LAATSTE BERICHTEN. Burgerlijke Stand v. Callantsoog Thans is gebleken, dat een tweetal goud smidsbedienden, die de kerksieraden hadden gepoetst, *de dieven waren. Na een scherp verhoor vielen zij door de mand. Ze hadden het kistje gelijk met een zak reparatiewerk meegenomen, het openge scheurd, deil inhoud er uit genomen en het leege kistje in den Schiedamschen Singel ge worpen. Vijfduizend mark, die zich er in be vonden, hadden ze voor 180 verkocht. Daar van had één van hen nog 162 in zijn schoen verborgen in zijn bezit. De effecten waren verstopt in den grond aan den Pieter de Hooghweg. Ze zijn daar opgegraven en terug gegeven aan den eigenaar, den koster van de kerk. De wereldoogst van tarwe. In Engeland maakt men zich, naar uit de bladen blijkt, steeds ongeruster over de vooruitzichten van de wereldproductie van tarwe, ook omdat de bezaaide oppervlakte in alle groote graan voortbrengende landen achteruit is gegaan. Men zegt dat de uit voer uit de Vereenigde Staten in het ko mende seizoen zoo goed als niets zal zijn, dat Australië niets te missen heeft en dat Rusland maar een fracttie uitvoert van de vroegere hoeveelheid. De „Daily Mail" heef er imet een van de voornaamste makelaars over gesproken. Hij verklaarde, dat de 'toestand hoogst ernstig was. Als de oogst van het volgende jaar mis lukte, zou er hongersnood komen. De prijs van het vlerpondisbrood in Engeland zou dichter bij de twee shillings komen dan bij de negen stuivers, tenzij de biiinenlaif&sche productie verdubbeld werd, in vergelijking inet die van vóór den oorlog. Wal vlsch vangst per Watervliegtuig. De walvisschen kunnen zich niet in het bezit van een gelukkig gesternte verheugen. Werd het oude handwerk der harpoeniers vervangen door het veel doeltreffender har poen-schieten met een daarvoor bestemd ka non, thans zal de walvisch, als we het des betreffend bericht in de „National Tidende" gelooven mogen, vervolgd worden per water vliegtuig. Een combinatie te Aalesund, een .plaatsje ten Noorden van bergen (Noorwegen:, gaat volgens genoemd blad dezen zomer een vliegtnigdienst organiséeren naar de ijszeeën, met het doel jacht te maken op walvisschen en zeehonden. Men stelt zich voor dat sport- men van deze opwindende jachten per water vliegtuig druk gebruik zullen maken. De gevolgen van den oorlog. Volgens een bericht uit Parijs aan de „N. Rott. Crt.", heeft het Genootschap voor on derzoek naar de Sociale Gevolgen van den oorlog berekend, dat de tien landen, die in den oorlog betrokken geweest zijn, in 1918 bij elkander 400.850.000 inwoners telden. In gewone omstandighedenzo u dit getal midden 1919 424.410.000 bedragen hebben. Het was echter 889.030.000. De vermindering bedraagt dus 35.32.000; welke het Genootschap als volgt verdeelt: 9.829.000 mannen in den oor log gedood, 5.301.000 dooden wegens verhoo ging der sterfte, blokkade en epidemieën, en 20.250.000 geboorten minder tengevolge van de mobilisatie. Van de 56.000.000 man nen in Duitscthland zouden 2 millioen man nen in den oorlog gedood zijn. 700.000 ge storven aan ziekten, onvoldoende voeding, blokkade en vermeerdering der mortaliteit en 3.600.000 geboorten minder. STAATSMARINE. De „N. Rott. Crt." schrijft: De opmerking is wel gemaakt, zij het ook terloops, dat bij een samenvoeging van de beide militaire departementen, veeleer de ge- heele r ij k s verdediging, dan uitsluitend de 1 a n d s defensie in het oog zou moeten wor den gevat. De gedachtengang was in het kort deze: de marine, die één en ondeelbaar is, legt een band tusschen de eigenlijke lands verdediging en die van koloniën, zoodat, theoretisch gesproken, samenvoeging van oorlog en marine tenslotte zou moeten leiden tot vereeniging van het beheer over alle drie groepen: ileger, vloot en koloniale krijgs macht. Dergelijke grootdoenerij, waaraan menigeen dan nog een imperialistisch luchtje zou willen ruiken, zou uiteraard practisch niet te verwezenlijken zijn. De opmerking was dan ook meer bedoeld aan het adres van hen, die beweren, dat de marine in Neder land tegenover die in de koloniën dermate in belangrijkheid terugtreedt, dat men het departement van marine maar zoo gauw mo gelijk zou moeten oplossen in dat van kolo niën. In het R.-K. defensie-rapport werd ook in die richting gewerkt en het was juist bij de bespreking van dit rapport in ons Avond blad van 8 Mei 1.1., dat wij de marine-werk- zaamheid voor een deel rijkszaak hebben ge noemd door haar traditie, door haar eigen aardigheden, welicht weldra door den Vol kenbond. Het wegmoffelen van den naam marine is, zoo bezien, bepaaldelijk ontoelaat baar. Het is in deze zoo bij uitstek moeilijke aangelegenheid, dat door de regeering on langs op zefer besliste wijze is partij gekozen. In de memorie van antwoord, aan de Eerste Kamer, behoorende bij het ontwerp tot af bouw van de kruisers „Javaen „Sumatra", hetwelk inmiddels door de Eerste Kamer is aangenomen, heeft minister Pop in een so bere, doch zeer duidelijke uiteenzetting mede gedeeld, dat de regeering zich zelf op het gebied der marine-politiek gevonden heeft. Het verlossende woord is dus nu gesproken. Er zijn richtlijnen vastgesteld, „waaromtrent het geheele kabinet eenstemmig denkt." Het kabinetsprogram heeft van nu af aan een duidelijk omlijnde maritieme paragraaf. Het lang verbeide resultaat is er. Wij zullen thans vergeten wat achter ons ligt, en slechts de vraag stellen, of hetgeen aan het volk wordt voorgehouden hecht genoeg is, om aanneme lijk te zijn. Naar ons inzicht is het dat volkomen, om dat de ondeelbaarheid van de marine boven aan op het program prijkt. „Voor de handhaving van de souvereiniteit in en buiten Europa is een staatsmarine onontbeerlijk." De verdeeling van de Konink lijke Marine is een Nederlandsohe en een Koloniale Marine wordt niet aanvaard. Het departement van marine zal dus feitelijk blij ven voortbestaan, althans niet bij koloniën worden weggemoffeld. Een verder natuurlijk gevolg zal vermoedelijk wel dit zijn, dat het nieuwe departement, hetwelk minister Pop bezig is te vormen, den naam zal moeten ver krijgen van: Oorlog en Marine. Die benaming zal uiteraard bij hèn tegen kanting vinden, die in de samensmel ting van beide militaire departementen het einddoel zien, waarop minister Pop zou moe ten aansturen. Wij gelooven daaraan niet hard. Het zal voorloopig wel niet verder ko men dan tot een practische samenvoe ging, en dit resultaat komt in de nieuwe benaming beter tot uitdrukking. Met dit prac tische einddoel is trouwens reeds veel be reikt. Een der grootste, zoo niet het grootste voordeel van het vereenigd beleid schuilt tooh hierin, dat de marine, om zoo te zeggen, vrij gemaakt wordt van de exclusieve zorg voor de zeeverdediging in het moederland. Immers, door deze als een aanhang of onder deel te beschouwen van de kustverdediging in haar geheel, is het mogelijk, de beperking op maritiem gebied in Nederlandsche wateren op de spits te drijven, en met meer kracht in de koloniale zeeën op te treden. Welnu, de verdediging te water in het moederland als een onderdeel van de kustverdediging be schouwen dat is wat minister Pop wil. Dat hij voorts de strikst mogelijke bezuiniging bij die waterverdediging zal doorvoeren, daaraan laat de memorie van antwoord geen twijfel. Dat op beiderlei gebied moederland en koloniën met klein materieel zal worden gewerkt; dat in Nederland daarbij in de eer ste plaats aan mijnleggers, in Indië, „waar een kustverdediging niet tot het doel kan voeren", aan onderzeeërs wordt gedacht; dat in Indië kruisers worden noodig geoordeeld; dat voor de bemanning van het materieel zoo veel mogelijk gebruik gemaakt moet worden van de ter plaatse aanwezige krachten, t. w. hier van zeemilitie en ginds van inlanders en van een krachtige marinereserve, uit de schepen en de bemanningen van de handels- marine te vormen; dat het bestaande aflos singsstelsel heeft uitgediend, dat alles ligt om zoo te zeggen in de natuur der dingen. Wij zullen hierbij op het oogenblik niet stil staan, ons verheugende niettemin, dat er dui delijke en logische beginselen door de Reigee- ring zijn aanvaard voor onze toekomstige marine-politiek. Evenzeer logisch gedacht is, nu' bet werkplan is vastgelegd, de instelling van een interdepartementale commissie, ge vormd uit de departementen van Marine, Koloniën, Oorlog en Financiën, om voor de eerstvolgende jaren een plan op te maken; een plan dus voor de naaste toekomst, en op bescheiden schaal. Aan een parlementair rapport, waarin tenslotte partij-programmas tot afspiegeling komen, en dat, instede van te zijn samengesteld tot een geheel, moet uiteenvallen tot een bundel rapporten van een meerderheid, van een eerste, tweede en zooveelste minderheid, hecht de Regeering blijkbaar, en terecht, geen waarde. Het is gelukkig, dat de Regeering zichzelf heeft gevonden, dat het waohten op een Raad van den Volkenbond haar niet langer heeft verleid tot toezien, want bij allen eerbied, dien wij hier gevoelen voor het machtige in stituut is dit wel zeker geworden, dat het peilen van de internationale vraagstukken en toestanden en het beramen van maatrege len tot verweer, zoo goed als vroeger, de plicht is gebleven van een wijs Btaatkundig beleid. Geen twijfel mag het leiden, of de nieuwe marinepolitiek, die in haar soberen eenvoud in het parlement bijval zal ontmoeten, zal oök „het vertrouwen van het personeel der vloot herstellen. Dat minister Pop in zijn memorie van antwoord dat herstel met zooveel nadruk naar voren brengt en de aftakeling of de liquidatie van de vloot met kracht verwerpt, zal doel treffen. Niet alleen het marine-per soneel, doch naar wij hopen, het volk in rui meren kring zal gevoelen, wat het beduidt, dat er 'eindelijk systeem zal komen. Of minis ter Pop de Regeering heeft geïnspireerd, of, zooals de nieuwe bewindsman bescheidelijk doet voorkomen, hij zich slechts met de nieuwe Regeering-inzichten heeft behoeven te vereenigen, doet niet ter zake. Man, plan en kabinet zijn eindelijk één daar komt het op aan. Zonder opgeblazenheid en grootdoenerij zal de Staatsmarine tot stand worden gebracht. De „Java" en de „Sumatra" zijn wat groot van stuk. De Regeering zou „aan een kleiner type de voorkeur geven". Doch als zij naar zee gaan, tot bescherming van onze zeevaar ders, onze tankschepen en handelsschepen in de tropen, dat dan een krachtig Hou-zee getuigen moge van den frissohen, herboren geest van onze Jantjes. SPORT. Voetbal. Uitslag van Zaterdag Juni. Helder: Zeemacht 1Comb. Batavier 41 Uitslagen van Zondag 6 Juni: Helder: H. R. C. 1Zeemacht 1 15 H. R. C. 2-W.I.K. 1 4-2 Helder 2—H. R, C. 3 3-1 Batavier 2Avia 2 9—2 Comb. Bat. 2-W.I.K. 2Zeem. 2 22 H. R. C.Zeemacht 1—5. Zondag heeft de H. R. C. haar eerste wedstrijden gespeeld; zij had n.1. drie elftallen in het veld. Hiervan heeft zij er één gewonnen en wel den wedstrijd II. R. C. 2W.I.K. 1 (42). Het derde verloor zij van Helder 2 met 31. In den wedstrijd H. R. C. 1Zeemacht 1 kreeg H. R. C. met 5—1 klop. Deze uitslag is wel wat geflatteerd; 3—1 had de verhouding beter weer gegeven; hoewel de keeper twee punten had kun nen voorkomen. Hip moet trachten wat vlugger te worden en zioh niet laten vallen als de bal de doellijn reeds gepasseerd is. Het elftal is ene niet zoo bijzonder meegevallen. De backs en midden linie, met als uitblinker de linkshalf, waren wel het beste van het elftal. Iu de voorhoede zat nog niet veel verband. Misschien dat dit door veel oefenen beter zal worden. Zeemacht speelde weer een goede partij; men kon zien, dat veel geoefend wordt. Over den wedstrijd het volgende; Om kwart over drieën laat scheidsrechter Pelser beginnen. We krijgen een gelijk opgaand spel te zien. Zee macht gaat eerst tot den aanval over, welke ge leid worden door den rechtsbuiten, die heel goed voorzet. Aan beide kanten zijn de doelen nu en dan in gevaar, maar men brengt het niet verder dan tot de verdediging. Dan wordt den rechts buiten van Z. den bal door den rechtshalf mooi toegespeeld. Deze weet den linkshalf van II. te passoeren en zendt een laag schot in, dat doel treft (1—0). Het spel is nauwelijks weer aan <len gang. of H. gaat op het Z.-doel af, weet de verdediging te paeseeren, Polderman loopt uit en trapt over den bal heen (1—1). Na den aftrap is weer de beurt aan Z.; van twee corners levert één een doelpunt op (2—1). H. R. C. begint zich nu wat meer te roeren, er komt meer loven in. Do voor hoede van Z. is echter productiever, dan die van H.; Z. houdt open spel, terwijl H. R. C. steeds te dicht lil elkaar zit en de spelers daardoor elkaar in den weg loopen. Na eenigen tijd brengt de rechtsbinnen van Z. den stand op 3—1. Het wil met H- maar niet vlotten. Een mooie kans om een tweede doelpunt te maken, gaat verloren. Zeemacht weet haarvoorsprong zelfs nog te vergtooten en maakt er 41 van. Nadat H. R. C. nog een kans Seralst heeft wegens buitenspel, en de keeper van nog eeri bal gestopt heeft, gaat de rust in met 41 voor Z. Na de rust denkt ieder, dat Z. er nog bij zou kunnen maken. H. dacht er echter anders over, pakte wat beter aan en was van tijd tot tijd zelfs in de meerderheid. De voorhoede kon het echter niet tot doelpunten brengen. Nadat Z. weer een bezoek gebracht heeft aan H. en haar voorsprong vergroot heeft, is het de beurt weer aan H., deze zendt een mooi schot in, maar de keeper van Z. stompt hem even mooi weg. Wegefls hands krijgt Z. een strafschop te nemen, welke naast wordt geschoten. Het laatste oogenblik komt H. nog eens 'link opzetten, maar kan niet doelpunten, zoodat Z, gewonnen heeft met 5—1. N. V. B. Kampioenschap van Nederland. Groningen: Be Quick—V. 0. C. 4—0 Eindstrijd Bekerwedstrijden, Dordrecht: C. V. V.-V, U. 0. 2-1 Om het Ned. kampioenschap. Be Quick—V. O. C. 4—0. Zondag is de laatste wedstrijd om het kampioenschap van Nederland gespeeld. Be Quick is er in geslaagd den eeretitel te bemachtigen. V. O. C. kreeg een verdiende 4—0 nederlaag; de Groningers hebben hiermede meteen revanche genomen voor de geleden 71 nederlaag in Rotterdam. Deze wedstrijd is een prachtige strijd geweest, waarin Be Quick, zoowel vóór als tegen den wind, het beste van het spel had. De Rotterdamsche achterhoede heeft taai verdedigd, maar was niet bestand tegen het weldoordachte spel van de Groningers. Opmerkelijk was het, hoe schitterend de verdedigende spelers elkanders fouten herstelden; er ontstonden dan ook bijna geen gevaarlijke momenten. Be Quick liet aan stonds zulk keurig sluitend spel zien, dat doel punten niet kenden uitblijven. V. O. C. heeft 25 minuten de verschillende aanvallen afgeslagen, tot dat tenslotte, na opbrengen van Max Tetzner, De Haas scherp voorzette en Groen onhoudbaar scoorde. Verschillende goede aanvallen ondernam Be Quick nog, maar zag geen kans om haar voor sprong voor de rust te vergrooten, zoodat de rust ingaat met 1—0, in het voordeel van Be Quick. Na de rust had V. O. C. eerst het beste van het spel, in welke periode Vermeer en Weber uitblon ken, echter zonder succes. Een kwartier na rust vergroot Be Quick haar voorsprong: een pracht kans van E. J. Bulder benutte De Haas (2—0). De Groningers nemen nu het spel weer in handen en hoewel de Rotterdammers ook niet stil zitten en Dulfer een prachtkans mist, om er 2—1 van te maken, maakte E. J. Bulder in buitenspelpositie schitterend no. 3. Be Quick nam het nu wat ge makkelijker op, waardoor V. O. C. erven in den aanval kwam. Dan doet zich een incident voor. Tetzner valt Hörburger ongeoorloofd aan, waar voor V. O. O. een vrijen schop had behooren te worden toegekend. De scheidsrechter had dat blijk baar niet gezien, doch zag wel, öat Hörburger in ©en vlaag van drift Tetzner opzettelijk een trap gaf, waarvoor Hörburger van hot veld. wordt ge zonden. Y. O. C. blijft echter kranig partij geven. Vooral de verdediging keert menigen aanval. Max Tetzner maakt kort voor het eindo no. 4. De Gro ninger doelman beleeft nog een benauwd oogen blik, maar kan den bal nog juist uit zijn doel stompen. AU de scheidsrechter inrukken blaast, heeft Be Quick met 4—0 gewonnen en ia de vreugde bij het Groninger publiek algemeen. De eindstand ia: Be Quick V.O.C. Go Ahead. M.V.V. 6 6 6 6 r-3 S, 6 - 3 1 2 1 doelp. v.—t. 19-11 16-10 10-14 2 4 10 20 «s a <X 10 7 5 2 UIT DEN OMTREK. Koegras. Vry'dag j.1. was het de dag van het jaar- lijksche schoolfeest voor de drie hoogste klassen van School no. 1 te Koegras. Dit feest bestond voorde hoogste klas uit een autotocht naar Amsterdam en voor de twee andere klassen uit een rijtoer naar Schoorl en Bergen. Geen wonder, dat de kinderen al dagen van te voren zich verblijdden in het heerlijke vooruitzicht. 's Morgens 7 uur stonden 5 auto's gereed, bestuurd door de heeren L. Schaap, J. Smit, J.. Blaauboer, S. Biersteker en P. Zander. Vlug stapten de kinderen hierin en onder luid gejuich nam dit moderne schoolfeest een aanvang. Een uur later stonden weer 16 wagens gereed om de twee andere klassen naar Schoorl en Bergen te vervoeren. De eerste tocht ging over Alkmaar, door Schermer en Beemster, over Purmerend naar Amsterdam. Hier werd Artis met Aquarium bewonderd, daarna terug over Haarlem eu Velzen. Hier een tijdje in den speeltuin vertoefd. Dan weer ingestapt en voort ging het weer naar Schoorl. Nogmaals in den speeltuin en duinvermaak en dan weer naar huis. Aan 't Zand werden de andere feestgenooten ingehaald, die op de terugreis naar huis hier hun laatste pleisterplaats hadden. Wat hadden ze elkaar veel te vertellen van hun weder- zijdsche ondervindingen. Moe en koud kwamen allen weer thuis. Aanstaanden Vrijdag is de feestdag voor de drie laagste klassen. Deze gaan nog niet op reis, maar kunnen zich vermaken met draai molen, wedstrijden en tombola. Als het weer dan wat minder guur is, belooft dit ook een prettige dag te worden. Callantsoog. Vrijdag 4 Juni heeft de schooljeugd het jaarlijksche schoolfeest gevierd, 's Morgens ruim half 9 waren 23 jachtwagens, 2 dres- seerkarren en de onmisbare proviandwagen van Adriaan Vader present. Hoewel het buiige weer niet veel goeds voorspelde, werd de tocht naaf Schoorl en Bergen aanvaard. Een aardig gezicht, toen de lange /rij genummerde wagens zich in beweging zette, de witkap van den heer Kruisveld voorop. Bij de Hondsbos- sche Zeewering werd halt gehouden. De kin deren werden getracteerd en spoedig ging het weer voorwaarts naar den speeltuin en het Zandgat van den heer Timmerman te Schoorl. Daar stonden spoedig de glazen warme melk gereed, brood en koek enz. werd uitgedeeld en de kinderen konden spelen, wippen, schom melen, klimmen. Een wandeling door Klein- Zwitserland, nog eenige .versnaperingen, in spannen en tegen half 3 voort naar Duinver maak te Bergen. Ook daar hebben de kinderen volop genoten. Tegen 6 uur werd de terugreis aanvaard. Te St. Maartensvlotbrug werd halt gehouden, nog eenige traktatie uitgedeeld en te ruim 8 uur kwamen allen behouden en wel, zeer vol daan over al het genotene, te Callantsoog aan. De kinderen van buiten het Dorp gingen zoo noodig op andere wagens over, zoodat allen nagenoeg rijdende thuisgebracht werden. Het schoolfeest mag ook dit jaar weer in alle' op zichten geslaagd heeten. De gymnastiekvereenigine „Lycurgus" van Schagen heeft Zondag 6 Juni, ondanks het gure weer, toch haar openlucht-oefeningen en uitvoering gehouden. Vooral 's middags was het aantal 'belangstellenden zeer groot. „Lycurgus" heeft met zijn jongens- en meisjeskla$se en zijn leden zeker propaganda voor de gymnastiek gemaakt. Nabij paal 17 is op het strand aange spoeld een groot vat, inhoudende wijn. Het is Zondagmiddag nof* van het strand gehaald en bij den strandvonder geborgen. Op het strand zijn aangespoeld roode bussen met ontplofbare buisjes. Hoewel meer malen voor gevaarlijke voorwerpen gewaar schuwd is, vermaakten Zondag eenige opge schoten jongens zich met deze voorwerpen nabij de Groote Keeten, Ze wierpen enkele buisjes zelfs in een vuurtje, met het gevolg, dat ze ontploften en enkele Jongens lichte verwonding opliepen. over Mei 1920. GEBOREN: Johanna, d. van Hendrik van Dijk en Janke Hempenius. ONDERTROUWD: Cornélls Rampen, 27Jaar, te Zijpe en Catharina Margaretha Kruit, 24 jaar, alhier Tinus van der Velden, 30 jaar, te Koedijk en Anna Geertruida Oost, 27 jaar alhier. GEHUWDGerrit Kater, 27 jaar, te Zijpe en Trijntje ten Boekei, 26 jaar, alhier; Cornelis Rampen, 27 jaar, te Zijpe en Catharina Mar garetha Kruit, 24 jaar. alhier. OVERLEDEN Jacoba, 1 jaar, d. van Johan- nes Leonardus Visser en Jannetje Bakelaar Sybrandje Johannes, 31 jaar, echtgenoot© van Reinder Keulen. Texel (Oudeschild), 5 Juni. Hedenavond had in de „Zeven Provinciën" een drukbezochte bijeenkomst van de Ver eeniging „Dorpsbelang" plaats. Ongeveer 100 personen waren tegenwoordig. De voorzitter, de heer A. Boon, opent, na allen het welkom te hebben toegeroepen, met een kort woord de bijeenkomst. Na medege deeld te hebben, wat in de voorgaande alge- meene vergadering was bebandeid en besloteiï, wy'st Z.Ed. op het doel van „Dorpsbelang" en laat vooral uitkomen, dat de belangrijke ver beteringen, die op verschillend gebied nood zakelijk, ja een eisch des tyds zijn geworden, moeten bekostigd worden door de gemeente. Nadat de notulen der voorgaande bijeen komst waren voorgelezea en onveranderd goedgekeurd, ontstaat eenig debat over de vraag, zal het Bestuur, dat voorloopig was gekozen, zich aan een nieuwe verkiezing onderwerpen, of als definitief aangesteld be schouwd worden. Algemeen was men van gevoelen, dat het laatste het geval was. Alvorens tot behandeling van' de agenda over te gaan, wordt op voorstel van den heer J. Schellinger besloten eerst de hangende melk- kwestio aan de orde te stellen. Nadat hier de melk gedurende een paar dagen voor 12 cent per liter verkocht was, verbonden zich de melkboeren dien prijs op 14 k 15 cent terug te brengen. Veel werd er over die zaak gesproken en eindelijk besloten te staken, d.w.z. geen melk te koopen of waar het noodig was tot het minste zich te beperken. Dit besluit werd genomen met 76 stemmen voor, 16 tegen en 4 blanco. Na afloop der vergadering zou het Bestuur met eenige toegevoegde leden beraadslagen hoe verder in deze te handelen. De punten voorkomende op de agenda waren vrjj spoedig behhndeld. Omtrent watervoor ziening, bet opruimen van faecaliën, het aan leggen van een weg achter het Oudeschild, rioleering en demping modderslooten, werd besloten zioh in een uitvoerig request tot den Gemeenteraad te wenden, in den geest, zooals op eene voorgaande bijeenkomst was besproken. Wat de woningbouw betreft, werd een uit voerig schrijven voorgelezen van Burgemeester en Secretaris over de mogelijkheid van het bouwen van een blok huizen langs bet Schulpenpad. Het Bestuur zou'in deze als bemiddelaar optreden. Een ieder, die zoodanige woning begeerde, kon zich daar aanmelden. De huur prijs zou echter wel een struikelblok blijven. Hiermede was de agenda afgeloopen en sluit de Voorzitter de bijeenkomst. Texel, 7 Juni. Ter markt waren heden aangevoerd: 2646 lammeren, prijs f33 k f42. Wleringen. Men deelt ons mede, dat de heer H. Stavenga, Evangelist bij de Evangelisatie „Reoboch" alhier een spreekbeurt zal vervullen op het 24e groot Provinciaal Noord-Hollandsch Zen- dingsfeest, te houden op 23 Juni a.s. op het buitengoed van Jhr. L. Boreel te Vogelenzang. Voor rekening der commissie der Zuiderzee werken te 's-Gravenhage werd aldaar publiek aanbesteed: het maken van de werken enz., tot beteugeling van het Amsteldiep (droog legging Zuiderzee). Laagste inschrijvers waren de N.V. L. van der Velde Co.'s. Aannemers-Mij. te Amsterdam, voor f 668.000. De ramihg was f700.000. Door den heer C. Meeldijk van Anna Pau- lowna, is bij den rijksveldwachter Admiraal aangifte gedaan van een op den le Pinkster dag van hem weggenomen rijwiel, staande voor 't café Sanders. Bü nader onderzoek bleek dat het bewuste rijwiel door J Clement, alhier was weggenomen, alwaar het werd opgespoord. 't Rijwiel is in beslag genomen en proces verbaal opgemaakt. De voorbereidende werkzaamheden der drooglegging der Zuiderzee, als 't aanvoeren van rijshout en steenen enz. leveren te Wester- land vrij drukte op De aanlegsteiger en de houten woning voor directie en opzichters zjjn gereed De directie-keet is een buitenge woon mooi en solied gebouw. Het eerste werk, de beteugeling van het Amsteldiep, is aanbesteed; er zal nu weldra met 't maken van zinkstukken worden begon nen. Weldra zal hier al zoo veel werk voor diverse arbeiders zijn, waarvoor vermoedelijk ook veel van buiten 't eiland zullen komen, Wieringen, het in den laatsten tijd zoo be ruchte eiland, hetwelk den voormaligen Duit- schen Kroonprins herbergt"het rustige eiland gaat een drukke tyd tegemoet Vanwege de gemeentelijke zeegras-exploi tatie zijn 70 consenten afgegeven voor 't maaien van zeegras op de door de Gemeente van het Rijk gepachte wierwaarden, gelegen in de Zuiderzee. INGEZONDEN. M. 1 Wieringen. Voor opname van onderstaande regelen, zulks naar aanleiding van een ingezonden stukje vau de haud des heeren C. Duijnker, secr. der Muziekvereen, „Harmonie" alhier, verzoek ik u beleefd mij eenige plaatsruimte te willen afstaan in uw alhier veel gelezen blad. Waarvoor bij voorbaat mijn dank. De heer Duijnker geeft daarin te kennen, dat het bedanken van den heer D. Oden als werkend lid-penningm. van „Harmonie" 2yn oorzaak vindt in gebrek aan tijd, hetwelk de heer Oden schrifteiyk aan de \ereeniginghad te kennen gegeven en niet het gevolg is vftn het voorbarig en eigendunkeiyk optredan van den voorz. van „Harmonie", den heer C. Bdsker, zooals het door mij aan u opgegeven bericht luidde. Een leugenachtig krantenbericht zo\det de lezers kunnen zeggen, heb ik alzoo %e- zonden, doch dat is niet 't geval. De toedr^ht der zaak is, dat de heer Oden my persoonljk vertelde, dat hy als werkend lid van „H\r- monie" had bedankt om redenen, als in n% destyds geplaatst bericht genoemd en waarv^ de heer Oden verklaarde, zelf de volle veran. woordeiykheid te dragen. Ondergeteekend wist van het bedanken van den heer Odei niemendal af, totdat deze het hem persoonlqk met alle byzonderheden kwam vertellen. Ten volle vertrouwende op de mededeeling van den heer Oden, is door my het bewuste bericht i aan u opgezonden ter plaatsing. Hoe de zaak verder in elkaar zit, of dat den heer Oden my onjuist heeft ingelicht, weet ik niet en laat ik het verdere verloop hiervan aan den heer Oden zelf over. De Correspondent van Wieringen. DE DEMONSTRATIEVE STAKING. Amsterdam, 8 Juni. De door het N.V.V. en het N.A.8. aangekondigde 24 uurs-staking als protest tegen de behandeling der zoogenaamde anti-revolutiewet, heeft naar in de vroege morgenuren bleek, geen ernstige stagnatie by de gemeente-bedryven teweeggebracht. Het tramverkeer staat niet stil, zooals het geval was op 26 Augustus, toen alleen de syndicalis tische arbeiders voor één dag de staking hadden afgekondigd. Aan de Gasfabriek en de elec- trische centrale wordt partieel gestaakt. De veren aan den IJ-kant zyn in dienst; in de haven is Tan- stilliggen van het werk geen sprake. De verkiezingen Ia Dultschland. Berlijn, 8 Juni. De voorloopige uitslag van 81 kiesdistricten van 1 staat de uit slag nog niet vast is: meerderheidssocia listen 4.721.000, onafhankelijken 4.123.000, Duitsche volkspartij 3.178.000, Centrum 2.720.000, Duiitsch nationalen 2.673.000, de mocraten 1.996.000, Beiersohe volkspartij 794.287, communisten 898.278. De meerder heidssocialisten 'krijgen met inbegrip van 18 zetels in het gebied waar tengevolge van te houden volksstemmingen geen verkiezin gen plaats gehad hebben 90 zetels, de onafhankelijken 38, De Duitsche volkspar tij met inbegrip van 2 zetels 54, Cen trum, met inbegrip van 9 54, Duitsch nationalen met inbegrip van 4 48, de mocraten, met inbegrip van 9 41, Bedersche volkspartij 13, communisten 6. In totaal zijn in het gehele rijk tot nu toe uit gebracht 21.684.000 stemmen. (Ter vergelijking laten wij hieronder vol gen hoe de nationale vergadering na de ver kiezingen van 19 Januari 1919 was samen gesteld): Toen werden 80.652.971 stemmen uitge- Duitsch-Nat. Partij Duitsche Volkspartij Centrum en Duitsch- Hannoveranen Democraten M eerderhe idssocial. Onafhankelijken Beiersohe Boerenbond Si. Holst. Boerenb. Brunsw. Landbond Kleine partijen stemmen mandaten 3.006.977 42 1.896.527 v 22 6.981.321 92 5.582.568 74 11.466.416 163 2.316.322 22 275.127 4 67.913 1 66.858 1 13.922 0 Totaal 30.652.971 421 Ontslag van het R(]kskabinet. Berlijn, 8 Juni. Hedenmorgen zal het rijks- kabinet zijn ontslag bij den rijkspresident in dienen. De rijkspresident zal de ministers evenwel verzoeken zoolang in functie te blij ven, totdat een nieuw kabinet gevormd zal zijn. De ministers zullen de loopende zaken blijven afdoen. De Rijksdag zal zoo spoedig mogelijk bijeen worden geroepen. De havenarbeidersstaking te Kopenhagen. Kopenhagen, 8 Juni. De staking der haven arbeiders te Kopenhagen is geëindigd. Met 1212 tegen 201 stemmen hebben de arbeiders besloten het werk zonder bekende voorwaar den te hervatten. De arbeid kan eerst hervat worden, indien de technisohe noodhulp inge trokken is. De staking, welke 2 maanden duurde, eindigt aldus met de nederlaag der arbeiders.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 4