vermogensbelasting of in de inkomstenbe lasting naar een inkomen van 1200 gld. of meer, alsnog in 'het genot der kostelooze ouderdomsrente -worden gesteld, zoodra zij kunnen aantoonen, dat zij niet meer aan de boven aangegeven -welstandseischen vol doen. Het is echter te verwachten, dat ve len geen kennis dragen van het boven staande en daardoor een aanvraag om rente souden Indienen, De postale salaris-actie. Het Comité van Zeven (vertegenwoordigen de 20.000 P. P. T. ambtenaren) heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin een hetere salariëering voor Tiet P. T. T.-per- •oneel wordt bepleit. De maximum-bezoldiging voor een besteller moet naar de meening der vereeniging ten minste f2000 bedragen, terwijl de tractemen- ten der overige categorieën naar deze basis belangrijk dienen te worden verhoogd. Overi gens sluiten zij zich aan bij den wensch, dat de aftrek van 7 a/n voor pensioen en de stand plaatsaftrek zullen vervallen. De expeditie naar Spitsbergen. Met de „Mon/t Cenis", van Van der Eb Dresselbuys' Scheepv. Mij., is Zaterdagmid dag te haifvier uit de Rotterdamsche Sohle- haven' de expeditie naar Spitsbergen ver trokken. Het was op de kade de laatste paar uurtjes voor het schip klaar was om te va ren dezelfde misschien nog wat koorts achtiger drukte die het vertrek van elk schip, dat op de lange reis gaat, kenmerkt. Timmerlui waren nog bezig de laatste hand te leggen aan een paar dekhuisjes, waar van de bestemming ons een geheim geble ven is, de laadboom deed nog dienst om wat er aan instrumenten nog op den wal stond, aan wat er aan bagage op 't uiterste oogen blik nog de poort werd ingesleept, in de ruimen te „stouwen". En over de valreep was het een va-et-vient van dames en hee- ren, vriendinnen en vrienden onzer navol gers van Heemskerck en Willem Barendsz, van bootwerkers, die nog een kistje voor den dokter, een pakje voor een lid der equi page aan boord brachten, van in nieuwe uniformen gestoken leden der bemanning, die op den kant nog even een handdruk gingen geven 'aan wachtende vaders en moeders, een kus aan vrouw of verloofde. De DuitSvLa mijnwerkers er schijnt maar een enkele Limburger onder de tot de expeditie behoorende arbeiders te zijn - wien de ontberingen, die ze de laatste jaren in hun vaderland leden, op het gelaat ge schreven stonden, hadden zich op het voor dek een plaats gezocht en éóp van hen greep reeds naar de harmonica, die straks bun afscheidszang begeleiden zou. Toen drieanaal geblazen was, hieven de mijnwerkers een driewerf herhaald „Gltlck auf" aan, gevolgd door een Bergmannalied. De Hollanders, die op zoo'n plechtig oogenblik zich altijd minder weten te uiten, volstonden met een wat slap hoera en ge- wuif van petten en handdoeken. Zooals men weet staat de expeditie onder leiding van den heer ir. H. H. Dresselbuys, directeur der N.V. v. d. Eb Dresselbuys' Scheepvaartmaatschappij, die met de „Mont Ceiiis" naar Spitsbergen gaat om het ter rein aan de Usfjord de Groote Inwijk to verkennen. Het schip, dat een volledige uitrusting voor de expeditie, met stoombarkassen, dienstbooten, ijzeren lichters, aan boord heeft, en natuurlijk over draadlooze Instal latie beschikt, gaat van Rotterdam naar Christiania, waar het barakken en woningen inneemt voor de overwintering van een deel der expeditie. Eén dame gaat mede de kou trotseeren: mevrouw Abendanon, echtgenoote van den leider der geologische afdeeling; twee Rot terdammers de hoeren Koch en ir. J. Unger vergezellen de expeditie als gasten. De „Mont Oenia" keert met een lading kolen terug, in Augustus vaart ze dan weer uit om dat deel der expeditie, dat niet over wintert, af te gaan halen. Texelsche schapen naar de tentoonstelling te Rtyssel. |In. de Vrijdag te Alkmaar gehouden brflten- gewone vergadering van de Vereeniging tot verbetering van de Schapenfokkerij in Noord- Holland kwam in behandeling het voorstel om een collectie Texelsehe schapen naar de ten toonstelling te Ryssel te zenden. De voorzitter, de heer H. W. Kuhn, deelde mede, dat de tentoonstelling, die eerst bepaald was in de maand Juli, nitgesteld ia tot de eerste week van September. Besloten werd 12 ooien in te zenden van meer dan J Jaar en 4 rammen van IJ jaar of ouder (alle Texehch ras). De kosten van vervoer van deze dieren naar Ryssel zullen worden betaald door het Ned.—Fransche eomlté der tentoonstelling, dat ook de kosten van den geleider voor zijn rekening neemt. De kosten van hem, die de vereeniging zal vertegenwoordigen, komen ten laste van de vereeniging. Er .zullen goede fokdieren worden gezon den, nu juist geen beslist eerste klasse, opdat later, als contact is verkregen met Fransche koopers, steeds dieren kunnen worden gele verd, die niet minder zijn dan de geëxposeerde. De nadruk werd er op gelegd, dat met de schapen ook wol zal worden gezonden, iets wat van groot belang kan worden, nu de laken-industrie in Noord-Frankrijk weer herleeft Met die wolzending zal evenzoo worden gehandeld als met vee, prima kwali teit, die steeds te leveren zal zyn. De schapen zuilen worden gekocht uit bij de vereeniging'ingeschreven dieren en zullen in Ryssel weer worden verkocht. De veree niging zal dus de risico dragen van het ver schil tusschen deze prijzen. Als leden van een commissie, die de zaak verder zal regelen, werden benoemd de heeren C. Keyser Sz. te Texel, E. Dz. Govers te Alkmaar en J. Sijp Jr. en H. W. Kuhn. Intocht van Duitschers. Uit Venlo schrijft men aan het „N. v. d. D.": Onze stad mag zich, even als in de oorlogs jaren, weer verheugen in overvloedig bezoek van Duitschers. Deze trekken dagelijks bij honderden de stad binnen om inkoopen te doen. 't Is alsof er geen vreemdelingen-con- tróle bestaat; van die honderden heeft althans slechts een beel klein percentage behoorlijke papieren. De grens lijkt één groote doorlaat post, zonder toezichtlangs veldwegen en door bosschen bereiken onze overburen de stad om, na flinke hoeveelheden kaas, boter, brood, etc. ingekocht te hebben, langs dezelfde route terug te keeren, tenzy... de politie of douane hen opgepikt en eenige uren later de grens overzet in troepen van honderden. En dit ge beurt eiken dag een paar maalDe uitwerking is nihil; soms zijn de uitgezetten nog eerder in de stad terug, dan de uitzettersIn Den Haag sohynt men geen flauw idee te hebben van de belaoheiyk geringe uitwerking onzer diverse wetteneen kykje langs de grens hier, zou missohien niet kwaad zyn voor de leer zaamheid der betrokken autoriteiten. De lagere ambtenaren beseffen dan ook maar al te goed, dat hun werk geen resultaat heeftzy hebben geen satisfactie van hun arbeid. Intusschen maken de winkeliers reuzewinsten en kost de zeer twyfelachtige grensbewaking sohatten gelds. Mej.H. 'J. Winter, alhier, is te Arn hem geslaagd bij het examen voor de nut tige handwerken. Concert In het Plantsoen. Donderdagavond te 8 uur geeft het Staf muziekkorps der Marine een concert in het Plantsoen. Zaïre. Nietwaar, als je als gevangen christen meisje door een sultan van Jerusalem, goed aardig vorst, die niet tegen vrouwentranen kan, maar, als ze hem kwaad maken, net een bloedhond, ten huwelijk wordt.gevraagd (laten we het maar euphemistisch zeggen), dan ls het alleszins verklaarbaar, dat je tegen een sentimenteel Fransóh edelman, die Je zijn eeuwige trouw zweert, zegt dat-ie niet zoo moet leuteren. Het getuigt van een opreohtheid en openhartigheid van karak ter, zooals men in den tegenwoordigen tijd helaas niet te veel meer ziet. Als die afge wezen mirvrmflr dan later tot de ontdekking kamt, dat Zaïre eigenlijk zyn zuster is, is het mede zeer begrijpelijk, dat zyn gevoe lens worden omgezet in die van broederlief de. En voor het romantisch gevoel van den toehoorder kan het niet dan voldoening ge ven als de arme Zaïre, in een driftbui door gezegden sultan, d. n. t. vr. k., m. a. z. h. k. m. n. e. bloedhond is, doodgestoken, noch tans tengevolge van het toedienen van een „glaasje water" o Wijnkoopi weder nieuw leven krijgt. Nietwaar, zoo iets woont men niet alle da gen bij. En tusschen begin en feesteiyk einde, welk een eeuw van geschiedenis ligt er in beslotenl Vooreerst: de feestelijke zaaL Het eleotrisch licht brandde in al de glorie van de Tlvoli-ruimte. Hoeveel gloei lampjes waren aangebracht langs de zolde ring en de wanden, wij weten het niet, maar het effect was schitterend. En nu was de installatie nog niet eens gereed. De ge kleurde schynwerper bijvoorbeeld, die het ballet verlichten moest, was nog maar van üjdeiyken aard; de lichteffecten konden nog niet woerden gebruikt.kortom, het geheel was nog niet af en slechts voor de gelegenheid even bruikbaar gemaakt. Hier over valt nog wel meer te zeggen by eene andere gelegenheid en wij hebben nog zoo veel andere dingen te vertellen. Denk eens aan: daar stonden beneden in den hall en boven, in den gezelligen en def- tigen foyer stands met allerlei snuisterijen, van notitieboekjes en potloodjes af tot gla zen met champagne toe, en dat alles was te koop voor waarlyk overkomeiyke prijzen. Verbeeld u verder eens, dat daar was de schitterend-verlichte zaal vol van feesteiyke menschen, in de genoeglijkste stemming ter wereld, stemming' van afwachten van lou ter feestelijke en geneuchlijke dingen. Dat daar was een kleurig-gekleede muziekkapel, bezig met een geestig wijsje uit hun instru menten te halen, dat daar in den hoek ston den groene en wuivende palmen. Dat jonge meisjes rondliepen, u aan uw vestje trek kende, en ten ijverigste bezig met den ver koop van programma's en tekstboekjes, bloe men en insignes. Op zulke avonden als deze ls een man bij uitstek vergevensgezind je gens ons aller stamvader Adam, die Immers den appel aannam en daarmede de weg baande voor des menschen zondigheid. En durf na dit alles nog te zeggen, dat deze avond niet geslaagd is. O, maar we zyn nog maar aan het begin. We zijn zelfs nog maar aan 't allereerste begin. We zeiden het reeds: een wereld van febeurtenissen speelde zich af op dezen aterdagavond en uit vrees, dalt de „Hel- dersohe Courant" papier tekort zou komen om dit alles te beschrijven, hetgeen waar- iyk Jammer zou zyn, zullen wif wat zake lijker dienen te worden en van wal steken. Kykt u eens: het allereerste begin was eigenlijk de heer Oortgijsen. Deze heer be steeg het podium om een speech te houden voor deze overvolle zaal. En wat hij zeide zullen we, in geoondenseerden vorm, hier herhalen. De heer Oortgysen dan begon met mede te deelen het ontstaan van het oomité, dat dezen feestavond op touw gezet had. Zoo als men weet, bestaat al eenigen tijd een Oomité voor de stichting van een marine- monument. Dat marine-monument is bedoeld als hulde en nagedachtenis aan de slacht offers van den oorlog, n.1. hen, die by de handhaving onzer neutraliteit gevallen zyn, hetzy door het springen van een mijn, hetzij doou een ander ongeluk. Het oorspronke lijke doel de stichting van een marine monument werd uitgebreid tot de stich ting óók van een ondersteuningsfonds voor de nagelaten betrekkingen, en zoo werden in verschillende plaatsen van ons land sub comités opgericht met de bedoeling gelden bijeen te brengen. Aan 150 bladen werd de oprichting bekendgemaakt en de medewer king van de pers ingeroepen. H. M. Konin gin Wilhelmina heeft het beschermvrouw schap aanvaard; van ons plaatseiyk oomité is de burgemeester, de heer Houwing, eere voorzitter. Verder zijn verschillende com missarissen der Koningin eere-voorzitters, Lang werd gesproken over de plaats van zoo'n monument, maar ten slotte had den Helder het meeste recht en op het Haven plein zal te zijner tijd het monument ver rijzen. Spr. verzocht de aanwezigen een oogen blik van hun zetels op te staan als stille hulde aan de slachtoffers. Na deze rede trad de heer Verstegen, wethouder der gemeente, naar voren om namens den Burgemeester, die persoonlijk verhinderd was te komen, en uit naam van het gemeentebestuur mede te deelen, dat dit geheel met het plan acooord gaat. Vooral wees deze spreker er op, dat het te stichten monument niet alleen piaatseiyk van be lang is, maar een nationale en historische beteekenis heeft. Nu waren wij hebben dit reeds ver meld, maar volledigheidshalve hoort het ook in dit verslag thuis eenige Haarlemsche dames en heeren bereid hier eene opvoering te komen geven, teneinde aldus by te dra gen in de srtyving der monumentkas, en het resultaat, na hart en energiek werken van een aantal Heldersche dames en jonge meis jes, met Ujsten en allerlei andere dingen was deze volle zaal. Die na de rede van den laatsten spreker in afwachting zat van wat komen ging. Het allereerst kwamen twee zwaluwen. Zy hebben hun nest achter op het tooneel en werden aangetrokken door het licht. Maar t beviel de beestjes niets: onrustig vlogen zy heen en weer en tsjllpten en flad derden angstig. Zy brachten eenige storing, maar zouden zy tevens symbool zijn van ge lukkigen afloop?. Intusschen was het bakvischje Mies met Piet van Dalen opgekomen om in een aar dige samenspraak „Voor 't Diner" van J. Pabst den avond te openen. Het bak vischje gaf ongedwongen, natuuriyk spel, en haar partner beijverde zich den ietwat- verlegen, per abuis een half uur te vroeg gekomen aanbidder der andere zuster, te spelen. Daarna het hoofdnummer: Oharivarius' „romantisch spel" Zaïre. Wilt u hiervan de karakteristiek in a nutshell, uit het publiek- zelf afkomstig: „wat anders dan anders". Inderdaad;, Turksche haremdames met dito broeken zie je" hier niet eiken dag. Evenmin sultans met tulbanden of kruisvaarder» in bet middeleeuwsche, schilderachtige ge waad. Onze kruisvaarder had een modieus 20e eeuwsch visitekaartje, dat hy hoffehjk zijn tegenstander aanbood, onze sultan poetste zijn neus in een Haarlemsche, blin kend-witte zakdoek. Want Nieuwediep is nu eenmaal kouder dan Btamboul, daar gaat niets van af. In dit tweebedrijvige spel had Oharivarius gelegenheid tot een aantal goe de Witze, en tot grotesque poëzie. En daar het verloop, in weerwil van des sultans doodslag, uiterst gunstig was, kon het nie mand onbevredigd laten. De heeren harembewakers hadden in dit lieflijke spel herhaaldelijk gelegenheid tot het geven van goeden zang, en lieten zich niet onbetuigd. De oostumeering was schitterend, van de firma Serné te Am sterdam, grime en kapwerk prima (firma v. d. Beugel te Amsterdam). In het eerste bedrijf werd door mevr. Scheepers—Geuer de a-mol wals van Chopin (op. 84 no. 2) zeer suggestief en expressief gedanst. In het tweede bedryf trad een gansch ballet op, bestaande uit leerlingen van het Instituut voor Aesthetische Gymnastiek en Muziek- uitbeelden te Santpoort. Beide dansen waren ontworpen en ingestudeerd door mevr. B. Scheepers—Geuer en den heer F. Grip- peling, welke laatste tevens de ontwerper was der prachtige oostumes. Voor een Juiste appreciatie van deze danskunst verklaren wij ons onbevoegd, maar zy was door cos- tuurtr en gebaar oogenbekorend. De acteurs en actrices werden herhaalde lijk en hartelijk toegejuicht. Tydens de pauze smolt dn heit kabelhuisje van de gemeente een zekering van het elec- trisoh net. Tengevolge hiervan werd de pauze buitengewoon lang, niet ten nadeele van den snuisterijenverkoop noch van de algeaneene stemming. Maar te 12 uur was Zaïre weder uit den doode herrezen en ving een gezellig dansje aan, dat velen nog een paar uren byeenMeld. IVennelden wy tenslotte nog, dat aan het einde de heer Jager Fatime (mevr. Cremer- wjjt) toesprak om in 'haar alle Haarlem mers te danken voor het vele, dat ze gedaan hadden om dezen avond te doen slagen. De hoer Van Twisk, die gratis zaal en bedie ning leverde, moge te dezer plaatse daar voor een woord van hulde ontvangen I Voor het Marine-monument. Naar men ons mededeelt, zal ook de eer ste electrische schoenmakerij van den heer F. L. Helder, Kanaalweg 26, alhier, van 1419 Juli van zyne inkomsten 8 pot. al- staan voor het Marine-monument. De korporaalsvereeniging der Marine alhier, heeft ƒ100.voor bovengenoemd doel aan het comité doen toekomen. Tentoonstelling van Scheepsmodellen. In de Marinekazerne werd Zaterdag en Zondag een kleine tentoonstelling gehou den, welke georganiseerd was door den heer Tuin, den ledder der huisvlijt bij de Marine. Een groote en volledige collectie van af beeldingen van schepen, van de vroegste tyden tot op heden, was daar te zien. Zelfs de arke Noaoha ontbrak niet, zij het dan, dat zij niet photografisoh was opgenomen, maar met phantasie en originaliteit getee- kend. Fraaie gekleurde reproducties van alle mogeiyke modellen: oorlogs- en koop vaardijschepen der oudheid, der middel eeuwen, der nieuwere geschiedenis. Een en ander opgeluisterd met scheepsmodellen, kaarten, teekeningen eto. Oja. zag men er een plaat, voorstellende een tweetal Hol- landsche paiingsohuiten, liggende op de Theems voor Londen. In de dagen van Ka- rel II hadden eenige op de Theems liggende Hollandsche visschers zich verdienstelijk gemaakt by een brand en uit waar-doering daarvoor kregen de "visschers van Heeg (Friesland) het servituut van een gratis lig plaats op de Theema Door de eeuwen heen hebben, op diezelfde plaats, steeds twee paiingsohuiten gelegen; de plaats mag niet ledig blijven, maar er moet steeds een schuit liggen, anders is zy verbeurd. Zoo werkt een .-tentoonstellinkje ais dit ontwikkelend en leerzaam, en dat was ook het doel van den ontwerper. Overigens kun nen wy met deze korte aankondiging vol staan, daar de expositie Zondagmiddag reeds weer gesloten ia De Handelsavondschool. Ik gevoel me verplicht, het volgende on der de aandacht van het publiek te brengen. De Handelsavondschool was vroeger ge vestigd in de Zeevaartschool, en kon zich daar niet voldoende ontplooien door gebrek aan plaatsruimte. Telken jare meldden zich een 70tal candidaat-leerlingen aan, waar van gemiddeld slechts een 80 geplaatst kon den worden. De ouderen gingen voor, de jongeren moesten één of twee jaar wachten Van i Januari 1920 is de Handelsavond school ondergebracht in de M.U.L.O. School in de Molenstraat Er behoeven nu geen leerlingen meer afgewezen te worden door gebrek aan plaatsruimte. Alle kinderen, die dus de Lagere School hebben verlaten of dit jaar zullen verlaten, worden tot de Han delsavondschool toegelaten, als ze voor ver dere studie geschikt bevonden worden. Aanmelding op Dinsdag 15 Juni, Woens dag 10 Juni en Donderdag 17 Juni, 's avonds van 7—9 in de M.U.L.O, School Molen straat. -Zie verder de advertentie, Liefdadigheidsconcert. Wy herinneren er aan, dat heden aange vangen wordt met de aanbieding der ïysten voor het liefdadigheidsooncert, dat Zondag 18 dezer in de Nieuwe Kerk gegeven wordt. Dit concert wordt gegeven door den heer Crêvecoeur, organist te Enkhuizen, onder medewerking van mejuffrouw N. Stammes, zang, en den heer Joh. Pala, viool, en waar borgt dus een middag van kunstgenot. Zooals wy reeds eerder vermeldden, heb ben hier aanwezige Duitsohe en Weener kin deren zich belast met den kaartverkoop. Op deze wyze wenschen de jongens en meisjes, die hier zoo liefderijk verpleegd worden, hun erkenteiykheid te betuigen, door op hun beurt iets voor de armen dezer gemeente te doen. Hopen wy, dat door de ingezetenen ruim geteekend wordt! De entréeprys is niet hoog, en men krijgt een concert, dat ten volle den prijs waard is. Naar wy vernemen, zal de kleine Franz Haesler, de Beriyner jongen, die by vroegere gelegenheden met zoov 'el succes optrad in „Casino", een paar nummers zang ten beste geven. Franz is koorzanger in een der Ber- fljnsche kerken en zyn heldere jongens sopraan is prettig om te hooren. Moge dit het succes van het concert verhoogen! Konlnkiyke Marine Jacht-Clnb. Uitslag 5e Periodieke zeilwedstrijd Fantasie sloepen. No. 1. Hr. Ms. .Atjeh", luit. t. e. Hendriks, 5 punten No. 2. Kon. Instituut, lult. t. c. Hetterschy, 4 punten; No. 8. Hr. Ms. .Medusa", schipper Lak, 8 punten. Sloepen model BI en BH. No. 1. Hr. Ms. .Wachtschip'', bootsman Wahlers, 5 punten; No. 2. Hr. Ms. .Wachtschip", kwartiermees ter Reyers, 8 punten; No. 8. Hr. Ms. .Gelderland", korp.-konstabel Smith, 8 punten; No. 4. Hr. Ms. .Emma, matr. Ie kl. Vrlellnk, 1 punt. Sloepen model BHL No. 1. Hr. Ms. .Atjeh", bootsman Lub, 5 punten; No. 2. Hr. Ms. .Atjeh'', kwartierm. Rong, 4 punten; No. 8. Hr. Ms. .Atjeh", bootsman Willemse, 8 punten. Overigen allen 2 punten. UIT DE PERS. Het „Weekblad van het Reoht" besluit de bespreking van het wetoontweirp-Heems- fcerk, diat heden in die Tweede Kamer aan de orde koant. Het blad schrijft aan het slot: „Vatten wy ons eindoordeel over het wetsvoorstel samen, dan kan dit moeilyk gunstig luiden. Daartoe zyn onze bedenkin gen er tegen te veel en te ernstig. Voor ons ligt 'het grootste bezwaar in de bedenkeiyke formule van art. 79 en in de uitbreiding van art. 181. Vallen die bepalingen weg en wordt er ernstig naar gestreefd te ruime redacties van de andere voorschriften zoo veel moge- lyk te beperken, dan kan wel zonder ge vaar voor de vrijheid van gedachtenopen- baring in het voorgestelde worden berust. De felle bestrijding, die het ontwerp in zyn nieuwen, gewyzigden vorm heeft gevonden, Ujkt ons overdreven en in hare algemeen heid niet gerechtvaardigd. De vrijheid van spreken en schrijven zou alleen door de uit breiding van art. 181 in gevaar kunnen ko men; de andere voorschriften raken het recht van vrije gedachtenopenbaring niet. Zy kunnen alleen belemmerend zyn voor hen, die eene omwenteling daadwerkelijk willen voorbereiden. Zich daartegen ook door strafrechteiyk beschermde voorschrif ten te verweren is irecht, misschien zelfs plicht van elk geordend staatsgezag. Ware wy herhalen wat wy schreven het staatsgezag in handen van hen, die thans met zooveel scherpte het voorgestelde be strijden, zij zouden er zeker niet andera over denken. De geest van den chaos. De hoefyzer cooresp. van het „HbL" schrijft: Ten tweeden male heeft de obstructie haar intree in ons Parlement gedaan. En de Tweede Kamer, wier aanzien er in het laat ste decennium toch al niet op vooruit is ge gaan, heeft dit in deze week geheel te grab belen zien gooien voor (en ten deele door) liefhebbers van ,,'n pan". Teekenend is het, wat dat betreft, by voorbeeld dat van de S.D.A.P.-fractie in de obstructie niet de heer Troelstra als voorvechter is uitgekomen (en ook niet de heer Schaper), maar dat het mindere goden waren en onder hen vooral de heer Duys, wiens volkomen stijlloos we zen natuuriyk juist goed in zyn element is in zulk een stijlloos, chaotisch-destructief bedrijf als een obstructie en die, zwelgende in deze sfeer van ongebondenheid, d&arby herhaaldelyk toont dat hij, ondanks de deug' den die hy zeker ook bezit, nu eenmaal wei nig heeft van een gentleman. De geest van den chaos is déze week in de Kamer losgelaten. Wie daaraan nog mocht twyfelen, had. maar te kyken naar de houding en het gezicht van den heer Van Ravesteyn, den apostel van den chaos. Hoe straalde hy van voldoening! Nu was de S.D.A.P. dan toch eindelijk bezig, zyn werk te doen, het werk waartoe hy haar, met een plotselinge herinnering aan hun beider re volutionaire geestverwantschap, had opge roepen, schier als een toovenaar die rijn sujetten bezweert. Hy riet ze nü dansen en wild gebaren, zyn marionnetten. En de gryns van welbehagen glijdt geen oogenblik van zijn gericht. Zoo gaat het goed! Dit is de parlementaire chaos al. Eén van de uitingen van den destructie-geest, die 't bolsjewisme tracht te wekken. De heer Van Ravesteyn heeft een schoo ns week beleefd in 't Parlement. Wy hebben ons over het stappen van mi, Troelstra en de zynen in het schuitje van den heer Van Ravesteyn gansch niet ver- baasd. De revolutiekoorts heeft de S.D.A.P dit hebben wy reeds meermalen betoogd' maar er loopen altijd veel geestverwanten van den vogel struis in 't menschdom rond nog steeds te pakken. En die party zaj niet eer koortsvrij worden, vóór heel Euro- pa 't weder is, In zoo'n tijd moet de S.D.A.P, telkens, of ze wil of niet, overspringen iy het kamp van de ohaos-apostelen en daar- om blijft ze, zoolang ze lijdt aan revolutie- koorts, een politiek onbetrouwbaar element, In deze week heeft ze dat weer eens ge toond, door een volkomen doellooze, uitslui tend demonstratieve, saboteerlng van het parlementaire werk. De volgende week zal ze wellicht daarmee doorgaan en bovendien misschien zioh laten meeslepen in een tweede chaotisch avontuur: een poging tot het bewerken van een, ook weer louter de monstratieve algemeene staking, d.w.z. tot het sa'boteeren van ons economisch leven. By dergeiyke dingen glundert de heer Van Ravesteyn gelyk Mephisto: ,,Hab' ich doch medne Freude d'ran". Want de chaos is het element van hem en de zynen, niet van de S.D.A.P. En hij weet dat zyn party van zulke beroeringen leven moet en groeien. Maiar de 8.D.A.P. moet mee, omdat ze in dezen tijd bovenal goed rood moet zijn. Want zoo waait nu eenmaal nog steeds de wind over de Internationalen) van Europa. Obstructie Ja destructie. Obstructie la een chaotisch bedrijf. Het kan, voor wie niet destructief en niet chaotisch ia aangelegd, voor synthetische geesten en partyen, slechts het alleruiterst» middel zyn, waar naar een minderheid grijpt om zich te ver zetten tegen herhaald machtsmisbruik van een meerderheid. Hier echter was er geen machtsmisbruik (nog veel minder: herhaald), alleen machtsgehruik. Wy hebben den spoed afgekeurd, dien de meerderheid der Kamer met een zoo belangrijk ontwerp wilde ma- ken. Maar zulk een fout in de politiek wet tigt nog allerminst het grijpen naar het chaotische middel der obstructie door een minderheid, die haar zin niet krijgt Het is niet aangenaam als men zyn wil niet kan volgen, maar dat kan nu eenmaal in een ecnigermate geordende gemeenschap geen sterveling. Zelfs in de primitieve horde kon niet iedereen precies doen wat hij wilde. En in een democratische gemeenschap is het de gekozen meerderheid, en niet een één- of meerhoofdige tyran, die haar wil tot wet maakt Men late zich door het vertoon van ver ontwaardiging en door het reclamegerucht over de „vertrapte heilige rechten der min derheden" toch niet van de wijs brengen, 't Is alles blague. Sequah onder den naam van Duys. Deze heele obstructie ls, evenals straks de „algemeene" staking, als daarvan nog wat terecht komt, niets dan een stuk Ravesteynsch chaotisme. Indien de obstructie tijdens de behandeling van het ontwerp wordt voortgezet, kan men haar althans nog eenigen practischen zin toekennen: het ver tragen der totstandkoming van een wet, die men verderfeiyk acht.... al blijft ze een roekelooze toepassing van een destructief middel. Maar de obstructie, die in deze week nu is gevoerd, bad in 't geheel geen practi schen zin, nadat was vastgesteld, dat de Anti- Revolutiewet Dinsdag aan de orde komt Men kon er niets meer mee bereikendan het saboteeren van het werk en van het pres tige der Tweede Kamer. Er stond in deze dagen weer een lange rij van tribune-candi- daten by den ingang voor 't publiek. Want de Tweede Kamer was opeens net zoo „mooi" geworden als de biosooop, wanneer daar een sensatiefilm gedraaid wordt. Wanneer men de waarheid wil nagaan van wat wy hier zeggen, dan vergelijke men eens de argumenten waarmee de spoedbehandeling is bestreden door een niet-obstmctionist (de heer Marchant) met die van obstructionisten als de heeren Van Ravesteyn en Kleerekoper. De heer Marchant zeiDe openbare behande ling van zulk een aanvulling van het Straf wetboek eischt gezette overwoging, o.a. omdat men moet kannen nagaan, of de bestaande bepalingen inderdaad onvoldoende zijn geble ken. Dat vordert tijd voor het zoeken in de jurisprudentie. Zeer juist. Maar de heer Mar chant onderwierp zich nochtans aan de gevallen beslissing en schaarde, met alle niet-sociallsten, zich tegenover de poging tot minderheids dictatuur. Doch de communist Van Ravesteyn en diens broeder-in-de-revolutie Kleerekoper zeiden Wy krijgen op deze wijze geen tijd om de massa te doen begrijpen wat wy haar willen doen begrijpen van deze wet. En i Wij hebben geen tyd .voor onze agitatie". Precies, d&Ar gaat het om by deze obstruc tie. Er moet tyd zyn voor agitatie. De kudde moet worden opgejaagd. Uit zichzelve ls z]j niet stooterig genoeg. Maar de Tweede Kamer heeft zich niet te storen aan de propagandabehoeften eener partij. Alleen aan de studiebehoeften van hare leden. Doch om deze laatste is het den rooden heeren niet te doen. Zy wenschen meer tyd, niet voor verbiyf in hun studeerkamers, maar in volksvergaderingen. Niet voor nadenken en nazoeken, maar voor de brandstichting van het ielle woord in een wilde massa. Wy herhalen daaromDit heele obstructie- werk is niets dan een stuk revolutiebedryf- Een stuk chaos. Ten slotte wyst de schrijver er op, dat obstructie al gauw heel vervelend wordt niet alleen voor degenen, die zich er tegen hebben te weren, maar ook voor hen, die haar toe passen. De corr. meent echter, dat de mogelykheid bestaat, dat paen no£ we' ülkaar komt. De rustige houding van de meerderheid maakt dat wel mogelyk. En het kalme woord dat de heer Nolens gisteren sprak, kan tot verzoening leiden. Als men den spreektyd voor 't behandelen van dit inderdaad zeer belangrijke ontwerp nu eens wat royaal rant soeneert zoodat de tegenstanders, zonder de heele wereld erby te halen, ruim en rustig kunnen critiseeren, en als daartegenover de S.D.A.P. dan ook verklaart van obstructie af te zien, dan kan dit wetsvoorstel de be handeling krijgen die zyn ernstig karakter vereischt. Dat zal dan wel jammer wezen den heer Van Ravesteyn. Maar die heeft nu alevel een mooie week gehad. Want zyn' geest was het die de 8.D.A.P- bezielde. De geest van den chaos. i

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 2