T VIERKLEUR-8IJWIELEN, I. DE JONG, Spoorstraat48. Tweede Blad. VAN ZATERDAG 12 JUNI 1920. BERIJDT uitsluitend verkrijgbaar bij: Telef. 289. Volgt thans welke schade er aan den geest der kinderen wordt toegebracht in slechte schoolbioscopen. PLAATSELIJK NIEUWS. - Den 11 Juni slaagde te Delft roor het prodaedentseh examen voor electrot. ingenieur onze plaatsgenoot den heer J. Kipperman. Voor het practyk-diplom* Boekhouden ran de Vereenlging van Leeraren in de Han dels-Wetenschappen slaagden de heeren: C. F. Bylsma. C. J. Brouwer, O. J. Bylsma, E. J. Hangard, U. Hempenius, J. Mol, G. Steegerg.- Voor het practijk-diploma Boekhouden van het Nederlandsch-Handelsinstituut slaagden de heeren: A. N. Alderlieste, C. J. Bijlsma, P. Fluri. Voor het practijk-diploma Nederlands-Han delscorrespondentie van het Nederlandsch Handels-in Btituut slaagden de heeren R. Quast, A. Leen en A. Uithol. Allen volgden den cursus van den heer A O. r. d. Mey. De gasprflsregeling. Onder do voorstellen, die Dinsdag e.g. bQ den Raad in behandeling komen, is onder anderen een voorstel van B. en W. tot vast stelling van den gasprijs. (Het volledige voorstel vindt men onder ihet hoofd „Ge meenteraad"). Het woord kostprijs doet In dit voorstel wel ©enigszins zonderling aan. Het moge waar zijn, dat ten opzichte van de berekening de kostend© prijs in aanmerking is genomen, doch daarmede is dan todh zeker ook èlles gezegd. En ©enige meerdere toelichting om trent de manier waarop men tot het resultaat kwam dat 1 M'. Uchtgas over den gewonen meter 8 ct. duurder moet koeten dan wan neer het over den muntmeter wordt verbruikt zou wel op haar plaats zijn geweest. Ook de samenkoppeling van muntgaa en lndustriegas wijst erop, dat de kostprijs hij de verdere 'berekening een ondergeschikte rol heeft gespeeld. -Waar het op neer komt is dus, dat er een differentieel tarief wordt ingevoerd, waarbij de muntgasverbruikers worden bevoordeeld. Een tarief dus, waarvan men in de groot© steden allerwege terugkomt! Daar stelt men integendeel weder een uniformen prijs voor lichtgas vast, terwijl voor indiustriegaa een belangrijk lager tarief wordt toegepast. De kookgasverbruikers en de industrie toch, zijn de afnemers van het z.g. daggas, dat, naar algemeen bekend is, minder kost van productie en dat de fabriek ten slotte zooveel mogelijk moet afleveren, wil het be-' drijf op de meest economische wijze werken. Hoe men er -toe gekomen ds muntgas en ln dustriegas in één groep samen te brengen en niet lndustriegas en kootogas, blijft zonder nadere toelichting een raadsel. De Schoolbioscoop. Onder de prae-adviezen van Burgemeester en Wethouders aan den Raad, die in dit num mer zijn afgedrukt, verdient er één meer dan gewone aandacht. Het is het voorstel, waarbij de Raad uitgenoodigd wordt, de „Cinema Pa lace" aan de Binnenhaven aan te koopen en in te richten voor schoolbioscoop. Voor eeni- ge weken terug zijn wij getuige geweest van een demonstratie, welke de heer Van Stave ren, directeur-leeraar van de schoolbioscoop in Den Haag, voor het Heldersohe onderwy- zersoorps hield. Het toen vertoonde program ma maakte hoe kon het anders? aller wegen een gunstigen indruk; het vertoonde was leerzaam, en de inrichting, waarbij het apparaat stilgezet kon worden, maakte, dat deze trilbeelden geenszins vluchtig aan de kinderen voorbijtrokken, maar dat integen deel veel van het vertoonde blijft hangen, dat dus in 't algemeen veel ontwikkeling en aan schouwelijke kennis wend bijgebracht door dit leermiddel. Wij zullen op de goede werking van zoo'n bioscoop niet nader meer Ingaan. Princi pieel© bezwaren zijn er, dunkt ons, niet vele. Er is echter één punt waar de zaak om draalt, en dat het niettemin ongewensoht maakt het voorstel van B. en W. aan te ne men. Wij bedoelen de geldkwestie. Met benij denswaardig élan doen B. en W. een greep in de gemeentelijke schatkist; het gaat hen als de graaf In het bekende sensatieverhaal: „Hier mijn vriend, is een millioen, help u daar voorloopig mede". Laat ons, aan de hand van het voorstel, dat men eldefs In dit nummer vindt afgedrukt, de plannen van B. en W. eens nader bekij ken. Allereerst de huur van een der bestaan de bioscopen. Voor gebruik van de Witte Bioscoop gedurende een jaar het aantal lesuren stellende op 600 en de kosten voor inrichting van de bestaande bioscoop tot schoolbioscoop (hetgeen dan hoofdzakelijk wel zal zijn de aanschaffing van een toestel om de films willekeurig stop te kunnen zet ten) komen B. en W. al op een jaarlijksche uitgaaf van f 6800. Voor de Binnenhaven wordt dit bedrag nog hooger, n.1. 7210. "v- recht wijzen B. en V»er dan ook op, dat ten duurovereenkomst groote financieels be- —«>7- - döbrengt. Ook wijzen B. en W. er daarbij niet blijft, dat er een direc- tou ^eraar moet worden aangesteld, enz. Is nu het aanbod van de directie der „Ci nema Palace" aan de Binnenhaven om deze instelling met geheelen inventaris, voor 26000 over te nemen en in te nchten voor schoolbioscoop van dien aard, dataege© meente nu maar tot aankoop moet besluiten. B. en W. zeggen aan deze transactie de voor keur te geven, maar met geen enkel cyfe geven zij aan, wat dit aan de gemeente zou moeten kosten. Rekent men, dat het voor den aankoop De- noodigde geleende kapitaal m 10 jaar kan worden afgelost, dan komen wij jaarlijks voor ©ene uitgaaf van minstens 2500. (hierbij komt nog rente, dus het bedrag wordt hooger). Een „directeur-leeraar" zal moeten worden aangesteld; de naam alleen zegt al, dat zijn salaris dat van een gewoon onderwijzer zal overschrijden. Stel diens sa laris op 4000—, en dat van een operateur op ƒ2000.Dan hebben we al jaarlijks 8600.Daarbij toomt dan nog de huur der films. Deze is niet zoo groot, waar het be staande, speciale schoolfilms betreftf maar en omtrent eventueels wl gegevens. Er zal toch ets nieuws moeten worden gegeven, en mi*. V6n anmsementsfilm, en dit zal niet meevallen, vreeeen wij. Nu rekenen wij nog niet de kosten voor schoonhouden en onder- groote gebouw, belichting en en/" mogen de onkosten vei lig stellen op 10000 en meer jaarlijks, (naar matige raming). €n W. het gebouw voor den iija, dat het niet voor het onderwijs benoo- mLw ^tbaar maken aan de volksont wikkeling, en zoeken daartoe contact met be staande corporaties. Men stelle zich daarvan niet te veel voor. Welke corporatie zou men op het oog hebben, die een eenigszins aan zienlijk bedrag kan uittrekken voor onder- nuuT, een bedrag, dat althans invloed zou nebben op de kosten? In een groote stad zal men wellicht een voldoend publiek vinden, dat een dergelijke onderneming rendabel zou maken, maar wij vreezen, te oordeel en naar hetgeen men hier ziet bij concerten en uitvoeringen, dat dit hier op een groote mis lukking zou uitloopen. W ij zien bovendien de urgentie van zoo'n schoolbioscoop niet in. Er kunnen op onder wijsgebied nog wel andere, dringender zaken geschieden, en men kan dit instituut veilig verschuiven naar meer normale tijden. 's-Gravenhage, en, naar wij meenen Leeu warden, zijn de eenige plaatsen, die tot nog toe een dergelijke instelling hebben, en onze finantieele toestand lijkt ons niet van dien aard, dat wij vooralsnog een dergelijke, toch altijd min of meer luxueuse instelling van onderwijs, zouden kunnen in standhouden. Waarlijk, het debuut van onzen nieuwen wet houder van onderwijs lijkt ons met dit voor stel niet bizonder gelukkig. Itallaansche vliegers op de Mok. Op het vliegkamp de Mok zijn op 't oogen- blik eenige Italiaansche vliegers gestation- neerd, die in opdracht van hunne regeering onderweg zijn naar Zweden om eenige vlieg tuigen over te brengen. De Zweedsche regee- rig had reeds eerder van de Italiaansche een tweetal gebruikte Robillard-maohines ge kocht. Deze hadden in den oorlog reeds dien sten bewezen en zullen worden gebruikt voor postvervoer e. d, Onder leiding van den Ita- liaanschen offiöier Catanlo waren deze ma chines van Napels vertrokken en langs de Riviera via MaxseilleLyonStraatsburg- Keulen naar hier gekomen. Ongeveer tege lijkertijd was de Zweedsche ober-luitenant Thornberg naar Italië vertrokken, teneinde toezicht te houden op de aflevering en het vertrek van een drietal nieuwe watervlieg tuigen, van de Savoya-fabriek. Woensdag aan het Lago Magglore opge stegen, arriveerden de 8 machines, die 210 KJM. per uur loopen, op Isotta Fraohini- motoren van 280 PJK. veilig in Holland. Lui tenant Thornberg kwam zonder averij op de Mok, en is bereids weer naar Zweden door gegaan. De machine echter, die bestuurd werd door den mechanicien Longo, kreeg averij: nabij Heerewaarden in de Bommeler- waard brak namelijk een magneet. Nadat dit ongelukje verholpen was, werd de reis naar de Mok aanvaard. In 40 minuten legde men dien afstand af, dank zij de buitengewone capaciteiten van den motor. De derde vlieger, de luitenant Maddalena, commandant van het transport, was inmiddels nabij Gorinchem gedaald. Deze kwam gisterenavond hier aan. Meohanicien Longo is een oude bekende op de Mok: reeds bij een vroegere gelegen heid is hij hier eenige maanden geweest. Hij heeft als Italiaansch vliger den oorlog mee gemaakt, en is thans in particuliere betrek king te Stockholm. Hoewel hij gebroken Hol- landsch spreekt en wat Fransch en Zweedsoh, was de conversatie, jammer genoeg, tamelijk gebrekkig. Zeer interessant was de tocht boven de Alpen. Longo is thans op weg naar Milaan (per trein) om „even" een paar nieu we propellors te halen; hij keert daarmede weer naar de Mok terug. „Santa Teresa". De „Santa Teresa", die op weg van Chili naar Hamburg, nabij Terschelling in een mijnenveld geraakte en waarvan de sleepboot gezonken is, (zie hieromtrent Eerste Blad), is ter reede van Texel aangekomen, gesleept door een viertal .booten. Premie Invaliditeitswet WH verwijzen naar de advertentie in dit nummer betreffende premiebetaling voor dienstboden en werksters. Ook indien een werkster slechts enkele dagen per week bij één werkgever in dienst is, moet daarvan premie worden betaald naar gelang van den leeftijd. Collecte Fonds gewapende dienst Wif verwijzen naar de advertentie in dit nummer, waarin de Plaatselijke Commissie voor het Fonds ter aanmoediging en onder steuning van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden haar jaarlijksche collecte aan kondigt, welke zal aanvangen op Maandag 14 Juni a.s. Speciaal voor oude, lang gepension eerden, die óók plaatselijk ondersteund worden, is deze zaak van belang, zoodat wy bij dezen gaarne aan het verzoek der oom* missie voldoen, om deze zaax on er de spe ciale aandacht der bevolking te brengen. - r Uit het Politierapport Ia den nacht van Donderdag op Vrydag *0rT«wreeks 12 ure ontdekte een surveillee- Snd waker van den Nachtveiligheid.dienst ™ndLn erf in de Wilhelminastraat. Terstond werden de bewoners van het perceel, die reeds te bed lagen, door hem gewekt. Een in de nabijheid wonend agent van politie ."en"en. onmiddellijk«Pjjf mat vereende krachten werd het brandje, dat in het kippenhok bleek te «oeden, met emmer. Te'ftC." beperk T ,til,Z het hok en de schutting en een aantal kuikens. Ten einde het hok ter wille van dezedie"J®8„ waarbij' geen kloek was, te verwarmen had de bewoner er een petroleumlampje in g p hetwelk blikbaar den brand heeft veroorzaakt. De Kadettea van het Leger ties Hells te Helder. In aansluiting op de mededeeling giöm bied betreffende het bezoek van de Rat ten van het Leger des Mder dien© dat in verband met dit bezoex groo te Samenkomsten worden .gehouden op Za terdag 19 en Zondag 20 Juni «a De openings-samenkomst heeft plaats in Ingezonden mededeeling. d© Legerzaal op de Spoorgracht, des Zater dagsavonds acht uur. 's Zondagsmorgens wordt een bijzondere Heiligingadienst gehouden, aanvangende tien uur, eveneons in do Legerzaal. 's Zondagsavonds acht uur de groote Hedle- demonstratie in d© Schouwburgzaal van „Tivüli". Al deze Samenkomsten worden geleld door Brigadier P. H. Schuurman. Ontwerp Ziektewet. Gisteravond vergaderde in „Casino" de Vereenigingen „Helpt Elkander" en „Steun by Ziekte" met het doel h.h. patroons en leden van Ziekenfondsen In te lichten over het ontwerp Ziektewet. De heer P. Goudswaard opende de vergade ring en heette de aanwezigen welkom, inzonder de heer Kuyer van 's Gravenhage, die zoo bereidwillig was geweest van Den Haag te komen, om hier eenig licht te verschaffen. De heer Kuijer begon zijn inleiding met dank te brengen aan het bestuur der veree nigingen, daar hy had gemerkt, dat de kern voor samenwerking by hen aanwezig was. Dat samenwerking nuttig en goed is zou spr. aantoonen. De oprichting van den Bond van Ziekenkassen was te danken, volgens spreker, aan de indiening van de Ziektewet Talma. Daar wij door onze samenwerking misschien onze wenschen vervuld kunnen krijgen. De Ziektewet Talma dateert al vanaf 1918, nu hebben wij die wet bekeken, waarop wij requeBteerden naar de Tweede Kamer, daar deze wet aan onze wenschen niet voldoet, 't Leek ons alsof de ambtenaren, die deze wet hadden in elkaar gezet, ons niet goed gezind waren. Op onze vraag, kannen de Ziekenkassen blijven bestaan, kregen wij ten antwoord:ja, ala u maar aan de verplichtingen voldoet. Wij maakten onze reglementen en statuten uit ervaring, maar die zyn beter, dan die ge maakt z(jn door menschen die daar geheel buiten staan. Dit ontwerp is door ambtenaren gemaakt zonder onderzoek, men had eerst moeten onderzoeken vóör zoo een wet daar te stellen. Dat dit ontwerp niet deugt, hebben wjj nu ook vernomen van meer geleerden dan wy. Wat zal het worden, daar die wet zal worden opgedragen aan den Raad van Arbeid. Ziet maar naar de Invaliditeitswet. In 1820 werden h.h. burgemeesters opgedragen de Ziekenkassen te leiden en te steunen, maar wat hebben die in die 100 jaar gedaan Maar wy hebben ook een fout begaan, door eerst de kat uit den boom te kijken; hadden wjj dadelijk aangepakt zooals het moest, dan had Talma eerst by ons gekomen alvorens hij die wet had gemaakt. Dat wjj voordeeliger knnnen werken vindt zijn oorzaak daarin, dat wy er geen gesala- rieerden op na houden. De wet is zeer vaag, maar door onze sa menwerking begint het nu te dagen, daar er nu eenige leden van onzen bond zitting zullen krygen in de commissie tot herziening van dij ontwerp. Wat wy goedkeuren is verplichte verzekering. De regeling premiebetaling is werknemer de helft en werkgever de helft, dus hebben beide partyen er belang bjj, dat de eigen ziekenkassen blyven bestaan, daar die veel voordeeliger kunnen werken. Minder goed is, dat er in hetontwerp ge sproken wordt van werknemers in loondienst, zoowel vrouwen als mannen, zoodat de losse arbeiders en thuiswerkers worden uitgescha keld. In Den Haag telt onze Yereeniging 3000 leden, waarvan 600 vrouwennu is er wel eens gezegd, vrouwen zyn altjjd ziek, maar uit ervaring moet ik dit tegenspreken, daar van de mannen gewoonlijk 50 ziek zyn, en van de vrouwen niet één. Volgens dit ontwerp zouden 1.800.000 in de wet worden opgenomen en 1.500.000 vallen er buiten. Dan staat er, de Raad van Arbeid kan een geneeskundig onderzoek vorderenmaar de eigen ziekenkassen mogen niemand weigeren, anders wordt hun voortbestaan bedreigt. De voorzitter van den Raad van Arbeid kan deze wet uitleggen aoo hy verkiest, daar kan de Minister niets aan doen. Deze wet legt de verplichting op 70 pCt. uit te betalen, dat kay gemakkelijk als wjj den weg af snijden voor simulatie, dan zouden wy zelfs 100 pCt. kunnen gevenwant een arbeider moet niet minder hebben als hjj ziek is, anders gaat zoo een gezin achteruit, en waar moet hy dat weer van inhalen. Het ontwerp zegt, de eerste 12 maanden krijgt een zieke 180 dagen uitkeering en de tweede 12 maanden 90 dagen uitkeering, de overige dagen moet de zieke maar niet eten. Noodzakelijk is het, dat wy samenwerken; wy hebben gevraagd, hoe hoog of de pre- miön zonden Mjji. Het antwoord was, rekenen jullie nat muf eens uit. Wy hebben toen ge rekend en deelde mede, dat wy met 2} pCt. konden volstaan, waarop men antwoordde by ons zal dat wel 3 maal zooveel zyn. Daarom is het nw plicht in deze samen te werken, want niemand smyt zyn geld graag w«g, en wil u dat, welnu, u is hier dicht by den dyk, gooit het dan maar in zee. Na deze rede werden nog enkele vragen gesteld, die door den spreker werden beant woord. Hierna werd de vergadering onder dank zegging aan den spreker en opgekomenen gesloten. Verslag der Gemeentelijtoe Arbeidsbeurs over de maand Mei 1920. Aanvragen kwamen in om: 2 aardappelschilsters, 1 banketbakker, 1 bode, 8 dienstboden, 2 dagdienatboden, 2 dag meisjes ben. 18 jaar, 1 gérant, 2 grondwer kers, 1 incasseerder, 1 kantoorbediende, 1 kantoorbediend© vrouw., 1 kantoorbediende vrouw. ben. 18 jaar, 1 kellner, 1 kok, 8 losse werklieden, 1 loopknecht, 2 metselaars, 1 pak huisknecht, 1 puinklopper, 4 reinigers ben. 18 jaar, 1 smid-bankwerker ben. 18 jaar, 1 steenhouwer, 1 timmerman, 8 werksters. Totaal 88 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 aardappelsohilster, 1 bakker, 1 betonklop- per, 1 bloemist, 1 bode, 1 brugwachter, 2 dienstboden, 2 dagdienatboden, 1 dagmeisje ben. 18 jaar, 1 eleetro-techniseh teekenaar, 24 grondwerkers, 1 handelsreiziger, 2 hulp- monteurs ben. 18 jaar, 1 incasseerder, 2 kan toorbedienden, 8 kantoorbedienden ben. 18 jaar, 1 kantoorbediende vrouwelijk, 1 kan toorbediende vrouw. ben. 18 jaar, 1 kok, 1 keukenmeisje, 1 letterzetter, 112 losse werk lieden, 6 losse werklieden ben. 18 jaar, 1 loop jongen ben. 18 jaar, 1 magazijnmeester, 6 matrozen groote vaart, 1 metselaar, 1 puin- klopper, 1 smid-bankwerker ben. 18 jaar, 4 stokers, 1 timmerman, 1 timmerman ben. 18 jaar, 6 transportarbeiders, 1 tuinder, 1 veer man, 1 waker, 4 werksters, 1 zakkennaaier, 1 zeilmaker, 1 opperman, 2 reinigers, 6 reini gers ben. 18 jaar, 1 steenhouwer. Totaal 206 personen. Geplaatst werden: 1 aardappelschilster, 1 bode, 2 dienstboden. 2 dagdienatboden, 1 dagmeisje ben. 18 jaar, 1 gérant, 2 grondwerkers, 1 incasseerder, 1 kantoörbediende, 1 kantoorbediende vrouw., 1 kantoorbediende vrouw. ben. 18 jaar, 1 keu kenmeisje. 8 losse werklieden, 1 metselaar, 1 pakhuisknecht, 1 puinklopper, 4 reinigers ben. 18 jaar, 1 smid-bankwerker ben. 18 jaar, 1 timmerman, 1 werkster. Totaal 28 personen. SCHOOLBIOSCOPEN. Ontegenzeggelijk hebben wij, aardbewo ners, aan de bioscoop veel te danken. De in vloed, die op het geestesleven der menschen wordt uitgeoefend, is geweldig en men staat verbaasd, wanneer men den trek naar de bioscopen gadeslaat. Elke plaats van eenige beteekenis bezit hare kino en door haar wordt het volk in staat gesteld in aanraking te toornen met landen en volkeren der aarde, waarover het misschien nimmer gelezen, of waarvan het nog nooit gehoord had en met alles, waarvoor zich de menachelyke herse nen kunnen intresseeren. Door haar wordt vooral in de tegenwoor dige tijden met hare ingewikkelde en ver fijnde industriecomplexen, waardoor t mee- rendeel der arbeiders en arbeidsters gedwon gen worden, dikwyls geestdoodende en een tonige arbeid te verrichten, in de 'behoefte tot verstrooiing voorzien. Een feit is het toch zeker, dat met heit verdwijnen der kleinin- dustrie, met het'steeds minder worden der huisindustrie, de bevrediging van het indi vidu door de arbeid hoe langer hoe minder werd, dat de ontspanning in den hulseiyken kring, het familieleven hoe langer hoe meer op den achtergrond werd gedreven en dat verstrooiing steeds meer gezocht werd, daar buiten, in de theaters en kino's, in danshui zen en andere gelegenheden voor vermaak, maar ook, doch dit geldt mi. slechts voor een klein gedeelte, in de vrije natuur. De schaduwzyden van de kino zyn echter vele. Ik wil ze niet alle opnoemen, doch my beperken tot de Invloed op nerveuse en psychopatisch aangelegde personen. Be schouwen we eens lezers van prikkel- of sensatie lektuur. Uren lang dikwyis moeten zy zich met lezen bezig houden, alvorens ze de opwindende gebeurtenissen tot ontknoo- ping izien geraken. In de bioscoop ds 't heel anders. Daar wordt dezelfde gebeurtenis tot b.v. 10 16 minuten verkort. Datgene, wat lezers in hunne werkzame phantasie zien af spelen, komt in de bioscoop met levende, op tische prikkels tot stand. De diepe indruk ken, welke kinovoorstellingen 'by de meeste menschen achterlaten zijn ons allen bekend. De lange aanwezigheid in donkere ruimte en de concentratie van de opmerkzaamheid, la ten niet na grooten invloed daarby uit te oefenen. Toegegeven moet worden, dat nor male, gezonde menschen kritisch staan te genover het geziene, maar, dat van het cen trale zenuwstelsel veel geëischt wordt is wel als vaststaande aan te nemen. Bij prikkelbare, jeugdige, overigens sterke individuen zyn door de medici herhaaldeiyk opwindingstoestanden geconstateerd met neiging tot handelen en niet zelden zyn het wilde droomen en nachteiyk opschrikken, welke op rekening van de bioscoop gesteld kunnen worden. Kan men tot op zekere hoogte volwasse nen dus buiten het vraagstuk plaatsen, ten opzichte van jeugdige personen en van onze kinderen komen heel wat problemen om het hoekje kijken. D© bedoeling van de school bioscoop is, zooa'ls ieder kan begrypen, deze dienstbaar te maken aan het .onderwys, en dan in het bijzonder aan het lager onderwijs (behalve in die gemeenten, welke middelbare inrichtingen zelf beheeren). De hygiëne van het onderwijs heeft dus het volste recht, zich hiermede te bemoeien. Wil men eene goede schoolbioscoop inrich ten, dan dient deze te voldoen aan alle eischen, welke men tegenwoordig, redelij kerwijze, aan zoo'n inrichting mag en kan stellen. Voldoet zij daaraan niet, dan weg met alle ondoordachte plannen. Het is m. a. w. niet een zaakje dat in orde is, wan neer men een gebouw heeft, eene installatie enz. en dan denkt, de boel zal wel rollen. Neen, eerst heeft men zich ervan te verge wissen of er gronden toe bestaan een dure onderwijsinrichting te stichten, dan, of zulk eene stichting kans van slagen heeft en zoo niet, of eene gemeente zich zoo'n duur, over bodig weeldeartikel mag aanschaffen. Welke eischen mag en moet men aan het gebouw stellen? Bedompte, niet goed verlichte ruimten zijn van te voren reeds uit te schakelen, te meer waar geen kontrole op de reiniging bestaat Zal deze plaats hebben, zooals thans op de scholen, dan Is de bioscoop reeds ten doode veroordeeld. Het hygiënisch toezicht en goede reiniging is Juist voor bioscopen zoo hard noodig, daar in die inrichtingen graag lichte zieken vertoeven <t.b.o.) en ver der daarheen door de ouders gezonden wor den, kinderen, welke wegens besmettelijke ziekten van zusjes of broertjes thuis moeten blyven, en welke moeder blij is een paar uur kwyt te zijn. Het zijn deze z.gm. baocdllendragers en, „Dauerabscheider", welke besmetting ver oorzaken. Door het zonnelicht worden deze gevaren sterk verminderd (desinfecteerende werking hiervan). Het donkere bioscoop theater zal de besmetting in de hand werken, de ziekteverwekkers, die van alle kanten aangebracht worden, gedyen er zooveel te beter. Op deze gronden zijn kindervoorstellingen met onderrlchtsdoeleinden, maar niet zonder meer in onze bestaande bioscopen aan te be velen. Grooten invloed heeft verder het ont breken van de niet hoog genoeg aangeslagen waarde van het daglicht op de biochemische prooessen in het kinderlichaam, op de adem haling, den hartslag en de bloedvorming. De door het donker verminderde luchttoevoer door de longen, wordt nog sterker door de intensieve opmerkzaamheid der kinderen (inhouden van de ademhaling). Lange voor stellingen zijn dus uit den booze. Een kin- derkinotheater moet in staat zyn in tamelijk lichte ruimte te projecteeren. Niet te verge ten is het flikkeren der film* en daardoor de oververmoeidheid der oogen. Duitsche schoolartsen vermelden bewusteloosheid en duizeligheid bij gevoelige personen. Dit flikkeren is echter technisch op te hef fen, waarbij echter rekening moet worden gehouden met de adaptatie van lichtgevoeli ge zenuwuiteinden in onze oogen, wanneer een persoon zich in donkere ruimten bevindt. Zeer gewichtig wordt deze door den be kenden Dr. Gaupp uit Ttfbingen geacht. Moeheid, overspanning en te groote Inspan ning van de opmerkzaamheid zyn de gevol gen van heit snelle verloop der gebeurte nissen op het doek. De onmogelykhedd om by de enkele gebeurtenissen stil te blyven staan, den kinderen de gelegenheid te ge ven, alles geestelijk te verwerken, dus het gebrek aan rustpauzen, maakt, dat geen en kel kind zóó lang de opmerkzaamheid, noo dig voor een waardevol opvatten van 't ge toonde, kan inspannen, zonder groote ovej- vermoeiends. Door verschillende medici wordt het daarom noodig gevonden slechts 1 film te behandelen en deze desnoods te herhalen, hieraan vervolgens te doen aan sluiten het toonen van rustende lichtbeelden met bepaalde situaties, om alles geesteiyk te doen fixeeren. Op deze manier slechts mogen schoolbios copen voor kinderen gebruikt worden. De kino, als onderwyshulpmiddel mag ze ker niet het zenuwuitputtende haasten van ons jagerig leven verergeren. Niemand zal tegenspreken dat de kino voor het onderricht in den uitgebreidsten zin van het woord, beteekenis heeft, al blijft het ideaal, veel door eigen aanschouwing te zien (gasfabriek, waterleiding, fabrieksgebouwen enz.). Op velerlei gebied van bacteriologie (strijd tusschen witte bloedlichaampjes, ma lariabestrijding), van hygiëne (zuigelingen- verzorging, pestbestryding enz.), van eerste hulp by ongelukken, bestaan vooral in het buitenland; prachtfilms, welke inderdaad voor oudere personen van onschatbare leerwaar- de zyn. Maar deze zyn ln Nederland niet zoo nratokeiyk te verkrijgen. Vooral het aantal films voor klnderenondierwijs zyn zeer ge ring, de kosten zyn buitengewoon hoog en zullen dit 'blyven zoolang de schoolbioscoop zich niet meer inburgert. Wat loeren ons nu alle bovengenoemde- gegevens? 1. Dat de schoolbioscoop, hoe nuttig ook, een weeldeartikel is, 't welk slechts enkele plaatsen in ons land zich kunnen veroorlo ven, erop na te houden. 2. Dat een bioscoop met toebehooren nog geen schoolbioscoop is en dat er heel wat komt kijken, alvorens men ze van hygiënisch en schooistandpunt bezien, zóó mag noemen. 8. Dat het beter ware van eene gemeen- teiyke bioscoop te spreken; schoolkinderen kan nfen met lantaarnplaatjes meer leeren, dian met de film. Voor ouderen is deze ge schikter, maar de keuze van .films is beperkt. De gemeentelyke bioscoop zal daardoor waarschijnlijk duur exploiteeren en 't zal af hangen van allerlei onvoorziene dingen of het een financieele mislukking wordt, ja dan neen. 4. Dat den Helder voorloopig zich niet de luxe mag permitteeren zoo'n financieele mis lukking te riskeeren, hoe goed zy het ook meen© met ons dierbaar onderwijs. Er zyn andere dingen op onderwijsgebied te ver richten, welke heel wat dringender zyn en waarvoor een mooi denkbeeld als school bioscoop wijkeü moet. 6. Dat het in 't vervolg wenschelijk ware, by ingrijpende voorstellen op allerlei gebied, zich de veelzydige kanten van het vraagstuk voor te stellen en zich te doen voorlichten door allen die in staat zyn hun licht er op te doen vallen. 0. Het „georganiseerde overleg" ln alles zooveel mogeiyk toe te passen en dan het 'liefst in de plaats van inwoning, waar ieder in zyn vak kan mede oordeelen. A. GRUNWALD. Schoolarts. Den Helder, 11 Juni. BINNENLAND. NEDERLAND EN BELG IE. Minister Hymans heeft ln de Belgitohe Kamer zy'n standpunt in zake de onder andelingen met Nederland uiteen gezet. Hymans sprak de hoop nit, q. t Nederland een beslissing zal nemen, waa: iy de hinder paal, door Nederland in den jyeg gelegd, zal worden weggenomen. Een diplomatieke mededeeling der Belgische regeering? Brussel, 11 JunL Op verzoek van den heer Hymans, minister van Buitenlandsche Zeken, heeft het bureau van de Kaïmer voor heden avond 5 uur dringende vergadering uit geschreven i de oommissie van buitem- landsche zak uitschryving heeft in de couloirs van Kamer eenige verwondering gewekt. Dat'J Ie Kamer juist op dit oogen- bhk de Nee* landsoh-Belgische kwestie be spreekt, vn jt men zich af of de Belgische regeering 6 n de commissie een diplomatieke mededeeling heeft te doen over de Neder- landsch-Belgische kwestie, die zij niet in een openbare zitting kan doen. Bevoorrechting op aardappelenexporten. Een winst van 450.000 voor den Exporteurs bond? 's-Gravenhage, 11 JunL Enkele leden vroe gen nadere inlichtingen over enkele ponten in verband met den export van aardappelen. Zij meenden te weten, dat by dien export naar de Centrale Rijken de leden van den Exporteursbond waren bevoordeeld en dat de 18 leden, waaruit den Bond bestond, een winst van 460.000 hadden gemaakt. Een moeilijke redding. Het Woensdagavond te IJmuiden aange komen stoomschip „Agneta", kapitein Ba- rends, rapporteert in de Oostzee de beman ning van den Finschen schoener „Venus" te hebben gered, welke door den storm in zee- nood verkeerde. Het stoomschip „Agneta" had te Rafsö

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 5