IELDERSC1ECOURANT CONCERTEN Tweede Blad. „BELLEVUE" Eerste Heldersche Electrische Schoenmakerij F. L. HELDER, kanaalweg 2a Heeren zolen en hakken f3.50. Dames f2.75. VAN ZATERDAG 1 MEI 1920. PLAATSELIJK NIEUWS. Reisplan ran Hr. Ms. „Zeeland" Hr. Ma. Zeeland", die, naar gemeld, mat da adelborsten van het oudste studiejaar aan boord en onder bevel van kapitein ter zee G. F. Noordhoek Hegt, een buitenlandache reis gaat ondernemen, vertrekt 3 Mei van Nisuwediep, om 10 Mei van Missingen de eigenlijke reis aan te vangen. De aankomst te Funchal ls op 18 Mei berekend. Vertrek van daar 22 Mei; aankomst te Las Palmas 25 Mei; vertrek 81 Mei; aankomst te Algiers 16 Juni; vertrek 26 Juni; aankomst te Lissabon 26 Juni; vertrek 80 Juni; aankomst te Chris- tiania 8 Juli; vertrek 14 Juli; aankomst te Hardangerfjord 16 Juli, vanwaar het schip opstoomt naar Odda; vertrek van Odda 21 Juli; vertrek van Songefjord 26 Juli; aan komst te Kopenhagen 29 Juli; vertrek van Kopenhagen 4 Augustus en terugkomst in Den Helder 8 Augustus. Hr. Mo. „Tromp" en „De Knljter". Hr. Ms. „Tromp" en „De Ruljter* rijn 27 April van Sing Wang Tao vertrokken naar Yokohama. Te Haarlem slaagde voor hot akte- examen L. O. mej. M. Rijkefboer, alhier. Den 18en Mei a.s. hoopt de heer I. M. Bouman, hoofdconducteur, den dag te her denken, waarop hij voor 25 jaar in den dienst trad bij de H. IJ. S. M. Het zal zeker den jubilaris op dien dag «det aan blijken van belangstelling ontbreken. Gemeenteraadsverkiezing. Naar wy vernemen, heeft do in de plaats van wijlen den heer J. Spruit gekozen heer Slikker zijne benoeming tot lid van den Raad niet aanvaard. In zijne plaats komt de heer W. H. Tielrooij, Weststraat. Het stembureau zal ter vaststelling van de verkiezing van dezen heer Maandagmiddag 6 uur verga deren. Telegraaf en telefoon. Met ingang van 1 Mei is het Rijkstele graafkantoor voor den telegraaf- en tele foondienst op werkdagen tot 9 uur des 'a avonds geopend. Tot nog toe was de tele foon tot 10 uur geopende Handels Adresboek van Nederland. Het Internationaal Uitgeversbureau voor den Handel te Roterdam heeft bovenstaand adresboek het licht doen zien. In dit keurig verzorgde en royaal uitge voerde boekdeel zijn, naar de verschillende plaatsen des lands, in alfabetisohe volgorde gerangschikt, de namen, adressen met tele foonnummers vermeld van alle personen, firma's en ondernemingen, welke zich met een der takken van handel, nijverheid en scheepvaart bezig houden. Met één oogopslag is door de practische Indeeling het gewenschte adres te vinden en vindt men ook voor elke branche de voor naamste firma's bij elkaar. Voor belanghebbenden is bij voorkomende gelegenheden dit adresboek ter inzage aan het Secretariaat der Economische Commissie, Stationsstraat 8. Varjaardag H. K. H. Prinses Jullan«. Ter gelegenheid van den llden verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana woel uit vele particuliere woningen, alsmede van de offi- eiëele gebouwen de driekleur. Hoewel het weêr, ofschoon buiig, zich dezen dag vri; goed hield, was de temperatuur koud. Dit is dan ook de reden, dat het door het Stedelijk Muziekkorps „Helder's Harmonikapel" aan gekondigde concert in het Spoorplantsoen niet doorging. Centrale Commissie voor Werklieden- aangelegenheden. Bovengenoemde Commissie hield op Vrij dag 80 April, des voormiddags ten 81/» ure, eene vergadering ten Raadhuize. Allen zijn aanwezig. Vastgesteld wordt het persbericht van de vergadering van 20 April j.1. Aan de orde is het opnieuw door den secre taris samengesteld overzicht van de toon groepen en de daarin voorkomende betrek kingen. Eenigszins gewijzigd, oonform vast gesteld. In totaal zullen er nu 49 betrekkin gen zijn, waarin alle gemeentewerklieden moeten worden ondergebracht. Enkele dier betrekkingen, eooals die bij het Electrici- teitsbedrijf, kunnen uit den aard der zaak voorshands niet worden vervuld. De klassi- ficatie in niet geschoolde, geschoolde arbei ders, enz. wordt na eenige bespreking ge schrapt. Volstaan wordt derhalve met ver deeling in 6 groepen, die verschillend zullen worden bezoldigd. Eén der afgevaardigden van de werklieden-organisaties, die opnieuw wil terugtreden in een beschouwing over de vraag of de indeeling van de verschillende betrekkingen wel in alle opzichten juist is geschied, wordt door den oorzitter gewezen op het zeer ongewenschte daarvan. De indee ling is in de vorige vergadering geheel met sprekers instemming tot stand gekomen, zoodat daaraan thans niet meer valt te er- Thans komt ter sprake welke regeling ware te treffen voor het z.g. re8®^£ 5?" bèitö} gQ Onverminderd het bepaalde in art. oo R. zal aan den werkman voor den onaxge- broken tijd, gedurende welken hij door üe Hoofd van Dienst wordt aangewezen om zien beschikbaar te houden voor het verrichten van reserve-diensten, een vergoed :nc van 1.per week worden gegeven h°- loon, waarop hij overeenkomstig zyn betrek king reglementair aanspraak kan maken Bij de rondvraag wordt door de afgevaar digden der werklieden-organisaties toeken ning van het voorschot van 1 Januari j.1. af bepleit voor die arbeiders, die tengevolge van de inwerkingtreding van het WJR. in vasten dienst der gemeente zijn aangesteld. Besloten wordt een daartoe strekkend ver zoek aan Burgermeester en Wethouders te richten. Het tarlefwerk, dat ook thans nog In som mige gevallen bij de Gemeente-Reiniging voorkomt, behoort overeenkomstig de bepa lingen van het nieuwe W.R. te worden afge schaft Diensten, welke bulten den gewonen werktijd verricht worden, zullen betaald worden, overeenkomstig de daarvoor gelden de regelen. Nadat nog enkele vragen worden gesteld en beantwoord, sluit de Voorzitter de ver gadering. De Secretaris, N. ARKEMA. Fusie der Ooöp. Vereenigingen te Helder. Wy vernamen reeds gemimen tijd geleden dat men bezig was om te komen tot een fnsie van de hier bestaande coöperatieve vereeni gingen. De verschillende besprekingen tnsschen de verschillende besturen hebben nn een vasten vorm gekregen, naar wy lezen in een artikel in ,Het Midden", waaraan wy het volgende ontleenen i De bedoeling is, dat we te Helder krygen één groote coöperatie. Momenteel zyn er daar nu drie, te wetenEigen Hulp, Opwaarts, De Eendrocht; feiteiyk zyn er vier, want de werkliedenvereeniging, hoewel geen coöperatie in den waren zin des woords, moet in dit verband ook meegerekend worden. Deze vier vereenigingenexploiteeren thans 4 kruideniers winkels, waarbij één afdeeling wijnen en ge distilleerd, 2 bakkerijen en 1 kleedingmagazjjn en kleermakerij. Deze vier bedrijven hebben nu elk hun eigen administratie, eigen reclame, eigen in- koopsmoeilykheden, eigen vracht, eigen porto's enz. enz. Het vermoeden ia nu dat als deze bedrijven tot één worden gebracht, de exploitatie zuiniger doeltreffender en beter zal kunnen geschieden. Onder anderen zal de grootere (gecentraliseer de) inkoop ook voOrdeelen brengen. Het ligt ook voor de hand dat uitbreiding van be staande zaken of stichting van nieuwe nn gemakkelyker en spoediger kan geschieden dan dit voor een kleine afzonderlijke instelling mogeiyk is. Ai dadeiyk zullen wy by geheele totstand koming der fusie een kruidenierwinkel en een bakkerij kunnen missen voor hetzelfde, ja voor een nog grooter debiet dan thans. Zeer zeker een belangrijk voordeel. Ook kan één groot bedryf gemakkelijker beslag leggen op meer deskundige administratieve en andere krachten. In kleine bedrijven is het meestal behelpen en nog eens behelpen, dikwyls niet tot voordeel van een bedryf. Trouwens er syn nog veel meer voordeelen, die by eenig naden ken ieder zal begrypen. Gelukkig is het funsionneeren van coöp. Vereenigingen in ons land thans aan de orde van den dag en het laat zich duideiyk aanzien, dat in den chaos van maatschappeiyke moei lijkheden de eoöperatie met geweld baan breekt. Zoo dus gezegd, willen we komen tot één coöperatie. Deze instelling zal den naam krijgen van.Algemeens Verbruiks- en Productie-Ver eeniging .Helder''. De commissie, die op het oogenblik de ge heele samensmelting prepareert en daaraan al sinds weken bezig is, bestaat uit een gelyk aantal vertegenwoordigers der bestaande ver eenigingen te Helder; en welt Voor Eigen Hulp: de heeren Dibbetz en Dorren; voor Opwaarts: de heeren Verstegen en Gottmer; voor De Eendracht: de heeren De Nys en Éveraard en voor de Werklieden- Vereeuiging roorloopig de heeren De Kok en Eylders. Met de voorbereiding ls men al een heel eind op streek. Zyn alle vereenigingen nu met hun leden overeengekomen, dat de fusie tot stand moet komen, dan zijn we genaderd aan de rest van de voorbereidingen en gaan we op een bepaalden dag over tot samensmelting. Hiervoor moet dan eerst een algemeens le den-vergadering worden gehouden waarby tot samenstelling van Bestuur en Commissie van Toezicht, goedkeuring van statuten en ande re regelingen moet worden overgegaan. Dit is dan de eerste vergadering waarby de leden der toetredende vereenigingen te sa&m komen. Even voor den datum der samensmelting worden alle magazynen en winkels één dag gesloten en heeft opname der goederenvoor raden en taxatie van inventaris en onroerend goed plaats. Ee opname en taxatie geschiedt onder deskundige contröle van leden der Han delskamer, Verder zyn er by opn'amo in de ééne vereenigingen bestuurders van de ande re vereenigingen tegenwoordig en omgekeerd. Hierna worden door de afdeeling accountan cy van de Handelskamer afsluitbalansen ge maakt, waaruit later weer wordt sa&mgesteld een totaal balans. Daarna worden de nieuwe boeken der centralisatie geopend en de Ver- eeniging kan in haar nieuwen vorm beginnen. We hopen op I Juli met alles gereed te zyn. Handels-Avondschool der Alg. Held. Wink. Vereeniging. In de afgeloopen weken heeft het over gang»- en eindexamen van bovengenoemde school plaats gehad. De uitslag was als volgt: Het einddiploma verwierven de leerlin gen: H. Bakker, J. Bijlsma, J. W. Duinker, B. Fels, M. S. Janzen, P, F. Janzen, M. de Kpk en P. M. Quant. Wegens loffeiyken ijver en goede vorde ringen werd de eerste prijs toegekend aan mej. H. Bakker, de tweede aan mej. M. de Kok, de derde aan den heer J. M. Duinker. Bevorderd naar de vierde klasse werden: G. Boon, P. J. B. Boon, G. Geus, F. C. Go- vers, J. Kramer, L. Noot, E. G. Regter, D. Smit, M. H. J. Stoker, A. Valkhoff en Al. Vermeulen. Bevorderd naar de derde klasse werden: W. K. de Boer, J. C. Brouwer, J. W. Jonker, N. Kater, A. Kuiper, Cl. Lastdrager, J. J. Louwinger, W. van Os, O. Quak, F. van Riel, B A Schut, C. Smelik, J. v. Waarden, C. Wesse1 H Wnltor N. Boon, M. v. d. Brug ge j. y Jong, J. Kruiff, M. Zui- 'vorderd naar de tweede klasse werden: A. Bas, A. de Beukelaar, P. Bijlsma, F. J. A. de Boer, J. C. Dijkstra, J. Heres, N. v. Hert, W. J. Hollestelle, Tj. Joustra, G. Klein- bloesem, G. Leen, J. Lonnee, G. P, Siegers, M. Smit, A. Stadtman, J. C. v. d. 8terre, N. Stoll, M. Tiessen, W. M. Westerik, O. We ver, B. G. van Wijk, G. Visser en B. Zoom. Donderdagavond had in de Muloschool, waar, zoo men weet, de Handelsavondschool sinds Januari domicilie heeft gekozen, ten overstaan van vele autoriteiten, de uitrei king der einddiploma's plaats. Wy merkten o.a. als vertegenwoordigers van het Ge meentebestuur de heeren Verstegen, wet houder, en Kamman, secretaris, op; als leden van het Middelbaar Onderwys mevrouw Grunwald en den heer van Horssen; den heer Korver, oud-arr.-schoolopzlener; en den heer van Mierlo, oud-directeur der school. Verder het volledige bestuur der Winke- liers-Vereeniging, uitgezonderd de heer Delgorge, die door ongesteldheid verhin derd was, tegenwoordig te zijn en voorts de leeraren der school. Een openbare les ging aan de uitreiking der diploma's en pryzen vooraf. Hierna heette de heer Jb. Bakker Dan, president der H. W.-Vereeniging, de auto riteiten welkom, dankte hen voor de geno ten steun en medewerking, sprak een woord van hulde aan het adres van den direoteur, den heer Zuidervllet, aan den heer van Mierlo, oud-directeur, alsmede aan het ove rig personeel en feliciteerde de Jongelui met het behaald succes. Hij drukte hen op het hart, nu niet op de behaalde lauweren te gaan rusten, doch het genoten onderwijs te boschouwen als de grondslag van verdere studie, dan zouden zij daar zeker in hun verdere leven de vruchten van plukken. Nog gewaagde de spreker van de uitbrei dingsplannen, n.1. een vijfjarige cursus van de sohool te maken, die by het bestuur in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeerden en waarop bereids de goedkeu ring en instemming van de autoriteiten was ingekomen. Ook hiervoor bracht de heer Bakker een woord van dank aan de autori teiten voor de verleende medewerking en aan den nieuwen directeur, den heer Zui- dervliet, die voor deze zaak het initiatief had genomen. Met deze uitbreiding, die beoogt, om de leerlingen direct van de Lagere School naar de Handelsavondschool te doen overgaan, worden de leerlingen, desgewenscht, geheel toegerust voor den' strijd des levens, die vooral in den komenden tijd er niet gemak kelijker op zal worden. De heer Van Mierlo, oud-Directeur, gevoelde behoefte, bij dit eind-examen nog tegenwoordig te zijn, wyl de jongelui, die thans de school gaan verlaten, hun studie toch voor het grootste gedeelte onder zijn Directoraat hebben voltooid. Ook hij felici teert hen met het behaalde diploma, spoort ben aan, op den ingeslagen weg voort te gaan en neemt met een paar harteiyke be woordingen afscheid van zyn oud-leerlingen. De heer Zuidervliet, Directeur der School, wenschte de jongelui eveneens geluk met de voleindiging hunner studie; sloot zich echter geheel aan by de woorden, door den heer Van Mierlo tot hen gericht, dat zij niet moesten meenen, aan het einde hunner wys- heid te zijn. Thans begint pas de moeilijkste school, de school des levens, en zij zouden ervaren, dat zij nog veel hadden te leeren, wilden zij in alle opzichten beslagen ten ys komen. Verder wees spreker op den ernst der tyden; op het hooge belang van goed onderwys voor alle lagen des volks en dankte het Gemeentebestuur van Den Hel der, dat inderdaad getoond had een open oog te hebben voor alles, wat tot den bloei van het onderwijs - ook voor het Handels onderwijs kan bijdragen. Nadat ééD der geslaagds leerlingen, namens zijn mede-leerlingen een woord van dank had gebracht aan het Bestuur der School, aan de beide Directeuren, alsmede aan de heeren Leeraren, voert nog de heer Van Horssen, uit naam van de Oomm. van Toezicht op het M. O., het woord, het Bestuur dank brengende voor de uitnoodi- ging en geluk wenschende met het behaalde succes. Waar meer dan 60% der leerlingen het einddiploma had verworven, mocht het Bestuur, alsmede de Leeraren, hierop met voldoening terugzien. Nadat nog de heer Korver een kern achtig speechje had gehouden, wyzende op het groote belang van den handel en de veel omvattende kennis, die een goed handelsman niet kan ontberen, sluit de president onder een woord van dank aan allen, die het Be stuur ter zyde stonden in hun moeilijke taak, dezen welgeslaagden avond. Lezing Ouderdomsrente. WIJ vestigen de aandacht pp de ln dit nummer aangekondigde lezing, welke de Voorzitter van den Raad van Arbeid te Alk maar, de heer Vas Dlas, a.s. Woensdag 5 Mei op de bovenzaal van het Militair Te huis aan den Kanaalweg voor belangstellen den zal houden. Het onderwerp „Sociale Wetgeving en maatschappelijk Hulpbetoon" is vooral van belang voor degenen, die 65 jaar zijn, en geen ouderdomsrente zullen ontvangen, indien zij niet een vrijwillige verzekering aangaan, en voor wie de pre miebetaling voor zoo'n vrywillige verzeke ring moeilijk of onmogelijk ia. Zang- en Reciteervereeniging „Harmonie". Bovenstaande vereeniging gaf Donderdag avond een concert voor haar leden en dona teurs in „Casino", onder leiding van haren directeur, den heer P. Brizee. Vermoedelijk wegens het gevorderde seizoen was het be zoek niet zoo als anders. De medewerking van den heer Arie D. van de Weg was voor dezen avond verkregen. Vóór de pauze be stond die medewerking, behalve in het bege leiden van enkele zangnummers, in het samenspel met den heer Brizee, die een tweetal nummers voor violoncel ten beste gaf. Na de pauze vertolkte de heer Van de Weg de' 12e rhapsodie van Liszt, en was weder bij een paar cello-nummers accompag- nateur. De vereeniging zong voor de pauze een vijftal nummers gedeeltelijk k capella; het groote nummer, de cantate „Looft den Heer", van C. C. A. de Vliegh, was het slot van het eerste gedeelte. Na de pauze werden nog een viertal nummers vertolkt, waarby een humoristische Familie Polka, ®n met een Bal werd de avond besloten. Kinderfeest Oranje-Vereeniging. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana had het Bestuur der Chr. Oranje-Vereeniging aan verschil lende kinderen van de bewaarschool „Irene" een feestje aangeboden. Daartoe was de be schikking gekregen over de groote en ruime exercltieloods van de „Atjeh", staande aan de Buitenhaven. Daarheen trokken vanuit het gebouw in de Hoogstraat, de feestvierende kinderen, getooid met oranje en vlaggetje J> en daar wachtten hen vele heerlijkheden. L groote ruimte was geheel met kleurige vlag gen versierd; een plano was gehuurd, waarop straks de liederen zouden weerklinken, en in de cantlne stonden allerlei lekkere din gen, die met kwistige hand werden uitge deeld. De jongens en meisjes, die naar den leef- tyd in vier groepen werden verdeeld, wer den toegesproken door den heer Boelens, die de geheele regeling van dit feestje in han den had, en onder leiding van onderwyzer of onderwijzeres verdeelden de groepen zich om te gaan «pelen. Die spelen waren van velerlei aard; een groepje melajos was aan 't blokjes rapen, een ander groepje stond ge blinddoekt een ezeltje een staart aan te spel den, en dat daarby dit llohaamsdeel wel eens Jeheel ergens anders tereohtkwam dan op e van nature aangewezen plaat», laat zich begrypen. Weer ergens anders was men aan het turfrapen, aan het tonkruien, aan het hardloopen, enz. Tusschen de bedrijven door werden de kinderen onthaald. Aan prinses Juliana werd een telegram van gelukwensch verzonden, en dat eenige malen een „lang zal ze leven" uit volle borst geroepen werd, behoeven wij wel niet te ver zekeren. Te vijf uur was het feestje afge loopen. Tweede llefdadlgheldsavond voor de Ween- Bche en Dultsche kinderen. In twee dagen hadden de kinderen reeds alle kaarten voor den eersten op 11 Mei a.s. te geven liefdadigheidsavond in Casino aan den man gebracht en nog was de halve stad niet „afgewerkt" en groeit steeds het aantal liefhebbers(sters), die zich kaarten voor de zen avond aan wilden schaffen. Van alle kanten belangelooze en welwil lende medewerking ondervindend, zoowel van Gemeente- en Marine-autoriteiten als van plaatsgenooten, was het gewoon een lust om te zien hoe de groote en kleine pleeg kinderen zich weerden, elkander steeds aan vurende, regen noch wind ontziende en trachtend elkander het pluimpje van de lei ders af te snoepen door een grooter aantal kaarten te verkoopen en de opbrengst boven het minimum te brengen. Op *n enkele uit zondering na hebben alle kinderen hun uiterste best gedaan en hebben zy de vol doening een reuzenarucces behaald te hebben. Met dat al zat het Comité gewoon met het geval verlegen. Hoe de menschen tevreden te stellen, die geen kaarten voor dezen avond machtig konden worden. In een helder oogenblik kwam men op de gedachte 'n tweeden liefdadigheidsavond met hetzelfde programma te organiseeren, dan toch zouden de teleurgestelden ook bevre digd kunnen worden. Na zich ook voor dezen avond verzekerd te hebben van de welwillende medewerking der „Casino"-directie, de heeren Pala en Van de Weg, eenige leden van „Tavenu" en de Directie van het Dansinstituut, Dyk- straat 87, werd het houden van dezen twee den liefdadigheidsavond vastgesteld op Vrij- dag 14 Mei a.s., des avonds te b uur, in „Casino". Maandag a.s. gaan de kinderen weder op stap voor den kaartverkoop in de gemeente, en roepen wy voor de kleinen de medewer king van onze plaatsgenooten in. Tevens heeft het Comité besloten aan alle niet mede spelende Weensche en Duitsche kinderen op dezen avond vrijen toegang te geven, waartoe kaarten by den heer B. Meyer, Kanaalweg, verkrygbaar zyn gesteld. Met onzen dank uit te spreken voor de reeds ondervonden belangstelling en mede werking, bevelen wy ook dezen avond ln ieders gunst aan en verwijzen verder naar de in dit blad voorkomende advertentie. Vereeniging voor Volkshuisvesting „Helder". Gisterenavond had in hotel Bellevue de jaariyksche algemeene vergadering van bo vengenoemde vereeniging plaats. Er waren slechts weinig belangstellenden aanwezig, hetgeen den Voorzitter, de heer Adriaanse, aanleiding gaf in zyn openingswoord te constateeren, dat blijkbaar het vertrouwen in het beleid van het bestuur groot was. Spr. heette voorts de aanwezigen welkom, in het by zonder den heer de Zwart, wethouder der gemeente, gedelegeerde van het Dag. Best., 's Heeren de Zwarts voorganger, de burge meester, toonde steeds zijn groote belang stelling en sympathie voor de vereeniging, en te ooideelen naar 's heeren de Zwarts op treden naar buiten, zal ook deze heer ge noegzame belangstelling toonen voor de zaak van volkshuisvesting. Spr. bracht den heer Houwing dank voor al hetgeen hij voor de vereeniging heeft gedaan. Het was het bestuur een eer te mogen samenwerken. De notulen van de vorige vergadering worden vervolgens gelezen en goedgekeurd. De heer M i c h e 1 s vestigt naar aanleiding van een zinsnede daarin de aandacht op het badhuis-vraagstuk, dat door de vereeniging zelf vooralsnog niet ter hand kan worden genomen. Ook het jaarverslag en het finantieel ver slag worden goedgekeurd, terwyi door een der aanwezigen geadviseerd wordt tot goed keuring der rekening. De beide verslagen zijn in druk verschenen; wy ontleenen er net volgende aan: Het aantal leden bedraagt thans 70, met een gestort kapitaal van 825. Wegens drukke werkzaamheden moest de heer Ch. L. van de Bilt bedanken en wegens vertrek naar Gorinchem, ook de heer J. Visser. Resp. werden in hun plaats gekozen de heeren P. B. Plasmeijer en Jac. Vonk. HOTEL - CAFÉ - RESTAURANT welke 16 Mei a.e. bij gunstig weder zullen beginnen. SOLISTEN i JOH. PALA viool. ARIE D. v. d. WEG. piano. T. KRIJGER violoncel. Fa. J. M. SCHOUTEN. Het bouwplan Brakkeveldweg werd geheel afgewerkt. De vereeniging heeft thans ln het totaal gesticht 264 woningen, verdeeld als volgt: Huisduinen 2, Polderweg 88, Tuindorp 182, Brakkeveldweg 92. In de Breestraat heeft de vereeniging voorts nog eenige oude pereeelen, die, zoo gauw daar in den omtrek over de noodige grond wordt beschikt, door nieuwe woningen zullen worden vervdngen. Reeds in 1918 werd door B. en W. dezer gemeente het voorstel gedaan om van wo ningen, eigendom det gemeente, ook de huur te Innen. Door de vereeniging werd voorgesteld om de bedoelde huizen in be heer over te nemen. Dit werd door den gemeenteraad goedge keurd. Tot nu toe eohter beechikt ae ver eeniging trots herhaalde aanvragen nog niet over de gegevens om aan die opdracht te voldoen. Alleen 6 woningen ln de Pleter Quantstraat rijn tot nu toe slechts onder be heer onzer vereeniging. Zooals in het vorig jaarverslag onder „Algemeen" was beloofd, werd in Juli van dit .jaar een gedeelte van het nieuwe plan aan de vergadering voorgelegd. Het omvat te een 62-tal woningen, te stichten op de z.g. „Potteman", daartegenover op het oude Belt terrein en aan de andere zijde van de Brak keveldweg, daar waar oeeds woningen der vereeniging staan. Deze plannen waren ontworpen door den bouwkundigen adviseur der vereeniging ln samenwerking met den heer Verschoor, architect te 's-Gxavenhage. Door een paar leden van het bestuur en den bouwkundigen adviseur alsmede den heer Burgemeester als gedelegeerde van B. en W. werd een bezoek gebracht aan stich tingen van den heer Verschoor te 's-Graven- hage en Voorschoten. In laatstgenoemde plaats bleken de wo ningen van een type, het meest geschikt voor onze plaats. Het bestuur werd gemachtigd om voort te gaan na met den heer Verschoor over de ge- gemaakte opmerkingen te hebben gesproken en zoo mogeiyk de gewenschte veranderin gen aan te brengen. De bouw van deze 62 woningen maakt ech ter deel uit van een plan van 842 woningen, die geleidelijk aan zullen worden gesticht en waarvoor in Augustus 1919 aan den ge meenteraad een voorschot van 1876500—, n.1. ƒ1666350.— voor den bouw en ƒ820150.— voor het noodige bouwterrein, etc. ia ver zocht, waarop evenwel by het einde van dit verslagjaar nog niet is beschikt Uit het finantieel verslag eiteeren wy: a. Plan Huisduinen (2 woningen) verlies over een half jaar 29.62*. Over een jaar ge rekend dus het dubbele, hetgeen door Rijk en Gemeente door een bydrage ad 59.62 wordt gedekt. De huur ls ran 68 weken k 1.87 per woning. b. Plan Polderweg (88 woningen). Winst ƒ289.70, die by de reserve gevoegd wordt, daar het onderhoudsbedrag A 580.per jaar zal moeten worden verhoogd. Huren ƒ1.192.57. c. Plan Tuindorp (182 woningen). Verlies 1918 ƒ1.465.28*, op 81 Deo. 1910 gestegen tot f 2.115.27', in hoofdzaak ontstaan door het onderhoud, waarvoor thans ƒ8000.moest worden gereserveerd. Alleen verhooging der huren kan hier redding brengen. De post onderhoud kan sterk verminderen, als de ge meente de zorg der wegen en plantsoenen overneemt, waarover reeds twee jaar onder handelingen gaande zyn. Balans 81 Deo. 1919 voor Plan Polderweg en Tuindorp sluit ln debet en credit met een bedrag van 836.780.02*. d. Plan Brakkeveldweg (92 woningen). Huuropbrengst ƒ18.671.85. De exploitatie kosten worden voor 60 pet. gedekt door de huren, zoodat het Ryk zeker zal aandringen op verhooging daarvan. Voor annuïteit wordt gereserveerd 11.236.89, hierby komt nog 7 2.956.20 van 1918 (verschuldigd was op 81 Deo. 1919 ruim 28.000. e. Plan Breestraat (8 noodwoningen), voor onderhoud gereserveerd ƒ208.60, huurop brengst 573.55. In de post huur is nog begrepen 8.75 van 5 weken 0.76 aan een dfreotiekeet, waar in eenige maanden een gezin is gehuisvest geweest. Deze was echter ten eenenmale on geschikt en is later met belangrijk verlies weder verkocht. Ook is in die post begrepen 28.78 van 19 weken 1.25 van een bewoner, die in een soort schuur adhter op het terrein van het Bioscoop-theater „Scala" woont, welke schuur daartoe door onzen bouwkundigen adviseur werd afgestaan. Deze bewoner heeft echter sinds Mei 1919 nooit betaald, terwijl de vereeniging zijn waterleiding nog steeds bekostigde. Pogingen, om die schuur te ont ruimen, omdat de beer Krijnen er weder over moet beschikken, zijn dan ook reeds genomen. Deze staaltjes van dakloozen helpen, waar aan de vereeniging onder den druk der om- Kinderschoenwerk en bijkomende repa raties worden zeer billijk berekend. Prima werk. Spoedige aflevering. neeL De verschillende beschouwingen, a hierover worden gehouden, toonen Mn, een in elk opzicht bevredigende OP1^ moeilijk ls te verkrijgen. De vergader g oordeelt ten slotte de volgende regeling U koopt Uw blauw Heeren- Costuum toch bij de Firma I. GRUNWALD, Keizerstraat 116 2 hoog Als U nog nooit de bovenwlnke/ van de Firma 6RUNWALD bezocht heeft, doet, U het zeker nog wel voor de Pinkster? BIJ de Firma I. GRUNWALD koopt U het goedkoopst. Dit Is een vaststaand feit. Ingezonden mededeellng. BEZOEKT DE Ingezonden mededeellng.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 5