HELDERSGHE CODRAHT Tweede Blad. Heldepsche Meubeltransport- onderneming •JB. HARJER ZN., VAN DONDERDAG 8 APRIL 1920. Gemeenteraad van Helder, 4 Na voorafgegaan eomitê wordt de Open bare Vergadering te 9.10 geopend. Aanwezig alle leden (1 vacature). De notulen van 17 Februari, 2, 19 en 23 Maart worden, na eene opmerking van den heer Zondervan, vast gesteld. Ingekomen stukken en Mededeellngen. Bericht van D. C. A. de Zwart, dat hij zyne benoeming tot wethouder aanneemt. De heer Grünwald legt naar aanleiding hiervan de volgende verklaring af: De Vrijzinnig-Democratische Raadsfractie wenscht te verklaren, dat het compromis, ten vorigen jare met da S.DA.P. aangegaan, tot uiting gekomen in het daarstellen van het urgentie-program en in de samenstelling van het college, door de handelwijze van de 8.DA.P bij de laatste wethoudersbenoeming door deze party verbroken, en dus buiten werking is gesteld. zy meent, dat de tegenwoordige samen stelling van het College niet weergeeft de politieke verhoudingen in onze Gtoieente en wenscht mitdrukkeiyk te constateren, dat geen verantwoordeiykheid voor de daden van het College van B. en W., door haar kan worden aanvaard. Intusschen verklaart de fractie, dat ieder voorstel vqn het College ernstig door haar zal worden overwogen en medewerking daar aan niet zal worden onthouden, wanneer deze voorstellen, getoetst aan hare eigen beginse len, geacht worden in het belang der Ge meente te zyn. Namens de reehtache fractie zegt de heer Van, Breda deze verklaring, niet wat het eerste punt betreft, maar wel de overige, te kunnen onderschryven. Ook spr.'s fractie kan hare goedkeuring niet hechten aan de samen- stolling van hot college, en acht de theorie in stryd met de praktijk der Evenredige Ver tegenwoordiging. De heer Verstegen wenscht, na deze eigenaardige verklaringen, een woord te sproken, 't Was Ven dubbeltje op zyn kant geweest of "de heer Van Breda was wethouder geworden Dat was ook niet De heer Biersteker: goed geweest. De heer Verstegen: Inderdaad niet, maar de heer Van Breda zelf zou het wèl goedgevonden hebben. Deze heole affaire is ietwat opgeBohroefd. Als do situatie gebleven was zooals zy oorspronkoiyk was, waro het compromis gehandhaafd. Ware er een moerder- hoid in den Raad geweest, die het program hadde kunnen uitvoeren, dan was dit niet gebeurd. Allerlei oorzaken werkten eohter tegen en de party van den hoor Grunwald zelve is wel hot moest schuldig aan de zaak, De vryzinnigen zelf hebben een hunner candl daten opzetteiyk een lagere plaats gegeven op hun candidateniyst, om de wyzo waarop h( meende het vryz. dom. beginsel te moeten verdedigen en propageeren. Dit is iets dat zi natuuriyk zelf moeten uitmaken) voor ons echtor ging het er om, dat wy een persoon die openiyk In de Held. Ort. verklaard had dat het niet wensoheiyk was, dat do vryz. deolnamèn in het College, niet konden steunen. Thans wordt deze persoon ongeorganiseerd naaT voren gebracht, terwyi op den grondslag van het program goen vryz. dem. organisatie meer bestaat. Dat is de oorzaak waarom wy besloten op eon partygonoot te stemmen. De heer van Breda: wy wenschcneohter óók een vertegenwoordiger in het College. De heer Grunwald meent, dat de rede neering van den heer Verstegen om de zaak heen draait. Er had. rekening behooren te worden gehouden met het door de vryz. dem. aan de soo. dem. gericht schryven, en de goede trouw bracht mee dat diegeen gestemd was, die door de vergadering was aangewezen. Wy hebben dat by de benoeming van den heer Verstegen ook gedaan, want wy hadden liever den heer de Zwart gehad. De heer de Geus heeft het program onderteekend, en het gaat niet aan te spreken van .ongeorga niseerd". De heer de Geus geeft eenigeophelderin gen betrejfonde de candidaatstelling. Oorspron koiyk stond spr. no. 1 en geen enkole stem had zich daartegen verzot. Torwille van do Juiste booordoollng door hot publiek wenschto spr. dit te vorklaron. By do doflnitlovo vast stelling heoft oen lnvloodryk bostuurslld dor vryz. kiesvorooniging schriftoiyk de loden beworkt nogmaals to stemmon. Daarop is spr. toon verplaatst, en men kan slechts gissen om wolko rodon. Andoro fraotios hebben ovor de dochiamo goon medezeggenschapdoifraotlo zolvo, dio modo de verantwoordoiykhold draagt, heeft ook het recht eon vertegenwoordiger aan to wyzen. Ongeorganiseerd is het opk niet gebeurd, althans niet met spr. De heer van Breda verwondert zich dat zyn naam genoemd is. By de algemeene be schouwingen heeft spr. het standpunt der party uiteengezet, en dit zal worden gehand haafd. Wy eisehen een eigen candidaat. De heer Borkert meent, dat de heele geschiedenis tusschen de heeren de Zwart en de Geus het gevolg is van onderling geiwakoel der vryzinnigen. Wy hadden met de vrys.-dem. een conferentie, en allen waren het er over eens, dat de heer Grünwald wethouder moest worden, niet do heer de Geus. En deze vond het niets prettig toen hy het votum thuis kreeg waarby hy no. 4 werd geplaatst. De heer de Geus had in den heer de Boer een tegenstander. Deze plaatste fcem echter no. 1, en een la ere ledênstemming no. 4. Daarover is de heer ee Geus gedueht.te keer gegaan in deHeld. bt. en heeft gezegd: laten de rechtschen mpt c.e sociaal-democraten de zaak uitvechten, vat de rechtsche fractie betreft, wij achten die in de persoon van den heer Adriaanse ver tegenwoordigd, al ontkent de.Jteer v. Breda dit. De heer de Geus merkt op dat niet het bestuur >eener kiosvereeniging, maar do raads fractie de wethouders-candidaten aanwyst. !>e heeren gaan nu af op een praatje van een paar bestuursledon, die er uit geloopen zyn. De heer Biersteker weerspreekt dit. He'" zyn kwesties van algemeen belang die de gemeente aangaan. Het gaat er om, dat het College thans geen afspiegeling van den Raad is. Als de heer Verstegen zegt dat ef geen vryz. meerderheid was, is dat onjuist. Op grond van het urgentieprogram bestond nog de meerderheid-van 3 vryz. en 8 soo.-dem. Geroep van de Soc.-Dem. Zeven I De heer Biersteker: ^ïeen. de heer Schoeffelenberger telt mee. Bovendien ben ik er zelf nog, al ben ik uitgetreden, dat zyn er dus 12. De heer Bok: Ik sta overal buiten 1 (gelach). De heer Biersteker: Is het dan zuiver, dat men tegen een groote fractie als by over rompeling zegt: wy stemmen uw candidaat niet? De Soc.-Dem. hadden zich moeten ver gewissen, omdat de heer De Geus ook op den bodem van hét urgentieprogram stond. Reeds eerder is iets dergelyks gebeurd, als by de verkiezing van regenten voor het Weeshuis. Vandaar thans onze verklaring. Ook spr. meent, dat de huidige samenstel ling van het College aanleiding zal geven tot botsingen. Daarom hoopt spr., dat het'ftog eens ernstig zal overwegen of het wel goed is het zoo te laten als het thans is. De heer H y b 1 o k bespreekt de democratie der Soo.-Dem., die in het debat is gebracht. Op de vergadering met de vryz. werd officieel de heer Grünwald candidaat gesteld. Des avonds kregen wy een brief om den heer De Geus te stellen. Wat moesten wy doen Wy wisten toen nog niet, dat de heer Grünwald de candi datuur niet zou aanvaarden. De heer Schoeffelenberger acht den heer Adriaanse eon vertegenwoordiger te zyn van rechts. Als de heer van Breda thans wet houder geworden was hadden we precies de zelfde situatie gehad van thans, n.1. twee rechtsche wethouders en één so<^-democraat De heer Bierstoker spreekt van afspiegeling van do burgery, maar jaren en jarenlang hebben de vryziönigen met Bloohts 12 ver tegenwoordigers in den Raad in het College de lakens uitgedeeld. Wy wenschen niet aldus te" doen. Hier is echter opzet aanwezig om de personen uit het College te ftiuiken in hun arbeid. Hoe denkt de Raad er over, dat spr. van rechts is aangezocht om deel uit te maken van de rechtsche fractie? Dat heeft men gedaan. Wat moet op die manier van het gemeentewerk terecht komen, waar de biykbare bedoeling is alle urgente gemeentezaken den kop in te drukken De burgery wordt dupe van dit geharrewar.' De heer Verstegen moet nog op ver schillende opmerkingen ingaan. Als do heer Grunwald verklaart niet verantwoordeiyk to willen zyn voor de daden van dit College, is dat correct. De heer Grünwald had dit niet behoeven te zeggen, want het spreekt vanzelf. De hoer Bierstckor sprak van Interne aan gelegenheden. Ook dat is waar, maar do gemoentenaren vragen zioh af: hoe komt men er toch by eon dergoiyke samenstelling te maken van hot College togonovor oen andoron Raad Daarom wenscht spr. dit uiteen to zotten Er was op het urgentieprogram goon moor dorheid. Er waren er 10, dat is dus do mindor- heid, dio dit program onderteekonden. Als gebleken was, dat do heeron vryzinnigen over eene soliede organisatie beschikt hadden, ware met hen nog iets te beginnen geweest. Maar in deze vergadering hebben de heeron Grün wald en Do G«ub al verschil van opvattingen, Spr. loest thans verschillende brieven voor, die, nu eens door een waarnemend voorzitter of, secretaris, dan woder namons de leden of het bestuur, door de vryz. kiesvereoniging zyn gericht aan het bestuur dor s.d.a.p. Van vryz. dem. raadsleden, dio vragen een schryven van het beseuur ongedaan te maken, enz. Er was te veel wryving en niet óén iyn by do vryzinnigen, en wy stonden voor het feit, dat er geen meerderheid op het program was, en dat wy au eens werden aangeschreven den heer Grünwald'te stemmen, dan woder den heer De Geus. Tot tenslotte de, heer De Geus werd genoemd als candidaat. En nu moesten wy egn wethouder benoemen, die openiyk in de courant verklaard had het ongewenscht to achten voor de vryz. de verantwoordeiykheid te aanvaarden. Nu moge men zeggen's heeren Do Geus' meening is in dien tyd veranderd, wy wisten daar niet van, wy wisten alleen dat de heer De Geus vyandig stond tegenover deze samenstelling. Toen hebben wy een van onze eigen mannen aangewezen. Maar wy wisten toen allang dat zy een zeer moeielyke positie zouden hebben in het College. Wy echter zullen hot beste geven wat wy be zitten onze volle werkkracht. (Applaus by de soo. dem. pn op do tribuno). De hoer G r n w a 1 d vraagt nog hot woord j de Voorzitter meont echter de discussies to moeten boslulton. Do heor Biersteker vestigt nog do aandafht op hot feit, dat do hoer Verstogon oon brlof hooft vergoton, n.1. de persooniyko 'mododeoltng van dun boor Grünwald, dat by geen zetel zou aanvaarden. IDo hoer Verstegen ontkent dozon brief to lobbon verzwegen). Overigens antwoordt spr. dat allo voorstellen getoetst zullop worden aan het belang dor heele gemeente en niet van een deel dor gomeontenaron, zooals de heer Verstegen en de zynen wil. Het schryven wordt vervolgons voor kennis geving aangenomen. Bericht van aanneming der benoeming van 8. van Spiegel, als onderwyzeres aan school no, 8. Voor kennisgeving aangenomen. Beslissing van Gedeputeerde Staten van Noordholland, naar aanleiding van ingekomen adressen inzake den schoolbouw te Koegras. De heer Grünwald vraagt of deze be slissing inhoudt, dat nu het raadsbesluit tot bouw eener openbare school niet moet worden uitgevoerd. De Voorzitter ontkent dit, waarna het schryven voor kennisgeving wordt aangenomen. 1 Mede deeling dat wegens het gebruik van meerderen kabel in zake den bouw van de H. S. gebouwtjes in het plantsoen om de Westerkerk en aan de Weststraat verschuldigd is respeetieveiyk f2805.— en f 1902.— De heer Schoeffelenberger vindt de pryzen wel wat hoeg, dooh de Voorzitter ant woordt, dat zy niet hooger'zyn dan de andere kabeL Als boven. Bericht van A. M. v. d. Giezen, dat hy voor zyn benoeming tot onderwyzer aan school 8 bedankt. Als boven. Procesverbaal van verificatie der boeken en kas van den Gemeente-ontvanger op 19 Maart 1920. Als boven. Goedkeuring op de wyzigingen van de regle menten voos het Burgerlijk Armbestuur en voor het Algemeen Weeshuis; het Raadsbesluit tot het aangaan eener geld- leeijing groot f 2.000.000.Als boven. Verzoek vpn W. van Os om eervol ontslag als leeraar aan de Burgeravondschool, met ingang van 15 Februari 1920 en van Dr. A. C. J. van Goor, als leeraar aan deVissohery- school, te rekenen van 15 Maart 1920. Eervol verleend. Verzoeken om ontslag van: Mevr. M. P. Bok—Juehter, als lid der Com missie van Toezicht op het Lager Onderwijs; J. W. van Aken, als Regent van het Alge meen Weeshuis (ingaande 1 Maart 1920). Eervol onder dankbetuiging verleend. Mededeeling van de verdeeling der werk zaamheden onder het College van Burgemeester en Wethouders.Voor kennisgeving aangenomen. Adres van de Afd. Helder van den Algem. Bond van Politie personeel in Nederland in zako regeling hunner salarissen en leniging van den achterstand in hunne gezinnen. Voor praeadvies naar B. en W. Kennisgeving van het overiyden van den heer J. Spruit. Zal met een schryven van rouwbeklag worden beantwoord. Toezending Jaarverslag en Rekening en Verantwoording der Commissie tot voorlich ting by Beroepskeuze over het le jaar van haar bestaan. Voor kennisgeving aar genomen. Vaststelling kohier PL Dir. Belastingen. Ter vaststelling wordt aangeboden het 8e Supp. kohier der Plaatselijke Directe Belas tingen naar het inkomen, dienst 1919. Aangenomen. Mnzlekvereenlglng „Wlnnubst". Voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek der Muziekvereeniging „Win- nubst", om verhooging van hot haar voor 1920 bereids toegekende subsidie ad. ƒ150 te verhoogen tot 250. De heer Grunwald bepleit alsnog deze subsidie to verleenen. De redenen van het verzoek zyn wellicht aan het Ooilege ont snapt. De vorige directeur werkte voor een gering salaris, en heeft bedankt. Hierdoor staat do vereoniging voor een vrij grooto uit gaaf, die zij niet kan bekostigen. Vandaar baar verzoek, dat, daar het eene uitzonde ring is, volgens spr. meening dient te wor den ingewilligd. De heer Adriaanse zegt dat de zaak door het College onderzocht is; de meerdere bedrijfsonkosten gelden echter voor elke vereeniging, en de contributie van IQ ct. per week is voor dezen tijd toch waariyk onvol doende. Als we hiermee beginnen, regent het weldra adressen en wij hebben de hee ren zelf gezegd, dat ze by de behandeling der begrooting moeten terugkomen met hun verzoek. De hoor van Os onderschrijft do woor den van den hoer Grunwald. Het geldt hier Inderdaad eon byzonder geval. In stemming gebracht, wordt het voorstel D. en W., om afwyzend te beschikken, aan- genomon.met 11 tegen 9 stemmen. Tegen de hoeren van Loo, Grunwald, van Breda, Baak, Staalman, van Os, de Geus, Bok en Bot Verordening jaarwedden onderwijzers. Voorstel tot wijziging der Verordening tot regeling van de wijze van uitbetaling der jaarwedden van de onderwijzers enz. aan de o. 1. scholen. Aangenomen. Commissie van Toezicht op het Lager Onderwys. Adres van de heeren dr. J. O. van den Berg c.s. verzoekende ontslag als leden der Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwys met advies van Burgemees ter en Wethouders. (Held. Ot 80 Mrt.) De heer Biersteker vindt hef voorstel van B. en W. een vooruitloopen op de nieu we wet. Volgens den considerans der huidi ge zouden we nog verplicht zijn een nieuwe commissie te benoemen. Spr. geeft in over weging nog nader overleg te plegen met de heeren. Het is waar dat de Commissie den Matsten tyd nergens in gekend is, steeds heeft haar werk goed voldaan, en het is thans begrypelyk dat de Commissie zich overbodig heeft geacht. De heer d e Z w a r t heeft.hiertegen geen bezwaar, meent echter, dat het te ver gezocht is indien mep no'g een nieuwe commissie zou willen benoemen. De ontslag-aanvrage wordt aangehouden. Betaling uit post Onvoorziene Uitgaven. Voorstel tot betaling uit don post voor onvoorziene uitgaven, dienst 1910, tot oon bedrag van 198.84. Aangenomen. Ophaaldienst Vooratol botroffondo eon in to vooron op haaldienst. (Zie Held. Ot 8 Apr.) De heer van Breda: Bij do begrooting gingen stommen op voor bezuiniging, doch hier wordt die niet betracht, meent spr. Een algemeen belang is het niet, dan waren wel meer dan .628 belangstellenden gekomen, waaronder velen, die niet in de kohieren voorkomen. Spr. meent, dat de uitgave voor een zoo gering aantal niet wel te billyken is. Er zyn nog andere wegen, in Dordrecht b.v. voert men een „spaarbankboekje" in; de •-schry ver in de „Held. Ort.*1 wil een zegelsysteem. Spr. geeft het College in over weging dit terug te nemen en met een an der, minde/ kostbaar systeem te komen. De heer Bok kon zich aanvankelyk met dit voorstel vereenigen, doch na de kosten rekening meent spr. dat misschien een kas sier het goedkoopej kan. De heer de Geus heeft ock bezwaren, n.1. een vermeerdering van de ambtenarij. Do bedoeling is goed, n.L de kwade poston te ondervangen, doch spr. stelt er zich niet zooveel van voor als biykbaar het college doet Ook meent spr., dat er versoheiden menschen op den duur weer zouden bedan ken. Spr. had niet gedacht, dat daarvoor nog ►weer een paar aparte ambtenaren zouden noodig zijn; dan komt spoedig weer een adres voor rechtspositie e/L en wordt het kostbaar. De heer Zondervan meent, dat hier door zal wordon verkregt n \v itfin" het pro tnge^onden iViededeellno- De bekende groote verhuiswagens van de zf]n alléén te bestellen bij: 49, ROTHASTRAAT 3. Ons besteladres Spulstraat 20 Is opgeheven. gram staat De kleine man is er mee ge baat Er zyn aanslagen van ƒ40, ƒ50, die onmogelijk in eens kunnen worden opge bracht. De wekeiyksche schoolgeldheffing gaat er goed in, daarom is spr. ook hier voor. De heer Adriaanse weerlegt eenige bezwaren,en wijst er op, dat in de „Held. Crt." in een artikel wel de ophaaldienst wordt besproken, niet echtor het principe. Spr. weerspreekt de uitdrukking in dat art „typisch Heldersch klein". Pat is het niet, spr. zal er echter niet over uitweiden. Wij kunnen ons nog geen juist beeld vormen van de zaak. Spr. is tegenstander om de zaak nu reeds by de Centr. Boekhouding onder te brengen. De ontvanger bedoelde zegels te nemen, en één persoon te belasten met dit ophalen. Men kan zeggen: wat beteekenen nu 628 belangstellenden? Is dat gering: op één enkel courantenbericht ,700 menschen? Er komen ér veel meer later. Hoe vindt de heer van Breda het dat een arbeider 'n 40 50 tegelijk moet betalen. Van opzyleggen komt toch nieta Het voorstèl is ontstaan uit den weusch van den Raad om vereenvoudi ging. Wij willen het hier eenvoudig en wei nig kostbaar maken. Wat willen de heeren dan? Dit is een proefneming. Hadden wy het dan groot moeten opzetten met een aparten dienst. De hoofdzaak'is een voor de burgerij gemakkeiyke betalingswyze te heb ben. De bestrijding houdt geen steek, het is geen duro dienst, zooals het wordt uiteenge zet in het voorstel. Spr. hoopt, dat deze proefneming aanlei ding geeft tot meerdere uitbreiding; Wat de vraag van den heer Bok betreft, het zyn kleine bedragen, en er zijn moeilijkheden aan verbonden en op het oogenblik geen fi- nantieel voordeel voor de gemeente. Ook het regelmatige vaste inkomen der burgerij eigent zioh voor wekelijkscho afbe taling. Op het oogenblik wordt de belasting al in 10 termynen geïnd, welnu, dit wordt thans eenvoudig uitgebreid. De heer van Breda meent ook, dat het typisch klein is en veel geld kost. Nog niet eens 1/10* hebben er gebruik van gemaakt. Spr. meent, dat het instituut te duur is. Waarom kunnon de incasseerders.der gas fabriek het niet. doen? Straks zal de ophaal dienst verdwijnen en blyven we met de amb tenaren over. Ook de heer do Geus ziet een finantieel nadeel in de zaak. Op andere wyzo geregeld zou hot wat anders zyn. Wat zyn het voor menschen? Die helt voor hun gemak doen, maar dat is de opzet niet. Do heer Zond er van ziet wel niet het voordeel voor do gemeente, maar wel een groot bolang voor do gemeentenaren. Juist als by de schoolgoldheffing. Als men dit wil tegenwerken, is dit bowys, dat men do klei ne burgery niet wil helpen. De heer de Geus vindt dat geen wijze van debatteeren. Spr. is overtuigd, dat het niets uithaalt. Do heer Biersteker voelt wat voor de zaak, en had meer belangstelling verwacht na de in de courant gemaakte reclame. Men kan het ook aldus regelen, dat de menschen elke week bij den ontvanger kunnen storten. De heer Borkert: Dat doen ze niet. De heer Biersteker: Geef ze de gele genheid, door byv. bij do uitbetaling van salarissen te laten storten. Ook spr. wil gaar ne de lyst der aanmeldingen zien. Spr. wil als proef voor één jaar voor het voorstel stemmen. Do heer Bot vraagt of men verplicht wordt aap den ophaaldienst mee te doen? Voöï de losse inkomens is dat lastig. De voorgestelde loonen vindt spr. te laag. Spr. wil wel een proef nemen, mits de kosten met hooger worden. De heer v a n O s meent ook, dat hef loon te laag is, en als na een jaar de proef mis lukt, zal misschien een duurdere proef wor den genomen en het einde is eene misluk king. In andere gemeenten loopt het al aar dig in de finantiën. De gemeente mag geen gebruik maken van halve krachten. De heer Grunwald had voel moer be langstelling vorwaoht van do burgery. De opzot ls weliswaar besohoidon, maar die zal geloidoiyic zich uitbreiden. Hot onderzoek in Zaandam, dat do hoer Adriaanse en de ont vanger Instelden, gaf geen aanleiding do zaak to vordodlgon. Was het in hot bolang van een groot aantal bolastlngbetalors. dan was hot nog wat andors. ltonte o.d. zal niet vool opleveren. En het zal ons voel kosten. De heor Hoyblok: In oersto Instantie zyn wy ervoor omdat wy overtuigd zyn dat het heel moeilijk is en nog steeds moèieiy- ker wordt, de hooge belastingen te betalen. Daarom willen wy de proef nemen. De men schen zyn nog niet voldoende opgevoed om het zelf te brengen. Spr. weet uit de prak- tyk, dat men 700 personen best door één man kan laten inner» en die geen dag noodig heeft. De heer Baak: De opzet was om den kleinen man te helpen. Op de voorgestelde wyze komt er niets van terecht. Uit de prak tijk weet spr. dat. Ook de salarieering is on voldoende. De heer Heyblok spreekt van een persoon, er komen er natuuriyk meer. Spr. wil het liever doen op de manier als de schoolgeldinning. Dat de belastingen slecht inkomen, komt door den ongelegen 'tijd van verzending der aanslagbiljetten. Laat men het heelo jaar de gelegenheid openstellen. De salarieering van 4 per dag Ujkt naar niets. Mag de gemeente profiteeren van groote pensioenen. De heer Adriaanse beantwoordt de verschillende sprekers. Van onzentwege is getracht uitvoering te geven aan eene op dracht van den Raad. Geld brengen er is niets tegen. Maar men kan het eene doen en het andere niet laten. Een van de ge wichtige punten is het loon. Men verlieze niet uit het oog, dat de bedoeling is eiken dag een paar uren arbeid te verrichten. Als straks de dienst meerdere krachten vordert, is het wat anders. Er wordt slechts één per soon gevraagd voor de inning en een leer ling-klerk. Wat Zaandam betreft, dit heeft m te-' genwerking met den gem. ontvanger, een directeur aangesteld, die alles omzet in giro dienst. En trots dit zy'n er al 1700 deelne mers. Wij hebben dit als proef opgezet, en hopen zeer zeker op meerdere deelneming. Als de Raad meent niet op de zaak te moe ten ingaan dan zal hij die 700 burgers teleur stellen, maar laat men dan tevens een an dere wyze aangeven. De heer Kuiper vraagt of er nog ove* Koegras gedacht is? Al zijn er maar 10 men schen, dan moet men heel Koegras afloopen. Voor hen is een geregelde betaling moeilijk. De heer de Zwart meent, dat het opha len van de .gelden niet genoeg onder de oogen is gezien. Vooral was s(>r. verwonderd over de woorden van den heer Baak, die toch weet^dat jaarlyks h>. contributies worden op?"' it, die óók geïnd worden. Men moet te groot" -rwachtingen heb ben van vrijwillige t De -praktijk, zegt dat het g è&aid moet worden. Waar de heer Baak zo<.- "Ge opponeert tegen een loon van 4 per dag, daar wil spr. zeggen, dat de werkzaamheden tegeliik mot andere innin gen kunnen worden verricht. Spr. meent dat men de proef als overgangsmaatregel moet aanvaarden. Laten we hot met dezen kleinen opzet probeeren. Als do proef niet slaagt, zal de dienst natuuriyk worden ingetrokken. Do heer Staalman vindt het niet juist, dat de oontributiën gelykstaan met do be lasting. Als men de contributie niet betaalt, wotdt men geroyeerd, bij het andere niet. Spr. wil de stemming verdagen en dan eerst de lijst van deelnemers inzien. De heer Adriaanse» meent, daf men niets aan de namen heeft. Er staat van al lerlei schakeering op, van allerlei burgers, •itstel acht spr. niet wenschelyk, laten we liever maar ineens beslissen. Spr. zou het op prys stellen dat hedenavond beslist werd. De heer Boogaard kan oppositie bil lyken van die hoeren, die dadelijk tegen de meid zeggen, als ze hun biljet krijgen, breng het maar dadelyk. Maar het gebeurt met de contributie ook wel dat men de loopers te rugstuurt. Van een brengen naar den ont vanger komt niets terecht. De heer Bok vreest, dat hef to duur zal worden. De heer de Zwart, dio altyd geyverd heeft voor een goed .betaald arbeider, wil thans voor een gulden ol 4 lemana af schepen. Geroep van de soo.-dem.: 80 cent per uurl Dat betaalt u niet op uw werf. De heer de Zwart dacht dat de hoer Bok meer onderscheidingsvermogen had. Spr. heeft altyd eene goede bezoldiging be pleit voor menschen in dienst der gemeen te, en spr. zal ook ijveren voor geleideUjk afschaffen van halve krachten. Maar spr. heeft zioh nooit verzet om bij wijze van proef iemand tydeiyk aan to stellen voor eenige uren per week. Do lieer Biersteker wil medewerken aah de proef, mits ook de gelegenheid wor de gegeven geld by den ontvanger te bren gen, anders stemt spr. tegen.' Een vergeiy- Idng tusschen vakvereeniging en belasting gaat niet op. Aan "een vakvereeniging orga niseert men zich uit eigenbelang. De discussies worden gesloten en overge gaan tot stemming. Tegen stemmen de heeren: Grunwald, van Broda, Staalman, v. d. Veer, de Geus, Bot en Bok; zoodat het voorstel is aangenomen. Alvorens de verdere behandeling" der agenda te verdagen, deelt de Voorzitter mede, dat Gedeputeerde Staten hebben goed gekeurd het leeningsplan van ƒ2.000.000.— zooals dat in een vorige vergadering is aan genomen. Daar dit volle bedrag op het oogenblik niet benoodigd is (er blijft een be drag van 600.000.beschikbaar), heeft hef College onderzocht naar de voordeeligsta wyze van belegging, en is gebleken, dat de aanbieding van de Algemeene Centrale Bankvereoniging voor don Middonstand de voordeollgsto was. Dientengovolgo stelt het College voor bedoeld bedrag van ƒ500.000 1>U gonoemdo Instelling voor oon maand to doponeeron tegen eon rentevergoeding van 1'/»% per jaar, onder voorwaarden, dat de opzegging oen mannd van tevoren plaats hoeft en dat bet deposito geschiede tegen afgifte van eon promesse. Met algemeene stemmon wordt dit besluit goedgekeurd, en de verdere behandeling der agenda vérdaagd tot de volgende week. SPORT. Voetbal. Balten de eompetltle. Amsterdam: Blauw Wit—NA.O. 41 M AjaxM.V.V. E—0 Zwolle: Z.AC.—Haarlem gi Haarlem: H.F.O.Go-Ahead 24 Dordrecht: D.F.O.—Vitesse B—2 Den Haag: Quick—V.W.O. ii Rotterdam: Spana—Be Quick (Gr.1 2—8 B V.O.O.-NAC. 4—i Zaandam: Z.F.C.—'t Gooi 1—4 Enschede: Enschede—V.VA. 8—1 D« kampioenswedsfrydea Naar de „TeL" verneemt ls bepaald,v dat ook dit seizoen, de kampioensoompetitie een gewone oompetitie zal zyn en dus niet, zoo als het reglement voorschryft, een halve competitie op neutrale terreinen. Van de be- trokken clubs Heeft aanvankelijk V.O.O. voor het geval deze club het Westelijk kam pioenschap mocht winnen bezwaar ge maakt tegen een geheele oompetitie, maar gehouden op Woensdag 7 April. De geheele kwestie, ook van het art. in de .Held. Ct." is van internen aard en moet ook intern blyven. De s.d.a.p. heeft daar niet mede te maken. n Feyenoord—Vitesse 6—1

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 3