LAATSTE BERICHTEN. Het volk elsbht andere dingen: intrekking der oude dwangwetten, lnplaats van lndle nlng van nieuwe; voltooiing der democratie; afschaffing der Eerste Kamer; vereenvoudi ging der grondwetsherziening, op dezelfde wijze als voor de gewone wet nooaig is; ver' laging van den kiesgerechtigden leeftijd; af schaffing van het «koninklijk veto; verbete ring van den toestand van pachters en boe ren. Dit zijn alle dingen, die deze regeering beter ter hand kon nemen. Spreker verwijst naar het rapport der sooialisatle-commissle. Een dergelijke regeering, die deed wat het volk verlangt, zou de socialisatie onmiddel lijk ter hand moeten nemen; zou de vaste lijnen van de scheepvaart, de binnenscheep vaart, de spoor- en tramwegen, moeten over nemen; zou de groote trusts moeten naasten, om de enorme winsten te voorkomen. Deze regeering is tot de vervulling van deze ei8Chen echter niet in staat. Maar met den huidigen toestand houdt de maatschappij het niet lang meer uitl De regeering moet niet tegen den stroom des tijds ingaan, maar hem leiding geven, om te geraken in de juiste bedding, opdat aa nde werkleijke be hoeften van de arbeiders, het meerendeel des volks, zal kunnen worden voldaanl De heer Van Zadelhoff begint met een woord van hulde te brengen aan de dui zenden betoogers. Dat de betooging minder goed geslaagd is, beteekent niet, dat ons volk niet doordrongen is van den ernst van het ontwerp. Arrondiseements-Rechttjank te Alkmaar. Uitspraken: Treurig einde van een Jeneverfuifje. In de riante villa van den heer Pieter Z., in de 8midsdwar»jtraat, werd in den nacht vim 81 December een nllerjollgat drankfuifje gehouden. De flesch werd ijverig aangespro ken en met flink gesmeerde kelen allerlei melodieuze liederen uitgegalmd, die de ruiten deden trillen en ver door de In nachtelijke stilte verzonken straat klonken. Onverminderd tierde het lawaai voort, tot het eindelijk een in de buurt wonende to machtig werd en hij eons aan de rulton tikte en het luidruchtige gezelschap tot stllto aan maande. Dat was echter olie op de golven der spiritualla leutl Woedend sprong een der feestelingen op, het was de 21-Jarlge Adrla- nus Joh. de Br. Hij greep een op de venster bank liggend mes en snelde, achtervolgd door eenlge andere feestgenooten, de deur uit onder allerlei moordachtlge bedreigingen. Op den 22en Februari zwabberde In een overmatig stadium van drankontblnding een man door de Heldersohe straten, die tenslotte door een polltle-agent werd opgemerkt en aangepakt om hem volgens de regelen der kunst naar het schuurtje te expedieeren, Zijn vrouw, Trijntje M., was daar getuige van, en stelde pogingen in 'twerk om den agent te bewegen manlief los te laten en aan haar ech telijke zorg toe te vertrouwen. De agent was aanvankelijk geneigd om dit toj te staan, doch toen hij zag, dat de man geen lust had met moeder huiswaarts te laveeren, pakte hij hem opnieuw beet, waarop de vrouw ook in revolutionaire stemming kwam en probeerde om haar man uit de handen van den agent los te rukken. Het schoone geslacht was terdege present. Geen plelzierrelsje. De Revolutlewet. UIT DEN OMTREK. SPORT. Korfbal. tendenz van de regeering vruchten had ge dragen, meer en meer reaotionaire neigingen op den voorgrond komen. (Huurcommissiewet, Zondagswet). De regeering wapent het eene deel van het volk tegen het andere, waardoor de geest wordt verbitterd. Het revolutiewetje is de kroon op dit alles. Spr. waarschuwt de regeering, niet voort te gaan met haar taktiek. Als men.wist wie in de demonstraties hebben meegoloopen, zou men niet gerust zyn over de burgerwachten i Spr. treedt vervolgens in uitvoerige be schouwingen over de burgerwachten-tactièk der regeering, die den geest onder het volk verbittert en den toestand gespannen maakt. Hij meent, dat vooral de groote meerderheid van katholieken, die de leiding*hebben, daar van de oorzaak is. Het eerste en laatste woord dezer regeering was geweld! Tot in het kleinste dorpje moest de scheiding komen door de burgerwacht. Kistjes patronen wer den rondgezonden, het angstgevoel des volks werd versterkt. De roomsche geestelijkheid organiseerde een socialistenjadht. En dat alles op voorbeeld van de Nederlandsche regee ring. De heer VandeLaar protesteert tegen de door dë soc. gevoerde obstructie. Maar de a.-r. moeten voorzichtig zijn met hun protest, want de heer Duymaer hield zelf indertijd een obstructierede tegen een wet van minister Lely. En de R.-K. moeten voorzichtig zijn met hun uitingen tegen de revolutie, wqnt in Duitschland werken hun partijgenooten mede met de socialisten, die daar de omwenteling hebben geleid. Met het ontwerp wordt het tegenovergestelde bereikt van hetgeen men zich voorstelt, want in de gevangenis zetten van de leiders zou olie op het smeulend vuur zijn en revolutie in de hand werken. Tegen de revolutie het Evangelie, zegt spr. Hij zal tegen het wetsontwerp stemmen, dat on nuttig, lichtelijk-gevaarlijk en weinig anti revolutionair is. (Geroep: Bravo!). De heer Kolthek ziet in dit wetje een bekorting van de rechten der minderheden. Welke reden was er voor dit wetje? In 1908 was er voor Kuyper tenminste nog eenlge reden. Het wetsontwerp is een glui perige aanval van reactionnairo duisterlln- gen. Hiervoor tot de orde geroepen, herhaalt spr., dat dit ontwerp een schaamteloos pro duct ls van olericaal-lmperiallstlsche reaotie. Spr. verdedigt die gevoerde obstructie tegen het ontijdig behandelen. Mep heeft onzen toon gekritiseerd, maar hij stond ver boven dien in sommige reehtsche bladen. Het recht van revolutie is erkend; spr. wijst op het optreden van Luther, Calvjjn e.a. hervor mers. Deze regeering, welke het principieelé recht tot revolutie ontkent, knoopt met ver schillende revolutionaire regeeringen onder handelingen aan. Ook de Paus erkende den revolutionair Ebert. Spr. behandelt daarna het wetsontwerp, dat tegen zijne partij ingaat. Men wil de po litieke democratie beschermen, maar die hébben we nog niet. Daaraan mankeert nog een en ander. Hij spreekt over opruien; de geschiedenis leert, dat opruiers oorzaak zijn van het wegnemen van velerlei maatschap pelijke wantoestanden. Spr. heeft niets dan minachting voor dit product. Wat zullen de vrljz. doen? Krachtens haar eigen geschie denis moeten zij tegenstemmen, maar dat zul len zij, gezien hare houding van 1908, wel niet doen. Als do regoerlng de revolutie bestrij den wil, kan zij dat niet beter doen dan iets te doen voor de arbeidende klasse. Maar de regeering neemt ons in het ootje, en be driegt de arbeiders. Na hem komt de r.-k. heer VanSohaik, die meent, dat thans strafbepalingen weder noodig zijn, nu een groot deel der bevolking van Europa, economisch en physiek ver zwakt, revolutionair gezind is. Het ontwerp is ons opgedrongen door de politieke aspi raties van den heer Troelstra, die onrust be werkt. Spr. betwist, diat er een recht bestaat tot het maken van revolutie onder een staatsregeling, die de bevolking de gelegen heid geeft langs grondwettelijken weg te geraken tot elke verandering, die zij wil. Onjuist is het, dat onze staat niet naar den wensch der kiezers wordt geregeerd. Tus schen onze levensbeschouwing en die der soc.-dem. gaapt een diepe kloof, en dan zegt de heer Troelstra dat het socialisme het katholieke geloof eerbiedigt! De houding der S.D.A.P. ten opzichte van de revolutie is vol van innerlijke tegenstrij digheid. De heer Troelstra wees op de revo lutionaire gezindheid der boeren. Maar onte vredenheid is nog geen „rev. gezindheid". Als de soc.-dem. de meerderheid hadden in het parlement, zouden zij dan communisti sche revolutiepogingen onbestreden laten? Dit ontwerp, meent de heer Van Schalk, zal het gevoel van vrijheid' bij ons volk verster ken en vrede en evenwicht bevorderen. Heden 11 uur voortzetting. Anthonius Nicolaas S., ged., oplichting van 10 ten nadeele van den heer P. Th. L. alhier, 8 maanden gev. conform den eisch. Nieuwezaken: De man, die het gewaagd had om to trach ten eens wat kalmte onder het rumoerige gezelschap te brengen, beleefde niet veel pleizier van zijn ordelievende daad. Weldra werd zijn deur gebombardeerd, ver van vriendelijk bedoelde invitaties om er uit te komen, lawaaiden op uit door drank verhitte monden, zoodat de menschen daar binnen eindelijk uit hun bed werden gelokt. De vader, zekere heer Appel, ijlde naar het politiebureau om assistentie. De zoon, de 21-jarige metaaldraaier W. H. H. Appel, bleef met zijn ten huize van zijn ouders logeerenden zwager T. Kat achter om lijf en huis te beschermen. Meermalen werd er nog op de deur getrapt en met een minder aange name kennismaking met een mes gedreigd, tot eindelijk de metaaldraaier zich liet ver lokken om nog eens buiten te komen, een waagstuk, dat hem noodlottig werd. Want dra werd hij omringd door opgewonden kerels, waarvan een hem een slag in den rug gaf, die later bleek een messteek te zijn. Appel voelde althans „nattigheid" in de meest onheilspellende beteekenis van het woord en later stekende pijnen, die hem noopten ijlings Dr. Bakker te raadplegen. Óndertusschen waren twee agenten gear riveerd, die met wapengeweld weldra de nachtelijke rumoermakers uiteen hadden ge» dreven en een van hen, de reeds genoemde werkman B., gearresteerd op vermoeden van een ernstige mishandeling. Deze was nog in het bezit van het met vochtig bloed bevlekte mes. Br. stond nu Dinsdag terecht voor de hem ten laste gelegde mishandeling. De arts Bakker, die Appel had behandeld, verklaarde als getuige deskundige, dat hij bij Appel had geconstateerd een pl.m. 31/» cM. lange wonde in den rug, blijkbaar door een scherp voorwerp veroorzaakt. Gelukkig wa ren geen edele deelen geraakt, doch indien de wond iets lager zou zijn toegebracht, had den de gevolgen ernstig, misschien wel doo- delijk kunnen zijn. De beklaagde B. ontkende het feit niet, maar beweerde dronken te zijn geweest en opgewonden en nu niet meer te weten, wat hij had gedaan. Wel herinnerde hij zich een mes te hebben gehad. Zij waren dien avond bijeengekomen voor 'n lolletje en er was veel sterken drank ge bruikt. Beklaagde had nu heel veel berouw. Hij heeft zich in verbinding gesteld met een Ghr. Geheelonthoudersbond on hoopte er met een voorwaardel. veroordeeling af te komen. Volgens verklaring der politie staat hij niet ongunstig bekend. Als hij geen drank heeft gebruikt, is zijn gedrag onberispelijk. Door beklaagde werd (niet zeer handig) opgemerkt, dat er niets zou gebeurd zijn, indien Appel in huis was gebleven. De president noemde dit een brutale op merking. Niet de getuige Appel heeft schuld, maar de beklaagde, die zelf Appel hoeft ge tart en hem heeft toegeroepen: „er uit te komen!" Het O. M. toonde echter geen lust om toe tc geven aan den wensch tot voorw. veroor deeling. Het delict is daarvoor te ernstig. Bekl. had absoluut geen reden om een der gelijk misdrijf te plegen. Het is aan geluk kige omstandigheden te danken, dat hij hier niet terecht staat voor doodslag! Bekl. heeft voldoende te kennen gegeven vooraf, dat het hem ernst was, het mes te gebruiken. Het gaat niet aan hier als verontschuldiging aan te voeren, dat het zijn eerste mlsdrhf was en hij is de kostwinner van het gezin. Het O. M. vindt geen termen tot bijzondere clementie en vordert 8 maanden gev. De beklaagde raakte geweldig onder den indruk van dit lang niet malsche requisitoir. Hij barstte in zenuwaohtig snikken uit en kermde: Edelachtbare, heb toch medelijden met me. Probeert het nog eens met me; ik beloof, dat ik niet meer drinken zal. De president deelde dit rampzalige drank slachtoffer mede, dat de Rechtbank zijn zaak zou overwegen en a.s. week uitspraak zou doen, waarop B. nog altijd snikkend, diep verslagen de rechtszaal verliet. Hij is al weer een tastbare waarschuwing, tot welke buitensporigheden en ellende het misbruik van sterken drank leiden kan. Ook een die houdt van pappen en nathouden. De 48-jarige los werkman Franciscus Jaco- bus F., hier bekend onder een bijnaam, dien we niet nader zullen preciseeren, geniet van de table d'Hote, dat zijn collega, de 65-jarige werkman Dirk Faber, voor hem open stelt. Frans is overigens gelogeerd bij den tapper M., maar dineert dus bij vriend Dirk. In den morgen van 17 Februari kwam Frans echter op visite bij Dirk, lang voor het uur voor het gemeenschappelijk diner was aan gebroken. Dirk was niet thuis en Frans vond de deur stevig gesloten met een hangslot. Dat was voor hem echter geen bezwaar om binnen te komen en dus maakte Frans ge bruik van een stuk ijzer, waarmee hij het hangslot afwrong en zich toegang tot de wo ning verschafte. "Veel bijzonders voerde hij daar niet uit. Geen blind paard zal er trou wens veel schade kunnen doen. Hij smeet alleen wat leege doosjes, die op *n muurplank stonden, op den grond. Vader Dirk was ech ter van die vrijpostigheid niet gediend en deed aangifte, met gevolg, dat Frans heden terecht stond terkake huisvredebreuk. Frans toonde zich evenwel zoo onparlementair en opgewonden (hij brulde telkens dat Dirk stond te liegen), dat de president hem sterk verdacht niet heelemaal kaarsschoon te zijn en toen de officier 25 of 26 dagen had ge vorderd, brak de president, zeer tegen den zin van beklaagde, die nog lang niet uitge praat was, de conversatie plotseling af en beduidde Frans ondubbelzinnig, dat hij wel kon opmarcheeren, aan welke invitatie Frans schoorvoetend gehoor gaf. Dronkaards boort mij omstik »*n, Laat asjeblieft Je glaasje staan; Want als de drank is in den man Komt er niets andors dan ellende van Bij de meeste strafzaken, heden uit Den Helder behandeld, was de drank de directe of indirecte oorzaak van het gepleegde delict, Hier volgen er nog een paar, voor het ge val, dat men ona niet gelooven wil. Hierdoor maakte zij zich echter schuldig aan wederspannigheid en moest zij Dinsdag terecht staan. Daar zij niet was verschenen, vorderde het O. M. tegen haar bij verstek 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. Maar er is nóg meer. De film is nog niet afgedraaid, hoor. Een zeeman, een zekere Dirk S., dié het spectakel had staan afkijken, maakte zich zoo zenuwachtig, omdat de agent natuurlijk trachtte zich de vrouw, die hem bij de arres tatie hinderde, van het lijf te houden, dat hij den agent allerlei minder liefelijke benamin gen naar het hoofd slingerde. Hoe druk de agent Huitinga het ook had, verzuimde hij niet nota te nemen van de woordenrijkheid van den zeeman, met gevolg, dat ook deze Dinsdag terecht stond en het O. M. ook tegen hem 25 boete subs. 25 dagen vorderde we gens beleediging van een ambtenaar in [functie. Nog eenige vertegenwoordigsters van het Heldersche zwakke geslacht mankeerden heden niet op de zitting. Om te beginnen was daar mej. Adriana B., de eebtgenoote van L. v. S., wien de zenuwen al op de keel en op de gehoorvliezen waren geslagen, voor er nog één woord was gewis seld. Deze juffrouw stond dan terecht wegens mishandeling van mej. Cath. F., huisvr. V., die zij volgens dagvaarding in het gelaat had verwond. Mej. Adriana v. S. geb. B., ontkende niet heel en al, maar beweerde, dat de mis handelde even te voren haar doohtertje, die 2) de fiets zat, met een taschje zoo had ge- agen, dat het arme kind bewusteloos was geraakt Natuurlijk verzuimde de getuige mej. V., née F. ook niet haar grieven omstandig te étaleeren. Haar dochtertje werd door de jon- gejuffr. v. S. uitgejouwd. Z, had niet met het taschje geslagen, maar alleen een soort aaltje in de richting van het hoofd van het meisje gegeven, enfin, onze geachte president kreeg van de spraakzame dames weldra zijn be komst en de officier besloot deze merkwaar dige koffievlsite met tegen juffr. B. ƒ15 boete subs. 15 dagen hechtenis te vorderen. Johanna v. d. L., 'n 24 jarige, maar alreeds gescheiden vrouw, verliet Dinsdag lufd schreiend het rechtsgebouw, nadat zij met gesloten deuren had terecht gestaan terzake het misdrijf, te vinden onder artikel 250 van het Wetb. van Strafr., en waarop, zooals wij ter waarschuwing van andere zedelijk min derwaardige vrouwen, die er een dergelijk luguber bedrijf op na houden, releveeren, een maximum gevangenisstraf is gesteld van 3 jaren. Tegen Joh. v. d. L. werd 5 maanden gev. gevorderd. A.s. week in al deze zaken uitspraak. WAT DE KRANTEN ZEGGEN. I Volgens „De Loods" ls de oorzaak van het kabaal van socialistische en communistische zijde eenvoudig hierin' te zoeken, dat de leiders door de nieuwe strafbepalingen gevaar loopen met de strafwet in onzachte aanraking te komen, als z(j de massa, die niet revolutionnair is, willen opzweepen tot revolutionnaire daden, als zU van hun invloed misbruik willen maken om revolutie uit te lokken. Wij raken hier de vraag van de verhouding tusschen de persoon lijkheid en de eolleetiviteitde vraag of er nog zoo iets is alg opruiing, als suggestie, als de magogie dan wel of inderdaad de massa spon taan haar denkbeelden vormt en de leiders slechts uiting geven aan wat in de massa leeft, zonder op het gevoels- en gedachtenleven der collectiviteit eenigen invloed te hebben. Naar onze beslist# meening is de laatste opvatting psychologisch onhoudbaar en wordt zij dagelijks door de feiten weerlegd. Het wetsontwerp nu richt zich eenvoudig tegen het maken van revolutie door de leiders, doch legt overigens aan de arbeidersbeweging geen stroobreed in den weg. „De Vrijz.-Democraat" stelt vast, dat de vrijzinnig-democraten de revolutie-wet alleen bestrijden, omdat zij haar beschouwen als een zeer gevaarlijken aanslag op de persoonlijke vrijheid. De sociaal-democraten echter ver zetten zich er tegen, niet, omdat de vrijheid als beginsel hun zoo lief is, doch alleen omdat hier hun eigen vrijheid wordt aangetast. Tegen de Duurtewet hadden zij geen bezwaar omdat die slechts een aanslag pleegde op het recht van andere groepen van de bevolking. En het is wel aardig, dat op denzelfden dag, dat de S. D. A. P. in groote protestvergederin- gen tegen de Nederlandsche wet optrad, haar geestverwanten in Duitschland hebben voor gesteld wat voor Nederland verworpen wordt. Hetgeen aantoont, dat er in het wezen van de zaak geen verschil is tusschen clerlcalen en sociaal-democraten Obstructie. Het hierboven 't laatst geciteerde blad wijst er op, hoe de sociaal-demooraten door hun obstructie de tot-stand-koming der Onderwijs wet en daarmee de verbetering van de onder wijzerssalarissen vertragen. En hetzelfde geldt voor de salarissen der ambtenaren, de Invoe ring van den aoht-urendag enz, Zoo ooit, dan is deze dagen van soo.-dem. zijde met de belan gen der arbeiders gespeeld. Steeds duidelijker blijkt hoe de 8. D. A. P. meer en meer de bijwagen wordt van de Communisten. ZiJ zijn het, die in deze dagen do leiding hebben genomen; zij maken van de willoosheid der sooiaal-demooraten gebruik. Straks als de 8. D, A, P. haar besinning terug krijgt, zal haar blijken hoe «U de speelbal ls geweest van hen, die het parlementarisme willen vermoorden tot schade van de werkelijke demooratie. Moge die bezinning niet al te lang meer op zioh laten wachten! De „N. Arnh. Crt" (lib.) schrijft: De obstructionnisten in de Kamer wenschen een geheel nieuw regime in te voeren; de dictatuur van het lawaai, gebaseerd op het recht van den luidruchtigste. En hiertegen moet men protesteeren, ook al is men een tegenstander van het aanhangige ontwerp. Zulk een protest heeft niets met het aanhagige ontwerp te maken. Het richt zich alleen tegen ondemocratische methoden van menschen, die voor het grootste deel zich de verpersoonlijking der democratie wanen. De Zondagswet. „De Standaard" looft de ingediende Zondags wet zeer, en betwist, dat deze tot don Cal- vinistischen Zondag zou dwingen. De Over heid laat wat de besteding van den Zondag betreft, ieder vrij. Alleen legt zij èn wat de rust èn wat de wijding van den Zondag be treft datgene op, wat strikt noodzakelijk is om den Zondag tot zijn recht te doen komen, opdat aan niemand de gelegenheid worde be nomen den Zondag de bestemming te geven, die hem naar Goddelijke wet toekomt. De losbandigheid zou hier juist een krenking van de vrijheid zijn. Het is deze Zondagswet, die de ware vrijheid hooghoudt. In rde (ehr.-hist.) Nederlander" klinkt een ietwat ander geluid. Volgens dit blad i* de Overheid niet geroepen, om voor de heiliging van den Zondag zorg te dragen, zoodat het met bezorgdheid de in deze Zondagswet daar toe aangewende poging gadeslaat. Daarin ligt een element van geestelijken dwang, inïrui- scbend tegen den aard niet alleen van ons volk, maar ook tegen het karakter van het zedelijk goed dat men de menschen wil deel achtig maken. Het heiligen, het aan den dienst van God wijden van den Zondag, is een bij uitstek in- dividueele zaak, die bovendien niet afhankelijk is van eenige uiterlijke handeling, maar van den staat des harten. En het hart is een terrein waar de overheid nu eens niets te zeggen heeft, en ook niets te zeggen mag hebben. Ook van katholieke zijde komen protesten: in de „R. K. Volkstrant" wordt het befaam de art. 9 krachtig veroordeeld en de Tilburg- sche Courant schrijft, dat de R. K. Sportbe- weging zich behoort te verzetten tegen een cal- vinistisch-fanatieken maatregel, die de sport beoefening ten doode doemt. De Haagsche redacteur van „De Telegr." concludeert uit een en ander, dat men zich over het ontwerp niet meer ongerust behoeft te maken, Het ls, in dén Ingediende vorm althans, reeds morsdood BJj Kon. Besl. van 5 Juni ia benoemd tot heemraad van den Prins Hendrikpolder te Texel, .de heer J. H. Timmer, aldaar; tot heemraad van het heemraadschap Wleringen de heer D. Mulder Nz. Anna Paulowna. Dinsdagavond 1 Juni vergaderde de Tuin- bouwvereeniging in de „Vlas- èn Korenbeurs' Tegenwoordig 80 leden. De voorzitter, de heer D, Stammes, opent met een welkom de vergadering, notulen werden niet gelezen door afwezigheid van den secretaris, wegens familie omstandigheden. Het Bestuur stelde voor met de velling te beginnen Dinsdag 15 Juni a.s. Algemeen goedgevonden. Medegedeeld werd, dat de volgorde bij de veiling voortaan door loting zal plaats hebben op de volgende manier. Er zijn b.v. 60 verkoopers, waarvan ieder een nummer trekt. Daarna trekt 1 op- uleuw een nummer, b.v. 86. Deze veilt het eerst en zoo de volgende nummers tot 60. Daarna de nummers 1 tot 86. Algemeen goed gevonden. Wie 7000 K.G. of meer aanvoert, behoeft niet te loten en veilt het eerst. Aan de wagens moeten bordjes bevestigd zijn, waarop vermeld moet worden naam, product, hoeveelheid en soort. Ieder moet voor zijn eigen bordje zorgen. De monsters moeten worden gelood. Komt de party niet overeen met het monBter, dan volgt boete. Het Bestuur zal den koopers. verzoeken, terstond na de veiling de goederen in ontvangst te nemen, om verwarring te voorkomen. Sommigen gaan niet ter veiling, omdat zy hunne producten moeiiyk op de veiling kunnen krygen. Het Bestuur stelt voor, dat belanghebbenden eene vlet laat varen, die de producten ver voert. Hiertegen werden verschillende be zwaren ingebracht. OP voorstel van den heer Van Gorkom wordt besloten eene commissie van belanghebbenden aan te wyzen, die met het bestuur deze zaak regelt. Goedgevonden. Hiervoor worden benoemd d§ heeren Wilms en Zwart. By de rondvraag werden nog eenige huis- houdelyke zaken besproken, waarna de voor zitter de vergadering sloot, onder dankbetui ging aan de heeren Schelderman en Haas, die hunne medewerking hadden verleend, om de volgorde by de veiling te ontwerpen. Texel, 7 Juni. Ter markt werden aangevoerd: 1 paard, 13 koeien f 550 h f 725, 3 pinken f 475 a f 500, 2 nuchtere kalveren f 47.50, 23 schapen f 36.50 h f 55, 2 varkens f 227,50, 8 schrammen f 176 f 185, 10 biggen f 45 f 65. Vanaf 4 tot en met 7 Juni zyn van hier verzonden1014 lammeren, 8 koeien, 80 scha pen, 2kalveren, 6 varkens, 3 paarden, 1 veulen. Zondag 6 Juni heeft te Oudeschild de fees- teiyke opening plaatB gehad van het R. K. Vereeqigingsgebouw. De leden van den R.K. Volksbond waren allen aanwezig, benevens de geestelykheid van Burg en Oudeschild. Feestredenaar was de heer v. d. Bilt van den Helder. Later wisselde zang en muziek elkan der af, en tot ongeveer half 11 bleef men gezellig byeen. Gister had er op de haven een ongeluk plaats wat betrekkeiyk nog goed is afgcloo- pen, Van een wagen, beladen met zakken chilisalpeter, brak een der wielen waardoor de wagen kantelde, en de berijder F. K., ter aarde storte. Bloedend werd hy opgenomen en by den heer K. P. Duinker binnengebracht. Dr. Boswyk was weldra aanwezig, dié den patiënt verbond en hem daarna per auto haar den Burg vervoerde. Zondag a.s. speelt Pro Patria I een propa- gandawedstryd tegen Jong Holland I uit Hoorn, op het terrein aan den Bolweg. Pro Patria komt uit met: In den aanval de dames Jellema en Colpa de heeren Poortman en Schlahmilch. Middenvak s de dames De Broekert en Van Zoonende heeren Duinker en Fray. Verdediging de dames Dryver en Nieu- wenwegde hëeren De Broekert en Govers. Met ongeveer ditzelfde twaalftal speelde P. P. 12 Mei j.1. een wedstrijd tegen K. V. T. I van Texel en wist met 6.2 de overwinning te behalen. Zondag a.s. zal het echter niet zoo gemak- kelyk gaan Jong Holland zoo'n nederlaag toe te brengen, daar deze in de le klasse West- Friesche Korfbalbond speelt. De wedstryd vangt reeds kwart over één aan, dit ij wel wat vroeg voor den Zondag. Een korfbalwedstryd zien we niet iedere week, een ieder zorge dns maar wat vroeger klaar te zyn, om getuige te *yn van een •pannenden wedstryd. Het ligt in de bedoeling na dezen wedstryd een vergadering te beleggen, waar wy alle korfballiefhebbers uitnoodigen te komen, op dat op die manier deze heeriyke en nuttige sport in het eindpuntje van Noord-Holland wat meer beoefend zal worden. Velen zullen dit toejuichen en ik mag wel veronderstellen, dat deze vergadering druk bezocht zal worden. Komt dus allen en gy zult zien, dat het korf- balspel niet een spel is zooals velen denken, een meisjesspel, maar een spel, dat meer ver- eischt van vlugheid, handigheid en uithou dingsvermogen, dan het voetbalspel. We hopen, dat deze wedstryd zoo druk bezocht moge worden, als op Texel het geval was. Zie voor verdere byzonderheden de aan plakbiljetten van „Helder". Voor inlichtingen betreffende de te houden vergadering wende men zich tot den voorzitter van „Pro Patria" J. Duinker, Spoorstraat 92. In aanvulling op en .ter verbetering van het bericht in ons tweede blad omtrent het vertrek van „de Zeehond" kunnen wij thans raededeelen, dat dit vaartuig eerst vrijdag vertrekken zal. In verband hiermede wordt de datum van aankomst .te Lerwick natuur- yk gewalgd. STOOMVAARTBBRICHTEV, Itoomvaart-Maatsehappij Nederland. BUlltxm arr. 8 Juni v. Java te A'dam. Celebee, v. Garrucha n. R'dam, pass. 9 Juni Kaap St. Vincent. Grotiue arr. 7 Juni v. A'dam te Batavia. Rotterdameehe Lloyd. Patria, ultr., vertr. 8 Juni v. Suez. Gorontalo, thuisr., vertr. 8 Juni v. Port Said. Djebres, ultr., pass. 7 Juni Lizard. Gorontalo. thulsr., arr. 7 Juni te Suez. Djambi, ultr., pass. 9 Juni Bouzarea. Garoet arr. 9 Juni v. Batavia te It'dam. Jaoatra vertr. 6 Juni v. Sydney N.Z.W. n. Java. Kawl, ultr., vertr. 6 Juni w Als Iers. Kon. Hollandsohe Lloyd. Dreehterland arr. 9 Juni v. Buenoe Ayree te A'dam. Frlsia, thuisr., vertr. 6 Juni v. Santos. Maasland, ultr., vertr. 8 Juni v. Lissabon. Delfland arr. 5 Juni v. A'dam te Buenoe Ayree. Holland—Amerika Lijn. Zulderdljk, N.-Orleane n. R'dam, arr. 7 Juni te Norfolk. Schledijk, v, R'dam n. Blrmlugham, paee. 7 Juni Tarlïa, Aiusteldijk, v. R'dam n. Cuba, Mexleo en N.-Or- 1 etuis, vertr. 8 Juni v. Corunna. Gorredljk, v. N.-Orleane a. R'dam, vertr. 8 Juni v. Nawnnnf. Nttwa. Juni Perim Sommelsdijk arr. 7 Juni v. N.-York te Batavia. Kon. Weet-Indieeke Maildionet. Nickerie vertr. 27 Mei v. Curacao n. Venezuela. Venus vertr. 27 Mei v. Paramaribo n. Barbados. Calypso, v. W.-Indiö n. Havre, pase. 7 Juni Kaap La Hogue. Stuyvesant, v. A'dam n. W.-Indiè, past. 2 Juni de Azoren. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Antenor vertr. 4 Juni v. Batavia n. A'dam. Lycaon, v. Japan n. A'dam, pass. 4 Juni Gibraltar. Patroclus arr. 8 Juni v. Hamburg te A'dam. Tantalus, v. Batavia n. A'dam, arr. 7 Juni te Suez. Knight of Companion, v. Japan n. A'dam, pass. 6 Juni Gibraltar. Tydeue, v. Japan n. A'dam, vertr. 4 Juni v. Singa pore. Java Paeilie Lijn. Tjlkembang, v. Java n. Son Franeieeo, arr. 4 Juni te Hongkong. Java—Bengalen Lijn. Birma nrr. 6 Juni v. Java te Calcutta. Haven te Nieuwediep. 8 Juni: Vertrokken naar Hamburg het Duiteche s.s Vertrokken naar Kiel de Duiteche sleepboot Heinrich. 10 Juni: Aangekomen van Goole en vertrokken naar Har- lingen het Ned. s.s. Friesland. Burgerlijke Stand der gemeente Helder van 10—11 Juni. ONDERTROUWD: J. J. Sohenkele en H. Koop man: L. A. Smith en R. A. M. Somers;. BEVALLEN: J. E. Ruure—Oseedorp, z.: E. M. M. Groosman—Sipon, 2 d.; M. M. Hillen—Dito, z.: J. L. van Schenen—de Graaf. d. OVERLEDEN: T. Bals-Breet. 79 Jaar: C. Schotten—Ramaker, 69 jaar: G. D. van der Laa- kenLigth&rt, 88 jaar: J. B. Paeehedag, 59 ja;-L

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 4