Herman Nypels 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 De nieuwste modellen. De mooiste sorteering. Helder. I. DE JONG, SPOORSTRAAT 48, i manr dan toch zeker niet op aanstichting van een regeering! Spr. citeert uit verschil lende bladen om te doen zien. dat er een angstgeest voor revolutie werd gewekt, en dat de geest der kapitalistische pers is: het volk onderling te verdoelen en op te zetten tegen een ander deel onder valsohe voor lichting. De Roomsche pers ging hierin ver der dan de overige burgerlijke, zij schold en spotte zelfs met lichaamsgebreken. Men stuurt aan op moord op de communistische •leiders. Het huidig ontwerp moet den scha kel vormen die de overgang wordt van den liberalen rechtsstaat naar den politiestaat. Denkt de Minister, dat hij Wijnkoop's ver binding met de derde internationale kan ver breken? Zou hij een internationale verbin ding der S.D.A.P. durven verbreken? Spr. weet in ieder geval, dat dit ontwerp tegen de vakbeweging is gericht De heer De Sa.vornin Lohman meent ook, dut revolutionaire woelingen, die thans over de geheele iwereld heerschen, nle door wettelijke bepalingen kunnen worden gekeerd. Er heerscht een algemeene onte vredenheid, het geheele volk zucht onder zware lasten, het minst echter de arbeiders, die verzorgd zijn door de kapitalisten. Op geen enkel punt zijn hun rechten en vrijhe den gekort. Het aanhangig wetsontwerp be doelt wat alle andere wetten bedoelen: hand haven en bewaren der bestaande rechtsorde. Onder revolutie verstaat spr. alleen het on wettig veranderen der staatsorde, en daar tegen richt zich dit ontwerp. Wij hebben vrijheid van spreken, van schrijven, dus is opruiing of geweld niet nooddg. Dat er an dere revolutionaire regeeringen erkend wer den, geschiedt omdat het Internationale ge bruik erkenning wil van een geoonsolideer- den toestand. De heer Troelstra beroept zich op de heiligheid zijner beginselen. Tusschen de zijne en de onze is dit verschil, dat de zijne menschelijke zijn, de onze goddelijke. Zoolang de onzelf standigen een minderheid hebben, mogen ze niet naar andere middelen grijpen om haar wenschen door te drijven De macht van den staat berust ook wel bij de arbeiders, maar alleen via de verkiezin gen. Wat in het oosten van Europa misschien verdedigbaar is, is het daarom hier nog niet. Stellen we ons met hen in verbinding, dan zou men wel eens kunnen importeeren wat we hier niet noodig hebben. De heer B o m a n s protesteert ertegen dat de heer Van Ravesteyn het hoogste heeft aangerand, dat de Roomsche kerk bezit, de nonnen in de kloosters en de priesters. En hij verwijt den heer Kleerekoper, dat die er om zit 'te lachen. De heer Kleerekoper ontkent dit, en de heer Duys roept: Do heer Van de Laar is getuig^ dat de heer Kleerekoper het juist heeft afgekeurd. De heer B o m a n s zegt, dat het buitenge woon moeilijk is de vieze uitdrukkingen van den heer Van Ravesteyn te beantwoorden naar de mate van verontwaardiging die deze bij spr. gewekt hebben. Wij wensohen den heer van Ravesteyn niet de eeuwige verdoe menis toe, maar de kloosterzusters laten wij niet aanranden. De heer Troelstr a (S.D.A.P.): Oomqdie, aanstellerij I Do heer Bomans: Wfl zijn in 't heilig ste beleedigd! De heer Troelstra: Je hebt dat noodig om je mensdben te misleiden. De heer Bomins: Ik zal uitspreken wat ik noodig vind te zeggen. Wij zijn beleedigd in onze heiligste gevoelens. De heer Troelstra; Kletskoek 1 Je eigen menaohen lachen je uiti De Voorzitter verzoekt niet te inter- rumpeeren. De heer Bomans: De heer Troelstra heeft den heer Duys hulde gebracht voor al zijn beledigingen aan ons geloof. De heer Duys: Neen. voor het misbruik van het geloof 1 De heer Bomans citeert verschillende uitlatingen van den heer Duys, o.a. dat God steeds aan den kant is van de sterkste ba taljons. De heer Duys: Dat hééft Duymaer van Twist gezegd. (Gelach). De heer Bomans: De heer Duys heeft den heer Colijn uitgemaakt voor petroleum- christen èn zich allerlei ontoelaatbare spot ternijen veroorloofd op Jeanne d'Arc. De heer Duys: Die jullie vermoord hebben! De heer Bomans: Hjj noemde ons pha- rizeëers en petroleumchristenen. En dan komt hier de heer Troelstra en vraagt eer bied voor zijn ideaal en beklaagt zich oveT wat de Roomsche pers van hem gezegd zou hebben. Maar in „Het Volk" komen qualificaties voor aan ons adres die niet door den beugel kunnen. De heer Troelstra: U klaagt zelf over de Roomsche pers. Lees uw brochure maar eens na. De heer Duys: Die zal ik je wel voor lezen! De heer Bomans, voortgaande, betoogt, dat van de zijde der katholieken de S.D.A.P. nooit belemmerd is om propaganda te ma ken. Zou, indien zij eens de meerderheid bad, datzelfde ook ten onzen opzichte kun nen worden gezegd? Het socialisme belem mert de menschen innerlijk hun geloof uit te leven. Bij het socialisme gaat het om de stof, bij ons om den geest bovenaL Wij laten de beleedigingen niet meer over ons heengaan, maar zijn ons onze macht bewust. Op den duur zal 't gaan zwart tegen rood, maar dan zal de partij van den heer Troelstra verdwe nen zijn. Het wetsontwerp acht spr. gema- igd, urgent en kalm. De (r.k.) heer Kuiper sluit zich princi pieel aan bij den heer Van Schalk. Wij zijn democraten en wenschen niet door den dwang eener minderheid te geraken tot Rus- slscho toestanden. De wereldbeschouwing van het socialisme kan een katholiek niet doelen. Spr. geeft eenige voorbeelden, hoe de socialisten elke godsdienstige wereldver klaring uitsluiten. Hij wijst er op. dat de heer Duys minachtend sprnk van het wets ontwerp, als «oude dit rieken naar Rolduo en Rljsenburg, dat zijn de Instellingen, waar ons geloof en onze «edeleer wordt onder* wezen, Deze uitlatingen zijn door den heer Troel stra toegejuicht. Verder wijst spr. op de toe nadering tusschen communisten en sociaal democraten, hetgeen hun geestverwantschap mwljst. Welnu, do communisten willen hot cathollcismo doen vord/wijnon. Meer en meer tomen de katholieke arbeiders er voor uit, dat zij vóór alles katholiek willen zijn, en onze vakbeweging groeit sterker dan de so cialistische, met 62.0 pet, terwijl de christe lijke vakbeweging met 47.8, de socialistische slechts met 29.7 pet. toenam. £pr. komt op tegen het verwijt van reactie; de katholieke vakbeweging werkt ook aan de verbetering dier maatschappelijke toestanden, dat de s.<La.p. dat alleen doet, is een aanmatiging van den heer Tr. De socialisatieleuze vindt weinig instemming. De katholieke arbeiders wensohen hun eigen weg te gaan, den weg van 't bedrijfsradenstelsel, dat zich meer aansluit bij de historische ontwikkeling der menschelijke natuur en niet den mensch doet opgaan in de gemeenschap. De katholieken bewijzen praktisch, dat de door hen ingesla gen weg leidt tot oplossing van-'t maatschap pelijk vraagstuk. Spr. geeft verschillende voorbeelden ter staving van zijn betoog. De heer Van S a s s e van IJ s s e 1 komt op tegen de voorstelling van den heer Marohant, alsof de paus elke revolutie ge- lukwenscht. De heer Marchant moest weten, dat het slechts een beleefdheidsantwoord was op een tot hem gericht schrijven, waarin van een nieuwe regeering werd kennis gegeven. Instemming laig er niet in. Overigens sluit spr. zich bij hen aan, die dit ontwerp verde digen. De heer Van de Laar wil door het Evangelie de revolutie bestrijden, maar er zijn er helaas in ons land, waarop dat evan gelie geen vat heeft. Spr. verheugt er zich in, dat ook van de linkerzijde menschen zijn, die het met dit wetsontwerp eens zijn, en hoopt dat men het over enkele Juridische be zwaren eens zal worden. De amendementen- Rink kunnen de brug vormen. De heer Duys protesteert tegen de wijze waarop de heer Bomans het doet voorkomen, alsof door de a-d. tegen den godsdienst wordt opgetreden. Het zou waarlijk dom we zen, waar wij de katholieke arbeiders tot ons trachten te brengen, met hun geloof te spot ben. Het warme woord van den heer Van de Laar deed spr. goed, waar van rechts nim mer iets gehoord wordt tegen de onrecht vaardigheid. Wat heeft Minister Heemskerk tijdens zijn ministerschap voor de armen en verdrukten gedaan? Niets. Met de veroor deelingen krachtens deze wet zal 't wel los- loopen, maar het -groote gevaar is, dat men in tijden van beroering de leiders preventief in hechtenis kan nemen. Dat is 't gemeene van dit ontwerp. Spr. stelt eenige vragen aan den Minister. Én wat de antediluviaan- sche redevoering van den heer Lohman be treft, daarover zal spr. geen woord vuil maken. De arbeiders zijn door de kapitalis ten gevoed tijdens den oorlog? Geslacht zijn ze. Met dèt christendom zal spr. blijven spot ten tot zijn laatsten snik. Komt de verbete ring van de laatste jaren van den kant der liberale of christelijke heeren, of van het so cialisme, dat dreigend het hoofd ophief? En waarom komt men nu pas met dit wetsont werp en niet in 1918? Nu was het rustig In het land, en in 1918 dacht men niet aan de invoering, ofschoon de regeering uit angst iets gedaan heeft. Een paar dagen later echter nam de heer Ruys de Beerenbrouck, die toen poseerde als knaobtathleet, weer zijn oude zelfbewuste houding aan. Vergelijk nu dien aanvankelij ken angst der heeren met hun tegenwoordig 1 e fHet is echter de vraag of als men toen in 1918 had doorgezet, de revolutie niet was gelukt. Spr. leest een artikeltje voor van ds. Datema ln de „Gereformeerde Kerkbo de", waarin deze on. zegt: Er werd toen ge beden door Idenburg en groote tranen lie pen langs Heemakerk's jast De Minister van Justitie,de heer Heems kerk: Gij moest u schamen 1 De heer Duys: Ik denk er niet aan u te bespotten, omdat gij u toen tot God hebt ver heven. Maar als gij toen zóó in angst hebt gezeten, hebt gij niet het recht na twee Jaar met zulk een revolutiewet te komen. Dat noemt spr. geen zuivere koffie. En als de heer Bomans thans spot met het misvormd lichaam van den heer Brautigam, dan be wijst dit zijn misvormde ziel. De heer Bo mans heeft ook in een brochure aangegeven, hoe de Katholieke arbeiders worden bedro gen. De Katholieken mogen volgens den heer Bomans in zijn brochure niet inter- pelleeren. Spr. noemt den heer Bomans een come- diant. Spr. citeert verder, hoe de heer Bomans voorstelt, dat de oomedie behoorde gespeeld te worden om het succes te doen zijn aan de zijde der Katholieken. Spr. vraagt de Regeering: waaraan ont leent gij 1 moreel recht de opstandigheid neer te slaan, waar gij door uw schandelijke nalatigheid die opstandigheid in de hanc werkt? Spr. treedt vervolgens in een heftige woor denwisseling met den heer De Buisonje (E. B.) en zegt eindelijk dat de Regeering zoolang zij de bezittende klasse als hyena's op de arbeiders loslaat, het zedelijk recht mist om met een dergelijke wet te komen Vrijdag 11 uur voortzetting. Ingezonden mededeellng. lederwlelrljderls een dief InzIJneigen zak, Indien hij geen prijsopgaaf vraagt bij: Tslefoon 289, voor het aanschaffen van RIJWIELEN en Onderdeelen. Aanbevelend, DE JONG. plaatselijk nieuws. Te Delft Blaagden voor het oandidaats- examen voor Boheikundlg Ingenieur onae plaatsgenooten de dgmes To Bok en M. Hoo- gerduijn en de heer J. A. Behagen. De heer D. Helderman, ambtenaar ter secretarie alhier, is gedlnngd voor het exa men candldant Gom.-Secretaris. Op een mijn geloopen. Torsohelling, 11 Juni. Hot Dultsche stoom- sohlp „Santa Teresa", met salpeter geladen, op weg van Chili naar Hamburg, en gesleept door de Engelsche sleepboot „St. Boswells geraakte gisterenavond in het mijnenveld bij Terschelling. De sleepboot stiet op een mijn en zonk binnen 2 minuten. 16 man der equi page verdronken, waaronder de kapitein en het machinepersoneel. Op het noodsein der „Santa Teresa" vertrok oogenblikkelijk de sleepboot „Stortemelk H" ter assistentie, even later gevolgd door de „Texel" en de „Wodan". De „Stortemelk n" van de firma Doeksen maakte met den kapitein een ber- gingsoontract, waarna de „Santa Teresa door de sleepbooten „Stortemelk II en „Texel" uit het mijnenveld getrokken werd en door 4 sleepbooten naar Nieuwediep werd gesleept een voor Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose Bovengenoemde vereenlging hield Don derdagavond haar algemeene vergadering in hotel „Bellevue'1 onder voorzitterschap van den heer H. J. Boldingh. De wd. secretaresse, mevrouw De Jong, leest de notulen van de vergadering van 17 Maart 1919, die zonder op- of aanmerkin gen worden goedgekeurd. De Voorzit ter verzoekt de aanwezigen een oogenblik van hun zetels op te staan en op die wijze een stille hulde te brengen aan de nage dachtenis van den overleden voorzitter, den ïeer De Ven, die zooveel gedaan heeft voor den bloei der Vereenlging. Het twaalfde jaarverslag der vereenlging wordt vervolgens goedgekeurd. Wegens de hooge drukkosten zal dit verslag niet wor den gedrukt, maar voor belangstellenden van Maandag af ter inzage liggen ten kan tore van de „Heldersche Courant", Koning straat 29. Wij nemen er het volgende uit over: Het Jaarverslag herdenkt met eerbiedige hulde den overleden voorzitter der vereenl ging; ook in ds. Stadig verliest de vereenl ging een ijverig lid, tengevolge van het ver trek uit de gemeente. Door zijn intiemen om gang met vele gezinnen en zijn groote men- schenkennis werden zijne adviezen zeer ge waardeerd. Als Voorzitter werd gekozen de ïeer H. J. Boldingh; in de plaats van den heer Beeokman werd de heer Baas als pen ningmeester gekozen* De heer Von Freytag brabbe, die wegens drukke werkzaamheden bedankte, werd als seoretaris vervangen door mevr. M. de Jong—Matzinger. Bij de Emma bloem-oolleote mocht het bestuur wederom de zeer gewaardeerde hulp erlangen van de dames aan wie bij deze den hartelijken dank van de vereeniging wordt gebracht. Omtrent de werkzaamheden der Vereenl ging valt het volgende te vermelden: Op iJanuari werd huisbezoek afgelegd in 2 gezinnen, in den loop van het jaar kwamen daarbij 25 gezinnen, in den loop van het jaar werden niet meer bezocht 12 gezinnen, zoo dat op 81 Deo. huisbezoek afgelegd werd in gezinnen. Het huisbezoek werd niet meer verricht wegens vertrek ln 6 gezinnen, we gens overlijden eveneens in 0 gezinnen. Het totaal aantal afgelegde bezoeken was 778, Bij het huisbezoek bleek, dat alle gezinnen woonden in woningen met meer vertrekken, waaronder keuken. In de meeste (84) geval len was de algemeene woningtoestand vol doende; goed in 18, slecht in 5 gevallen. In 20 gezinnen sliep op 81 Deo. de lijder met anderen in één vertrek, doch in afzonderlijke slaapplaats, en ln 0 gezinnen ln dezelfde slaapplaats; in 20 gezinnen sliepen de kin deren in afzonderlijk vertrek; in 8 gezinnen in hetzelfde vertrek, maar in afzonderlijke slaapplaats. Ventilatie zoo van woon- als slaapvertrek was in de meeste gevallen vol doende. In 1 geval werd toeslag op de wo- nlnghuur gegeven teneinde ln do woning te kunnen blijven. Van de sputumfleschjes, en andere prophylaxe werd door 20 lijders ge regeld gebruik gemaakt. Verder werden uit gegeven 2 ligstoelen, 6 ledikanten, 6 ma trassen, 10 wollen dekens, 12 stuks ander beddegoed. In 6 gevallen had woningont smetting plaats, in 6 ontsmetting van lijf- en beddegoed. Twee lijders werden met mede werking der vereeniging naar sanatoria ge zonden; naar een kinder-herstellingsoord één. 52 patiënten werden in hun woning ver pleegd. Aan 12 patiënten werd 1 liter melk per dag verstrekt tot verbetering van de voeding. Medewerking of bemiddeling werd ver leend op het gebied van volkshuisvesting, verder in ovërieg met Inrichtingen voor armenzorg, hulp in de huishouding, uiteen- ding van kinderen naar vacantiekolonies of herstellingsoorden. Dit verslag werd, zooals w}j zeiden, goed gekeurd. De rekening bedroeg in ontvangst 4274.53, in uitgaaf f 8114.221/», saldo 11G0.301/» vormende, met een deposito op dé Middenstandsbank van 1843.64, een be zitting van 2503.94'/t. Deze rekening, na gezien door de heeren dr. Grunwald en Brouwer, wordt vervolgens goedgekeurd en de penningmeester gedechargeerd voor zijn beheer en hem dankgébracht. Het vrij hooge saldo is, naar de Voorzitter mededeelt, te danken aan het hooge rijkssubsidie, gevolg van een veranderd subsidiesysteem, waarbj, voor uitzending naar sanatoria meer wordt gegeven. Dit verhoogd subsidie zal, naar de Voorzitter mededeelt, de positie der Ver eeniging verbeteren, daar deze zich thans meer in het bizonder zal kunnen toeleggen op de eigenlijke bestrijding. Bij acclamatie worden vervolgens in plaats van ds. Stadig en van wijlen den heer De Ven als bestuursleden gekozen mevr. De Jong-Matzinger en ds. Koster. De Voorzitter deelt mede, dat de Emma- bloemcollecte heeft opgebracht ƒ819.— netto. Als tweede subsidie is van het Kijk ontvangen f 1890.40, speciaal bedoeld als be strijding vaiTde onkosten van uitzending naar sanatoria. Deze subsidie, thans nog be kkend naar het zielental der gemeente, zal ater worden bepaald naar gelang van het geen door de Vereeniging is gedaan. Aan de medici zal hiervan kennis worden ge geven. Zooveel mogelijk zal de patiënt zelf ets moeten bijdragen: maar ln gevallen, dat dit niet kan. geschiedt de uitzending koste- oos. Het salaris van de enquêtrioe, mejuf- rouw Boom, la met f 200.— verhoogd; op het oogenblik is het nog niet geheel voldoende, en zal dit nader onder de oogen moeten wor- (UBlf deRondvraag bespreekt de heer dr, Grunwald de kwestie van een consultatie bureau. Over deze zaak is al op vroegere vergaderingen gesproken, maar er bleek niet veel animo te zijn bij de heeren medici. Do heeren Von Freytag Drobbo en W. J. Bakker, ter vergadering aanwezig, «taan vrij sceptisch tegenover de mogelijkheid van stichting. Zij meenen, dat een consultatiebu reau voor t.b.o. in de praktijk niet zal geven wat daarvan verwacht wordt. Men is huiverig zich aan te melden, Iets anders is het, meent dr. Drabbe, indien tegelijkertijd een consul tatiebureau voor andere ziekten eraan ver bonden wordt. Wat zoo'n bureau doet: spu- tumonderzoek etc., wordt ook door den be- handelenden geneesheer gedaan, bovendien kent deze uitteraaid de psyobo van zijn pa tiënt, hetgeen met den geneesheer van het bureau natuurlek niet het geval is. Dr. Grunwald meent, dat men ln elk geval proef kan nemen; onkosten brengt het de vereeniging niet noemenswaard mede, daar het Rijk 2/3 der kosten vergoedt. Zoo'n bureau zal de Vereeniging populair der maken; het publiek moet natuurlijk in gelicht woiden over het doel ervan, zoodat het minder antagonistisch er tegenover staat, er ontstaat oontact tusschen de pa tiënten en de Vereeniging, en de vrees voor t. b. o., die thans nog heerscht, wordt weg genomen, enz. Na langdurige discussies over dit vraag stuk zegt de Voorzitter hiervoor een afzon derlijke vergadering te willen beleggen om dit punt te behandelen. De Centrale Ver eeniging werkt in de richting van oonsul- tatieburoaux. De agenda is hiermede afgehandeld en de vergadering wordt, onder dankzegging voor cle opkomst, gesloten. Koninklijke Marine Jacht-Clnb. Uitslag van den Aen Perlod. Zeilwedstrijd. Fantasiesloepen. Hr. Ms. „Atjeh", luit t a. Hendrikse, 5 punten. Hr. Ms. „v. Speyk", kwartiermeester Kor- ver, 8 punten, i Kon. Instituut luit t z. HetterschJJ, 8 punten. Models loep e'n BI en BIL Marinekazerne, bootsman Bootsma, 6 punten. Hr. Ma Wachtschip, bootsman Wahlers, 4 punten. Hr. Ma „Emma", matroos le fcl Vrielink, 2 punten. Hr. Ma Wachtschip, kwartiermeester Reyers, 1 punt Modelsloepen BIH. Hr. Ms. „Atjeh", bootsman Lub, 6 punten. Hr. Ms. „Atjeh", kwartiermeester Rong, 2 punten. Hr. Ma „Atjeh", bootsman v. <L Reest, 1 punt Hr. Ma Atjeh". bootsman Willemse, 1 punt Overigen 2 punten. 1. GEMEENTERAAD. Schoolbioscoop. B. en W. hebben het volgend schrijven aan den Raad gericht. Na de besprekingen welke in uw laatstge houden vergadering zijn gehouden betref fende de vraag of het mogelijk en wensche- ljjk ia de belangen van het onderwijs te die- neu door het geven van bioscoopvoorstellin gen van gemeentewege, hebben wij met in achtneming van de ln uw midden geuite -be zwaren en gegeven wenken het verdere on derzoek dezer aangelegenheid voortgezet. Wil zijn daarbij uitgegaan van de stolling, dat door uwe vergadering tegen invoering van het nieuwe instituut principieel geen bedenkingen bestaan, zoodat wij ons, voor al na hetgeen te dezer izake door één der leden van ons Ooilege voor uwen Raad in een breedvoerige nota 'is uiteengezet, op deze iplaats van het geven van verdere be schouwingen te dien aanzien ontslagen mo gen -achten. Ons onderzoek bepaalde zich thans der halve vooral hiertoe op welke wijze de ge meente op de minst kostbare wyze het be oogde doel zou kunnen hereiken. Dat hier bij vooral één vraag op den voorgrond treedt, n.1. deze of het gebouw, waarover de beschikking zal moeten worden verkregen, dient to worden gehuurd van particulieren dan wel van hou moot worden aangekocht, is duidelijk. Aannemende dat men het be zwaar zou willen ontloopen dat er in is ge- legen om reeds thans van het nieuwe insti- tuut een blijvende instelling te maken, zoodat men aan huur de voorkeur wensch-t te geven, dan zal omtrent het al of niet sla gen van de nieuwe onderneming eerst dan een oordeel kunnen worden gevormd, wan neer een ervaring van bijv. 1 jaar zal zijn opgedaan. Tot verhuur harer bioscoopin richting hebben ziob zoowel de eigenaren van de „Witte Blosooop" als die van de „Ci nema Palace" bereid verklaard. Eerstbedoelden wenschen voor het in ge bruik geven van hun inrichting aan de Ko ningstraat een vergoeding -te ontvangen van io.— per uur, met dien verstande dat die beschikking niet zal kunnen worden ver kregen op Zon- en Feestdagen en evenmin gedurende de avonduren. Het jaarlijksch •aantal lesuren stellende op 500 en de kosten voor inrichting van de bestaande bioscoop tot schoolbioscoop op ƒ800.dan'zou, wat dit deel van de zaak betreft, een jaarlijksche uitgaaf van 5800.gevorderd worden. De Directie van de „Cinema Palace" is blijkéns haar hij do stukken overgelegd schrijven be reid haar inrichting aan de Binnenhaven aan de gemeente af te staan gedurende één jaar voor een prijs, berekend naar 85.per week. Aanvaarding van dit aanbod zou dus leiden tot een uitgaaf van 52 X 85.— is 1820— per jaar, of, ook hier vermeerderd met de zooeven genoemde 800.— voor wij ziging der inrichting tot schoolbioscoop, tot een totaal 'bedrag van 2120.—. Deze som dient echter met een bedrag van ƒ5000.— te worden verhoogd, omdat door het huren van de inrichting voor een jaar geen gebruik zou kunnen worden gemaakt van haar aanbieding, die zij slechts tot 1 Juli a.s. gestand doet, om de geheele inrioh- tlng met toebehooren voor aen prijs van ƒ25000.— aan de gemeente ln eigendom over te dragen. Ook na 1 Juli blijft het aan bod gedurende den geheelen huurt-ljd van kracht, maar dan slechts onder do voor waarde, dat ln de koopsom niet zijn begre pen do dynamo en de motor, hetgeen voor de gemeente een nadeel zou beteekenen van rond 6000.—. Uit het bovenstaande moge blijken, dat aan het sluiten van een huurovereenkomst grosto beswaren van fimancleelen aard xlln verbonden. ïntusmihon en ook hierop wensohen wij nadrukkelijk de aandacht to «vestigen al leen bij moeilijkheden van fimancleelen aard blijft het niet. Men bedenke, dat het wel slagen van een onderneming als hier ter sprake ls ln hooge mate afhankelijk ls van de persoonlijkheid van hem, aan wien in de eerste en voornaamste plaats de behartiging van haar belang zal worden opgedragen, derhalve van den directeur-leeraar. Uit den aard der zaak zal de keuze onder hen, die voor deze betrekking geschikt kunnen wor den geacht, slechts zeer beperkt zijn, maar of van het doen een-er keuze sprake zal kun nen zijn, m. a. w. of zich werkelijk geschikte personen zullen aanmelden, indien slechts emplooi voor één jaar kan worden gegeven, betwijfelen wij ten zeerste. De kans om na verloop van zóó korten tijd weer ontslagen te worden, aal er zeer zeker niet toe aan moedigen om naar de betrekking te «Bngem Hieraan doet intusschen volstrekt niet af, dat een eventueel te benoemen directeur- leeraar aanvankelijk voor den proeftijd van één jaar zal kunnen worden aangesteld, maar hij heeft dan ten minste de zekerheid, dat zijn aanstelling, wanneer hij aan de ge stelde eischen .voldoet, in een definitieve zal worden omgezet. Zooals hierboven reeds met een enkel woord is 'gezegd, heeft zich de Directie van de „Cinema Palaoe" tot verkoop harer in richting bereid verklaard en wel voor den prijs van ƒ25000.—. Die bereidverklaring hebben wij ook ontvangen van de eigenaren van de „Witte Bioscoop"; dezen vroegen voor het gebouw en den inventaris aan de Koningstraat ƒ65000.— en voor de daar achter gelegen hulzen 10000.of ln totaal 75000.—. Tegen de laatste aanbieding hebben wfj het bezwaar, dat haar aanvaarding al te zware offers van de gemeentekas zou vra gen, terwijl het beoogde doel evenzeer kan worden bereikt door aankoop van de „Cine ma Palaoe". Lettende op de hierboven ont wikkelde bezwaren tegen het huren eener inrichting en in aanmerking nemende dat huur van de „Cinema Palaoe" ln 1 jaar reeds meer dan van het benooddgde kapi taal -voor aankoop zou vorderen, dan meenen wij aan overneming van de geheele inrich ting voor 26000.— de voorkeur te moeten geven. Wijl voor 't overige door een der leden van ons College niet met ons voorstel kan worden ingestemd, wordt door de grootst mogelijke meerderheid uit ons midden aan uwen Raad het voorstel gedaan om: 1. aan te koopen de „Cinema Palace" aan de Binnenhaven No. 2, met geheelen inven taris, voor de som van 25000. 2. ons te machtigen tot het aanstellen van het ibenoodigde personeel over te gaan, met uitzondering van den directeur-leeraar, ten aanzien van wien een aanbeveling ter be noeming bij uwe vergadering zal worden in gediend; 8. de inrichting gereed Ite doen maken voor schoolbioscoop; 4. in overleg met de hoofden van scholen en den districts-sehoolopzlener het program ma van de schoolbioscoop op te stellen; 6. overleg te plegen met In deze gemeen te bestaande corporaties op het gebied van volksontwikkeling, ten einde de inrichting voor den tijd, gedurende welken deze niet voor het ondierwijs der schooljeugd noodig is, aan de algemeene volksontwikkeling dienstbaar te maken. De finanoieele gevolgen van dit voorstel zullen u te zijner tijd ter regeling worden aangeboden. GasprtJsregeling. B. en W. hebben aan den Raad het vol gende schrijven gericht: Ons voorstel tot regeling der gasprijzen, is in uwe vergadering van 4 Mei J.1. aange houden, ten einde een punt van nader on derzoek te kunnen uitmaken bij de Oom missie voor de Water- en Liohtbedirijven. Bij de naar aanleiding daarvan in de Com missie gevoerde besprekingen bleef men vasthouden aan het in ons genoemd voorstel belichaamde beginsel, dat de prijs van het gas verschillend behoort te zijn naar de mate van het doel waarvoor het wordt aan gewend en ide wijze waarop het wordt af genomen. Echter sprak de Oommissie de wensche- lijkheid uit, dat door den Administrateur der Gemeentebedrijven alsnog zou worden ge maakt eene juiste berekening van de yer- houdingsprijizen, op den basis van den koe tenden prijs van het gas. Die berekening wordt thans aan uw Ool- lege overgelegd en zal u uit de daarin yoor- komende oijfers blijken, dat de verhouding- prijzen per M1. zullien moeten bedragen. oent voor lichtgas, 15 cent voor kookgas en 18 cent voor industriegas, voor muntgas en voor gas voor de straatverlichting. Waar wij ons, in overeenstemming met de Commissie, met de berekening en de daar aan toegevoegde uiteenzetting van den Ad ministrateur wel kunnen vereenigen, geven wij u in'overweging de genoemde verhou- dingsprijzen vast te stellen, en stellen wij u tevens voor ons te machtigen, om, met in achtneming daarvan en in verhand met den productieprijs, zooals die telkens in de af- geloapen drie maanden zal zijn geweest, de werkelijke prijzen kwantaalsgewijs te be palen. Voor het eerstvolgende kwartaal, dat ls dlus voor de maanden Juli, Augustus en Sep tember, zullen wU dan de verschillende prij zen bepalen in overeenstemming met de ge noemde verhoudingsprijzen. Ingezonden mededeellng. (Zie verder Tweede Blad). 8.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 2