NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WiERINGEN EN ANNA PAULOWNA 48e JAARGANG Eerste Blad. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERC. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Maan Zon Hoogwater April, op: ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: 7.50 5.58 8.2 8.4 8.50 op: Zondag 18 m. 5.30 Maand. 19 Dinsdag 20 Woensd.21 Dond.d. 22 Vrijdag 23 Zaterd. 24 5.59 a. 6.36 7.22 9.22 9.105.56 8.4 10.28 5.54 8.6 11.38 5.51 8.8 0.38 5.49 8.9 9.25 9.35 10.5 10.25 10.5011.10 11.3011.55 5.47 8.11 0.10 10.33 m. 1.27 5.45 8.13 1. - 0.40 1. BUITENLAND. De conferentie te Ban Remo. Millerand, Bonar Law, Curzon en Veni- zelos zullen Vrijdagavond met den zelfden trein uit Parijs naar San Remo vertrekken. De Fransche draadlooze dienst zegt, dat Nittl er op zal aandringen, dat er in San Remo een definitieve (beslissing genomen zal worden in zake het hervatten van de betrekkingen met Sowjet-Rusland. Uit Brussel wordt gemeld, dat de Ita- liaansche regeering de Belgische regeering uitgenooddgd heeft aan de conferentie te San Remo deel te nemen. België zal er ver tegenwoordigd zijn door de ministers van buitenlandsdhe en van economische zaken. DUITSCHLAND. Voorbereidingen voor een nieuwen staatsgreep? Is er inderdaad een nieuwe „Putsch" der reactie in voorbereiding? De gedurende de laatste dagen uit Duitschland komende be richten maken herhaaldelijk melding van het bestaan van een dergelijke samenzwering. En volgons een part. bericht uit Berlijn aan de „N. Rott. CrL", is men daar zenuwachtiger dan ooit. Hier is ook reden toe, meent de berichtgever, en hij vervolgt dan: Wie durft nog te zeggen: „Ik geloof die geruchten niet"? Dat heeft men vóór den 18en Maart al te veel gezegd. Het argument, dat de nieuwe samenzweer ders maar gering in aantal kunnen zijn, dat zij geen enkele macht achter zich hebben, kan niet meer gerust stellen. Het Duitsche Staatsgebouw bevindt zioh nu in een zoo labiel evenwicht, dat het :n elkaar dreigt te vallen nis een vlieg zijn poot uitstrekt. Een paar honderd gewapenden kunnen gemakkelijk de lawine in beweging brengen. Al komt er maar een schijntje van een staats greep, dan weet niemand wat er op volgen zal, want de veelvormige reactie, die zulk een feit zou uitlokken, zou allerminst onder de contröle van de regeering staan. Deze doet zoo ongeveer alles om de onge rustheid te doen toenemen en de laatste restjes van haar gezag te vergooien. De Wilhelmstrasse wordt afgezet en zelfs regeeringspersonen vragen zich af op wiens bevel dat eigenlijk geschiedt. Na eenige uren wordt de maatregel weer ongedaan ge maakt. Wolff verspreidde het bericht, dat Luttwig en Bischof gevangen zijn genomen1 en ver klaart eenige uren later, dat dit berioht op een mystificatie berust. „Die mystificatie dient als sein voor samenzweerders om los te breken", zegt de „Freiheit", die zoo luid schreeuwt om de on verwijlde bewapening van het proletariaat, dat de regeering zich heeft genoopt gezien oflicieus mede te deelen, dat van een over rompeling geen sprake kon zijn en dat in het bijzonder geen samenwerking bestaat van officieren en communisten om de regee ring ten val te brengen en te samen met de Russen tegen Frankrijk te gaan veohten. Deze geruststellende verklaringen, al mo gen ze mtsschien gegrond zijn, doen eenlgs- zlns zonderling aan, nadat de regeering eerst zelf geruoht heeft laten maken voor gevaar voor een nieuwen staatsgreep van rechts. Zulks geeft voedsel aan de veronderstelling, dat het er de regeering voornamelijk om te doen is geweest stemming te wekken voor een militaire actie tegen Pommeren. De mededeeüng van de regeering dat er geen samenzwering bestaat wordt tegenge sproken. door een hoofdartikel in de „Voss Ztg.", waarin o.m. gezegd wordt, dat er geen twijfel aan bestaat, dat er in Duitschland hier en daar nog samenzweerderscentra be staan. Het blad vestigt er dan verder dè aandacht op, dat sedert eenige dagen een verbinding bestaat tusschen eenige commu nistische groepen en een aantal handige en energieke officieren, van wie men niet weet, wie zij achter zioh hébben. „Het gaat voorloopig" zegt de „Voss. Ztg." verder „slechts om kleine groepjes en geheime vereenigingen, maar men weet toch, welk een verwarring een paar honderd gewapen de mannen in deze tijden kunnen aanrich ten. Het plan zou ook ditmaal zijn, de re- geeringsmacht tot zich te trekken en ge meenschappelijk met sovjet-Rusland den strijd tegen Frankrijk aan te binden. Wan neer men bedenkt, dat op het oogenblik in alle Duitsche landstreken enkele deelen van het officierscorps voor hun positie vreezen en de manschappen met den tegenwoordi- gen toestand ontevreden zijn, dat vele dui zenden Duitsche mannen, die in de burger maatschappij geen bezigheden hebben, gaarne bereid zouden zijn als landsknecht de wapens op te vatten, dan krijgt men eer voorstelling van den algemeenen toestanu, die tot ernstige bezorgdheid aanleiding geeft, ook wanneer men in aanmerking neemt, dat het voorloopig nog maar om een paar aanvoerders gaat." „Het rijksministerie mag zioh, bij het voorhanden zijn van zulke gebeurtenissen en toestanden, niet door geruststellende ver klaringen in slaap laten wiegen. Wel be staat er geen partij in Duitschland, van rechts of van links, die een nieuwen Putsch en gewelddadige opstanden goedkeurt, maar er is ook geen partij, die thans zoozeer voor haar leden kan instaan, dat de leiders in staat zijn eenigen waarborg te geven, dat Duitschland niet den een of anderen dag weer uit zijn slaap zal ontwaken. Wanneer de voorbereidingen van den rood-witten Putsch zouden slagen, zou dit niet* alleen een gevaar voor de democratie en de repu bliek zijn, maar dan zou dit de volkomen ineenstorting'van Duitschland beteekenen." Ook de „Vorwfirts" publiceert berichten over voorbereidingen der contra-revolutio nairen. Uit voor-Pommeren verneemt het blad, dat de tijdelijke vrijwilligers daar niet worden ontslagen. In Greifswald houdende tydelyk-vrijwilli'ge studenten voortdurend oefeningen in het sbherpschieten en het werpen met handgranaten. Van ontslag der Baltische troepen ia geen sprake. Staats- oommissaris kameraad Krüger heeft b.v. ontdekt, dat in het begin van de vorige week een groot aantal hunner op Gënheim was. Zij worden niet ontslagen, maar in Krawok (Mecklenburg) bijeengebracht. De beruchte kolonel Bischoff heeft kort na Paschen in Greifsald met een groote kliek officieren geluncht en hun daarna mede- deeling van zijn plannen gedaan. Tegen Bischoff is een bevel tot „Sühutzhaft" uit gevaardigd. SAKSEN. De vervolging van Hoelz. De bezetting van de steden in het Voigt- land door sterke afdeelingen Pruisische, Redersche en Saksische rijksweer van alle wapens en de omsingeling van de benden van Hoelz gaat met succes, voort. Overal zijn tegen die benden geslaagde kleine operaties volvoerd. Hoelz heeft de spoorlijn Klingenthal Zwotenthal versperd, en wissels en brug gen in de lucht latten springen. Een ter ver volging opgerichte kolonne van de rijks- weer heeft daarop te Zwoendtz met sterke benden gevochten. Kleine afdeelingen, sa men ongeveer 8000 man in getal, zijn de grens overgetrokken en door de Tsjechen ■ontwapend en geïnterneerd. In de bosschen levert de rijksweer overal slag. In tal van gevechten zijn honderden roode garde-sol daten gevangen genomen, onder wie ook Russen waren. Er is een groote buit ge maakt aan auto's, wapens en geld. De ver liezen van de rijksweer zijn gering, de an dere party heeft vele dooden en gewonden verloren. Dinsdagavond ontbond Hoelz zyn hoofd kwartier te Klingenthal en 'bereidde zyn vlucht voor, nadat hy een millioen mark aan afgeperst geld in veiligheid had ge bracht. Hoelz verbood aan de inwoners van Klingenthal, op straffe van doodgeschoten te zullen worden, om op straat te komen. Toen Hoelz alleen met enkele trawanten de vlucht wilde nemen, werd hem dit eerst be let door zyn eigen aanhangers, die zich ver raden achtten. Later ontsnapte Hoelz met roode gardesoldaten in de richting van Jo- hann-Georgenstadt. Vyfhonderd aanhan gers, diie achterbleven, kregen elk vyfhon- demj mark van hem, om mee te vluchten, en verstrooiden zich vervolgens in de bosschen. De ernstig geteisterde plaatsen Klingen thal en Falkensteln ontvingen de troepen geestdriftig. De meeste roode gardesoldaten die ge vangen genomen werden, waren in het be zit van sommen van tweeduizend tot dertig duizend mark. Een gevecht van de Bèier- sche rijksweer met Hoelzianen by Hohen- gruen eindigde met de nederlaag van de roode garde. Er werden honderd man ge vangen gemaakt. Te Oolswitz nam de rijks weer een bankbeambte met 800.000 ink. ge vangen. FRANKRIJK. Het opruimingswerk na den oorlog schynt in Frankrijk byzonder stroef te ver- loopen. Eerst de eindelooze klaagliederen in de bladen over de roekelooze wijze, waar op er met de door de Amerikaansche troe pen achter gelaten voorraden werd omge sprongen. Of liever: niet omgesprongen, want het verwyt was juist, dat deze voor raden, die letteriyk van alles omvatten: le vensmiddelen, uitrustingen, leerwerk, Wa gens, tenten, loodsen enz., enz. en die de Fransche regeerfing voor milliarden van de Amerikaansche gekocht had, in parken en opslagplaatsen lagen te bedervei), voor zoo ver zij niet ten prooi vielen aan georgani seerde dievenbenden, dieer op ongeloofe- lijke wyze aan het plunderen sloegen. Thans komt de „Matin" met de foto van een schromeiyk vqrhavende vliegtpig-loods en volgens het onderschrift staan er nu nog zulke loodsen by Nancy aan het oude front, eenvoudig te vergaan. Uit Nancy wordt daaromtrent het volgende aan de Ais tin" geschreven: De meeste vllegp arken, die er tydens den oorlog in de nabyheid van het front zyn op gericht, zyn aan hun lot overgelaten en bezig op droevige wyze te vergaan. Het betreft hier uitsluitend Fransche vliegparken want reeds dadelijk "a den wapenstilstand heb ben de F elschen en de Amerikanen zich ^ehaast hun voorraden onder de beste om- idigheden op te ruimen en aan de Lo- HOTEL - CAFÉ RESTAURANT -= „BELLEVUE" =- Riant uitzicht met drukke passage in het centrum der stad. Levering aan huis van Lunches en Diners, tegen billijke prijzen. W. J. M. SCHOUTEN. tharingsche boeren het land terug te geven, dat zy tydelijk tot landingsterreinen inge richt hadden. Te Manonoourt en Vermois byv., op 12 K. M.afstand van Nancy zyn van zes vlieg- loodsen, die elk een waarde van honderd tot honderdtwintigduizend frank vertegen woordigen, vier in den afgeloopen winter door storm tegen den grond geworpen. De loodsen, die staande zyn gebleven, hebben de boeren uit de buurt aan dekkleeden ge holpen: zy sneden die eenvoudig uit de zei len, die de wanden van de loodsen vormden. Wat men te Manonoourt ziet, herhaalt zich op twintig andere plaatsen en de verliezen, die de administratie mot olympische kalm te beschouwt, kunnen veilig op millioenen geschat worden. 1 Mei in Frankrijk. Terwyl verleden jaar op 1 Mei nog gas en electridteit werkten, zal dit jaar Parijs ook zonder licht zitten op dien datum, al thans zonder eleetrisch licht Ook de fede ratie van het transportwezen neemt maat regelen om aan de staking deel (te nemen. De cheminots van de ParisOrléansdyn zullen zich niet tevreden stellen met een 24 uurstakimg zy wenschen een staking van onbepaalden duur, indien de O. G. T. geen voldoening tkrygt op een in te dienen, scherp omiynd program. Daarnevens Schynt te moeten worden ge rekend op grootere deelneming dan verle den jaar door de P. T. T. en wellicht op een volkomen staking van brieven- en te legrambestellers, en van do telefoonbe ambten. IERLAND. De lord-mayor van Dublin heeft Woens dag een toespraak gehouden tot de menigte, die vóór de Mountjoy-gevangenis was saamgestroomd. Hy deelde mee, dat alle gevangenen van wie de doktoren vonden dat zy in levensgevaar verkeerden, zouden worden invrijheidgesteld. De algemeen© werkstaking is te begin nen met Woensdagavond afgelast. Te Dublin is Woensdagochtend weer oen konstabel van de Dubiiusohe politie in Curzon-street neergeschoten. De man be zweek binnen een paar minuten. RUSLAND. Eenigen tijd geleden hebben we melding gemaakt van een gerucht dat Trotzky zou zyn vermoord. Het is later onjuist geble ken, maar volgens de „Times" was het toch niet heelemaal een verzinseL Trotzky zou n.1. ernstig gewond zyn door een generaal van het oude Russische leger, die in dienst van de bclsjewiki was getreden en de roo de troepen op het N.W. front had aange voerd. Trotzky beschuldigde hem van wan beleid en plichtsverzaking, en beval zyn gevangeneming en terechtstelling, waarop do generaal een schot op hem loste en hein ernstig wondde. Het doodvonnis werd op Trotzky's last dadeiyk voltrokken. Volgens de „Times" heeft het echter in bolsjewistische kringen groote verontwaardiging gaande gemaakt dat Trotzky zoo eigenmachtig is opgetre den en misbruik heeft gemaakt van het wa pen der terreur om een hem onwelgevallig officier uit den weg te ruimen. Arbeldsdwang. Uit Stockholm wordt aan de „Times" ge meld, dat het negende Sovjet-oongres te Moskou een motie aannam ten gunste van Trotsky's voorstel om den arbeid te organi- seeren op den grondslag van den militairen dienstplicht en den arbeidsdwang. De regee ring zal de oontróle op den arbeid opdragen aan speciale inspecteurs en haar aan de plaatseiyke Sovjets ontnemen. Radek, die het voorstel steunde, verklaar de, dat Rusland niet in staat was in de meest, dringende behoeften te voorzien door invoer uit het buitenland en dat het dus wel moest overgaan tot het mobiliseeren der bevolking tot gedwongen arbeid. De „Pravda" noemt de opvatting, dat de Sovjetregeering de ar beiders tot slaven maakt, een bourgeois-op- vatting. Arbeid is de eerste voorwaarde van vryheid en yzeren discipline is noodig om het algemeen belang. Intussohen is er wel verzet tegen arbeidsdwang, hetgeen Lenin aanleiding heeft gegeven aan te dringen op grooter machtsconcentratie in handen van de centrale regeerüig. Melding wordt gemaakt van den aankoop van 600 locomotieven, die een Amerikaan sche firma zal leveren tegen betaling in goud en van aankoopen van Lltomof in Kopen hagen, eveneens tegen betaling in goud. Korte berichten. Een onafhankelijk lid der Duitsche Nat. Vergadering heeft materiaal omtrent den opstand in het Ruhrgebied, waardoor deze, als het tydig ter kennis der regeering ge bracht was, had kunnen worden voorkomen, aan een Fransch journalist verstrekt en het de regeering met opzet onthouden. Hy zal wegens landverraad worden vervolgd. De nieuwe verkiezingen vooa* den Duit- schen Ryksdag zullen waarschyniyk 18 Juni plaats hebben. Het totaal der dooden by. de ontploffing te Rothenstein wordt op 800 400 geschat. De schade loopt in de millioenen. Het Engelsche Lagerhuis heeft de vredes verdragen met Oostenryk en Bulgarije ge- ratifioeeid. Volgens berichten uit Rome is een defi nitieve regeling getroffen tusschen de Ita- liaansche en Zuid-Slavische regeeringen in zake de Adriatische quaestie. BINNENLAND. Verbod van kinderarbeid op grond van art 103 Lager Ondenrijswet Gedeputeerde Staten van N.-Holland heb ben ter vernietiging aan de Kroon voor- gedrageh als in strijd met de Wet een verordening der Gemeente Schoten, waar van art. 1 aan het hoofd of den bestuurder van Landbouw-, tuinbouw- of boschbouw onderneming of een veehoudery verbiedt het doen arbeiden van kinderen beneden 12 jaar. Wel is waar, zoo overwegen* Ged. Staten, geeft art. 103 Wet L. O. den Gemeentera den bevoegdheid tot het scheppen van ver bodsbepalingen ter zake, doch alleen voor zooveel dit niet by de wet is ge schied. De Leerplichtwet nu regelt dit onderwerp volledig, zoozeer zelfs, dat by hare invoe ring in 1900 de aan art. 103 voorafgaande artikelen (toenmaals 80 en 81) zyn inge trokken, terwijl ook de Arbeidswet 1911 in art. 1 de arbeid in den Landbouw, tuinbouw en boschbouw zelf uitsluit. Het systeem der Leerplichtwet nu is, dat een algeheel verbod van arbeid van kinde ren van 12 jaar niet .bestaat. Integendeel èn in art. 12, waarin onder 4°. arbeid in ge noemde bedrijven, nader in het volgend artikel geregeld, als een wettige reden tot schoolverzuim wordt gerekend, èn in art. 13, waarin de arrondissements-schoolopzie- ner uitdrukkelyk vergunning tot schoolver zuim ten behoeve van dien arbeid kan ge ven, wordt dus duidelyk de vergunning tot dien arbeid, hoewel beperkt, verleend. En in art. 14 der Leerplichtwet wordt zelfs die vergunning tot den leeftijd van 10 jaren erkend. Immers in gemeld artikel onder 3°. wordt als reden tot weigering ge noemd: „indien het kind den leef- tyd van 10 jaren nog niet heeft bereikt." Eene gemeenteiyke verordening, welke dus zonder meer arbeid in de by de Leer plichtwet bedoelde bedrijven voor kinde ren beneden 12 jaar verbiedt, moet als in stryd met de Wert worden beschouwd, hoe wenscöeiyk misschien overigens zoodanig verbod ook zoude zyn. Voorshands houdt art. 103 Lager Onder- wyswet geen andere bevoegdheid in, dan in art. 15 Leerplichtwet is geregeld, n.1. het vaststellen der tijden, binnen welke, met uitsluiting van de overige tijden van het jaar vergunningen, bedoeld in art. 13 (ar beid in tuinderijen etc.) kunnen worden verleend. Feitelyk heeft het eerste lid van art. 103 Wet L. O. geen zin meer (het stond reeds in de Wet van 1857) na Invoering der Leer plicht- en Arbeidswetten. De vroeger ver leende bevoegdheid aan de gemeenteraden .(die trouwens alleen ter bevordering van schoolbezoek diende), was na 1900 niet meer noodig, nu men by de Wet zelf den kinder arbeid niet volkomen uitsloot. De oorlogswinstbelasting en de gemeenten. By de behandeling van het voorstel tot buitenwerkingstolling der Oorlogswinst/be lasting met ingang van 1 Januari 1919 in de Eerste Kamer (welk voorstel werd aange nomen met 22 tegen 7 stommen) deelde de minister van Financiën mede, dat binnen kort een wetsontwerp is te verwachten, tor verdeeling van 60 millioen gulden uit de Oorlogswinstbelasting onder de gemeenten. Het wachten is in deze op de adviezen der Gedeputeerde Staten. De havenmeestersvacature te Amsterdam. Naar wy reeds eerder meldden, werd door B. en W. van Amsterdam voorgesteld tot havenmeester te benoemen de heer J. J. van der Linden, luitenant ter zee le klasse. In de raadsvergadering van Woensdag kwam deze benoeming aan de orde, doch werd in comité behandeld. Volgens het Hbl. werd van verschillende zyden de wensche- lykheid betoogd de open plaats te doen ver vullen door de benoeming van iemand uit de gezagvoerders en stuurlieden ter koop- vaardy. Het was geenszins de bedoeling af te dingen op de bekwaamheid en geschikt heid van den door B. en W. voorgedragene, doch waar het aantal sollicitanten uit koop- vaardykringen zoo groot was, werd de vraag gesteld, of een andere goede keuze onmoge lijk zou zyn geweest. Van de tafel van B. en W. werd de benoe mingsvoordracht krachtig verdedigd. Na re en dupliek verklaarde het college zich bereid de benoeming aan te houden tot de volgende raadsvergadering; de raadsleden zouden in dien tussentijd in de gelegenheid worden gesteld, van de ingekomen sollicitatiestukken inzage te nemen. Daardoor zou het hun over enkele weken gemakkeiyker vallen, hun keuze te bepalen. Tot aanhouding van de benoeming en het ter visie leggen van de sollicitatiestukken is daarna besloten. De naam van onze kaas ln gevaar. De redacteur te Brussel van de „Msb." schrijft: De roem van onze Goudsche kaas, welke ook in België zeer groot is, wordt sinds eeni gen tijd bedreigd. Het publiek klaagt er over, dat veel Hollandsohe kaas, welke onder dien naam verkocht wordt, uiterlyk wel op het heerUjk Nederlandsche product gelijkt?, doch in qualiteit veel te wenschen overlaat. Wat de oorzaak is? Zy ligt niet in Neder land, doch ln België. Uit bevoegde handels kringen wyst men er op, dat men iri België sinds den oorlog begonnen is onze Gouda- kaas na te maken en dat vooral sedert den wapenstilstand de namaak grooter omvang heeft aangenomen. De vorm van dit imitatie- product, dat als Hollandsche kaas aan den man wordt gebracht, Ujkt als twee druppels water op onze Goudsche, maar het gehalte staat ver beneden het Nederlandsche fabri kaat. Door deze handelingen wordt niet alleen het Belgisch publiek bedrogen, maar, men begrijpt dat de naam van onze Nederlandsche kaas zeer in discrediet wordt gebracht. Het ware dan ook te wenschen, dat de Neder landsche regeering en de Nederlandsche be langhebbenden maatregelen zouden treffen, opdat iedereen op het eerste gezicht het on derscheid kan zien tusschen de echte Neder landsche en het minderwaardig namaaksel. April bloeimaand. Men schrijft van de Oostelyke zand gronden: Wie herinnert zich een voorjaar als dat, waarvan we thans mogen genieten? April grasmaand, heet het. Maar deze qualificatie voor de tweede lentemaand leek gewoonlyk een spottende ironie. Thans echter geens zins! April mag met recht thans wel bloei maand heeten. Want zelfs op onze minder vruchtbare zandgronden heerscht een bloe- semweelde als we tot nog toe niet hebben gekend. Allerlei ooftboomen geen uitge-, zonderd prijken hier thans in een schat van bloesems, sommige zelfs van jonge vruchtjes; komen er geen nachtvorsten, dan zal. 1920 een oogstjaar worden, dat zyn we derga moeilijk zhl vinden. En de weilanden onzer zandgronden bie den aan het vee, dat reeds alom de stallen heeft verlaten, reeds volop malsch gras, zoo dat de dieren in buitengewoon goede condi tie verkeeren. De melkopbrèngst is dan ook zeef aanmerkelijk verhoogd, zoodat een da ling der melkpryzen niet zal en mag uit- blyven. De rogge staat eveneens buitenge woon goed, veel beter zelfs dan in voor gaande jaren in de tweede helft van Mei. Door de buitengewoon gunstige weersge steldheid is het zaai- en pootgoed hier veel vroeger dan anders op de velden, ekkers en ln tuinen besteld, en zoo zien we reeds nu verschillende tuingewassen en zelfs hier en daar de aardappelstruiken boven den grond staan. Dat kunstmeststoffen wederom te ver krijgen zyn en het tekort aan natuuriyke meststoffen kunnen aanvullen, blykt niet alleen op de bouwakkers, maar vooral ook op de wei- en hooilanden. Opmerkelyk is het vooral ook in deze streken, hoezeer men zich beyvert om den veestapel weer „op peil" te brengen en in verband daarmede de gras- en hooiopbrengst te vermeerderen'. Heel wat landerijen worden daarom weer tot grasland bestemd en de verbouw van rapen en bieten voor veevoeder wordt krachtiger ter hand genomen. Zeer te betreuren is het, dat de veestapel Nieroverspanning door het werk. Worden uw nleyen overspannen door uw beroep? Dit is vaak het geval. Werk, dat de zenuwen inspant, de spieren en inwendige organen schokt, of u in aan raking brengt met nadeelige gassen, veroor zaakt dikwijls nierkwalen. Dit is ook ihet geval by werk op vochtige plaatsen, iri wls- selendo temperaturen of met stof bezwan gerde lucht. En daarom komen, rugpyn, urinekwalen, ontstoken nieren of blaas, nier-waterzucht en rheumatiek zooveel voor by machinisten, chauffeurs, stokers, spoorarbeiders, schil ders, metselaars,mynwerkers, visscherlie- den, enz. Als de urine sterk verkleurd is of slecht- riekend, spaarzaam of te dikwyls komt, pyn- lyk is by de loozing en bezinksel achterlaat, of als gij last kryigt van duizeligheid, rug pyn en hartkloppingen, dient gij verdacht te zijn op ernstige nierkwalen. Verandering en rust zullen u goed doen en de kwaal aanmerkelyk doen verminderen, maar een speciaal niergeneesmiddel is even eens onmiddellyk noodzakehjk. Wekt de nieren op en versterkt deze door Foster's Rugpyn Nieren Pillen. Zy zullen de nieren in staat stellen om de vergiften te verwerken, die het bloed bedelven, deze met de urine afvoeren en het bloed rein en krachtig maken tot onderhoud van de levens organen. Geen geneesiyke graad van nierzwakte of urinestoornlssen weerstaat Foster's Rugpyn Nieren Pillen. Zy dienen enkel voor de nie ren en blaas en daaruit voortkomende kwalen. Alleen echt, wanneer voorzien van de handteekening van James Foster op het etiket. Foster's Rugpyn Nieren Pillen zijn te Den Helder verkrygbaar by A. ten Kloos ter, Keizerstraat 93, 1.75 p. doos of 10.— p. zes doozen. f COURANT ABONNEMENTEN BI] VOORUITBETALING! Heldersche Ct. per 3 mnd. f 1.40, franco per post f 1.60. Buitenland f 2.40 Zondagsblad 0.570.65 1 05 Modeblad - - - -0.95, - L05! I 1.30 Losse nummers der Courant 4 ct. ADVERTENTIE N. 20 ct. p. regel (galjard). Ingez. mededeellngen (kolombr. als redact, tekst) 60 ct. Kleine advert. (gevr., te koop, te huur) v. I tot 4 regels 50 ct., elke regel meer 10 ct. bi) vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder nr. 10 ct. p. advert. extra). Bew.-exempl. 31/, ct. Adv. op bep. aangew. pl.'worden 25 hooger berekend. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). (Zomertijd.) 8.18 Ingezonden mededeellng. BEZOEKT HET Ingezonden mededeeling. i

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1