Tweede Blad. Daarom bevoordeelt gij u 400 o srs. r, VAN ZATERDAG 24 APRIL 1920. Helder Vooruit! Laat U bij de Fa. I. GRUNWALD, weeldesorteering in zuiver blauw wollen serge en Engelsch Kamgaren. zeer lagen pri|s Men schrijft aan het „Hbl.": Bedriegen de voorfceekenen ons niet, dan is er voor Helder als handelshaven en als badplaats nog wel een toekomst weggelegd. Onder leiding van den Burgemeester als voorzitter en den heer Michels, lid van Oed. Staten als secretaris, is de Oommissie tot Eoonomische Ontwikkeling der Gemeente, die zich verleden jaar constitueerde als een Departement van de Maatschappij van Nij verheid, rusteloos bezig, de economische ont- wikkelingsvoorwaarden van Helder te on derzoeken, relatiën aan te knoopen en de aandacht van autoriteiten en kopstukken uit handels- en industrieele kringen op de plaats te vestigen. Feitelijk lijkt het ook een absurditeit, dat een plaats van 80.000 inwoners met zoo veel ontwikkelingsvoorwaarden niet een veel grooter beteekenis heeft. Dit is voor een deel veroorzaakt door de knellende banden, waarmee iedere vesting nu eenmaal te maken heeft. Al wat men vroeger probeerde, stuitte on wrikbaar af op de autoriteiten van Marine en leger 'en ontmoedigd heeft de bevolking meer en meer het gevoel gekregen: hier kan niets. Maar thans wordt dit anders. Ook de mili tairen hebben begrepen, dat zij niet bulten den steun en medewerking van het geheele volk kunnen. En dat het dus niet hun taak is, zich in ongenaakbare afzonderlijkheid niets van de rest aan te trekken, maar juist, om met de geheele burgerij en haar nooden en behoef ten meê te leven. Er komt dus hoe langer hoe meer mede werking van die kant en veel wat vroeger door de eischen der militaire verdediging onmogelijk werd geacht, wordt nu toege staan. En dat dus nu een stad met een altijd ijs vrije, zich zelf op diepte houdende haven als den Helder bezit, zoo gunstig gelegen voor de vaart op Engeland en de Scandinavische landen, gelegen aan goed vaarwater, zich nu opmaakt, om een woordje meê te spreken, is duidelijk. Dat een plaats, zoo gelegen, met, als men wil, prachtige industrieterreinen, betrekkelijk billijk te verkrijgen, geen meerdere aan dacht trok, mag wel wonderlijk schijnen. En dat, waar de badgasten zelfs op Texel, Vlieland en op Hindeloopen zitten, een prachtig strand met intressante duinen, als den Helder bezit, iwordt voorbjjgeloopen, is eveneens niet te verklaren. Vandaar dat men dus nu reeds eenige jaren bezig is de plaats voor al deze dingen klaar te maken en dat de verschillende onderhan delingen daartoe uitstekend vorderen. De beteekenis van Helder na de afsluiting der Zuiderzee wordt echter nog veel grooter dan nu reeds het geval is. Neem de kaart voor u en denk u de spoor lijn over den afsluitdijk gereed. Men zal vanaf Engeland naar Duitschland nergens een zoo prachtige verbinding aan treffen. De ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier is thans reeds van een omvang, dat allerlei industrieën zeker zouden bloeien. Beter plaats tot vestiging dier industrieën dan Den Helder is er niet. En als de Wieringermeer polder eenmaal in cultuur is en het achterland van Den Hel der dus zooveel beter is, dan klemt dit nog te meer. Zoodat wij maar willen zeggen, dat de meening, alsof Den Helder een gat, een visschersdorp, een vlek is met veel matrozen en veel wind, ten eenenmalo onjuist is; maar dat het integendeel een plaats is, die de aan dacht meer dan ooit waard is. AANPAKKEN! Een dringend verzoek tot alle lndustrleelen, landbouwers, vlsschers, en verdere belang stellenden ln Helder, het Noorder kwartier, Texel en Wlerlngen. Ik moet namens de Commissie van Land bouw, Handel en Nijverheid (onderafdeeling der Eoonomische Commissie) een ernstig woord tot u richten, een woord van opwek king, om mede uw sterke schouders te zetten onder de zware taak, die de Economische Commissie alhier, heeft te verrichten. De tijden van moedeloos hij de pakken neerzitten, zijn gelukkig voorbijl Menig oog blikt weer hoopvol in de toekomst, in menig hart leeft het blijde gevoel, dat het weer op waarts kan gaan met onze oude stad. In ons heele land neemt de belangstelling voor den Helder toe, en als men zich tot autoritei- ten. wendt, om do belangen onzer stad te be pleiten, klopt men niet meer aan d o o v e- mans ooren. Men ziet in, welk een p r a c h 11 i g g i n g deze plaats zal hebben, als eenmaal de afsluitdijk er is: rechtstreek- sohe verbind ing over zee met Engeland, Skandinavië en de heele wereld, en dubbel spoor naar Centraal-Europa! De toekomst is helder! Maar ook het dieden" geeft moedl Hollands Noorilhoek boven Alkmaar be gint zich, zoo goed als Texel en Wieringen, steeds meer te ontwikkelen; landbouw, vee teelt, groententeelt en visscherij producee- ren steeds meer en snakken naar voor- deelig afzetgebied en dientengevolge naar een geschikte, gemakkelijk te 'bereiken uit- voerhaven. haven is er en lang geen slechte en S, hieuwe havenplannen, die gunstig treffelijke wor^en t^tgevoerd, een voor- Utwia u66, rï°°r middel van het Noord-Hol- tüt ili anaal een vruchtbaar achterland vA„f" aar toe; Koegras mag men erbij re- t°*-at krijgt in de toekomst ook atstreeksche verbinding met de haven! e spoorwegverbinding is slecht, maar de j geineene secretaris deelde ons kort gele- mee, dat de actie der Eoonomische Com- 16 ter verbetering van dezen toestand oei kans heeftop suocesi ot ergste is echter: men kan er wel g deren krijgen, maar ze kunnen er niet ui Keizerstraat 116, een HEERENCOSTUUM aanmeten! WIJ hebben een Wij kunnen deze tot noteeren, omdat wij dlreot van de Manu* faoturenmarkt te Bradford, In Engeland, koopen. want er Is geen scheepsverbinding met het buitenland. Hollandscb Noordpunt lijkt op een dichtgesoldeerden trechter I In dit euvel moet voorzien worden. En daarvoor hebben we de hulp noodig van alle productie-organisaties in geheel Hollands Xoordhoek, in Texel en Wieringen, de hulp van landbouwers en veeboeren, van visschers en scheepsbouwers, van fabrikanten en han delaars, van allen! En met gerustheid doen we een beroer op dien steun, want het is hun aller eigen belang. Want Hollands Noorderkwartier zonder uitvoerhaven is landbouwkundig gedeelte lijk, industrieel geheel lamgeslagen, om van de visscherij te zwijgen. Die lijdt er al jaren onderl Daarom aanpakken! Binnenkort zullen wij contact zoeken met alle organisaties, die het aangaat, om tot eenheid van actie te kómen en om gegevens te verzamelen. Want wij kunnen niet naar de één of an dere Stoomvaart Mij. gaan en zeggen: ,/Leg er 's aan!" Neen, met gegevens moeten we komen: die eh die artikelen kunnen gelost, en die geladen worden. Wat dunkt u, zou den we geen verbinding kunnen krijgen, als hier wat te verdienen is voor de stoomvaart? En was het vooralsnog geen apparte Hel- dersche lijn, zou geen op Harlingen varende Mij. er voor te vinden zijn, Helder aan te doen, als we met concrete gegevens kwameh? De schouders er onderl Waar een wil is, daar is een weg. Steuntonsmet bewij zen van instemming, en deel ons uw meening meel Met den" meesten aandrang verzoeken wij u, ons van antwoord te dienen op de vol gende vragen: 1. Hebt gij belang bij afzetgebied in En geland of Skandinavië? 2. Zoo niet, welke landen komen voor uw bedrijf daarvoor in aanmerking? 3. Welke artikelen moeten uit het bui tenland voor uw bedrijf worden ingevoerd? 4. Kunt ge ons gegevens verschaffen over de waarde van dezen invoer? 5. Op welke wijze voert gij nu in? li. Welke artikelen worden uitgevoerd en op welke wijze? 7. Kunt ge ons gegevens verschaffen over de waarde van dezen uitvoer? 8. Welke industrieele bedrijven zouden naar uw meening in Helder en omgeving tot ontwikkeling kunnen komen bij gunstige ver binding? Alle andere inlichtingen zijn welkom. De Secretaris der Oommissie van Landbouw, Handel en Nijverheid A. ZUID ER VLIET, Havenplein 21a, Helder. PLAATSELIJK NIEUWS. Te 's-Gravenhage slaagde voor het acte-examen L. O. mej. R. Gravemaker, De salarisregeling van het Gemeente- personeel. Aangezien de aan de pers verstrekte tekst van het door den Raad aangenomen voorstel betreffende een voorschot aan het gemeente- personeel, vóór de Raadszitting van Woens dag j.1. nog eenige wijziging heeft onder gaan, laten wij den volledigen tekst van het thans aangenomen voorstel hieronder volgen: De Raad der Gemeente Helder, Overwegende de wenschelijkheid tot het verleenen van een voorschot op de in voor bereiding zijnde salarisherziening voor amb tenaren en werklieden in dienst dezer ge meente; Gehoord de besprekingen; Besluit: le. aaij alle ambtenaren, beambten en werklieden in dienst der gemeente Helder (waaronder begrepen de politiedienaren), wier bezoldiging door den Raad wordt vast gesteld, met uitzondering van het onderwij zend personeel, een voorschot op de in voor bereiding zijne salarisherziening te verlee nen als volgt: a. aan hen, wier minimum-salaris krach tens de geldende ealarisverordening is be paald op ten minste 24.— per week of 1200.— perr jaar, ton bedrage van 5.— per week, gerekend met Ingang van 1 Januari 1920 of zooveel lateren datum, als waarop de betrekking is aanvaard; b aan hen, wier salaris minder bedraagt dan 24.— per week of f 1200.— per jaar, even zooveel maal 20 cent per week als het weekloon aantal guldens telt, het jaarloon te herleiden tot weekloon door deehng door 50; eveneens gerekend vanaf 1 Januari 1920 of zooveel lateren datum, als waarop de betrek- kI2f. toabïpaï dat als jaar- of weekloon voor de berekening van het sub 1 bedoelde voorschot zal gelden óf de pensioensgrond slag óf bet werkelijk uitbetaalde loon, zulks naar gelang het een of ander het voordeehgst is voor den betrokkene, -arra V te bepalen, dat de vorenstaande rege- lin2 niets beslist omtrent den datum van het in werking treden der in voorbereiding zijn- S/e fZ uit de inkomt voor het overige uit de °I'|'rt"gs hoofdeüjken omslag ever 19-U- De Z. IV. Vrijdag vertrok de Z. IV, de Jongde tor pedolKKit van onze marine, van de Mar werf te Amsterdam naar bier, Werkst gaoouWd; oorspronkelijk vas 5bout met de Z. I in Duitschland be steld, maar door den oorlog werd de afle vering onmogelijk gemaakt Werkspoor heeft toen den bouw op zich genomen, naar de Duitsche ontwerpen en enkele verbete ringen aangebracht tevens. De Z. I en de Z. IV zijn beide turbine-booten, de nieuwe boot heeft twee schroeven; zij is bewapend met 2 Skodakanonnen van 71/, cM. en 4 tor pedokanonnen, bénevens 2 Mazzen-mitrail- leurs. In de machine-kamers bevinden zich twee kolen- en één olieketels; er Is berging voor 58 ton kolen en 18 ton stookolie. Het schip heeft een lengte van 01 M. en een wa terverplaatsing van 820 ton; het aantal P.K. der machines bedraagt 5700, en de grootste vaart is 28 mijl per uur. Commandant is de luitenant ter zee lste klasse E. Schlüter. De état-major bestaat verder uit den luit. ter zee 2e tol. P. van Popta, den off.-mach. C. Duyff (chef van de machinekamer) en de offic.-mach. J. Mertens en G. W. J. Sie- renberg de Boer. De nieuwe oorlogsbodem maakt door zijn allermodernste uitrusting en keurige afwer king een bijzonder prettigen indruk. Nederland gedenkt zijn slachtoffers der Marine! Het Comité tot oprichting Marine-monu ment alhier verzond dezer dagen de vol gende circulaire: Het Comité tot oprichting van een monu ment, gewijd aan de nagedachtenis van de mannen onzer vloot, die in dienst van het Vaderland als slachtoffers van hun plicht zijn omgekomen bij rampen, die Hr. Ms. Zeemacht gedurende de oorlogsjaren heb ben getroffen, mag zich in de hooge eer ver heugen, dat onze geëerbiedigde Koninginne, als „Beschermvrouwe" dit streven wil steu nen. Gedurende de mobilisatie zijn slachtoffers gevallen bij de volgende rampen: Het springen van een aangespoelde mijn op West-Kapelsche zeedijk bij het demon- teeren; mijnongeluk in de Wielingen a/b Hr. Ms. „Triton" hij het lichten van een oorlogsversperring; het vergaan van een defensiesloep op de Maasvlakte; torpedo ontploffing uit onderzeeboot „O 5" te Vlis- singen; ongeluk in mijnpistolen-bergplaats a/b Hr. Ms. „Triton"; ketelontploffingen a/b Hr. Ms. „Gelderland", Hr. Ma torpedoboó- ten „G 14" en Hr. Ms. /Zeeslang"; ongeluk machinekamer a/b. Hr. Ms. torpedobootja- ger „Lynx"; ongeluk bij stormweer a/b. Hr. Ma torpedobooten „G 12" en „G 5" en Hr. Ms. Loodsboot no. 12; het op mijnen loopen van Hr. Ms. Mijnenveger „Frans Naere- bout", torpadöboot G 11 en Hr. Ma Loods boot no. 14; het zinken van een onderzee boot in het dok te Vlissingen; het springen van een mijnpistoo! a/b. Hr. Ma Mijnen- legger „HellevoeMuis"; benevens talrijke ongelukken bij den Marine-vliegdienst. Velen zijn de slachtoffers dezer rampen, 6 officieren, 7 gemilitairiseerden van het personeel van het Loodswezen en 41 onder officieren en manschappen. Zij vielen, deze wakkere mannen, terwijl zij een gevaarvollen plicht jegens het Va derland vervulden, bij het verzekeren van een veilige kust, tér bescherming van onze voedselvoorziening, handel en industrie. Voor die achtergebleven weduwen is een fonds gesticht, waaruit zij,, die steun behoe ven, worden geholpen en dat beheerd wordt door de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot". Het Comité vertrouwt, dat Nederland het zich tot een eereplidbt zal rekenen, om mo reel en finantieel mede te werken aan de op richting van een alleszins waardig monu ment, dat symbqliseeren moet den dank der Hollandsche natie, en den rouw, gedeeld met de weduwen en weezen en bloedverwan ten, van wie velen een grafstede voor hun dierbaren moeten derven. Dat daarom iedereen gehoor géve aan den oproep van het Comité om sub-oomitó's op te richten in den lande. Nederland toone, dat het naar waarde weet te schatten, wat onze kleine, maar kranige marine voor volk en land heeft gepresteerd in vele gevaren. Het Comité verschaft gaarne inlichtingen, circulaires enz. In het éere-Comdtó voor het Marine-Mo nument hebben o.m. zitting genomen: als eere-Voorzitter, J. J. Ramibonnet, oud-Mi nister van Marine, lid van den Raad van State en als Voorzitters: Jhr. mr. dr. A. Roëll, Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland, W. Houwing, Burge meester der gemeente den Helder. Het Uitvoerend Comité bestaat uit: P. J. Jager, Voorzitter, den Haag; Kl. F. Oortgij- sen, vice-Voorzitter, Helder; H. J. M. M. Alink, Vlootaahnoazenier, Secretaris, Hel der; M. J. Heijboer, 2e Secretaris-penning meester, Helder; mevr. de Bruijnv. Ringe- lenstein, Helder; mevr. de BoerJongkees, Helder; Henri ter Hall, Rijswijk (Z.-H.); P. Molenaar, Helder; A. Neisingh, Helder, K. van der Linde, Helder; C. Koeten, Heider; O. Handigman, Helder; allen Leden. Liefdadigheidsavond Duitsche kinderen. De Comitó's tot ondersteuning van Duit sche en Weener kinderen, wier arbeid thans vereenigd is, hebben reeds menig kind uit Oostenrijk en Duitschland een aangenaam on gastvrij tehuis bezorgd in ons land. Maar wat onvermijdelijk is bij al dergelijke zaken, geschiedt ook hier: langzamerhand raken de middelen uitgeput en moet naar versterking worden omgezien. Nu hebben Wilma MëlJer en Franz Haesler en al de andere landgenootjes een prachtig plannetje bedacht. Ze willen namelijk een liefdadigheidsavond geven. En allemaal zul len ze, naar de mate van hun krachten, daar aan medewerken. Wilma, een zestienjarige stevige Duitsche, wie het verblijf hier phy> siek aan te zien is, zal een paar zangnum mers ten beste geven, en Beniner Franz zal cabaretliedjes zingen. Franz heeft onlangs op „Pro Patria" furore gemaakt; hij zingt ook mede in het Domkoor te Berlijn en zijn aardige stem en leuke voordracht sloegen geweldig in. Behalve deze beide zal een koor van Weensche en Duitsche kinderen liede ren zingen, de heeren Arie van de Weg en Pala hebben hun geheel belangelooze mede werking toegezegd en de „Casino"-directie stond haar zaal gratis met inbegrip van alle verlichting en bediening af, kortom, voor zoover thans te oordeelen is, zal de avond wel slagen. Nadere bizonderheden omtrent kaartver koop, etc. hopen wij spoedig te kunnen mede- deelen. De avond is vastgesteld voor een der eerste dagen van Mei. Zang- en Reclteer-vereenlging „Harmonie1 Bovengenoemde Vereeniging geeft op Ingezonden mededeeling. Donderdag 29 April a.s., onder leiding van haar Directeur, den heer P. Brizee, en met medewerking van den heer Arie D. van de Weg, pianist, een concert in de schouwburg zaal „Casino". Het programma, bestaande uit een 9-tal zangnummers, zal worden aangevuld met eenige solo's voor piano en cello, door de heeren Van de Weg en Brizee. Inlichtingen betreffende toegang tot dit concert worden gaarne verstrekt aan het Secretariaat der Vereeniging: Hoogdwars- straat 2, des avonds tusschen 0 en 8 uur. Leger des Heils. Naar wij vernemen, wordt a.s. Donderdag (29 April) in de zaal van het Leger des Heils, Spoorgracht 38, een bijzondere samenkomst (Evangelisatie-avond) gehouden, waarin als spreker zal optreden Ds. O. O. G. Visser, predikant van de Luthersche Gemeente al hier. Deze samenkomst is toegankelijk voor ieder belangstellende. Lezing De Dageraad. Wij verwijzen naar de in dit nummer voorkomende advertentie van de Vereeni ging De Dageraad, die eene lezing aankon digt van den heer Hoving. Deze heer komt as. Dinsdag alhier spreken over Vrije ge dachte, theosofie en het probleem van de religie. De heer Hoving is alhier geen on bekende, en heeft bewezen zijn onderwerp grondig bestudeerd te hebben, zoodat hij dus alleszins bevoegd mag heeten. Concert Toonkunst. Voor een overtalrijk publiek, Casino was geheel bezet, gaven de damescursus, de Dal- croze-klasse en de Kinderzangklassen van „Toonkunst", onder leiding van den heer Toon de Hoogh, een uitvoering Woensdag avond j.L Het prop-anima opende met eenige een-, twee- en driestemmige solfèges, welke tot groote tevredenheid der bezoekers wer den uitgevoerd. Het toontreffen, zuiver into- neeren, de ademhaling, alles liet ons zien, dat er met groote ambitie geoefend wordt, en de leiding in bekwame handen berust. No. 2 van het programma bevatte een viertal lie deren van Zagwijn en Thuille, welke even eens door den cursus zeer verdienstelijk ge zongen werden. Met No. 8 was de Dalcroze- klasse aan het woord. Jantjes paard en de Koekkoek gingen geheel volgens de methode Dalcroze, dat wil zeggen met bewegingen en mimiek. Jantje en de Koekkoek kweten zich dapper van hun taak, en werden trouw ter zijde gestaan door de klasse. Het publiek schaterde van lachen als zij Jantje op zijn paard zagen rondrijden, gevolgd door heel de schare, of als de Koekkoek, na voor de tweede maal een blauwtje te hebben geloo- pen, eindelijk zijn uitverkorene vindt, om daarna gezamenlijk een rondedans te doen. Zeer mooi was in deze klasse het „Angelus" van Cath. van Rennes, gezongen door vier meisjes en twee jongens. Het werd prachtig door de kleuters gezongen en onder adem looze stilte aangehoord. No. 4, Cantate voor tweestemmig vrouwen koor en sopraan-solo van Dyserinck. „Het Liedeke der golven" van Olman en „Zinge- ling" van Den Hertog, vierstemmig vrou wenkoor en sopraan-solo, alle door den da mescursus. Met deze cantate en liederen kon men hooren, wat de cursus kan prestoeren, en dat is waarlijk niet geripg. Eveneens mag een woord van lof niet onthouden wor den aan de beide dames-solisten. Deze cursus zal ongetwijfeld goede krach ten geven voor het Toonkunst-koor, wat dan trouwens ook geheel de opzet van het bestuur van Toonkunst is. Tenslotte kwam het lang verwachte nom- mer: de St. Nioolaas-Cantate van Bernh. Zwoers, door de Kinderzangklassen. Ruim tweehonderd kinderen zongen hierin mee. Zeer verdienstelijk en met ae meeste nauw gezetheid kweten allen zich van hun taak. Zuiver en genuanceerd werd er gezongen Hoogst prettig deed het aan zooveel kinde ren in zulk een opgewekte stemming bijeen te zien, wat te meer uitkwam toen tenslotte St. Nicolaas in vol ornaat in hun midden verscheen en hun beloofde, daar de tijd voor heden te kostbaar was, en het telaat zou kunnen worden, hen allen a.s. Woensdag middag in de Muziekschool Toonkunst te zullen onthalen, wat met een donderend hoera werd begroet. De solo-partij werd zeer goed door een der heeren van het groote koor vervuld. Het geheel maakte een hoogst prettigen indruk. Jammer, dat de orkest- afdeeling haar medewerking ditmaal niet verleende, dat zou meer kleur aan het geheel gegeven hebben. Het Bestuur van Toonkunst mag trotsch zijn op haar verschillende voorbereidings klassen. Wat wij ditmaal hoorden, verdient in elk opzicht lof. De directeur bad een zware, maar dankbare taak, en uit een en ander bleek ons, dat het geheel in goede handen is. Even tien uur was alles geëindigd, voor een enkele maal dan ook niet te laat voor de kleuters. „De Kroegzangeres". Zondag geeft het Ned. Tooneelgezelschap onder directie van W. Veldman in „Casino" eene opvoering van het drama „De Kroeg zangeres", welk stuk te Amsterdam avond op avond met groot succes werd gespeeld in het Rozentheater. Over de voorstelling schrijft de „Haar lem sche Courant": „De lotgevallen van een onwettig, te von deling gelegd kind, dat zijn eigen, hem on bekenden vader, geld tracht af te zetten, hem laat beschuldigen van een moord, dien hij zelf begaan heeft en ten slotte zijn moe der onder hoogst treurige omstandigheden weervindt, bleken wel in staat te zijn de menschen in spanning te houden. Natuurlijk is hier doorheen een tragische liefdesgeschie denis geweven. In het eerste bedrijf werden we al dadelijk op een moord getrakteerd, wat heel jammer was, daar de vermoorde man (Joh. de Vries) uitstekend spel leverde. Me vrouw H. BerkhoutKöller vervulde op niet onverdienstelijke wijze de titelrol, terwijl J. Veldmèn en Mevrouw Alida Meijer hun best deden zich naar behooren te geven. Speciaal willen we noemen het geestige spel van H. Meijer en L. Franckén, die ondanks al de narigheid, het publiek vaak deden lachen, dat het een aard had. Een geweldig applaus na ieder bedrijf, toonde wel de tevreden ontroering der aan wezigen." De „Alkm. Crt." schreef o. a.: „De hedendaagsche tooneelstukken met hun pakkende titels als: Dronken Leen, Mooie Neel, Rooie Sien of Bleeke Bet, trek ken avond op avond volle zalen en ook „De Kroegzangeres", door het Ned. Tooneelge zelschap opgevoerd, mocht zich in hetzelfde succes verheugen. Het Bijbelwoord „de mis daad der ouders wordt bezocht aan de kin deren" werd in dit stuk op pakkende wijze bewaarheid en als de bankier Loubier en de gravin Martha de Bossières hun bastaard zoon terugvinden als een apache, wien èl het slechte en misdadige in het bloed is gekro pen, cynisch en wreed, dan voelen we mee de ontzetting dier ouders en hun diep be rouw. Het was wel heel menschkujidig van den schrijver gezien, dat hij dezen verschop peling der maatschappij, wien niets kwaads vreemd was gebleven, zelfmoord doet plegen de eenige nobele daad in zijn leven om daarmee de sonde zijner ouldera uit te wis- schen en het deed ons goed, hem stervend de Kroegzangeres te hooren danken voor haar alles opofferende liefde." Ultslafl der veiling van huizen en landerijen, gehouden op Don derdag 22 April, ton overstaan van notaris O. J. Baas. Het huis en erf aan de Weststraat no. 98, ot 72 centiaren, Ohr. van Dijk q.q., voor 2740. Het huis en erf aan de Koningstraat na 66, groot 1 are 85 centiaren, A. Govers Rzn q.q. voor 8650. Heit huis en erf aan de le Emmadwars- straat no. 1, groot 94 centiaren, O. Taylör q.q. voor 1200. Het huis en erf aan de le Emmadwars- straat no. 8, naast het vorige perceel, groot 91 centiaren, H. van Pelt q.q. voor 1150. Het huis en erf aan de Langestraet no. 59, groot 48 centiaren, D. v. Steenbergen q.q. voor 1145. Het huis en erf aan de Breedwarsstraat no. 5, groot 69 centiaren, A. Goyjer, voor /640. Het huis in drieën bewoond aan de Mid- ienstraat no. 101-108 en 105 met schuur waarin stalling voor 8 koeien en hooiber- ging, pakhuizen, oprit en erf, groot 5 aren 86 centiaren, waarvan 60 centiaren staan te name van de Oud R. O. Gemeente, C. 'laylor q.q voor ƒ10425. Het peroeel weiland aan den Huiadulner- weg in den Huisduinerpolder, kad. Sectie B no. 188, groot 90 aren 60 centiaren; het per oeel welland aldaar, kad. Sectie B no. 184, groot 47 aren; het peroeel weiland aldaar, kad. Sectie B. no. 208, groot 66 aren 20 cen tiaren; D. Bonselaar voor 15450. Het peroeel weilaAd aldaar, kad. Sectie B. nos. 509-511 en 512, groot 75 aren 80 cen tiaren, J. v. d. Oord, voor 4301. Het perceel weiland aldaar, kad. Sectie B. no. 236, groot 1 hectare. 13 aren, 40 cen tiaren, B. Kuiper, voor J 4700. Het hoerenhuis en erf aan de Binnenha ven no. 42, groot 1 are 9 centiaren, J. Coltof voor 4260. Uit het Polltle-rapport. Een vierjarig knaapje had uit een aan de Achtergracht W.Z. onbeheerd staande kar van een voddenkoopman een koperen buisje, waaraan een dito trekker, weggenomen. Toen hij er mede op de Weststraat was ge komen, trok hij aan den trekker en ging het ding met een hevigen knal af, waardoor zijn rechterhandje bloedend werd verwond. Het kind werd door iemand, die op den knal was afgekomen, naar -het Marine-hospitaal ge bracht en aldaar behandeld en verbonden. Toen de moeder het aldaar afhaalde, deelde de dokter haar mede, dat de muis van de hand ernstig wa9 verwond, doch dat een en ander weder'goed zou terecht komen. Bij een terstond door de politie ingesteld onderzoek kon de herkomst van het koperen buisje met trekker, hetwelk ter plaatse was gevonden, en een ontsteker van een kanon bleek te zijn, niet met zekerheid vastgesteld worden. groc 27-

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 5