NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. morgen, Woensdag. No. 5243 DINSDAG 11 MEI 1920 48e JAARGANG In verband met den Hemelvaartsdag ver schijnt het eerstvolgend num mer van ons blad Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- n Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERC. DE BOER Jr.. HELDER ue.u: Koningstraat 29 I tere. Telefoon 50 COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Ct. per 3 mnd. f 1 40 franco per post f 1.60. Buitenland f 2.40 O"'/, 0.651.05 Modeblad 0.951.0$1.30 Los*e nummers der Courant 4 -ct. BUITENLAND. De resultaten van Remo. De byzondere correspondent van de „Köln. Ztg." te San Remo, van wien men weet, dat hy goede betrekkingen met Italiaansche re- geeringskringen onderhoudt, bespreekt in een hoofdartikel de gebeurtenissen te San Remo, voor zoover deze Italië betreffen. Zyn oordeel valt voor Italië niet gunstig uit. Het grootste succes heeft Engeland te boeken, nl. de bezetting van Konstantinopel en de Dardanellen, waarmee ook de derde toegang tot de Middellandsche Zee in Engelsche handen is gekomen. Men heeftin de bezetting van Konstantinopel, die de Mohammedaansche wereld in opstand brach ten Engeland met het herlevende Rusland in doodeiyke vyandschap scheen te brengen, de eerste groote politieke fout van Engeland gezien. Of dit juist is zal pas in de verre toe komst blyken. Voor geruimen tyd is Rusland niet in staat tot politieke actie, vooral daar het bolsjewisme, hoe meer de wereld in politiek opzicht tot rust komt en zich economisch herstelt, aan propa gandistisch vermogen verliest. In hoe geringe mate echter de Islamietische beweging voor Engeland een gevaar beteekent, heeft men gedurende den oorlog gezien, toen zy nog een macht als Duitschland achter zich had. Engeland heeft thans besloten de Mohamme daansche quaestie krachtig aan te pakken. Het heeft den sultan te Konstantinopel gelaten, maar onder zyn macht gebracht. Het kan hem alles beletten, maar hem gebruiken voor de handhaving der Britsche heerschappy over den Islam. En ook tegen dreigende gevaren heeft Enge land zich verzekerd. Het heeft te San Remo de bezetting der Dardanellen gekleed in den vorm eener inter- geallieerde bezetting. Verder zyn de Turken, evenals de Bulgaren en de Magyaren, hun stamverwanten, zoo zwak mogelyk gemaakt. Ten slotte heeft Engeland in deLe\anteen generaal-agent, nl. Griekenland en daarmee tevens in het Oosten der Middellandsche Zee een gevaarlyken mededinger van Italië geplaatst. Groot-Griekenland heeft wederom Engeland achter zich en is verbonden met Roemenië en Zuid-Slavië, wier gemeenschappelyk belang het is, Bulgarye er niet weer bovenop te laten komen. In politieke en economisch opzicht doet het Groot-Griekenland van Venizelos, te San Remo gegrondvest, een stap vooruit en naar alle waarschynlykheid heeft het een schitterende toekomst. Met deze oplossing der Oostersche quaestie zyn Frankrijk en Italië, die beide in het na burige Oosten sedert de kruistochten over oude tradities beschikken en die beide opkwamen voor een zelfstandig Thracië en Anatolië, overwonnen. Frankrijk heeft Cilicië en Syrië verkregen, maar beide landen zyn economisch geïsoleerd. Italië krygt een economisch mandaat over een groot gedeelte der Anatolische kust, maar het heeft Smyrna en de Dodekanese verloren en by de exploitatie der kolenmynen van Heraklea blyft het Fransche kapitaal voor 25 °'0 betrokken. Nu met de Dardanellen ook de weg naar Zuid-Rusland, van waar Italië levensmiddelen en grondstoffen denkt te betrekken, in Engel sche handen is gekomen, is Italië van de goedgunstigheid van Engeland afhankelyk geworden. Toen het van het westelyk gedeelte der Middellandsche Zee ten gunste van Frankrijk had afgezien, had bet van den oorlog de her leving eer Venetiaansche heerschappy over het oosteiyk gedeelte dier zee verwacht. Na het ontstaan te San Remo van Groot-Grieken land kan Italië deze hoop voor goed laten varen. Italië heeft zyn doel bereikt in de Adria- tische quaestie, welke de Italiaansche politiek reeds meer dan een jaar beheerschte en het in economisch opzicht slecht er voor staande land maar niet tot rust liet komen Op het beslissende oogenblik waren de Zuid-Slavische telegraaflijnen naar Italië gestoord, evenals vroeger naar Parijs, terwyl die naar Washing ton goed bleven werken. Dezelfde politiek, vroeger tegenryk gevoerd, wenden de Zuid-Slaven thans tegen Italië aan, waardoor zy de Irredenta hopen te verkrygen. De mededingers van Italië hebben er belang by, het zwaartepunt van Belgrado naar Agram wordt verplaatst, daar het meuwenjkZlc, anders naar het Zuiden, naar wenden en met Griekenland in 8tri)d komen, dat in den rug vry wil zyn, terwyl Roemenië een sterken op Kroatië gebaseerden L. S. staat noodig heeft om de Magyaren in bedwang te houden. ..„v» Thans staat het wel vast, dat de Adriatische Zee, die hoofdzakeiyk als basis voor de heer schappy over de Levant waarde heeft, na het verlies van deze eigenschap nagenoeg waarde loos is, dat Dalmatië met de eilanden behalve Lavinia en Lissa voor Italië verloren is en dat het voorloopig rekening moet houden met een vyandigen Z. S. staat, die Sebenico en Cattaro, het Gibraltar der Adriatische Zee bezit en steunt op de vriendschap van Griekenland en Roemenië. De conferentie te Spa. Volgens de „Deutsche Allg. Ztg." heeft Wirth, de minister van de rijksschatkist, Vrydag in een vergadering van het cen trum te Dreeden gezegd dat hij naar Spa zou gaan en tot de Entente zeggen, dat al leen solidariteit baten kan. Het lot van de Duitsche mark en ook het lot van den Franschen frank. Wij gaan naar Spa, zei hij, om open en eerlyk opheldering te ge ven. Wy hebben niets te verheimelijken; als wy echter alleen moeten aanhooren, wat anderen overleggen, zullen wij er niet heen gaan. De minister uitte ten slotte zyn vreug de over het tot stand koinen van de crediet- overeenkomst met Holland over 200 xnil- lioen gulden. Een onderhoud met Albert Thomas. De „Vorwarts" had een onderhoud met den Franschen socialist Albert Thomas, die Donderdag en Vrydag in Berlyn vertoefde. Hy zeide o.a.: Ik ben hierheen gekomen als directeur van het Internationale Arbeidsbu reau, dat op het oogenblik in Londen ge vestigd is, maar in Juni naar Genève ver plaatst wordt. Het doel van znyn reis was, de in Januari te Parijs en in Maart te Lon den begonnen besprekingen met den Alge- meenen Duitechen Bond van Vak vereen i- gingen en het ministerie van arbeid om trent maatregelen ter regeling en instand houding van de internationale arbeidersbe scherming voort te zetten en zoo mogelyk tot een goed einde te brengen. Ik stel er prijs op te verklaren, dat het internationale arbeidsbureau, al hangt het met den Vol kenbond samen, toch een geheel op zich zelf staande instelling is. De Volkenbond is een op grond van hoofdstuk I van het vredes verdrag ingesteld instituut;' het internatio naal arbeidsbureau daarentegen berust op hoofdstuk 13 van het vredesverdrag en is gewyd aan de internationale regeling van den arbeid en de internationale bescher ming der arbeiders. Het internationale arbeidsbureau erkent daarom al sedert de besluiten van Washing ton Duitschland als lid met volkomen ge lijke rechten, geheel afgescheiden van de vraag, wat er beslist zal worden omtrent de toelating van Duitschland tot den Volken bond. Op de opmerking, dat het vredesver drag van Versailles, waarbij Duitschland reusachtige verplichtingen worden opge legd ten bate van het herstel, het Duitsch land onmogelyk maakt de ten deele zeer kostbare instellingen voor arbeidersbe- scherming in stand te houden, antwoordde Thomas: die opmerking is volkomen juist en deze moeilykheid heb ik ook reeds onder de oogen gezien. Maar niet alleen Duitsch land verkeert in deze moeilyke positie, de geheele wereld heeft met dergelyke moei lijkheden te kampen. Aan den eenen kant een uitputting zonder weerga, die overpro ductie en ongehoorde financieele prestaties noodzakelyk zou maken, aan den anderen kant de algemeen erkende noodzakelijkheid om de arbeiders en arbeidsters te emanci- peeren en voor uitbuiting te vrijwaren. Het zal juist de taak van het internationale ar beidsbureau zyn, de belangen van de ar beiders van alle landen te behartigen, en ik verklaar dat het internationale arbeids bureau ook de belangen der Duitsche arbei ders zal voorstaan. Overigens heeft Duitsch land juist in de oprichting van het interna tionale arbeidsbureau den besten waarborg, dat geen land door oneerlyke concurrentie den Duitschen arbeiders schade zal toe brengen. Ten slotte zeide Thomas, dat hy de toe komst voor de Duitsch-Fransche betrekkin gen in het geheel niet donker inzag. Hy zag in het feit, dat Millerand, afgezien van al het andere, in den laatsten tyd herhaalde- lijk erkend heeft, dat het herstel der econo mische betrekkingen tusschen Duitschland en Frankryk zeer gewenscht is, en in het laatste voorstel om de Duitschers tot de mondelinge besprekingen te Spa, waarbij deze quaestie in het byzonder behandeld zal worden, uit te noodigen een voorstel dat door den Franschen minister-president zeer gunstig ontvangen werd een zeer gerust stellend teeken. Ik heb altyd vast geloofd, dat Duitschland en Frankryk economisch op elkaar zijn aangewezen. Ik heb op de noodzakeUjkheid van een samenwerking op economisch gebied reeds in myn rede in de Kamer over het vredesverdrag van Versail les den nadruk gelegd, en de helaas slechts vluchtige indrukken, die ik gedurende myn tweedaagsch verbiyf te Berlyn heb verkre gen, hebben mij in deze overtuiging ver sterkt. Een conferentie van oud-gedienden. Op het congres te Genève van oud-gedien de soldaten hebben Fransche en Italiaansche afgevaardigden gesproken ten gunste van het aanknoopen van betrekkingen met de derde internationale. De Britsche en Duit sche afgevaardigden hielden daartegenover staande, dat de internationale van de oud gediende soldaten uitsluitend moest yveren tegen den oorlog en zich niet met politieke propaganda inlaten. Ten slotte heeft het con gres in meerderheid zich met deze opvatting vereenigd. Verdere beraadslagingen liepen over het standpunt der Engelschen, dat, of schoon de economische wortelen van den oorlog in het kapitalisme schuilen, en of schoon het daarom onmogelyk is den oorlog af te schaffen zonder afschaffing van het kapitalistische stelsel, het toch mogehjk is de kansen op oorlog te verminderen door de oorlogsmachine stuk te slaan. Deze machine bestaat uit den wapenings- ring, namelijk de legers en de oorlogstoerus tingen, en het diplomatieke corps. Als die ring gebroken kon worden' zouden, zelfs al blyft het kapitalisme bestaan, de kansen op oorlog afnemen. Duitschland was het hiermee eens en ook een gedeelte van de Franschen. Italië en de overige Franschen waren van meening, dat het tydverkwisting is, om iets anders aan te vallen dan het heelt kapitalistische stelsel, en kantten zich daarom tegen de Engelsche voortsellen nopens anti-oorlogspropaganda, actie tegen de geheime diplomatie, enz. Maar de Engelsche voorstellen werden ten slotte aangenomen. Besloten werd om na 1 October alle corres pondentie te voeren in Esperanto en die taal ook als officieele oongrestaal te gebruiken. Henri Barbusse werd tot algemeen secre taris gekozen, en de Engelschen Soott en Mander in het bestuur. Het volgende congres wordt dezen winter in Milaan gehouden. Engeland en Japan. Uit New-York wordt gemeld: Flr is officieel te kennen gegeven dat de verlenging van het Britsch-Japansche ver bond met een nieuwen terndjn- van 7 jaar zal worden tot stand gebracht vóór Juli. De tekst van het verbond zal worden meege deeld aan den Volkenbond en zal zoodanig geredigeerd zyn, dat de Ver. Staten er geen aanstoot aan kunnen nemen. DUITSCHLAND. De Duitsche financiën. Wirth, de nieuwe minister van financiën, heeft te Dresden een toespraak gehouden, waarin hy mededeelde, dat hy iederen dag op zyn departement nieuwe teleurstellingen moet ondervinden. Op elk gebied ontbreken er kolossale bedragen. Alleen voor de volks voeding komt het rijk milliarden tekort. Duitschland moet 750.000 ton graan in het buitenland gaan koopen, om door de ergste tyden heen te komen, bovendien heeft het 315 miliioen mark noodig om margarine te betalen. Voor andere levensmiddelen zyn nog 3 milliard mark noodig; ik hoop, dat het weldra beter zal gaan. Ofschoon de Duitsche schulden reeds ongeveer 200 mil liarden mark bedragen, wil de minister niet hooren spreken van een staatsbankroet. Doof een staatsbanL.-*et zouden alle Duit schers bedelaars worden. Alleen de solida riteit van Europa zal Duitschland kunnen helpen. Het lot van de Fransche frank hangt samen met het lot van de Duitsche mark; om dat te bewijzen zal Duitschland naar Spa gaan. Hoe denkt de Entente u dat Duitschland de 3.5 milliard in goud zal kunnen betalen. Èr is geen goud en boven dien heeft Duitschland geen, graan, geen grondstoffen en geen kolen. Op de gewone begrooting van Duitschland staat al een te kort van 5 milliard, op de buitengewone be grooting een tekort van 12 milliard; daarby komt dan nog een half miliioen tekort bij de spoorwegen en een milliard by de post, ondanks de nieuwe verhooging van het ta rief. De minister deelde aan het einde van zyn redevoering nog mede, dat Vrijdag het credietverdrag met Nederland van 200 mil iioen gulden was afgesloten. De minister zeide, dat dit een daad is, welke Nederland voor de geheele wereld tot eer strekt. In het Roergebied. Uit Essen wordt aan de „N. Rott. Crt." ge meld: Een merkwaardige kyk op de heden ten dage in het Roerkolen-gebied heerschen- de gezondheidstoestanden, is gegeven door den stedeiyken geneesheer oiit Gelsenkir- chen. In een verklaring, afgelegd voor de buitenlandsche commissie, die een enquête houdt naar de gezondheids- en voedingstoe standen in het industriegebied. Het meest op den voorgrond treedt de bui tengewone toeneming van de tuberculose, welke Is toe te schrijven aan het door chro nische ondervoeding veroorzaakte, gebrek aan weerstandsvermogen tegen de infectie en aan de snelle uitbreiding van de in het lichaam aanwezige infectie-haarden van deze ziekte. De sterfte aan tuberculose is gemiddeld verdriedubbeld. De chronische longtering heeft plaats ge maakt voor een anderen vorm, die een Bnel verloop heeft. Opvallend Is het groote aantal gevallen van open tuberculose in den school-leeftyd, welke leeftyd vroeger byna geheel in dien vorm vry bleef. In directen samenhang met de tuberculose staat het woningvraagstuk. Byna alle fami lies uit den arbeidersstand en zeer velen uit den middenstand zyn genoodzaakt, te wonen onder de bekrompenste en primitiefste om standigheden. De ziekeninrichtingen en ge- neesinrichtingen zyn propvol. De gezond heidstoestand der zuigelingen wordt door twee nadeelen byzonder in gevaar gebracht. In de eerste plaats door het verstrekkende gebrek aan deugdelyke melk en dan het to taal ontbreken van beddegoed en Ujfgoed. Het natuuriyke gevolg van de ondervoeding is het ontbreken van den wil om te arbeiden. In de laatste weken hebben de mynwerkers (en niet de mijnwerkers alleen) zeer vaak den arbeid moeten aanvangen zonder eerst te hebben ontbeten, omdat er geen brood was. By het middagmaal ontbraken dikwyis de aardappelen. In de scholen is het voorgekomen, dat van de kinderen een derde flauw vielen van den honger. De politieke toestand in het Rynsch-West- faalsche industriegebied wordt gekenschetst door een mededeel ing van de Centrumsfrac tie van den Westfaalachen Provincialen Landdag, waarin o. a. wordt gezegd: Nog steeds is de toestand in het Rynsch-West- ADVERTENTIÊN. 20 ct p. regel (galjardi. Ingez. mededeelingen (kolombr. als redact, tekst) 60 ct. Kleine advert (gevr., te koop, te huur) v. 1 tot 4 regels 50 ct.. elke regel meer 10 ct. bi) voorultb (adresBar. v. d bl. en met br onder nr. 10 ct. p advert. extra). Bew.-exempl. 3l/s ct. Adv. op bep. aangew pl. worden 25 0 hooger Nrrekerd. faalsche industriegebied niet veilig. Ontzet tende moordaanslagen jagen de bevolking schrik aan. Een nieuw oproer wordt voorbe reid. De inlevering van wapenen geschiedt slechts onvolkomen. Terroristische elementen zyn aan het werk om te verkrijgen wat hun tot dusver niet is gelukt. In breede kringen der geheele bevolking van Westfalen, in stad en land, overal waar men den toestand uit eigen aanschouwing kent, schenkt men aan de al te optimistische berichten der radicale pers en van de Beriynsche departementen geen geloof, en verlangt dringend energieke voorzorgsmaatregelen. Een roode idylle. Men sohryft uit Elberfeld: In het naburige Dusseldorp is de ryksweer- baarheid binnengerukt. Nu waren de gemoederen der burgery te Elberfeld en Barmen hevig verontrust, dat de geüniformeerde boeman ook hier zou komen. Zoo heet het ten minste. Want al te letterfljk moet men dat woord .burgery" niet opnemen. De onrust bestond alleen onder een klein deel der bevolking, dat uit onafhankelyken en communisten bestaat, het andere deel zou mooi biy geweest zyn, indien we hier eenigen waarborg hadden tegen een nieuw rood schrikbewind. Ergo moest die onrust onder de bevolking luide gemanifesteerd worden en dat gaat het beste in den gemeenteraad, waar men by voorbaat protest aanteekent tegen mogelyke regeeringsplannen omtrent de ryksweerbaar- heid. Te Barmen was aelfs een dringende motie door de socialisten ingediend, die op hun verlangen eerst behandeld moest worden, al moest feitelyk de eigenlyke agenda voorgaan. Toen nu de burgemeester op het onwettige van dezen voorrang wees, verlieten alle roode raadsleden plotseling de zaal en maakten daardoor een voortzetting van de raadszitting onmogelyk. Hoe rustig het hier in de buurt is, bleek dezer dagen weer in het naburige stadje Cronenberg. Daar kwam onverwacht een troep van 138 gardes, die uit het bezette 'gebied waren afgeschoven. Daaronder een aantal meiden, die zich uit zucht tot avontuur by het roode leger gevoegd hadden. Ze verlangdeu onderdak en verpleging. Twee gebouwen, aan de Protestantsche ge meente toebehoorend, werden ontruimd en voor het gezelschap ingericht. In tusschen gelukte het een deel der troep te bewegen het stadje te verlaten, voor alles de vrouwelyke leden. Maar 86 man vonden het in Cronenberg zoo aangenaam, dat ze noch door goede woorden, noch door dwang te bewegen waren heen te gaan. Over de kosten van dit talryk bezoek moest natuurlyk in. den gemeenteraad beraadslaagd worden en opdat dit grondig geschiedde, be zetten een aantal gardes de publieke tribune en hun aanvoerder mengde zich in de beraad slagingen. Hy verlangde niet alleen vry huis'- vesting en verpleging van zyn lieden, maar ook geld voorsigaren en tabak. Op gemeentekosten werd nu ook daarvoor gezorgd. Doux pays! kan men weer zeggen. Dank zy de rust, zyn hier geen troepen noodig en de vele wapens biy'ven in het bezit van de oproerige elementen. En Berlyn ziet goedkeurend toe. Plunderaars gefusileerd. De arbeiders Joseph Biesemann en Joseph Fuchs uit Essen waren den 13en April door den buitengewonen krygsraad ter dood ver oordeeld wegens plundering met wapenge weld. Daar president Ebert geen gebruik heeft gemaakt van zyn recht om genade te verleenen, werd het vonnis Zaterdag te Mün- ster door fusilleering voltrokken. De Baltlsche troepen. De rijksregeering heeft nu besloten de Baltische troepen, zoowel de marine-briga de Erhard als de ln Pommeren verspreide manschappen, op groote schaal te koloni- seeren. De Pruisische regeering beeft zich bereid verklaard deze mannen aan 't ont ginnen te zetten van heiden en aan het be bouwen van overbodig geworden terreinen voor het oefenen van troepen, en om hen dan in de gelegenheid te stellen zich ln deze door hen vruchtbaar gemaakte gebie den te vestigen. De uitgestrekte Pruisische staatsdomeinen, die vroeger voor de remon te dienden, zyn eveneens voor deze land bouwkolonies aangewezen. De staat wil de op deze terreinen aanwezige barakken enz. voor dit doel gratis afstaan en de onderne ming ook geldelyk steunen. Hiermee schijnt bet probleem om de Bal tische troepen op vreedzame wyze te ont wapenen, te zijn opgelost, te meer omdat zy bereid zyn onder deze voorwaarden het troepenverband los te laten en de wapens over te geven. Deze groote kolonisatie-plannen zyn voor afgegaan door een poging van een kapitein met vyftig werkloozen uit Maagdenburg, allen gewezen soldaten en wel by Völpke ln Brunswyk. Hun aanvoerder wil, dat de mynwerkers daar op eigen grond een eigen thuis stichten. Hy kreeg een zeer gewaar- deerden medewerker in den vroegeren lui tenant-generaal Löffler, die na den oorlog zyn ontslag had genomen om mee te hel pen aan bet wederopbouwen van zyn ineen gestorte vaderland. En weldra zag hy Ln, dat Duitschland alleen weer gezond kan worden door een goede oplossing van de so ciale kwestie. Om practisch op de hoogte te komen, werd hy mijnwerker. Langen tyd was hij zoo onder de arbeiders als hun ge- ïyke bezig. Dezen ontdekten weldra wie hy was en hielden hem aanvankelijk voor zo'n lichte- lyk verdwaasden idealist, zooals er nu ver scheiden zyn in Duitschland, die zich in een absoluut nieuw bestaan gooien, en het even gauw weer in den steek laten. Maar deze oude hoofdofficier bleef zóó lang by hen, dat hy hun vertrouwen won. Een van de dingen waartegen hy nu vooral waar schuwt, is de illusie dat de achturige werk dag weer zou kunnen worden afgeschaft. De werklui houden hieraan niet zoo hard nekkig vast, zegt hy, omdat zij niet met lust werken. Integendeel, de vreugde in den arbeid neemt overal gestadig toe. Maar de achturige werkdag is voor hen het evangelie van hun waardigheid als mensch, dat hen beschermen moet tegen het mis bruik van hun recht. De democratische party heeft dezen ge neraal Löffler in Leipzig een candidatuur voor den Ryksdag aangeboden, maar hy heeft bedankt om zich niet in de politiek te laten demoraliseeren. De grenslijn ln Sleeswij k. De internationale commissie in Flensburg kan het niet eens worden over de nieuwe Duitsch-Deensche grens. De Engelsche gedele geerde is met den Zweedschen van meening, dat de geheele tweede zóne aan Duitschland moet komen, terwyl de Fransche gedelegeerde met zyn Noorweegschen collega nog enkele gemeenten van de tweede zóne by Denemarken wil voegen. Volgens Wolff meldt het Kopenhaagsche blad,, Berlingske Tidende" dat nu de Fransche en Noorweegsche vertegenwoordigers, n a- mensdeinternationalecommissie den Oppersten Raad hebben voorgesteld, dat de zuidelyke grens van de eerste zóne zoo zal worden vastgesteld, dat de weg aan de „Kupfermühlenbucht" tot Wassvosleben, dat vlak ten noorden van Flensburg ligt, aan Denemarken komt. Hierdoor zal het mogelyk zyn voor Denemarken een nieuw Flensburg aan te leggen. Uit dit bericht zou men mogen opmaken, dat de Fransche en Noorweegsche vertegen woordigers hun Zweedsche en Engelsche collega's ten slotte nog hebben weten over te halen. De bankstaklng. Uit Weenen wordt gemeld, dat de Veree- nigde Duitsche banken aan al hunne sta kende beambten een ultimatum gericht heb ben, waarin zy worden gesommeerd, het werk voor Maandag 12 uur te hervatten. Van de zyde der stakers is hiertegen stel ling genomen en wordt gedreigd met een afkondiging van een staking voor geheel Duitschland. In het Zuiden was Zaterdag morgen reeds uitbreiding merkbaar. Hotelnood. Te Frankfort is den hotelnood zeer groot. Evenals elders zyn thans op het ouden Ha venstation aldaar slaapwagens geplaatst, waar men kan overnachten. De kosten voor logies bedragen 19 Mk. van 9 uur 's avonds tot 9 uur 's morgens. FRANKRIJK. De stakingen. Volgens de regeeringsberichten komt er kentering in de stakingsbeweging. Vrijdagavond was het goederenvervoer op de spoorwegen tot 75 gestegen. Het ont slag van verschillende spoorwegmannen heeft er toe geleid, dat de Federatie nog slechts een derde deel der spoorwegxnannen onder hare leden telt. In de haven hervatten de dokwerkers den arbeid. Alleen te Marseille, Havre en Duin kerken ligt het werk nog stil. Volgens een bericht van 8 Mei uit Parys heeft het uitvoerend comité van de O. O. T. Ingezonden mpdedeellng. Rugpijn bij Jonge menschen. De menschen boven de veertig weten, dat rugpyn vaak een nierkwaal aanduidt, maar jonge menschen denken niet altijd hier over na. Jonge mannen wyten het dikwyis aan hun bezigheden en jonge vrouwen aan haar geslacht beide gevaariyke en misleidende gevolgtrekkingen, als de nieren de werke- Lyke oorzaak zyn. Er is niets, wat dan meer onmiddellijke verzorging vereischt. Verwaarioozing sluit ernstige verschynselen in zich als rheuma- •tiek, nier-waterzucht, steen, ontstoken nie ren en blaas, ischias, spit, graveel en zelfs ongeneeslyke ziekten. Onmiddellyke behandeling vereischt in sommige opzichten zelfverloochening. Vele van de zoogenaamde genietingen des levens zijn slecht voor de nieren. Zware maaltyden, alkoholische prikkels en ongeregelde ge woonten dragen by tot vorming van overtol lig urinezuur en tasten de teere nierfilters aan. En nog erger staat u te wachten, als dit kwaaddoend vergif aan de nierfilters ontsnapt en in de spieren, zenuwen en ge wrichten kristalliseert Begin verstandig te leven en gtj zult be ginnen gezond te worden. Gy kunt uw her stel bevorderen door de nieren met Foster's Rugpyn Nieren Pillen te versterken. Dit geneesmiddel dient uitsluitend voor het re gelen en heelen der nieren en blaas, en gaat zoodoende de kwade gevolgen van urine zuur tegen. De werkzaamheid der nieren wordt hersteld, het bloed weder gezuiverd, en de opgehoopte vergiften en vloeibare on zuiverheden worden galeideiyk uit het lichaam verdreven. Op elke echte doos Foster's Rugpyn Nie ren Pillen komt het handelsmerk de man met zyn handen in de lendenen voor. Te Den Helder verkrijgbaar by A. ten Klooster Keizerstraat 93, ƒ1.75 p. doos of 10.— p. zes doozen. -

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1