Cor Staalman's Rijwielhandel, Rijwielen, Banden, Onderdeelen enz. PLAATSELIJK NIEUWS. DE SCHOOLBIOSCOOP. De heer Schoeffelenberger heeft gemeend op ons artikeltje Inzake de echoolbioeooop te moeten reageeren. Elders in dit nummer is zijn ingezonden stuk opgenomen. Voor zoover zijne opmerkingen het ingezonden artikel van dr. Grunwald raken, zullen wij natuurlijk die opmerkingen laten zwemmen en de be antwoording daarvan aan den schrijver over laten. Wij hebben het om taal en stijl merkwaar dige stuk van den heer Schoeffelenberger onveranderd opgenomen, omdat het vrijwel ondoenlijk is er leesbaar Hollandsch van te maken. Wij zouden het daartoe geheel moe ten omwerken, overschrijven, enz., en daar voor ontbreekt ons de tijd. Als de heer Schoeffelenberger zelf het niet noodig vindt zijn geschriften te laten oorrigeeren, dan is dat tenslotte iets dat hem alleen aangaat. De heer Sohoeffelenberger dan begint met te zeggen, dat hij niet als biosooopexploitant schrijft. Wij moeten daaruit dus ooncludee- ren, dat het enkel en alleen het gemeentebe lang, Lo. het onderwij ^belang is, dat hem drijft tot het sohrijven van zijn epistel. Laat ons eens zien hoe het met dat vermeende gemeentebelang staat. Den 19den Februari bood de directie van de „Cinema Palace" aan het gemeentebestuur haar bioscooptheater ter overname aan voor de som van f 25000.— met en voor 10000.— zonder inventaris. Voor de vestiging van een ■ohoolblosooop? vraagt de lezer. Geenszins: om daarin te ezplolteereneen ijsfabriek! Jammer genoeg vermeldde dit schrijven niets omtrent de inrichting en exploitatie van zoo'n fabriek; het ware interessant geweest 'sheeren Sdhoeffelenbergers ideeën te ver nemen omtrent de vervorming van een bios cooptheater in een ijsfabriek. Nadat van de zijde van B. en W. gewezen was op den korten termijn, gedurende wel ken het aanbod van kracht was n.1. twee maanden werd deze termijn verlengd tot 1 Juli. Uit dit aanbod is toen ontstaan het plan van de schoolbioscoop, waarover wij nog een woordje wenschen te zeggen. Maar de heer Sohoeffelenberger moet ons van t lijf blijven met zijn bewering, dat zijn opmerkin gen niet zij' of waren die eens bioscoop exploitanten, want voor hem, die de geschie denis van het theater aan de Binnenhalen kent, ligt het er dik genoeg op, dat men op deze wijze hoopte van een reeds lang druk- kenden strop af te komen en er de gemeente maar voorspande. Wat nu de opmerkingen des heeren Schoef- fslenberger betreft over onze financieels be rekeningen, och, wij getroosten ons met da wetenschap, dat wel niemand dien heer en de meeste zijner beweringen au eérleux neemt. Overigens vinden wij een bevestiging van de juistheid onzer terloops gemaakte be cijferingen lnhet schrijven van den wet houder De Zwart zeiven. Dat scheelt met onze optelling precies 1000.— en die zijn ont staan doordat wij het salaris van den direc- teur-leeraar 1000.— hooger raamden dan de heer De Zwart. Hier zijn de cijfers van B. en W.: Directeur-leeraar 8000 Operateur2000 Conoierge-motorist 1500 Huur films (volgens taxatie van den heer Van Staveren)600 Exploitatiekosten (licht- en drijf- kraoht, enz., taxatie van den dlr. der bedrijven)1000 Drukwerk200 Verwarming (taxatie van den weth.)500 Totaal 9000 Vrage: wat rekenen B. en W. voor rente en afschrijving? Waar la de afschrijving op gebouw en inventaris? Hiermede ls toch zeker een bedrag van ongeveer 8000 (eer meer dan minder) gemoeid? Is dan heusch 10.000 niet zeer matig geraamd? Het fraaist ls echter, dat de directeur- leeraar van de sohoolbiosooop in de residen tie, de heer Van Staveren, tot tweemaal toe in een schrijven aan den wethouder van on derwijs er op wijst, dat „voor een gemeente als de onze de exploitatie van een eigen bios coop wel wat duur zou worden", en adviseert gebruik te maken van een bestaand theater, dat everdag leeg staat en dus wellicht tegen billijken prijs zou kunnen worden gehuurd. Nu geven B. en W. in hun prae-advies wel iswaar het bedrag aan, waar op de huur van •sn tweetal plaatselijke theaters zou komen te staan, en concludeeren, dat die prijs veel te hoog ls, maar zij gaan daarbij uit van een gebruik per week van nleit minder dan 10 uren, dat is dus bijna 2 uur per dag. Het ad vies van den heer Van Staveren, die komt tot een raming van 2000.2600.per jaar bij een aantal van 8 lessen per jaar voor elke klasse, wordt zonder meer ook maar op- zljde geschoven; royaal is royaal, denken B. en W. blijkbaar maar. In een tweede schrij ven, dat de heer v. Staveren aan den heer De Zwart heeft gericht, waarschuwt hij nog maals, dat de zaak te duur zal komen voor de gemeente: „Nu ik uw getallen leerlingen ge zien heb", aldus heet het daarin, „wil het mij voorkomen, dat een eigen exploitatie ver houdingsgewijs veel te duur zou uitkomen". Het cijfer van 25000.— voor aankoop is echter nog niet. voldoende. Daarbij komen nog de kosten van inrichting, enz., waarvoor 4000.— is geraamd. Om weer het verwijt van ondeskundigheid te ontgaan, laten wij hier volgen wat, naar de meening van den gemeentejbouwmeester voor dat bedrag zal moeten worden uitgevoerd aan gebouw en inrichting: de laatste moet eenigszins worden gewijzigd en aangevuld met closets, kleeren bergplaatsen, kantoortje, enz. De verwarming met een kachel is onvoldoende! en bovendien brandgevaarlijk; afdoende is alleen het aanleggen van een centrale warm watervoorziening, waarvoor geen kelder aan wezig is. Kosten zijn zonder meer niet op te geven (dus natuurlijk niet in het bedrag van 4000.begrepen, Red. H. C.). Wanneer we nu nagaan welke veranderin gen de heer De Zwart zelf zich voorstelt aan te brengen, zal het ook den niet-deekundige wel duidelijk zijn, dat die met het door den gem.-' juwmeester geraamde bedrag van 400' niet gedekt worden. Luister, lezer: De b staande zijgangen tot aan de pilaren zullei aan weerszijden worden weggebroken, een 3 4-tal rijen stoelen vooraan verwijderd en daarvoor een toontafel worden gemaakt, terwijl boven rechts op de galerij een hokje, wordt afgeschoten voor kantoor van den di recteur-leeraar. Aangebracht zullen worden W.C.'a voor jongens en meisjes en kapstok ken, tevens zullen de ramen uit den voorgevel worden weggenomen en andere erin gezet worden. Verder wordt de gevel verbeterd en hersteld, en worden wijzigingen aangebracht voor electrisch licht, voor stopzetting van het apparaat, voor telefoon naar de cabine, enz. Dan zal het woord is nog altijd aan den heer De Zwart de gemeente voor nog geen 80.000 in het bezit zijn van een belangrijk hulpmiddel voor het onderwijs, dat verder kan worden gebruikt voor de oudere jeugd, als Padvinders, Chr., R.-K. en Arbeiders- jeugdorganisaties, lezingen A. G. O. en Nut, met welke corporaties een overeenkomst ware te treffen. Zou men waarlijk denken, dat dergelijke oorporatles de exploitatie-kosten zouden ont lasten? Zou het tegendeel niet eerder het ge val zijn, en dergelijke transacties de exploi tatiekosten doen stijgen? Wie met de prak tijk ervan bekend is, weet, dat deze oorpo- raties slechts een uiterst lage huurprijs kun nen geven. Men ziet, met werkelijk benijdenswaardig optimisme is hier gegrasduind in financieel® en onderwijszaken. De heer Schoeffelenber ger moet nog noodig ons verwijten onzaak kundig te hebben geoordeeld. De toelichting, die B. en W. geven, is al te oppervlakkig, en ook de heer Sch., al gebruikt hij) nog zulke groote woorden, geeft geen betere oijfers, geeft zelfs heelemaal geen cijfers. Zeer zeker gelooven wij, dat de blosooop een machtig hulpmiddel ls bij het onderwijs, maar haar nut ls niet van dien aard, dat daarvoor jaarlijks 10 12.000 door de goê gemeente moet worden opgebracht. Zoo dik zitten wij waarlijk niet in de dubbeltjes, en zoo Ideaal zijn ook hier de onderwijstoestan den nog niet, dat wij ons een dergelijk luxe paardje kunnen veroorloven. En als de heer Sch. aan het einde van zijn curieus stuk dan ook tot de conclusie komt, dat er bij ons „andere oorzaken" dan liefde voor het onder wijs moeten voorzitten, dan werpen wij dit op hemzelf terug. Voor het diploma Oandidaat Gemeente- Secretaris ls geslaagd de heer J. H. Wljker, ambtenaar ter gemeente-secretarie alhier. Hr. Ma. „Zeeland". Hr. Ms. „Zeeland" ls blijkens aan het Dep. van Marine ontvangen bericht 12 Juni 's avonds 9 uur Gibraltar gepasseerd. Aan boord was allea wei. Programma van het Conoert, te geven door de Muzlek- vereenlglng „Wlnnubst", dlr. H. B. Schen kels, op Woensdag 16 Juni a.s., van half 9 tot tien uur, in het Plantsoen. De „Santa Theresa". In de haven te Nieuwedlep ligt thans de Hamburgsche vrachtboot „Santa Theresa", die, onderweg van Chili naar Hamburg, tenauwernood aan den ondergang ontkomen is en wiens sleepboot, de „St. Boswells", ija- bij Terschelling op een mijn terecht kwam en binnen twee minuten zonk. De „Santa Theresa" ls een groote Dultscihe boot, die den 4den Mei 1914 naar Chili was vertrok ken en aldaar na het uitbreken van den oorlog, geïnterneerd wordt. Thans werd zij, daar de machines onklaar gemaakt waren, naar Hamburg gesleept, om vandaar, na hersteld te zijn, opnieuw te worden uitgele verd. De boot draagt uitwendig de sporen van verwaarloozing, maar het Inwendige ziet er nog netjes uit. Omtrent de schipbreuk van de „St. Bos wells" vernamen wil nog enkele treffende blzonderheden, die bewijzen hoe .gevaarlijk de zee nog hier en daar ls. De „Santa The resa", die al die jaren in Chili had gelegen, had uiteraard geen nieuwe kaarten aan boord. Het -schip koerste bij Terschelling de route, die vóór den oorlog genomen werd, n.1. recht op Borkum. Een loods was niet aan boord. Men meende uit het mijnenveld te zijn, toen plotseling, te 6.80 des morgens, de sleeper op een mijn liep en midscheeps bij de de machinekamer getroffen werd. Dit ongeluk ln het vitale deel van het schip maakte onmiddellijk den toestand hopeloos, en in minder dan 2 minuten was de „St. Boswells" verdwenen. Een stukje van de mast ls allea wat er van zichtbaar is. De „Santa Theresa", die nog aan den sleeptros van de „St. Boswells" vastzat, liep groot gevaar om eveneens te gronde te gaan, maar gelukkig lag zij vóór den stroom en daardoor ontsnapte zij aan heit gevaar. Van de 20 opvarenden der sleepboot ver dronken, zooals wij reeds vermeldden, 14 man; met uitzondering van één man, die toe vallig de wacht had, is het geheele machine kamer-personeel omgekomen. De „Santa Theresa" heeft 8 uur lang gezocht naar de lijken, maar blijkbaar was alles uit elkan der geslagen, althans, zij moest haar po ging opgeven. Omgekomen zijn de kapitein, de 2e offi cier, de eerste, tweede en twee derde machi nisten, 8 stokers-olieman, 4 Engelsche sto kers en 1 stoker van de „BumuaaV". De melkprijs. Men schrijft ons: De prijs der melk blijft hier nog maar steeds op 18 cent de liter gehandhaafd, hoe wel menscfaen, die het kunnen weten, vol houden, dat deze prijs veel te hoog is. Wel is het vee duur, doch dit blijft zijn waarde be houden, en er is volop gras, zoodat de vee houder hiervoor op het oogeniblik niet veel behoeft uit te geven. Ook laat het zich aan zien, dat de hooioogst dit jaar ruim zal zijn. Door de Texelsohe boeren wordt de melk hier geleverd tegen 14 cent, vrij aan den wal. Onze slijters verdienen dus 4 cent op den liter, wat zeker wel veel is. Doch het zit hem vooral in den prijs, dien de boeren, die ge organiseerd zijn, voor hun product bedingen. Te Den Burg is de vorige week de melk door niet-aangesloten leveranciers zelfs verkocht tegen 10 cent de liter, wel een bewijs, dat het goedkooper kan. En slijters te Oudeschild hadden reeds een overeenkomst gesloten met de fabriek te De Waal, waardoor het hun mogelijk zou zijn hun klanten melk te leveren tegen 12 cent, terwijl er dan voor henzelven een behoorlijke verdienste overbleef. Doch de georganiseerde boeren hebben zich toen met deze zaak bemoeid, met het gevolg, dat de overeenkomst weer werd opgezegd. De Texelaars blijven nu 14 cent betalen. Organisatie is een goed ding, doch in deze melk-organisatie zich toch iets, dat niet ln orde is. De burgerij wordt ér de dupe van. Vertrek Duitsche kinderen. Voortdurend gaan en komen hier nog Duitsche kinderen. Van tijd tot tijd moet een groepje plaats maken voor anderen, zoodat het een heen en weer zenden blijft. Meestal maken wij er geen melding van, omdat het tenslotte eentonig blijft, maar soms ls daar weer eens aanleiding toe. Maandagmiddag gingen weer een 10-tal kleine Duitschers met den trein van 4.12 ure naar huls. De heer Israël uit de Koning dwarsstraat had daarin aanleiding gevonden om elk kind een stevig en voedzaam ge schenk mee te geven in den vorm van drie pd. worst. „Nou kan de moeder eens scbmul- len", zei zoo'n kleine meid, die wat ln haar schik was ermeê. Gelukkig behoeven deze kinderen niet zoover Dultsohland ln, want dan kon die worst, met deze warmte, wel eens bederven, en dat zou jammer zijn. Zoo'n afsoheld is steeds weer treffend om de buitengewone hartelijkheid, waarmede het van weerszijden gepaard gaat. Als het voor eigen kroost was, konden de pleegmoe ders niet zorgzaam genoeg zijn. In allen een voud vertelde een juffrouw, dat ze drie groote brooden had laten bakken voor haar vertrekkend logé'tje. Waterlanders zag je niet veel, maar toch viel velen het afscheid zwaar, vooral ook van de Hollandsche speel kameraadjes. De kinderen gaan tot Alkmaar en vandaar morgen verder. Verbreeding Schoolvaart In de Raadsvergadering van 24 April 1917 werd besloten voor gemeenschappelijke reke ning van het Gemeentebestuur en het Bestuur van den Polder „Het Koegras" een ontwerp met kostenberekening te doen opmaken voor het verbreeden der Schoolvaart van het Noord- hollandsch Kanaal tot Julianadorp. In Dec. 1919 ontvingen B. en W. een op vooroorlogsche prijzen gebaseerde begrooting die een eind bedrag gaf van f 100.000.—Dit bedrag zou dus aanmerkelijk moeten worden verhoogd, doch reeds een som van f 100.000.kwam B. en W. aanvankelijk te hoog voor met het oog op de belangen, die met de doorzetting der plannen zonden zijn gediend. In gemeen overleg is derhalve het oor spronkelijk opgevatte denkbeeld gewijzigd la dien zin, dat besloten werd de hierboven ge noemde deskundigen uit te noodigen om een plan op meer bescheiden Behaal te willen uit werken. Ook deze opdracht werd door hen aanvaardzU zonden een gewijzigd plan ln met de uitvoering waarvan een bedrag van f 115.100 zou zijn gemoeid, tegen f65000.— onder vroegere prijsverhoudingen. Het Polder bestuur had zich reeds bereid verklaard aan de uitvoering van dit-plan voor een bedrag van f27.500 te willen bijdragen. Het verklaarde desgevraagd, niet genegen te zijn een hoogere bijdrage toe te zeggen. Onder deze omstandigheden meenden B. enW. met de Commissie voor de Publieke Werken, wier advies zU bereids hadden ingewonnen, met de verdere voorbereiding van het plan niet te moeten voortgaan dan nadat zou zijn gebleken, dat voor de Ingezetenen van het Koegras inderdaad zeer voorname economische belahgen bij de verbreeding van de School vaart zouden zijn betrokken. De Economische Commissie, die de vraag meer in het bijzonder aan haar sub-oommissie voor landbouw, handel eu industrie ter beoordeeling had voorgelegd, adviseerde tot niet-uitvoerlng van het werk. B. en W. kunnen zich hiermede vereenigen en stellen derhalve den Raad voor, dienover eenkomstig te besluiten. Uit het Politierapport Zaterdag kwam een Deensch vlsschersvaar- tnlg alhier de haven' binnen en loste zijn vlsoh aan den afslag. Na inneming van proviand en water vertrekt het weer naar zee. Er had Zaterdagnamiddag op de Zuidstraat eene aanrijding plaats tusschen een motor rijwiel en een handwagen met bloemen, die van de Nieuwebrug afkwam en de Nieuwe- brugsteeg in moest. De bestuurders van beide voertuigen dachten elkaar bij het passeeren vóór te kunnen zyn. Vandaar de botsing. De berijder van het rijwiel was aan een zijner handen verwond en werd aan het politiebureau verbonden zijn rijwiel was licht beschadigd. De bestuurder van den handwagen kwam er zonder letsel af, doch eenige bloemen en bloem potten waren vernield. Een agent van politie, die Zaterdagnamiddag dienst had by den Vischafslag, zag dat twee mannen zich met een grooten mand met schel- visch, dien zij, zooals spoedig bleek, van boven bedoeld Deensch visschersvaartuig hadden ontvreemd, uit de voeten maakten. Toen zij zagen, dat de agent hunne daad had ontdekt, vluchtten zij met achterlating van den bult. De agent wendde nog alle pogingen aan om hen in handen te krijgen, doch zij ontkwamen, daar de afstand te groot was. De visch werd aan den eigenaar teruggegeven. Iemand, die een sigarenkoker met f 132.50 had verldren, heeft dien met den inhoud van een matroos van Hr. Ms. „Atjeh" terug ont vangen, die by de politie aangifte van het vinden had gedaan. Een paard, dat Zaterdag voor een wagen gespannen ln de Visohstraat stond, schrikte en sloeg op hol ln de richting van de Bassin gracht. Hier geraakte het met den wagen te water, doch zij werden spoedig weder op het droge gebracht. Ongelukken hadden niet plaats en er werd evenmin eenige schade aangericht. Door een groentenhandelaar alhier, is aan- gifte gedaan dat Zaterdagmorgen te zynen nadeele van de groentenveiling alhier twee zakken met nieuwe aardappelen zyn ontvreemd. De demonstratieve stakers. Hoewel de Juiste getallen van de Amster- damsche gemeentewerklieden, die Dinsdag 8 Juni aan de demonstratieve staking heb ben deelgenomen, nog niet officieel bekend zyn, kan toch reeds worden geconstateerd, dat van de ruim dertienduizend gemeente werklieden, die Amsterdam telt, een dikke drieduizend Dinsdag niet aan den arbeid zijn gegaan. Ook hebben op 8 Juni eenige gemeente-ambtenaren gestaakt, tegen de uitspraak van hunne organisatie, die had gezegd, dat hare leden niet aan de staking moesten deelnemen. De stakers zullen positief worden gestraft, dat staat vast. En de straf zal zwaarder zijn voor hen, die reeds eerder aan een politieke staking hébben deelgenomen; zij zal dus strenger worden voor hen, die ook op 21 Juli 1919 staakten. Trawler gezonken. Een 'haringzoeker bracht Zaterdag te Great Yarmouth aan 8 opvarenden van den trawler „Nioolaas" van IJmuiden. De ha ringzoeker had op zee gezien, dat de „Nioo laas" plotseling begon te slingeren, nood signalen gaf en met den kop omlaag dook. De haringzoeker voer er heen en kon juist nog de bemanning overnemen, voor de trawler zonk. De „Nioolaas" was door het stooten op een wrak lek geslagen. Zestig Jaar ridder M, W. O. De gepenslonn eerde matroos 8e klasse by de Koninklijke Marine P. P. J. van Sutphen herdenkt 20 Juni den dag, waarop hy 60 ia ar geleden werd gedecoreerd met de Ml- Ltalre Willemsorde 4e klasse ter gelegen heid van de expeditie op Boni ln 1859. De jubilaris is 84 jaar oud en wordt verpleegd in het R. K. Oudemannen- en -vrouwenhuls In de Plantage Middenlaan te Amsterdam. De vreeniglng „Bond Insullnde" en de Am- sterdamsdhe vereeniglng van oud-strijders „Het Vaderland Getrouw" zullen hem dien dag des middags ln het gebouw „Dillgsntla" huldigen. Het markten onzer trawlers ln Engeland. Men meldt uit LJmulden aan de „Vlsschery- Qourant", dat oüdanks de vertoogen der Engelsche reeders en den aandrang, die er wordt geoefend om op 15 dezer de Engelsche havens voor de Hollandsche trawlers te sluiten en geen kolen meer te geven, de Engelsche regeering hieraan gemeend heeft, niet te moeten voldoen. Voor onze trawlers zyn dus de Engelsche markten nog vry. Dit bericht ls officieel, voegt het blad er aan toe. Tegen ds wed-Heemskerk. Het „revolutionair" congres. In het „Brongebouw" te Haarlem word Zondag een „revolutionair" demonstratief kongres gehouden tegen de wet-Heemskerk. Aan het kongres, uitgeschreven door een „Komitee van verweer tegen reaktie", werd deelgenomen door een groot aantal afge vaardigden van organisaties uit de „onaf hankelijke" vakbeweging, de Kommunlstl- sche- en de Socialistische party en verschil lende „revolutionaire" en anarchistische groepen. Meermalen gaven de discussies aanleiding tot rumoerige debatten. Om eenigszins een idee te krijgen van het peil waarop de „besprekingen" stonden, la ten we hier een en ander volgen uit het ver slag der vergadering: Amsterdam (Schildersgezellen) gelooft dat Heemskerk levensmoe is. (Gelach). Er moet anders opgetreden worden. De sta kingsactie was te slap. Toen spr. nog in Zwitserland werkte, heeft hy met zyn mak kers ijverig voor de revolutionairen in Rus land gewerkt Er werd toen in het geheim lewerkt. wy hebben daar Christusbeeld- BINNENLAND. Het personeelvraagstuk by de Marine. Naar het Ned. Corr.*Bureau meent te we ten is by de Regeering in overweging om onze scheepsmacht in Nederlandsoh-Indië met één pantserschip te verminderen, een maatregel welke onmiddellijk verband zou houden met het personeelvraagstuk by de marine. kt. Er werd toen in het geheim ry hebben daar Christusbeeld- es gegoten, maar daarin zaten dynamiet- ooinmen. (Beweging). De voorzitter roept den spreker tot de orde. Wy zyn hier nu niet bijeen om over Rusland te spreken. Kolthek (8. P.): Als je de aktle zoo begint vermoordt je haar by voorbaat. De afgevaardigde van de Schildersgezel len, voortgaande, betoogt, dat deze aktle hier Juist moet worden Ingevoerd. Er moe-- ten ondergrondsohe organisaties worden gesticht. (Luid applaus). i Dan komt er wat ruzie tusschen Lan- sink Jr. en Sneevliet, de laatste bepleit de dwangstaking. Doch deze ls niet mogeiyk zonder dat het spoorwegpersoneel mee doet. Spr. eindigde met de opwekking om geen oogenblik de aktle te loten rusten, om deze maffersorganisatie haar vervloekte en vex- doovende macht op het spoorwegpersoneel te ontnemen. (Luid applaus). Een afgevaardigde van de Kantoorbe dienden Den Haag maakt eenige opmerkin- en, waarmede spr. 'bedoelde aan te toonen, nat de arbeiders in het land niet zoo revo lutionair zyn als hier wordt voorgesteld. De spreker is eenige oogenblikken door ru moer in de zaal niet te volgen. Het schynt dat hy het vooral met Sneevliet niet eens is. Nadat hy zes minuten gesproken heeft ontneemt de voorzitter hem het woord. De afgevaardigde protesteert heftig. Je hebt Sneevliet ook een heelen tijd laten spreken. (Rumoer). De voorzitter: 't Is kletsmeierij wat Je ge zegd hebt. De havenarbeiders-Rotterdam hebben nu het woord. Onder onbeschrijfeiyk tumult biyft deze afgevaardigde op het podium protesteeren. Hij wil -den voorzitter zelfs te Ujf. Mevr. Kolthek weet -te kaimeetren en onder een hevig rumoer verlaat hij ten slotte het podium. Lanslnk Sr. krijgt het woord. Als-hij eenl- Ben tyd spreekt wordt het rum< de voorzitter om stilte hamert, wo Is het GOEDKOOPST en DEGEUJKST ADRES voor VERGELIJKT ONZE PRIJZEN. of de menschen in opdracht van hun orga nisatie spreken of persooniyk. Maar deze afgevaardigde spreekt niet voor zyn orga nisatie.' wy zyn hier niet om stokpaardjes te beryden. (Een lid van spr.'s delegatie komt verklaren, dat deze zonder opdracht spreekt). Als de afgevaardigde nog eenlgen tyd staat te schreeuwen en zyn rechtkom te spre ken bepleit, zegt de voorzitter: Wy zyn tegen de aanranding van de vry® meeninigsuitlng, maar zyn ook tegen de dlktatuur van iemand, die ons een meening wil opdringen. Het rumoer houdt nog eenlgen tyd aan én dan komt Hilversum (vrije socialisten) de toepassing van sabotage bepleiten. De afgevaardigde Kitz verklaart o. a.: Ik heb één beroerde ervaring ln de vak beweging zegt spr. en die is, dat het slecht vergaderen ls met de Kommunlsten. (Geroep: Juist!) Jullie hebben de fout, dat je absoluut geen tegenspraak duldt. (Applaus en rumoer). Tenslotte wordt een resolutie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen het wets ontwerp en aangedrongen wordt op massale staking en dienstweigering, om de ajrar^mino te verhinderen. Trawler Tennist Na een reis van zeventien dagen Is de •toomtreller „Oceaan IV" uit IJmuiden nog niet teruggekeerd, zoodat het schip als ver loren moet worden besohouwd. Een nieuwe Stoomvaartlijn op Zuid-Amerika. Doos de Van Nievelt Goudriaan Oo.'s Stoomvaart-Maatschappy te Rotterdam is, ln samenwerking met de Holland—Amerlka- Lyn een nieuwe stoomvaartiyn opgericht, die een geregelden 14-daagsohen dienst zal onderhouden tusschen Rotterdam en Zuid- Amerikaansche havens. gen tyd spreekt wordt het rumoerig. Als de voorzitter om stilte hamert, wordt er ge roepen: Hy spreekt te lang. Niet eenzydig zyn. De voorzitter: Hy is nu net acht minuten aan het woord. Er zijn er genoeg geweest die langer hebben staan zwammen. Lansink Sr. eidigt met op te wekken tot verzet met alle middelen. Amsterdam (Handelsrpersoneel) wil ln de resolutie vastleggen dat tegenover de dlkta tuur van de bourgeoisie, die van het prole tariaat moet worden gesteld. (Rumoer). Als wij de macht hebben, zijn wij niet voor de vrije meeningsuiting. (Hevig gejoel en ge fluit). Wy erkennen geen vrijheid voor de bourgeoisie. (Hernieuwd rumoer). De voorzitter: Het is niet te kontroleeren FINANCIEEL NIEUWS, Ds Bank van Wissellnk. Verschenen ls het jaarverslag over 1919 waaraan wy het volgende ontleenen: Het bedryf der vennootschap kon zich ook ln het afgeloopen jaar op bevredigende wy- ee ontwikkelen, alle onderdeelen gaven een vooruitgang ln omzetten en resultaten aan. Deze vooruitgang spreekt zloh ln de volgen de cyfers duidelijk uit: de brutowinst was ln 1918 152.101. de nettowinst ƒ67.106, het balanstotaal 4.102.024; 1919 gaf daarvoor resp. ƒ196.710, ƒ98.198 en ƒ6.215.695. Het rekening-oourantverkeer met de cliënten vermeerderde belangrijk, zoowel wat betreft de bedragen als het aantal der geopende re- ceningen. Op die vermeerdering heeft het verrekeniingssysteem, waardoor betalingen n binnen- en buitenland met zeer geringe kosten kunnen geschieden, biykhaar een gunstlgen Invloed. Ook het incassobedrijf en de omzetten ln binnen- en bultenlandsohe wissels vertoonden een groote vermeerde ring. Het boekjaar 1919 kenmerkte zloh voorts door een zeer levendig verkeer ter beurze. De effectenafdeellng, aie zloh by voorkeur beiperkt tot de uitvoering van oontante be- "eggingsorders, ondervond daarvan mede de gunstige gevolgen. In het afgeloopen jaar werden zoovele en zulke belangryke op drachten tot belegging van kapitalen gege ven, dat de resultaten van het effectenbe- dryf beter waren dan ln eenlg voorafgaand jaar. In 1919 nam de Bank, in vereeniglng met de Twentsche Bank te Amsterdam, van de Gemeente Alkmaar over eene 67» pet. eening, groot 800.000, waarvan de plaat sing met succes geschiedde. Voorgesteld wordt 'de nettowinst als volgt te verdeelen: dividend 8 pet. over ƒ500.000 (v. j. 7V» pot.) 40.000, divld.belasting en onverdeeld 8724, dotatie aan 't reserve fonds 14.800, extra gereserveerd voor af schrijving 12.000. tantièmes, ultkeerlng en belasting daarop ƒ22.074. Voor verdere byzonderheden verwyzen wij naar de in dit blad opgenomen Balans, 'inst- en Verliesrekening eto. Nationale Bankvereenlglng. Verschenen is het jaarverslag der Natio nale Bankvereeniging. Wy ontleenen daar aan het volgende: De in 1919 heerschende omstandigheden zetten nog meer dan anders aan tot uiterste voorzichtigheid by het verleenen van cre- dieten. Ondanks de zeer moeiiyke omstandighe den overtreffen de resultaten over het af- jloopen jaar die van 1918 aanfaerkelijk en mag het bedryf zich in steeds verdere uit breiding verheugen. Op 1 Januari 1919 had de Bank kantoren op 69 plaatsen, terrijl deze thans, by het uitbrengen .van het verslag, gevestigd zyn op 78 plaatsen. De behaalde winst over 1919 bedraagt 2.480.671, zynde ƒ920.268 meer dan dis over 1918. Hoewel de verkregen resultaten een hoo ger dividend voor aandeelhouders alleszins zouden kunnen toelaten, ineent de directie de belangen der vennootschap en die der aandeelhouders meer te behartigen door eene afschrijving der kosten van oprichting en overname van nieuwe kantoren ad ƒ626.646, alsmede eene afschrijving op ge bouwen1 van 400.000 en eene storting in het reservefonds van ƒ6.000.000, een en ander ten laste der winst- en verliesrekening. „Wy mogen als vrijwel zeker aannemen, dat wij over 1920 geen belangrijke kosten van over name van nieuwe kantoren meer zullen heb ben af te schryven en dus zelfs by een door gevoerd conservatief beleid, als thans ge volgd, alleen reeds door de uit dezen hoofde vrykomende gelden, by dezelfde resultaten, tot hoogere dividenduitkeering zullen kun nen overgaan." In het vierjarig bestaan der Instelling zal dan afgeschreven zijn op gebouwen ƒ875.000 alsmede de totale kosten van oprichting'en overname van kantoren ad 1.240.842, en 1. Jubllé-Mftrech 15 Jual 1900-1920 H.B.S. 2. De Je&n de Finlende per Peul Kelaen Bekroonde Ouverture Eere-wedetrljd. 8. Flanoalllee Valae de E. Weely 4. Chanson Rueee S. Smith 5. Une Solrde k Trlanon, Fantalsle O. Coquolet 6. Ideaal! Populaire Potpourri W. Ciere 7. Jublló-Marsch Jb. ter Hall. V VV/l WW W V4 VM «M Ingezonden mededeellng.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 2