar gouden wimpers. „Dus je beschouwt me niet als een hopeloos geval?" DUTTSCHIAND. De toestand ln het Industriegebied. Dussoldorf, 81 Maari In het Ruhrgebied is hedenmorgen wel een zekere ontspanning in den toestand gekomen, maar hoe deze zich de eerstvolgende dagen zal ontwikke len, is nog onzeker. De loop der gebeurte nissen hangt af van het resultaat, dat do Pruisische minister van binnenlandsche za ken Severing, die tot nu toe als burgerlijk commissaris in het Ruhrgebied werkzaam was, zal bereiken in de onderhandelingen met de toonaangevende arbeiderscorpora- tiea uit het Rynsch-Westfaalscho industrie gebied. Generaal von Watter in Mtinster heeft opdracht gekregen, reeds gisteravond den opmarsch der troepen haar het Ruhgo- bied te staken, om op deze wijze een basis voor onderhandelingen te verkrijgen. De ernst van den toestand in het Rijnsch- Westfaalsche industriegebied blijft onver minderd bestaan, vooral daar bij de toene mende ontbinding v^ó het roode leger het gebrek aan disciplifle steeds grooter wg>rdt en verschrikkelijke vormen aanneemt. In Duisburg en omgeving zijn plunderingen, z.g. requisities aan de orde van den dag. Hetzelfde wordt gemeld van het noor delijk operatieterrein van het roodo leger, waar men in de laatste dagen vooral do grooto Westfaalsoho landgoederen door roof „lk begin hoop te krijgen. Maar nog één vraag. Je weet, dat we al ouzo reizen te paard doen; kun jo rijden?" „Maar Uathlal Dat vraag Jo aan con meisje van Northamptonl Herinner Jo je niet dat Je wol oorts rijtoeren mot ons maakto op een kleine, ongelukkige pony? Zeker, dat weet lk nog hooi best, maar de vraag is nu, kun Je goed rijden, g-o-o-dl" Zij dook in een koffer en diepte er een vest uit op. „Daar," riep zij uit, terwijl zij er triomfantelijk mee rondzwaaide, „jagers- knoopenl En je weet, dat zij, behalve het Victoria-kruis en de orde van St. John van Jeruzalem, het eenige zijn, dat niet voor geld te koop is. Als ik nu beloof verstandig en gehoorzaam te zijn, dan ben ik toch niet zoo'n 'erg blok aan je been, wel?" Vleiend keek ze mij aan, met half dicht geknepen oogen. En ik omhelsde haar ten antwoord, waarna we de garderobekwestie ernstig begonnen te bespreken. HOOFDSTUK V. Wewoneneenpassiespelbj}. Als hoerscher had Abdoel-de-eeuwig-Prij- zenswaardige zijn tekortkomingen, maai* hét staat niet aan de familie Jerningham daar over een oordeel uit te spreken. Wanneer iemand je eens een gunst bewezen heeft, blijft je toch altijd een gevoel van dankbaar heid voor hem bij, ook al gedraagt nij zich later op een wijze, waarmee je volgens je geweten moeilijk aoooord kunt gaan. De laatste der werkelijke padisja's putte zich letterlijk uit in attenties jegens ons, en een week na Papa's terugkeer zette hij de kroon op zijn werk. Het hotel was in rep en De bekende groote verhuiswagens van d© t zijn alléén te bestellen bij: «9, BOTHASTRAAT 3. Ons besteladres Spuistraat 20 is opgeheven en plundering brandschat, zonder dat de be volk 'ng ook maar de geringste bescher ming heeft. In Mühlheim a. d. Ruhr heeft gisteren een vergadering van Spartacisten verklaart!, dat d<r regeeringstroepen slechts over lijken het Ruhrgebied zouden binnenrukkeü. Voor ze in Mühlheim zouden binnenkomen, zou alles ln do lucht gevlogen zijn. (Hbl.) Berlijn, 81 Maart. Gisterenmiddag vier uur zijn de rijksweertroepen voor Hamm aangekomen. De roode troepen trokken zich grootendeels op de lijn KamenBerg kanten—Bühnen terug. Essen, 81 Maart In de bijeenkomst van gisteren van de arbeidsraden van Groot- Essen werd medegedeeld, dat het gebrek aan levensmiddelen buitengewoon bedenke lijk werd. In Essen stond men er nog het minst slecht voor. In Dortmund werd deze week sleohts één pond brood verstrekt en üi Bochum was het niet veel beter gesteld. Nog grooter dan het gebrek aan levens middelen was echter de financieele katas- trophe. Het gebrek aan geld, zoo zeide de rapportour, dreigde de beweging te breken. Essen, 81 Maart De vertegenwoordigers van de vakbonden en de 8 socialistische partijen hebben de rijksregeering het vol gende ultimatum gesteld: le. Bindende goedkeuring van de te Bie- lefeld genomen besluiten; Als do regeering dit ultimatum niet aan vaardt of nakomt zal dadelijk de algemee- no staking voor het goheelo rijk. worden afgekondigd. Munster, 81 Maart Gisteravond hebben zich nieuwe hevige gevechten tusschen rijksweer en roede troepen bij Dinslakon ontwikkeld. Te Haltern, dat de Spartaciërs gisteren na een hevig bombardement bezet hebben, zijn tachtig burgers als gijzelaars govangon genomen. Wulf en is eveneens bezet Overal voeren 4e roode troepen versterkingen aan. Tegen ♦Bork rukken zij van Luonon uit op. Van dit gedeelte van het front en uit Hamm, Dorsten en Horst a.d. Emscher wordt gemeld, dat de roode benden op de ernstigste wijze plunderen. Zij dringen de huizon binnen en brandschatten de bewo ners voor grooto sommen, overal wordt geld afgeperst. Te Muelhelm is een oud echt paar, Eichhcfer genaamd, door dolksteken van de Spartacistische roovers vermoord. Uit Essen wordt aan de „Lok. Anz." ge meld, dat de roode troepen de arbeiders van Krupp tot staking hebben gedwongen. Op een woigering der fima, de loonen uit to betalen, antwoordde de Centrale Raad te Essen mot een ultimatum, waarin wordt ge- eischt, dat do directie onmiddellijk zal toe geven, daar zij ancrers de vólle verantwoorde lijkheid heoft te dragen. Dit ultimatum is volgens het blad een verkapte bedreiging met plundering. Dussoldorf, 81 Maart. De besprekinggen, die heden tusschen de vertegenwoordigers der Regeering en de afgevaardigden van de verschillende arbeiderscorporaties g&voord zijn, geven do hoop, dat het gevaar voor een algemeene staking verminderd is. Toch blijft de situatie zeer critiek, daar de Regeering een veel te groote tegemoetkomende hou ding tegenover de eischen der radenelemen ten aan den dag legt. Hoe de Regeering het echter met het ge peupel klaar zal spelen, dat geheel Duis burg en omgeving uitplundert en in Essen de brutaalste heersohappij voert, weet geen mensch. Bij deze horden ontbreekt elk be grip van organisatie en daardoor ook de mogelijkheid om onderhandelingen te voeren. De rflkstroepen rokken voorwaarts. Munster, 81 Maart. In de streek tusschen Munster en Hamm is vandaag de opmarsch der rijks wc er baarheidstroepen togen het Roergobled bogonnen. In totaal zijn onge veer 40.00Q man lrx bdweging gekomen. roer wegons het plotseling bezoek van H van do iiarmhartlgheJdsordo voor mij, en van de flrman. En wat en firmanl „l ieri persoonlijk gunstbewijs voor uw va der, Jowilngham Effondina," fluisterde H. Boy toen hij vertrok. „En het laatste van dien aard dat gegeven is." Toen hij weg was, spreidden wij het papier voor ons uit en bekeken het aandachtig. ,^Iet is een prachtstuk!" verklaarde ik. Evelyn kon de Turksche karakters niet lezen; haar belangstelling gold dus aller eerst de calligraphische krullen en versie ringen en den overvloed van zegels. Ik be paalde mij in het bijzonder tot den inhoud. „Dit is het verheven, doorluChte en edele grootzegel, het eigenhandig geschreven naam cijfer van den Grooten Heer. (Mogen zijn woorden door den bijstand van den almach- tigen Allah in vervulling gaan). Hij be veelt De inhoud, kort weergegeven, kwam hier op neer, dat Abdoel Hamid, bij de gratie van Allah, padisjah, khalifah, Amiru '1 Muamin, heer der Muzelmannen en schaduw van Allah op aarde, Sir Horne Jerningham, broe der bi do hoogverheven Eath-orde, comman deur in de doorluchte orden van de Liakat en Medjidie, meester in de schoone kunsten en doctor in de letteren, machtigde, zulke op gravingen te doen, als zijn wijsheid noodig vond, over het geheele gebied, begrensd door de vilajets Wan, Mosoel en Bagdad, met uit zondering- van enkele militaire terreinen. Voorts werd allen provincie-commissarissen, districts-administrateurs en anderen offici- eelen persoonlijkheden van lageren rang Voor Wezel en op verscheidene plaatsen van het front, waar afdeeiingen van de roode troepen trachtten aan te vallen, is ook vandaag weer gevochten. Uit de vesting streek om Wezel zijn tweeduizend lijken van roodo soldaten opgezocht en begraven. De linie HalternLüdipghausenHer- bern werd zonder strijd genomen. Het voornemen moot bestaan, pas bij Werne tegenstand to bieden. Daar worden door de bolsjewisten bjj Rüntbe en Nord-Herrlngen loopgraven aangelegd; eveneens verder ach terwaarts tusschen Dortmund en Brakel. ♦Tusschen Dortmund en Unna moeten zich sterke troepenafdeelingen verzamelen. Gistermiddag is na afloop van het ulti matum op een klein deel van het oostelijke front de opmarsch begonnen. Het schrikbewind van Hoclz. Leipzig, 80 Maart. Hoelz onderneemt zijn rooftochten nu tot in Chemnitz toe, waar hij gijzelaars in hechtenis genomen heeft. De regeering is bij ge an troepen voorshands machteloos. DENEi "/V Kopen!80 Maart. De partijfracties der volk tegen woordi ging hebben he den vergaderd ter bespreking van den po- litiekon toestand. De sociaal-democratische partij heeft een manifest uitgevaardigd, waarin het volgen de wordt gezegd: In de naaste toekomst zullen de verkie zingen plaats vindon. Wy eischen van de arbeidersklasse en do democratisch gezin- do bevolking, dat zo tot den laatsten man naar de stembus zal gaan en de reactionaire plannen zhl vernietigen. De verkiezingsleus moet zq'n: doorvoering der democratische staatsinrichting; vestiging van den republi- keinsohen regeeringsvorm; het één-Kamer stelsel; bepaling van den leeftijdsgrens voor do kiesbevoegdheid op 21 jaar. Er moeten maatregelen getroffen worden, waardoor voorkomen wordt dat de rustige democra tische ontwikkeling door een luim des ko- nings verstoord kan worden. De conservatieve volksparty heeft ook een manifest uitgevaardigd, waarin wordt gezegd: I)e koning heeft uit kracht van zyn grondwetteiyko bevoegdheden en in volle overeenstemming met do parlementaire ge bruiken oen beroep op zyn volk gedaan. Hy heeft de ministers, die zich tusschen hem ou het volk plaatsten en* eigenmachtig de kroon verhinderden den wil van het volk te leeren kenennen, verwijderd. Het lot van het land is opnieuw in de hand van het volk gelegd. De party roept mot aandrang alle beza digde vaderlandslievende burgers op zich aaneen te sluiten ter verdediging tegen de staatsgevaarlijke bewoging in het land, op dat do aanstaande verkiezingen voor het Folkething haar beloop zullen kunnen hebben. Uit partybelang wordt de staat van de mocratische zyde met een verlamming van al zyn levensfuncties bedreigd; wy verzet ten ons met kracht tegen de^e gewelddaad. Kopenhagen, 81 Maart. De algemeene staking, waarby zich de spoorwegen, poste rijen, waterleiding en verlichting aanslui ten, is uitgesteld tot morgen. De 6700 afge vaardigden van de samenwerkende arbei dersbonden zyn telegrafisch by-eengeroepen om een beslissing inzake de staking te nemen. Voor de Paaschdagen zullen wij onze enz. tegen ongekend lage prijzen omzetten. BR gelast, den genoemden 81r Home Jorningliem ullt mogelijke hulp to verlocnen oto. etc. loon wy hot stuk naar hartelust haddon bewonderd, zeide 1'apa: „Ik heb nog verge ten, meisjes, jullie te vertellen, dat lk van morgen don i'orzischon gezant bon tegen gekomen. Je moet wol do grooten van hem hebbon, Kathia, en hy hoeft ons allen uit genood! gd, vanavond met hem de tazzia bjj te wonen. Ik wilde niqfc ronduit weigeren, daarom zeide ik, dat lk je zou vragen, of Je al niet een afspraak had gemaakt." „Maar waarom zouden we niet gaan?" ant woordde ik. „Kathia! Je weet toch wat het is!" „Ik wel, maar Evelyn niet" „Dat blijft hetzelfde. Het is niet iels voor dames om heen te gaan ofschoon.de he mel mag weten, hoeveel er ieder jaar naar komen kijken." „Wat is het?" vroeg Evelyn gretig. „Ashura-dag, de tiende van de maand Mu- harram. Het is een soort passiespel-optocht." „Laten wy gaan kyken," verzocht zy. „Het is afschuwelyk," antwoordde hy, waarmee hy natuurlyk haar verlangen ver dubbelden „Wat heeriy :oheimzinnig," riep zy in verrukking uit. „Wat gaat er dan gebeuren?" (Wordt vervolgd). 8) Ingezonden mededeellng. 2e. opheffing van de militaire maatrege len die daarmee in strijd zijn; 8e. terugroeping van generaal Watter en bepaling an een termijn van 48 uur om het vergelijk van Biclofeld uit to voeren. Ingezonden mededeellng. „En weerzinwekkend," besloot hy, waar door -y zioh vast voornam haar wil door te z< n. Zij plofte neer op de canapé naafct hem, en vleide met lieve woordjes. Om tyd te sparen, schreef ik een gunstig antwoord op de uitnoodiging, terwyi Papa nog tegen werpingen maakte. „Ik zal een rok en «-hoe- non aantrekken, waarvan het niet hindert, wanimer er brandgaten in komen," zeide ik „En ik zou jou aanraden, hetzelfde te doen."

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 3