T Tweede Blad. VAN DINSDAG 11 MEI 1920. PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Ms. „Zeeland". Hr. Ms. Zeeland" is gisterochtend van de reede van Vlissingen vertrokken ter aan vaarding van de oefeningsreis met de adel borsten van het oudste studiejaar. De dir.-gen. der P. en T. maakt bekend, dat de navolgende brievenmalen zullen wor den verzonden aan Hr. Ms. pantserdekschiD „Zeeland": a. voor Funchal 12 Mei, laatste bus lichting ten Postkantore alhier 8.65 's mor gens; b. voor L a s P a 1 m a s 14, 16, 11 Mei, id. 6.25 u. 's avonds; c. voor A1 g i e r s 80 Mei, 8, J en 10 Juni, id. 6.25 's avonds; d. voor L i s s a b o n 14 17 en 21 Juni, id. 6.25 's avonds. Indien belanghebbenden hun brieven en andere stukken in deze brievenmalen wen- schen opgenomen te zien, behooren zij vol doende gefrankeerd te worden en voorzien van tv Se elkaar snijdende lijnen over het geheele adres loopende van den eenen hoek naar den anderen. De Gasprtjs. In ons raadsoverzicht van J.L Zaterdag hebben wij ons ten opzichte van de voor gestelde gastarieven op een wijze uitgela ten, die aanleiding geeft tot misverstand. Wij schreven daar: Door B. en W. was voorgesteld een prijs van 24 cent voor lichtgas, 20 cent voor in- dustriegas en 19- ct. voor muntgas, 'terwijl voor kookgas 18 ct. zou worden betaald. Deze tarieven zouden, evenals thans maan delijks geschiedt, telkens worden herzien thans om de drie maanden. •Dit nu is niet juist; slechts werd door B. en W. voorgesteld een verhoudingsprijs tusschen kook-, licht-, industrie- en munt gas, als uitgedrukt in bovengenoemde cij fers. Elke drie maanden zullen dan de tarie ven door het College worden herzien op den voet van den kostprijs. Dit wil dus zeggen, dat, indien de prijs voor het lichtgas op 18 cent is bepaald, het kookgas wordt 18/24 X IS cent, enz. De electrische verlichting. Met bekwamen spoed hadden de vanwege do gemeente met de keuring der electrische installaties belaste autoriteiten hun werk verricht, teneinde het mogelijk te maken, dat de winkeliers op Zaterdagavond konden branden. Hoewel niet met alles gereedgeko men, waren er toch versoheiden firma's, die dien ayond in alle glorie van hun nieuwe verlichting prijkten. Namen noemen is niet weidoenlijk, daar wij allicht iemand zouden overslaan. De firma Nypels had ons speciaal uitgenoodigd eens te komen kijken; deze had in haar winkeletalage een verlichting van kleine gekleurde gloeilampjes gemaakt, ter wijl de bekende etalagepop van deze firma achter zijn naaimachine zat te werken. Een en ander, waarbij gevoegd de schitterende winkelverlichting, en, aan den overkant, die der firma Troost, maakten dat dit punt op den hoek der Spoor- en Koningstraat le vendiger was dan anders. Tot laat in den avond bleven de menschen kijken en ze von den het toch maar wat prachtig, dat elec trische licht. Zoodat we maar zeggen willen, dat den Helder door dit alles alweer een stukje na der is gekomen tot de grootstad. Het Nut van de Schoolbioscoop. Door het gemeentebestuur van Helder waren op ruime schaal uitnoodigingen ver zonden voor eene demonstratie met films be treffende het nut van de Schoolbioscoop, waarbij de heer D. van Staveren, directeur van de gemeentelijke Schoolbioscoop in Den Haag, eene lezing zou houden over de bios coop in dienst van het onderwijs. De demon stratie zou worden gehouden in het gebouw van de Cinema Palace aan de Binnenhaven. .Aldaar wareÉ Zaterdagmiddag vele onder wijzers en leeraren, hoofden van onderwijs inrichtingen, raadsleden en andere autori teiten aanwezig; ook Burgemeester en Wetr houders woonden de demonstratie bij. De bi enkomst werd geopend door den wethou der van onderwijs, den heer D. C. A. de Zwart, die den spr. introduceerde en zijn bij- zonder genoegen uitdrukte over het feit, dat er zoo velen waren, die met deze nieuwe on- derwijs-instelling wilden kennismaken. De heer Van Staveren'hield een boeiend en vaak geestig betoog over het nut en de toepassing der schoolbioscoop. Misschien staat gij, zoo zeide hij, sceptisch tegenover dit novum; mij persoonlijk ging het vroeger tenminste dikwijls zoo, dat ik dacht: wat krijgen we nu weer voor nieuws? We hebben dt periode van Critas doorgemaakt; we heb ben doosjes gebruikt, we hebben ge-Ligthart, en thans zijn we aan 't Montessori-ën. Men roeg ons niet, hoe wij erov.er dachten; we hadden eenvoudig al die dingen maar te aCXronTzou het mij niet verwonderen al dus spr., als mijn collega's thans ietwat kri- ti^h tegenover dit nieuwe staan, en zich af- •SSSwïTta dit nu weer? Maar dan dient al direct gezegd: als HeWer g^e sch^ len heeft, met goed personeel, dan kan zq de ^SartTZa^St, rüetwaar? Maar dat is maar schijn. De Schoolbioscoop middel voor het onderwijs, ee van de wandplaten, een aanvull g schoolwandeling, maar het is IF P tegen alle kwalen, die het onderwij Aanschouwingsmiddelen bij het ondervy^ zijn noodig; in de N. School heeft J> geestig artikel gestaan over aa^b°uwm^ middelen; blijf er mij mee van t lijf, rie| d schrijver uit, we hebben er al veel veel- Dit moge waar zijn, even waar is, dat ne onderwijs nu eenmaal niet buiten aam>c wingsmiddelen kèn. Vooral niet waar het minder dagelijks voorkomende dingen be treft, en ingewikkelde toestanden, handt li aamchonwhf h.et woord> dat er n°oit Nu zal ™gsoriderwi3s genoeg kan zijn. niet mlnlt zogseo: acht gij de bioscoop ritmh7k? a^ al3 hulpmiddel? Zij is te kindprpn Q oppervlakkigheid bij de 111 de hand. Dat moge waar zijn in n i <t?1€en',y()0r de schoolbioscoop geldt dat <hugen, die bewegen, is de bios- p noodig; voor staande voorwerpen is de p aat voldoende. De bioscoop benadert de atuur; het is onjuist-, dat zij sneller werkt aan de natuur zelve en daardoor een ver keerden of komischen indruk wekt. In ae theaters is dat het geval, omdat men gaarne zooveel en zooveel mogelijk afdraait op een aurnd, maar voor de school geldt het abso luut niet. De installatie is zóó gemaakt, dat niet alleen een beeld willekeurig kan worden versneld of verlangzaamd, maar dat het op elk gewenscht moment kan worden stilgezet. Nog éen ander bezwaar voert-men aan. Men spreekt van tijdverlies op de school door het aanschouwingsonderwijs met de bioscoop. Ook dit ontkent spr. Straks zal spr. een film vertoonen: het leven der bijen. Ik vraag u, hldus spr., of gij in één uur tijds het gansche leven en bedrijf der bijen zóó duidelijk en bevattelijk mondeling kunt ver klaren als ik het u straks per film doe? En zou van uw onderwijs evenveel blijven han gen als van 't mijne? Geen sprake van. Bo vendien: bij mondeling onderwijs zal de eene jong enworden afgeleid door een vogeltje in een boom, een tweede door een spin of aen vlieg, een derde door weer wat anders. Bij de bioscoop is daarvan geen sprake; de zaal is donker, de kinderen worden niet afgeleid, letten allemaal op hetgeen komt. Ze weten allemaal, dat het „school" is, geen ontspan ning, maar leeren; ze weten, dat ze moeten opletten, dat ze tijdens de les stil moeten zijn. Een derde bezwaar, van kerkelijke zijde aangevoerd, is: men went de kinderen al vroeg aan bioscoopbezoek. Het bezwaar lijkt inderdaad ernstig, maar het is onjuist gefun deerd; het komt op het terrein van het bios coopgevaar. Spr. kan daar thans niet op in gaan. Een feit is het, dat die bezwaren meestal komen van hen, die nog nooit een bioscoop bezocht hebben, Zeker, er bestaan schandelijke films, spr. kan dat zelf goed be- oordeelen, daar hij lid is van de Keurings commissie voor films. Maar de schoolbioscoop heeft daar niets mee uit te staan. Bovendien: niemand kan bewijzen, dat door de school bioscoop later het bioscoopbezoek zou toe nemen. Trouwens, op dit gebied is het ook al moeilijk een grens te trekken. Wat de een goed vindt, keurt de ander af. De Schoolfiim went de kinderen aan het goede, en tegen het kwade is geen beter middel dan het goede. Straf is het allerlaatste tuchtmiddel: nog nooit heeft straf een mensch beter gemaakt. Trots alle verbodsbepalingen bloeien de bioscooptheaters in Den Haag. We zijn op den goeden weg: de regeering bemoeit zich met het vraagstuk. Spr. heeft onlangs een rapport opgesteld voor den mi nister. Tenslotte: is pornografie in geschrifte niet even erg als pornografie in beeld? Wie dus bet bioscoopbezoek voor kinderen afkeurt, mag ze ook geen verkeerde boeken in handen geven. Juist op het terrein der bestrijding van het bioscoopkwaad kan de schoolbioscoop zoo veel goeds verrichten. Desverlangd is spr. bereid de zaak schriftelijk uit te werken en in een rapport aan den gemeenteraad neer te leggen. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd gebruik gemaakt door den heer Zui- dervliet, directeur der Handels-Dagschool. Spr.'s opmerkingen gingen grootendeels langs de rede van den heer Van Staveren heen. Debater achtte het bioscoopkwaad niet in overeenstemming met het goed; het volk zoekt de slechte films op, en de ondernemers voldoen slechts aan den smaak door slechte films te vertoonen^ De heer Van Staveren beantwoordde de opmerkingen des heeren Zuidervliet. Niets gaat boven de natuur zelf, maar de film kan een en ander ondersteunen. Juist om de liefde voor de natuur aan te kweeken, kan de film dienst doen; spr. heeft al eenige ma len zijn films voor de Natuurhist. Vereeni- ging gedemonstreerd. Dat het volk per sé de slechte kunst wil, is onwaar: de feiten be wijzen het tegendeel. De heer Zuidervliet wil liever niets geven; ik, aldus spr., geef het goede; zij het dan in suurogaat. U zegt: stik in koffie, en verdwijnt Ik zeg: komt bij ons! Tot slot werd een schoolprogramma afge werkt, d. w. z. we kregen een drietal films, die meestal op één middag vertoond worden 't Spreekt wel vanzelf, dat de daarbij gespro ken toelichting niets hadden van een les, zooals die aan de kinderen gegeven wordt; doel was alleen de films te laten zien, zooals de schoolbioscoop die vertoont. Niettemin gaf de heer Van Staveren daarbij een boeien de en geestige toelichting. De eerste film, die vertoond werd, behan delde het leven der bijen. De opnamen waren gemaakt op den bijenstand van den heer Jan Luberti, een dilettant-ijmker nabij Den Haag. We kregen een overzicht van het geheele be drijf dezer nijvere en hoogst interessante diertjes, en bij frappante gedeelten, waarvan iets te vertellen viel, werd de film stopgezet, zoodat op allerlei onderdeelen kan worden ignegaan. Wij gelooven niet, dat ooit een gansche klasse kinderen zóó in alle onder deelen het bedrijf kan gadeslaan als hier het geval was, te minder, omdat, stel al dat een ijmker een gansche klasse op zijn stand toe liet, de jongens en meisjes zich door honderd en een kleinigheden zouden 'laten afleiden. Hier was aller aandacht geconcentreerd op de film, en daarop was alle „omgeving" weg gelaten, alleen wat noodig was voor het doel werd vertoond. De tweede film was een „aardrijkskundige" les over Gouda. Eenige fraaie kiekjes van het stadje, daarna de groote industrieën: de pijpenfabricage, de aardewerk-fabriek, de kaasmarkt. De derde film was voor ontspanning en de beren in het Yellowstone-park in Noord-Amerika zijn heusch niet maar voot alle jongens en meisjes bereikbaar, en die van „Artis" zijn tenslotte óók maar surrogaat. Gaarne zouden wij van die films nog allerlei interessants vertellen, maar het zou ons te ver voeren. Volmondig zeggen wij het den heer Van Staveren na: geen enkel onderwijzer kan den kinderen een z#o übersichtlich beeld geven van het leven der bijen, of van die groote bedrijven als die Goudsche kaarsenfabriek, als zoo'n filmvertooning. En van geen enkele les nemen ze zooveel mee naar huis. De talrijke onderwijzers en onderwijzeres sen waren dan ook enthousiast over het ver toonde, en hebben slechts één wensch: dat de schoolbioscoop ook hier op het leerplan kome. Opening Chr. School voor M.UJLO. De Groen van Prinsterer-school in de Ko ningstraat vlagde. Maar dat was niet alles, pok op den Kanaalweg woei de driekleur, vooreerst van het Tehuis voor Militairen, ten tweede van de nieuwe school, die een paar huizen verder verrezen is. Maar ook dat was nog niet alles. Om een uur of tien, half elf gingen met veel lawaai de kinderen van de Groen van Prinsterer-school naar huis. In de linkerhand hadden ze een si naasappel, in de rechter een reepje kwat- ta. Er waren er, die netjes hun appel mee naar huis namen en hoogstens even aan het chocolaadje likten, maar er waren er ook, die vóór dat ze op straat stonden de sinaas appel al op hadden, en van het chocolaadje nog een armoedig restje overhadden. We willen hiermede alleen maar zeggen, dat het feest was Maandag. Feest wegens de opening van het nieuwe schoolgebouw aan den Kanaalweg, opgericht door de ver- eeniging „Laat de kinderkens tot Mij ko men". Daarvoor was die vlag, daarvoor was die traktatie, daarvoor zouden om twee uur des middags velen tezamen komen in het Tehuis voer Militairen, alwaar de plechtig heid der opening zou plaats hebben. Velen waren dan ook gekomen om ge tuige te zijn van de opening. Behalve het College, van Burgemeester en Wethouders de 'Burgemeester was persoonlijk ver hinderd zagen n ij' den heer van de Bilt, lid van de Tweede Kamer, den heer Avena- rius, hoofd van de mulo-school, verschil lende predikanten en kerkelijke autoritei ten, enz. Nadat de heer Jac. Bakker Dz. als voor zitter der Vereeniging de bijeenkomst met gebed geopend had, las hij Psalm 111 voor. Ruim dertig jaar geleden, op 3 Mei 1886, werd, door den toenmaligen Voorzitter der Schoolvereeniging deze zelfde psalm gele zen, aldus spr. Opzettelijk is ook thans we der deze psalm gekozen, omdat wij, die het christelijk onderwijs liefhebben, er amen op zeggen. Wij hebben stof tot danken; het bestaande schoolgebouw aan de Koning straat bleek té klein te zijn om aan de vele aanvragen te kunnen voldoen. Was bij den bouw van deze eerste christelijke school de schoolstrijd in ons land hevig aan den gang, thans erkent men het goed recht voor het christelijk onderwijs. Destijds noemde men ons dompers, reactionairen, maar wij heb ben in den loop der jaren bewezen, dat wij het onderwijs op peil wisten te houden, en onze onderwijzers deden met een kleiner traktement dan de openbare hetzelfde werk. De heer Otto mag thans zeggen, dat geen der beide partijen gewonnen heeft, wij staan met onbevlekt vaandel, liever willen wij van voren af aan beginnen dan ons vaandel te verzaken. De verwachtingen omtrent de nieuwe school waren hoog gespannen; zij is mo dern ingericht, en spr. hoopt, dat zij het sieraad moge worden van christelijk onder wijs. Wij hadden gedacht op één dag de mulo-school te kunnen installeeren, en te vens het nieuwe hoofd der lagere school, den heer Bos, maar wegens het subsidie moest de andere school al 1 Mei geopend zijn. Hoewel de heer Bos thans reeds in intiemen kring is geïnstalleerd, wil spr. hem in het openbaar nogmaals welkom heeten, en wenscht hij hem toe, dat hij nog jaren lang mag arbeiden aan het christelijk on derwijs. Spr. brengt thans dank aan allen, die aan den bouw der school medewerkten, in het bijzonder den heer J. Krijnen, architect, die het gebouw tot een siejaad maakte der stad. Spr. dankt voorts de aannemers Bennemeer Heerdt, Medemblik, Westerbaan en Ge- nefaas, alsmede den beer Keuning van de meubelfabriek, Burgemeester en Wethou ders en genoodigden van zustervereenjgin- gen hier en elders, en verklaart de nieuwe school voor geopend. Ds. Visser doet vervolgens voorlezing van eenige mededeelingen van verhindering: een uitvoerig schrijven van ds. Stadig, oud- Voorzitter der Vereeniging, van den dis trictsschoolopziener, den heer van Buysse, den arrondissements-sohoolopziener, den heer Rahder, de Vereeniging tot verbrei ding der Waarheid, de heeren Wolter Dros, ingenieurs, den Directeur der R. H. B. S., den heer Colpa, hoofd van school 8- De heer Adriaanse brengt namens het gemeentebestuur van Helder dank voor de uitnoodiging. De Burgemeester was we gens uïtstedigheid verhinderd persoonlijk te komen. Het gemeentebestuur heeft met aandacht den arbeid gevolgd. Het gebouw, dat in zijn architectuur eenigszins afwijkt van het gebruikelijke, maakt een gunstigen indruk. Wij zien aan dezen bouw wat dè ouders, die christelijk onderwijs verlangen, voor hun overtuiging over hebben. Door de stichting dezer school heeft de vereeniging een deel van den arbeid van 'het gemeente bestuur overgenomen; spr. uit de beste wen- schen voor het welslagen der school en voor het resultaat van het onderwijs. De heer H. Bakker spreekt namens de Commissie van Toezicht voor iJet Lager On derwijs. Uit de stichting blijkt wel de toe nemende behoefte aan meer uitgebreid la ger onderwijs. Moge deze sdhool steeds uit stekende leerkrachten bezitten! Namens den Kerkeraad der Ger. Kefk spreekt ds. Van der Werf. Spr. acht tusschen school en kerk een nauw verband; immers de school kweekt de lammeren der kudde, die in de toekomst gevormd moeten worden tot menschen Gods. We zijn er nog niet met deze school, eerst ais het oosten en westen der gemeente ook een eigen christe lijke lagere school heeft, zullen we een stap verder zijn. De heer Nypels sluit zich namens de Katholieke Schoolcommissie hij de geluk- wenschen der vorige sprekers aan. Ds. Van Griethuysen spreekt na mens de Protestantsche Schoolvereeniging te Koegras. Moge de toename even sterk zjjn als te Koegras, waar in de drie maan den sinds haar oprichting het aantal kin deren verdubbeld is! De heer Avenarius brengt hulde aan het initiatief van de Vereeniging. Het mulo heeft in den laatsten tijd een steeds grootere plaats geëisebt. Vooral hier in den Helder is een groote kring van menschen, die het voor hun kinderen eischen, omdat zij zelf in hun jeugd onvoldoende onderwijs hebben genoten en voor hun kinderen wat beters verlangen. En de H. B*. S. geeft dan vaak te veel en in andere richting. Spr. wenscht zijn coüega Storm geluk met zijn nieuwe school. Een afgevaardigde van het Schoolbe stuur te Texel volgt met zijn gelukwen- schen; bij dezen snellen boifw. is liefde het leidend beginsel geweest, moge dat ook in de school zqn. De heer Storm noemt het teekenend, dat in een plaats van 80.000 inwoners tot nog toe maar één christelijke school was. Na 80-jarigen schoolstrijd is tenslotte deze tweede gesticht; wew zien thans dat kleine naties vaak een gewichtige taak in de ge schiedenis der volkeren hebben. Eerder en beter dan groote naties is in ons land -thans het school vraagstuk opgelost. Maar deze stichting heeft nog grooter beteekenis. De tijdgeest is, te oordeelen naar de verschijn selen, antichristelijk, en de bizondere plaats en gesteldheid in ons land maken, dat thans met het geld van don staat christelijke scho len worden gebouwd. Men noemt dit reac tionair; wij noemen het anti-revolutionair of wil men christelijk-historisch, dat is: voortgaande in de lijn der geschiedenis. Wel eigenaardig is het, dat deze school ge opend wordt na de rede van minister De Visser, die blijk gaf de mulo-scholen 'geen goed hart toe te (Ragen. We hebben nu een speelruimte van 5 jaar. De klassen zijn niet te groot, zoodat meer rekening kan worden gehouden met de individueele eigenschap pen van elk kind. Voor het bestuur is deze dag van betee kenis: wat jarenlang gehoopt is, is thans verwezenlijkt. Spr. krijgt thans meer ruim te, en het personeel ook. Spr. dankt hen voor hun toewijding en zorgen. Een lid van de Chr. Ger. Gemeente voegt zijne gelukwenschen bij de anderen, en tenslotte krijgt de heer Bos, hoofd der Groen van Prinsterer-school, het woord. Toen spr. voor eenige dagen in intiemen kring geïnstalleerd werd, voelde hij zoo zeer de moeilijkheden van zijn taak. Als we de synthese van het onderwijs beschouwen, dan voelen we die moeilijkheden nog meer, en we voelen, dat het onderwijs wat ten achter is, dat het geen gelijken tred heeft gehou den met de eischen van het praktische leven. Dat is ook de reden wellicht, dat in de Twee de Kamer zoo is gesproken. We moeten de mulo-school losmaken uit de starheid van haar leerplan, opdat zij zich kan aanpassen aan de praktijk. Ook het lager onderwijs eischt meer, daarvoor zal ook een weg ge zocht moeten worden. Het nieuwe gebouw hebben we thans ge zien; er is schoonheid van lijn, er is har monie, en is niet barmonia gebouw uit kracht en uit liefde? Die beginselen zullen ook in ons onderwijs moeten zijn. Kracht, geboren uit wijsheid, liefde, geboren uit kennis, uit weten. De heer Storm deed straks een beroep op mijne hulp; welnu, ik zal de zijne wel eens moeten inroepen. Mo ge uit ons beider coöperatie het onderwijs ten bloei komen! Tenslotte vraagt spr. ds. v. d. Werf om hulp en steun door voortdu rend gebed. Namens de Vereeniging voor voorberei dend onderwijs „J achin" spreekt de heer Bommel, die hoopt, dat de kinderen de zer bewaarschool trouwe leerlingen der nieuwe school mogen worden, terwijl ten slotte ds. Visser met dankzegging de bij eenkomst sloot. Nadat eenige ververschingen waren rond gedeeld, werd van de gelegenheid om de school te bezichtigen, door alle aanwezigen gebruik gemaakt. Zoo als wij reeds vermeldden, is architect de heer J. Krijnen, terwijl aannemers zijn de heeren Bennemeer Heerdt, Medemblik. Het sanitaire werk closets etc. is geleverd door den heer Westerbaan, de heer Gene- faas zorgde voor eleotrische verlichting. Dë schoohneubelen zijn geleverd door de Eer ste Nederlandsche Fabriek van School- en Kerkmeubelen voorheen H. Snoek Co., directeur de heer J. H. Keunen, te Ooster- beek. De inrichting der school is geheel in overeenstemming met moderne eischen. Be neden huizen de 5 laagste klassen, terwijl de 4 hoogste boven geïnstalleerd zijn. Boven dien is nog een afzonderlijk lokaal voor na tuurkunde en een voor teekenen, en een leeraars- en directeurskamer. De closets zijn met automatische spoelinrichting, die wille keurig gesteld kan worden (b.v. om het kwartier). De urinoirs geven slechts plaats voor één jongen. Ramen zjjn, behalve van praktische tuimelinricbting, voorzien van een draaienden dorpel, .waardoor het onmo gelijk is dat er regen binnenkomt. Ook de bordinrichting is zeer praktisch, terwijl ban ken en kasten enz. er keurig netjes uitzien en speciaal de eerstgenoemde zeer geriefe lijk zjjn ingericht. Op de bovenverdieping is door een glazen bekapping zeer veel licht verkregen, kortom, deze nieuwe school voldoet aan alle eisohen van den tegenwoor- digen tijd. Nog moeten wij vermelden, dat de lokalen en vertrekken electrisch verlicht zjjn; de centrale verwarming is geleverd door de firma Walter Dros te Amersfoort Uitslag Eerste periodieke Zeilwedstrijd. van Vrydag 7 Mei: Fantasiesloepen: Luit. ter' zee 2e kl. De Ronde I- Hendrikse II Goedhart III v. LeeuwenJ Bootsman Volkers Kwartiermeester Korver 2) Bootsman Verver Luit. ter zee 2e kl. Hetterschy M o d e 11u i g B3: Bootsman Willemse I Kwartiermeester Rong II Bootsman Lub Hl v. Reest Modeltuig B, en Bj Kwartiermeester Reyer I Matroos le kl. Vriehnk H Bootsman Mallie Gediskwaliflceerd Korporaal Hoogeveen Bootsman Bootsma t opstart Korpl. konstabel De Wolf met ge8tart ton geraakt aan den grond geloopen s) gesleept na 5 min. schot. „Ons Genoegen". Men schrijft ons: Onder bovenstaande zinspreuk werd door de afd. Helder van den Centralen Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel een gemengd 'koor opgericht met aanvankelijk ruim 30 leden. Wij wenschen genoemd koor met den directeur, den heer Kreijger, veel succes toe, en zouden tevens alle leden van die aMeelmg met hunne dames gaarne willen aansporen: wordt lid van dit koor, immers „gezelligheid kent geen tijd". 't Is nuttig, omdat de leden meer met el kander in aanraking komen, en zeker aange naam in een stemming te zijn om te zingen en daarin vordering te maken. In antwoord op het op 80 April aan H. X. H. Prinses Juliana door de Chr. Orau- je-Vereeniging verzonden telegram van ge- lukwensch, ontving het bestuur oamen» Hare Majesteit schriftelijke dankbetuiging daarvoor. Bij den Armenraad, het. Centraal bu reau voor Maatschappelijk Hulpbetoon, is ingekomen een bedrag groei, ƒ16.70 als netto restand van -ie openbare Vergadering met lichtbeelden op 25 November j.L go- houden door de W. B. Fricke .Loge dar Theosofische vereeniging, welk bedrag be stemd is voor de algemeene armen in de ge meente Helder. t Goedkoope uitstapjes. Blijkens de in dit nummer voorkomende advertentie organiseert de Esona, weder goedkoope boottochtjes naar Alkmaar. He melvaartsdag zal, evenals andere jaren, de eerste dag zijn waarop een dergelijke gele genheid wordt geboden. Ongetwijfeld zullen velen hiervan ge bruik maken. Voor bijzonderheden zie men de advertentie. Nederland en -België. De oorrespondent te Brussel van de „N. R. Ot." meldt: Het nationaal congres van df groote Fransche vereenigingen onder voorzitter schap van het Kamerlid Louis Marin heeft een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat het oongres besluit, de aandacht van Frankrijk te vestigen op het verdrag nopens de Schelde en Limburg. De Belgi sche regeering zou er toe gebracht kunnen worden overhaast dat verdrag, te ondertee kenen. Het oongres spreekt den wensch uit,, dat de Fransche regeering België niet al leen zal laten staan tegenover Nederland, maar dat zij reeds thans, ook al is er nog geen Fransch-Belgisoh bondgenootschap gesloten, aan België haar meest beslisten steun zal geven teneinde het aan de Bel gische regeering mogelijk te maken de on- derteekening te weigeren van een verdrag, dat zoo blijkbaar in strijd is met de levens belangen van Frankrijk zoowel als van België. Nederlanders uit Ruslahd. Naar uit een aan het departement van binnenlandsche zaken ontvangen telegram bly'kt, was aan boord van de Lingestroom, die Nederlanders nit Rnsland overbrengt, alles wel en bleef de aankomst verwacht op heden. Aangezien de terngkeerende Nederlanders eenigen tijd in besmette omgeving hebben verkeerd, waar o. a. vlektyphns heerschte, zal het noodig zq'n, dat zij, alvorens aan land te kunnen gaan, een grondige ontsmetting ondergaan, waartoe de noodige maatregelen reeds genomen zijn. Na de havenstaking. De scheepvaartvereenigingen Zuid en Noord hebben een manifest verspreid onder de haven arbeiders en zeelieden. Daarin zeggen zij o. a. Zoolang Federatie en Centrale Bond een collectief contract niet willen aangaan, wen schen wij U van die houding niet het slacht offer te maken en hebben daarom besloten de volgende regeling te treffen: Op. een nader door de H. A. R. te bepalen datum vóór li Juni a.s. zal aan de havenar beiders worden uitbetaald 25 cents per taak voor de lossen en f 3.per week voor de vasten (37J ets. per avond- of nachttaak) over den van 1 Januari tot 14 Februari verrichten arbeid. Het verschil tusschen f6.50 en f7.(f33.— en f 36.voor de vasten) dus 25 ets. per taak voor de lossen en f3.per week voor de vasten (37£ ets. per avond- of nachttaak) zal van 28 April af worden uitgerekend en als gratificatie na afloop van elke 3 maanden, dus voor het eerst begin Augustus, worde», toege kend aan ieder uwer, die in dien termijn heeft medegewerkt in den door ons bedoelden zin. Wij herhalen, wij zullen daarbij waken tegen onrecht, maar anderzijds onverbiddelijk een ieder uit het bedrijf verwijderen, die aanzet of medewerkt tot verstoring van den goeden gang van zaken of zich aan ernstige vergrijpen schuldig maakt. Aan de zeelieden zal het verschil tusschen het tegenwoordige en het aangeboden loon, gerekend van 1 Januari 1920 af, worden uit betaald, onder gelijke voorwaarden, bij terug keer met het schip in Nederland na afloop van iedere reis, doch niet binnen 3 maanden na aanmonstering. Voor de sleepersbedrijven en schnitenvoer- dersbedryven zal een overeenkomstige rege ling afzonderlijk worden getroffen. Ten slotte nog een mededeeling aan de losse havenarbeiders. Begin Augustus zullen in de H. A. A. le ban, definitief worden opgenomen zooveel arbeiders, als voor het bedrijf gemiddeld noodig zijn, doch allen (dus ook houders van tegenwoor dige le ban-boekjes), die daartoe aanleiding hebben gegeven, verhuizen dan naar de 2e banEen ieder zij dus ep zjjn hoede en zorge, dat hij zijn le ban-boekje niet verspeelt. Op 1 Augustus wordt bovendien te Rotter dam, zooals indertijd aan uwe organisaties in uitzicht gesteldi de wachtgeldregeling ver hoogd tot een maximum van f*20 per week voor alle havenreservisten, le ban, bij alge- heele werkeloosheid, zooals thans reeds in Amsterdam is ingevoerd. Allen, die begin Augustus vaste havenar beiders of houders van le ban-boekjes zullen zijn, worden ingeschreven voor de pensioen regeling die later in bijzonderheden zal wor den bekend gemaakt''. Van de Oostjfrena. Reeds herhaaldelijk wezen wij er op, hoe de Hollandsohe grensplaatsen overloopen worden door bedelende Duitsohe jongens. Sedert enkele weken zijn het ook opgescho ten meisjes, die in grooten getale de grens bewoners Iaat veroorzaken, door dag aan dag te bedelen. Zeer schamel gekleed en

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 3