T CONCERTEN Tweede Blad. „BELLEVUE" VAN ZATERDAG 29 MEI 1920. H«t huig en orf ja Gasstraat No. 4-» "ut 70 centiaren. öi n ^wperWod. A. Schuurman qq. voor /1810. ziiXfVhuis en erf aan de Achtergracht West- V,e No. 84. aroot 68 rvmtiaren. Ingezonden mededeellng. HOTEL - CAFÉ - RESTAURANT op ZONDAQ 30 MEI, van 8'/t— 11 uur. JOH. PALA viool. AR!E D. v. d. WEG. piano. P. KRIJGER violoncel. Fa. M. J. SCHOUTEN. Hb?^lF Hlemera qq. voor f 2425. Ha heerenhuis met tuin en erf aan a« ^Wgraeht No. 28, groot 1 are 68 centiaren Ir*'1'01" A. Hoomhout voor 4860. diiiru.. *lehuis met schuur en erf te Huls- Ko-2 aren 67 centiaren. PLAATSELIJK NIEUWS. Vergadering van den Raad van Helder, op Dinsdag, den len Juni 1020, des avonds ten 8 uur, ter behandeling van reclames hoof- delijken omslag. Het ligt in de bedoeling, dat deze vergade ring dadelijk in comité overgaat Ilr. Ms. „Zeelarfd", Aan het departement van marine is be richt ingekomen, dat Hr. Ms. pantserdek- schip „Zeeland'1, ander bevel van kapitein ter zee G. F. Noocrdihoek Heg tl, den 2östen dezer te Las Palmaa is aangekomen. De heer P. van der Plaat alhier is ge slaagd voor 8de officier bij de K. 8. M. Haarlem slaagden voor het examen L. O. de dames D. Hoefbens, B. Brouwer en H. O. v. d. Laar alhier, Te 's-Gravenhage slaagden voor het yoorloopig machinisten-diplioma de heeren II. de Graaf en EL L. Fritz, alhier. Te Haarlem slaagde voor het acte- examen L. O. de heer E. Ligteringen, alhier. Aan de Groen van Prinstererachool al hier is met ingang van 1 Sept. benoemd mejuffrouw M. Graaff, onderwijzeres, Krab bendam. 'sRfJka werven. Bij K..B. ia aan den adj.-oomm. bij 's Rijks werven J. 8. Bedet, op verzoek, te rekenen van 1 Med, eervol ontslag uit die betrekking verleend. Zeilwedstrijden K. M. J. C. i Voor de Zeilwedstrijden van de Koninklijke Marine-Jachtclub zijn de navolgende prijzen tot dusverre uitgeloofd: Door H. M. de Koningin: 1 groote zilveren en 12 bronzen medailles; door Hr. Ms. de Koningin-Moeder: een zilveren en een bron zen medaille; door Z. E. den Minister van Marine: een verguld zilveren, twee zilveren en twee bronzen medailles; door de gemeente Helder: een groote zilveren medaille; door d en Schout-bij-N acht J. Soutendam: een zil veren horloge voor den algemeenen zeilwed strijd en een kunstvoorwerp als eerste prijs voor de periodieke zeilwedstrijden modelsloe pen BI en B2; door den gepensionneerden Schout-bij-Naeht W. D. H. baron van Asbeck: een kunstvoorwerp als eerste prijs voor de periodieke wedstrijden fantasiesloepen; door de Kon. Ned. - Vereeniging „Onze Vloot", Hoofdbestuur: een verguld zilveren, een zil veren en een bronzen medaille, en door het Bestuur AJdeeling Helder; een kunstvoor werp. Do algemeene zeilwedstrijd «al gehouden worden op Vrijdag 20 en Zaterdag 26 Juni 4e Periodieke Zeilwedstrijd der Kon. Marln Jachtelub op 28 Mei 1920. Fantasiesloepen. No. 1. Hr. Ms. „Medusa", schipper Lak, 5 punten; No. 2. Hr. Ma „Wachtschip", bootsman Volkers, 4 punten; No. 8. Marinekazerne, bootsman Verver, 3 punten. M o d e 1 s 1 o e p e n BI en B II. No. 1. Marinekazerne, bootsman Bootsma, 5 punten; 2. Hr. Ms. „Gelderland", korp.-konstabel Smith, 4 punten; No. 3. Hr. Ma „Wachtschip", schipper Reijer, 3 punten.' ModelsloepenB Hl. No. 1. Hr Ma „Atjeh", 'bootsman Lub, 5 punten; No. 2. Hr. Ma Atjeh", bootsman Wil- lemse, 4 punten; No. 8. Hr. Ma Atjeh, kwartierm. Rong, 2 punten. Overigen allen 2 punten. Roomsch-Katholieke Militairen. Op 1 Juni a.s. zal ten 6 nre n.m. In de R.-K. Kerk in de Nieuwstraat alhier eeno plechtige opdracht der nieuwe leden, gevolgd door een feestavond in het gebouw aan de Molen gracht, worden gehouden. De Roomsch-Katholieke en nlet-Roomsch- Katholieke militairen van het garnizoen te Den Helder kunnen deze plechtigheid en feestavond bijwonen. Vereeniging „Pensloenbelang" Helder. .Het bestuur van bovengenoemde Vereenl ging verzoekt ons mede te deélen, dat als antwoord op haar gedaan verzoek, door Zijne Excellentie den Minister van Marine bij be schikking dd. 26 Mei 1920, afd. B le Bureau no. 68, is medegedeeld, dat de toegezegde 40 vcrhoGinD'Ê, op do ponsioonon, zich. zsl uitstrekken over het geheele pensioen, niet inbegrip van de verhooging voor Indische laren. Uitslag der openbare verkooplng, gehouden op Woensdag 26 Mol, ten overstaan ^an notaris Baas. Het huig en erf aan de Koningstraat No. '"Vgroot t are 45 centiaren. M/. r,huis en erf aan de Koningstraat ®aa8t het vorige perceel, groot 1 «re centiaren. iV^'b'r J. Ooltof qq. voor f 7140. BEZOEKT DE SOLISTEN: Flinke daad. Donderdagavond omstreek* 0 uur geraakte een meisje ia het Werfkanaal bij de Wester- kerk. Zij was reeds naar het midden van het kanaal afgedreven, toen de stoker De Zee, dienende aan boord der „Medusa", passeerde, en zonder zich een oogenblik te bedenken pardoes te water sprong en het genoegen smaakte het meisje te redden. de °°per K. Klein qq. voor 2075. Stoomschip gestrand. Gisterenavond is het onder Belgische vlag varende stoomschip „Nipo Near", bij paal 2 aan het strand alhier aan den grond ge raakt. Het werd hedennacht te 1 uur door de aleepbooten „Drenthe" en „Assistent" vlot gebracht, waarna het stoomschip de reis heeft voortgezet. Het was geladeni met 8000 ton steenko len, van Baltimore bestemd naar Malmö (Zweden). Cinema Palace. De nieuwe directie van het gezellige theater aan de Binnenhaven blijft zich be ijveren om het beste op het gebied van film werken te geven. Zooals wij reeds eerder mededeelden, is de projectie geheel ver nieuwd en zijn de beelden scherp en dui delijk. De thans vertoonde film is een bewerking van een roman van Marcel Prévost, getiteld „Ohonchetto". Do aankondiging „de mooiste film ooit in den Helder vertoond" moge wat sterk zijn, zeer zeker kan dit werk met de beste filmwerken vergeleken wor den. Wij hebben vroeger al eens aange toond wat oJL het groote gebrek der bios coop is, n.1. het ontbreken tan de psycholo gie, waardoor de handeling van een ver filmd verhaal wat onsamenhangend wordt. Zoo ook hier af en toe; men dient de scènes te aanvaarden zooals ze gegeven worden, zonder de psychologische Ontwikkeling, die ze aannemelijk maakt. „Ohonchetto" heeft, ook als filmwerk, ge noeg eigenschappen, die het van begin tot einde boelend maken. Het is een tragisch verhaal, en geeft den vertolkers bij-voort during gelegenheid tot fraai spel. Dit, en tal van aardige tooneeltjes, vormt de 'groote be koring van het werk. Alleraardigst is bij voorbeeld het kinderfeest op het landgoed van LouIsc'h tante, waar Ohonchetto logeert; treffend is de goedhartigheid der oude Dinah, de dienstbode in Ohonchette's ouder lijk huis, en geestig ook die nachtelijke fuif- partij der kostschoolmeisjes, een tooneeltje, zóó uit Loulao Alcott of mejuffrouw Kuiper geknipt. Het spel der artisten is uitstekend; we zien in het begin Ohonchetto als drie jarig meisje, later als opgeschoten 14-jarige, en in het eind als volwassen jonge dame. En vooral de 14-jarige gaf echt kinderlijk spel, in houding en gebaar, in heel haar handeling. We zien Ohonchette's vader, door wroeging en twijfel gefolterd, zijn tra gisch bestaan leven. Ook zijn er fraaie natuuropnamen, een groote tuin van de bovengenoemde villa, fraaie interieurs, er zijn aardige scènes met een praebtigen hond, kortom, er is veel wat het oog 'boeit en het hart bekoort. Daar bij is het verhaal zeil van een onschuldige bekoring. Behalve dit hoofdwerk worden nog een aantal andere nummers vertoond. Een na timrfilm: tochtjes op den Rdgi hebben wij, jammer genoeg, niet gezien; wie ooit van Vitznau of van Luzem uit den Rlgi beste gen heeft, zal ongetwijfeld vele oude herin neringen wakker zien worden bij dit ver rukkelijke beeld. Ook een tweede nummer: „Hij, zij en de hond" is ons ontgaan, maar de .grappige „dol- en smijtkluoht", waarin een zeehopd als een huisdier zóó maar thuis is in een kostschool, is bepaald de moeite waard en wel geschikt om hartelijk te lachen. Wat die rare Dandy en zijn vrouw in hun vaoantie uithalen is merkwaardig, m.flar dat hij een knappe acrobaat-komiek is, is boven twijfel. Als we nu nog mededeelen, dat een vijfde nummer een staaltje *-an dressuur geeft, dat zeer interessant is, zal het den lezer dui delijk zijn, dat men aan de Binnenhaven inderdaad waar voor zijn geld krijgt. Uit het Politierapport. Een milicien-matroos, dienende in do Ma rinekazerne alhier, werd er van verdacht dat hij te Enkhulzen een horloge had ge vonden en zich dit had toegeëigend. Op ver zoek van den burgemeester dier gemeente werd alhier een onderzoek ingesteld en het bleek dat bedoelde matroos het horloge aan zilne gehuwde zuster alhier in bewaring had gegeven. Het werd ten haren huize in beslag genomen en proces-verbaal werd op gemaakt. Proces-verbaal is eveneens opgemaakt tegen een 17-jarigen jongen, die des avonds een kameraad, een knecht van een m de Binnenhaven liggend schip, aan boord van Kr vaartuig bracht en, toen deze zich een oogenblik uit het vooronder aan dek had beleven, uit den zak van diens wi drt vertrek achtergelaten jas ruim f 20 ont vreemdde. Een zekere de G„ logeerende to oen volkslogement alhier, die aan oen alhier wel eens vodden en metalen had ver kocht wist dezen te bewegen hem TM voor te schieten, zeggende dat hgeen par- tHtie lood had gekocht te Anna Paulowna, Vit hti trians geld te kort kwam en dat hij vohmnden dag het lood aan hem zou de politie «M» een onderzoek instelt. BINNENLAND. Papter-erlslsC In de vorige week heeft de Vereeniging van Dagblad-Directeuren een vergadering gehou den, uitsluitend belegd in verband met den voor het courantenbedryf zoo ernstigen toe stand door de ongekende stijging van de papierprijzen onstaan. Op de vergadering werd aangetoond, dat voor velen alleen de papier- kosten van hun blad belangrijk meer, soms het dubbele, van den netto-ver koopprijs be dragen. Zonder het nemen van zeer ernstige maatregelen is de ondergang van vele cou ranten volstrekt zeker. Met algemeene stemmen werd besloten een gezamenlijke gedragslijn vast te stellen, jwat vermoedelijk behalve be perking |van het papiergebroik, ook verhooging van abonnements- en advertentieprijzen zal medebrengen. NEDERLAND EN BELGIE. Naar het Ned. Oorr. bureau meldt, moet volgens de thans van de Nederlandsche de legatie te Earijs nader hier te lande ontvan gen inlichtingen de toedracht van het ge beurde op Vrijdag 21 Mei j.L aldus worden begrepen. Zoowel omtrent het tractaat tusschen Ne derland en België te sluiten tot herziening van het tractaat van 1839 als omtrent het collectieve tractaat met de mogendheden was volkomen overeenstemming bereikt. Ten aanzien van de Wielingen waren de Nederlandsche en de Belgische delegaties in overleg met hare regeeringen overeenge komen, dat de daarover van ouda bestaande quaestie bij deze gelegenheid niet zou wor den opgelost. De Belgische delegatie stelde er intusschen prijs op in de vergadering van de commissie van Veertien een korte ver klaring te dien aanzien af te leggen, waarin het Belgische standpunt zou worden weer gegeven. Daarom werd overeengekomen, dat de beide delegaties in de''vergadering van 23 Maart met enkele woorden zonder nadere motiveering dt opvatting der weder- zijdsche regeeringen zouden mededeelen. Aldus is dan ook geschied, nadat men over leg had gepleegd over den vorm, waarin zulks zou plaats vinden; van weerszijden heeft men zich de souvea-einiteit over de Wielingen voorbehouden. De commissie hooft van een en ander acte genomen. Alleen bleek nadien de Belgische delegatie er nog prijs op >te stellen, de gron den, waarop hare verklaring berustte, nader in een aan het proces-verbaal der vergade ring te héchten nota uiteen te zetten. De Belgische delegatie heeft daarop met vooromschreven doel een uitvoerige nota aan den voorzitter der oommissie toegezon den; de Nederlandsche delegatie heeft op dezelfde wijze, geheel in den geest van de door haar in de vergadering van 23 Maart afgelegde verklaring, op 8 Med een korte toelichting verstrekt. Op 19 Mei noodigde de Belgische delega tie de Nederlandscb delegatie uit tot een samenkomst te Parijs op 21 Mei d.a.v. De laatste is daarop naar Parijs vertrokken in de veronderstelling, dat thans het boven genoemde rapport van de Commissie van Veertien en de Nederlandsche tekst van het Nederlandsch-Belgisohe tractaat zou worden vastgesteld. In de samenkomst van 21 Mei nam even wel de Belgische delegatie het woord tot het voorlezen van een verklaring namens hare regeering, door haar reeds te voren aan den voorzitter dier commissie overhan digd. Die verklaring hield in, dat de Belgische regeering het onmogelijk achtte de onder handelingen betreffende de herziening van de traotaten van 1839 voort te zetten, zoo lang niet de Wielingen quaestie een oplos sing zou hebben gevonden, waardoor de rechten en essentieels belangen van België zouden zijn verzekerd en gewaarborgd. De Nederlandsche delegatie heeft daarop geantwoord, dat de onderhandelingen be treffende de herziening van de tractaten van 1839 re vera reeds waren ten einde ge bracht en dat de door de Belgische dele gatie afgelegde verklaring onvereenigbaar was met hetgeen tusschen beide delegaties, in overleg met de regeeringen, was overeen' gekomen. De Commissie van Veertien heeft van de Belgische verklaring nog geen kennis ge nomen. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Troelstra, heeft aan den minister van bui- tenlandsohe zaken de volgende vragen ge richt: 1. Is het de regeering bekend, dat de Bel gische regeering weigert, het uit de tot dus ver gevoerde onderhandelingen voortge vloeide ontwerp-tractaat tusschen België en Nederland goed te keuren? 2. Is het de regeering bekend, dat als roden daarvan wordt aangevoerd, dat de Nederlandsche regeering aanspraak zou maken op Belgisch gebied, als hoedanig het water de Wielingen wordt aangeduid? 3. Wil de regeering mededeelen, wat hier van aan is? Do Parijseho oorrespondent van het Hbl. meldt, dat Pertinax van db „Echo de Paris'1 oen onthulling doet over Belgische plannen, die in 10i8 tegenover ons hebben bestaan. HIJ heeft het over Hollandsch-BelgisChe on derhandellngen, vertelt op zijn dat ls na tuurlijk op de Belgische manier het Wie lingen-incident on vervolgt dan: Wat wil men sinds een jaar te Brussel van Holland verkrijgen? Volle vrijheid van beweging en een veüige grens. Men heeft voordeelen verkregen op stuk van waterwegen enz., maar heeft het nationale programma niet kunnen uitvoeren voor Schelderegime of Limburg, de vroegere Belgische provincie, die eventueel Duitschland kan in staat stel len de verdedigings-linies van Albert's ko ninkrijk in het Noorden om te trekken. In November 1918 heeft zjch een groote gele genheöd voorgedaan. Het Duitsche leger trok met onvoorzichtige toestemming van Den Haag door Limburg terug. De Mklis ters in Harre in onzekerheid, naar kort geleden de „Nation Beige" vertelde vroe gen raad aan Pichon, die hen naar Foch verwees. „Bevelen is moeilijk, maar trek erop loal" antwoordde de opperbevelhebber. De Ministers waren daarmee nog niet te vreden. Zij raadpleegden terstond Frank rijk, dat het binnentrekken op Hollandsch grondgebied goedkeurde en Engeland, dat dit afkeurde. En de partij was verloren. En Pertinax, vervolgende, doet uitkomen, hoe Jammer hij dit vindt en hoezeer hfl het betreurt, dat Engeland ook van den Drie- ®d mét Frankrijk en België veorloopig aar niets schijnt te willen weten. Valtchs bankbiljetten van f 25. Door de Amsterdamsche politie is een Belg aangehouden, die in een sigarenwinkel aan de Van 81ichtenhorststraat te Arnhem een valich bankbiljet in betaling gaf. HjJ vroeg in dien winkel een doos met 20 sigaretten en gooide een opgevouwen bankbiljet van f 25 op» de toenbank. De winkelier Jansen kreeg bij het opnemen van het biljet, dat vreemd aanvoelde, argwaan. Hij vergeleek het met een echt bankbiljet en vervolgens met een tweede en verklaarde dat hij het in betaling gegeven biljet niet wilde ontvangen.' De vreemdeling deed toen een verhaal, dat hij in Den Bosch een bankbiljet van f 40 had gewisseld; by het teruggeven vaD geld had men hem bedrogen; hjj eindigde met voor een dubbeltje sigaretten te koopen en ver dween, De winkelier deelde onverwijld aan een politie-agent het gebeurde mede en deze slaagde er in den vreemdeling op het Nieuwe Plein aan te houden. Op het hoofdbureau van politie werd hij door den inspecteur der recherche, den heer A. J. A. Bros, in Verhoor genomen. Hij verklaarde Louis Charles Phi- lippe Plankaert te heeten, en bekende Met bewuste bankbiijet in betaling te hebben ge- gegoven. Plankaert werd daarop gefouilleerd. B(j het leeghalen van zijn zakken werd niets ver dachts gevonden, maar bij een nauwkeurig onderzoek bleek aan don bovenkant van zijn pantalon een dubbele voering te zijn genaaid en in verschillende vakjes van die voering zaten zorgvuldig verborgen valsche biljetten van f 25. 's Mans omgeslagen broekspijpen bleken evenzeer te zijn benut om namaak Nederlandsch bankpapier te verstoppen. De omslagen van de broekspijpen waren met drukknoopjes voor het bergen der gele briefjes geschikt gemaakt. In het geheel werden 49 valsche bankbiljetten van f 25 bjj Plankaert gevonden. Hij vertelde, dat hij de biljetten in de buurt van Brussel in een pakje had gevonden en er mee naar Nederland op reis was gegaan. In het hotel te Arnhem, waar hij overnachtte, had hy met Nederlandsche specie betaald. Toen was hij naar een stille buurt getrokken om zyn valsch bankpapier aan den man te brengen waarbij hy deerlijk in de val liep. Plankaert is ter beschikking van de justitie gesteld en naar het huis van bewaring overgebracht. Hoogstwaarschijnlijk maakt hij deel nit van de valsche munters- bende te Brussel, die kortgeleden van zich deed spreken. De justitie zet het onderzoek voort. Verduistering. De administratie van den gemeentesecretaris en -ontvanger van Rockanje, die al sedert eenigen tyd door B. en W. gewantrouwd werd, is schandelijk in de war bevonden. Oogenschynlyk wa# alles in orde, doch de secretaris hield er, naast de offlcieele admi nistratie, een offleieuse op na, die als dek •mantel voor de gepleegde fraude diende. De man ia thans in hechtenis genomen. Het tekort wordt op f20.000 geschat. Een nieuwe opllchterstruc. 't Gebeurde te Leiden, zoo meldt de .Stand.' Mevr. W. in de Wasstraat, was net uitgegaan. Er wordt gebeld; 10-jarig dochtertje opent. Een .dame", zich voordoend als gezonden van het een of ander confectiemagazijn, zegtOch, kind, breng me eens even moeder's nieuwe blouse, er moet nog iets aan veranderd, 't Kind begrijpt niet precies wat wordt bedoeld, komt terug met oude blouse. Bedoelt n soms niet moeder's nieuwe mantelpak? O, ja kind, juist, de knoopen moeten nog even worden verzet, 't Komt voor de Pinksteren in orde hoor. .Dame" verdwijnt. Even later komt mevrouw thuis; ze is dupe van oplichterij en moet het voorloopig zonder nieuw costuum doen. Een oplichter. Bij verschillende gegoede ingezetenen in de gemeente Leiden vervoegde zich dezer dagen een als heer uitziend persoon met de mede- deeling dat hij in dienst was van den Bond tegen de Revolutie en ook in Leiden daarvoor propaganda wilde maken o.a. door het beleg gen van een groote vergadering in de stads gehoorzaal. Tot dekking der kosten vroeg hy dan, als het bleek dat zyp denkbeelden in goede aarde vielen, geldeljjken steun, waarvoor hy gaarne quitantie gaf. Het bleek echter, dat er van het honden eener vergadering niets waar was. De anti revolutie man heeft Leiden alweer verlaten en zet nu elders wellicht zyn propaganda voor eigen zaak voort. Twee menschen verdronken. Vrydagmiddag gebeurde aan den Lagen Ryndyk, onder Leiderdorp, een ongeluk waarby twee menschen het leven verloren. De land bouwer B. J. Nieuwenhuizen van Nieuwkoop kwam met een brik van de markt te Leiden gereden. Op het voertuig zaten zeven personen. Even voorby de Spanjaardsbrug schrikte het paard en week opzymet het gevolg dat paard en wagen in den Ryn vielen. Drie personen sprongen nog bytyds van het rijtuig, vier geraakten te water. Van alle kanten kwamen personen toeschieten. Het* gelukte twee dren kelingen levend op den wal te krijgen, de twee anderen werden levenloos opgehaald. Het waren kinderen van den heer Nieuwen huizen. Noodlottige brand. Gistermorgen brak ten huize van den ar beider Buus, aan de Schaerweydelaan, te Zeist, een hevige brand uit, waarby 3 kinderen jammerlijk omkwamen. De kinderen, die nog te bed lagen, waren door de moeder even alleen achtergelaten en hebben toen waar- schynlyk met lucifers gespeeld. De aanwezig heid van stroobedjes en hooi heeft den brand snel om zich heen doen grijpen. In een oogen blik was het huis van boven totaal uitgebrand. Op don zolder vynd men de verkoolde lyk- jes. By dezen brand kwamen om een jongen tje van 7 jaar, een Jongentje van 6 jaar en een meisje van 8 Jaar. Massale huuropzegglng. Te Bussum hebben 30 bewoners van pcr- ceeleu in de Badhuislaan per aangeteokonde brief bericht ontvangen van den eigenaar, dat zy op 1 Juli a.s. hun woniug moeten ontruimd hebben. De huiseigenaren dedlden mede dat deze huuropzegging het gevolg was van ver koop dier perqeelen. Noodweer. Te Pari)8 en omstreken is het Woensdag avond noodweer geweest. Een onweer met geweldigen regenval en hagelslag heeft groote schade aangericht De bui ging vergezeld van een wervelwind, welke talryke daken heeft afgerukt; eenige treinen ondervonden aanzieniyke vertraging, hier en daar was de weg door het water weggespoeld. In de weiden werd veel vee gedood. Gevaarlek speelgoed. Een 14-jarige knaap 4e Hamburg «tal op een parfumeriefabriek, waar liy werkzaam was, een hoeveelheid cyaankali Later toen h|j met eenige kameraden een flesch limo nade kocht, deed hij daar ongemerkt wat van het vergift in, maar dronk zelf niet van de limonade. Alle knapen werden ernstig ziek, één stierf aan deze gevolgen. Bij zijn arres tatie had het gevaarlijke jongmensch nog een hoeveelheid cyaankali in zyn bezit, die vol doende was om duizend menschen te dooden. De Inbraak ln den Dom van Hildesheim. Gelijk wij hebben gemeld, waren uit den domschat van Hildesheim 18 kostbare stuk ken geroofd. Men heeft de dieven, een 27- jarigen slotenmaker uit Hildesheim, die in den Dom diensten verrioht heeft, en een 25- jarigen smid uit Bochum, te pakken gekre gen. Men heeft alle voorewrpen teruggekre gen, maar in treurigen staat .Het Moeder Godsbeeld uit lindenhout gesneden is geheel vernield. Het kleed van bladgoud ls ln stuk ken gesneden, de prachtige ketting vau eded- steenen in kleine stukken gerukt. Een paar monstransen van groote kunstwaarde zijn tot ballen samengekneed. Een bokaal van 1728, die door deskundigen geschat werd op een waarde van ruim 1 millioen mark, is heele- maal vernield. Ook andere kostbare voorwer pen van goud en zilver werden zwaar be schadigd. Alleen het groote gotieke Domzegel heeft men onbeschadigd teruggekregen. Een vernufteling. Een oplichter, die in den loop der Jaren vele menschen heeft bedrogen, en daarby aanzienlijke bedragen in zijn zak stak, is thans te Berlyn gevangen genomen. De man Moritz Katnlut is zyn naam be weerde een machine uitgevonden te hebben, waarmee hij van twee duizend-markhiljet- ten er drie kon maken. Te Berlyn noodigde Kamlüit een inge nieur uit van dit experiment getuige te zijn. Eerst maakte hij een bad van allerlei zuren en chemicaliën, waarin hij een stukje metaal wierp. Er ontwikkelde zich een geweldige rook en het vocht begon te koken. Hij mat met een thermometer herhaaldelijk de warm te van bet 'bad. Daarop bestreek hij twee echte duizend-markbiljetten met deze vloei stof, evenals een stuk geprepareerd papier, dat hQ tusschen de twee biljetten legde. Vervolgens wikkelde hij de biljetten in wit papier, dat hij stevig dichtplakte en wierp dit pakje in een machine, bestaande uit een vierhoekig metalen kistje, van ibinnen met zwart fluweel gevoerd. Hij draaide aan een hefboom en in het kistje snorde onmiddel lijk een vonkenspuwende motor. Nauwkeu rig, met het horloge in de hand, lette Kam- luit op het draaien vah de machine. Plotse ling liet hij de motor stilstaan. Hij nam heit pakje uit het kistje, duwde het onder een houten pers. Veertig minuten later nam hy het uit de pers weg, opende het pakje. En eruit kwamen. drie nog natte duizend- markbiljetten. De ingenieur had zich kunnen overtui gen, dat het kistje leeg was toen Kamlut het pakje erin deponeerde. De proef was dus schitterend gelukt. Maar dit systeem had slechts één nadeel. De echte bankbiljetten konden maar éénmaal gebruikt worden voor dit procédé. En daarom verzocht bij den ingenieur hem 200 duizend-markbiljeüten te leveren. Winst samen deelen. Do ingenieur gaf er de voorkeur aan de politie te waarschuwen, die den heer Kamlut al kende van 1914 af. Toen paste hij dit procédé reeds toe, had vele menschen overgehaald hem duizend-markbiljetten te leveren. Deze goedgeloovigen kregen ech ter van do winst nooit iets te zien en ook nooit meer iets van de eohte biljetten, die zy verstrekt hadden. De gedupeerden durfden echter de politie niet in den arm te nemen, bang dat zij zelf er in zouden vliegen. En daarom gelukte' het den hoer Kamlut uit te voeten te komen. ©e politie onderzocht nu het vernuftige electrische kastje nauwkeuriger dan de in genieur had gedaan. En vond er in eene ge prepareerd pakje met drie natte, eohte bil jetten. Zoodra Kamlut de motor liet draaien viel dit pakje op den bodem van het kastje. En het pakje met de twee biljetten en het blanco papiertje daartusschen verdween in een dubbelen bodem I TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag 28 MeL De motie-Feenstra betreffende afschaf fing van de opcenten op den suikeraccijns wordt verworpen met 44 tegen 80 stemmen. Bepaald wordt, dat de interpellatie-Scha per over Invoering van den 8 urendag, Dins-, dag zal worden gehouden. De behandeling van de Lager Onderwijs wet wordt voortgezet. Het amendement-Visser van Uzendoora, tot vrijstelling van examen in verplichte vakken en handarbeid voor hulpoiiderwyze- ressen en onderwijzeressen, wordt aangeno men met 89 tegen 37 stemmen. Het amendement-Ossendorp, om van leeraren aan kweekscholen het bezit van middelbare akte b. te eisohen, wordt aan genomen met 44 tegen 84 stemmen. Het amendement van verschillende afge vaardigden, om voor do toelating tot kweek scholen te eischen eindexamen H. B. 8. met 5-jarigen cursus, lyceum of gymnasiu, wordt verworpen met 65 tegen 22 stemmen. Het amendement-Ossendorp, om de toe lage voor adflpirant-onderwyzera te verhoo- gen tot 1ÖÜ0 wordt Terworpen met 50 tegen 26 'stemmen eh het amendement-Ossendorp betreffende oprichting van rijksleerscholen bij de kweekschollen, met 46 tegen 66 sL Het amendament-Otto, om voor loeraren aan opleidingsscholen dezelfde bevoegdhe den te oischeu als voor leeraren aan kweek scholen, wordt ingetrokken. Het ameude- ment-Snoeck Henkemans, om aan opleiding-

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 3