NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA No. 5232 DONDERDAG 15 APRIL 1$20 48e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- én Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER i C. DE BOER Jr.. HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Eerste Bladi. i techniek de verovering der lucht. „H*®? *«n worsteling (zij t dan ook van P,avi!l .enJaard) breken nu aan voor het v. «„?at zijne werkzaamheden her- Vl88er beeft de salarls- Lu6 ger Onderwijwa-ontwerp r I, ,i vot? u .t 026 Algemeenen Maat- doen regelen. Daarmee f°u bet debat over de lex-De Visser, thans Waarom adverteerden wij gedu rende 3 weken niet? Omdat al onze Engelscbe stoffen (hèeren-stoffen) zoo goed als uitverkocht waren, door de enorme drukke verkoop! Prima, zwaar, zuiver wol, blauw LAKEN, I. GRUNWALD, Keizerstraat 116. COURANT ABONNEMENTEN BI) VOORUITBETALING! Heldersche Ct. per 3 mnd. f 1.40, franco per poet f 1.60. Buitenland f 2.40 Z^df?^lad0.57'/,, 0.65. 1.05 Modeblad 0.95, i .05. „1.30 Losse nummers der Courant 4 ct. ADVERTENTIÊN. 20 ct p. regel (gal)ard). Ingez. mededeelIngen (kolombr. als redact tekst) 60 ct. Kleine advert. (gevr., te koop, te huur) v. 1 tot 4 regels 50 ct., elke regel meer 10 ct bi) vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder nr. 10 ct. p. advert. extra). Bew.-exempl. 3ct. Adv. op bep. aangew. pl. worden 25 °/o hoogft- berekend. DE WEEK. I 1 3 ApriL Met Pasehen Is ook wij hopen en ver trouwen, slechts zeer voorloop ig verdwe nen het heerlijke, zonnige zomerweef. De grauwe luchten kwamen aandrijven, zij, die zich verbeeldden, dat de zomer reeds voor goed, d.i. voor een periode, zioh. uitstrekkend misschien over den officioelen zomertijd, thans van kracht, was aangebroken (zulke optimisten zijn er!) kwamon tot de ontdok king, dat zij zich te vroeg verblijd hadden. April kan heerlijk-schoone dagen brengen, maar zij is liohtelijk-berucht vanwege haar grilligheid. Een vertroosting voor d<a vele duizenden, die voor al wat met sport verband houdt be langstelling koesteren, was de zegepraal on. zer voetballers op hun Deensche oollega's- sportmen, bevochten in liet Amsterdamsche Stadion. Stad en land interesseert zich nu met een geestdrift, welk<e men niet voor za ken-van-sport in het „koel-nuchtere Neder land" zou hebben verwacht voor de „voetbal- beweging" inzonderheid. De bulletins, ver kondigend den uitslag dezer wedstrijden, worden alom met spanning verbeid; een dicht-opeengepakte menigte verdringt zich voor de winkelramen, waar deze strookjes papier worden aangep lakt Wie denkt aan de uiterst-kalme stemming, waarmee kennis wordt genomen van <len inhoud van allerlei andere bulletins, ook die, welke belangrijke politieke gebeurtenissen vermelden, hij 'beseft eerst recht, wolk een macht en invloed de sport op den mensch-up to date heeft. De •voetbal-overwinning, op de Denen behaald, wekte een even groote als algemeene vreug de. De „nationale trots" werd erdoor geprik keld en gelukkig heeft men hier te doen met bloedelooze zegepralen althans wanneer het op het speelveld niet al te onstuimig toe gaat en óók met 'een kamp, waarbij men den overwonnen tegenstander op ridderlijke wij ze durft huldigen naar verdiensten. Dat het bij den wel-zeer-bloedigen strijd op het slag- veld met die 'loyanteit tegenover den ex- vijand niet steeds ridderlijk-loyaal igesteld is: 't behoeft in traze dagen, helaas, nauwelijks in herinnering, gebracht. De feestelijke stemming, gewekt door het blijde Stadion-bericht, werd alras getemperd, vergald zelfs, door droeve tijdingen over het heengaan van groote, verdienstelijke figu ren. De dood, van prof. Heotor Treub, den wereldberoernden Amsterdamschen gynaeco loog, den „homme de ooeur", wiens soms ruw optreden slechts een onbehagelijk masker was, waaronder zich een warm, medelijdend gemoed verborg, is algemeen betreurd als een uiterm ate-droef en groot verlies. De Am sterdamsche Universiteit, die in de jongste dagen zulke eminente krachten door den dood of door vertrek naar elders verloor, ziet zich met Heotor Treub nu wederom een kracht ontvallen, waarvoor zij niet gemakke lijk een plaatsvervanger zal kunnen vinden, in staat den reusachtigen arbeid van den overledene voort te zetten met een kracht 'en een talent, die van den diep-betreurden hoog leeraar evenarend. De Haagsche Rechtbank betreurt het ver scheiden van haar begaafden Voorzitter, mT. A. O. H. Teilegen, dié vermaard was als jurist van groote kennis, ook als man van scherpen kijk op mensoben gave, voor den rechter zóó onmisbaar en van echte hu maniteit. En in de „zwart-omlijste aankondiging* der Jongste dagen staan ook de namen van luit. Quant en torporaalrmecanicien v. d. Bos, slachtoffers van een vliegongeluk. Noch voojrtdurend belangrijker wordende tech nische verbeteringen, noch wijze behoed zaamheid kan beletten, dat de vliegsport telkens grootere en kleinere ongevallen be- rolekent. Toch zal zij gaandeweg ,4e wereld veroveren", en dit toont de geestkracht, do onverschrokkenheid, waarmee men gevaren trotseert den kaonp van den mensch en r aan d° orde gekomen, natuurlijk beduidend worden verkort. Maar de amendementen schieten als paddestoelen, zoo weelderig, uit den parlementairen bo dem. En bij de Algemeene Beschouwingen over het ontwerp zal de „barometer" van het Huis meer dan eens de richting van :)storm" aanduiden. Daar kan men zich op voorbereiden. De teekenen zijn er reeds van het onge duld, waarmee het Parlement verlangt naar een eerste „ontmoeting" met minister Pop. Zwartkijkers in den lande vormden uit het niet-vervullen der vacature van chef van den Generalen Staf (waar kolonel van Tui nen met de voorloopige leiding werd be last) reeds de conclusie, dat Exc. Pop zijn oude plaats „openhoudt". De toekomst zal moeten loeren wat er waar ls van deze som bere profetie. De nieuwe minister heeft, allereerst ln 'slanda belang, aanspraak op billijke en kalm-objectieve, niet door voor oordeel of bij voorbaat-vijandig gestemde waardeering, critiseerlng van zijn daden. Dagen van woeling en strijd worden ge profeteerd voor de S.D.A.P. De geruchten over het onvermijdelijk worden van een schisma, een scheuring, waarbij d u tnr. Troelstra de leider van een meer revolu tionair dan evolutionair gezinde groey zou worden, ze zijn waarlijk niét van van daag of gisteren. Ook degenen, die deze kwestie onbevangen en onbevooroordeeld willen bekijken, moeten toegeven, dat de eenheids-motie, op het Arnhemsche con gres van de sociaal-democraten indertijd aangenomen, een „cement" vormt van be denkelijk, misschien niet al-te-solied gehal te Ook hier zal de toekomst moeten loeren, in hoever de. pessimisten, zij, die een split sing der S.D.A.P. zien naderen, 't bij het rechte eind hebben. Het socialisatie-rap- port van soc.-democratische huize is er, gauwer ineengezet dan men had vermoed en de bestudeering daarvan zal voor me nigeen, ook als die beschikt over zekere mate van kennis, ervaring en voorberei ding, iets zijn, dat groote inspanning vor dert. Het socialisatie-vraagstuk ia thans ook „officieel" aan de orde gesteld en men kan er rustig kennis van nemen, zich den tijd voor studie ten volle gunnend, want de stelling, dat althans de ouderen van het le vend geslacht de toepassing ervan in de praktijk niet zullen aanschouwen; ze lijkt me niet te boud of te driest. Den 14 April zou te Genève de bijeen komst plaats hebben tot bespreking der be langen van de Russische fondsen-houders, alsmede van degenen, die vorderingen op Rusland kunnen doen,gelden. Oud-minister Treub treedt hierbij op als eerste-gedele- geerde van Nederland. De zware taak ls hem ten voilé toevertrouwd, en de versdhijn- selen zijn er, dat men in de Russische Sov- jetokringen begint to begrijpen, hoe er scheutjes water in den vuur- en bloedrooden wijn dienen te worden geplengd In afwachting der parlementaire goed keuring van het 60 millioen-krediet aan Duitschland zullen bezendingen levensmid delen aan onze oostelijke naburen worden geleverd. Mercantieele omzichtigheid mag daarbij niet uit het oog worden verloren. Maar de onbetwistbare waarheid, dat men, het grijze hongerspook op de vlucht jagend, tevens de macht van de „roode terreur" helpt fnuiken, mag niet worden voorbijge zien. Gelukkig geschiedt dat te onzent nu ook niet. De opheffing der uitsluiting in het meu belbedrijf behoort mede tot de jongste „lichtpunten". Kon hetzelfde worden ge-' zegd van de staking in het haven-bedrijf. Minister Aalberse's arbitrage-pogingen zijn opgegeven, 't Staat nog steeds „hard tegen hard". En het verloop geeft geen recht of reden om, wat deze beweging betreft, opti mistisch gestemd te zijn. En de broodkaart blijft nog voorloopigl. Haar overlijden is telkens aangekondigd, doch haar leven blijkt taaier dan men ver moedde. De pogingen, door Amsterdam bij het Departement van Landbouw gedaan om de distributieregeling te doen eindigen, heb ben gefaald. Althans voor het moment. Het gemeente-bestuur der hoofdstad geeft den strijd nog niet op. Of hier de aanhouder ten slotte zal winnen, moeten we alweer rustig afwachten. De crimlnaliteits-rubriek der Jongste week bevat o.a. den eisdh van levenslange gevangenisstraf tegen den man, beschuldigd van uit geldzucht twee vrouwen op gruw zame wijze te hebben vermoord. Tegenover afdoend-lijkeudo bewijzen en volledige be kentenis kon het M. in deze slechts de zwaarste straf vorderen, die ons Wetboek van Strafrecht kent. Toch rees telkens de vraag of men hier niet te doen had met een „psychologisch raadsel" of met een ijselijk „mysterie". Benijdenswaardig is de taak van den rechter, die in zulke zaak vonnis moet vellen, allerminst! Dat het bericht, de gemeenten voorlooplg nog niet hebben te rekenen op een uitkeering uit de opbrengst der O.W.belasting, voor vele gemeenten, waar men den bodem der kas steeds duidelijker en dreigender ziet te voor schijn komen, een hardo teleurstelling is, men kan t zich voorstellen. Het op afdoen de wijze regelen van de verhouding tus- schen de geldmiddelen van Rijk en gemeen ten is een der gaandeweg bejaard wordende punten op allerlei Regeerings- en andere programs. En do tijd, waarop die regeling te langen leste tot stand zal komen, zij ligt nog steeds in nevelen verscholen. Mr. ANTONIO. BUITENLAND. Engeland en Frankrijk en het bezette gebied. De Engelsche bladen melden met voldoe ning, dat tusschen Frankrijk en Engeland in beginsel overeenstemming werd be reikt. Hierbij zou de Fransche regeering de volgende besliste toezeggingen hebben ge daan: le. heeft zij de verklaring herhaald, dat de Fransche troepen uit Frankfort en de andere onlangs bezette steden zullen worden teruggetrokken, zoodra de Duitsche regee- ring haar troepen in höt Roergebied heeft teruggebracht tot 17.000, zooals haar bij het verdrag is toegestaan, en ten 2e. de besliste toezegging, dat zij in de toekomst zal hande len in samenwerking met haar bondgenoo- ten. De Britsche regeering is ten zeerste in genomen met de snelle en hartelijke wijze, waarop aan haar verlangens tegemoet ls ge komen. De bladen wijzen er verder op, dat de bijeenkomst van den Oppersten Raad te ban Remo er toe zal bijdragen om de volledige overeenstemming tusschen de regeermgen te versterken. In plaats van Lloyd George, die thans op weg is naar San Remo over zee en opzet telijk niet. via Parijs heeft Bonar Law in het Enge" Lagerhuis een verklaring af gelegd betreffende bet Engelsch-Fransche Tiet. Hieruit viel ook op te maken, dat Ingezonden mededeellng. Wij moesten wachten tot wij peraeroplane (wijl door de transportstaking dit niet per schip kan geschieden) vorige week een mag nifieke sorteerüig Engelsche blauwe kamgaren ontvingen. Hierdoor zijn w\j in staat een schitterend, magnifiek afgewerkt en correct vervaardigd heeren-costuum, naar maat, te leveren ver en ver beneden elke concurrentie. Die bij ons een costunm koopt, bevoordeelt zich minstens 40 °/o. Afdeeling beeren-kleedermakerij, Keizerstraat 116, tweede étage, Firma I. GltüNWALD. men wel op den goeden weg was, doqh dat nog geenszins volledige overeenstemming was bereikt. Veel wilde hij er niet over zeg gen, omdat dan den schijn zou worden ge wekt van kritiek op de bondgenooten. Niettemin heeft Millerand een verklaring afgelegd in de Fransche Kamer, dat' geheele overeenstemming was verkregen. Hoè, ver telde Millerand niet, doch het is niet ge waagd te veronderstellen, dat Frankrijk heeft moeten toegeven in den zin als de Engelsche bladen mededeelden. Wel deelde Millerand mede, dat de maatregelen genomen waren na overleg met maarschalk Foch en dat ten slotte diens meerling den doorslag gaf. Tegelijkertijd lyomt echter een bericht uit Duitschland, waarin wordt gemeld, dat de Franschen de bezetting nog verder hebben uitgebreid. Dinsdag hebben n.1. de Fransche troepen de kreits Hanau verder bezet tot aan de lijn Hanau-Friedberg. De bevolking gedroeg zioh zeer terughoudend. De Fran schen namendadelijk de groene politie (veiligheidspolitie) gevangen en zonden haar naar Griesheim. Zij namen alle wapens in beslag, die opgeslagen waren tor uitrus ting van de burgerwachten en voor politie doeleinden en buitendien 60 paarden. Dat dit erger lijkt |an het is, blijkt, als men weet dat Frankrijk in de meest Ooste lijke punt van den kreits gelegen is. Van grooter belang, in verband met het bovenstaande, is het volgende bericht uit Berlijn betreffende De plannen der Franschen in het bezette gebied. Van officieele Duitsche zijde werd n.1. aan het Wolffbureau medegedeeld, dat in een bespreking van hoogere Fransche officie ren in het bezette gebied, die op 0 April te Mainz heeft plaats gehad, de volgende richt snoeren voor de ten opzichte van Duitsch land te volgen politiek zijn vastgesteld: De Rijnlinie is noodig om ons voortdu rende veiligheid en zekerheid te-geven, dat wij van de revanche-denkbeelden der Duit sche militaire kringen geen last zullen heb ben. Wel is de bezetting van den linker Rijnoever van groote beteekenis, maar met uitzondering van Keulen, het Engelsch bruggehoofd en eenige andere centra van belang, bevinden zich op den linker Rijn oever geen groote gefundeerde rijkdom men van Pruisen. Daarom moet bij den buf ferstaat ook dat deel van den rechter Rijn oever worden ingelijfd, dat Frankfort a. d. Main en omstreken, het Ruhrgebied en de Dusseldorfsche industrie omvat. Keulen wordt over vier jaren ontruimd, Koblenz waarschijnlijk ook, als vóór dien de rechter en linker oever van den Rijn niet zijn inge lijfd, kunnen wij het beleven, dat wij Mainz en de Palts ook moeten opgeven. Dan zijn rle schulden echter nog niet betaald, heeft Duitschland zich weer hersteld en vormt het een gevaar, in het bijzonder door zijn kolen, zijn industrieelo techniek en den Rijn. Van leder ongerief van Duitschland moe ten wij daarom gebruik maken om er voor- doel voor ons uit te slaan. Daar Engeland al te ver van de kust geen verbintenissen op zich wil nemen en wij de nabuur te land zjjn, Amerika echter genoeg met Japan en Engeland heeft te doen, moeten wij, zoo lang wij de vrije hand hebben, alles doen om ons vast te zetten, en om de bondgenoo ten voor een voldongen feit te plaatsen. Duitschland zou het best ha vijf zes grootere bondsrepublieken te verdeelen zijn en wel: lo. Beieren, Baden en Wurtemberg. 2o. De Rijnlandsche republiek met beide oevers. 8o. In het Noorden Pommeren, Meck- lenburg, Hannover, Oldenburg en SI ceswij k- Holstein, die in hoofdzaak agrarische landen zijn; de Hansa-steden zijn dan niet van be teekenis. 4o. Thuringen en Saksen als in- dustrieele centra en als Midden-Duitsche republiek. 5o. Berlijn met Silezië en een klein gedeelte van Pommeren met de Mark als kleine republiek, zooals Weenen en Boe dapest. In het bijzonder dient er handig gebruik te worden gemaakt, zoowel positief als nega tief, van de politieke onmogelijkheid der ooalitieregeering, die de tegenstellingen van het centrum tot het meerderheids-aocialismë omvat en daarbij te kampen heeft met de adellijke officieren en de reactionaire amb tenaren. In samenwerking met het zwaar ge teisterde België kunnen wij op grond van verschillende paragrafen van het vredes verdrag in Duitschland oprukken en ons vastzetten. Tegelijkertijd moeten wij de klein-kapite- listische richting in Duitschland en de on- afh. soc. partij voor ons interesseeren, als negatieve bondgenooten tegen de Berlijnsche regeering en haar het geloof bijbrengen, dat zij al haar ellende aan Berlijn te danr.cn hebben, opdat zij tegen Berlijn en de regee ring in verzet komen. Dan kunnen wij, als in het Ruhrgebied onlusten ontstaan, met België als nabuur en als meest belangheb bende, oprukken. Hebben wij eerst de beide vleugels, dan vormen zij als het ware een tang, waarmede wij het middenstuk tegen over de Engelsche en Amerikaansche secto ren kunnen afknijpen en daarmede ware de Rijnlandsche republiek tot standgebracht. Een doelbewuste Bchrandere politiek brengt ons binnen een of twee jaar in het bezit van hetgeen Foch wil, n.1. van de militaire, Rijn grens met sterke hruggehoofden, zonder ernstigen tegenstand van de zijde van Duitschland en van onze bondgenooten. Het „BerL Tageblatt" van Dinsdagmorgen teekent hierbij aan: Het kan nauwelijks betwijfeld worden, dat deze richtsnoeren authentiek zijn. De zijde, van welke het W. B. dit document heeft ontvangen, is klaarblijkelijk goed ge ïnformeerd. En waarom zou men niet aan nemen, dat het Fransche officierskorps deze instructies heeft ontvangen? Wat daarin wordt medegedeeld komt precies overeen met de vernietigingspolitiek die sedert maanden door de heele nationalistische pers in Frankrijk wordt geëischt. Het zijn de denkbeelden van den heer Foch, van de geheele in Frankrijk regeerende militaire partij en van haar parlementaire handlan gers. De heer Foch, de groote maarschalk, heeft reeds tijdens de vredesconferentie telkens weer aangedrongen op de vorming van een Rijnlandschen „bufferstaat". On ophoudelijk door vrees gepijnigd zien al deze overwinnaars in de verbrokkeling van Duitschland het eenige middel, dat hun slaap en rust kan teruggeven. Het heet in de instructies voor de heeren officieren o.m., dat men „van ieder onge rief van Duitschland gebruik moet maken" en dat men moet probeeren, de onafhanke- 1 ijken voor Frankrijk „te interesseeren". Dat het Fransche militarisme van iedere ongelegenheid gebruik wil maken, betwij felen wij geen oogenblik. Het is zelfs zeer waarschijnlijk, dat het van dit ongerief niet alleen gebruik maakt, maar dat het dit door de duizenden geheime agenten, die "het in Frankrijk onderhoudt, -naar vermogen helpt veroorzaken. In ieder geval werkt het alles in de hand, wat tot de verbrokkeling van het Duitsche rijk zou kunnen leiden en de richtsnoeren van Mainz bewijzen opnieuw, dat men in alle kringen en in alle partijen van Duitschland deze machinaties met de uiterste opmerkzaamheid dient gade te slaan. 0 De houding van België. In zijn verklaring in de Kamer, wees Mil lerand ook op de houding van België. „Het edele en dappere België" zeide hij „schaarde zich aan onze zijde. Dit blijk van solidariteit en doorzicht zal zoo mogelijk de banden tusschen Frankrijk en België nog nauwer aanhalen." Deze woorden werden met een ovatie ontvangen.- Deze lof aan België maakt echter een eenigszins.vreemden indruk, wanneer men de belichten uit de Belgische bladen leest, waarin algemeen wordt medegedeeld dat België handelde óp verzoek en onder druk van Frankrijk, waarbij dus van solidariteit en doorzicht al weinig sprake zou zijn. DUITSCHLAND. Uit het Westelijk Industrie-gebied. Nopens den toestand in hat Wupperdal wordt gemeld: Duizenden vroegere roode gardes zijn naar'het Wupperdal en zijn om streken gevlucht en wachten daar het voor hun doel geschikte oogenblik af. Tengevol ge daarvan heersoht overal groote onzeker heid. Het Wupperdal schijnt het uitgangs punt van een nieuwe actie van het roode leger te worden. Wapens zijn er nagenoeg niet ingeleverd. De centrale raad van Essen aoht het thans zijn voornaamste taak vt>or den toekomstigen onvennljdelijken strijd een handelbare organisatie te vormen. Jot dit doel is een oommtosie gevormd. In do oomlté's van actie he/bben'do meerderheids- socialisten niets meer in to brengen. Nie mand waagt het den elsch te stellen, dat de rijkstroepen zullen binnenrukken om niet het slachtoffer te worden van het schrikbe wind. Op het oogenblik worden tal van door de roode troepen gevorderde vracht- en rij tuigauto'# naar Nederland uitgevoerd. Uit Essen wordt gemeld': De socialistische vereenigingen van spoorwegbeambten en arbeiders hebben te samen een arbeiderscentrale gevormd en verklaren, dat als de regeering nog verder aan den druk van links toegeeft en het in dustriegebied weer zonder bescherming zal laten, de spoorwegmenschen zich zelf die nen te helpen. De arbeiderscentrale heeft opdracht gekregen om alles voor een nieu wen strijd voor te bereiden voor het geval zich de gebeurtenissen der laatste weken mochten herhalen. Zij zullen elk schrikbe wind van rechts of van links met kracht be strijden. De ontploffing te Rothenstein. Bij de ontploffing te Rothenstein bij Ko ningsbergen zijn ongeveer 280 personen, hoofdzakelijk vrouwen, om het leven geko men. Reeds 180 slachtoffers zijn onder de puinen uitgehaald. De meesten hunner zijn geheel uit elkaar gescheurd. De materleele schade bedraagt ruim 1 millioen ramk. Te Instorburg en te Fiflis, die beiden ruim 100 K.M. van de plaats van de ramp zijn gelegen, zijn talrijke spiegels en ruiten door de ont ploffing vernield. Het aantal ontploffingen bedroeg 40. Ingezonden mededeellng. voor H.H. Vlsschers, wordt tot zeervoor- deellgen prijs aangeboden door de firma I.GRUNWALD,Keizerstraat 116. Voordat U ergens anders koopt, doet U verstandig bij onze firma eens te zien. Kijken kost niets I ENGELAND, i Algemeene staking ln Ierland. In Ierland ls ©en algemeene Btaking ge proclameerd, omdat de regeering weigert toe to geven aap de „honger-stakera" in de Mount joy gevangenis te Dublin, die nu reeds negen dagen geweigerd hebben eenig voedsel tot zich te nemen. De Iersche advo caat-generaal deelde in het Lagerhuis mede, dat 89 van de 161 gevangenen, onder wie sommige misdadigers, voedsel weigeren en dat velen het doodsgevaar nabij zijn. Aanvankelijk verwachtte men, dat onge veer 260.000 arbeiders het werk voor 24 uur zouden neerleggen, doch-volgens latere be richten zou de staking voortduren tot de ge vangenen werden losgelaten. FRANKRIJK. De revolutionaire geest. Do congressen van het personeel der ver schillende spoorlijnen wekken verzet in de pers. Vanochtend toonde de „Democratie Nouvelle" het revolutionair karakter aan der daar gehouden toespraken, met verwij zing naar de verklaring door mevrouw Ro land Holst te Straateburg afgelegd. Dins dagavond deelde de „Temps" mede, dat op de congressen te Roanne en Angouleme de leiders verklaarden,, dat bij de actie dep spoorarbeiders van elke beroepsbemoeiing afgezien moet worden en dat ze uitsluitend revolutionair moet worden. Te Roanne ver klaarde Midol, de secretaris van den bond van het P. L. M.-personeel, die de laatste staking ontketende, dat de spoorarbeiders de maatschappijen in volstrekte ojclwi gel ij Jt- heid moeten brengen aan hun eischen te voldoen. Dan gaan ze bankroet en breekt de sociale revolutie uit. Op het congres van liet personeel van de ParisOrleans ver klaarde de leider der nieuwe meerderheid- Wü willen alleen produoëeren, als we de leiding van zaken bezitten. Tot zoo lang willen we ons niet inspannen, daar dit slechte het regime, dat we omver willen werpen, kan verstevigen. Waar geen een heid is, bestaat geen natie. Een verzameling van exploitanten en geëxploiteerden vormt geen. natie. De „Temps" noemt dit zuiver bolsjevisme on acht deze propaganda on duldbaar. Italië en Oostenrijk. Renner heeft aan den Romeinschen cor respondent van de „Ma tin" meegedeeld, dat Italië onverwijld aan Oostenrijk een voor schot van 20.000 ton meel en graan verleent, dat het deelneemt aan het krediet in grond stoffen, goed vindt dat de schulden gelei delijk worden afgedaan, aan Oostenrijk tij delijk juridische en commereieele recipro citeit toestaat, waarvan Italië na het ver drag van Saint Germain alleen genoot. Italië verbindt zich om - Oostenrijk 50.000 ton steenkool dagelijks to helpen verschaffen, die voor het leven des lands noodig zijn,en belooft den handel op Triest krachtig te ontwikkelen, daar beide Landen daarbij be- 'ang hebben. De spoorwegstaking ln Amerika. In hot centrum van Amerika en in het (Vesten scheen de staking Maandagavond to verflauweh, ma^r in het Oosten en in het Zuiden is de toestand langzamerhand erger geworden. Do stakers zijn sterker geworden, waardoor het goederen- en passagiersver voer ernstig wordt belemmerd, terwijl de fabrieken, die afhankelijk zijn van de spoorwegen, zijn' gesloten. De stakers hebben een grooton aanhang •jekregen to Washington, Phlladelphia, Pitteburg, Terrehaute en Oleveiand. De leiders van de bonden van spoorweg personeel trachten de staking te doen ein digen, welke men als een oproerige bewe ging beschouwt. De toestand in de stad New York wordt meer en meer eritiek, wegens den afgesne den aanvoer van levensmiddelen. Uit Cleveland wordt bericht, dat Dom pers namens de arbeidersfederatie en Lee namens den bond van spoorwegpersoneel op een vergadering bij de stakers aandron gen om .den 'arbeid te hervatten. Beiden drukte hun sympathie met de-grieven van de arbeiders uit, maar verklaarden, dat een staking zonder machtiging van de bonden geen succes kon hebben. Te Chicago heeft de districts-attomey op een conferentie met de stakingsleiders met nadruk verklaard, dat de treinen moeten Loopen. Indien de stakers niet naar hun werk terugkeeren, zou de regeering aan de spoorwegen hulp verleenen door de arbei ders als ontslagen te beschouwen. Japan. Blijkens een bericht van 8 dezer uit Tokio ls er In Kabarofsk hard gevochten tusschen Japansche troepen en Russische revolutio nairen. In straatgevechten verloren de Ja panners 5 officieren en 79 man aan dooden. Aan den Russisch en kant waren er 400 doo den, terwijl de Japanners ook 1500 gevan genen maakten.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1