Herman Nypels, Cor Staalman's Rijwielhande NIEUWSBLAD VOOR HELPER, KOEGRAS. TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Wilt ge een goed RIJWIEL s»" 71 r- out r ;at -r Dienstregeling^ Holl. Spoor. 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 gid. De nieuwste modellen. De mooiste sorteering. Helder. voor weinig geld? BINNENHAVEN 3. 48e JAARGANG 6.30 9.05 7.28 sneltrein 9.05 12.37 3.25 1.54 alleen Zaterdags 4.42 4.08 Zaterdags en Zondags niet 6.23 4.29 Zondags niet 8.45 7.00 9.40 7.53 sneltrein; Zondags niet 9.40 6.28 Zondags niet 8.36 8.02 sneltrein; Zondags niet 9.43 9.15 11.40 12.24 Zondags niet 3.11 3.03 6.01 6.07 Zondags niet 9.04 8.57 sneltrein 10.48 11.11 alleen Zondags 12.64 De nieuwe Rijksdag. FEUILLETON. COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING Losse nuiamer. der" Courant 4 rt.'°5' 1-3° Modeblad Verschijnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: 0. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Intero. Telefoon 60 Poat-Oirorekenln* No. 16066. ADVERTENTIEN Met. p. regel(galjard), Inge/, meded. (kolombr. als redact, tekst; 00cl. Kleine adv. (gevr., te koop, te buur) v. 1—4 reg. 60 ct„ elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adreeBur. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bew.-ex. 3'/fct. Adv. op bep. aangew. pl. worden ib'ïo hooit. Oer De nieuwe dienstregeling, ingaande 1 Juli a.s. is thans definitief vastgesteld. Sedert de ontwerp-Dienstregeling heeft men nog kans gezien de ochtendtrein, die om 10.24 vertrok, te doen vervallen, waardoor vermoe delijk de bewoners van Texel gedupeerd zullen worden. De uren van vertrek en aankomst zyn al> volgt Vertrek van Aankomst te Helder: Amsterdam: Vertrek van Amsterdam Aankomst te Helder: Zondags aankomst 11.17 Deze laatste trein loopt nu weer over Zaandam, dus niet meer over Haarlem. BUITENLAND. De conferentie te Spa. Londen, 14 Juni. Lloyd George verklaar de heden in heit Lagerhuis, dat de datum voor de bijeenkomst te Spa nog niet was vastgesteld, maar dat deze waarschijnlijk op den 5en Juli sou plaats hebben. DUITSCHLAND. Fehrenbaoh, de president van de Nationale Vergadering is te Berlijn aangekomen. HJj zal vermoedelijk den nieuwen Rijksdag te gen Donderdag 24 Juni bijeenroepen. Dit natuurlijk voor het geval op dien dag reeds een nieuw kabinet zal zijn samengesteld. Het aantal vrouwelijke leden van den Rijksdag is niet zoo groot als dat van de Nationale Vergadering. Deze telde 80 vrou welijke leden, terwijl er alechts 22 in den Rijksdag zullen zijn en wel 8 Duitsch Na- tionalen, 2 van de Duitsche Volkspartij, 1 van het Centrum, 8 Democraten, 8 meerder heids Socialisten, 4 onafhankelijken en 1 rVvm.miiTi1st.ft. DUITSCHLAND. De Kabinetscrisis. Nadat de onafhankelijken den Rijkskanse lier Mtlller bericht hadden, geen deel te wil ton uitmaken van de regeering, heeft dezen van zijn opdracht tot vorming van een Kabi net afgezien. Zondagmiddag ontving president Ebert den voorzitter van de Duitsdhe volkspartij, door JESSIE DOUGLAS KERRUISH, voor Nederland bewerkt door L ALETRINQ. 40) „Laat ons haar stem hooren," oordeelde de dikke bakker in de voorste rij. „Ben ik die vrouw, bakker Effendl vroeg ik. „Gij zijt de vrouw. Wij herkennen u aan uw schaamteloosheid," antwoordde hij, en een honderdtal stemmen betuigden loeiend hun inï gif denkt dat ik een Mohammedaan- sche ben." ïk*wierp kleed en sluier af. Dc kOT den Amerikaan niet zien, maar een willekeurige kreet achter mij, was een onmiskenbaar tee- ken van zijn verrassing. „Ja?" vroeg Ik spot- 16 JSubhan llah," brulde een half koor. Allah» Akhbar" verbaasde zich de rest. Toen ontstond een algemeene stilte. „Het is zoo; de vrouw is een gchaamtelooze Europeesahe, kind van een lange reeks neus- looze moeders," zelde de bakker tenslotte. „Ghison Sefld!" schold een opgeschoten Jongen. Allen die de geestigheid begrepen, barstten in lachen uit. Zij doelde op mijn haar. „Witte krul" is de vertaling, met wel ken titel een zeker soort bejaarde vrouwen afgevaardigde dr. Heinze, en droeg hem de vorming van het nieuwe Kabinet op. Dr. ri einze nam de opdracht aan. In een gemeenschappelijke conferentie van de nieuwgekozen sociaal-democratische rijks- dagsleden en het sociaal-democratisch partij bestuur werd Zondag over de kwestie van de regeeringsvonming beraadslaagd. Na een referaat van rijkskanselier Müller en na lang durige debatten, werd het volgende besloten: 1. De sociaal-democratische partij weigert tot een naar rechts uitgebreide regeering toe te treden. 2. De vorming van een linksch kabinet is wegens de afwijzende houding der onafhan kelijken onmogelijk. 8. De voortzetting van de oude coalitie is na den uitslag van de verkiezingen eveneens onmogelijk. De* sociaal-democraten deelden dit besluit Zondagavond officieel aan afgevaardigde dr. Heinze mede. Ingevolge deze houding der sociaal-democraten is nog slechts een zuiver burgerlijke regeering mogelijk. Berlijn, 14 Juni. Dr. Heinze van de Duit sche Volkspartij, die een opdracht tot kabi netsformatie aanvaardde, heeft daarvoor weder bedankt, na de weigering der soc.- democraten om hem medewerking te ver- leenen. Naar officieel uit Berlijn wordt medege deeld, dat de rijkspresident hedenochtend een langdurig onderhoud met den leider van het Centrum, dr. Trimbom. Trimbom zette ln dit onderhoud den rijkspresident de groote moeilijkheden van de vorming van een nieuw minister uiteen/ maar nam toch, met het oog op den ernst van den 'toestand, de opdracht van den president tot vorming van een ministerie aan. Russisch geld voor de verkiezingen? Naar de „Morning Post" uit Moskou ver neemt, heeft de uitslag van de Rijksdagver kiezingen in Dultschland, waarbij de commu nisten zoo'n slecht figuur hebben geslagen, ln de groote Sowjet te Moskou aanleiding ge geven tot groot kabaal. Men eischte de terug roeping van Kopp, den Russischen vertegen woordiger te Berlijn, wien 60 millloen roebel voor propaganda-oogmerken ter beschikking waren gesteld. De Polen ontruimen Klef. Warschau, 14 Juni. De Poolsche troepen, gehoorzamend aan ontvangen bevelen, zijn begonnen Kief te ontruimen, na de hruggen over de Dnjepr te hebben vernield. De ont ruiming geschiedt in volmaakte orde. De Poolsche aohterhoede heeft de aanvallen van d en vijand met groote verliezen afge slagen. Landen, 14 Juni. Naar gemeld wordt heeft de ruiterij onder generaal Bordlenny de Poolsche verbindingslijnen tot vele mijlen achter het front afgesneden. HONGARIJE. De arbeldersboycot Tegenover de geestdrift van de socialisti sche arbeiders voor den boyoot van Honga rije is het zeker wel goed eens te wijzen op een andere stem in de socialistische wereld. De extreem-socialistische „Daily Herald" be vat n.1. een ingezonden stukje, waarin de schrijfster zegt: „Hebben de arbeiders nog niet genoeg ge leerd van de vreeselijke gevolgen eener blok kade, dat ze met bewustheid voornemens zijn de gruwelen van de uithongering te brengen over een reeds verhongerd land? Het zijn de arbeiders, naar gewoonte, die zullen lijden niet de regeerende klasse, die voor de witte terreur aansprakelijk is. De arbeiders zullen met duizenden sterven, zooals in Oos tenrijk, maar de anderen, die geld hebben, zullen wel voedsel kunnen krijgen." Ingezonden mededeeling. worden vereerd, die een zeker bedrijf uit oefenen, dat niet goed het daglicht kan velen en dat hun het eenige middel schijnt, om den mond open te houden. Ik ben een Europeesche, een van het volk van den Schrift, een volgeling van den pro feet Jezus van Nazareth en een onderdaan van Sultana Victoria van Frankenlad," ver- voLgde ik met stemverheffing. „En, hoort mannen van Bitfa, ik kwam hier als Moham- medaansche gekleed, omdat ik wist, dat gij hondenzonen zijt, en geen goede Moslems. Zeet niet An Nabi in het heilige boek, dat al ziin volgelingen vriendschap moeten betoo- nen jegens den buurman, die een Moslam is, jegens hem, die dat niet is, en jegens kinde ren van den weg?'" „Suraih 4 Ayah 40," mompelde de kadi automatisch. „Een onderdaan van Sultana Victoria, riep de mutessarif uit „Haast u naar huis. gij hebt de dame beleedigd nog iets, dan zal de Sultana zich bij onzen heer, den pa- disjah beklagen hetgeen Allah verhoede, om der wille van ons die haar beleedigd hebben I" „Wij zijn voldaan, Bey Effenonze vader! riep men in koor. De bakker constateerde voorts: „Ongetwijfeld is de vrouw een zwyn- etende ongeloovige. Zij heeft ons, mannen van Bitfa, vetoorad, maar wij zijn thans vol daan. Wij willen niet de gramschap van Sul tana Victoria opwekken, en het is voldoende, dat die Europeesche door Allah'a gunst hiernamaals in het Zwarte Vuur zal branden, met haar groote Europeesche oogen en haar rood Europeesch haar, samen met al haar vrouwelijke voorouders. ,Zoo is het!" klonk het rondom, en een aantal fantasie-biographieën van mijn moe ALBANNIE. De opstand. De Fransche bladen vernemen uit Bel grado, dat in geheel Albanië opstand ls uit gebroken. De toestand te Valona is plotse ling zeer ernstig geworden. Het gerucht loopt, dat opstandelingen den brigade generaal Gavallo hebben gevangen genomen. Te Rome wordt aan de „Epoca" bericht, dat de garnizoenen van TepelenJ en Das- cinl zich wegens gebrek aan levensmidde len aan de opstandelingen hebben overge geven. De „Temps" verneemt, dat de Italianen de maritieme basis te Santi Quaranta hebben opgegeven. De loyale Albaneesche troepen hebben zich naar Tirana teruggetrokken. Uit Valona wordt voorts gemeld, dat de Ita- liaansche troepen Mo 'denegro ontruimen wegens vijandelijkheden der Joego-Slaven. Essed Pasja vermoord. De chef van de Albaneesche delegatie te Parijs Essad Pasja, de gewezen dictator van Albanië is Zondagmiddag vermoord. Toen hij het Oontinental-Hotel in' de Rue Castig lione 's middags om kwart over een verliet, loste een jongeman 2 revolverschoten op hem. De generaal werd in de borst getrof fen, en zakte ineen. Hij werd het hotel bin nengedragen en overleed na eenige oogen- blikken. De dader werd door een agent bij gestaan door een kellner en het publiek achtervolgd en gearresteerd. Op het politie bureau gebracht, verklaarde hij Avest Rus- tem te beeten en den 80sten September 1896 in Albanië geboren te zijn. Hij woonde sinds 81 Mei van dit jaar te Parijs en was inge schreven als student in de paedagogie. Hij beweerde niet met voordachte rade op den Albaneesohen dictator geschoten te hebben. Toen hij dezen echter plotseling voor zich had gezien, had 'hij onder den indruk van het lijden van Albanië, dat hij aan Essad Pasja weet, de schoten op hem gelost. Bij de arrestatie werd de dader door het publiek afgeranseld. Nader wordt bericht, dat 'hij reeds meerdere malen in het Conti- nental-Hoted was verschenen,onder het voorwendsel den secretaris van Essard Pasja te willen spreken. ITALIË. Demonstraties te Triëst De „Thneef-oorrespondent te Milaan meldt: Er braken Vrijdagavond ernstige on der en grootouders deden de ronde. „Deze Khanoum is Jerningham Khanoum, dochter van Sir Horne Jerningham Kha noum, een groot Pasja van Frankenland en een deugdzame maagd, op wie niets te zeg gen valt!" liet een zware stem op parade-toon zich hooren toen de officier die aan het hoofd van de soldaten stond, zich omkeerde, en de trap opkwam. Eerst had hij met den rug naar mij toegestaan. „O, Weli Yoabashil" riep ik uit. Het was de vriendelijke officier van Moes- jat „Salam alaikoum Jerningham Kha noum!" ant/woordde hij. „Dus kent u deze Europeesche dame?" vroeg de mutessarif, zichtbaar opgelucht. „Zeker, Excellentie I Ik ken haar in zoo verre, dat ik kan getuigen, dat de moeilijk heden, waarin zij zich thans bevindt, het ge volg zijn van het verloren gaan harer noo- dige papieren, welke zij te Móesjat door ons beider onachtzaamheid heeft vergeten mede te nemen." En plechtig reikte hij mij een pakje toe, dat ik dadelijk als het mijne herkende, en dat ik, zonder het ook maar in te zien, aan den mutessarif overhandigde. Wij lieten de me nigte aan haar teleurstelling over; wij gingen naar binnen, en terwijl de mutessarif en de kadi in de papieren snuffelden, informeerde de Yosbashi belangstellend naar onze avon turen sinds w]j den onba9hi hadden achter gelaten. „Uw jongst# zuster heeft mijn gift aan dien man verspild," zelde hij. „Hoe maakt zij het thans? Heeft de moeilijke reis haar niet aangepakt?" Ik vertelde hem alles en hij wilde ons graag helpen. Hij was even geleden in de stad gekomen en moest, op last van den mu tessarif met zijn mannen naar Kochma trek geregeldheden te Triëst uit. Op het vermoeden, dat twee schepen 'in de haven troepen naar Albanië zouden ver voeren, trokken een paar honderd soldaten, onder welke vermaarde arditi door de stra ten, roepend: Weg met den oorlog. Talrijke socialisten en arbeiders sloten zdch bij de demonstreerende soldaten aan. Vele officie ren werden mishandeld. Herhaaldelijk klon ken revolverschoten. Er werden bommen geworpen en het stadhuis en andere open bare gebouwen werden beschadigd. Toen soldaten uit een kazerne zich bij de demonstranten wilden aansluiten, trachtte een officier hun dit te beletten. Hij kreeg een messteek in de borst. Den geheelen nacht bleef het rumoerig in de stad. Bij de ongeregeldheden werden vele personen gewond en twee gedood. Vijf tig van de muiters worden nog vermist. Den volgenden dag zijn 6200 arditi scheep gegaan over Albanië. VEREENIGDE STATEN. Candidaat voor het presidentschap. Harding, senaatslid voor Ohlo, ls door de republlkeinsche conventie candidaat gesteld voor het presidentschap der Vereenigde Staten. De door de republikeinsche conventie ge kozen candidaat voor het presidentschap der Vereenigde Staten Warren Harring is uit gever van de „Star" te Marion (staat Ohio). Sinds 1914 vertegenwoordigt hij Ohio ln den Senaat. Hij werd in 1865 geboren, en is de oudste zoon in een gezin van acht kinderen. Zijn vader was plattelandsdokter in Ohlo en stamde af van een Schotsche familie. De moeder van den candidaat heet af te stammen van een Hollandsche familie, Kirlis genaamd. In zijn jeugd was Warren Harding bij een boer in dienst. Tot zijn 14de jaar bezooht hij de dorpsschool, en ging daarna in Ohio het Centrale College van Heria bezoeken. Als student redigeerde hij met succes een stu dentenblad. Nu en dan moest hij allerlei handwerk verrichten, teneinde zich het geld voor zijn studie te verschaffen. In 1884 ging zijn familie naar Marion, waar zijn vader het plaatselijk blad de „Star" kocht. Zijn oudste zoon verrichtte bij dit blad allerlei functies, van loopjongen en druker tot hoofdredacteur toe, en wist het blad, dat steeds zijn eigen dom bleef, tot een flor eerend bedrijf op te werken. Hij is thans bovendien directeur van een groote bank en van verscheidene fabrie ken. (,»TeL"). De „Vaterland". De Amerikaansche Shipping Board wacht voor 30 Juni aanbiedingen in voor het koo- pen van de „Leviathan" (de vroegere Duit sche mailboot „Vaderland"), het grootste schip der Amerikaansche koopvaardijvloot. Caruso bestolen. In het landhuis van Enrico Caruso, in Sou- thampton (Long Mand), is de vorige week een ernstige inbraak gepleegd. Er is voor meer dan 100.000 p. st. gestolen, terwijl ook Caruso's huwelijksgift aan zijn echtgenoote, een ooilier van 70 parelen, ter waarde van 16.000 p. st., is ontvreemd. JAPAN. Brand te Kobé. de haven van Kobé en levert groot gevaar Tokio, 8 Juni. Een hevige brand woedt in op voor vele Japansohe en budtenlandsche schepen, waarmede de haven vol ligt. Een en twintig lichters met gasoline, beboeren de aan den Rus Friedmann en na de neder laag van Koltsjak teruggezonden, hebben vlam gevat. De 'brandende gasoline ver spreidt zich door de haven. Vijftig Japan- sche bootwerkers zijn reeds in de vlammen omgekomen. Algemeen heersebt er groote verslagenheid, ook onder de Europeanen, wegens het ontzettend kapitaal verlies. ken. Zoo gauw de opschudding die ik had veroorzaakt, voorbij was, kon ik met hem meegaan; we zouden de andere twee onder weg oppikken. Maar er rees een moeilijkheid. Ik kon het huis niet verlaten, voor de menigte zich vol komen had verspreid. De mutessarif was, ge lijk hij verklaarde, volkomen tevreden ge steld door het onderzoek mijner geloofsbrie ven, maar hij durfde het volk niet met geweld uiteen doen drijven en vreesde, dat ik, on danks zijn woorden, aan mishandeling zou zijn blootgesteld, als men mij zag. Na ampele beraadslagingen vonden wij een tusschen- weg. De Yosbashi en zijn mannen zouden onverwijld opbreken, en een omweg maken om Evelyn te halen. Ik zou hem een briefje voor haar mee geven, dat ze hem moest volgen. Wat mijzelf betreft, ik sloeg het gastvrije aanbod van den mutessarif om den nacht in zijn harem door te brengen, van de hand; liever wilde ik, dat twee oude en vertrouwde gendarmen mij zoo gauw mogelijk naar Kochma zouden brengen. Ik krabbelde dus het briefje, en de goede Yozbashi vertrok, mij overlatend aan de zor gen der autoriteiten. De kadi ging naar huis en hoedde zich er bij het afscheidnemen zorgvuldig voor, eenig blijk te geven, dat hij zich van mijn aanwezigheid bewust was; daarop kwam de mutessarif naar mij toe. „Voorloopig zal ik u groeten, Miss Jer ningham," zeide hij in goed Engelsch. „Ik moet naar mijn bureau, waar dringende za ken op afdoening wachten. Binnen eenige uren zal ik terugkeeren, wanneer de menigte is gedund en zoo Allah wil handelbaar der is. Dan breng ik u naar de stadspoort. Ondertusschen zal ik een zeer sterke wacht bij het huis achterlaten; u zoudt mij ten zeer Ifig^zondftn mededeeling. Ga dan naar KORTE BERICHTEN. Te Keulen hebben eenige honderden werk- loozen, nadat hun eisch om onmiddellijke uitbetaling van een extra duurtebijslag was afgewezen, tot driemaal toe het stadhuis be stormd. Het gelukte de politie telkens ze tegen te houden, doch verscheidene personen werden gewond. De stad Keulen overweegt, teneinde den middenstand tegemoet te komen, inkomens beneden 9000 mark per jaar vrij te stellen van gemeentebelasting. Waarschijnlijk wordt 'de zitting van den Raad van den Volkenbond, voor den toe stand in Perzië bijeengeroepen, uitgesteld in verband met de Italiaansche kabinets crisis. Uit Triëst vertrokken Italiaansche troe pen naar Albanië, zonder dat incidenten voorvielen. Volgens bericht uit Sofia heeft Tewfik ln Thracië een revolutionaire regeering ge vormd, die esbtaat uit 5 Turken en 4 Bul garen. De Turksohe troepen hebben de Grieken bij Xanthi teruggeslagen. Bij de verkiezingen voor het bestuur van de stad Bern is de meerderheid van de so cialisten op de burgerlijke partijen overge gaan, die van. de zeven zetels vier ver worven. Ingezonden mededeeling. 24 uren per dag •n nooit rust. Niemand zou dagelijks 24 uren onafgebro ken kunnen werken. Toch is dit de taak der nieren zonder dat zij ooit rust krijgen. Zij hebben een belangrijke levenstaak te ver richten, omdat zij het bloed filtreeren en er de vergiften en vloeibare onzuiverheden aan onttrekken. M. a. w. wij hebben flinke, gezonde nieren noodig om vrij te blijven van overtollig urine zuur en de lange nasleep van urinezuur- kwalen als niergruis, rheumatiek, water zucht, rugpijn, blaasontsteking, ischias, steen, spit, enz. Geeft aan de nieren bij het eerste teeken van nierzwakte dadelijk hulp. Drinkt ge noegzaam zuiver water om de nierfilters door te spoelen en te reinigen, eet weinig vleesch en urinezuur-vormend voedsel, en versterkt de werking der nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Een zorgzame leef wijze en Foster's Rugpijn Nieren Pillen heb ben menig hardnekkig geval van nieraan doening en onzuiver bloed overwonnen. Zelfs in gevorderde gevallen, waarbij meer dere kostbare behandelingen niet gebaat hadden, bewezen Foster's Pillen succesvol te zijn. De aandacht wordt erop gevestigd, dat Foster's Pillen niet op de lever, maag erf in gewanden werken. Zij dienen uitsluitend voor de nieren en blaas en ziekteverschijn selen van deze organen. Duurzame baat is hun beste aanbeveling. Hoedt u voor namaak. Elke echte doos draagt de handteekening van James Foster. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Den Helder verkrijgbaar bij A. ten Klooster, Keizerstraat 93, k f 1.76 p. doos of 10 p. zes doozen. ste verplichten indien u gebruik zoudt willen maken van eenige kleine ververschingen, die mijn huis zoo vrij zal zijn, u te laten bren gen." Ik dankte hem. „Ik zal met u medegaan, Bey Effendi, om ervoor te zorgen, dat uw secretaris mijn reispapieren in orde maakt, zoodat ik morgen vroeg de stad zal kunnen verlaten," liet zich Harvey Wilbur hooren. Hij had zich, met lofwaardige bescheiden heid teruggetrokken, sinds het oogenblik, dat ik mij ontsluierd had. „Dat kan niet, Wilbur Effen'. Ook gij zoudt gevaar loopen, door het volk gemoles teerd te worden. Ge moet hier blijven, tot gij veilig en wel uw reis kunt aanvaarden. De papieren zullen gezonden worden." „Maar mijn aanwezigheid zal deze dame misschien niet aangenaam wezen," zeide Mr. Wilbur. „Effendi, ik ben aansprakelijk voor uwe veiligheid. Miss Jerningham zal de noodza kelijkheid van uw tegenwoordigheid te dezer plaatse erkennen, en ik zie niet in op welke wijze haar gezelschap u hinderlijk zou kun nen zijn." Het was de Amerikaan, die hevig bloosde bij dit goedbedoelde compliment. „Ik zou mij eerder aan stukken laten scheuren, dan hier blijven," zeide hij. „Mijn bloed kome over mijn eigen hoofd, Bey Effendi." De Bey haalde met een wanhoopsgebaar de schouders op. Ik deed of ik de uitgestoken hand van den Amerikaan niet zag. Hij boog zwijgend. Toch keek ik hem na, tot ik hem behouden aan de andere zijde van het plein beland zag. Hij was veilig de woede van het plebs geldt van nature het meest de vrouw. (Wordt vervolgd). N| L

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1