NIEUWSBLAD VOOR HELPER, KOEGRAS. TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Jongeman, gaat gij trouwen? wollen blauwe Kamgaren, Eerste Blad. „BELLEVUE" n w B °vN of M T j Ny BIJ V 0 0 R U1T B E T A LIN O fSSSSlP- T 5 1.60. Bulten,. 2.40 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 50 BUITENLAND. De conferentie te Spa. Koopt dan Uw COSTUUM bij de firma I. GRUNWALD, de specialiteit in zuiver welke direct uit Engeland geïmporteerd worden en daarom nergens zoo goedkoop on zoo degelijk geleverd kunnen worden. Uw HEEREN-COSTUUM, door ona naar maat geleverd, zal zoo uitmunten door COUPEN en QUALITEIT, dat 60 Jaren later in 1970, Uwe achter-kleinkinderen verwonderd zullen uitroepen, wanneer gij Uw gouden bruiloft viert: maar lieve Opa, dat Costuum hetwelk U daar aan heeft, dat Costuum, zoo fonkel nieuw, zoo uitmuntend en prachtig, waar heeft U dat laten maken f Dan zult gij triom fantelijk antwoorden: Mijn beste kinderen, dit heb Ik 50 Jaren geleden bij de firma I. GRUNWALD, Keizerstraat 116 Toepassing Invaliditeitswet HOTEL - CAFÉ - RESTAURANT BEZOEKT DE op ZONDAG 13 JUNI, van 8 II uur. ARIE D. v. d. WEG. plano. P. KRIJGER vlolonoel. Fa. M. J. SCHOUTEN. Nierkwalen lik) Zondagsblad Modeblad 8 'rL" -°-95„1.05. i-»oeee nummers der Courant 4 ct Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). (Zomertijd.) Maan Zon Hoogwater opond.: opond.: v.m.: n.m.: 2.23 a. 5.32 4.41 9.19 5.40 5.55 3.— 6.50 4.40 9.20 3.45 8.2 4.40 9.20 4.41 9.5 4.40 9.21 5.50 9.57 4.39 9.22 7.6 10.38 4.39 9.22 10.15 10.45 8.26 11.114.89 9.2310.6511.86 Juni. Zondag 13m. Maand. 14 Dinsdag 15 Woenad.16 Dond.d. 17 Vrijdag 18 Zaterd. 19 6.45 7.45 8.35 9.25 7.— 8.— 9.— 9.55 Post-Glrorekenlng No. 16066. ADVERTENTIEN'. 20 ct. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolotnbr. als redact, tekst00 ct. 20 ct. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombr. als redact, tekst) 60 ct. 10 ct bij vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bew.-ex. 31/» ct. Adv. op bep. aangew. pl. worden 25% hoog. ber. Te Parijs verwacht men, dat de oonferentie te Spa tengevolge van de Italiaansche kabi netscrisis opnieuw zal worden uitgesteld. DUITSCHLAND. De RtJksdagverklezlng. Woensdag heeft rijkspresident Ebert een lans onderhoud gehad met rijkskanselier Müller en later met vice-rijkskanselier Koch. Naar gemeld wordt, zal Müller met de samen stelling van het nieuwe kabinet worden be last. Hij zal zich dan tot de onafhankelljken wenden en dezen uitnoodigen de tegenwoor dige coalitie te helpen versterken. De onaf hankelijke partijleiders zijn nog niet te Ber lijn aangekomen, zoodat men voor het einde van deze week wel geen resultaat kan ver wachten van deze onderhandelingen. Trim- born, de Centrumleider, is Woensdag te Ber lijn aangekomen om met zijn geestverwanten te onderhandelen. De „Lokalanzeiger" ver moedt, dat indien Müller er niet in slaagt een kabinet samen te stellen, president Ebert zich tot de Duitsche Volksparty, waarschijn lijk tot Stresemann of Heinze, zal wenden en indien deze weigeren, schijnt Trimbom in aanmerking te zullen komen. OPPER-SILEZIE. De Duitscbe bladen melden, dat er zich weder een incident voorgedaan heeft tus- sohen de Fransche soldaten en de Duitsche inwoners van Oppeln in Opper-Silezië. De Franschen stoorden een Duitsche bruilofts partij te Hahn aan de Oder. Er ontstond een handgemeen. Drie Franschen werden in het water geworpen. Een hunner verdronk. ITALIË EN ALBANIË. Het „Berliner Tagèblatt" meldt, dat de toe stand van de Italiaansche troepen in Italië uiterst kritiek is geworden. Te Rome is een krijgsraad gehouden, waar voornamelijk de verdediging van Walona is besproken. Het stoomschip „Pietro Oalvi", dat van Trente met troepen en munitie naar Albanië moest vertrekken, kan de haven niet verlaten, om dat de zeelieden elk werk voor de expeditie weigeren. De Albaniërs hebben de Italiaansche troe pen in de omstreken van Walona aangeval' len. Indien niet spoedig versterking opdaagt, is Walona voor de Italianen verloren. Bee- trowa, dat 4 K.M. van Walona verwijden! ligt, is reeds in handen der rebellen. De Ita liaansche regeering heeft oorlogsschepen naar Walona gestuurd, een torpedoboot is reeds in actie tegen de Albaniërs. De Italia nen hebben verliezen aan menschenlevens en gevangenen. RUSLAND. De vernielde nijverheid. De heer Nicolas Isnard, voorzitter van de „All-Russian Central Council of Trade and Industry", die uit Rusland wist te ontsnap pen, verklaarde in een onderhoud met de „Daily Telegraph", dat alle feiten omtrent de ellende en totale ontwrichting van Rusland, reeds zoo dikwijls vermeld, volkomen juist zijn. Merkwaardig is wat hij vertelde van het bezoek van den Amerikaanschen deskundige Keely aan Rusland. Keely ging in September 1919 naar Rus land op uitnoodiging der bolsjewistische re geering. .Hij was deskundige over lndus- trieele en technische organisaties en hem was ■gevraagd een volledig rapport in te dienen omtrent de mogelijkheid en kosten tot red ding der Russische nijverheid. Bij aankomst ln Rusland weid hij met alle eer ontvangen en buitengewone faciliteiten werden hem ge geven om door bet land te kunnen reizen Hij bezocht de industrieën te Petrop*d en Mos kou; reisde naar de groote textieüiijverheid- oentrum van Ivanovo-Voznesensk en naar het lone-gebied van den Doneta en da™ naar den Oeral. Overal kon hij de ™jnen, fabrieken en nijverheidsinrichtingen in bij zonderheden bezichtigen. umnarl Bij zijn terugkeer te Moskou, In Januari 1920, werd Keely geherbergd hi het commis sariaat van buitenlandsche zaken, in h bekende paleis, waar Lansbury en andere hoogeplaatste bezoekers zoo fijn verwelkom werden. Een auto werd hem ter beschikking gesteld en het Kremün was erg verlangend naar zijn rapport Toen begon de Amerikaan zijn eerste en grootste fout In zijn rapport vertelde hij de sovjet onomwonden de waar heid. Het rapport zeide: „De industrieele ondernemingen van re- trograd en Moskou zijn totaal geruïneerd en het zal jaren kosten om ze weder ©enigermate in werking te kunnen stellen. De macine- rieën, gereedschappen, enz. zijn in slechten toestand, in diep verval en vele hoog noodige deelen er van ontbreken. Alle geschoolde arbeiders schijnen totaal verdwenen. De Do- netz steenkool-mijnen zjjn ook in zeer slech ten toestand en het zal twee, drie Jaren duren vóór ze verder kunnen werken. De werken in den Oeral schijnen in beter oonditie en zou den weder spoedig bruikbaar kunnen zijtn, doch niets kan gedaan worden met eenige goede kans vóór alle decreten tegen eigen dom en persoonlijke veiligheid rullen zijn op geheven." In zijn toelichting geeft Keely buitenge wone staaltjes van bolsjewistisch wanbeheer. Eén voorbeeld: de ketels van de electrtsche centrale te Petrograd werden eenigen tijd aan den gang gehouden door ze te stoken met de hoeveelheden mahonle-hout, die men had in de werkplaatsen, waar men wagons bouwde I Na dit rapport veranderde Keely's positie geheel en all Met de grootste moeite sleohits kon hij van den buitenlandsohen commissaris verlof krijgen het land te verlaten. Doch aan de grens werd hij, trots die vergunning, ge arresteerd en sedert heeft men noodt meer van hem gehoord. BINNENLAND. NEDERLAND EN BELGIE. Donderdagmiddag heeft ln de Belgische Kamer het groote debat plaats gehad over de Nederlandsch-Belgische kwestie. Alle Ka merleden waren aanwezig. De tribunes wa ren voL Eerst voerde Segers, een der Belgische ge delegeerden, het woord. De besprekingen, zeide hij, liepen over twee punten: de kwes tie der waterwegen en de politieke kwestie. De onderhandelingen leidden tot een ont werp, dat alleen strekte tot het opheffen van onze verpliohte onzijdigheid. Wij hebben de vrijheid van de Schelde gedurende den oorlog niet gehad en het was duidelijk geworden, dat wij ons aan den kant van Limburg ons niet behoorlijk hadden kunnen verdedigen aafn de Maas: Wij vroegen een militaire over eenkomst met Nederland inzake Limburg en vrijen toegang tot de Schelde, zoowel in oor logstijd als in vredestijd. Maar de militaire deskundigen der mogendheden sloten zich niet bij onze uiteenzettingen aan inzake de Schelde. Wat Limburg aangaat, verklaarden de Nederlandsohe gedelegeerden, dat Neder land op dit oogenblik geen militaire overeen komst wenschte te sluiten. Het Duitsche mili tarisme is niet dood en een Duitsche divisie heeft maar vier uur noodig om van den Rijn naar Maastricht, naar Maaseyck en naar Ton geren te gaan. Hoe zullen wij de noodzake lijke waarborgen krijgen? Ik ben van mee ning, dat wij hiervoor in een zekere mate op Nederland moeten rekenen. Engeland kan niet blind zijn voor het feit, dat, indien het gat door Limburg open blijft, de Belgische kust, en dientengevolge ook de Engelsche kust, bedreigd blijft. Zoo moet dan ook gere kend op Nederland en op de bondgenooten. Uit kracht van de overeenkomst zouden, in dien wij van uit het Oosten aangevallen wer den, Limburg en de Sohelde in staat van ver dediging gesteld moeten worden en indien Nederland uit den Volkenbond zou treden, zou België gerechtigd zijn alle noodige maat regelen te nemen om zijn veiligheid te waar borgen. Maar wij moeten op ons zelf rekenen. In den loop van de onderhandelingen te Parijs zijn twee kwesties voorbehouden, die van den doortocht van oorlogsschepen door de Schelde en die van onze souvereiniteit over vaargeulen van de Wielingen. Te Parijs verklaarde de Belgische delegatie, dat de souvereiniteits-rechten van België zich uit strekken over die vaargeulen. Van haar kant legde de Nederlandsohe delegatie een verkla ring af, die ons slechts enkele oogenlblikken vóór de bijeenkomst van de oommissie van veertien medegedeeld werd. In die verklaring werd de uitsluitende souvereiniteit van Ne derland over de Wielingen uitgedrukt Vóór 1914 had Nederland nooit beweerd die uit sluitende souvereiniteit te hebben. Spreker zegt, dat Nederland in 1845 erkent dat de Wielingen in de Belgische wateren is. Gedurende den oorlog verrichtten de Duit sche duikboofcen hun operaties in de Wielin gen. De Britsche oorlogsschepen voeren er, ronder dat Nederland ooit het minste protest deden hooren. In het begin van 1916 werden Eneelsche mijnen geplaatst tot aan de mon den van de Schelde. Nederland merkte toen OO dat zijn territoriale wateren zich buiten Z' monden van de Schelde uitstrekten, tot aan de grens van de Belgische wateren, waarbij de Wielingen in die Belgische wate ren begrepen bleven. Er is nog een derde bekentenis. Op 15 Mei 1917 wordt een Belgische bark in de Wielin- gen aangehouden door een Ehiitoch schip. Het gelukte den Belgischen vissohers te ont snappen. Welnu, op 6 Juni verklaarden de Nederlandsohe autoriteiten, dat zij niet tua- sohenbeide konden komen, daar het geval plaats had in de Belgische territoriale wate ren en zij bepaalden zich er toe het hulploon, ten bedrage van 200 gulden, op te edschen. Een officieel Nederlandsch communiqué van 8 October, betreffende eenige feiten op het gebied van de luchtvaart, leidt tot de zelfde conclusie. De Nederlandsohe nota brengt een nieuw rechtsprincipe naar voren; terwijl het volkenrecht leert, dat een land de souvereiniteit bezit over zijn kustwateren, beweert zij feitelijk, dat de Noordzee een Ne- derlandsche rivier is. Zij beweert, dat een vaargeul, ver van de monding van de Schelde gelegen, nog de rivier is. Na den heer Segers sprak de afgevaardig de Woeste. Deze sprak er in de eerste plaats zyn telSrstelling over uit, dat de Regeenng, Ingezonden mededeellng. (bovenwinkel), laten maken, die waren in 1920 de specialiteit In wollen blauwe Kamgaren. ronder de Kamer erin te kennen /ie verdra gen van 1839 had opgegeven, ronder te wach ten tot iets anders daarvoor in de plaats was gekomen. Wij hebben niets van de kant van Neder land. Wij hebben geen enkelen waarborg, nooh van Frankrijk, "h van Groot-Brit- tannië. Niets blijft dus over dan de hoop, maar de verdragen van 1839 bestaan midde lerwijl en als wat God verhoedel een nieuwe 'bedreiging van een inval zich zou afteekenen, zouden wij dan niet, evenals in 1914, ons moeten beroepen op die verdragen om Frankrijk: en Engeland tot onze hulp te roepen? Maar ik ben geneigd om mijn goed keuring te geven aan iedere nieuwe regeling, die ons zal beschermen. Maar ik wil niet, dat men ln afwachting van deze nieuwe regeling de verdragen van 1839 als dood of onbestaand beschouwt In het verleden was onze onzijdigheid onze eer ste bescherming. De vestingen waren dp tweede. Maar allebei zijn onvoldoende ge weest. De spreker besluit met den wensoh, dat de Kamer wat de militaire zaken betreft, haar vollen plicht vervullen zaL Zijn redevoering maakte veel indruk. Een bericht uit Brussel meldt ook, dat Woeste onder meer* nog heeft gezegd, dat hij als politiek man moet verklaren, dat Zeeuwsch-Vlaanderen sedert twee eeuwen Nederlandsch la en het blijven wil. Bij uitspraak van den Centralen Raad van Beroep werd in het geschil, ontstaan tusschen den Voorzitter van den Raad van Arbeid te Utrecht en iemand te Maarssen, verstaan, dat de zoons endoohters van laatstbedoelde niet- verzekeringsplichtig zijn krachtens de Inva liditeitswet wegens hunne werkzaamheden voor hem, en de vader voor hen geen premie verschuldigd is, op grond: dat in het algemeen kinderen, die van hun ouders vrije kost, inwoning, kleeding en zak geld genieten en werkzaam zijn in het bedrijf of de huishouding dier ouders, niet kunnen geacht worden met hun ouders een arbeids overeenkomst te hebben gesloten; dat immers het verrichten van die werk zaamheden voortvloeit uit het familiever band; dat weliswaar in bepaalde gevallen zioh omstandigheden kunnen voordoen, welke tot het bestaan van een arbeidsovereenkomst zouden moeten doen besluiten, maar in het onderhavige geval niets van zoodanige om standigheden ia gebleken. Het hoogovenbedryt. Wij ontleenden aan de „Tel." het bericht, dat op advies van den heer Oox, vroeger tech nisch leider van de Koninklijke Nederland sohe hoogovens- en staalfabrieken, zou zijn afgezien van de opriohting van het hoogoven- werk bij IJmuiden. Naar het „HbL" echter meldt, is dit volkomen onjuist. Ondanks Üe voortgezette stijging der materiaalprijzen zal met de uitvoering der projecten van de maat schappij een aanvang worden gemaakt; men zal evenwel, in verband met de onzekerheid nopens materiaalleveringen, niet het geheele werk in eens uitvoeren, doch partieel. Landbouw-tentoonsteUlng te Behagen. Wij ontvingen het programma ven de dit jaar te Behagen te houden groote landbouw tentoonstelling, van de Hoüandeahe Maat schappij van Landbouw. Voor deze tentoon stelling is ©en eere-oomlté gevormd, waar van Voorzitter ls Z.Exo. de Minister van Landbouw, N. H., Voorzitter de Oornmis- saris der Koningin ln deze provincie, ter wijl tot de leden beboeren o.a. verschillende burgemeesters van omgelegen plv+«en, en ook de heer W. Houwing, burgemeester van Helder. De tentoonstelling wordt gehouden op 10, 11, 18 en 14 September, terwijl op Zondag 12 September groot concours hip pi qué en springconcours wordt gehouden. De tentoonstelling zal dagelijks geopend zijn van 10 tot 5 uur; de leden der HolL Maat schappij van Landbouw hebben op vertoon van bewijs van lidmaatschap vrijen toegang, en mogen eenmaal dagelijks een vrouw me- denemen. Zoons van leden hebben geen vrijen toegang. Door H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. den Prins der Nederlanden zijn eere-medailles beschikbaar.gestéld, terwijl door corporaties en personen een 18-tal gouden en zilveren (medailles zijn geschonken. Voor verdere bironderheden omtrent de Inrichting en de voorwaarden voor deelne ming etc. verwijzen wij naar dit programma. Noordzeebad Schiermonnikoog. 0 De Maatschappij tot Exploitatie van Noordzeebaden en Wagenborg s Passagiers- diensten te Delfzijl geven een Gids voor Schiermonnikoog uit met veel wetenswaar digheden betreffende dit eiland en tal van fraaie kiekjes van dit Noordzeestrand. Een lijst van hotels en pensions, en van kamer verhuurders is toegevoegd aan het werkje, terwijl een dienstregeling van den passa- giersdienst Groningen—Schiermonnikoog aan het gidsje toegevoegd is. Op aanvraag is de gids gratis verkrijgbaar. KORTE BERICHTEN. De Amsterdamsche Patroonsvereeniging in de bouwvakken heeft tot de moderne en syndicalistische bouwvakarbeiders een ulti matum gericht met den eisch, uiterlijk op Za terdag 19 Juni a.& de partieele stakingen Op te heffen. De nieuwe volkstelling is uitgesteld tot 1930. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 10 Juni. De heer Kleerekoper krijgt verlof tot bet richten van eenige vragen over de nieuwe regeling van rust- en diensttijden. De beer Ossendorp vraagt verlof voor een interpellatie inzake de toekenning van voorschotten aan de onderwijzers van bizon- dere gesubsidieerde scholen. Over dit ver roek wordt Vrijdag beslist. Daarna wordt voortgegaan met het anti revolutie wetje. De heer M a r o h a n t constateert, dat de revolutionaire actie uitgelokt is doordat ver zuimd is maatregelen te nemen ln het belang van het volk. De propaganda maakte geen opgang, de diamantenhistorie bleek bij de fatsoenlijke arbeiders geen Instemming te vinden en werd een blamage voor de revo lutionairen. Hetgeen de heer Troelstra uit de eenheddsmotie aanhaalt als basis van zijn revolutionaire actie, is niet sterk en even zwak zijn zijn sophismen, dat de meerder heid eigenlijk aan zijne zijde is. Buiten de groote steden, meent spr., openbaart zich de frissche geest van ons volk. De 'berekening van den heer Troelétra, dat 2/8 van het volk s/La.p. er ia, heeft tot dusver geen resultaat. Overigens is spr. van meening, dat de revo lutionaire 'beweging een geestesstrooming is, waarvan men ook onder de christelijke ar beiders en intellectueelen sporen vindt en die men toch niet door wettelijke maatrege len kan bezweren. Men zegt: de mensohen verlangen die maatregelen, maar spr. moet van dergelijke psychologie niets bobben. Ge lukt een revolutionaire aanslag, dan -krijgt men een telegram van den paus. Gelukt hij niet, dan gaat men de gevangenis in. Daar om is de strafwet een ondeugdelijk middel. Als de heer Troelstra in Nov. 1918 niet straf baar was wegens opruiing, laat de Minister dan gerust de poging achterwege laten om de strafwet te veranderen, want dan gelukt het bem nooit dit strafbaar te stellen. Het zelfde geldt de redevoering van den heer Wijnkoop indertijd, waarin hij opruide om de Oranjekazerne te Amsterdam te bestor men. Men krijgt toch de leiders niet, die wachten af de situatie, die hen in staat stelt mét gekleed© Jas en hoogen hoed achter de ministerstafel te gaan zitten. Spr. acht bepa lingen, als deze reactionair en hij eischt nauwkeurige omschrijving der strafbepalin gen. Laat de burger, die ligt te snurken met zijn slaapmuts op, als dit ontwerp ls aange nomen, zioh echter niet de Illusie maken, dat de revolutie zal zijn verdwenen; alleen zal er een systeem komen van aanbrenging en verklikking, dat er trouwens reeds voor een deel bestaat. Men moet de revolutionairen zóóveel ruimte geven, dat zij met hun eigen ruimte verlegen zijn. Niet in de strafwet, doch in argumenten moet men zijn kracht zoeken. De heer Van Ravesteyn weerlegt al lereerst de voorstelling, als zou hem door '8heeren Schapers goedheid thans een drie tal uren meer zijn toebedeeld om te spreken. Ook verwerpt hij de voorstelling als zoude hij de soc.-dem. ais marionetten hebben doen dansen. Zeker heeft spr. aangespoord tot obstructie, en inderdaad is die obstructie dan ook toegepast, maar spr. heeft zioh nooit illusies gemaakt omtrent hetgeen daarmede te -bereiken ia. Obstructie is hier te lande nog nooit gevoerd; en met slechts 25 pet. van de Kamerleden is hét ook onmogelijk de tot standkoming van een wet te verhinderen, hetgeen toch het doel van de obstructie ls, alsmede een Kamer-onthindin-f te verkrij gen door stopzetting der parlementaire machine. Maar dan moet er een vasten wil zijn zoowel bij de personen, die het mandaat bekleeden als bij de bevolkingsgroep die Ingezonden mededeellng. SOLISTEN i JOH. PA LA viool. door deze afgevaardigden vertegenwoordigd wordt. En die vaste wil ontbreekt bij de sd.a.p.: noch objectief, noch subjectief is die wil aanwezig. De nu gevoerde obstructie had dan ook alleen tot doel beroering te wekken onder de arbeiders, en tot op zekere hoogte is dit geslaagd, getuige de demon stratieve staking. Maar zij bad een veel die per uitwerking kunnen bebben, indien de massa's anders waren opgevoed, niet voor niets zijn ze 20 jaar reformistisch opgevoed. De obstructie was overigens onsmakelijk, maar dat is inhaerent aan het parlementaire stelsel zelf. Wat de staking betreft, is er reden voor het gejuich der burgerlijke bla den, dat zij een groote mislukking was, een zware slag aan 't prestige van mr. Troelstra? Tot op zekere hoogte helaas ja. Het slagen van een dergelijke staking berust op een zekere geestesgesteldheid onder de arbei ders, die moest worden aangekweekt en moet groeien. Er i-s hier een treffende parallel met hetgeen in Frankrijk is igebeurd tegen de C. G. T. De apathie van.de massa is de schuld van de leaders, niet van de massa zelve. Als men haar oproept tot staking, en zij zien om om te weten wie hen geroepen heeft, dan zien zij dat het hun leiders waren, die gedurende den oorlog medéhielpen aan de verdediging van den burgerlijken staat Zoo is het ook hier. Het reformisme heeft het élan der -arbeiders weggenomen. Spr. komt thans tot den rechtsgrond van d-it ontwerp: de verdediging van de heilige rechten der democraten. De ware democratie zal er zijn in een oommunis' gemeen schap met gelijkheid van ontwffiK?liiigskan- sen; de kapitaalmacht in de pers vloekt met d,e democratie, een industrieel consortium koopt zich een troep hoofden, die moeten denken en schrijven zooals hun dat wordt gezegd), en deze macht van de pers is erger dan de slavernij deroudheid. Deze regee ring steunt op en koimt voort uit de meest achterlijke volksdeelen waar de clerus groo- ten invloed heeft. De -barbaarsche en on- menschelijke leer der gereformeerden wordt op het oogenblik nog aan tienduizenden ge leerd, en voor de katholieke misleiding be hoeft men niet veel literatuur op te slaan. De heer Troelstra is geen goed sociaal- revolutionair, wel een goed reformist. De veranderingen, die hij nastreeft, zijn van weinig beteekenis. Dat zien we wel aan de Duitsche socialistische republiek. Deze wet is echter tegen de werkelijke revolutionairen gericht, geenszins tegen die veranderingen van Troeistra. De regeering spreekt van de revolutionaire actie in het land, import van groote geldswaarden, etc. Het blijkt, dat de kapitalistische pers de meeste stof aan de regeering heeft geleverd, waarvan hij ver schillende staaltjes -geeft. Hij wijst er oja. op, dat de banken weigerden aan geadresseerden bepaalde gelden uit te keeren De heer A b r. 81 a a 1 m a n: Ze hebben het recht daartoe! De heer Van Ravesteyn: Inderdaad, Ingezonden mededeellng. schallend ln een kou. Het is niet algemeen bekend, dat een ge wone kou zoo dikwijls het begin is van ern stige nierkwalen. Dit geschiedt als volgt: Een kou verstopt de huidporiën, luchtkanalen en ingewanden, zoodat het deel van het werk dezer organen ln het rein houden van het bloed, gevoegd wordt by de reeds zware taak van de nieren om het bloed te zuiveren. Rugpyn en urluestoornlssen waarschuwen voor overspanning der nieren, en als geen acht wördt geslagen op deze waarschuwin gen, bestaat gevaar voor rheumatiek, nier- gruis, uier-waterzucht, ontsteking der nieren of blaas, en zelfs ongeneeslijke ziekten. Een kou kan niet altijd vermeden worden, doch ongetwyfeld kunt gy aan de nieren de kracht bybrengen om kwade gevolgen van een gevatte kou te weerstaan. Verklein de hoeveelheid urinezuur in het bloed. Gebruik daartoe minder vleesch en opwekkende middelen, wat de taak der nie ren verlioht en hun kracht bewaart. Gy kunt verder succes verzekeren door het gebruik van Posteris Rugpyn Nieren Pillen. Zy her stellen en versterken zwakke nieren, her nieuwen de werkzaamheid van de urine- organen en verzachten de blaas. Fosteris Pillen helpen by iedere geneeaiyke graad van nieraandoening. Zij dienen uitsluitend voor dit soort ziekten en werken niet op de maag, lever of ingewanden. Vaoht u voor namaak onder geiyksoor- tlge najnen. De ochte Foster's Rugpyn Nieren Pillen dragen de handteekening van James Fouter op de verpakking en zyn te Den Hel der verkrijgbaar by A. ten Klooster, Kei zerstraat 98, 4 1.76 p. doos of 10.— p zes doozen.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1