HELDERSCHECDUIANT Tweede Blad. ÏÏSVnSw. W" °- Trt, K. VAN DINSDAG 27 APRIL 1920. Rijksnormaallessen. J. bo Vakschool voor Meisjes. Lijkje opgevlscht. DE HA VEN ARBEIDERSSTAKING. Het einde. De opheffing. De schuitenvoerders. van het bestuurslid Wolison was het woord aan een tiental aanwezigen, waarvan er De boycot Het einde van de Transportarbeiders- staking. UIT DEN OMTREK. PLAATSELIJK NIEUWS. DE ONTWERF-REGELING ZOMER DIENST HOLL. SPOOR. Het ontwerp-regeliiig (brengt voor den Hel der en voor de plaatsen, gelegen boven Alk maar, geen verbetering van belang. Er wor den twee nieuwe treinen ingevoegd, fen wel één, die om 8.06 'smorgena van Amster dam vertrekt en alhier te 9.43 aankomt, en één, die 's avonds om 7.56 van hier vertrekt en te 9.38 te Amsterdam arriveert Bovendien wordt de sneltrein, die 's avonds van Amsterdam naar hier vertrekt veran derd in: vertrek van Amsterdam 8.6Q, aan komst 10.48. De overige tremen ondergaan slechts ge ringe wijziging. De twee nieuwe treinen ko men dus in hoofdzaak ten goede aan de han delsreizigers. Voor den Helder en de ge meenten boven Alkmaar zijn zij van geen belang. Wij willen hopen, dat de bevoegde oolle- ge's nog eenige verbetering in dit ontwerp weten 'te krijgen. De zomerdienst zal 1 Juli in werking treden. Eventueele opmerkingen betreffende dat dienstregellngsontwerp moeten, ten einde vóór de vaststelling van de dienstregeling In •overweging te kunnen worden genomen, rechtstreeks ingezonden worden vóór of op 1 Mei aan het Dep. van Waterstaat Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven. Do Kamer van Arbeid voor de Bouwbe drijven te Helder zal aa. Donderdagavond om 8 uur ten Raadhuize vergaderen. Stukken voor die vergadering kunnen vooraf worden ingezonden bij den Voorzit ter, bij een der leden of bij den Secretaris der Kamer (Dijkstraat 45). Centrale Commissie voor Werklieden- aangelegenheden. Bovengenoemde Commissie hield op Maandag 26 April, des voormiddags ten O1/* ure, een vergadering ten Raadhuize. Allen zijn aanwezig; de gemeente-Bouw meester wordt vervangen door den heer Dokter. Vastgesteld wordt het persbericht van de vergadering van 23 April j.L De beschouwingen omtrent de salarisher ziening worden heropend. Allereerst komt in bespreking de vraag, die in de vorige vergadering niet tot oplossing was geko men, n.1. deze of de hoogst bezoldigde groep van arbeiders zich van de vorige zal onder scheiden door een verschil in minimum en maximum van slechts 1.(een gelijk ver schil dus als tusschen de voorgaande groe pen is gemaakt) of van f 2.De beide af gevaardigden van werkliedenorganisaties die het voorstel tot verspringing met 2. hadden gedaan blijven, ook' na hernieuwde overweging, op hun standpunt staan. Dit is ook het geval met het Hoofd van Dienst bij wien de voorstellers in de vorige vergade ring steun vonden. Bij stemming blijkt dat het voorstel om een verschil van 2.te maken behalve door de voorstellers, ook wordt gesteund door alle Hoofden van Dienst. Voor 1.verschil stemt een dér afgevaardigde van de werkliedenorganisa ties, die hierin bijval vindt bij den Voorzit ter. Vast staat dat er zullen zijn 5 groepen waarin de werklieden zullen worden onder gebracht al naarmate zij zijn ongeschoold, geschoold zonder vakkennis, met vakkennis, met geschoolde vakkennis, terwijl de boogst- bezoldigde groep zal worden gevormd door hen, die vakkennis bezitten met bijzondere beteekonis. Aan de orde is thans de indeeling van de verschillende beroepen in de zoo juist ge maakte groepen. Bedrijfsgewijze wordt na gegaan, waarin de functies het meest eigen aardig thuis behooren. De Voorzitter acht het wenschelijk met het stelsel van emolu menten te breken. De vergadering stemt hiermede volkomen in. Elke betrekking zal bezoldigd worden met een zeker geldloon. Voor hen nu, die verplicht zijn in een dienst woning te wonen, die in het genot zijn van vrije voeding, of die andere voordeelen ge nieten, zal een nader te bepalen bedrag van de hoofdbezoldiging worden afgetrokken. Het resultaat van de genomen besluiten zal de Secretaris in een nieuw overzicht sa menvatten, hetwelk dan in een op Vrijdag :!0 April a.s. des voormiddags ten 9'A ure te houden vergadering kan worden vastgesteld, 'n die vergadering kan dan tegelijk worden bezien of het wenschelijk is aan een bepaald soort reserve-personeel bijzondere voordee len toe te kennen. 'De bekende kwestie in zake de periodieke verhoogingen wordt thans opgeschort tot de nadere behandeling van de salarisherziening. Daarna rondvraag en sluiting. De Secretaris N. ARKEMA. Uitslag der overgangsexamens. Bevorderd van de 3de naar de 4de klasse: H. CorneliÊsen, G. 't Hart, O. Mol, H. Ave- narins K de Jong, J- Koopman, A. Moor- 5 S» 2e naar de Se tlasse: O. Dntoter, M. Langhorst, J. ochLanmn dg Cocki berg, R. Annyas, A- Brouft eiw*. K]k J. Biersteker, M. Dee, G. va"Do^ joh! H. Lunshof, J- Onnekes, Fh. RHeoo, Tangerink, E. Taken. van de Van de 1ste naar de 2de afdeeling Voorber. Klasse' P. Buurman, f N. A. Bergwerff, A. Ba<^jL aoiiie- Hartman, Ga. Kuiper, E- Mul d v/jt. kes. A. de Snaijer, D. v. d. Vet. K IV uitslag van de gehoud* maafct. examens is reeds vroeger beken b als 1 Mei a-s. is benoemd SrSttfv ««Groen van Prin- thdelnlr er me3- N. J. Vonk. thans tqdelflk aan deze school werkzaam. O <D(Yn Plaatsgenoot de heer noeS van 1 Moi a-a la tekenaar b*} den bouw der Middelb. Techn. en Amb. School te Haarlem. - Vaar aanleiding van den oproep in de jjöeidersohe Courant" van 24 April van het oprichting Marine Monument te !iu' r om flnancieelen steun, is voor dit doi-l door den heer W. Mante, Sigaren magazijn Kerkplein, toegezegd, 8 pet. van zijn ontvangsten over de maand Mei. Wij vestigen de aandacht op de adverten tie van de Vakschool voor Meisjes, waarin wordt medegedeeld, dat morgen Woens dag en Donderdag eene tentoonstelling zal worden gehouden van het werk der leer lingen. Ook zullen strijk- en kookdemonstra ties worden gegeven door de leerlingen van die cursussen. De bijzonderheden omtrent een en ander kan men in de advertentie vinden. Extra Kunstavond. Naar wij vernemen zal de directie van Casino den abonnés der Kunstavonden een extra kunstavond aanbieden op Dinsdag 4 Mei a.s. Gespeeld wordt: ,3aar Thuis", tooneelspel in 4 bedrijven van Hermann Su- dermann. De opvoering is van de gecombi neerde artisten van het Nederl. Tooneel van den Stadsschouwburg Amsterdam. Louis Bouwmeester en mevr. Theo Mann- Bouwmeestef vervullen de hoofdrollen. Zooals men zal weten, heeft mevrouw MannBouwmeester, de zuster van den grooten Louis, de vorige week haar 70sten verjaardag gevierd. De abonnés betalen op vertoon van diplo ma 1.50 voor deze voorstelling. Dubbel Maimenkwartet „Inter Nos". Het concert, door het Dubbel Mannenkwartet „Inter Nos", onder leiding van den heer A. J. Leewens, gisterenavond aan het Heldersche publiek aangeboden, is in allo opzichten ge slaagd. Allereerst al wegens het aantal be zoekers. Ofschoon het kwartet zolf oen goede naam bezit en men bfj een vorige gelegenheid ook een gevulde zaal kreeg, blijft do onder neming altijd ietwat hachelijk, daar eventueele tekorten niet uit de kas eener Vereeniging kunnen worden bestreden, doch individueel door de leden moeten worden bijgepast. In dit opzicht echter ls het concert uitstekend ge slaagd*; althans, van een tekort zal wel geen sprake zijn. Maar ook ln ander opzicht mag van een succes worden gesproken. De heer Leewens had zich de medewerking verzekerd van den concertmeester, tevens le solo-cellist aan het Concertgebouw-orkest te Amsterdam den heer Marix Löevensohn, hetgeen in den volsten zin des woords een buitenkansje mocht worden genoemd, waardoor velen, die wellicht anders niet gegaan waren, thans waren getrokken naar Casino om van dit spel te genieten. De heer Loevensohn om met dezen te beginnen - vertolkte vóór en na de pauze een drietal nummers voor violoncel. Was de ontvangst van dien heer al warm, al dadelijk na het eerste nummer een aria van Bach (d gr. t.) steeg een spontaan enthousiasme op, dat in den loop van den avond groeide tot een ovatie, zóó hartelijk en zóó langdurig, dat zij aan het eind den kunstenaar tot een toegift noopte. De heer Loevensohn speelde na de Bach-aria een merkwaardig en interressant praelndium en gavotte van dienzelfden compo nist, dat het publiek in verrukking bracht door den meesterlijken toon, de volmaakte technische vaardigheid, en dat gevolgd werd door een niet minder merkwaardige dans van David Popper, „Tarantella". Na de pauze waren het een romance van Svendsen, een fljn, uiterst teer lyrisch stuk van Saint Saens, „Cygne", en een Spinnlled van David Popper, waarna, gedrongen door het enthousiasme van het publiek, nog een fraai toegiftje gegeven werd. De heer Loe vensohn speelde, met uitzondering van één enkel nummer, uit zjjn hoofd, en werd schit terend begeleid door den heer Leewens (de gavotte van Bach en het t.oegiftje waren obligaat-nummers), die lang geen gemakkelijke taak had, getuige het „volgen" van den cellist bij de Tarantella. Dat het publiek stormachtig was in zijn toejuichingen, geschiedde met reden, want de meesterlijke vertolking, de kunstzinnige opvatting, lieten niet na indruk te maken op de aanwezigen. Wat het dubbel-kwartet zelve betreft, dit heeft ijverig en met veel succes gestudeerd, en droeg de resultaten daarvan voor het voet licht. Hun eenheid, hun klankschoonheid, in één woord hun samenzang getuigt van ernstig willen, van vlijtige studie, van y ver en liefde. De uitspraak van het Duitsch dikwijls een •struikelblok I - was onberispelijkvoor het Latijn volgt de heer Leewens, gelijk bekend is, de Italiaansche uitspraak, hetgeen eener- zjjds aan sommige letters c en g een grooter soupelheid verleent, anderzijds enkele open lettergrepen Jesua wat hard doet klinken. Hun inzet al dadelijk in Michael Haydn's „Tenebrae factae sunt" was zuiver en beheerscht, en tot het einde toe bleef de zang beschaafd. Waarlijk, dit is een kwartet, dat er naar streeft goeden zang te geven, en dat bovendien de beschikking heeft over mooie, geschoolde stemmeq. Alles tezamen was het eene uitvoering, waar de heer Leewens trots op kan zijn, en wy hopen nog menigmaal deze zangers te hooren. Liefdadigheidsavond Weensehe en Doitsche kinderen. In-aansluiting aan toet berichtje van Zater dag 24 dezer kunnen wij thans omtrent den te houden lefdadigheidsavoncl door en voor de Weensehe- en Duitsche kinderen eepigo nadere bijzonderheden en den vast- gostelden datum mededeclen. Alles kan na tuurlijk niet vertéld worden, want daarmede zou nadeel berokkend worden aan den ver koop der programma's. Dat bet evenwel een interessante avond belooft te worden, staat boven twijfel, en de entree-prijs la zoodanig gesteld, dat leder van dezen avond zal kun- nen profiteeren. Het programma voor dezen avond bevat zang, muziek, tooneel en dans. Onder leiding van Fraulein Dümler zullen een 80-tal kinderen zingen. De hoeren Arie van de Weg en Pala geven belangloos hunne nu'dewerfcing. Benige hoeren van Tavenu "even eveneens belangloos het laatstelijk door die Vereenigina opgevoerde (tooneel- stukje. En wat de directie van het Dansin stituut Dijkstraat 87 voor het voetlicht zal brengen, daar verklappen we niets van, maar het is magnifiek. Ze programmal Ook de kaartverkoop zal door de kleine Weensehe en Duitsche (kinderen langs de huizen verricht worden, welke gelegenheid zij tevens benutten tot verkrijging van nieu we gezinnen voor huisvesting van hun lot genootjes in Oostenrijk en Duftschland. Lijs ten ter tèekening zullen daarvoor worden aangeboden. De entree-prijs is gesteld op minimum 0.75, terwijl een klein aantal plaatsen 0.50 beechiklbaftr zijn. Indien men echter méér dan de als minimum gestelde prijs wenseht te geven, het Comité en de kleinen zullen er de geverstoters) hoogst dankbaar voor zijn, want de kas heeft een belangrijke versterking alleszins noodig. Het Comité doet een beroep op de wel willende medewerking van Helders ingeze tenen bij den kaartverkoop door die kleine kleuters, welke de Nederlandsche taal öf ge brekkig óf ln 't geheel niet machtig zijn. Woensdag 28 April as. zal met den kaart verkoop worden begonnen, terwijl de liefda digheidsavond is bepaald op 11 Mei a.s. des avonds 8 uur in „Casino", zaalopening 7.30. Tot het financieel slagen van dezen lief- dadi gheidsavond roept het Comité ieders me dewerking in. Zie verder advertentie in dit blad. J.1. Zaterdagavond werd door schipper A. Poel Az. te Wie ringen aangebracht een op zee gevonden lijkje van een jongen van on geveer 6 h 6 jaar. Vermoedende dat dit lijkje was van den in de Buitenhaven alhier op 7 Maart 1.1. verdronken Jaoob Kok, werd do familio te don Helder ermee in kennis ge steld. Maandagmorgen bij de confrontatie werd het lijkje door de moeder herkepd. Het lijkje werd op de R.-0. begraafplaats te Wie- ringen ter aarde besteld. De deelneming met dq bedroefde moeder was algemeen. Do havenstaking, welke Juist tien weken heeft geduurd, is dan eindelijk opgeheven cn Woensdag ajs. zal het wenk worden her vat. De inzet van den strijd was, zooals men zich zal herinneren, in groote lijnen deze, dat de Scheepvaart-vereenigingen een col lectief contract aanboden op de basis van eon dagloon van 7 voor de havenarbeiders en een maandgage van 165 voor de zeelie den. De arbeiders-organisaties verklaarden zich daartegenovér slechts bereid tot een oohectieve overeenkomst, als het dagloon f 8 zou zijn en de gage 180. Om deze loonen te verkrijgen is de staking (begonnen. Het resultaat van de tien weken strijd is, dat de arbeiders bun eischen niet zien inge willigd, evenmin als de eischen, zooals die in do vorige week zijn verminderd, n.1. tot een dagloon van 7.50 en een gage van 16, in Nederlandsch geld uitbetaald tegen den dag- koers. Weigeren dus de werkgevers de arbeid ers- eischen in te willigen, aan den anderen kant zijn de arbeiders niet bereid op de patroons- aanbiedingen in te gaan. Zij weigerèn een collectief contract op de basis van ƒ7 en ƒ165. Liever dan op die voorwaarden zich contractueel te verbinden gaan zij zonder arbeidsovereenkomst op het oude loon aan bet werk. Dat oude loon is 6.50 per dag voor de havenarbeiders en 140 gage voor de zeelieden. Begroot wordt, dat de staking aan den Centralen Bond van Transportarbeiders 800.000 gekost heeft De volgende brief van den Cerftralen Bond is aan de Scheepvaartvereenigingon ver zonden: Hiermede berichten wij u dat door de ver gaderingen van onze bij de staking betrok ken leden is besloten, met ingang van Maan dag a.s. de staking op te heffen. Aan het be stuur der L T. F. hebben wij verzocht dit besluit aan de buitenlandsche organisaties mede te deelen. In uw voorstel aan het bestuur van dit lichaam gedaan, om met u een collectieve overeenkomst voor den tijd van een jaar aan te gaan, kunnen wij onder de huidige omstandigheden niet treden. Het gansohe verloop van het confliot heeft de arbeiders ten zeerste gesterkt in bun overtuiging, dat hunne verlangens billijk en gerechtvaardigd zijn. De handhaving van uw aanbod, zonder zelfs het bescheiden compromis, u door de L T. F. voorgesteld, te willen overnemen, is de bevestiging dezer overtuiging. Verantwoordelijkheid voor de gevolgen van uw onsociale daad kan dan ook door onze organisatie niet worden aanvaard, ter wijl zü eveneens moet weigeren aan deze onrechtvaardige handeling haren naam te verbinden. De afd. Rotterdam van den Centralen Bond heeft zich eveneens uitgesproken voor opheffing der staking. Er is door 3879 van de 5500 stakers ge stemd, daarvan waren 518 stemmen voor doorstaken. Van de overigen was de over groots meerderheid voor het bestuursvoor stel. Ook de schuitenvoerders hebben met al gemeene stemmen besloten de staking op te heffen. Rotterdam. Uit een meer gedétailleerde opgave be treffende de door den Centralen Bond ge houden stemming blijkt, dat voor het pa- troonsvoorstel, dus met afsluiting van een contract, 1463 stemmen waren uitgebracht tegen 1715 voor opheffing van de staking zonder meer. De meerderheid bestond dus uit nog geen 300 stemmen. De zeelleden. Uit Rotterdam wordt aan het „Hbl." ge meld: De bij de Federatie aangesloten Zeelieden- vereeniging „Eendracht" had .tegen gister avond getracht alle Rotterdamsche zeelleden, ook de leden van den Centralen Bond en de ongeorganiseerden, in een vergadering te krijgen om zich te laten uitspreken over al of niet doorstaken. Een 700 man woonden de bijeenkomst bij. Na een korte inleiding Ingezonden mededeellng- Ondergeteekende verlangt gratis en franco toeronding der proeftmmmers -ransch, Duitsch, Engelsch, Nederlandsche Taal en Rekenen, Boekhouden en Algebra en Meetkundig Rekenen. Prijs per maand f 0.60. Naam 'M Woonplaats -—4* In open enveloppe toezenden, gefrankeerd met een postzegel van l'/i ets: aan A. F. Q. LE1DERITZ, 0. H. SCHENK, Amsteldijk, Amsterdam, Telef. Z. 4072. Aanvang 6 Mei a.s. eenigen op de 'bezwaren van doorstaken we zen, tanderen met kracht daarop aandrongen. Het bestuur bracht een telegram ter tafel, geteekend door Damm, den secretaris der Internationale Federatie van Zeevarenden, luidende: „Beamen must stand. Four necessary money forthooming". Ten slotte werd door de vrij rumoerige vergadering schriftelijk gestemd. Uitge bracht werden 705 stemmen. Daarvan waren voor doorzetten 872 en tegen 273 en 60 blanco. Het bestuur achtte zich niet verantwoord, naar Wolfson mededeelde, met een zoo klei ne meerderheid de staking door te zetten. „Wij heffen haar echter ook niet op. Wij zullen alle zeelieden met het telegram van den heer Damm in kennis stellen en daarna nogmaals mét hen vergaderen, om opnieuw te stemmen." Ér is nog geen beslissing genomen inzake de opheffing van de internationale boyoot. De transportarbeidersorganisaties moeten over deze kwestie nog een bespreking heb ben met het Internationale Vakverbond. UIT DE PERS. De „Tribune" wijdt een hoofdartikel aan den afloop van de staking, zóó mooi, dat wij het onzen lezers niet mogen onthouden. Het heet „Wee den overwinnaars!" Andermaal hébben de uitbuiters gezege vierd en de zwoegers de nederlaag gele den. Do dievenbende van Nijgh, die met haar woekertarieven het heele land jaren lang heeft gebrandschat, kan doorgaan met haar loondiefstal jegens degenen uijt wier zweet en bloed zij haar voorbeelde' looze dividenden destilleert. Verslagen en overwonnen in den einde- loozen strijd volgens de hun door vrees achtige leiders opgedrongen afmattings tactiek, die zich natuurlijk tegen henzei ven, tegen de reeds afgematten en uitge- putten richtte, komen de duizenden zich weer bij hun uitbuiters aanmelden, om z;ch hun restant aan bloed en levenskracht te laten aftappen. En natuurlijk komen de overwonnenen met verbeten, woede, met feilen haat jegens de volgezogen bloedzui gers, die nu hun tanden opnieuw in hun uitgemergelde bodies zullen slaan. De zegevierende roofdieren van de ha ven komen de overwonnenen tegemoet met een, manifest, waarin zij hen hoonen, be spotten, ergeren en beleedigen. Hoonen, door hun quasi-gemoedeljjken, verzoenenden toon, waar doorheen men den gemeenen Judaslach hoort van den tergenden overwinnaar. Bespotten door de hervatting van den arbeid nog een paar dagen extra uit te stellen, als om. te de- monstreeren boe weinig hét hun eigenlijk schelen kan, of hun woekermachine een paar dagen eerder of later weer in wer king komt. Ergeren, door het sarrend en prikkelend herhalen der vervloekte „voor waarden", die zij hun verslagen slachtof fers overmoedig opleggen. .En beleedigen door den laf fen leugen dat de overwon nenen het voornemen zouden hebben ge uit hun hongerloon op peil te brengen door stelen. Hier spreekt de waard, die de gasten beoordeelt naar zichzelf. Zij die van diefstal en uitplundering van geheele be volkingen leven, kunnen zich anderen niet anders denken dan stelend en plunderend. Heel hun wezen is zoo vervuld van roof en diefstal, dat bij 't beoordeelen van wat en wie ook hun eerste en laatste gedachte is: stelen. De brutaliteit dezer roofdieren is daarbij ontstellend: dieven die de door ben bestolenen verzoeken hen niet op hun beurt te bestelen. En daarbij weer die ter gende quasi-gemoed el ij kheidpast op, jongens, besteelt ons, grootdioven niet, want dan loopt het mis met jullie. Bij de zegevierende bloedzuigers is nu vreugde, met van blijdschap stralende tronies feliciteeren ze elkander met de overwinning, die hun gruwelijke en op gruwzame wijze verkregen dividenden nog hooger opvoert. - Men is in feestelijke stemming, de over winningswijn gaat rond, men zuipt zich een roes aan de zegepraal Todh hebben zij daarvoor geen reden, meent het communistisch orgaan. De arbeidersklasse is weliswaar in een zijner gewichtigste gedeelte volkomen ver slagen. Uitgeput heeft het proletariaat van de haven den strijd moeten opgeven. Maar de strijders zijn niet vernietigd, zelfs niet ontmoedigd. Dadelijk begint de strijd opnieuw. Uw kocht, beeren uitbui ters, is en blijft uw vijand, feller nog na de nederlaag. Met onverzwakte hevigheid wordt de worsteling voortgezet, tot uw heerschappij van diefstal, uitbuiting en plundering in elkaar is getrapt. Met nog feller wrok zal uw slachtoffer na deze ne derlaag jegens u zijn vervuld. De directe strijd is alleen maar opgeschort. Maakt u niet de illusie, dat het nu voorloopig uit is. Het is nooit uit tot ge voorgoed zijt neer geslagen. Uw overwinning zal uw uitge buite massa opzwepen tot nog feller, nog verbitterder strijd. Die massa beeft thans uw wezen doorgrond. Zelfs de nog onbe- wusten zijn de oogen opengegaan. Gij hebt het leger uwer doodsvijanden vergroot, hun haat versterkt, hun wrok verdiept, en wat erger voor u is: hun inzicht hoe het niet en hoe het wel moet, hoe ge niet en hoe ge wel moet worden aangetast, in hoo- ge mate verhelderd. Ge hebt. dus het leger van hen die u als hun uitbuiters verfoeien en haten gevaarlijker voor u gemaakt. Juicht dus niet te luide over uw overwin ning! De thans verslagen arbeiders zuilen het wee den overwonnene omzetten en richten tegen u en zij bijten en spuwen bet u toe; Wee den Overwinnaar! Texel, 25 April. Vergadering Dorpsbelang. Gisteravond had in de Zeven Provinciën eene Algemeene Vergadering van de Vereeni ging „Dorpsbelang" plaats. Deze vereeniging had in de laatste jaren weinig van zich doen hoorennu er ephter in den laatsten tijd meer en meer zeer belangrijke vraagstukken aan de orde kwamen, werd op initiatief van den heer M. M. Bakker 'deze bijeenkomst uitge schreven. De opkomst was niet schitterend te noejnen. Bij afwezigheid van den Voorzitter, werd de Vergadering door den Secretaris, den heer M. Kroon, geleid; nadat deze den aan wezigen het welkom had toegeroepen, werd het woord aan den heer M. M. Bakker ge geven, die mededeelde welke belangrijke be sprekingen, hij ala Bestuurslid van het Witte Kruis in een of twee gehouden vergaderingen omtrent watervoorziening, rioleering, demping modderslooten, enz. gehad had en de vraag stelde of het niet op den weg van Dorpsbelang lag ln deze ook «ens de fcfv.Rfo aan den ploeg te slaan. De heer A n kon zijne volle sympathie ren mui. ,een do heer Bakker ho '<i. De h»~;r dijker noemde daarna noj tv ue belatu. e punten waaraan de Ver" hui :nt kon wijden, n.1. wor O, 1 e:: w. Seloosheid. De Secre taris ste:» ,a de vraag: „Zal de Vereeni ging blijven t- 'ar n of zal ze worden opge heven?" Nau.it e t a'rmmeene stemmen tot het blijven voortbestaan was besloten, stelt hij voor tot benoeming van een geheel nieuw Bestuur over te gaan, daar Voorzitter, Pen ningmeester en Secretaris niet meer als Bestuursleden in aanmerking wenschten te komen. Hieraan werd voldaan en bij eerste stemming werden de heeren M. M. Bakker, A. Boon, Frs. Blom, C. L. Duinker, D. Pz. Vos, J. Hz. Dogger en W. Dijker als Bestuursleden ge kozen, die allen ter vergadering tegenwoordig, dio benoeming accepteerden. Hiermede waren de werkzaamheden voor dezen avond afgeloopen en werd, nadat be paald was, dat het nieuwe Bestuur zoo spoedig mogelijk met bepaalde plannen, voor den dag zou komen, de bijeenkomst met een kort woord gesloten. Het gekozen Bestuur hield daarna nog eene Bestuursvergadering tot verdeeling der func ties en tot vaststelling van de eerst te be handelen punten. Texel, 26 April. In de verloopen week werden hier bij afslag verhandeld, 5900 K.G. gekookte en gezouten garnalen. De laagste prijs was 13, de hoogste 15 cent per K.G. Voorts werden aangebracht, 38 roggen, die tegen 70 k 80 cent per stuk verkocht werden. Voor den IJmuider motorkotter, IJ.M. 39, was het in den laatsten tijd niet fortuinlijk. In de vorige week beliep het vaartuig averij, tegen het paalwerk aan het eind van den havenmond. Donderdag 1.1. liep het aan den grond op den Rug, een Zandplaat tusschen hier en Wieringen. Gelukkig bleef 't weer goed. Eerst Zondag slaagden de opvarenden er in, om «onder assis tentie in vlot water te komen. Door het Bestuur van den Polder Waal en Burg, ls tot Secretaris van dat Waterschap benoemd,, de Heer P. Bakker, Az. De Raad dezer gemeente, «al Woensdag а.s. vergaderen. De Agenda bevat de volgen de 9 punten: 1. Ingekomen stukken. 2. Aanb. rek. Algemeen Weeshuis, over 1919. 3. Vaststelling vermenigvuldigingscijfers en Kohier Hoofdei. Omslag, dienst 1920. 4. Wijziging reglement en subsidie aanvrage Zeevaartschool. Subsidie aanvrage Sportvereeniging. i 6. Adres werkloozen. 7. Urinoir bij het Raadhuis. 8. Financieele regelingen. 9. Aangaan geldlening. Nu de dienstregeling van T.E.S.O. gewij zigd is, bestaat er er voor de ingezetenen van Helder en van hier, op de Zondagen, weer gelegenheid om geruimen tijd in éen dier gemeenten te kunnen vertoeven. Voor familie-bezoek en 't maken van excursies is deze regeling stellig van dien aard, dat erin den komenden zomer een ruim gebruik van is te wachten. Wiorinfiren. Onze nieuwe vereeniging „W. P. V." verzond in de afgeloopen week voor den eersten keer een zendiqg eieren (1633) naar de groote eierenveiling te Den Haag. De aldaar ge maakte prijzen waren zeer goed. De party werd in tweeën verkocht. De eene party bracht f 10.35 per 100 stuks en de andere f 10.45 per 100 stuks op. Aan schoongeld zullen de leden ontvangen fl.64 per kilo of gemiddeld per stuk 9£ cent. De handel in lammeren neemt dageiyks toe en de kooplieden van den vasten wal trek ken den boer op. Er werden al vele party Ijes uit de hand verkocht. De prijzen zyn abnor maal hoog en varieeren van f25.— tot en met f 30.per stuk. Pryzen, zei een wolboer ons, als nooit te voren zyn gemaakt. Wat moet er op die manier van de wereld terecht komen. Men deelt ons mede dat de Algemeene Gemeentedag van Doopsgezinden dit jaar te Lunteren zal worden gehouden van 25 tot 27 Mei a.s. en zal staan onder leiding van Ds. J. M. Leendertz te Wieringen. Door de directie der Zuiderzeewerken is de levering van 20.000 Scheepton aink on j stortsteen ten behoeve van de in verband met de beteugeling van het Amsteldiep uit te voeren bezinkingen opgedragen aan de „Vereinigte Basaltwerke G. m. b. H." te Bann 1 Duitschland), terwyi het vervoeren, lossen en opilaan van die steen is opgedragen aan d§ firma Gebr. van Uden te Rotterdam,

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 3