T Tweede Blad. VAN DONDERDAG 10 JUNI 1920. PLAATSELIJK NIEUWS. GEMEENTERAAD. Hr. Ms. „Zeehond". Commissie voor Kunstavonden. Regeeringsaardappelen. RUSLAND. Een aanslag op Lenln. KORTE BERICHTEN. GEMENGD NIEUWS. Verduistering? Kindermoord. TWEEDE KAMER. De Raad dezer igemeente vergadert Dins dag 1-5 Juni a.&s des avonds 8 uur. De agen da vermeldt o.a.2 (Verzoek van het bestuur der lafd. Helder van den Chr. Dem. Bond van Zeelieden, Ha- ven- en Transportarbeiders, om maatrege len te nemen tot werkverschaffing ten be hoeve van de leden van dien Bond. (Voorgesteld wordt het adres te stellen In handen van Burgemeester Wethouders om prae-advies). Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op: het 3e, e en 6e suppletoir-kohier der plaat selijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1919, het kohier der Hondenbelas ting, dienst 1Ö2Q en eenige Raadsbesluiten. Bericht van Gedeputeerde Staten, dat hun beslissing op het Raadsbesluit tot het leg gen van een bouwverbod op daarbij aange wezen gronden, is verdaagd. Besluit van Gedeputeerde Staten, goed gekeurd bjj Kon. besluit van 14 April 1920, no. 22, waarbij de jaarwedde van elk der wethouders is bepaald op ƒ2000. ingaande 1 Januari 1920. Voorstel om eervol ontslag te verleenen aan: a. mej. M. E. H. Deelder, als onderwij zeres aan school 8, met ingang van 1 Juli 1920; b. W. G. F. Sant, als onderwijzer aan school 8, met ingang van 1 Juli 1920; o. J. van der Valk, als leeraar aan de Zeevaart school, met ingang van 1 September 1920; d. Dr. J. O. van den Berg, N. Vinken, H. W. Bakker, W. J. Bakker en Jb. Bakker, als leden der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs; e. W. Poll, als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Voorstel tot aanstelling van ecu makelaar. Aanbeveling voor do vacatures lodon Bur gerlijk Armbostuur: Vacature W. J. van Aken: 1. J. Go timer, 2. R. Boogaard. Vacature O. Bot: 1. A J. Swaerts, 2. G. Hoornsman. Vacature W. Poll: 1. J. de Kok, 2. A Krijnen. Benoeming van een Oommissie van On derzoek naar de wenschelijkheid van de op richting eener gemeente-drukkerij. Voorstel om machtiging te verleenen tot aankoop van vuurwapenen ten behoeve der gemeente-politie. Voorstel tot aanstelling van een] chirurg aan het gemeente-ziekenhuis. Voorstel betreffende het aanschaffen van ee ge instrumenten ten behoeve van het gemeente-ziekenhuis en aanstelling van ver plegend personeel. Voorstel om voor het afgeven van een du- plloaatkaart voor gasmotors een bedrag van 0.10 te heffen. Voorstel betreffende do gasprijsrogeling. Voorstel met betrekking tot de malaria bestrijding. Voorstel tot vaststelling van de tarieven voor de levering van electrisohen stroom. Voorstel tot vaststelling van een verorde ning tot het leggen van een verbod tot bouw of herbouw op gronden, welke Ingevolge voorafgaand raadsbesluit In de naaste toe komst voor den aanleg van straten, grach ten en pleinen zijn bestemd. Voorstel om tot oprichting van een school bioscoop over te gaai. Voorstel tot wijziging van art. D der Ver ordening op den dienst der Arbeidsbemid deling en Werkloosheidsverzekering. Voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van de Vereeniging „de Hel- dersche Padvinders", om toekenning] van een jaarlijksoh subsidie van 250. Voorstel om tegen betaling van f 1 eenige straten in eigendom en onderhouc over te nemen van de Ver. voor Volkshuis vesting „Helder". Voorstel om enkele peroeelsgedeelten aan do Prins Hendriklaan, die de gemeente van den Staat der Nederlanden in erfpacht heeft opnieuw in erfpacht to nemen voor den tijc van 80 jaren. Voorstel om te bevorderen, dat aan het per soneel bij het bijzonder onderwijs een ver goeding van ƒ100 per wekelijksoh lesuur wordt toegekend voor onderwijs, gegeven bulten de gewone schooluren. Madedeelingen, in zake weder dn dienst neming van personeel bij do gemeente-rei niging. Medodeeling, in zake de beschuldigingen van een gemeente-ambtenaar door he; Raadslid J. J. Schoeffelenbenger. Beantwoording der vragen van het Raads lid J J. SohoeffüJenberger, in zake do onge bruikte toegangsbiJjettün voor openbare vermakelijkheden. Reclames. Te 's-Graverihage slaagde voor het voorloop ig imaohinistendiploma de heer J. C. N. Keijzer alhier. Tot hoofd van den iïo^i^hend^ van het Provinciaal Ziekenhui.. is benoemd de heer Verbeek, thans Bock houder ln gouoeind Ziekenhuis Tot Adnünlstrateur in 'het ProV- lui is te Bakkum is benoemd do heer kern, officier bij de Artillerie. Het vertrok van Hr. Ms. „Zeehond is uit gesteld tot 9 Juni a.s. en in verband iblen ene zal de aankomst te Lerwick plaats 1 den 17den Juni en hot vertrek vandaar op 22 Juni a.s., verdor blijft bet vaarplai: onge wijzigd. Uitkeerlng uif de Oorlogswinstbelasting. De gemeente Helder ontvangt dit jaar uit de Ctorlogswinstbelastmg ƒ314.687. De overige gemeenten in Noord-Holland ontvangen: Alkmaar 413.431, Amsterdam 15.265.735, Edaw 56.123, Egmond aan Zee 23.190, Haarlem 1.410.919", Hilversum 220.989, Hoorn 135.046, Krommennie 53.805, Purmerend 69.082, Schoten ƒ153.120, Terschelling 29.660, Uitgeest ƒ29.926, Velsen ƒ172.623, Weesp ƒ146.247, Wormerveer ƒ176.545, Zaandam 463.736, Zandvoort ƒ29.293. Rotterdam ontvangt ruim 12 millioen, den Haag 3.613.181. In totaal wordt uit deze belasting aan de gemeenten bijna 64 millioen uitgekeerd. Het ligt ook in de bedoeling der Regee ring te zijner tijd eene derde uitkeerlng van de daarvoor in aanmerking komende ge meenten voor te stellen als tegemoetkoming voor de in bet jaar 1919 geleden schade als gevolg van de oorlogscrisis. De directie van „Tivoli" deelt ons mede, dat zij voor de a.s. kermis 'heeft afgesloten met de N. V. „Het Tooneel", directie Dr. Willem Royaarda In de voorstellingen tre den op de dames: Magda Jansens, Jacqueline Royaards—Sandberg, Julia de Gruijter, Eve- line van Beem, Anna Sablairolles en de hee- ren: Louis Saalborn, Johan Gobau, Oscar Tourniaire, Dom de Gruijter, Meyer van Beem, Maurits Parser en Jan Wensma. Op het repertoire staat onder andere het kermis- stuk „In 't Gouden Haantje", waarmede het gezelschap overal een geweldig lachsucces bereikt W}j verwijzen naar de advertentie in dit blad voorkomende, waarin H.H. Patroons en de leden van Ziekenfondsen worden opgeroe pen ter vergadering ln „Casino", op Vrijdag a.s., daar die vergadering is belegd om H.H. Patroons en de leden van Ziekenfondsen in te lichten hoe het Ontwerp-Ziektewet luidt, o. a. legt dit ontwerp de patroons de verplich ting op, zoowel voor vrouwelijke als manne lijke loontrekkenden de helft der premie te betalen. Liefdadigheidsconcert Nieuwe Kerk. Niet a.s. Zondag 13 dezer, zooals wij in ons vorig nummer vermeldden, maar den 20sten, heeft het concert in do Nieuwe Kerk plaats. Vóór de Antl-Revolutlewet. Dinsdagavond was een bijzondere bijeen komst belegd door de R.-K. Vak-kernder be spreking van den oogenblikkelijken toestand in vqjband met de gevoerde obstructie in de Tweede Kamer en de afgekondigde demon stratieve staking door N. V. V. en N. A S. en het groote fiasco der obstructionisten. Na gevoerde besprekingen werd de vol gonde motie aangenomen: „De R.-K. Arbeiders van Den Helder, ln vergadering bijeen; gelet op de gevoerde obstructie door een deel der leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal tegen de Regeering inzake de anti-Revolutiewet; overwegende, dat de Revolutiewet in het waarachtig belang van hot gehoele Nederl. Volk is; spreken hun verontwaardiging uit over het streven der S.D.AP. en Communisti sche Kamerleden; besluiten met allo haar ten dienste staan de middelen de Regeering te steunen, deze imotie te zenden aan de Regeering, Tweede Kamer der Staten-Generaal en ter publi catie aan de Pers; en gaan over tot do orde van den dag.u Bond van Marine-Onderofficieren. Verschenen zijn de Jaarverslagen over 1919 van bovengenoemden bond on ao recht streeks of zijdelings met hem in verband staande instellingen. Het is ondoenlijk uit dit lijvig boekdeel van 122 bladzijden een resumé te geven. Volstaan wij daaroau al leen met de inhoudsopgave. Algemeen Jaarverslag van den Secretaris van den Bond van Marine-Onderofficieren; Jaarverslag van de Dóposite-instelling van den Bond van Marine-Onderofficieren; Fi- niantioel Jaarverslag van den Penningmees ter van den Bond van Markie-Ondorofficle- ron; Verslag van de Marino-WonJngbouw- Vereeniging „Algemeen Belang"; Kort ver slag van de werkzaamheden dor Womlng- bouw-Oommisaie te VIJssingon; Jaarverslag van het Marine-Sanatorium-Fonds. Het jaarverslag van da Coöperatie „De Eendracht" zal afzonderlijk worden uitge geven. Derde seizoen. Zooais bekend zal zijn is bovenstaande oommissio druk bezig met het organisoeren van de derde serie tooaioelavondon. Biljet ten voor inteekening zijn rondgezonden en reeds velen hebben zich weder als abonné opgegeven. Zij, die nog geen lnteekenbiyot ontvangen hebben, kunnen zulks alsnog be komen bij den secretaris der Oommissie, den hoor G. Joh. van der Leo, Prins Hen- driklaun 6, en kan ftnen uit deze lnteeken- biljetten alle mogelijke gegevens putten. Gaarne zou de Commissie zoo spoedig mo gelijk in elk geval vóór 15 Juni a.a. van hen, die zidh als lid wensohon op te geven, daarvan bericht ontvangen. Het ligt n.1. ln hare bedoeling om in het komende seizoen zou mogelijk te geraken tot opvoering van oen 'irroutsoh tooneelwerk, maar daarvoor is noodig oen spoedige aanmelding van ^Zew'belangrijk is voor hen die Moeke- nen, dat de diploma's niet jfln. De entreeprijzen voor do tooneolvoorstelUii- gen zijn buiten abonnement om natuurlijk weer van beteekenis hoogor dan bij Intee kening. Adresboek van Den Helder. WU ontvingen van de administratie dar „Nieuwe HekDrsche Courant" een exemplaar van het nieuwe adresboek van l>en lieioi r. Door deze uitgave wordt in een sedert lang gevoelde behoefte voorzien. Het boek bevat, behalve de alphabetisoh® naamlijst, een alphabetlsche stratenlijst, een ..beschrijving der Stad", waarin verschillende gegevens zijn opgenomen betreffende het bestuur der ge- n elite, het onderwijs, naamlijsten van offi cieren en onderofficieren, enz., enz. wa wenschen den uitgevers succes met deze uitgave, zoodat zij in de gelegenheid Zijn elk jaar een uitgave te doen verschijnen, ets, wat met het oog op de sterk wisselende bevolking van onze gemeente noodig is. De prijs van het adresboek is 4.—. In brand geschoten. Gistermiddag werd op de hellingen van iet fort Kijkduin bij oefeningen met lidht- pistolen een gedeelte der he&mbeplanting in brand geschoten. De brand, die zich over een oppervlakte van phm. 100 M'. uitbrei de, werd gelukkig spoedig door manschap pen met zand gebluscht. De bommen op Goes. (Officieel). Het Ministerie van Buiten- landsche Zaken deelt mede dat de Biitsche Regeering thans de verantwoordelijkheid voor het werpen van -bommen op Goes op 22 Dec. 1917 heeft op zich genomen en zich bereid heeft verklaard de daaruit voortge vloeide schade te vergoeden. Uitbetaling Pensloenverhooglng. Vanwege het Ministerie van Financiën wordt medegedeeld, dat het bericht omtrent de uitbetaling van pensioenverhooging niet juist ia Niet alleen de verhooging op de burgerlijke landspensioenen, maar die op alle pensioenen ten laste van de Ned. Staats- begrooting wordt in Augustus en September aa uitbetaald. Het Rijk heeft het overschot der regee ringsaardappelen in Friesland, gekocht voor 850 de 10.000 Kilo, thans voor uitvoer naar het buitenland verkocht voor 510. Geen hoogovenbedrflf ln Nederland. Naar de ,,TeL!' verneemt, komt in Neder land geen hoogoven-bedrijf. De technische leider dier combinatie, de heer CoX, heeft den oorspronkelijken opzet onuitvoerbaar verklaard. Reeds geruimen tijd geleden heeft hij zich daarom teruggetrokken. Vol gens de meening van den heer Cox zou een Nederlandsch hoogavenbedrijf slechts ge steund door zware invoerende rechten kun nen bestaan. Indien Nederland goedkoop ijzer en staal wenscht, heeft het zijn gren zen slechts open te stellen voor de zeker ko mende overproduotie van zijn nabuursrtaton. De Nederlandscho combinatie dio den beer Cox verzocht had de oprichting van het hoogoven-bedrijf voor to bereiden is voor dezo argumentatie gezwicht. Groote Landbouwtentoonstelling te Schagen. Van 10 tot en met 14 September zal, ter gelegenheid van de Algemeene Vergadering van de Hollandscho Maatschappij van Land bouw, door de afdeeling Schagen e. o. eone groote Landbouwtentoonstelling worden go houden. Het Hoófdcomitó, belast met de voorberei ding en uitvoering van de tentoonstelling heeft verschillende sub-commissiön samen gesteld, bestaande uit de meest vooraanstaande personen op landbouwgebied, die hunne mede werking hiertoe wilden verleenen en deze hebben voor elke afdeeling een programma ontworpen. De indeeling heeft men als volgt gekozen Gedurende de gcheelo tentoonstelling zullen aanwezig zijh, de inzendingen van de afdee- lingen Zuivel, Akker- en Tuinbouw, Weten schap en Organisatie, Werktuigen en Bijen Vrijdag 10 Septombor: Hot Rundvee, Indivi dueel ingezonden, Varkens, Geiten, Pluimvee en Konijnen. Zaterdag 11 Sopt.: Gecontroleerd Rundvee in fokgroepen, benevens de bekroonde diereu van den eersten veedag, Schapen, Pluimvee en Konijnen. Zondag 12 Soptomber wordt 's middags een groot Cönoours Hippique en Springconcours gehouden. Maandag 13 September: Demonstratie met brandspuiten en brabdbluschmiddelen, trek honden en alle aanwezige landbouwwerktuigen en machines des middags wedstrijd met ver sierde rijtuigen en ringstekon. Dinsdag 18 September Paardendag's mor gens keuring aan de hand, 's middags in bet, tuig. Rundvee, Schapen, Varkens en Geiten heeft men onderscheiden in geregistreerd vee, waar van afstamming en produotievermogen zUn gecontroleerd en gebruiksvee, waarvan dezo gegevenB niet bekend zijn. Bij de gecontroleerde schapen onderseheidt men de typen TexelBeh, Linooln on Wens leydale. Als onderafdeellng Is toegevoegd de afdeeling Wol, om dé hoedanigheid van de vachten van de tentoongestelde vaderdieren beter te leeren kennen en vervolgens om aan te toonen, wolko qnaliteit door don handel als de meest waarde volle wordt besohouwd. De afdeeling Zuivel bevat niet als gewoonlijk een groot aantal nummers, maar zal voor een groot gedeelte bestaan trit inzendingen van Zuivelfabrieken, en daarnaast ook van partlou lieren. De kaaskeuring door den Bond van coöperatief werkende zuivelfabrieken ln Noord Holland, tijdens de tentoonstelling te houden moet dan ook als een belangrijk deel van dezo afdeeling worden beschouwd. In de afdeeling Akker- en Tuinbouw zal er naar worden gestreefd een zoo getrouw mogelijk beeld te geven van den Akker- en Tuinbouw in aio provincie Noord-Holland. Voor dit doel zullen collectieve Inzendingen van orgunisatles een juist beeld kunnen geven van de streek en de werkwijze van de veree niging. Bij do fruit-, heestor- en bloemenkwee kerij zullen meer de persoonlijke Inzendingen naar voren komen, De Wetenschappelijke afdeeling zal doen uit komen de groote beteekenis van de landbouw wetenschap en van organisatie voor den prac- tischen land- en tuinbouw. Het Landbouwonderwijs zal eene Inzending doen van leermiddelen, gebruikt aan de Land en Tuinbouwinterscholun en -cursussen,- Instellingen, dienende voor voorlichting en onderzoek, ten dionste van den landbouw zullen door inzendingen bun groote nut kuunep aan toonen. Uit het programma blijkt duidelijk, dat men vooral naar vuren wil laten komen, wat door organisatie op landbouwgebied en door saiuep werking van theorie en practijk kan worden bereikt. Het Comité mocht by de voorbereidende iitU-fregelen reeds vele blijken van belang stelling ontvangen in den vorm van medailles en. bijdragen, o. a van de leden van bet KO' ninklijke Huis en van vele particulieren, orga nisaties en firma's. Vraagprogramma's en aangiftebiljetten zyn toegezonden aan alle afdeelingen van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw en den R.-K. Diocesanen Land- en Tuinbouwbond en zijn verkrijgbaar by den Secretaris van het Hoofdcomité, den Heer JOH. DE VEER, te Schagen, die gaarne alle inlichtingen verstrekt. NEDERLAND EN JAPAN. Naar aanleiding van de schitterende ont vangst, welke onze marine in Japan ten deel viel, heeft het Haagsche „Aneta"-kantoor den Japanschen gezant bij het Nederlandsche hof, den heer Kantaro Otchiai, gevraagd naar zijn meening omtrent de relaties tnsschen Japan en Nederlandsche koloniën. Op de vraag of de feestelijkheden, die dezer dagen plaats hadden, slechts als onbeduidende internationale hoffelijkheid moesten worden beschouwd of dat hier werkelijk sprake was van een uiting van sympathie, antwoordde de gezant ongeveer: De Japanners, en onder hen de kooplieden in de eerste plaats, weten nog eeer goéd, hoe de Nederlanders langen tijd de eenige Westerlingen waren, die ge regelde betrekkingen met Japan onderhielden en de Japanners daar ook het eerst met de Westeftche beschaving in aanraking kwamen door bemiddeling van de Nederlanders, welke hen o.a. met de geneeskundige wetenschap en de groote scheepvaart deden kennismaken. Geen wonder, dat vooral de Nederlandsche vloot zeer gezien is in Japan. Daarbij komt, dat in de jongBte jaren de reeds levendige handel met de Nederlandsche koloniön werd uitgebreid en de Japanners wenschen, dat deze economische betrekkingen zich nog nader zullen ontwikkelen. Van het «luiten van den vrede verwacht de gezant volstrekt geen teruggang in deze aangelegenheden. Integen deel. Toen even gezinspeeld werd op het wan trouwen, dat in onze koloniön en in Nederland nog steeds door velen wordt gekoesterd ten opzichte van de bedoelingen van het steeds machtiger wordende Japan, zeide de heer Kentaro Otchiai, dat er niet de allerminste reden was om daarover maar zelfs te spreken Japan wcnscht zonder eenige „arrière pensêe" goede betrekkingen met Nederland en diens koloniön te onderhouden. KORTE BERICHTEN. De mogelijkheid bestaat dat aan Neder landsche vissohers de toegang tot Engelache havens zal worden belet wegens tran^ort- mooilijtklieden. Het bouwbedrijf in Den Haag wordt bin nen enkele dagen voor een groot deel stop gezet. BUITENLAND. DUITSCHLAND. De Rijksdagverkiezingen. De Duitsche bladen onderzoeken nog maar steeds op welke wijze een kabinet kan worden samengesteld. De onafhankelijken weigeren in eon kabinet zitting te nemen, waarin ook de burgerlijke partijen vertegen woordigd zijn. De ineerderheidssocialisten willen niet in de regeering, indien de ojnaf- bankciijkon de verantwoordelijkheid niet mee helpen dragen. Zij weigeren tevens met vertegenwoordigers van de Duitsche Volks partij snmen te werken. De meeste burger lijke partijen willen geen onafhankelijken in de regeering. Een zuiver burgerlijke regee ring van Duitsch nationalen tot Centrum, van Helfferioh tot Erzberger, schijnt ook onmogelijk. De democraten willen niet re- geeren, indien de meerderheids-socialisten niet meedoen en de andere burgerlijke par tijen zullen wel van dezelfde meening zijn. Nu is er weer sprake van een economisch kabinet met vertegenwoordigers van alle takken van Industrie en handel on van den landbouw. De politiek zou bij do samenstel ling van dit kabinet geen rol spelen. Men zou van het standpunt uitgaan, dat op bet «ogenblik do economische vraagstukken be langrijker dan do politieke zijn. Dit kabinet zou echter ln elk geval het vertrouwen van den rijksdag moeten hebben, daar het an ders niet zou kunnen regeeren en ook niet naar Spa zou kunnen reizen. De burgerlijke partijen zijn trouwens van plan deskundi gen voor de verschillende portefeuilles aan te wijzen voor het geval zij uitgonoodigd worden tot de samenstelling van bet kabinet bij te dragen. Ten slotte bestaat er een strooming, dis de oude coalitie aan bet bewind laten wlL De toestand ln Duitsehland. Volgen* den politiekam medewerker fler „Times" is de Duitsche voedings-minister onlangs te Londen geweest, waar bij een afintal conferenties aan het voedingsminia- torie bijwoonde. Hij verklaarde dat zijn land meer dan het equivalent van 20.000 millioen goudon marken bad betaald ln materialen van allerlei aard. Hij vroeg do Britsohe re geering zulks te erkennen door het leveren van voedsel-voorraden en grondstoffen, me narao phosphaten voor den landbouw, ijzer erts voor de metaal-nijverheid en steenkool, De Duitsche gedelegoërden vroegen ook om aan Duitsehland iots van zijn sohepen te laten, die volgens bet vredesverdrag aan de Entente moesten worden afgestaan. Zij'be klaagden er zioh over dat Duitsehland zeer weinig .schepen bad overgehouden onder eigen vlag en voor zijn Invoeren veel hooger vrachten to betalen bad dan eenige andere natte. FRANKRIJK. De strijd tnsschen publiek en speculanten De nieuwe oorlog ls bogonnen, de strijc op leven en dood tusschen koopend publiek en spooul anten. Een eerste „vague de baisse" is, sooals de Parijsche correspondent van de „Tel." gisteren seinde, gesignaleerd; er is onmis kenbaar een neiging tot prijsdaling waar te nemen. Maar de strijd zal hevig zijn. Het leger der keepers is geweldig, maar slecht geor ganiseerd, slecht aangevoerd; de discipline ontbreekt en de overloopers zijn talrijk deze lieden moesten gefusilleerd worden, oordeelt Clement Vautel. - Ds daling der prijzen heeft zioh ook doen gevof>i«n in den veehandel. De vleaschprij- zen zijn van 50 centimes tot 1 franc per kilo verlaagd. Groenten en fruit worden even eens tegen lagere prijzen dan de vorige week aangeboden. Men verwacht, dat zich aan het einde van de week een nieuwe daling der prijzen zal doen gevoelen. Een draadloos bericht uit Moskou meldt, dat er opnieuw een aanslag is gepleegd op Lenin. Een soldaat schoot op hem en ver wondde hem aan de hand. De dader werd Het bolsjewistische blad „Prawda" beves tigt dit bericht Het verzoek van Duitsehland, om een Reichswohr van 200.000 man te mogen hou den, is door den Militairen Raad der Geal lieerden geweigerd. Het Kabinet Nltti (Italië) i* afgetreden. Hel Hongaarsche kabinel Si afgetreden. Van de Weensche kinderen zijn er 2000 tengevolge van ondervoeding ten doode opgeschreven^ De zetel van hef Internationaal arbeids bureau is overgebracht naar Genève. De békende Amerikaansche automobiel- fabrikant Ford heeft duizend kisten gecon denseerde melk geschonken voor Duitsche kraamvrouwen en zuigelingen. Hoewel hef gezin van een arbeider f* Keulen, waar behalve de man nog vier on gehuwde kinderen verdienden, een jaar lijksoh inkomen van 45.000 mark heeft, dreef de vrouw toch sluikhandel. Zij werd tot twee weken gevangenisstraf en 6000 m. boet» ver oordeeld De Scbotsche mijnwerker* zfln meï een voorstel gekomen, om ln de mijnen maat vijf dagen in de week te werken. De penningmeester van den socialistische* bakkersbond (afd. Breda) is sedert eenige dagen spoorloos verdwenen. Men zoekt, naar het „Dgbl. van Noord-Brabant" meldt, ver band tusschen dezo verdwijning en het tekort in de kas der afdeeling. Oneerlijke brievenbesteller. Op het postkantoor te Delft is een brie venbesteller betrapt op het stelen van een brief. Hij is gearresteerd en in zijne betrek king geschorst. Reeds lang stond hij onder verdenking. Dinsdag is in een tuin in de omgeving van het Juliana van Stolbergplein in Den Haag, liggende op twee aschemmers, gevonden het lykje van een volslagen pasgeboren kind van het vrouwelyk geslacht. Het was gewikkeld in een stuk van de „Nieuwe Courant" en het Zondagsblad van 23 Mei 11. derde blad van de „Avondpost". De oorzaak van den dood is vermoedelijk verworging. Om den hals zat een streng zwarte sajet, bestaande uit zes dradea en een strookje katoen. Van de straat schijnt diMijkje door de openstaande tuindeur in den tuin te z(jn gebracht. Vergadering van Woensdag 9 Juni. De heer Kleerekoper vraagt verlof den Minister te mogen interpelleerun over de nieuwe regeling van dienst- en rusttijden van het Spoorweg-personeel. Over dit verioek wordt Donderdag beslist. Daarna zet de heer Troela tra «ijn Dinsdag afgebroken rede voort over het wetsontwerp ter bestrijding van revolutionaire woelingen. Allereerst deelt spr. de ontvangst mede van een telegram over onhandig en ruw optreden van politie en mareohaussée op een meeting te Groningen, en verzoekt een onderzoek daarnaar ln te stellen, HU betoogt vervolgen!, dat de elseh van sooialiiatie op den voorgrond is gekomen, en dat de groote meerderheid v«,n het volk achter de S.D.A.P. staat in dien stryd. Die stryd «al ook worden de ondergrond van den politieken strydin Amsterdam behaalden de Soo. groepen 48 pOt.. in den Haag 88, in Rotterdam 45 pCt. van het totaal aantal stemmen. En het gaat niet aan dien drang der bevolking door wet- teiyke maatregelen het zwygen op te leggen. Eén groep, die niet eens een volledige meerder heid geeft, mag niet alléén de richting geven, waarin onze politieke ontwikkeling gaan moet. Spr. betoogt verder, dat ln verschillende landen stakingen met verschillende politieke doeleinden zyn begonnen, en vraagt den Minister of deze de politieke algemeene werk staking beschouwt als een geweldadige ver andering der Staatsorde Spr. en het N.V.V. meenen van wel, en dan valt aansporing tot werkstaking reeds onder de wetten van 1908. HU komt nu tot het wetsontwerp zelf. De groote vragen zyn: le. of deze nieuwe rege len noodig zyn; 2e. of zo w«l geschikt zUn ▼oor het doel| Be. of ze wel passen in den geest van onze wstgevingl Aan esn beant woording van deze vragen kan de Minister zich nooit onttrekken. Welke bestaande straf bepalingen staan de regeering ten dienste? Spreker komt tot de conclusie, dat de voor stelling, alsof zU onbeschermd zou staan tegenover revolutionaire woelingen wanneer dit wetsontwerp niet werd aangenomen, totaal buiten de waarheid ligt. De regeering heeft genoeg machtsmiddelen om zioh te beschermen. De bestaande bepalingen worden niet eena toegepast - spr. was, naar de meening van juristen in Nov. '18 reeds strafbaar waar voor dan nog verscherping? Wat de 2e vraag betreft, het ontwerp is wel degeiyk tegen den huidigen stand van zaken gericht, zoodat ook voorbereiding strafbaar wordt. Art5 demonstreert het sterkst het gelegenheidskarakter ^an het ont werp. De soo. actie is internationaal en daartegen richt zich dit art. Men mag een eenzydige toepassing van het artikel verwachten, waar doel ie het tegengaan van revolutionaire woe lingen. Onze mond wordt gesnoerdhet zwaard van Damocles hangt bbven ons hoofd. •Aan het slot van zyne beschouwingen con stateert spr. dat, naarmate de hervorming!-

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 3