NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. No. 5240 DINSDAG 4 MEI 1920 48e JAARGANG ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: V rsvhijnf Dinsj.tg-, Don ierdag -ri Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr.. HELDER Hur'au K*in<rst nt .'0 Interc Telefoon 50 De schadevergoeding. FEUILLETON. Het optreden der Japanners. COURANT Helder*che Ct. per 3 mnd. f 1 40. franco per po*t f 1.60 Buitenland f 2.40 Zondagsblad 0.57'/». 0.65. 1 05 Modeblad 0.95j .05. 30 Lo«se nummers der Courant 4 ct. ADVERTENTIE N. 20 ct. p. regel (galjard). Ingez. medcdeeltngen (kolombr. al* redact, telut) 60 ct. Kleine advert. (gevr., te koop, te huur) v. 1 tot 4 regel* 50 ct., elke regel meer 10 ct. bl) voorultb. ladre*Bur. v. d. bl. en met br. onder nr 10 ct. p. advert. extra). Bew-exempl 3'/,ct Adv op bep aangew pl worden 25 hooger berekend. BUITENLAND. De 1 Meidag. Uit verschillende hoofdsteden komen be richten betreffende de viering van den 1 Meidag, met optochten en demonstraties. Overal had dit een ordelijk verloop, behalve te Parijs, waar het tot vechtpartijen tusschen politie en betoogers kwam. In Teschen. Naar de „Pravo Lidu" uit Teschen ver neemt, oefenen de Polen in het volksstem- mings-gebied een schrikbewind uit tegen alle niet-Polen. Binnen zeer korten tijd zijn tal van huizen vernield en geplunderd. De bewoners worden 's nachts overvallen en mishandeld. Een Tsjechisch werkman is zon der eenige reden vermoord. De Poolsche ter roristen werken met dynamiet en ekrasiet. De pers verlangt onverwijld maatregelen om aan deze onhoudbaren toestand een einde te maken. DUITSCHLAND. De Parijsche correspondent van de „Daily News" merkt op, dat de som, die thans als de schadevergoeding, aan Duitschland op te leggen, genoemd wordt 3 milliard gouden marken per jaar gedurende dertig jaar (ge kapitaliseerd gelijk staande met een bedrag van 2400 millioen) nog maar een proefbal lon is. Er zijn bevoegde financieele autoriteiten, die van meening zijn, dat Duitschland dit niet zal kunnen opbrengen, anderen daaren tegen gelooven, dat het mogeijlk is. De schat ting, die Keynes indertijd van Duitschland's betaalvermogen gemaakt heeft, beliep 1500 millioen, behalve en boven de uitgeleverde kanonnen, schepen, enz. Duitschland en het vredesverdrag. Alle regeeringspersonen te Berlijn en in het Rijk werken thans met koortsachtigen ijver om de bepalingen van het vredesver drag, waaraan moest zijn voldaan, in haar geheel uitgevoerd te krijgen. Naar de „West- fölische Landes Ztg." meldt, zal de militaire ontwapening op zijn laatst tegen midden Mei voltooid zijn. Bovendien vindt heden een grondige oontroleering plaats van het nog voorhanden oorlogsmaterieel, waarbij groote hoeveelheden wagens, munitie en oorlogs tuig zal worden gereed gemaakt voor uitle vering. Voorts neemt de volledige demobilisatie van de den laatsten tijd vrijwillig geformeer de plaatselijke weerwachten, voortgang. Dui zenden manschappen en officieren zijn den laatsten tijd ontslagen. De Duitsche regeering gelooft, dat het •haar voor 24 Mei zal zijn gelukt, aan den eisch der geallieerden te hebben voldaan. Wanneer tegen dien tijd de Rijkskanselier Müller aan de conferentie der geallieerden te Spa moet deelnemen, moet hij in de positie verkeeren, van het bewijs te kunnen leve ren, dat het vredesverdrag door Duitschland zóóver vervuld is, als maar eenigszins moge lijk was. Slechts op dien grondslag zal de rijkskanselier met succes kunnen onderhan delen. Daaromtrent koestert men hier niet den minsten twijfel. Ook de Nationale Vergadering zal zich in haar zitting van 19 tot 21 Mei met de tenuit voerlegging van het vredesverdrag bezig houden en verstrekkende besluiten nemen over de belangrijke quaesüe van het herstel. De meerderheidspartijen zullen een ge meenschappelijke verklaring afleggen, waar bij ze het uitvoeren van net verdrag van Versailles ais een ernstigen plicht erkennen 22) door JESSIE DOUGLAS KERRUISH, voor Nederland bewerkt door L. ALETRINO. o HOOFDSTUK VI. Hetdoelheiligtdemiddelen. Tegen den morgen was het hard begonnen te vriezen. Wij moesten het ijs in onze wasch- kommen breken. Miksi beklaagde ons aan de andere zijde van de deur, nadat hij het water op de bovenste trede van de trap had neergezet. „Gisteravond hebt u zich nog ge- wasschen," begon hij verwijtend. „Ja Miksi, dat weten we wel." „En wilt ge u dan nu alweer wasschen. „Inshallah, dat zijn we inderdaad van plan.". „U zult naar-ziek worden. Het is niet ge zond zich zooveel te wasschen in dit land. Alle Armeniërs zeggen dat. En hoe zal Sir Horne Agha het vinden, wanneer u dood het hoekje om gaat?" „Wees maar niet bang, Miksi, Sir Horne Agha zal overtuigd zijn, dat je al het moge lijke gedaan hebt, om onze misdadige nei gingen tegen te gaan. Wat is het voor weer?" „De sneeuw ligt hoog, Effen', en de. die naren van Evelyn Effen' zijn erg ziek." Toen wij naar beneden gingen, bleek daa en hun wensch te kennen geven om tot over eenstemming met de entente-staten te ko men. In hoever zulk een wensch ook bij die entente-staten en vooral bij Frankrijk voor handen is, zal de conferentie te Spa moeten toonen. Indien dit het geval is, zullen de Duitsche meerderheidspartijen betoogen, dat een herziening van het verdrag van Versail les verstandig en noodzakelijk is en de beste grondslag voor een overeenstemming zal zijn. In het Roergebied. Volgens de „National Zeitung" zullen de militaire operaties ten Zuiden van de Roer, die minister Severing in den Pruisischen Landdag heeft aangekondigd, door de rijks- weertroepen, die ten Noorden van de Roer staan met behulp van de veiligheidspolitie worden uitgevoerd. De regeering had eerst van deze operaties afgezien, ondanks het protest van het centrum en van minister Se vering zelf. Men vermoedt, dat de talrijke hulpkreten uit het gebied ten Zuiden van de Roer aanleiding hebben gegeven tot dit nieuwe besluit van de regeering. De bevol king uit die streken schijnt nieuwe revolu- tionnaire plannen te vreezen. De radicale betooging, die te-Dusseldorp is gehouden, bewijst, dat deze vrees niet ge heel ongegrond schijnt. De burgerlijke auto- teiten zijn machteloos. Er zijn in sommige steden nog roode veiligheidswachten, die meester van den toestand zijn. Revolution- nairen, die uit het Noordelijk Roergebied gevlucht zijn, spelen ook een groote rol in deze nieuwe beweging. De regeering heeft bevel gegeven alle organisaties van z.g. Zeitfreiwilliger (vrij willige landstorm) uit het Roergebied terug te roepen. Brand ln een mijn. Uit Leipzig werd Vrijdag gemeld: Sedert twee dagen woedt tengevolge van een mijn- gasontploffing een groote brand in de Wil- helms-mijnschacht te Zwiokau. Negen mijn werkers, allen gehuwd en vaders van groote gezinnen, zijn door het vuur afgesneden. Stikgassen verhinderen de toegang tot de naburige mijnschacht. In een zijgang wordt aan de redding van de ongelukkigen ge werkt. Alle pogingen om het vuur te biusschen zijn tot dusver mislukt, zoodat er weinig hoop op redding is. Loop der bevolking ln de centrale landen. Het Deutsche Medizinische Wochenschrift publiceert cijfers over den invloed der onder voeding op den loop der bevolking. In de week van 14 tot 20 Maart van dit jaar over trof in vele Duitsche steden het sterftecijfer het geboortecijfer; en in de meeste Duitsche steden is het geboorteoverschot schrikbarend klein. Zoo b.v. in Berlijn 702 geboorten en 661 sterftegevallen, in Frankfort 165 en 160, in Hannover 174 en 166. In Weenen was het aantal geboorten 417, het aantal sterfgevallen 1054, in Boedapest 577 en 915, in Praag 194 en 276. FRANKRIJK. De 1 Meidag. Aanvankelijk scheen het, alsof de 1 Mei dag te Parijs, niettegenstaande de stakingen, zonder incidenten zou verloopen. Tot 's mid dags 4 uur was het dan ook volmaakt rustig. De verkeersmiddelen stonden niet volledig stil; de „Métropolitain" en de „Nord-Sud" on- hielden een vrij geregelden dienst. Verschei den autobussen en trams reden bestuurd door goedgekleede jongelieden met een roos in het knoopsgat en een sigaret in den mond. Het waren vrijwilligers: Ingenieurs, leerlin gen van de „Eoole Centrale", de Polytech nische school enz., die bij de jongste staking der omnibussen geleerd hadden met deze zware voertuigen om te gaan. De tramcon ducteurs waren eveneens vrijwilligers. de Yosbashi op ons te wachten; hij zat op een schaap, en vertelde, dat de weg naar Wastan door de sneeuw volkomen was afge sneden. Hij was van plan nog een dag te wachten en den zieken nog wat rust te gun nen, alvorens hij zou trachten Kochma te bereiken; ondertusschen zou hij eenige man schappen daarheen zenden, om zijn superi euren van het gebeurde op de hoogte te stellen. „Nu het gevroren heeft, kunnen zij Kochma misschien wel bereiken, zoo Allah wil," meende hij. \V ij gebruikten ons ontbijt op het platform voor de voorname gasten. De baas mengde zich in het gesprek. „Men heeft vanochtend in de vroegte El kara Khorous, den zwarten Spookhaan gezien, Effendim," zeide hij. „Dat is een teeken, dat er veel sneeuw zal vallen, en het dorp begraven zal worden. Verleden jaar, omstreeks denzelfden tijd, kwam er ook een sneeuwstorm, nadat de zwarte Spookhaan zich had vertoond, en gedurende twee maan den waren wij toen van de buitenwereld af gesneden wij hoorden niets van hen, en zij niets van ons." Evelyn keek om zich heen en huiverde. De schuur zag er bij dag weinig aantrekkelijk uit. „Wij zullen trachten, Kochma te berei ken," besloot ik. „Mijn ordonnansen zullen u esoorteeren," zeide de Yosbashi De vriendelijke officier stelde verder nog voor, de mannen, die Evelyn van Kharlis hadden begeleid, weer terug te brengen. Toen ik eens ging kijken hoe het met deze en de andere zieken gesteld was, kwam ik langs mijn spion van 's nachts; hij scheen weinig on 'ju - unak en keek mij watrou wend aan. n een verren hoek vroeg ik den tas wie hij was. Te omstreeks 5 uur echter deden zich vrij ernstige ongeregeldheden voor bij het Gare de 1'Est. Aan het „Hbl." werd dienaangaande gemeld: Politie en militairen hadden afzet tingen gevormd en zich van autobussen be diend, die zij dwars over den weg hadden geplaatst. Op een gegeven oogenblik trachtte de menigte de afzettingen te verbreken. Men zag een groote beweging, die door de troe pen werd tegengehouden. Er werden revol verschoten gelost door' een soort apachen. Men spreekt van eenige dooden en talrijke gewonden, maar het is zeer moeilijk juiste inlichtingen te 'krijgen over het cijfer en de oorzaak der onlusten. Men zei eveneens, dat misdadige elemen ten wapenmagazijnen daar ter plaatse ge plunderd hadden. Ook op andere plaatsen van de stad had den relletjes plaats. Betoogers wierpen met projectielen naar de republikeinsche gardes, die uit de kazer ne CMteau d'Eau kwamen. Op den hoek van de rue Marais en de rue Beaurepaire vielen de betoogers politie-agonten aan, die van hum revolvers moesten gebruik maken. Er viel een gewonde. Bij de Porte Saint Martin en bij de Porte Saint Denis wierpen stakers met steenen naar autobussen. Eenige personen werden licht gewond. Op de Place de la Répirblique werden bij relletjes een twintigtal personen gearresteerd. Te kwart over vijven werden op den hoek van den boulevard de Strasbourg en den boulevard Magenta bij relletjes revolverscho ten gelost, waardoor een betooger ernstig ge wond werd. Te half zeven had een nieuwe botsing plaats op den hoek van de rue Lan- cry en den boulevard Magenta. De agenten moesten, om ruim baan 'te maken, hun wa pens gebruiken. Een betooger werd doodge schoten. Er hadden opnieuw relletjes plaats, waarbij weder gewonden vielen. Bij relletjes, die te kwart over vijven plaats vonden, sloegen de betoogers de rui ten van een wapenwinkel in en maakten zich van eenige wapens en patronen meester. Bij ongeregeldheden op de Place de la Républi- que en de omgeving daarvan werden 27 agenten gewond, waarvan 8 ernstig. De conferentie van de 0. G. T. heeft, nadat gebleken was, dat de 9>ik>rwegstaking op een mislukking uitliep, besloten het conflict uit te breiden. Zij vroeg de zeelieden-'en mijn werkersorganisaties om Maandagmorgen (8 Mei) eveneens het werk neer te leggen, om de door de spoorwegbeambten gevraagde nationalisatie der spoorwegen ook voor de mijnen en de handelsvloot te verkrijgen. Deze oproep tot uitbreiding heeft echter meer het karakter van een bedreiging en de leiders geven dan ook toe, dat het alleen diende om pressie op de regeering uit te oefenen, die, naar zij meenden, alles in het werk zou stellen, om het herstel van handel en industrie te verkrijgen. ENGELAND. Een „drijvende Jaarbeurs". Britsche industrieelen overwegen thans een voorstel van de federatie van Britsche nijveren, om een „White Trad© Ship" uit te zenden naar alle vreemde en Dominionha vens als een permanente „drijvende jaar beurs" van Britsche goederen. Als het plan doorgaat, dan zal een spe ciaal schip worden gebouwd, dat het volgend jaar zal kunnen uitgaan. Ongeveer vijf- zeshonderd industrieelen zullen er hun goe deren kunnen exposeeren. Het schip zal ver moedelijk wit geschilderd worden en allen, die aan boord dienst doen, zullen witte uni formen dragen. Het schip zal voor onbe- paalden tijd liggen in verschillende havens. Een groote danszaal en restaurant zullen •open zijn voor vreemde koopers en gasten. Vogelbescherming. 8. G. schrijft ln „Dierenbescherming": Well Yosbashi was, toen hij indertijd eens ziek lag, door de Kents verpleegd. Het was hem daarom bijzonder aangenaam, vrienden van hem van dienst te kunnen zijn, zoodat hij ons nieuw escorte dan ook met de groot ste zorg uitzocht. Ten slotte bepaalde zich zijn keus op een ouderen onbashi onder officier en een krombeenigen jongen sol daat, Izzedin genaamd. Vooraf las hij dezen terdege de les, daarbij den nadruk leggend op onze hooge positie en gewichtige persoonlijkheid. De pointe van zijn toespraak kwam aan het slot, en was meer in 't bijzonder tot den onbashi gericht. „Ik belast u met de zorg voor deze hoogge boren en doorlucht© Frankische dames, Selim onbashi, mijn zoon," sprak hij. „Gij zijt er voor aansprakelijk, wanneer een haar op het hoofd wordt gekrenkt. Ge moogt hen niet verlaten, nog eenig middel te harer verdedi ging onbeproefd laten, wanneer het Allah mocht behagen, dat zij in eenig gevaar ko men. Ge zijt een man van mijn eigen stad, en uw leven en de leden uwer familie zijn mij bekend. Zweer dat gij doen zult, gelijk ik u heb gezegd." En Seüm onbashi zwoer. De Yosbashi voegde er nog een klinkende waarschuwing aan toe. „Dit zijn hooge dames, Selim, mijn zoonl Zij behooren tot het hof van Sultana Victo ria van Frankenland, en wanneer haar leed geschiedt, zal die Sultana haren zoom den troonopvolger, den Wali-sultan van Walen land met een groote vloot van ijzeren sche pen over ons neer zenden, om de oevers daarvan te verwoesten." Selim onbashi keek verschrikt. En inder daad, de gedachte dat onze prins van Wales een strafexpeditie zou leiden over de binnen in Engeland hebben de dierenbeschermers reeds jaren gearbeid om een verbod vf.n invoer van veeren en huiden (plumage) van in 't wild levende vogels te verkrijgen. Een groot deel van het publiek leeft daar met deze pogingen mede, die tot nu toe alle zijn afgestuit op de tegenwerking van den handel in dit helaas zoo gewilde artikel, en op den onwil, het onverstand, de onverschilligheid van de groote massa. Van onverstand kan hier in letterlijken zin gesproken worden, want de vogelmoord, vooral in de koloniën, heeft zulke reusachtige afmetingen aange nomen, dat regeering en sociologen eindelijk wel de oogen moeten open gaan. Nadere ge gevens daarover, ontleend aan de catalogi der kooplieden, zijn thans door de geheele Engelsche pers verspreid (ik noem hier b.v. een opgaaf van 152.000 reigers in één jaar geleverd). Het onvermoeide ijveren der dierenbe schermers heeft nu bewerkt, dat een nieuw wetsontwerp voor indiening gereed ligt; men hoopt en vertrouwt, dat het een beter lot zal hebben dan de voorgaande, die alle van de baan geschoven zijn. Een groot comité, waaraan o. a. Lady As- tor, het eerste vrouwelijke parlementslid, sympathie betuigde, gaat thans een stelsel matige uitgebreide actie beginnen om de Regeering tot spoedige indiening van het ontwerp te bewegen en den weg tot aanne ming te bereiden. ZWEDEN. De kroonprinses overleden. Stockholm, 1 Mei. Kroonprinses Marga- retha van Zweden is hedenmiddag overleden. Zij leed kort aan roos in het gelaat, waaruit zich bloedvergiftiging ontwikkelde, welke den dood tengevolge had. ALBANIË. Uit Scutari wordt gemeld, dat de Alba- neesche opstandelingen onder aanvoêring van Avek Osman Bali acht dagen geleden Tirana binnengetrokken zijn en de Albanee- sche regeering weggejaagd hebben. Het Al- baneesche parlement heeft den eisch der op standelingen, om Essad Pasja te erkennen, aangenomen. Ahraed Mati is in de. gevangenis gezet door de opstandelingen in het dorp Kolob. De Albaneesche regeering trekt troepen tezamen te Joevaï, teneind tegenstand te bie den. De Italiaansche commissaris Castolca is te Tirana aangekomen. Er worden belang rijke gebeurtenissen verwacht. HONGARIJE. Jullanadag te Boedapest. Het „Korr. Bureau" zendt aan het „Hbl." een uitvoerig telegram uit Boedapest over een betooging, die Vrijdag daar ter stede is gehouden om te getuigen van de dank baarheid van Hongarije jegens Nederland. Meer dan zestigduizend jongens en meisjes trokken met Nederlandsche en Hongaar sche vlaggen naar het Nederlandsche consu laat aan den Blocksberg. De gewezen minis ter-president Karl Huszar leidde den langen stoet, welke geopend werd door 12 pages, die de kleuren der beide landen droegen, tot voor het consulaat, waar de muziekkapellen de volksliederen speelden. Een gymnasiast richtte tot den consul-generaal een toespraak, waarin hij zeide, dat de verjaardag van het Hollandsche koningskind was uitgekozen om uiting te geven aan de erkentelijkheid van Hongarije. „De hemel van onze kinderjaren was bewolkt door de nevelen van tranen, bloed en honger; doch de regenboog der troostende weldadigheid schonk ons nieuwe hoopGod zegene Nederland en geve, dat Nederland voor altijd het kind van zijn koningshuis trouw moge blijven". Een leer linge van de Gereformeerde Hoogere Bur gerschool voor Meisjes richtte zich tot me vrouw Clinge Fledderus en herinnerde aan zee van Wan, is wel ln staat ook een meer beschaafd mensch de haren te berge te doen rijzen. „Ik heb de bewaking van den graanzolder vannacht maar aan u overgelaten, Effen'," zeide de baas, toen ik hem betaalde. „En de soldaten hebben hun voedselzakken dan ook niet gevuld, zonder er voor te be talen, zoolang wij boven waren," antwoordde ik. Ik was niet van zins, een christen her bergier te laten denken, dat ik hem niet doorzag. Ik maakte nog een laatste bezoek bij de zieken, en gaf den Yosbashi medicijnen en gebruiksaanwijzingen. Hij vloeide over van vriendelijkheden, en drong ons een flesch whisky op als afscheidsgeschenk. Ons ge heele leven hangt af van zulke kleinigheden. Als ik alle whisky gebruikt had voor de pa tiënten, zou mijn geheele leven, dat van Evelyn en de hemel weet van hoeveel ande ren nog, anders geloopen zijn. Nefer Mustapha, de Tommy Atkins van Turkije, is geen lam, maar toch hadden wij aller harten gewonnen door de wijze, waar op wij de soldaten verzorgden. Ieder die maar overeind kon komen, kwam naar buiten om ons een afscheidsgroet toe te roepen. Wij wierpen hun kushanden toe, en reden ,voort in een licht sneeuwbui. Gedurende het uur, dat wij noodlg hadden om het punt te bereiken, waar de wegen naar Kharlis, Kochma en Akhlat samen kwamen, reed de spion met ons mede. Daarna ging hij noordwaarts, terwijl wij naar het zuiden moesten, langs een smallen, eenza men weg tusschen heuvels. Wij werkten ons allereerst door ondergeloopen land, waar een dunne ijskorst over lag. Het water kwam den paarden eerst niet verder dan het bovenbeen, en we maakten ons daarover reeds blij, toen het verjaringsfeest van de „prinses uit het land der tulpen". Ook dankte een Hongaar- sche moeder, vervolgens sprak oud-minister Huszar en betuigde de consul-generaal, ook namens zijn echtgenoot©, zijn dank voor deze indrukwekkende betooging, die met het zin gen van Hongaarsche liederen werd besloten. RUSLAND. Volgens Russische berichten steunen de Japanners een generaal van Koltsjak in een hevigen strijd tegen de aanhangers der Russen te Tsjita. De Japansche vertegen woordiger verklaarde, dat het optreden der Japanners wordt goedgekeurd door de ge allieerden. Deze mededeeling verwekte sen satie onder de Russen. Er worden voortdu rend Japansche troepen ontscheept Een opstand in het gouvernement Minsk? Volgens draadlooze berichten uit Moskou zijn ae boeren in het gouvernement Minsk in opstand tegen de Polen gekomen. Groote troepen goed georganiseerde revolutionai ren kwamen in opstand tegen de Poolsche landeigenaars en de gendarmen. Daarbij is bloedig gestreden. De Poolsche militairen onderdrukken den opstand met de meest energieke maatregelen. Tal van dorpen zijn door artillerievuur verwoest. 4 De toestand te St Petersburg. In „Svenska Dagbladet" is iemand aan het woord die pas uit St. Petersburg is terugge keerd. In die stad spreekt men slechts van brood en dood, zegt de schrijver van het arti kel. Slechts één gedachte overheerscht allen: Hoe komen wij aan een extra rantsoen brood? Wie er in slaagt een extra rantsoen machtig te worden, wordt als een held beschouwd. Een brood kost te St. Petersburg thans 250 Ingezonden mededeeling. Moedeloosheid, een der verschijnselen. Een ernstig verschijnsel bij nieraandoe ning is moedeloosheid, omdat het dienten gevolge lastiger valt om alle andere ver schijnselen te boven te komen. Gij doet meer kwaad dan goed door bij de pakken neer te zitten en u zorgen te maken. Maakt in plaats daarvan een wande ling en neemt een opgewekt, flink besluit. Zegt tot uzelf: „Ik weet door mijn rugpijn, loomheid en urinestoornfssen, dat mijn nieren verzwakt zijn, maar ik zal de ge woonten veranderen, die er nadeelig voor zijn." Vermijdt laat naar bed gaan, zware maal tijden en onnoodige prikkels, en begint eenvoudiger te leven. Dat is een verstan dige, geschikte leefwijze voor uw gezond heid, die veel zal bijdragen tot het genezen van nierverschijnselen als rheumatiek, steen, ischias, niergruis, nier- of blaasont steking, rugpijn, spit en urinekwalen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen u helpen om gezond te worden. Zij versterken en heelen de nieren, geven verzachting aan de urinewegen, en wekken de nieren op tot haar taak om het urinezuur en de vloeibare onzuiverheden uit het bloed te filtreeren. Foster's Pillen werken niet op de inge wanden. Zelfs gevorderde gevallen van nierziekte zwichten dikwijls voor een voorzichtige ver andering in gewoonten en tijdelijke behan deling met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. En als gij weder gezond zijt, houdt u dan aan matigheid, opgewektheid en de noodlge lichaamsbeweging om gezond te blijven, maar vergeet ook niet een woord van lof voor het geneesmiddel, dat u genas. Overtuigt u, dat de juiste naam: Foster's Rugpijn Nieren Pillen en de handteekening van James Foster op het etiket voorkomen. Dit behoedt u voor namaak. De echte zijn te Den Helder verkrijgbaar bij A. ten Klooster, Keizerstraat 98, ƒ1.75 p. doos of 10.— p. zes doozen. Selim onbashi's paard, dat voorop ging, plot seling verdween ln een, geen mensch wist hoe aiepe watermassa, door een dunne ijs laag bedekt. Wij trokken den armen onderofficier op het droge. „De weg is vol van zulke gaten, zeide Izzedin. Het gat was zóó diep, dat Selim's paard alle kans had te verdrinken. Het beest was schichtig geworden en werkte niet mede bij onze pogingen om het te helpen. Toch be proefden wij dat, tot het geval hopeloos was; toen joeg ik het dier eindelijk een kogel door het hoofd; de' soldaten wilden liever geen patroon van het rijk er aan verspillen. Het was thans reeds middag geworden, en wij waren tot in ons hart verkleumd. De zon, die eerst nu en dan nog even door de wolken was gebroken, welke zich al zwaarder be gonnen op te stapelen, was thans voor goed verdwenen. Selim klappertandde, en de steeds dichter vallende sneeuw verhoogde onze stemming niet Ik beval naar de pleis terplaats terug te keeren, die op de kruising stond. Het was een oude, vervallen rustplaats voor karavanen, een dakloos oomplex van binnenplaatsen, stallen en kamers, schilder achtig, maar tochtig. Eén ruimte was gedeel telijk door een dak afgesloten, daarin woonde s zomers de eigenaar, wanneer karavanen uit Perzië daar lang§ kwamen, en de enkele muren genoeg beschutting boden. Izzedin legde er een vuur aan; we gebruikten een lunch van brood, eieren en gember, en ik gaf Selim wat whisky, die ik als medicijn be titelde. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1