draal werd beschoten en de keldertrap met puin versperd. Men veranderstelt dat er nog meer lijken zullen worden ontdekt, daar de compagnie 180 manschappen telde. Een episode alt den oorlog. Kolonel Naessens, de verdediger van het fort Loncln by Luik, dat heel In het begin van den wereldoorlog den eersten stoot dervijan- deiyke legers had te verduren, heeft te Ant werpen een lezing gehouden, waarin hy eenige bizonderheden heeft verteld over den zwaren strijd, welke in dit fort is gevoerd. De vijand was in woesten opmarsch, aldus spr., de grenzen overgetrokken en had zich tusschen de forten door naar Luik begeven, en die stad bezet. Van daar maakte hij zich gereed om naar Brussel op te rukken. Maar op den weg naar Brussel lag het fort Loncin en de bezetting van dit fort had voor taak dien opmarsch te beletten, of ten minste zoo lang mogelijk tegen te houden, om de bond- genooten den tijd te geven zich strijdvaardig te maken. Sedert 7 jaar voerde commandant Naessens het bevel over dit fort. Hy kende het dus tot in de kleinste byzonderheden. Het was gebouwd om den vyand langs de buitenzyde te be- stryden, werd echter langs de binnenzyde van de verschanste stelling, aan den kant van Luik, aangevallen, dus aan de zwakste zyde Een indrukwekkend tooneel was het, vol gens spr., toen by den eersten aanval de bezetting van het fort een plechtigen eed zwoeren, te stryden tot de laatste granaat zou zyn verschoten, tot de laatste man gevallen zou zyn. Spr. vertelde hoe zyn soldaten, door den bommenregen heen, de gevaariykste posten benaderden, hoe de elkaar opvolgende bom bardementen de sterkste betonbrokken als gruis vermorzelden, hoe beurtelings de stoom ketel van het electrisch licht, de lichttoren, de bureelen, de verblyven der soldaten èn de waterputten onbruikbaar maakten, de koepels doorboorden en hoe de Duitsche parlemen tairen, tegen alle oorlogsgebruiken in, den blinddoek oplichtten om de plaats te verkennen, een feit, waarvoor kolonel Naessens later alle onderhandeling van de hand wees. Hij verhaalde hoe eindeiyk het leger van den vyand, van dag tet dag aangroeiend, het fort omsingelde, het van alle kanten bestookte, tot ten slotte een 42er granaat in het kruit- magazyn sloeg.... Dat was het einde. Bedwelmend werden de weinige nog levende manschappen naar de hospitalen en vandaar naar Duitsche gevan genschap gevoerden hy vertelde hoe hy zelf, later in Zwitserland geïnterneerd, steeds in voeling bleef met zyn nog levende manschap pen, die door tal van listen hadden kunnen ontsnappen om wederom in het leger dienst te nemen. De kolonel deelde nog mede, dat er maat regelen zyn getroffen om het overschot van alle gesneuvelde soldaten van de bezetting van Loncin naar het daar aangelegde kerkhof te doen overbrengen. Hy zelf heeft beschikt na zyn dood daar eveneens te worden be graven. Een minister bestolen. Destrée, minister van buitenlandsche za ken, die op weg is naar Rome om België op de by eenkomst van den volkenbond te vertegenwoordigen, is in Milaan bestolen. Zyn actentascb met een groot bedrag aan geld en tal van persooniyke decumenten werden hem ontvreemd. VEREENIGDE STATEN. De Amerikaamscho Senaat heeft met 48 tegen 88 stemmen een resolutie aangenomen, waarby de oorlogstoestand met Duitschland en Oostenrijk geëindigd wordt verklaard. De Senaat had de onlangs in het Huis van Afge vaardigden aangenomen resolutie vervangen door die, welke Knox heeft voorgesteld. Dit besluit heeft echter nog geen bindende kracht. In de eerste plaats is het niet aange nomen met de daartoe vereischte meerder heid van V», doch in de tweede plaats zou in dat geval president Wilson wel zyn „veto" er over uitspreken. President Wllson's ziekte. De „Daily Telegraph" deelt mede, dat te Washington de meening veld wint, dat pre sident Wiison's toestand ernstiger is, dan verondersteld wordt. In zyn naaste omge ving vreest men een volledige inzinking; hy wordt dag en nacht verpleegd. BINNENLAND. De ex-Keizer. Zaterdagmorgen, heeft de gewezen Duitsche Keizer zyn nieuwe woning „het Huis Doorn", definitief betrokken. Dag en uur waren zorgvuldig geheim ge houden. Toen echter ongeveer 10 uur een aantal rechercheurs, veldwachters en mare chaussees zich opstelden by den hoofdingang aan den Langbroekschen weg, stroomden spoe dig vele belangstellenden daarheen en ook de film-operateur, die tot nog toe weinig succes op zyn pogingen had gehad, ontbrak niet. Men zag werklieden en dienstpersoneel het landgoed verlaten - van het groote poortge bouw by den ingang is nog niets te zien, dit werk vordert langzaam -en allengs klom de nieuwsgierigheid met het aantal wachtende Doorners en hotelgasten. Onverwachts kreeg iemand uit het publiek de tyding: deKeizer- lyke familie is al op het Huisl Verrassing, verbazing, teleurstelling en ook groot-houden. De ex-Keizer was inderdaad door den in gang aan de andere zyde, by de gemeente school, in volle vaart zyn nieuw verblyf bin nengereden, zóó snel, dat de daar. opgestelde film-man weer een teleurstelling ryker was geworden. De broodprijs. Naar gemeld wordt, heeft de Minister van Landbouw tegelyk met het door hem geno men besluit om de maximumprijzen voor brood op te heffen, den bakkersorganisaties officieel een wenk gegeven, met de brood- pryzen niet boven 427» cent per K.G. tetgaan, daar anders door hem weer zou worden in gegrepen. Naar het Ned. Corr. bureau meldt, is de opheffing van den maximumprijs voor wit tebrood eerst geschied, nadat een accoun tantsonderzoek van den Delftschen hoog leeraar Volmer de juistheid had bevestigd van de klacht der bakkers, dat verschillen de bedryven by den bestaanden maximum prys van 40 cents niet konden bestaan. In het byzonder zyn de kosten der broodbe zorging zeer aanmerkeUjk gestegen, ten ge volge van de afschaffing van den nachtar beid der bakkers. Geschiedde de broodbe zorging vroeger in de eerste uren van den morgen, zoodat de broodloopers voor de rest van den dag in de gelegenheid waren bijverdiensten te maken in andere betrek kingen, dit laatste is thans meestal uitge sloten, nu de broodbezorging overdag moet geschieden, Door den maximumprijs te handhaven zou de minister dus de loonen hebben gedrukt of voortzetting van het be- dryf in menig geval onmogeiyk hebben ge maakt. De bakkers zyn thans volkomen vrij in het bepalen van den witbroodprys. Mocht hiervan echter onverhoopt misbruik wor den gemaakt, dan zal de minister weder in grijpen. Congres Transportarbeiders. De Centrale Bond van Transportarbeiders zal 18 en 14 Juni te Rotterdam zijn twee- jaariyksch congres houden. Uit den beschry- vingsbrlef vermelden we: Voorstellen om de stakingsultkeeringen te verhoogen tot 2.25 Eer dag; om de salarissen te herzien en te rengen voor bestuurders van kleine afdee- lingen op 87.50 tot 45 gulden, voor hoofd bestuurders en bestuurders van groote af- deelingen op 55 tot 70 gulden; tot regeling van de rechtspositie der bestuurders en tot reorganisatie der werkloozenverzekering. De actie ln het Metaalbedrijf. In de Zondagmiddag gehouden huishou- deiyke zitting van het congres van den Alge- meenen Nederl. Metaalbewerkersbond wer den de voorstellen van den Metaalbond met algemeene stemmen verworpen. Zooals reeds gemeld, heeft de Metaalbond de arbeidersorganisaties tot een bespreking ultgenoodigd. De mogeiykheid biyft dus bestaan, dat men nog tot overeenstemming geraakt. Inmiddels bleek uit de besprekingen van de voorstellen van den Metaalbond, dat een staking onvermydeiyk zal zyn, wanneer de werkgevers hun voorstellen handhaven. De actie ln de bouwvakken. De buitengewone algemeene vergadering van den Algemeenen Nederlandschen Bouwarbeidersbond heeft, naar „Het Volk" meldt, met op drie na algemeene stemmen de door den patroonsbond aangeboden col lectieve arbeidsovereenkomst verworpen. Zuiderzeewerken. Naar aanleiding van het feit, dat zich in den laatsten tyd vele werklooze arbeiders, hetzy rechtstreeks, hetzy door tusschenkomst van anderen, by den directeur-generaal der Zuiderzeewerken aanmelden met verzoek om plaatsing by de uitvoering dier werken, deelt de directeur-generaal voornoemd mede, dat in de eerste jaren nog niet op groote schaal met de uitvoering van werken voor de af sluiting en droogmaking der Zuiderzee zal kunnen worden begonnen. Het voorbereidend werk van geringen omvang, dat in dit jaar tot uitvoering zal komen, zal binnenkort publiek worden aanbesteed. De arbeiders, die daarby een plaatsing willen zoeken, zul len zich te zyner tijd tot den betrokken aan nemer moeten wenden. Socialisatie. „net Volk" bevat het ontwerp-resolutie be treffende de socialisten, die het party bestuur aan het congres der S. D. A. P. voorstelt. Voorgesteld wordt, dat het congres zal be sluiten lo. De conclusies van het rapport der sociali- satie-commissie te aanvaarden, en ze met al de middelen waarover de party beschikt, ter ken nis te brengen van heel het Nederlandsche proletariaat, teneinde dit te bewegen deel te nemen aan den stryd voor hunne verwezen- lyking. 2o. het N. V. V., dat mede den stryd voor de socialisatie heeft aanvaard, voor te stellen, de propaganda vqor dit gemeenschappeiyk doel met gemeensohappelyk overleg te voeren; 8o. den vertegenwoordigers der party in de vertegenwoordigende lichamen op te dragen, ieder voor zoover zyn terrein betreft de con clusies bovenvermeld te gelegener tyd in voor stellen te belichamen en de doorvoering met alle kracht te bevorderen; 4. door een krachtige actie van aanval en verweer het Nederlandsche proletariaat mobiel te maken om het proces der socialisatie zich zoodanig te doen ontwikkelen, dat de omvor ming der bestaande maatschappy in een op socialistischen grondslag in den kortst moge- lyken tyd zich voltooie. Hiertoe dient geheel de verkregen macht en invloed der proletari sche klasse-organisatie te worden aangewend en de nog ontbrekende macht en doorzettings vermogen door èen energieke propaganda te worden aangevuld. De papler-catastrophe. De uitdrukking ia niet te sterk. Weldra zal de prijs van het papier zóó zyn gestegen, dat verschillende couranten en periodieken wel zullen moeten verdwynen; dat behoor- lyke boeken studieboeken, schoolboeken, wetenschappelyke publicaties byvoorbeeld eenvoudig onbetaalbaar worden. Tot groote schade natuurlijk van onze volksont wikkeling, om van de materieele nadoelen voor duizenden menschen maar niet eens te spreken. Het „Hbl." dat een artikel wydt aan de hooge papierpryzen, geeft dan een overzicht van de styging der prijzen van courant papier. Vóór 1914 en in den eersten tyd van den oorlog was de prijs van courantenpapier 11 oent per K.G. Begin 1916 begon de groote, voortdurende styging, die tot een hoogste niveau van 45 cent leidde. Na den wapenstilstand trad een daling in: na verloop van eenige maanden was er zelfs voor even minder dan 80 cent papier te krij gen. Maar het duurde niet lang: een nieuwe styging trad in tot een prijs van 41 cent was bereikt, en wie n u courantenpapier be stelt moet... 59 cent per K.G. betalen! Een sprong van byna vyftig procent. In het buitenland schynt het nog erger te zyn. „The Times" deelde dezer dagen mee, dat de prijs van papier op het oogenblik is: 67« d. per pond (dus pl.m. 65 cent per Kilo; 1 Engelsch pond 0.45 K.G.). En „The Newspaper World" (een te. Londen verschij nend vakblad) van 8 Mei verzekert zelfs, dat er nu al contracten worden afgesloten voor 77» en 87. d, (dud omstreeks 80 en 90 cent per kilo!). Men vreest nog erger; over eeni ge maanden zou de prye °P d. komen, dat is dus meer dan een gulden per Kilogram courantenpapier! Dat beteekent, dat de ver koopsprijs van de courant ver beneden de kosten van het papier alleen biyft. In andere landen is het niet minder treu rig gesteld. In Duitschland staan vele cou ranten al sinds lang op het randje van den afgrond; in Amerika Is een krankzinnige vraag naar papier, die den prijs steeds maar weer opjaagt. De oorzaak hiervan is dat de Amerikaansche papierfabrieken meeren- deels geen grondstofreserve hebben en dat bovendien de productie niet in die mate toe nam als noodig was om aan de -vraag te voldoen. De oplaag en het aantal adverten tie-pagina's der Amerikaansche bladen neemt ontzaggeiyk toe. De dagbladen ge ven thans 20, 24, soms 80 pagina's. De Zon dagsbladen hebben een omvang van 100 bladzyden; een daarvan gebruikt 700 ton papier voor één oplaag! Hierby komt nog, dat het nationale hout- verbruik (naar men weet wordt courantpa pier voornameiyk uit hout gemaakt) 2 k 8 maal zoo groot is als de productie. De „Sa- terday Evening Post" dringt dan ook reeds aan op een betere bebosschingspolitiek. Voor ons land dreigt hetzelfde gevaar. Het „Hbl." heeft de meenlnsr van een der grootste papierlndustrieelen in ons land ge vraagd en deze verklaarde dat de toestand hier te lande een gevolg was van die in het buitenland. Nu Amerika uit eigen-productie niet vol doende papier kan betrekken, ontstond een dolle jacht om zich in de Scandinavische lan den van grondstoffen en papier te voorzien. Dat geeft, nu het verkeer weer normaal is, de ontzettende prijsstyging, waarvan ons land nu ook het slachtoffer wordt. Er is geen ontkomen aan, de overige houtprodu- ceerende landen zooals Finland, Polen en Duitschland kunnen ons geen grondstoffen tegen lagere pryzen leveren; wy zyn ook op de Scandinavische landen aangewezen, en deze hebben hun materiaal-prijzen in het eerste kwartaal van dit jaar eenvoudig ver dubbeld. Daarby komen vrachten van by voorbeeld ƒ160 per vaam tegen ƒ16 vóór den oorlog dat alles veroorzaakt den ge weldigen sprong van het oogenblik. De pryzen die thans in ons land voor cou rantenpapier worden bedongen zouden nog hooger moeten zyn, indien niet voor het ge- exporteerde papier hoogere pryzen werden gemaakt. Bovendien is de voor export beschikbare hoeveelheid veel kleiner, doordat de import veel kleiner is en het verbruik grooter. De in Duitschland geldende prijs (4.50 Mk. per K.G. tegen 20 pfennlg. vóór den oorlog) ls in verband met de valuta nog zeer laag. De Mark tegen 6 ct. gerekend zou een K.G. papier komen op 27 ct. Die lage prijs is echter voor den Hollandschen ver bruiker van weinig beteekenis, want de Duitsche industrie is lamgeslagen, heeft geen kolen, geen grondstof en te weinig ar beidskracht en niettegenstaande den voor Duitschland ontzettend hoogen prijs ls er in Duitschland papiernood en natuuriyk uitvoerverbod. Een van de by'komende rede nen van den papiernood is juist dat Duitsch land en Oostenrijk als papierproducent, Rusland als houtproduoent zyn uitgescha keld. Op de vraag of er ook gevaar was, dat hier te lande ook eens tekort zou ont staan, antwoordde onze zegsman: „Dat ze ker niet. Onze fabrieken zijn groot genoeg, onze valuta en geografische ligging zyn gunstig. Papier zal er wezen maar duur." Het laatste is erg genoeg. Maar wy zul len er wel in moeten berusten. UIT DE PERS. Boclaal-democratische wethouders. In het populair wetensch. byvoegsel van „Het Volk" schrijft P. de Bruin (Schiedam) over het voorstel van de afdeelingen Amster dam 14 en 15, opgenomen in den beschry- vingsbrief van het congres, waarin gezegd wordt: Waar komt dit voorstel nu eigeniyk od neer? Dat er een nieuw program moet worden opgemaakt en aan de tegenpartyen voorge legd om.... te slikken. Lusten ze het niet, dan gaan onze wethouders er uit! De schr. herinnert er dan aan, dat het urgentie-program voor 4 jaar werd opge maakt en dat dus de eerste conclusie betref fende dit voorstel moet luiden: voor de loo- pende vier-jarige periode heeft het voorstel géén practische beteekenis. Schr. merkt dan op, dat het voor de anti- wethouders-menschen zeer verlokkelyk is een nieuw middel te kunnen vinden om het geliefde stokpaardje weer van meet af aan te kunnen gaan beryden: onze socialisatie- politiek moet staan als eerste punt van „een" uit te voeren urgentie-program. En hy zegt verder: minPgXchtea gO0d Van kWaÜUit' werdeü 6V*"- d» ÏÏKATSL" SS welke een g* rd ifgSfliMOTd® he6ie Verder® mikDmk Schr. merkt dan op, datook ln Schiedam sinds Sept. '19 een soc.-dem. wethouder is en gaat na, wat door diens invloed tot stand is gekomen, n.L: 2e. dat het gemeentebestuur in de levensmid del envoorziening durfde ingrijpen. Zóó is de toestand. LANGS DE STRAAT. Den Helder staat in het teeken van Hagen beek. De heele stad is volgeplakt met reclame- biyetten van het circusje ziet de yselykste scènes van leeuwen, die een man bespringen, wiens revolver hem uit de hand geslagen is, van genoeglyk fletsrydende ysberen, je hoort in de conversatie op straat geen andere dan wilde-beestenonderwerpen. Als gy twee jonge dames op den Kanaalweg tegenkomt, kunt ge een weddenschap aangaan met uw vriend, dat ze 't zullen hebben over de enge snuiten van de ysberen of over het gezellig-dikke achterwerk van den reuzen-olifant, waar ze tien minuten tegen aan stonden te kyken, toen Z.Ed. stond te drinken. En de kinderen 1 Die zyn verrukt, enthousiast, opgewonden, niet te houden 1 Zouden ze wel thuiskomen om te eten? Er is zooveel te genieten, zooveel te zien en te beleven, het is een wonder, zoo'n circus. Zaterdag is het al begonnen. Wy schreven reeds op een andere plaats over de aankomst en het afladen van de wagens, hetgeen door een drietal olifanten geschiedde. Den heelen dag heeft dat voortgeduurd; des middags stonden alle wagens langs de Kerkgracht van het Westplein tot aan de Katholieke kerk was het één file van wagens, waartusschen zich een talryke menschenmenigte bewoog. Steeds was er wat nieuws te zien, en steeds was de olifant het middelpunt der belang stelling. De grootste der drie ®r zyn er meer, maar er werden er een drietal gebruikt voor het zware werk was een geweldige kolos; zyn massief, log lichaam bewoog zich voortdurend schommelend tusschen de menigte zyn klein® oogjes speurden naar lekkernyen, die hem aangeboden werden. Kwam er zoo een naar hem toe, dan ging de slurf omhoog, en het snoeperytje ging in den bek; de groote ooren, precies bladeren van een geweldig- groote plant, gingen genoeglyk he«nenweer, het staartje kwispelde. Was het iets oneetbaars een cigaret of een cent dan ging de slurf omhoog en reikte het dier het over aan zyn berydar, die rustig op zyn nek zat. Dan weer zag men plotseling een viertal kameelen en wat aardige, kleine paardjes, die naar hun stallen werden gebracht Zoo ging het den ganschen middag voort bedryvig was men aan den opbouw van de tenten, en, hoe men overigens over een paar denspel als zoodanig denken moge, zeer zeker verdient de organisatie van dit alles bewon dering. s Morgens om acht uur kwam de trein binnen en precies twaalf uur later werd de eerste voorstelling al gegeven, en stond een complex van verschillende tenten, wagens etc. op en aan het Westplein. En Zondag 1 De kinderen hadden, met het mooie weer, een buitenkansje. Den ganschen dag was de stad als uitgestorven, daar alles zich naar het westen begaf. Er was altyd wel wat te beleven. Vooreerst kon je op verschil lende wagens klauteren en spelen 'dan kon je voor gaatjes en reetjes gluren, ja, z®lfs kon je leeuwen hooren brullen. Ze kwamen oogen te kort om alles op te nemen. De reuzen- olifant was alweer bezigen toen zyn beryder hem naar een drinkbak bracht, stonden velen naar dit typische tooneeltje te zien. Wie zou dat hebben gedacht 1 Een olifant die op de Kerkgracht zyn dorst staat te lesschen De plaats van het circus, het aangeplempte gedeelte van het Westplein, bleek intusschen te klein om ruimte te bieden aan het complex. Het groote circus alleen beslaat al meer ruimte dan het gedempte deel, zoodat het ver over e straat heen steekt. Daar achter staan onder aan het Dijkje en aan den anderen kant, tegen de schutting van notaris Baas, de wagens etc., zoodat hét verkeer te dezer plaatse ontegen zeggelijk belemmering ondervindt. Een ander ongerief is het vaak brutaal optreden van het personeel. Zondagmorgen werd plotseling begonnen niet het opschilderen van een der wagens. De politie verbood dit, daar natuuriyk vele menschen de dupe zouden worden van die natte verf. By een der stallen was een stal knecht bezig de afscheidingstouwen in te smeren metstalmest. Het moest dienen ter afschrikking van de talryke kinderen, maar had tot eenig resultaat, dat tallooze andereu zich ergerlyk bevuilden. Zoo brengt Hagenbeek geen onvermengd genot en is het maar goed, dat zyn bezoek van korten duur is. Ilier volgen nog eenige gegevens over het circus. Oppervlakte der groote tent 50 X 50M.S daar het Held. Kanaal slechts 30 M. breed is, is het begrypelyk, dat een en ander verover hot Westplein uitsteekt. Rekent men, dat aan gemeentelyke belasting ad 20 pCt. van de bruto- ontvangst gemiddeld f6000.— wordt ontvan gen en dit bedrag is eerder te laag dan te hoog dan is dit, boven en behalve het staangeld een lang'niet te versmaden .voor deeltje voor de gemeentekas. Bovendien moet de onderneming alle schade, aan wegen e. d. toegebracht, vergoeden. GEMENGD NIEUWS. Een markies van Heusden failliet Lord Clancarty, de drager van een adeliyk Engelsch geslacht, is volr-r-n^ „Daily Mail" Woensdag door zyn J?nAf eischers voor den rechter ln Bowshw' Londen gedaagd om faillissement tegen te hooren uitspreken. De 61-jarlge graaf rti al jaren geleden van zich deed spreken dnnl een van de drie bekende zuster-tooneelgnpM sters, Belle Bilton, te trouwen en die al nu minder dan driemaal failliet verklaard 't laatst nog verleden jaar wordt nu der door juweliers en hotelhouders uit West end in 't nauw gedreven. Dit alles zou ons niet zoo buitengewoon interesseeren, ook niet, dat de man van niet minder dan zes pairschappen de houder is. was 't niet, dat onder die adeliyke titel* voorkwam het Nederlandsche markiezaat van Heusden! Oplichting. Een bankwerker, die jaren ln Belgl^ Congo was geweest en met wat overgespaard feld weer naar het vaderland terug was ge- eerd, raakte in een café aan de Weste Wa genstraat te Rotterdam in kennis met den caféhouder, w-ien hy in vertrouwen meedeel de over een klein kapitaaltje te kunnen be schikken. De caféhouder wist dadelijk een goed zaakje, er was voor 1300 een partijtje diamanten te koop, dat minstens de dubbele waarde had, de kroegbaas zelf beschikte niet over het noodige geld om het zaakje alleen te doen, maar wilde wel aandeel nemen. De bankwerker werd daarop met de diamant- kooplui in oontact ge/bracht, maar wilde al vorens den koop te sluiten, de party laten taxeeren. Een expert(i) was gauw gevonden- deze sChatte de diamanten op een waarde van 2600. Alsnu werd de koop gesloten- de kroegbaas stortte 600 en den volgenden 'dag suppleerde de bankwerker 700 gulden van zyn in de tropen verdiende spaarpenningen Een Amsterdamsche bekwpde van den bankwerker, een diamantsiyper, aan wien hij zyn schatten liet zien, hielp hem uit den droom. Het partytje diamanten bestond uit geslepen glas zonder eenige waarde. Naar aanleiding van deze oplichting heeft de Rot- terdamscbe recherche een vyftal personen gearresteerd, waaronder eenige zeer goeds bekenden der politie. Diamant-brengers. Door de politie te Glanerbrug zyn aange houden twee Duitschers, niet voorzien van een paspoort, van wie één in het bezit was van een collier met diamanten bezet, ter waarde van 60.000 mark en gouden oorbel len, eveneens bezet met diamanten, ter waar de van 80.000 mark. Bovendien hadden de twee aan goud- en zilvergeld ongeveer 600Q mark by zich. Een van hen, G. H. Wiedenhaus, is bekend spartacist uit Gronau, do andere, W. Ros- burg, moet in het roode leger hebben ge diend. b Ze zullen over de grens worden gezet Kindermoord? De Bloemendaalsche politie hoeft te Am sterdam aangehouden een dienstbode, de moeder van het onlangs gevonden klnder- ïykje in de Houtvaart onder Aardenhout. Het ïykje werd gevonden met verbrijzelden schedel. Later is gebleken, dat het aangehouden meisje te Amsterdam diende. Zy verklaarde uit wanhoop tot de daad gekomen te zyn, omdat haar verloofde naar Amerika ver trokken was. Het kind was in een koffer gepakt en in een kast gezet Het meisje verklaarde niet te weten, of het kind geleefd had. Eenige dagen later mocht zy een dag naar buiten, naar Zandvoort Onderweg heeft zy het lykje toen ongemerkt uit de tram in een sloot geworpen. Het meisje is ter observatie in het Dlao. te Haarlem opgenomen. Zware brand. Zondagmiddag is de leerfabriek der firma Pessers- Verbunt te Tilburg afgebrand. Looiery en werkplaats met den geheelen voorraad van ongeveer 60.000 hulden en honderden liters traan en verfstoffen wer den een prooi der vlammen. Wasschery en machinekamers bleven behouden. De brand is vermoedeiyk ontstaan door broeiing. Verzekering dekt de schade. Zeeroovers. Het Hbld. van Antwerpen meldt: In den nacht van 6 op 7 Mei verliet het Fransche schip „Souirah" de haven Batoem. Er bevonden zich 400 reizigers aan boord voor Constantinopel en Marseille. Toen het 9 nur geworden was weerklonken plots schoten op het dek. De kapitein en de telegrafisten waren door bandieten, die zich als passagiers aan boord bevonden, gevangen k De bandieten waren 30 in getal. Zij hadden eerst het toestel der draadlooze telegrafl® vernietigd. i Onder bedreiging der revolvers moesten ae passagiers alles afstaan, geld, juweelen, waar den, enz. Meer dan voor twee millioen gm aldus in de handen der roovers over. „dat partijzenooten geen zetel beihooren te aanvaarden of te behouden, tenzij verzekerd is. dat in die colleges een meerderheid bestaat voor onze aocialisatie-politiek als eerste punt van een uit te voeren urgentie-program". „Onder het heerlijkste ideaal, onder het sum mum van socialisatie, wordt verstaan: het heb ben van een gemeentelijken winkel en een ge meentelijke wasscherij en ter wille van dat ïdealerig gepeuter (vergeef me dat ik het zoo zie!) breekt men met hardnekkigen ijver af alles, wat in moeizamen arbeid van 20 lanze jaren werd opgebouwd. In Schiedam is op forsohe wijze een gemeen telijke winkel in de rijkskleeding opgericht- er was mets te doen. Was de bovenkleeding niet aanlokkelijk, de ondergoederen, die zeer good- Een -heel klein partijtje der hoog-geroemde Amerikaansche schoenen van zeer goede kwali van prijs, werd zeer sleepend ver kocht. Ze waren met luxueus genoeg, i,en gemeentelijke wasscherij zal op 't ooeen blik een ontzagiijk bedrijfskapitaal vorderen en als straks een vrij hoog tarief zal moeten worden gevraagd voor de waseh, zul er door dé arbeidersvrouwen m. i. géén gebruik vwi wor den. gemaakt En dan ligt het verschoond /A°r de ?audde arbeiders kunnen 1 i°,f S 6 y°ür hun wasch betalenl maar blijf me dan in godsnaam i?et dezo soort eischen, die voor de gemeenten bijna zeker een fiuancieelo stroo vi^Sver&+ 70rdt n6.? van gemeentewege Inkele nart^mi v" 5r!lzen waartegen geen enaeie partikuliere handelaar concurreeren kan -de omzet is belachelijk klein. ur"*Jren kan Wild reealtttt«n van de praktijk, verder folltn? ZleU ol ZUlt g0 üudauk* aanzk-n vin k°7>?rete eischen stellen ten nog. kan voldoem gj wat^eS Wat is er voor da gemeentebesturen nog te 8°En''wSiróm hebben de «ociaal-damocratischo wethouders het al-weer bedorven? le. dat er voor de arbeidereklasse belangrijke dingen zijn verkregen; t Aan dat andere verlangen naar socialisatie door de gemeente, dat onbestemde, niet te noe men verlangen, zal nóóit en door niemand vol daan kunnen worden. Laten wij elkander geen knollen voor citroe nen willen verkoopen en bovenal niet de mooie gedachte der socialisatie verkrachten door ze als oppositie-middel te misbruiken. In Schiedam is het gemeentelijk landbedrijf opgeheven, zonder dat een der verwoede sociali- satie-kampioenen er eenige belangstelling voor had. Boemlooze dood. De gemeentelijke varkensmeeterij is ton grave gedaald. Niemand treurt er om, maar ook Dij haar leven had niemand er belangstelling voor want de Schiedameohe burgerij had er geen cent voordeel van. Dat dit bedrijf voor de voeding van het Ne derlandsche volk van groot belang is en voor de toepassing der socialisatie-idee van meer be lang dan vele winkeltjes bij elkaar, kan niet bewerken' dat de redders der sociaÜBatie-idee voor het bedrijf meer belangstelling hadden daneen mop. En daarom is 't me een raadsel wat men toch verlangt. Wil men in 't wilde weg socialiseeren, dan is 't krankzinnig-misdadig en dient men de sociar lisatie-idee niet, doch breekt ze kapot. Daargelaten nog de n- „htere overweging, dat de meeste gemeentebesturen geen financiën gb- noeg hebben om allerlei avonturen te gaan on dernamen. Hagenbecklana. Een paniek heerschte op het schip. Vrouwen en kinderen weenden. Naar gelang de bui veroverd werd, werd deze in de roeibootje van het schip overgebracht. Niets bleef ach te wege, noch fotograaftoestellen, noeh pelsen, noch binocles. Het was een echte klopjacht aan booru. want sommige reizigers hadden zich overat weggestoken, achter hun reisgoed en z0"8 onder hun bed. De leiders der bende waren gemaskerd W deden of zy goedmoedig waren en deelden hier en daar eenige geldstukken van het ge* stolene uit. Den kapitein werd onder doodsbedreig1^» bevolen, de bevelen der bandieten aan zlJn bemanning over te brengen. Een deel der bemanning moest zelfs helpen by het iulad0n van den buit. Dank zy de koelbloedigheid van den kapiteIjj M. Mattel en van zyn mannen, werd nieinan gekwetst, want de bandieten schoten ber- haaldelyk. Ten slotte verdwenen zy met hun buit o den nacht, het schip aan zyn lot overlaten

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 2