NIEUWSBLAD VOOR HELPER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BLAUWE IML-MIK I. GRUNWALD, No. 5244 WOENSDAG 12 MEI 1920 48© JAARGANG FEUILLETON. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- n Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERC. DE BOER Jr„ HELDER GROOTE VOORRAAD COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: Hddenche Ct. per 3 mnd. fl 40 franco per poet f 1.60. Buitenland f 2.40 Zondagsblad 0.57o 65 1 05 Modeblad 0.95"t j.05! 1 30 Losse nummers der Courant 4 ct. HET SOOIALISATIEBAPPORT DER 8. D. A. P. V. Het Rapport verdeelt het vierde hoofdstuk van het Eerste deel, „De organisatie van het gesocialiseerde bedrijf', in vier onderdee- len, -waarvan A. het principe der Eigen domsregeling en doel der Pro ductie vooraf uiteenzet. Het doel is niet, zoo als oppervlakkigen dikwijls beweren: „de mijn, de fabriek, de grond aan de arbeiders, daarin of daarop werkzaam", maar de productiemiddelen aan de gemeenschap. Van arbeiderszijde wordt n.1. dikwijls de fout begaan, om te meenen, alleen met hun toevalligen werkgever te ma ken te hebben. Als zij die maar baas zijn, is 't klaar, denken zij en hoe dat gaat, daarover bekommeren velen zicii niet. Die echter in de Maatschappij werkt, behartigt een nog veel grooter belang dan dat dee werkgevers alleen, en wel het belang der verbruikers, welke groep nu eenmaal niet alleen uit de „kapitalisten" bestaat, integendeel, overwegend uit hun eigen lot- en klassegenooten. De eisch van „de mijn of de fabriek aan de arbeiders" zou dan ook slechts een ver plaatsing van particulier bezit zijn, zooals Rusland dan ook wel hee'ft bewezen, met bovendien het nadeel van ondoelmatige leiding. Men mag zoo iets van alles noemen, als men het in vredesnaam maar geen „socia lisme" heet. Het socialisme dankt er voor, en heeft ook nooit bedoeld, inplaats van het kapitalis tische dictatoriaat dat van allerlei willekeu rige groepen arbeiders te stellen. De ruil zou zeer in 't nadeel van de pro ductie, van de maatschappij en voornamelijk van de arbeiders zelf zijn. „Het doel der exploitatie der gesociali seerde bedrijven is zoo goed en zoo goed koop mogelijk in de behoeften der gemeen schap te voorzien, doch niet hen, die er in werkzaam zijn, te bevoordeelen op kosten der gemeenschap. Al naar gelang van den aard van het te socialiseeren bedrijf zal het eigendom lokaal (Gemeente(n)), regionaal (Provin cie(s)), nationaal (Rijk) moeten zijn, in de verdere toekomst in meerdere gevallen ook internationaal, terwijl soms ook het eigendom in handen der verbruikscoöpe raties kan liggen." zegt het Rapport hier en wij onderschrijven dit volkomen. Onder B. bespreekt het verder de „Inrich ting van het Bedrijf'. „De fundamenteels gedachte, waarvan bij de inrichting van het bedrijf behoort uitgegaan te worden, is dat het gesociali seerde bedrijf als zelfstandige eenheid moet geconstitueerd worden, en los van politieke inmenging moet trachten zijn doel, n.1. zoo goed en zoo goedkoop moge lijk voor de gemeenschap te produceeren, te bereiken. Alle bureaucratie en stroeve ambtenarij moeten zoo sterk mogelijk ge weerd worden. Bevordering moet niet auto matisch naar anciënniteit, maar veelal bij keuze geschieden. De meest soepele en nuttige inrichting van het bedrijf moet in alles op den voorgrond staan." De politieke vertegenwoordigende licha men behooren alleen de opperste oontröle uit te oefenen. Loon- en prijs bepalin gen behooren niet tot hunne be voegdheid. Zij hebben zich er trouwens altijd ongeschikt voor betoond. „De algemeene bedrijfspolitiek behoort te worden aangegeven en het toezicht op de Direktie te worden uitgeoefend door een „Raad van Beheer en Toezicht" (in een naamlooze vennootschap dus een Raad van Commissarissen), door het betreffende orgaan der gemeenschap (voor rijksbedrij- ven dus de volksvertegenwoordiging op door JESSIE DOUGLAS KERRUISH, voor Nederland bewerkt door L. ALETRINO. 26) Zij stond voor een moeilijk dilemna. De voornaamste vrouw van een deftig Turksch huis is de „Khanoum Effen'" of Mevrouw par excellenoe, en zij, die op de hoogte zijn van de eischen der Oostersche etiquette, zul len zich gemakkelijk kunnen indenken, hoe moeilijk de keuze voor Lailah Khanoum moest zijn: öf tegenover gasten de honneurs doen waarnemen door een plaatsvervangend hoofd der huiehouding, öf een voornaam persoon uit haar slaap wekken. Ik verzocht haar dan ook, de Khanoum Effen met te storen. Zichtbaar opgelucht, deelde zij me toen mede, dat de Khanoum Effen' de grootmoe der van den Beg was zijn stiefgrootmoe- der zou ik gezegd hebben de jongste en eenig overlevende weduwe van den vorigen Beg, Ischaryar's vader. „En ik wek haar niet gaarne," voegde zij er aan toe. Zij heeft wit haar, en is al zoo oud bijna veertig." Bij deze woorden keerde de Beg terug. Na ons aan zijn vrouw voorgesteld te hebben, jva8 hij namelijk weer naar de gemeenschap pelijke zaal gegaan. Er was geen tweede ge zicht voor noodig, om thans te weten, dat de spion van Gadarwand, die hier reeds was Bureau: Koningstraat '29 - Interc. Telefoon 50 Post-Girorekening No 16066. ADVERTENTIE N. 20 ct. p. regel (gal)ard). Ingei. mededeelinpen (kolombr. als redact, tekst) 60 ct. Kleine advert. (gevr.. te koop, te huur) v. 1 tot 4 regels 50 ct.. elke regel meer 10 ct. bl) vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br onder nr. 10 ct. p advert. extra). Bew.-exempl. 3' ct. Adv. op bep. aangew pl. worden 25 hooger berekend. pol het voordracht van den betreffenden minister) te benoemen. In dezen Raad behooren o. m. de ver schillende bij het bedrijfsleven betrokken groepen van personen, die dus uit den aard der zaak minstens eenigermate des kundig zijn, vertegenwoordigd te zijn; zoo b.v. technici, ambtenaren en arbeiders. Zij dienen zich echter niet in het bijzonder door de belangen dezer groepen, doch door het algemeen belang te doen leiden. Verder moeten in dezen Raad vertegenwoordigers der gemeenschap (uit den aard der zaak zullen dit meestal leden der volksvertegen woordiging zijn) en der gxoot-konsumen- ten, indien daarvoor uit den aard van het bedrijf aanleiding bestaat, zitting hebben. Waar deze Raad o. m. de kontröle over het bedrijf uitoefent, spreekt het van zelf, dat geen der leden werkzaam ln het bedrijf zelf mag zijn. De leden van dezen Raad, waaraan de ilitieke vertegenwoordigende lichamen .et fceheer en de dagelijkflche kontröle overdragen, behooren door deze lichamen benoemd te worden, doch het is gewenscht, dat zulks geschiedt op voordracht van den betreffenden minister, die over deze keuze geacht kan worden het beste te kunnen oordeelen. Aan de betrokken vakvereni gingen (ook aan de organisaties van kon- sumenten, voorzoover deize bestaan), be hoort en reht van verdracht toegekend te worden. Geeft men den vakverenigin gen het reht zelf leden te benoemen, dan zouden de groepsbelangen in dezen die der gemenschap kunnen overschaduwen, het welk met de leidende gedachte van dit rapport, volgens welke steeds de belangen van het geheel boven die van de deelen moeten gaan, in strijd is." Het rapport windt er, zooals men ziet, geen doekjes om. Elk persoonlijk of groeps belang, zooals dit altijd óók noodwendig door de vakvereeniging moet worden behartigd, blijft buiten de directe bedrijfsleiding. Het gemeenschapsbedrijf heeft de zorg voor de gemeenschappelijke belangen, die vèr uit gaan boven die van willekeurige groepen. Het bedrijf moet voorts in zijn beheer de noodige soepelheid bezitten. De Raad van Toezicht mag dus niet te veel knellen. „Hoewel de Raad in het bedrijf dua een belangrijke positie inneemt, dient er voor gezorgd te worden, dat de Direkteuren niet in hun initiatief beperkt wórden, hun verantwoordelijkheidsgevoel niet vermin dert en zij dus geen ambtenaren worden, die in een bureaukratischen sleur leven en tevreden zijn. Doet men anders, dan be nadeelt men het bedrijf op gevoelige wijze en staat te vreezen, dat overigens voor hun taak bêrekende personen zullen wei geren zich beschikbaar te stellen", zegt het rapport hieromtrent. In de bespreking over O.: „D e positie van het personeel" wordt, zooals wel verwacht zal worden, met beslistheid het z.g. „Radenstelsel" afgewezen. Ook hier zegt het rapport zal met de eco nomische ontwikkeling de opvoeding der arbeiders naar mede-beheer geleidelijk gaan en de vakvereenigingen zijn de licha men, die deze opvoeding moeten bewerkstel ligen. De arbeidsvoorwaarden moeten, buiten de politieke lichamen, door de bedrijfsleiding in overleg met de vakvereenigingen worden geregeld. „Instelling van vaste bemiddelings-kom- missies e.d. ter vermijding van bedrijfs- stilstand door werkstaking is noodzakelijk. Indien deze in strijd met het moreele recht toch mocht uitbreken, dient de ge meenschap over de middelen te beschikken zich daartegen teverweren." Wij onderstreepten een deel der laatste zin. In het gemeenschapsbedrijf zal dus tegen onredelijke stilstand van het bedrijf door staking moeten worden opgetreden. aangekomen voor ons, en voor de wind was gedraaid, hem volledig over ons had inge licht Toen wij binnenkwamen, had hij be proefd zich te verbergen achter een Pers, die de helft grooter was dan hij. Het verhaal, dat de Koerd van ons deed, en dat in Moesjat reeds niet weinig was op gesierd voor het zijn oor bereikte, had bij het vertellen door den eersten Oosterling aan den anderen, niets van zijn lengte inge boet. Wij vernamen dan ook van Lailah Khanoum, dat wij kleindochters van Sultana (Victoria waren, en dat ik Abdoel Hamid be loofd had, hem te huwen, wanneer zijn rijk pi ij zou aanstaan, waardoor ik nu een inspec tiereis maakte. Wij deden geen moeite, het relaas te rectificeeren. Zooals het nu was, had het den eerbied van den Beg voor ons nog doen toenemen. Hij verklaarde, dat het hem leed deed, dat Kharlis in gevaar verkeerde, en vroeg naar bijzonderheden, daar het lang geleden was, dat men in Kalmaru nieuws uit het westen had gehad. Ik bracht hem met enkele woor den op de hoogte, en vervolgde: „En gij, Beg Effenzijt een Yosbashi der hamidiel" Hij sloeg de oogen neer. „Kharlis ligt bui ten de grenzen van mijn gezag, Khanoum Effen'." „De belegeraars zijn van Gadarwand," zeide ik. „Is het waar, wat u in Stamboel mij zeide, dat uw stam meer was dan een hand vol mannen, ja, dat hij zelfs een veete tegen een anderen sterken stam kon volhouden?" „Wij naderen den tijd van Allah's jaarlijk- schen wapenstilstand, Khanoum." Ik voelde, dat hij mij wilde ontwijken, en hij mij er alleen aan herinnerde, dat de sneeuw weldra aan alle krijgsbedrijven een eind zou maken, omdat hij de Gadarwanders Ingezonden mededeeling. CONFECTIE- AFDEELING. Wij verstaan dat zeer goed. In het gesocia liseerde bedrijf werkt men voor de gemeen schap. Zucht op persoonlijk: winstbejag is uitgesloten. Maatregelen tot overleg en mede- zeggingschap zullen er voldoende zijn; doch verschil van meening kan toch onvermijde lijk blijken. Evenals in de organisatie zal dan de leiding van het bedrijf de beslissing moeten hebben, tenzij er reden tot bemiddeling is. Maar Indien dit alles niet helpt, dan is een staking een aanslag op de gemeen schap, die door haar niet kan worden ge duld. Er zal in vele arbeidershoofden nog wel een en ander moeten veranderen, vóór zij dit óók zoo zien. Maar indien zij de Socialisatie willen, dan zijn dit toch de onvermijdelijke consequen ties. Elven duidelijk is het rapport over Rege ling van de loonbepaling. Behoud van den loonvorm tot in af- zienharen tijd is noodzakelijk. Immers, bij de socialisatie dient uitgegaan te wor den van het mensohelijk karakter, zooals dit zich onder de bestaande omstandighe den gevormd heeft, en niet zooals men verwacht dat -het worden zal. Opvoeding en scholing van degenen, die in gesocia liseerde en daarmede in dit opzicht gelijk te stellen bedrijven werkzaam zijn, tot ijverige, plichtsgetrouwe medewerkers is geboden. Van de resultaten hier van zal afhangen of en in hoe verre de prikkel van het eigen belang door een van moreelen aard kan vervangen worden. Het loon behoort in overeenstemming te zijn met de prestatie. Invoering van een passenden venn van stukwerk (ook groepsstukwerk) is, waar mogelijk, ge wenscht, mits een minimumloon -bij be hoorlijke, d.w:z. gemiddelde prestatie ge waarborgd is, en zorg wordt gedragen dat het niet tot overmatige inspanning voert (maximum-prestatie). Stukloon ia èn voor het bedrijf èn voor den arbeider onder deze voorwaarden voordeelig en geeft hem een grooter mate van vrijheid. Even eens is geboden de produktiviteitever- hoogende elementen uit de systemen van modern bedrijfsbeheer over te nemen, voorzoover deze geen roofbouw op den arbeid vormen. Immers van de verhoog de produktiviteit van den arbeid hangt voor een groot deel het welslagen der so cialisatie af. De. billijkheid, alsook de noodizak el ijkheld om uitste kende krachten als bedrijfs leiders aan te stellen, brengen met zich mede dat deze onbe krompen gesalarieerd worden. Uit de praktijk der gemeentebedrijven e.d. is reeds aannemelijk gemaakt dat tan tièmes e.d. niet noodzakelijk zullen zijn, daar deze door moreele faktoren ruim schoots vervangen worden." Ziehier dus het groote twijfelpunt. Zul len de prikkels van moreelen aard die van het eigenbelang kunnen verdringen? Wil men „Socialisatie" dan zal het moe ten. Maar overtuigd ls de Oommissie toch zelf niet, waar zij „stukloon" toch onvermij delijk acht, een vorm van loonbepaling, die op het prikkelen van het eigenbelang ge richt is. Dit geldt natuurlijk den overgangstijd. Naar gelang de socialisatie voortschrijdt, niet wilde aanvallen, juist nu zij christenen bestookten, uit vrees, dat de padisjah mocht denken, dat hij de laatsten begunstigde. Daarop had men in Gadarwand blijkbaar ge rekend. Ik zag mij gedwongen, mijn laatste troef uit te spelen. Evelyn was meer een novum voor de vrou wen dan ik, wij hadden dan ook onopgemerkt staan praten, terwijl zij zich met haar bezig hielden. „Lailah Khanoum Ischaryar Beg en ik spraken over veeten," zeide ik luide. „Waart gij in Kalmaru in de dagen, dat de Gadarwanders het hebben aangevallen?" „Zeer zeker, Khanoum," haar oogen schitterden „het getal mijner vingers was toen het getal mijner jaren; het gebeurde twee keer zooveel jaar geleden, en alles her inner ik mij nog! Als de Khanoum Effen' er toen niet geweest was, leefden wij nu geen van allen meer." „Inderdaad?" vroeg ik belangstellend. „Zeker. Het meerendeel onzer mannen was afwezig; zij waren vertrokken op een tocht naar het noorden en hadden de ouden, de vrouwen en de kinderen hier achterge laten. Toen, op het midden van den dag, kwam de Khanoum Effen' het fort binnen snellen, en schreeuwde ons toe: „Vrouwen, kinderen en grijsaards! Allah heeft mij ge zonden om u te zeggen, dat de Gadarwanders een aanval op u zullen doen!" „Wij spraken sprakeloos van schrik, en wisten niet wat te doen. Zij bracht ons allen samen binnen het fort, en sloot de poorten. En, bij Allah! hoe wist ze ons moed te geven! Kokend lood, kokend water en gloeiende steenen waren onze voornaamste wapenen, maar wij hadden ook nog enkele geweren en we hadden haar! YAllah, wij gehoor zaamden haar, als was zij de Beg zelf ge- moet, in de gedachtengang der Oommissie, die prikkel op den duur gemist kunnen worden. Onder dit gedeelte wordt voorts nog ge handeld over de „Medezeggenschap van het Personeel" en de „Rechtspositie der ar beiders". GedaCht wordt aan een stelsel van Groepsraden, gevormd uit de verschillende personeelsgroepen, die geregeld met de Directie overleg plegen. Hun taak zou o.m. zijn: lo. In samenwerking met de betreffen de vakvereenigingen kontrole uit te oefe nen op het naleven der overeengekomen arbeidsvoorwaarden. 2o. In samenwerking met de Axbelds- inspektie kontrole uit te oefenen op de veiligheidsmaatregelen e.d. 3o. Het bij de bedrijfsleiding ter sprake brengen van wenschen, de arbeidsver houdingen betreffende, doch alleen voor zoover deze liggen binnen de grenzen der overeengekomen arbeidsvoorwaar den, zoo bijv. maatregelen van veiligheid, hygiëne en algemeen gerief. 4o. Het geven van advies hij het vast stellen van prestatienormen, de indeeling der arbeiders bij de verschillende werk zaamheden e.d." Uit die groepsraden moet dan een Per- soneelsraad worden gevormd. Hierover zegt het Rapport de volgende verstandige woor den: „Bij de samenstelling hiervan zal niet alleen op de getalsterkte van een groep gelet worden, doch ook op haar kwalita tieve positie in het Bedrijf. Waar door de regeerende klassen de beteekenis van den handenarbeid vaak veel te gering wordt geschat, dient men qr voor te wa ken niet in hét andere uiterste te verval len en handenarbeid met hersenarbeid gelijk te stellen. Tot de taak van den Personeelraad be hoort o.m. het geven van advies over wij zigingen in de arbeidsregeling in het al gemeen, over opvoering en verbetering van de produktiviteit e.d., welke de be drijfsleiding verplicht is te zijner ken nis te brengen." Het geheel der gesocialiseerde bedrijven staat onder „De Algemeene Economische Raad", waarover Punt D van dit hoofdstuk handelt, tot wiens taak o.m. behoort: „le. algemeene regels voor 'bedrijfsbe heer (bijv. afschrijving en reserveering) te ontwerpen; 2e. het initiatief te nemen tot de stich ting van instituten ter systematische ver betering der techniek; 3e. in overleg met de betreffende vak vereenigingen voldoende overeenstem ming in de arbeidsvoorwaarden voor het personeel in de verschillende gesociali seerde bedrijven te brengen; 4e. advies uit te brengen, hetzij ge vraagd of op eigen initiatief over de vraag welke bedrijven voor socialisatie verder in aanmerking komen; 5e. in overleg en samenwerking met dergelijke organen in andere landen te treden, mede ten einde de internationale socialisatie voor te bereiden van bedrijfs takken, die daarvoor aangewezen zijn; 6e. aanwijzingen te geven ten aanzien van de verdeeling der produktie voor het binnenland en voor den uitvoer." Dit radenstelsel, dat dus niet is, naar het Russisch model, de vervanger der bedrijfs leiding, maar naast en in overleg daarmeé optreedt, mag: „ln geen geval voor het per soneel een middel zijn, om te trachten zich bijzondere voor- deelen te v ersohaf f en, noch de bedrijfsleiding in haar initia tief beperken, nooh haar ver antwoordelijkheidsgevoel ver minderen." zegt het Rapport ten overvloede. weest. Ais helden weerden zich allen! En zij zelf stond op het dak. Allah alleen weet hoe- velen zij versloeg, vóór het pistool van een onzer jongens, toen hij dood naast haar neer viel, ontplofte, en de vlam haar het gelaat ea de oogen verbrandde. En toen zij niet meer zien kon, vuurde zij ons met woorden aan, zoodat wij het fort behielden, totdat ein delijk de belegeraars zich terugtrokken uit angst, dat onze mannen konden terugkeeren /en hen onverwachts aanvallen." „Ja, ik hoorde dat verhaal gedeeltelijk in Moesjat," knikte ik. „En heeft de veete sedert voortgeduurd, twintig jaar lang? Wat is er gedaan om de Gadarwanders voor dien aan val te straffen?" Ik wendde mij met de vraag tot den Beg. Lailah sprak voort met Evelyn. „Heel Koer- distan bespotte de /Gadarwanders, dat zij door vrouwen, kinderen en oude mannen werden verdreven," antwoordde Ischaryar. Ik knikte. „Ja, ja, maar ik dacht, dat gij Koerden muzelmannen waart. Is de wet der weder vergelding in Koerdistan afgeschaft?" Hij keek mij verbijsterd aan. „Het is een zeer juiste wet," ging ik peinzend voort. „Zij luidt, als mijn geheugen mij niet bedriegt: „leven om leven, oog om oog, en aanval op onbeschermde dorpen om aanval op onbe schermde dorpen". Is het niet zoo, Beg Effen'?" Ischaryar had dit nooit alles zelf bedacht. Hij was verre van slim. Bij mijn woorden grijnsde hij bijna onmerkbaar. (Wordt vervolgd). En hiermede is het Eerste Deel van het Rapport doorloopen. In het Tweede deel worden de afzonder lijke bedrijven aan uitvoerige beschouwin gen onderworpen, die den grondslag voor de belangwekkende principes in Deel I heb ben gevormd en ten slotte de in Deel III opgenomen Conclusies hebben voortge bracht. Plaatsruimte weerhoudt ons, om de vele belangrijke feiten en cijfers in dit tweede deel aan eene bespreking te onderwerpen. Wij moeten den lezers hier naar het Rap port zelf verwijzen. In een Slotartikel zullen wij dus de be langrijke „Conclusies" de revue laten passeeren. Helder, 8/5 *20. A PLAATSELIJK NIEUWS. Te Amsterdam slaagde voor de exa mens Bouwk.-opzichter en Bouwk.-teeke- naar, onze vroegere plaatsgenoot den heer J. O. Dop. Onze plaatsgenoot, de heer W. Krjjnen, oud-leerling Zeevaartschool alhier, slaagde te Rotterdam voor het examen ter verkrij ging van het Rijkscertificaat voor Radio- telegrafist. De heer Krijnen is een leerling van de Opleidingsschool voor Radio-telegrafisten, Van Hogendorpstraat, Helder. Zeepost naar Oost- en West-Indlë. De directeur van het postkantoor Amster dam brengt ter kennis, dat brievenmalen zul len worden verzonden naar N. O. Indië per stoomschip „J. P. Coen" van de Mij. Neder land. Het zeeposttarief is op deze zendingen van toepassing. Laatste buslichting ten hoofdpostkantore A'dam 14 Mei 5 uur 's mid dags, aanteekening tot 3 uur 's middags; voor groote partijen drukwerk aanmerkelijk vroe ger. Postpakketten voor N. O. Indië en Egypte met deze gelegenheid te verzenden kunnen worden aangeboden tot 14 Mei 2 uur 's mid dags. Voor de zeepost naar West-Indië per stoomschip „Oranje Nassau" van den K. W. I. Maildienst .kunnen tot denzelfden tijd als hierboven genoemd, stukken worden gepost. Hr. Ms. „Zeeland". Hr. Ms. „Zeeland" is gisterochtend 8 uur Catherinepoint gepasseerd. Alles wel aan boord. De „Tromp" en „Hertog Hendrik" ln Japan. „Eastern Service" seint (Ld. 6 Mei uit Tokio: De Nederlandsche oorlogsschepen „Tromp" en „Hertog Hendrik" zijn allerhartelijkst ontvangen. De états-major werd een feestmaal aan geboden door den Japanschen Marinestaf. Vandaag staat een schitterend tuinfeest op het program, aangeboden door de Ver- eenlging tot bevordering der toenadering tusschen Japan en Nederland. Bij officieren en manschappen is er maar één roep over de ontvangst. De matrozen mogen b.v. van de tram gratis gebruik ma ken en hebben vrijen toegang tot de bios- oopen. Men schrijft ons Gisteren 11 Mei 1920 des middags ten 12 uur werd door de leden van de Politievereeniging alhier grafwaarts geleid de gepenslonneerde Brigadier van Politie G. Arends. De begrafenisstoet maakte een diepen Indruk door grooten eenvoud en diepen ernst. Op het graf werd door den Voorzitter van de Politievereeniging den Brigadier Van der Wedden enkele woorden aan de nagedachtenis van den overledene gewijd en in herinnering gebracht de moeilijke tijd, welken»de Politie tot voor eenige jaren geleden doorleefde in deze gemeente, toen de danshuizen, ontucht en drankmisbruik welig tierden en ernstige vechtpartijen aan de orde van den dag waren de overgangsperiode door wetswijzigingen tengevolge waarvan door buitengewone in spanning van de politie binnen betrekkelijk kort tijdsverloop het succes mocht worden behaald, dat de gemeenschap van dezen poel van ongerechtigheid was bevrijdde onver mijdelijke gevolgen van dit zenuwmoordend politiewerk met als resultaat dat de overledene evenals alle tot nu toe gepensionneerde politie mannen, vóór zijnen tij*! met een geschokt zenuwgestel moest worden afgekeurd. Spreker sprak de hoop uit, dat het de familie en vooral de weduwe eenige troost zoude zijn te weten, dat haar echtgenoot ook door zijne oud-Collega's niet was vergeten en ook door de jonge politiemannen werd herdacht. Vereenlging van Huisvrouwen. Gaarne vestigen wij de aandacht op de hedenavond plaatshebbende lezing met lichtbeelden, in het Militair Tehuis over mo derne woningbouw en -inrichting, en ver wijzen belangstellenden naar de in dit num mer opgenomen advertentie. Blauwe Week. Evenals vorige Ja en heeft het Drank- weer-Comité, samengesteld uit leden der plaatselijke drankbestrijdersvereenigingen, weder een z.g. „blauwe week" georganiseerd. Een „blauwe week", gewijd aan Intensieve propaganda voor geheel-onthouding. Morgen (Hemelvaartsdag) vangt de Blau we week aan met een fietstocht door de ge meente, bij gunstig weer naar Huisduinen. Afrit van het Stationsplein om 3 uur. Als i—

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1