T CONCERTEN Tweede Blad. „BELLEVUE" =- VAN DINSDAG 18 MEI 1920. PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Ms. „Zeeland". Aan het departement yan Marine ia be richt ingekomen, dat Hr. Ma „Zeeland" zich den 14en Mei te uur 's morgens bevend ter hoogte van Finistarre en dat alles aan boord wel waa Zomerconcerten Stafmuzlekkorpa. Evenals het vorig jaar, zal ook deeen zomer het Stafmuziekkorps Kon. Mar. gere geld openlucht-concerten geven in de muziek tent in het Spoorplantsoen. Het eerste con cert zal worden gegeven a.s. Donderdag 20 dezer; bij ongunstig weder een week later. Aanvang 8 uur. Brievenbus. De directeur van het postkantoor brengt ter kennis, dat een brievenbus la geplaatst in de Javaatraat, hoek Balistraat GjTMtastiekvereenlgliig „O. K. K." Bovenstaande Vereeniging gaf op Zaterdag 15 Mei een feestvierende vergadering, ter gelegenheid van het feit, dat de heer J. F. van Loo gedurende een 20-tal jaren al» hoofd leider der Vereeniging was aangesteld. Daartoe per auto van zijn woning afgehaald wertnhy met zyne echtgenoote te half negen in de „Casino"-zaal binnen geleid. De leden, opgesteld op het tooneel en de aanwezigen in de zaal, zongen hem een feestlied toe, waarna hy door den Voorzitter, namens de Vereeniging, werd toegesproken. Deze memo reerde hoe Van Loo een 20-tal jaren terug in de plaats van den heer Seebold met algemeens goedkeuring tot leider voor „O. K. K." werd aangeweaenr en wat alzoo gedurende deze reeks van jaren door 'de Vereeniging onder zijne leiding werd medegemaakt. Vele feesten en wedstrijden werden georganiseerd en altijd heeft hy zich ten volle aan zijn taak gegeven. Spr. dankte hem daarvoor en bood hem namens de Vereeniging een fraaien stoel en een lamp .aan. Daarna betrad een bestuurslid van het ge- West Noord-Holland van het N. G. V. het podium en feliciteerde den jubilaris, den wensch uitsprekende dat het Van Loo gegeven zou zijn, om evenals de leider van „P. P.", een nog hooger jubileum te mogen vieren. Namens het Hoofdbestuur van het N. G. V. bood spr. hem het eerespeldje aan van dit verbond als bewyS, dat de diensten bewezen door den leider aan „O. K. K." en aan de gymnastiek in hetalgemeen, door hem op hoogen prys worden gesteld. Nadat door een bestuurslid v%n de zuster- vereeniging „Turnlust" en door een dames- eii heerenlid der Vereeniging, resp. namens de heeren en damesafdeeling eenige bloem stukken werden overhandigd, was de huldi gingsplechtigheid afgeloopen. De beer Van Loo dankte daarna allen die tot zy'ne huldiging 'hadden bijgedragen, de verzekering gevende te trachten „O.- K. K." tot een krachtige vereeniging te doen opgroeien. Het verdere programma voor dezen avond bestond uit een 3-tal vrije oefeningen door heeren, welke keurig uitgevoerd werden en een tweetal oefeningen door de damesafdeeling, n.1. halteroefeningen en knotszwaaien, aan gevuld mot eenige voordrachten. v Een geanimeerd bal hield de aanwezigen nog langen tyd bijeen. 4e opvoering van „De Distel*. Zooals wy reeds vermelden, wordt morgen in „Casino" de 4e en laatste opvoering ge geven van de boerencomedie „De Dissel" van Jan Fabricius. De vertooning door het gezelschap van de Wilsons munt uit door ongeëvenaard spel, vooral van de beide broeders Joh. en Jac. Wilson. De geheele opvoering staat op hetzelfde peil van de voorstellingen op de kunstavonden gegeven en wy kunnen ieder beslist aanraden deze buitengewone vertooning van de Wilsons met hun ensemble te gaan zien. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In de maand April werd de Leeszaal be zocht door 1821 mannen en 154 vrouwen, totaal 1475 personen. Uitgeleend werden 274 studieboeken en 543 romans van de Leeszaal; 735 Nutsboeken voor volwasse nen en 1248 kinderboeken, totaal 2800 banden. s<- h a ftnavo^>ende werken werden aange- Appeldoorn: Leert), gas-, benzine- en olie- motoren; Bartels: Handlb. voor schilders; nieeker: Geïll. handb. over bloemisterij; Hun ken Duet: Lidewijde; Deys: Een smid tot een smid; Diers: Brieven van den ouden Josias hoppen; Euripidesf Alkestis; Faber: Hoe maak ik een photografietoestel? Hoe maak ik een station v. draadlooze tele grafie Hoe maak ik een telefoontoestel? Hoe maak ik een telegraaftoestel? Hoe maak ik elementen, batterijen? Na tuurkundige proeven thuis. Wat dien ik te weten van magnetisme en eleotriciteit? Hoe maak ik een electromotor? Fran- ?ois: Als stuurlooze schepen; Gijsen: Hoo ier op; Hans: Troelstra en de revolutie; Harterink: Handleid. v. h. zelfinstalleeren v. alectrische huisgeleidingen; Hennepe, te: Lichaamscultuur en vegetarisme; Hoek, v.: Huisschilderen; Ibsen: Als wij dooden ont waken. Brand. John Gabriël Berk man; Kautsky: Hoe de oorlog ontstond; L. E.: Twee levens; Lemming: Hoe, wan neer en wat te zetten in onzen moestuin; Scholten: Werktuigkunde voor ambachts lieden. Socialisatierapport der S-D.A.P.; Stienstra: Groenteteelt in kleine tuinen; Thomas: Een geheel Jaar in den -tuin; Thu- lin Mahner: De vliegmotor; roteerende motoren; Vooljs, de: Socialiaatieproblemen van arbeid en gemeenschap. Ten geschenke ontvangen: Aller, v.: Be ginselen der analytische meetkunde; Ba- don Ghijben: Gronden der beschrijvende meetkunde; Blavatsky: Isis ontsluierd. Brochures betreffende plaatselijke keuze; Dickens: A. Christmas carol; Feber: Hand leidingen 1 ^.kennis der artillerie; Gang- hofer. Der J8ger von Fall; Grotendorst: Beginselen der waarschijnlijkheidsrekening. el5n r m«ohanica; Habberton: - Other folks; lloffmann: De gouden vaas; Huffnagel: Handleid. t. d. beoefening der electro-techniek; .Tames: TV etten en wettel voorschriften v. d. land- iT - contra den keizer; Deze werken, behalve de kinderboeken, liggen gedurende de maand Mei in do zaal ter lezing en zijn daarna voor leden in de uitleening verkrijgbaar. De contributie be draagt voor leden 1.of meer per jaar, voor donateurs 2.50 of meer per jaar. Le den kunnen gratis romans en studieboeken mee naar huis nemen. De toegang tot de Leeszaal ls kosteloos! Gemeentelijke Arbeidsbeurs over de maand April J.920. Aanvragen kwamen in om: 2 aardappel- achilsters, 1 brugwachter, 1 correspondent, 1 conciërge, 6 dagdienstboden, 1 dagmeisje ben. 18 jaar, 1 eloctromonteur, 4 hulp-monteurs ben. 18 jaar, 1 kantoorbediende (vrouwelijk), 1 kantoorbediende (vrouwelijk) ben. 18 jaar, 1 kantoorbediende, 1 leerling-klerke, 2 loop- knechtB, 8 losse-werklieden, 1 metselaar, 1 opperman, 3 reinigers, 1 rijwielhersteller, 1 rijwielhersteller ben. 18 Jaar, 1 schildersleerling ben. 18 jaar, 4 steenbikkers, 4 schilders, 1 stoker, 2 smid-bankwerkers ben. 18 jaar, 6 tuinlieden, 8 timmerlieden, 2 werksters. Totaal 57 personen. Aanbiedingen kwamen in van» 8&ardappel- schil8ters, 1 aschkarjongen ben. 18 jaar, 1 boerenarbeider, 1 bakker, 1 bouwkundig op zichter, 1 brugwachter, 7 correspondenten, 6 correspondenten (vrouwelijk), 2 conciërges, 1 dienstbode, 1 eleetricien, 38 grondwerkers, 1 gem.-werkman, 1 huisknecht, 4 hulp-monteurs ben. 18 iaar, 1 huishoudster, 1 huisbewaarder, 4 incasseerders, 1 kantoorbediende, 1 kantoor bediende ben. 18 jaar, 1 kantoorbediende (vrouwelijk), 1 leerling-klerke, 38 losse-werk lieden, 1 letterzetter, 2 loopknechts, 1 loop jongen ben. 18 jaar, 2 metselaars, 1 machine bankwerker, 6 opperlieden, 1 opperman ben. 18 jaar, 1 portier, 5 reinigers, 8 stokers, 2 smid-bankwerkers, 4 smid-bankwerkers ben 18 jaar, 4 steenbikkers, 1 schoenmaker, 1 scheepstimmerman, 1 schildersleerling beh. 18 jaar, 1 straatmakersleerling ben. 18 jaar, 1 smidsleerling ben. 18 jaar, 1 transport arbeider, 3 tuinlieden, 1 voerman, 1 winkel bediende ben. 18 jaar, 1 werkster, 1 zadelmaker, 1 zakkennaaier. Totaal 169 personen.^NHM Geplaatst werden2 aardappelschilsters, 1 brugwachter, 1 conciërge, 1 dagdienstbode, 4 hulp-monteurs ben. 18 jaar, 1 kantoorbediende (vronwelyk), 1 leerling-klerke, 8 losse werk' lieden, 2 loopkneehts, 1 metselaar, 1 opperman, 3 reinigers, 4 steenbikkers, 2 stokers, 1 schil dersleerling ben. 18 jaar, 2 smid-bankwerkers ben. 18 jaar, 3 tuinlieden, 1 werkster. Totaal 39 personen. Nederland en Venezuela. Uit Caracas (Venezuela) wordt d.d. Zon dag gemeld, dat de gevolmachtigden van Nederland en Venezuela het protocol heb ben geteekend, waardoor de diplomatieke betrekkingen tusschen beide landen, sedert 1908 verbroken, worden hersteld. Geen broodkaarten meer te Amsterdam. In overleg met de regeering zal, by wyze van proef, voor Amsterdam het broodkaarten stelsel worden opgeheven, Gebleken is, dat de broodconcumptie van de geheele bevolking beneden het door de regeering vastgestelde rantsoen blijft, zoodat, wanneer elke bakker bet kwantum meel en bloem ontvangt, hetwelk in overstemming is met zyn productie, de be volking binnen het raam der aan Amsterdam toegewezen hoeveelheden in bet brpodgebruik vrij kan worden gelaten. Van 19 Mei af zullen dus geen broodkaar ten binnen Amsterdam meer worden gebruikt. Telegramformulieren. Voortaan zullen de formulieren, dienen de om telegrammen aan te bieden, niet meer in bepaalde hoeveelheden gratis aan het pu bliek worden verstrekt. De volgende prijzen zullen worden berekend: witte modellen (ge wone telegrammen) per 50 stuks 0.24; per 100 stuks ƒ0.48. Blauwe (regeerings), gele (uitgestelde) en oranje (dringend) per 50 stuks 0.27, per 100 stuks f OM De eerste toepassing van vrouwenkiesrecht In Zuid-Limburg, een streek waar men nooit naar vrouwenkiesrecht verlangd of ge taald heeft heeft de vrouw thans het eerst in Nederland van haar stemrecht gebruik mogen en moeten maken. Do (niet-offlcieele) uitslag van de gemeente- raadsverkieziag is22 Roomsch-Katholieken, 7 S. D. A. P. en 2 vrijzinnig-democraten. Nog meer activisten naar Nederland. Sas van Gent, schrijft „De Zeeuw", heeft vóór eenige dagen weer een herhaling be leefd van den activisten-uittocht int België, dien men in het begin der maand Novem ber 1918 daar heeft bijgewoond, alleen met dit verschil, dat hun aantal toenmaals veel kleiner was dan thans en het grootste ge deelte uit professoren van de Duitsche uni versiteit bestond. De meesten hunner, waar onder ook veel dames, hebben hier onder komen gevonden in de hotels, maar er zijn er ook nog verder getrokken, omdat voor het onderdak brengen van grootere gezin nen Sas van Gent op het oogenblik moeilijk was De vlucht uit België had 's nachts plaats, nadat hun vonnis aldaar was uitgesproken. HOTEL CAFÉ - RESTAURANT op ZONDAG 23 MEI en MAANDAG 24 MEI, van 8II uur. JOH. PALA viool. ARIE D. v. d. WEG. piano. P. KRIJGER violoncel. Fa. M. J. SCHOUTEN. De Raad van den Volkenbond. Op do Zaterdag gehouden vergadering van den Raad van den Volkenbond las de secre taris-generaal een rapport voor over de vorming van een commissie van juristen voor de uit werking van plannen voor een permanent hof van internationale justitie. Deze commissie zal worden •samengesteld utt tien leden, v. w. ryf vertegenwoordigers van de groote mogend heden en vyf van de kleine mogendheden. Het secretariaat zal geleid worden door An- zilotti; de eerste zitting van de commissie, vastgesteld op 11 Juni, zal op verzoek van de Nederlandsche regeering plaats hebben in het Vredespaleis te 's Gravenhage. De schadevergoeding. De Engelsch-Fransche conferentie te Hythe heeft besloten, dat de deskundigen van beide landen het minimum zullen vast stellen van het totale bedrag, door Duitsch- land te betalen, dat aannemelijk is voor de geallieerden en door Duitschland kan be taald worden. De papierschaarschte. In verband met hetgeen wy reeds mede deelden over de heerschende papierschaarschte (zie pag. 2, le blad), laten wy hieronder nog eenige berichten volgen over de papiercata- strophe in de Vereenigde Staten en Engeland. De papierschaarschte in de Vereen. Staten werkt belemmerend op de politieke campagnes van die leden van het Congres, die streven naar een herkiezing. Er is bevel gekomen aan de regeeringsdrukkery, dat geen opdrach ten meer mogen worden aangenomen van leden, die overdrukjes willen hebben van door hen gehouden redevoeringen, die naar ge woonte by honderdduizenden in de respectieve lijke districten worden verspreid. De voorraad papier der regeeringsdrukkery is thans zóó ingekrompen, dat de publicatie der Hande lingen van het Congres tydelyk moest worden gestaakt. De heer Courtland Smith van de American Press Association deelde voor de Fabrikanten commissie van de Amerikaan sche senaat mede, dat als de papierschaarschte hooge papier pryzen aanhield, 50 pet. van de kleinere dagbladen en weekbladen zonden moeten op houden te bestaan. Zoodat men ziet èn dat in Amerika de wetgevende macht zich reeds met de zaak bezig houdt èn dat ook daar van een cataetrophe gesproken kan worden. In Engeland worden andere grondstoffen als hout voor papier genoemd: gras en riet uit tropisch Afrika. Wy meenen dat proeven met dergelijke grondstoffen geen groot succes hadden. En in Engeland beginnen de papierleveran ciers reeds, evenals tijdens den oorlog, de verbruikers vrijwillig te rantsoeneeren. Zij mogen slechts kleine hoeveelheden koopen, ook al heeft de grossier toevallig van dat soort een goeden voorfaad. DUITSCHLAND. Ontruiming van het Malngebied. Frankfort, 17 Mei. Sedert hedenmorgen vier uur is de ontruiming van Frankfort en de andere steden van het Malngebied aan den gang. De staats- en gemeentelijke auto riteiten publioeeren een oproep aan de be volking, waarin tot het handhaven van de orde en het vermijden van provoceerend optreden togen de aftrekkende Franschen wordt aangespoord. De Franschen hebben, behalve een garantiesom van één millioen mark, om ongehinderd te kunnen aftrek ken, ook een aantal gijzelaars geëischt, en wel den regeerings-president, den eersten burgemeester, den voorzitter en twee leden van den gemeenteraad. Een gedeelte der geweren, die indertijd aan de Franschen moesten worden uitgeleverd; is reeds terug gegeven. Ook te Darmstadt ging het vertrek der bezetting zonder eenig incident in zijn werk. i i i 'i t De pntseh te Sangerhausen. Nopens de Hoelziade te Sangerhausen wordt .van officieele zijde meegedeeld, dat deze geen politiek karakter droeg, doch louter een misdadige handeling was van en kelingen. In de stad is de orde weer her steld. Een deel der misdadigers is door ar beiders aangehouden. Een radicale maatregeL In Beieren wordt het telefoongeheim op geheven voor kettinghandelaars, woeke raars en „Sohieber". BBfffttnftt ffiflr FRANKRIJK. tBBHEET Het einde der stakingen? Rijssel, 17 MeL De cheminots te Roubaix en Tourooins (Noordernet) besloten tot her vatting van den art>eid. In alle stakende corporaties treedt ont spanning in, behalve bij de mijnwerkers in het Noorden en de gaswerkers te Parijs. Voor morgen dreigt er een algemeene soli- dariteits-staking In Elzas-Lotharingen. De staking van de chauffeurs der huurauto's ia uit Op trams en bussen ziet men nog maar enkele vrijwilligers. Te Havre is de staking haast gedaan. ZWITSERLAND. De uitslag van de volksstemming over den Volkenbond. Frankfort, 17 MeL.Naar de „F' ankf Ztg." uit Zürich verneemt, heeft Zwitserland be sloten tot den Volkenbond toe te treden. Het resultaat in de Duitsche katons was: 230.000 stemmen vóör en 247.000 tegen, zoo dat Duitsch-Zwitserland niet tot den Vol kenbond wilde toetreden; daartegen stem den de kantons van Fransch-Zwitserland met 166.000 tegen 29.000 stemmen vóór de toetreding. IERLAND. Londen, 17 Mei. Zondagavond hebben er te Londonderry opnieuw 'botsingen plaats gehad tusschen unionisten en 8mn Feiners, waarbij honderden revolvorsehoten zijn gelost. Do politie moest terug trekken. Een oud strijder werd doodelyk gewond. Te Bantry zyn 2000 man troepen aan'wal gezet, die verdeeld zyn over verschillende posten op vijf myl afstands van elkaar in het graafschap Cork. De onlusten te Londonderry zyn vandaag opnieuw begonnen. De politie, die gewapend is met karabijnen en versterkt met 100 man troepen met een machinegeweer, wist echter te voorkomen dat zy een ernstig karakter aannamen. KORTE BERICHTEN. De raad van ambassadeurs heeft de grens tusschen Denemarken en Duitschland vast gesteld. Bijzonderheden zullen deze week gepubliceerd worden. Foch heeft de ontruiming van het Maln gebied gelast. WAT DE KRANTEN ZEGGEN. Eenzuivel-enquöte. Het „N. v. d. D." bepleit het houden eener zuivel-enquéte. 't Blad constateert, dat de Mi nister door lage melkprijzen rust en vrede onder de stadsbevolking te bewaren, hevig verzet brengt op het platteland: inderdaad heerscht onder de veehouders door het in grijpen van den Minister een gevaarlijke geest. Die geest moet bezworen worden; dat is een nationaal belang en niet alleen een „boe- renbelang". Wij hopen, dat de Minister zich zal terugtrekken, de prijsstijging overlatende aan 't gewone economische verkeer, zooals dat geschiedt bij de andere levensmiddelen, hiervoor reeds genoemd. En mocht de Mi nister aarzelen, de regeeringsbemoeiïng te staken, dat hij dan een enquête-commissie benoeme, ter beantwoording van deze vraag: „Wat moet de melkprijs zijn in den zomer en in den winter, met dien verstande, dat de veehouder een menschwaardig bestaan ver krijgt en door eigen belang ertoe gedreven wordt, de melkproductie zoo hoog mogelijk op te voeren, waardoor de melkvoorziening volkomen wordt gewaarborgd?" Indien deze oommissie wat vlug werkt de materie is niet zwaar dan zal den vee houders snel recht worden gedaan en de rust spoedig op 't platteland terugkeeren. Deziekemaatschappij. De maatschappij zoo merkt „Simplex" op in „De Loods" dreigt niet 'ineen te storten, omdat zij verrot is, miaar omdat haar grondslagen worden ondermijnd. Wat dus -thans urgent is, is niet het ver vangen van de tegenwoordige door een an dere maatschappeïyke orde, maar krachtig optreden tegen de ondermijners van de fun damenten onzer samenleving en maatregelen niet tot verdere afbraak, maar tot herstel daarvan. DeZondagswet Verschillende bladen oefenen criitiek uit op de ingediende Zondagswet. „De Telegraaf" schrijft, dat de bepalingen van het wetsontwerp de sport bedreigen en wekt de sportbonden op tot een actie ertegen. „De wet dient voor allen gelijk te zijn, niet in negatieven, maar in positieven zin. De wet moet uitdrukkelijk vrijheid laten tot wedstrijden op Zondagmorgen èn -middag, overal, en het moet ook niet van den ge meenteraad afhangen of dit geschieden zal. Want niet alleen krijgt men ongelijkheid voor verschillende steden, maar zelfs in de zelfde gemeente kan na een raadsverkiezing een nieuwe meerderheid de verordening weer kalm intrekken. Aan de sport-bonden de taak, om tegen dit ontwerp onmiddellijk stelling te nemen." De „Arnh. Crt." wijst er op, dat de artike len van het ontwerp in strijd zijn met de zinsnede in de Memorie van Toelichting, „dat de Christelijke levensbeschouwing, welke den Zondag als den door God veror denden rustdag erkent, niet door de wet kan worden opgedrongen. Ieder blijve volkomen yrjj dien dag te besteden gelijk met zijn in zichten strookt". Dat is voortreffelijk ge zegd, maar wie op dat standpunt zich stelt, moet dan ook geen wettelijke maatregelen voorstellen, die de volkomen vrijheid aan banden leggen. En dat doet dit ontwerp wel, dat kan het althans doen. Want de gemeente besturen, die zoo zijn samengesteld, dat zij voor een Zondagsheiliging in den zin, dien de anti-revolutionnairen daaraan plegen te hechten, een meerderheid hebben, kunnen eenvoudig weigeren verordeningen in het leven te roepen, waarbij ontheffing wordt verleend van de bepalingen der wet, kunnen daardoor een misschien zeer aanzienlijke minderheid dwingen den Zondag door te brengen op een wijze, die niet met hun in zichten strookt en dié hun volkomen vrijheid tot een aanfluiting maakt. Met leedwezen constateert de Haagsche redacteur van het „Handelsblad", dat het gematigd-rechtsclie kabinet met dit ontwerp zijn gematigdheid heeft afgelegd. Onder een gematigde memorie van toelichting wordt een daad gedaan, zooals een ministerie-Kuy- per, antithese-zoeker bij uitnemendheid, die niet krasser zou hebben kunnen doen, een daad van christelijk-politieke reactie. In een ander artikel wijst de redactie van het „Handelsblad" erop, dat het heel wat anders is of de wet aan de gemeenteraden de bevoegdheid tot het verbieden eener ver makelijkheid verleent dan of de wet het ver bod als regel en de toelating als uitzondering stelt. „Het Vaderland" had niet verwacht, dat zoo'n voorzichtig staatsman als de heer Ruys do hand zou steken in zulk een wespennest. Ofschoon het ontwerp niet zoo 'erg is als het er uit ziet, is het lang niet zonder gevaar, vooral raet 't oog op gemeenteraden, waarin De slotsom van het Vaderland luidt, dat de Kamer verstandig zal doen te zorgen, dat dit ontwerp de openbare behandeling niet bereikt. „Het Volk" wijst er' op, dat met dit wets ontwerp de inzichten, en de verlangens van het geheel der bevolking worden opgeofferd aan de opvattingen van een nog veel kleinere minderheid, dan men uit de toelichting zou opmaken. Grappig vindt dit blad het, dat terwijl zoo wat alles op Zondag verboden wordt, vrijwil lige oefeningen in den wapenhandel uitdruk kelijk worden toegelaten, althans „wanneer •het ondoenlijk is deze op andere dagen te houden". „Natuurlijk zijn nu juist zulke oefe ningen op andere dagen zeer goed „doen lijk". Maar het nrilitairisme g*ng der chris telijke regeering nog boven de Zondagaheili- ging. Hét is wel t< er kenschetsend. „De Tijd" acht het een deugd van het ont werp, dat Je gemeenteraden de bevoegdheid ontvangen, voor de meeste voorschriften, hetzij geheel, hetzq gedeeltelijk ontheffing te verieenen. Het r.-k. orgaan vertrouwt, dat, al zal hier „wellicht aan sommigen niet algeheele be vrediging worden geschonken, in de eerste plaats de drie Christelijke partijen de Regee ring eendrachtig in dezen den steun zullen geven, dien het verdient". „Het Huisgezin" (r.-k.) is verre van geest driftig. Het heeft, na de praotijk van de wet van 1815, niet veel vertrouwen meer in be vordering van de Zondagsrust door wette lijke maatregelen. Het „Centrum" (r.-k.) is met het ingediende ontwerp-Zondagswfet ten zeerste ingenomen. Het blad constateert, dat het christolijkon steünpel draagt. Dit ontwerp, aldus de „Arnh. Ctn, regelt de kwestie van Zondagsrust en Zondagshei liging niet. Het is een schijn-ontwerp, dat in zijn verbodsbepalingen den voorstanders van Zondagsrust en Zondagsheiliging in het ge vlei komt, maar dat aan deD anderen kant de ruime gelegenheid biedt het overgroote deel van die verbodsbepalingen illusoir te maken. De beteekenis, de pTactische betee- kenis, wordt daardoor miniem; het is een ontwerp, dat in velerlei gemeenteraden tot zeer onstichtelijk gekrakeel aanleiding zal geven, dat waarschijnlijk niemand zal bevre digen, en dat, naar wij hopen, in dezen vorm nimmer wet zal wordea. Is het al niet erg genoeg vraagt het „N. v. d. D." dat de musea op Zondagmorgen gesloten zijn den eenigen tijd, waarop voor negen tiende van de bevolking dit kunst genot bereikbaar is? Is 't niet erg, dat een steeds beperkter treinenloop de zoo noodige uitstapjes onzer groote-stedelingen naar bui ten tot een soms ondragelijken last maken? Men zal dus principieel zich niet meer „openlijk" mogen vermaken. Geen concerten meer tegen toegangsprijs (wel particulier), geen voetbal- en andere wedstrijden (maar wel biljartwedstrijden in koffiehuizen), geen tentoonstellingen en zoo min mogelijk uit- de-stad gaan, den éénigen dag, dat de natuur voor de stads-menschen openstaat, en zoo min mogelijk vertier en vermaak, vroolijk- heid liefst in *t geheel niet Wettelijke regeling Inzake ar beidsconflicten. In de „Vrijzinnig Democraat" merkt mr. Marchant op: „De staking der havenarbeiders is plotse ling geëindigd. Vermoedelijk heeft de inter nationale organisatie hier om tactische rede nen haar invloed doen gelden. Welke gevolgen deze geschiedenis zal heb ben, moeten wij afwachten. Het is te hopeö, dat de houding van de partijen in dit geding niet zal woMen bepaald door een gevoel van overmoed eenerzijds en een stemming van verbittering aan den anderen kant, en wij mogen verwachten, dat de Regeering een wettelijke regeling inzake arbeidsconflicten thans vooral niet minder urgent zal achten. Het toegezegde ontwerp blijft reeds te lang uit" Achtjarige leerplicht? „De Schoolwereld", een orgaan van Hoof den van Scholen, schrijft: Ben achtjarige leerplicht voor alle kinde ren voor te schrijven zou een ernstig) paeda- gogische fout zijn. De dommee zouden het er niet verder mee brengen; de begaafden zouden lijden onder de aanwezigheid der eersten. Een zes- of zevenjarige leerplicht voor al len en! gelegenheid voor vervolgonderwijs aan de meer begaafden, dat lijkt ons de meest gewenschte toestand. Huurcommissiewet. In de „Vrijz.-Democraat" betoogt mr. Mar chant, dat het wetsontwerp tot wijziging van de Huuroommissiewet niet zonder meer is te aanvaarden. De rem van wettelijke beperking bij het bepalen van de huurprijzen kan thans, nu er nog zooveel woningruimte tekort is, nog niet gemist worden. Wjj zien hier twee bewegingen, die elkaar in de toekomst zullen ontmoeten: eenerzijds de bevordering, met alle kracht, van nieuwen aanbouw. Steun is hierbij niet te missen. Men zal alles moeten beproeven, om ook den particulieren bouw, zoowel van ondernemers als van vereenigingen, aan te moedigen. De steun zal hierbij zeer geleidelijk moeten da len. Anderzijds ls een zeer geleidelijke ver hooging van huren onvermijdelijk, die ten slotte de productiekosten weder zullen moe ten dekken. Men moet erop zijn voorbereid, dat het proces om de woningcrisis door te maken het langdurigste zal zijn van alle crisismoeilijk- heden, die moeten worden geliquideerd. Keuterbo ert j es. De landbouwkundige medewerker van het „N. v. d. D." is geen voorstander van het plan van den Minister van Landbouw, om van staatswege credieten te verschaffen ter be vordering van de tot stand kaming van kleine landbouwbedrijven op woesten grond, want: Het bestaan van die keuterboertjes is lang niet rooskleurig, wat het jongere geslacht dan ook heel goed Inziet. Zich zoo afbeulen ala hun va Sera doen, daar bedanken ze voor, an ze trekken dan ook liever naar elders. Versplintering van den agr ar Lochen grond is een nationaal gevaar, want zij kweekt een plattelaridsprolctariaat en houdt de overpro ductie tegen, die juist noodig ls als ruil object met het buitenland. Er komt nog by, dat, al bedoelt men met de stichting van deze keutcrijen werkver- n j Le^wselen der mechanica; Querido: ^^^erg: Leerh. over paarden- Kennis; Schols: Landmeten en waterpassen: Vbllenhoven, v.: De eendracht v. h, land. Voor de kinderbibliotheek 13 deelen „Voor t jonge volkje en T Duitsche kinderboeken. Zaterdag reeds is te Gronsveld, een ge meente die een deel van haar gebied aan Maastricht moest afstaan, een gemeenteraads verkiezing onder de nieuwe kieswet gehouden en het was de echtgenoote van den burge meester, mevrouw Spauwen, die als allereerste vrouw in den lande het stemrecht uitoefende. Gisteren, Maandag, kwam als eerste stad aan de beurt Maastricht, dat op 1 Januari uitgebreid werd tot een gemeente van ruim vijftieduizend inwoners en thans het aantal raadszetels van 25 op 31 moest brengen. Ingezonden mededeellng. BEZOEKT DE SOLISTEN: BUITENLAND. het Calvinistisch element overheerschend is.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 3