Herman Nypels, NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 gld. De nieuwste modellen. De mooiste sorteering. Helder. No. 5253 DONDERDAG 3 JUNI 1920 48e JAARGANG ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING Ve'schijnt Dinslag-, D'-nderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERC. DE BOER Jr.. HELDER huteau: Koningsiraai 29 - l> tere. Telefoon 50 heeft" aelijk van de Bourbon's na Napoleons COURANT Heldersche Ct per 3 umd. f I 40. franco per post f 1.60. Bunenland f 240 Zondagsblad 0.57 0 65 os Modeblad 0.95, \°05: 130 Losse nummers der CÜurant 4 ct. Post-Glrorekening No. 16066. ADVERTENTIE N. 20 ct. p. regel (gal)ard). Ingez. mededeelingen (kolombr. als redact, tekst) 60 ct Kleine advert (gevr., te koop. te huur) v. 1 tot 4 regels 50 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br onder nr. 10 ct. p advert. extra). Bew.-exempl. 31 ct. Adv op bep. aangew pl. worden 25 hooger berekend. DE WEEK. 1 J u n i. De profetie, dat wij dit jaar een „echt- ouderwetschen" zomer zullen krijgen, zoo een, waarvan gezegd werd, dat de musschen van de hitte gaapten, terwijl zeer-bejaarde menschen zich zaten te koesteren, zeer ge- noegeljjk, in het stovende zonnetje: als de temperatuur blijft gelijk eind-Meimaand die te genieten gaf, dan wordt zij ten volle ver vuld. In vele jaren heeft men niet zulk een overdrukke Pinkster-viering beleefd als in 1920 en evenmin eene, dusdanig begunstigd door schier-ononderbroten zonneglans. De S.D.AJP.'ers hebben er op hiun Congres, dat „in het teeken der socialisatie" stond, van genoten. Men heeft Mr. Troelstra weer in zijn volle kracht kunnen aanschouwen, de partij- genooten in geestdrift brengend door zijn zeker machtige oratorische gaven. Dat er in de sociaal-democratische gel wieren zelfs diep gaand verschil van inzicht bestaat ten aan zien van verschillende vraagstukken, was geen geheim en is nu weer gebleken. Maar de eenheid in de partij is ook thans niet ver- breken, en de Invloed van den begaafden lei der is neg gansch onverzwakt. Dat staat vast en er zullen zeker heel-buitengewone dingen, gebeurtenissen noodig zijn, om daarin ver andering te brengen. Op het Haarleansch Congres heeft mr. Troelstra in gloeiende taal zijn afkeer ontboezemd tegen het ontwerp tot bestrijding van revolutionaire woelingen en aanslagen. Eindverslag over dat wetsvoorstel is reeds uitgebracht en wij staan aan den vooravond der openbare behandeling ervan in de Tweede Kamer. Plannen zijn ontworpen tot het afkondigen van een 24 uren-staking op den dag, dat ons Lagerhuis het ontwerp op 't tapijt brengt, en men heeft zich voor te bereiden op extra-héftige tooneelen, die dan in het Parlement zullen worden afgespeeld. De kans, dat de Voorzitter bij die gelegenheid genoodzaakt zal zijn voor 't eerst gebruik te maken van de macht, hem bij de jongste wij zigingen van het Reglement van Orde toege kend tot handhaving van den tucht, lijkt zeer groot. Het plan schijnt te wezen, dit wetsvoorstel met grooten spoed af te doen. Zich hierbij houdende dan aan den wijzen regel, om min-prettige dingen zoo snel moge lijk aan te vatten Daarentegen verluidt, dat er van de nieuwe Zondagswet voorlooplg niets komt; wellicht aal dit legislatief product „ter Griffie van de eeuwigheid" worden gedeponeerd of, zoo dit niet geschiedt, eene algeheele gedaante-ver- wiseling ondergaan. Onder de geestverwan ten van het Kabinet heeft dit wetsvoorstel over 't algemeen al heel weinig sympathie gevonden, en indien het gevoegd wordt bij de hooge en dikke stapels ontwerpen, die 't nooit tot het Staatsblad brachten, zal dit vermoede lijk slechts door een betrekkelijk kleine groep der bevolking diep worden betreurd. De afge'lOopen week gaf onze eerste sena- trice, mevr. PothuisSmit, de gelegenheid haar senatoriale „maiden-speech" te houden. Bestrijdend op duidelijke en zeer bezadigde wijze het ontwerp tot afbouw van de krui sers „Java" en „Sumatra", door de Eerste Kamer met groote meerderheid goedgekeurd, zoodat die afbouw nu verzekerd is. Minister Pop verklaarde bij deze gelegenheid, dat hij een der warmste vrienden van ontwapening is. Edoch, Nederland kan in dezen de kat de bel niet aanbinden zonder het kind van de rekening te worden. Dat is onbetwistbaar juist, maar geldt niet slechts voor Patria en doet vreezen, dat 't nog wel een poosje duren zal, voor-en-fileer de idealen der pacifisten zullen zijn verwezenlijfctlj De Commissie ter voorbereiding van het Internationaal Gerechtshof komen nu wed- haast in het Vredespaleis bijeen voor hunne deliberatiën, die vermoedelijk gennmen tijd ln beslag zullen nemen. De „Schoone Slaap ster in het Bosch", zooals men het Oarnegie- paleia ook wel noemt, zal dus eindelijk ont waken. Om straks weer in lange sluimering te verzinken?Niemand weet antwoord te geven op deze vraag. De hoop, dat Den Haag „wereld-hoofdstad", zetel van den Volken bond, zou worden, moest worden prijsgege ven. Ook Genève schijnt zich te vroeg ver blijd te hebben. Mogen degenen, die zach van den Volkenbond e. a. goede en groote dingen verwachten, niet achteraf ontnuchterd wor den door de droeve waarheid en werkelijk heid dat de wereld, ondanks de rampen van 1914^—'18, „niets gedeerd en niets vergeten val werd gezegd. Hopen en vertrouwen we ^^mhMela duurt de spanning tusschen Den Haag en Brussel voort. De »W ïclinger kwestie" heeft ertoe geleid, de bekrachtiging van de overeenkomst tot wijziging van du traktaten, in 1839 gesloten, op de langebaan te schuiven. De Belgische nnnmter Hyrnans heeft zijn hart weer eens over de „onrechtmatige aansprak snoode Hollanders. Beweerd wordt, dat.Ne; derland tenslotte in de Wielinger zal toegeven, van andere zijde vfpete dat het Haagsche Plein on^kbaar op snj stuk zal staan, met groote 8ela^ stendiging van de in 1839 ontstane b aanziend. Wat niet wegneemt, dat de verhou ding tusschen Noord en Zuid al-koeler v 9it blijkt ook uit „kleine gevallen zooals ht gevankelijk naar Crefeld voeren en daar on dank» alle vertoogen, vain Nederlandscne 2tlde gedaan, daar vasthouden van een paai priihemmers, die bij ongeluk op een fiets tocht over de Duitsche grens raakten en daar, ^tuuriij'k zonder pas, in handen der Beigi- "dhe bezetting vielen! Ons Lagerhuis heeft den tocht door de *rhkelen van d<* nieuwe Schoolwet voortgezet en begint thans aardig op te schieten. Ver makelijk was, dat president Fock op de agenda voor de zitting van Woensdag j.1. (rinkster-drie was ouder gewoonte vrije dag) bad laten zetten: avondvergadering, in dien althans de L. O.-wet niet des middags is algedaan. De lex-De Visser telt 208 artikelen en op 26 Mei j.L was men gekomen tothet 132ste artikell Van zulke oolijke grapjes houdt mr. Fock. In dit geval gaf hij een „kleinen wenk" om wat spoed te betrachten. En de Kamer is voor die gemoedelijk-schert- sende manier wel ontvankelijk. Donderdag behandelde men op het Haag sche Binnenhof I r afwisseling een lange reeks ontwerpen. Werd geboren de zooveelste interpolatie ditmaal van den heer Schaper over de invoering van den achturen-dag. De Regeering heeft zich, bij monde van minister Aalberse, al officieus uitgelaten, dat met den grootsten spoed aan de voorbereiding wordt gewerkt, zoodat in elk geval tegen het eind des jaars de wet in werking zal kunnen zijn. Waarom deze zaak niet langs Bchrifteüjken weg kon worden behandeld, is niet zeer dui delijk. Maar wij leven nu eenmaal in periode van vurige bewondering voor al wat naar motie en interpellatie lijkt, weten wij allen. In die zitting van 27 Mei werd ook goed gekeurd een ontwerp tot het voegen der ge meenten Hof-van-Delft en Vrijenban bij Delft; minister Ruys verduidelijkte, hoe het annexeeren van kleine gemeenten door groote nu eenmaal onvermijdelijk is. Kort geleden is ingediend het wetsvoorstel om verschillende aangrenzende gemeenten (Slo ten, Watergraafsmeer, etc.) bij Amsterdam te voegen. Voor de bewoners der kleine ge meenten is 't niet prettig, maar niet te ont kennen valt, dat zij met het genieten der lus ten, verknocht aan de nabijheid der groot stad, ook de lasten dienen te dragen 1 Voor den fiscus is thans elk dubbeltje er eenIn de hoofdstad hebben nu zelfs de dienstmeisjes haar belasting-biljet thuis-ge- kregen. De keukenprinses van onzen tijd is een geheel andere figuur dan wijlen Aaltje de zuinige keukenmeid uit de dagen onzer grootmoeders!Ook bier geldt het spreek woord van de lusten en de lasten. Ingezonden mededeeling. De Overheid staat machteloos tegenover het peperduur-houden der prijzen voor aller lei en de eisdh tot loonsverhooging is niet van de lucht. De Nederlandsche spoorwegen heb ben de vraag om verhooging van den duurte- toeslag met een pertinente weigering beant woord en reeds is een Congres van spoor wegpersoneel in wording. Voor de maat schappijen is 't een lastig parket, daar het nog meer opvoeren der tarieven van perso nen-vervoer averechtsch effect zou kunnen hebben. Reeds nu zullen de zeer-gepeperde tarieven hun invloed op de zomer-uitstapjes stellig doen blijken. Dat de goedkoope bil jetten voor uitstapjes van schoolkinderen e. d. weer verkrijgbaar zullen zijn, is iets ver- b Lijdends. Wat men niet zonder reden de „papier- catastropbe" noemt, is voor de dagbladpers inderdaad een hoogst ernstig verschijnsel. Geconstateerd is, dat de voor het benoodigde papier nu te storten bedrag soms het dubbele beloopt van den netto-verkoopprijs!8tjj ging van abonnements- en advertentie-tarie ven, naast beperking van papierverbruik is onvermijdelijk. En dan nog zal de strijd voor menige kleinere onderneming onhoudbaar worden. De voor velen zware, harde „struggle" blijft de misdadigheid van allerlei soort be vorderen. Momenteel worden wij weer ver heugd door het in omloop zijn van valsche „gele lapjes", bankjes van vijf-en-twintig, en ook op het gebied van de valsche munterij kan men aanschouwen, welke vorderingen de „moderne techniek" in dien loop der .tijden heeft gemaakt Deize periode des jaars brengt steeds de eerste groote Congressen. Het oude „Nut" hield, ditmaal in de Hofstad, zijne jaarlijk- sche samenkomst, en Nieuwenhuis' stichting blijkt nog altijd 'krachtige vitaliteit te hebben, rekening houdend met wat de wisselende eischen des fijds vorderen. Het „Tooneelverbond" vierde te Haarlem zijn gouden jubileum. Of dit lichaam eene levenskracht bezit, te vergelijken met die van het „Nut", valt te betwijfelen. Met vreugde kon op dit festijn worden geconsta teerd, dat in Plankenlamd thans de rust ge heel is teruggekeerd. Dr. Royaards zal den directeur der „Arnh. Orkest-vereeniging", den heer Heuckeroth, als muzikaal-leider aan de „Koninklijke" verbinden, met volledig orkest. Voor de „Koninklijke" schijnt dus aëra van nieuw leven aan te breken onder werkedijk-artistieke en stevige leiding. 1 Juni is de dag, waarop Eduard Verkade, in „Ham let", afscheid neemt Bij die gelegenheid ge huldigd door een comité, waarin naast minis ter De Visser, onze „eerste mannen" zitting hebben. Na al de lotswisseling van „to be or not to be", door den heer Verkade ondervon den, is dit „bpj-eindend slot" voor hem zeker eene voldoening. Bezuiniging moet nu voor allen de leuze zijn. Minister De Vries heeft thans het advies der verschillende secretarissen-generaal in geroepen voor een zuinigheidsvoorstel, dat Vadertje Staat zal gaan toepassen. Zich het geweten sussend met *t woord, dat de bteat geen weduwvrouw is, heeft men sinds jaar en dag de gemeenschap duchtig lateri ,,bloe- den". Nu is 't tijd, om de beruchte „strijkstok eens'scherp te gaan controleeren. 7 al Mr. De Vries als minister de bezuinl- cines-maatregelen hebben door te voeren? Met zekerheid is er natuurlijk mets van te 7 eggen. Maar velen, ook onder hen, die „het SI, -o-pten". achten dit in hooge mate kunnen weten achten onwaarschijnlijk. Mr. ANTONIO. BUITENLAND. Een Pauselijke Encycliek. De Paus heeft tot het episcopaat van de heele wereld een encycüek gericht over de christelijke verzoening ©n den vrede, waar- In hij zegt, dat al ls éo oorlog gedaan, de vonken van de oude «Taakzucht nog zijn blijven smeulen. De Paus herinnert aan zijn pogingen tijdens den oorlog om een recht vaardigen, eervollen en blijvenden vrede te verkrijgen en om de ongelukkige oorlogs slachtoffers te helpen en spoort dan alle kinderen van de kerk, alle mensohen ter wereld aan om de oude veeten te vergeten en te laten plaats maken voor wederzijdsche liefde en eendracht. De encycliek vervolgt: Laat ons, wat wij tot elk in het algemeen guzegd hebben, her halen tot de volken, welke aan den grooten oorlog hebben deelgenomen. Opdat alle oorzaak van oneenigheid worde weggeno men en aan de eischen der rechtvaardigheid van nature worde voldaan dienen zij de vriendschappelijke betrekkingen te herstel len. Nu de oorlog gedaan is, is een bewe ging voor den algemeenen volkenbond aan gewezen. De Heilige Stoel heeft tijdens den oorlog nimmer opgehouden een geest van verzoening en broederlijke vergevingsge zindheid te prediken. De thans uitgeroepen beginselen worden door de kerk in nog hoo- geren graad beleden. Laat ons de gevaren uiteenzetten, welke de wereld bedreigen, als de volken voortgaan te leven in een blij venden staat van vijandschap. De Paus voegt hieraan toe: Ik vergeef van ganscher harte alle vijanden van de Katholieke kerk. Laat ons geen enkele ge legenheid voorbij laten gaan om hun zoo veel goed te doen als wij maar kunnen. Christenen, welke dien naam waardig wil len zijn, moeten evenzoo handelen tegen over hen, die hun in den oorlog leed ge daan hebben. De Paus spoort de Katholieke bladen aan af te zien van alle buitensporigheden, van alle scherpte van taal, die in strijd is met de wet van het christendom en die de wonden, welke nog niet geheeld zijn, weer zou kun nen openrijten. Daar tot handhaving en verzekering der eendracht onder de beschaafde volken we- derkeerige bezoeken van staats- en regee- ringshoofden tot de verbroedering der volken bijdragen, hebben wij er geen be zwaar tegen de voorwaarden te verzachten, door onze voorgangers gesteld, om een reis naar Rome in officieele hoedanigheid van katholieke vorsten te beletten, doch terzelf der tijd verklaren wij, dat deze houding niet moet worden uitgelegd, als een stilzwijgend afstand doen van onze heilige rechten en alsof de Heilige Stoel berust in den abnor- malen toestand, waarin hij zich thans be vindt. De paus herhaalt zijn protest tegen de positie, waarin men den Heiligen Soeifcl gebracht heeft en zegt dan: Het ware te wenschen, dat alle staten zich vereenigden in één enkel genootschap of gezin van vol ken, hetzij om de eigen onafhankelijkheid te waarborgen hetzij om de maatschappelij ke orde te verdedigen. Ten slotte herinnert de Paus aan de nood zakelijkheid voor de volken om hun tnili- taire uitgaven te verminderen ten einde nieuwe oorlogen te vermijden. Is eenmaal de Volkenbond gegrondvest op de christe lijke wet, dan zal de kerk zeker niet haar krachtige medewerking weigeren, want in den algemeenen bond der volken zal de kerk een buitengewoon sterke factor zijn om de broederschap onder de menschen te bevorderen. De Paus besluit met een herhaalde aan maning om den wederzijdschen naijver te vergeten en doet een beroep op alle men schen en alle volken om hun gedachten en hun hart aan de katholieke kerk te wijden en door de kerk ean Christus, den verlos- ser van het memschelijk geslacht Daarna geeft de paus zijn zegen. De encycliek ls gedagteekend 28 MeL SPANJE. De toestand te Bareelona. Uit een oficieele statistiek te Bareelona gepubliceerd, blijkt, dat in de industrieel© hoofdstad van Spanje sinds einde Dec. in het geheel 90 moordaanslagen zijn gepleegd, met het gevolg, dat 11 personen werden gedood, 38 gewond. Gedurende dezelfde periode wer den 38 bommen geworpen, waarvan er 28 ontploften. Terechtstellingen. Parijs, 1 Juni De „Tempel verneemt uit Madrid: Het kabinet Dato gaat hardhandig te werk. Maandag werden in de gevange nis van Monjuich bij Bareelona vier men sohen terecht gesteld, die twee agenten hadden gedood. De beul van Bareelona wei gerde hen terecht te «tellen om redenen, die de censuur niet doorlaai Vermoedelijk bedreigden kameraden van de veroordeel den hem met den dood. De beul van Bur gos werd toen uitgenoodigd hem te vervan gen, maar op het laatste oogenblik besloot <ie militaire overheid om de schuldigen te laten fusileeren. Dit geschiedde precies op de plek, waar Ferrer werd doodgeschoten. Deze viervoudige executie verwekte in de stad opschudding. Bij het hooren der scho ten knielden de vrouwen in gebed, terwijl de mannen het hoofd ontblooten. DUITSCHLAND. Geen visa voor een verblijf in Duitsche badplaatsen. De rijksrageering heeft aan de consulaire en diplomatieke ambtenaren in het rijk op gedragen, zoo mogelijk geen visa voor bui tenlanders, uitsluitend of hoofdzakelijk voor een verblijf in de Duitsche badplaatsen enz. te geven. De badplaatsen aan den Rijn, die veel door Nederlanders bezocht worden, en de besturen van andere badplaatsen zijn voor nemens bij de rijksregeering krachtige stap pen te doen om te trachten deze verordening weer opgeheven te krijgen, daar zij van deze bepaling, die in de practijk reeds in verschil lende gevallen ls toegepast, groote econo mische schade verwachten. Beweging onder de landarbeiders. Volgens berichten van verschillende zij den, die bij de „Deutsche Allgemeine Zei- tung" zijn ingekomen en die het blad be trouwbaar acht, heeft de beweging onder de landarbeiders, die zich tegen de eige naars van landgoederen richt, voor een deel zeer dreigende vormen aangenomen. In benden vereenigd doen de arbeiders niet zelden aanvallen op de eigenaars, met name in Mecklenburg en in Pommeren. De eigenaars der landgoederen zijn hier en daar gedwongen hun gezinnen in veiligheid te brengen. Het toenemen van dergelijke overvallen is voornamelijk ook in econo misch opzicht zeer bedenkelijk, daar de oogstvooruitzidhten in die gebieden inder daad schitterend zijn, doch in gevaar wor den gebracht als geen hulp wordt geboden. Weer bruine troepen. Naar aanleiding van het officieele Fr ari sche bericht omtrent het vertrek der Senegal negers uit het Rijnland, schrijft de „Frankf. Ztg", dat ze door bruine, d.w.z. Algerijnsche en Marofckaansohe troepen vervangen zullen worden. Dat ls den duivel met Beëlzebub uit drijven, want de Noord-Afrikanen staan wel iswaar op een iets hoogetren trap van ontwik keling dam de negers, maar wat in de Fran- sehe regimenten dient, is geenszins de bloem der bruine bevolking. Het Rijnland komt dus van den regen in den drup. FRANKRIJK. Schadevergoeding voor onderhoud van Belgische vluchtelingen. De Fransche regeering heeft, gelijk wij eenlgen tijd geleden meedeelden, bij de Bel gische een rekening van 400 millioen francs ingediend wegens de kosten gedurende den wereldoorlog door haar gemaakt voor de Belgische vluchtelingen. De Belgische re geering schijnt met deze nota van „la grande nation soeur" ©enigszins in de maag te zitten en de zaak tot nu toe geheim te hou den. En, zoo schrijft „de Schelde", dan zijn hier nog menschen te vinden die Nederland aanvallen, het land dat 60 millioen gulden, d.i. thans 800 millioen francs voor de Bel gische vluchtelingen uitgaf en weigerde een oent terug te ontvangen. Na de staking. Te Périgueux hebben zich tijdens den oorlog vele „cheminots" gevestigd, die daar werkzaam werden gesteld in de werkplaatsen van de Orleansspoorwegmaatschappij. Onder den invloed van deze, veelal aoo. kiezers, heeft de gemeenteraad een sterk linksch karakter gekregen. Nu de maatschappij tengevolge van de sta king de werkplaatsen, naar bekend is, heeft gesloten, hebben de „kameraden" van die ateliers aan den directeur van de spoorweg maatschappij, den minister-president, meege deeld, dat „een arbeidersooöperatie voor de productie zich te Perigueux heeft gevormd, met het doel de werkplaatsen aan te koopen en zelf te exploiteeren. Wat stakingen kosten. Dezer dagen heeft de minister van open bare werken in een interview verklaard, dat de vermindering van het verkeer op het staatanet tusschen 1—24 Mei een verminde ring van inkomsten ten gevolge heeft gehad van 22 millioen frs. Maar hij heeft bij geen benadering zelfs het bedrag kunnen vast stellen der verliezen tengevolge van bederf enz, der goederen, die niet konden wonden vervoerd en waarvoor de afzenders schade loos moeten worden gesteld. Over de verliezen tengevolge van de sta king in de mijnen heeft men echter ©enigs zins nauwkeurige cijfers. De stakende mijn werkers ten getale van ongeveer 120.000 ver liezen minstens 40 millioen frs. aan loonen. De schade, geleden door het land zelf, kan op de volgende wijze nagegaan worden: de delving van kolen is verminderd met 782.000 ton, welke vermindering moet worden goed gemaakt door invoer uit Engeland of Ame rika, waartoe ongeveer een 280 millioen frs. naar het buitenland moet worden gezonden; daarbij komt dan nog het bedrag der winst derving van de betrokken maatschappijen, de enorme schade, toegebracht aan de talloos» industrieën, die afhangen van den kolenaan- voer en die zich verplicht hebben gezien hun productie in te krimpen, enz., enz. Deze cijfers zijn echter voldoende om al thans «enigszins een denkbeeld te geven van hetgeen de fantasieën van de revolutionaire politici bosten, welke sprekende cijfers onge twijfeld er toe zullen bijdragen de stakingen steeds meer impopulair te maken in een land, waar langzamerhand bij een ieder de over tuiging doordringt, dat men practisch niet meer behoeft te rekenen op den steun, althans den financieelen, van de bondgenooten, wil men zich althans niet geheel en al tot hun vazal maken. („HM."). RUSLAND. In een draadloos telegram uit Moskou, doe* generaal Broessilof, als „opperbevelhebber van de Sovjet-legers", een beroep op alle Rus sische oud-officieren, om Rusland in den strijd tegen Polen te helpen. Arbeidsdwang. De raad van volkscommissarissen heeft een besluit uitgevaardigd, waarin alle tech nici (ingenieurs, monteurs. landbouwkundi gen, enz.), die zich nog niet aan het centraal bureau hebben laten Inschrijven voor ver plichten arbeid, dat binnen 14 dagen hebben te doen. Zij, die er geen gevolg aan geven, zulten als „misdadige deserteurs" worden vervolgd. VEREENIGDE STATEN. Hei grootste slagschip. Op weg naar de algemeene ontwapening heeft het Amerfkaansche departement van marine besloten een nieuw oorlogsschip op 3tapel te zetten, dat het grootste slagschip ter wereld zal moeten worden. Het departe ment is voornemens de kiel te laten leggen voor de berington", die grooter nog moet worden dan de Britsche dreadnought „Hood". Volgens de plannen zou de „Lexingtoo" een snelheid krijgen van 86 knoopen. De waterverplaatsin? van de „Lexington" zal ztjn 48.200 ton („Hood" 41.200 ton), de lengte 874 voet (860 voet), het vermogen 180.000 p.k. (144.000 p.k.). KORTE BERICHTEN. Het lid van den Raad van Vlaanderen Raphael Verhuist la bij verstek ter dood ver oordeeld. Door wolkbreuken en overstroom ing rijn te Maagdenburg en omgeving 60 huizen grootendeels Ingestort en vernield. Het ls gebleken, dat de rechtsche partijen ln Duitsohland wel degelijk bij de Kapp- Putsch betrokken zijn geweest UIT DE PERS. Onder het hoofd „Een fout" schrijft de hoefijzer-correspondent van het „HbL": Nadat de Regeering ln den laatsten tijd een min helderen poiitieken blik heeft gehad bjj bet indienen van sommige wetsontwerpen, heeft thans de meerderheid der Tweede Ka mer, onzes inziens, zich ook ©enigszins bene veld getoond door het aannemen van het voorstel-Van Basse van Usselt. WQ hebben er reeds op gewezen, dat het voorstellen vsn strafwetverscherpingen een wapen is, dat men slechts bij strikte onvermijdelijkiheld uit de scheede moet halen, daar het tweesnijdend is en dengene, die het hanteert, ja zelfs, die het maar opheft, steeds in politikken zin be dreigt In elk geval echter moet men, als ge bruik van dit wapen volstrekt noodig wordt geacht soo min mogelijk het bezigen als ge- lagenheidswapen. En nu heeft het aannemen van het voorst il- Van Saase tot spoedbdhandeJdng der Anti- R-evolutiewet (gelijk ook dat van den Voor zitter zou hebben gedaan) stellig op deze be handeling de heer Merchant heeft dat terecht opgemerkt den stempel gedrukt van een gelegenheddsmaatregeL Men had het ontwerp, én de Regeering geen slechteren dienst kunnen bewijzen. Wij begrijpen ook niet, waarom de rechterzijde deze haastige behandeling doorgedreven heeft De Regeering kan over gegevens be schikken, die haar een spoedige beihandeling wenschelijk doen oordeelen, maar wenscht de Regeering ruik een behandeling? Immers neen: In de Memorie van Antwoord verklaar de zij slechts, op een aandrang tot spoed van uit de afdeelingen, daartoe „bereid". En het spoedinitiatief is zoo weinig van haar uitgegaan, dat zij uitdrukkelijk aan het ontwerp eiken gelegenheidsaard heeft ont zegd en er een min of meer academisch, alge meen-juridisch karakter aan heeft gegeven. Nochtans wordt louter op aandrang van een aantal Kamerleden, die natuurlijk niet over meer gegevens beschikken dan de Regeering heeft, de spoed behandeling doorgedreven en het ontwerp dus tot gelegenheddswet gestem peld. - Een slechte politieke dienst jegens de Re geering. Waarlijk, Regeering en Kamermeerderheid zijn ln den laatsten tijd niet gelukkig. Want de eene fout volgt op de andere.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1