1 w11 arbeidersgroepen daarvan zijn tegenstan ders van een conservatieve regeering en de vorming daarvan zou dan ook een gevaar lijk experiment zijn, zoowel voor de binnen- landsche rust als voor de buiteniandsche verhoudingen. In elk geval zal het wel het allerlaatste zijn, waartoe men zijn toevlucht zal nemen. HEItVIE. Hot „Tydsohrift voor Sociale Hygiëne" schrijft onder het kopie „Arm Servië': De berichten, welke ons uit Groot-Servië borel- ken, zijn, wat den gezondheidstoestand be treft, zeer treurig. In de laatste 8 jaren zijn 669.818 soldaten en 1.600.000 burgers door den vijand gedood of tengevolge van besmettelijke ziekten en ellende bezweken. Dit is ongeveer 20 pot. van de bevolking. Het aantal kinderen, dat hun vader of moeder hebben verloren, wordt op 600.000 geschat, waarvan 100.000 geheel ouderloos. Volgens een mededeeling van dr.%Buck van 11 April j.L is de toestand dier kinderen allertreurigst. Velen hunner lijden tengevolge van ondervoeding en doorgestane ellende aan anaemie, rachitis en aan tuberculose. De sterfte in het eerste levensjaar, die vóór den oorlog 15 h 18 pet. bedroeg, is tijdens den oorlog vervijfvoudigd. Vooral Oud-Servië heeft tijdens de bezet ting zwaar geleden, maar ook de gezondheids toestand in de legers en onder de terugkee- rende troepen was zeer treurig. ENGELAND. Het tarwe-tekort De „Evening Standard" vestigt er nog eens do aandacht op, dat het tekort aan graan verscherpt wordt door do omstandig heid dat er nu meer imensohen, die tarwe eten, op die wereld zijn dan ooit te voren. De Japamneezen en Ohlneezen beginnen ook brood te eten. Havenbrand te Swansea. Te Swansea is Maandagavond een van de vernielendste branden uitgebroken, die daar ooit zijn voorgevallen. De brand ontstond in de houtopslagplaata van John Lewis, aan de Noorderhaven. De frontbreedte van de vlam men bedraad 40Q M.; de ibrand leverde ge vaar op voor de schepen in de haven en" bedreigt ook de electrische oentrale van de haven met vernietiging. VEREENIGDE STATEN. BIJ de verkiezingscampagne in de Ver. Staten wordt heel wat vuile wasch in het openbaar behandeld. Zoo heeft de Senaat, nog juist voor het Congres uiteenging, een resolutie aangenomen, waarin wordt aange drongen op een onderzoek naar de bijdra gon, die in de verklezlngskassen worden ge stort. Senator Kenyon lichtte dit onderwerp toe met een rede, waarin hij betoogde, dat bij de eerste verkiezingscampagne van pre sident Wilson, versohelden Democraten voor hun vetto bijdragen met moolo ambten waren beloond. Het had er veel van zed.de hij of die heeren hun ambten hadden ge- kooht. En hij gaf voorbeelden. James W. Gerard contribueerde $18.600 en werd go- zant 40 Berlijn; G. W. Gutrle gaf 1000 en werd gezant In Japan; Bernard Baruch gaf 812.500 en kreeg hooge ambten; Mo Aaoo gaf 8 8100 en werd minister; Henry Mor- genthau gaf 8 80.000 en werd gezant in Tur kije; Jolrn B. Payne gaf 8 1500 en werd mi nister; F. O. Penfield gaf 8 22.000 dh werd ;ezant te Weenen; Hugh Wall ace gaf 10:000 en werd gezant in Frankrijk; Jo- eeph E. Willard gaf $10.000 en werd ge zant te Madrid en Charles Orane gaf 60.000 en werd gezant te Peking. Senator Knox dikte de mededeellngen van Kenyon nog aan met de volgende interrup tie: „Vergeet niet dat Page van zijn vrouw's geld $80.000 gaf en dat hij, na tot gezant ln Italië te zijn benoemd, zijn huis in Was hington verhuurde aan.Italië om er het Ita- liaansohe gezantschap in te vestigen." Natuurlijk zou er van den kant der De mocraten heel wat te antwoorden zijn op deze lijst. In dat opzioht toch leven de groote politieke partijen in de V. St. alle in glazen huizen. BINNENLAND. De Koude-lnval. Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut deolt mede: Na voorzoover do temperatuur betreft - vrijwel zonder kleerscheuren de gevaar lijke maand Mei doorgekomen te zijn, ma ken wij dezer dagen een temperatuurval mee, die volstrekt niet tot de zeldzaamheden behoort zooals de statistiek ons leert. Het blijkt dat van 4 tot 7 Juni de temperatuur langs onze kust althans over een eenigs zins groot tijdperk -r daalt van 18 gr. C. tot 12 gr. 9 O. en daarna weer stijgt. Ook uit een waarnemingsreeks verricht a.b. „Noord Hinder" l.s. van 18691888 komt dit ver schijnsel te voorschijn en dit geeft aan het minimum van 7 Juni een grootere be.teeke- nis. Men ledde hieruit echter niet af dat het elk jaar regelmatig voorkomt; het Is hier mede als met de temperatuurdaling van om streeks 10, 11 en 12 Mei de z.g. IJshelligen, het eene jaar komt het verschijnsel voor, het andere niet Men kan er geen staat op maken. Om het verschijnsel te doen optreden ls noodig, hooge luchtdruk tussohen IJsland en Frankrijk, lage luchtdruk over de Both- nische Golf, de Zuidelijke Oostzee en Noord- Duitschland. Hiermede gaat. gepaard Noord westeelijke tot Noordoostelijke wind, die lucht aanvoert uit Noordelijker streken en dus daling van temperatuur veroorzaakt Maar bovendien is die lucht koud, omdat ze voor een deel afkomstig is uit de boven lagen van de atmosfeer uit het gebied van hoogen druk; deze lucht is betrekkelijk droog en niettegenstaande de zware bewol king en dreigende luchten valt er weinig regen. Toenemende regen wijst op verande ring van toestand. De vraag waarom het eene jaar de geschetste luchtdrukverdeeling wel tot stand komt. en het andere jaar niet moet onbeantwoord blijven. Wjj kunnen hieraan toevoegen dat de algemeen© tem peratuurstijging van winter naar zomer, zoowel als de daling van zomer naar winter, roo't regelmatig -verloopt, maar telkens door dalingen en stijgingen onderbroken wordt. Verruiming van het gemeentelijk belastinggebied. Naar de .Nieuwe Crt." verneemt, heeft het nader overleg tusschen den minister van Financiën en de oommissie van voorberei ding thans tot het definitieve resultaat ge leid, dat het wetsontwerp tot verruiming van het gemeentelijk belastinggebied alsnog aldus gpwljztgd zal wórden, dat aan do ge meenten de keuze zal worden gelaten tui- schen opcenten op de rijk «Inkomstenbelas ting en een eigen plaatselijke inkomsten belasting. De grens der progressie zal bij deze laatste dan eonlgermatö worden uit gebreid. DE ANTI-REVOLUTIE WET. De demhn«tratleve staking. De demonstratieve staking is vrijwel orer al op oen mislukking uitgeloopen, In de groote steden werd zelfs door enkele groe pen, die er aan deelnamen, het werk lang niet algemeen neergelegd. Te Amsterdam. De poging van de stakingsledding van de gemeentewerklieden (moderne ön federa- tieve)^om het tramverkeer stop te zetten, is mislukt. Aan alle remises meldde zich 's morgens voldoende personeel aan om zoo wel den vroegdienst ais den dagdienst te be ginnen, zij het dan eenigszins beperkt Hier aan werd echter tegemoet gekomen, door dat zooveel mogelijk elke motorwagen twee groote aanhangwagens meevoerde. Vóór de verschillende remises hadden zich vele stakers verzameld, die de opkomende werkwilligen, groofcendeels christelijk en katholiek georganiseerden, trachtten te overreden, van hun voornemen om aan het werk te gaan, af te zien. Dit gebeurde slechts zelden. Wel vond af en toe heit te gendeel plaats. Toen de stroom van werk willigen toenam, sloten zich versohillende weifelmoedigen daarbij aan. Door bestuurs leden van de christelijke en katholieke or ganisaties, die bij dé remises toezicht hiel den, op de uitvoering van het door haar uitgegeven parool, werd medegedeeld, dat onder de werkwilligen federatie-mannen waren, zelfs bestuursleden. Dit werd zóó uit gelegd, dat het sommigen federatie-mannen erom te ooen was, den modernen, die zich bij de vorige demonstratieve staking op 26 Augustus afzijdig hadden gehouden, nu op hun beurt een loer te draaien. Merkwaardig was het, dait tal van stakers van de tram gebruik maakteq om zich naar hunne fabrieken of werkplaatsen te bege ven, ten einde te zien hoe daar de toestand was. De gemeenteveren over het IJ werden overeenkomstig het staklngsbesluit op twee ponten na stil gelegd. In de haven daarentegen nam de staking geen grooton omvang afin. Tegen 8 uur stroomden als gewoonlijk de bootwerkers de [KKxrten dor Schoepv an r t-M a u tschapp ij e n binnen. Slochts een 70 h 80 man legden het bijltje er hij neer. Van do werklieden der Zulder-, Ooster- en Wester Gasfabrieken staakten resp. 50, 10 eii 70 pot. Bij de electrische oentrale en de. Gemeen teredniging ontbraken vrij veol ar beiders op het appèl. Ook in verscliLllende particuliere bedrij ven staakte een deel van heit personeel, o.a. aan het „Hbl." en het „Nieuws v. d. Dag", die daardoor in kleineren omvang versche nen. „Het Volk" verscheen niet, wei daar entegen de „Tribune". Ook in de metaalindustrie werd in zeer geringe mate gestaakt. 'is Middags hielden het N.V.V. en bet N.A.S. op enluclitbjj.eenkemsten, resp. in het Stadion en op het Parkschouw-burgterrein. Beide meetings waren druk bezocht. In het Stadion waren naar schatting 8 10.000 menschen aanwezig, de sprekers van het N.A.S. hadden vele duizenden toehoordera Na afloop der meeting trok men in op tocht vereenigd door de stad. Vele roode doeken en bordpapieren schilden, voorzien van allerlei opschriften tegen de regeering en do z.g. „worgwetten" werden medegedra- gen. Voorop ging een op een langen stok gestoken schild, waaraan een muilkorf was bevestigd. Deze betooging had geenszins een order- lijk verloop. Omtrent de daarbij voorgeko men ongeregeldheden meldt de „N. Rott. Ot." onder meer: Reeds onmiddellijk was aan de stemming der betoogers merkbaar, dat zij geenszins van pljan waren hun optocht tót een „waar dige demonstratie" te maken, zooals de vak term luidt. Blijkbaar was door het hoogste politiege- zag weer, zooals in de goede dagen der be rucht geworden plundertochten van gede- mobiliseerden het consigne van de grootst ogelijke lankmoedigheid uitgegeven; voor al mocht er blijkbaar niet door overdadig machtsvertoon geprovooeerd worden. Zoo kwam het, dat een bende van eenige duizen den al spoedig heer en meester van de stra ten was, en haar vaak kinderachtige, maar ook dikwijls laffe baldadigheid nagenoeg ongehinderd bot kon vieren. Met of zonder Instemming der politie werd een weg geko zen, waar het tramverkeer verreweg het drukste is, n.1. door de Roeterstraat, de Sarphatistraat, over het Frederiksplein, langs den Weteringschans en den Over toom. De woede der betoogers keerde zich tel kens heftiger tegen het rijdend personeel der vele tramwagens. Sarrend bleven de langzaam trekkende betoogers hardnekkig op de trambaan loopen of zitten, om zoo den wagens den weg te versperren. Het lieve leven begon reeds in de Roeterstraat, waar een bestuurder, toen een man vóór zijn wa gen ondanks het herhaalde bellen niet uitweek, even aanzette, met het gevolg, dat de rug van den onwillige in eenigszins on zachte aanraking met de lantaarn van de tram kwam. De bestuurder stopte onmid dellijk, de betooger keerde zich echter om en verbrijzelde met de hand een der ruiten van de voorpui. Onder de menigte ging toen een geweldig gejoel op: men wilde den be stuurder te lijf, wat echter, dank zij de toe vallige nabijheid van een tweetal politie agenten, voorkomen Is. Na dit voorval wa ren echter de hekken van den dam; alle tramwagens werden tegengehouden, van vele de ruiten verbrijzeld, de aanhangwa gens afgehaakt, koppelingen gestolen en het rijdend personeel bedreigd. De weinige politiedienaren stonden te genover de kwaadwillige menigte zoo goed als machteloos; zij deden wat zij konden, maar kwamen natuurlijk telkens te laat; en als zij er bij waren, hadden de bedrijvers dier heldendaden zich weer braaf in het ge lid van den „ordelijken" stoet geschaard en zongen weer dapper de „Internationale". Naarmate de optocht vorderde, werd het erger. Op den Weteringschans waren wij, nadat wo cm tiental tramwagens met verbrijzelde ruiten hadden zien staan, welke het t>edle- nend personeel echter'dapper bleef bewa ken, getuigen van hot volgende schandelijke voorval. Een tramtrein, 'bestaande uit mo tor- en aanhangwagen, naderde uit do rich ting Leldseheplein, en werd voor do Spio- gelbrug' door betoogers tegengehouden. De aanhangwagen werd, toen de passagiers don wagen ontvlucht waren, losgekoppeld; een boude betoogers maakte tloh van den wagen meester, en duwde of trok dien terug tot voor het gebouw van het gymnasium. Hier werden eenige ruiten van den wagen stuk geslagen, en werd de oonduoteur, dio op zijn post was gebleven, gewelddadig door een honderdtal mannen en vrouwen de straat op gesleurd en op lafhartige wijze mishandeld. Het ware vermoedelijk slecht met hem af- geloopen, als niet eenige agenten, die ter hoogte van de Spiegelbrug de handen vol werk hadden om het gepeupel van den mo torwagen af te houden, hem te hulp waren gesneld. Reeds toen de helden uit de verte de agenten zagen naderen, sloegen zij op de vlucht. Op dit oogenblik kwamen ook ein delijk ln gestrekten draf bereden agenten aanrijden, en toen was de orde natuurlijk spoedig hersteld. Op Leidscheplein, Over toom en Stadhouderskade 'was voldoende po litiemacht aanwezig om de tramwagens en het personeel te beschermen; ten overvloe de had men nu den maatregel genomen, dat op elk balcon van eiken Wagen een escortee rend agent stond. En hiermede was natuur lijk elke baldadigheid uitgesloten, 's Avonds bleef het rustig in de stad. Te Rotterdam. Te Rotterdam is de staking nog grootere mislukking geworden dan te Amsterdam. De Gemeentewerklieden besloten niet te sta ken, alleen van het trampersoneel verscheen aanvankelijk slechts 80 op het appèl. Van de havenarbeiders staakten in het geheel slechts 60 man. Alleen in de bouwvakken zouden, volgens de organisatie, 2000 man ge staakt hebben. Ook de voorgenomen wandeltocht naar Den Haag, tot het welslagen waarvan duizendtal len waren opgeroepen, opdat de demonstratie indrukwekkend zoude zijn, is vrijwel op een fiasco uitgeloopen. Van het Hofplein vertrok ruim 8 uur de hoofdtroep, ten hoogste 200 man sterk, onder het zingen van de Interna tionale. Een van de hoofdmannen liep voor op, met een roode vlag aan een wandelstok bevestigd. Deze troep is later door groepjes wielrijders en enkele tientallen wandelaars gevolgd. In een des avonds gehouden vergadering sprak de wethouder De Zeeuw, er zijn teleurstelling over uit, dat.de gemeente werklieden niet aan don oproep tot staking hadden gehoor gegeven. Den Haag. Naar het Nederl. Corresp. Bureau meldt, was het stadsdeel van de residentie Dinsdag niet, gelijk sommigen hadden verwacht. De staking was verre van algemben. De trams reden gewoon, watt tegen het advies van het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel had het tram personeel gisternacht met groote meerderheid besloten aan het werk te blijven. Een gelijk besluit werd genomen door de vergadering van handels- en kantoorbedienden. In Rijks- en gemeentedienst werd geregeld gewerkt. In particuliere bedrijven als drukke rijen, broödbakkerijen, meubelfabrieken werd gedeeltelijk gestaakt De bouwwerken en het transportbedrijf lagen vrijwel stil. En wat wel eigenaardig was: er werd ook gestaakt in het Volksgabouw. Het personeel van de koffiekamer had er het bijltje by neer gelegd en "was niet te bewegen om het weer op te nemen, hoewel er juist vandaag ln ver band met van elders gekomen betoogers groote drukte was te verwachten. Ook de schoon maaksters van het Volksgebouw hadden ge staakt. De politie hield de menigte op een afstand, Hier nam de soc.-dem. Kamerfractie afscheid van de demonstranten, die haar langdurig toe juichten. Op verzoek van 'de leiders der demon stratie trok deze daarop door de Gevangen poort, langs den Vyverberg naar het Malieveld, met de bedoeling, tegen het einde van de Kamervergadering om 5 uur terug te komen. Dit ging niet zonder eenige strubbelingen. By de Gevangenpoort ontstond een groote op stopping, zoodat de politie genoodzaakt was, de demonstranten slechts by kleine groepjes tegeiyk door te laten. Een enkele keer moest de sabel getrokken worden om het publiek tot staan te brengen. Ook werden enkele per sonen gearresteerd. Over hot geheel evenwel hadden er geen ongeregeldheden plaats. Van een terugkeer naar het Binnenhof, tegen het einde van de vergadering der Tweede Kamer, is niets meer gekomen, ver- moedeiyk omdat bekend was geworden, dat de zitting tot 6 uur zou dnren. Des avonds hield de afd. 's Gravenhage der S. D. A. P. een vergadering in den tuin van het Volksgebouw, aan de Prinsengracht ln den middag was wegens gebrek aan belang stelling een aldaar aangekondigde vergadering niet doorgegaan. De tuin was nu geheel bezet, terwyi nog een groot aantal aanwezigen voor het gebouw samenschoolde. De Kamerleden Duys en Kleerekooper voer den het woord om mededeelingen te doen over het resultaat der Kamerzitting. De demonstratie op het Binnenhof. De demonstratie op het Binnenhof, voor het gebouw der Tweede Kamer, was, hoewel naar schatting 20.000 menschen er aan deelnamen weinig indrukwekkend, De stemming was erg mat. Tusschen 12 en half een stelden de betoo gers zich op voor het Volksgebouw aaq de Prinsengracht. De politie, die weinig van zich liet zien, zorgde toch wel, dat alles goed liep Toch kwam er even een relletje, toen een agent een vrouw van een stoep wilde ver wijderen. Deze weigerde aan zijn vermaning gevolg te geven en gaf den man een klap Het publiek dron? op, om den agent, die tegen de vrouw wilde optreden, heen, en er moest gechargeerd -worden met den blanken sabel om de orde te herstellen. Omstreeks half een zette de stoet zich in beweging, inet de soc. dem. Kamerfractie aan bet hoofd. Mej. Groeneweg had een breed rood lint over den borst. Zender incidenten trok men naar het Bui tenhof. Op het Spui werd het personeel van de tram uitgefloten en uitgejouwd. Zaandam. Te Zaandam zyn Dinsdagmorgen alle arbei- dors op de gewone wijze aan het werk ge gaan, nergens wordt gestaakt In het haven bedrijf on aan de artillerie-inrichtingen gaat alles zyn gewonen gang. Haarlem. Te Haarlem, waar Dinsdag het N. A. S een proteststaking had uitgeschreven, was daarvan gisteren niet veel te merken. Aan de groote fabrieken en de gemeentebedryven werd weer gewoon doorgewerkt. Aan de Ilaarlemsche IJzergtetery staakten 92 van de 100 .arbeiders. De anderen ver klaarden zich solidair, Alleen de bazen bleven aan het werk Hengelo. Te Hengelo staakten volgens schatting, duizend man. Groningen. Te Groningen hebben Dinsdag ongeveer 1000 werklieden demonstratief gestaakt. Het whren werklieden uit de bouwbedry ven, trans port- en metaalbedrijven en een aantal typo grafen. De gemeentepolitie, bygestaan door de marechaussees, heeft een betooging op de Ossenmarkt alsmede een optocht door de stad belet, door de betoogers voortdurend op den voet volgende, telkens te verspreiden- zoodra een samenscholing dreigde. In de Brugstraat kwam het tot een botsing tusschen de politie en betoogers, waarby gevoelige klappen werden uitgedeeld. Ook nit andere plaatsen komen berichten over weinig omvangrijke stakingen, vooral ln de particuliere bedrijven. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 8 Juni. Aan de orde is het antirevolutie-ontwerp. De algemeene beschouwingen hieromtrent wor den geopend. De heer R u t g e r s, als eerste spreker, bespreekt allereerst de van de s.-d. zijde gevoerde obstructie, die z.i. reeds aan den gang was, vóór dit wetsontwerp aan de orde was. Hy betwist overigens, dat er zooveel spoed met de indiening van dit ontwerp is gemaakt en behandelt daarna het wetsontwerp' zelve. Hy weerlegt verschillende bezwaren, die er tegen zyn aangevoerd en die meerendsels zeer overdreven zyn, en betoogt, dat de regee ring verplicht was dit wetsontwerp in te dienen, le nit hoofde van ambt en roeping der regee ring, 2e omdat het strookt met de rechtsover tuiging van het meerendeel van ons volk. Dat het gelegenheidswetgeving ls, ontkent «pi;, niet, doch onze geheele crisiswetgeving wasdat. Na de rede van den heer Rutgers, vraagt de heer Schaper het woord voor het stellen van een motie van orde. Gedurende 10 minuten spreekt deze heer over de wenscheiykheid, dat by deze besprekingen het geheele kabinet aanwezig moet zyn en stelt daartoe een motie voor. Deze wordt verworpen. De heer Dresselhuys behoort tot de leden, die om algemeene politieke redenen het wetsontwerp betreurd hebben. Geesteiyke rust en evenwicht worden door dit ontwerp aller minst verzekerd. De partyverhoudingen zy'n verscherpt, voor verbetering van den toestand was vóór alles rnst noodig en aan die rust is dit wetje schadeiyk. Het wetje is van geringe beteekenis en zelfs nu nog is de wet zwakker dan byv. in Amerika. De eenige vraag, waar voor wy staan, was deze: bestaat er in Neder land een zoodanig onmiddeliyk gevaar voor revolutie, dat deze wet noodig was? En dat ontkent Bpr. Indien de bedoeling der regeering is aansporing tot revolutie in het algemeen strafbaar te stellen, zal spr. tegenstemmen. Maar de regeering wil alleen strafbaar stellen concrete revolutieplannen. De heer Duys: Lees dan de Memorie van Antwoord! De heer Dresselhuys wenscht van den Minister op dit punt een verklaring; bedoelt de regeering reactie, dan zal spr. tegenstemmen. De Voorzitter deelt mede, dat zyn plan is de algemeene beschouwingen Vrijdag te 6 uur te doen afloopen. Men zal eiken dag tot 6 uur vergaderen en de beschikbare tyd zoodanig over de fractlën verdoelen, dat de grootste fracties den grootsten spreektyd zullen hebben. Daar hierover geen discussie is toegelaten, wordt dit voorstel in stemming gebracht en aangenomen met 69 tegen 20 stemmen. Naar aanlsiding van dözo modcdööling' ont- staat groot rumoer De heer 8 o h a p e r vraagt het woord over deze verdeeling en wenscht te weten hoeveel elke fractie krijgtde heer Rink, die het woord heeft gevraagd, en op het spreekgestoelte staat (de oorzitter had by den aanvang der vergadering de leden verzocht vanaf het spreekgestoelte te spreken) kan niet aan het woord komen. Uit 's Voorzitters mededeelingen blijkt, dat de U.L. (fractie van den heer Rink) uur krijgt, do sociaaldemocraten 4 uur, de communisten 1V». de lieer w Onder geweldige herrie wordt de vergade ring te 2.46 voor een kwartier geeohorsoht teneinde over deze verdeeling te kunnen be- rdBu''do'1'heropening deelt de Voorzitter mede, dat hij na overleg met de chefs der verschillende fracties thans voorstelt Woens dag, Donderdag en Vrijdag om 11 J™* beginnen; de verdeeling van den «jrceektyd is de volgende: R.-K. fractie i uur, 6.DJL 6, Chr.-hist. Rev. 8, Kolthek 8, rijz.- dem. U.-L. en A.-R. 80 min., Ter Laan 20 min., A. P. Staalman 28 min., Neutralen 20 min., Braat 20 min. Daarna krijgt de beer Rink het woord voor zijn rede. Revolutionaire v oelmgen mo gen in ons land niet worden geduld, al dient vryheid van schrijven enz. gehand haafd te biyven. Spr. meent, dat de regee ring in het oorspronkelijk ontwerp te ver was gegaan, maar de wijziging is aan vele bezwaren tegemoet gekomen. Op vijf punten is het ontwerp fundamenteel verbeterd, al heeft de oppositie die verbeteringen gene geerd. Voorbereiding tot een aanslag zal nu in 't algemeen niet meer strafbaar zijn slechts bij een bepaald aantal gespecificeer de handelingen. De oppositie tegen dit be langrijk gewijzigde ontwerp heeft spr. ten hoogste verbaasd. In de volksvergaderingen is niet volledig, noch objectief en onpartij dig op die wyzigingen licht geworpen. Spr is nog niet bevredigd imet de verbeteringen omdat er nog te veel algemeenheden in voorkomen, en nog niet voldoende waarbor gen worden gegeven voor de vrijheid van gedachte en van propaganda. Spr. heeft eenige amendementen ingediend,, en van de wyze waarop die amendementen zullen wor den ontvangen zal zijne stem afhankeiyk worden. De heer A. P. Staalman (C.-D.) voelt zich nameloos klein, wanneer hy uit „Het Volk" of „De Tribune" ziet, hoe torenhoog de arbeid der roode weldoeners der menschheld uitsteekt boven zyn klein gedoe. Toch wenscht hy een woordje te zoggen over dit wetsontwerp en d© daartegen gevoerde op positie, De heeren noemden ons huichelaars lafaards, pharlseeërs en navolgers van Ha genbeek. De heer Schaper noemde ons hie lenlikkers der Regeering. De heeren hebben ons gehoond en beleedigd door mee te doen nnn allerlei nonsens-voorstellen met een go- 1 atenlveld, die do verontwaardiging van het Nederlandsche volk heeft gewekt. Spreker Wil over deze dingen Iets zeggen. Spreker hoeft de sociaal-democraten zien opgroeien; hy kent ze en heeft diep medeiyden met ze, omdat zy erfeiyk belast zijn. De S.D.A.P. is als een kwajbngen, die zich niet meer aan de tucht van den vader wil onderwerpen. Zulk een kwajongen wordt ln de kast ge stopt, hoe hy zich ook verzet. Zoo gaat het ook hier. De obstruoti© helpt de heeren niets. De kast gaan ze toch in. De -tucht moet ge handhaafd worden 1 (Vrooiykheid). Spreker zal zelfstandig en geheel onafhankelijk dit Wetsontwerp beoordieelen aan de vrye ont wikkeling van ons volk, en de democratie wordt geen stroobreed in den weg gelegd. Het volk wordt alleen besohermd tegen da gewelddaden van God vergeten misdadigers. De heer Duys (S.D.A.P.)j Niet vloeken! Laat God er maar buiten! De Voorzitter hamert. De heer D,u y s: Hy mag tooh niet vloeken? De Voorzitter: Dat is ndjn zaak! De heer A. P. Staalman acht een ge welddadige omwenteling in ons democrati sche land volstrekt Ontoelaatbaar. Elke over heid, zy het een christeBjke of communisti sche, moet zich handhaven en dloor het volk geëerbiedigd worden. Dit standpunt van spreker is duidelijk en logisch 1 Een even tueel uit een revolutie vootkomende socia listische regeerinig zou zich anet alle kracht H n aanvallen moeten verdedigen, aldus et Volk". Do heer Dirys: Heel wat anders! De heer Staalman kan den indruk niet van zich afzetten, dat Troelstra bukt onder de zweep van Wynkoop. De heer Duys: Een nieuw argument! De heer Staalman: Heit kan zyn, dat het niéuw voor u is, maar het moet hier gehoord wprdenl De heer Duys: Bravo 1 De heer Staalman: Ik wou, dat het ge heele Nederlandsche volk eens had kunnen aanschouwen, wat wy hier den laatsten tijd hebben gezien l Wat zon het doordrongen zyn geworden van de onwaarachtigheid van liet optreden der socialisten 1 Er dreigen wel (iegelijk nog ernstige gevaren, al ontkent men die van andere zyde. Spreker verbaast zich erover, dat het Kabinet in April 1920 aanleiding vond voor het indienen van dit ontwerp en niet, ln November 1918. De men taliteit van sociaal-democraten on commu nisten is nu nog precies hetzelfde als in laatstgenoemde maand. Spreker herinnert slechts aan den toon der congressen, die na November 1918 zyn gehouden. De deur van de S.D.A.P. staat nog altyd voor revolutie open. Ten aanzien .der revolutie zyn de bols jewisten alleen wat oprechter dan de sociaal democraten. De heer Duys: Jij benlr een oprechte lc l r*t il De heer Staalman: In Rusland, Hon garije, Müncben kwamen de bolsjewisten er voor uit, dat zy een aanslag in den zin had den, Intusschen kennen wij de geestesge steldheid wel van de Nederlandsche socialis ten, en daarom dienen we op te passen; te meer nu zy zoo aan het ïyntje der revolu tionairen loopen, die in zielsverrukking lig gen voor hetgeen in Sovjet-Rusland ge schiedt. De Voorzitter: Uw tyd is om. De heer Duys: Wat jammer. De heer S t a a 1 m a n: Gy juicht nu, maar gy hebt zelf >by de gratie van de reohter- zyde zes uren gekregen. De heer KI eerekoper (S.D.AJP.); Je kunt ze terug krijgen. De heer S t a a 1 m a n: Ik ibeklaag de arme arbeiders, die aan de Staking hebben deel- enomen en een duren krans betalen om e tweede vergissing van Troelstra te ver bergen! (Rumoer). Met nadruk wyst spre ker op den plicht der regeering om het ge zag te handhaven, haar voor God opge dragen. - 'De sociaal-dieimiooiraten) Geen godi.a4.o- rint» De Voorzitter slaat den heer Duyi met zyn hamer op den schouder, onder groo te hilariteit der vergadering. - Do heer D e B u i s o n j (Eo. Bond) zegt, dat aanvankeiyk het verzet der soo.-dem. zin had, na de wyzigingen echter niet meer. Daar de heer Duys interrumpeert, wordt hy door dén Voorzitter verzocht te zwygen, hetgeen dén heer de B. de opmerking ont lokt: Ik hèb zoo'n ontzettende minachting voor het optreden van den heer Duys, meneer de Voorzitter, dat lk u ervan ontsla mü tegen hem te beschermen. De neer Troelst'ra kamt nu aan het woord en bespreekt allereerst de gevoerde obstructie tegen het wetsontwerp. Zij was noodig om de aandacht op het wetsontwerp te vestigen, en ofsohoon door de demonstra tie ia gebleken, dat velen de portee van deze zaak nog niet begrijpen, is wel gebleken, dat de kern der moderne arbeiders de zaak be grijpt. Daarom is de obstructie gerechtvaar- digd. Spr. brengt in dit verband zyn party- genoot Duys hulde voor wat hy gepresteerd Over het ontwerp zelve sprekende, be toogt spr. hoezeer de oorlog de mentaliteit der arbeiders beeft veranderd, en deze in zien, dat de bezittende klasse niet langer behoort te regeeren en moet verdwynen. Spr. zegt niet, dat de arbeiders reeds zelf kunnen regeeren, maar zy moeten perspec tieven houden voor verdere ointwikkeling, en een begin maken voor een nieuw systeem, waarby een burgerlijke regeering niet in staat zal wezen de leiding op den diuur te houden. Het trustwezen ontwikkelt zich in den laatsten tyd, op het gebied van het bankwezen neemt oonoentratle toe, en dit alles werkt sterk revolutioneerend. Te 6 uur breekt spr. zyne rede af om haar Woensdagochtend 11 uur te vervolgen. (Zie verder 2e blad). Het Binnenhof was aan alle kanten afgezet en er werd niemand, die er niet te mafen had, toegelaten.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 2