Hedenavond LAATSTE avond Handelsavondschool van aangifte voor de M. U. L O.-school - IVlolenstraat, van 7-9 uur. Gemeenteraad van Anna Pauiowna, Tramwegpersoneel „St. Raphaël" voorgesteld met ingang van 25 Juni a.s. de staking voor het personeel der Haagsche Tramweg Maat schappij te proclameeren, indien dan nog niet aan de wenschen van de organisatie ten opzichte van de loonen is tegemoet gekomen. Het Amsterdamsche secretariaat der derde Internationale. In de „Rote Fahne" wordt verteld, waarom het Amsterdamsche secretariaat van de Communistische Internationale is ontbon den. In een brief uit Moskou van 3 dezer schrijft de secretaris van de Communistische Internationale, dat de bewering van het Ne- derlandsche blad „Het Volk" als zouden fi- nancieele onregelmatigheden aanleiding tot dezen maatregel hebben gegeven, uit de lucht gegrepen is. In Moskou vindt men het iets onmogelijks. Mevr. Roland Holst en de heeren Wijnkoop en Rutgers van zoo iets te verdenken. Het bureau werd opgeheven, om dat het een sectarische politiek voerde, die in tegenstelling was met de politiek van het uitvoerend comité en de Communistische Internationale. Het Amsterdamsche bureau had in Mei een verklaring gedaan, waaruit bleek, dat het de Duitsche communisten Wolffheim en Laufenberg in de communistische rijen dul- de, hoewel deze beiden tegen-revolutionaire en nationalistische manifesten in naam van hun organisaties hadden openbaar gemaakt. Dit feit bewees, dat het Amsterdamsch bu reau niet in staat was de taak te vervullen, die men het had opgedragen. Toen het bu reau in Mei circulaires verzond, was het reeds door Moskou ontbonden, zonder dat dit het echter scheen te weten. Het Amster damsch bureau heeft dus geen recht meer in naam van de communistische Internatio nale op te treden. KORTE BERICHTEN. Ook het B-diploma Gymnasium of Staats examen, dat vóór het in werking treden van de nieuwe regeling verworven is, geeft toe gang tot de juridische faculteit. De Internationale Juristenconferentie te 's-Gravenhage is gisteren geopend. UIT OOST-INDIE. Amok op Simaloer. Een Simaloerees maakte, vermoedelijk in een vlaag van godsdienstwaanzin, amok op den passer te Sinabang, verwondde de echt- genoote van den employé Kruyt en doodde haar dochter en haar zoon. De dader is inge rekend. PLAATSELIJK NIEUWS. Militaire pensioenen. De Minister van Marine a. i. brengt ter kennis van het Comité ter behartiging van de algemeene belangen van het marineper soneel beneden den rang van officier, te Helder, in antwoord op zijn request van 13 April 1920, dat, zooals zal blijken uit de binnenkort bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal in te dienen ontwerpen militaire pensioenwetten, het in de bedoeling der re geering ligt om de pensioenen, waarop tus- schen 1 Januari 1918 en 1 Januari 1920 recht is verkregen, te herzien aan de hand van de nieuwe wetten. Bond van Korporaals Kon. Marine. Verschenen is een supplement-beschrijvings brief voor de algemeene vergadering van bovengenoemden Bond. Het belangrijkste punt hiervan is een voorstel van het Hoofdbestuur over het aangaan eener geldleening. Hier volgt het inextenso: Er wordt aangegaan een geldleening, groot vyf en twintig duizend gulden, ver deeld in 1000 aandeelen van f5, 1000 van f10 en 400 van f25, voor den tijd van 10 jaar, te rekenen van 1 Januari 1921, met een aflos sing van minstens f 1500 per jaar, tegen een rente van 3% 'sjaars, uitsluitend onder de leden van den Bond van Korporaals der Kon. Marine. Als waarborg geldt: de bezittingen van den Bond. De aflossing zal geschieden uit het surplus der gewone middelen. Indien leden-aandeelhouders, door pension- neering of ontslag, den zeedienst verlaten, worden op hunne aanvragen binnen drie maan den de door hen genomen aandeelen terug betaald; het aldus afgeloste bedrag komt in mindering van de volgende jaarlijksche af lossing. De aandeelen zyn doorloopend genummerd en worden op een door het Hoofdbestuur te bepalen wijze uitgeloot. Ingeval van overlyden van een lid-aandeel houder of een inmiddels bevorderd ex-lid- aandeelhouder, wordt gehandeld overeenkom stig het bepaalde voor hen, die den zeedienst verlaten, met inachtneming der beschikking van den overledene. De aandeelen kunnen ineens of bij gedeelten worden volgestort, echter met dien verstande, dat de minste storting f 1 per week bedraagt. Ter toelichting diene nog, dat dit kapitaal noodig is voor het aangekochte huis aan de Hoofdgracht 67,68 en 69, benevens voor de noodige inventaris, electrificatie enz. De rente is gesteld op 3 pet., dus iets hooger dan de R.P.S., maar geeft aan den aandeelhouder niet het recht om telkens het geld van de door hem genomen aandeelen op te vragen. Hy mag ook (dus geen verplichtingi inschrijven voor rentelooze aandeelen en eveneens mag hij, wanneer zijn aandeelen uitgeloot worden, eenigen of allen aan het onderhoud-fonds storten. De eerste uitkeering van rente en de eerste uitloting heeft dus plaats na 1 Januari 1922. Jaarverslag der Algemeene Centrale Bank- vereenlging voor den Middenstand te Amsterdam. Wij ontleenen daaruit het volgende: In het afgeloopen jaar hebben wij ons in hoofdzaak bezig gehouden met de reorgani satie van het middenstandscredietwezen. Hoewel meerdere banken zich bereid ver klaarden om plaatselijk kantoor der Alge meene Centrale te worden, zijn in 1919 voor- loopig 5 banken overgenomen, waaronder de Middenstands-Credietbank voor Helder en Omstreken. Thans is dan ook reeds geconstateerd dat de overname der banken een zeer gunstigen invloed heeft gehad op de financieele resul taten d Ugemeene Centr., welke resulta ten v .n aard zijn, dat over 1919 niet alle** meer met verlies gewerkt is, maar een behoorlijk winstcijfer is gemaakt. Eenige plaatselijk middenstands-crediet banken werden opgericht, waardoor op 31 Dec. j.1. 61 banken bij de Algem. Centr. wa ren aangesloten. Met vele in- en verkoop- vereenigingen werden de zaken uitgebreid, terwijl ook aan coöperaties, welke centrale werkplaatsen in het leven riepen, reeds be langrijke credieten zijn verstrekt. Het ge plaatst en gestort kapitaal onderging eene gunstige verandering, zoodat uit. 1919 de cijfers bedroegen: geplaatst 1657250.—, en gestort 778520.De verlies- en winstre kening wijst een batig saldo aan van 66172.94'/j, aan de hand waarvan het divi dend is bepaald op 6 en 5 pet., waarvoor wij verwijzen naar de advertentie op de 3e pa gina van dit blad. Fransche marine. Niet vaak zien wij hier vreemde marine schepelingen. Den laatsten tijd kwamen nog al eens Duitschers hier van de mijnenve gers op de Noordzee. Gisteren waren hier Fransche matrozen, afkomstig van het po- litievaartuigje „Quentin Roosevelt". Zij gin gen met de Hollandsche kameraden op stap en vermakelijk was het vaak van de conver satie getuige te zijn, die met de noodige ge barentaal gepaard ging. Maar ze begrepen elkander best, hetgeen toch maar de hoofd zaak is. En de jongens op straat vonden het leuk; die grappige mutsjes met een pluim trokken zeer de aandacht. Een Bijenzwerm. Gisterenavond was een bijenzwerm neer gestreken tegen de woning van den heer Herm. Koppen, Hoofdgracht. Begrijpelijker wijs trok dit zeer de aandacht en tegen een uur of half zes stonden dan ook honderden dit voor onze stad ongewone schouwspel aan te zien. De heer Terra van Huisduinen kwam weldra met een korf om den zwerm te scheppen; vermoedelijk is hij ook van ge noemden heer afkomstig. Gelukkig was de koningin in den zwerm aanwezig. Een paar honderd verdwaalde bijtjes zitten nu nog op elkaar geklit, en trekken nog steeds de aan dacht; zij zullen zich met een paar dagen wel weer verspreiden. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In de maand Mei werd de Leeszaal be zocht door 895 mannen en 115 vrouwen, totaal 1010 personen. Uitgeleend werden 197 studieboeken en 501 romans der Openb. Leesz., 667 Nutsboe- ken voor volwassenen en 1078 kinderboeken, totaal 2443 banden. Aangeschaft werden de navolgende wer ken: Adresboek van den Helder; Allebé: De ontwikkeling van het kind; Cohen: Ned. sagen en legenden; v. Eden: Ziekenverple ging in het huisgezin; Emants: Inwijding; Forel: Het sexueele vraagstuk; Galsworthy: De Freelands; Heijermans: Onze jongeren en de moderne literatuur; Kautsky: Terro risme en communisme; Keynes: De econo mische gevolgen van den vrede; Kroes: De dierenarts; Nijhoff: Het boek voor jonge moeders; Ootmar: De ziekten van het kind; Rathenau: Op nieuwe banen. Ten geschenke ontvangen: Görung: Die Behandlung der feindlichen Kriegsgefange- nen; Jaarverslag v. d. bond v. minder mari nepersoneel; v. Krevelen: Van een moeras en van kikvorschen; Agatha: Dina en hare pop; Honig: Duinroosjes. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Zitting van 15 Juni. Uitspraken Adriana B., huisvr. v. v. S., Helder, mis handeling, 10 boete subs. 10 dagen hecht. F. J. F., Helder, huisvredebreuk, 25 boete of 25 dagen. t Dirk S., Helder, beleediging, 10 boete of 10 dagen. Trijntje M., huisvr. de B., Helder, weder- spannigheid, 20 boete of 10 dagen. Joh. Maria v. d. L., Helder, misdr. art. 250 W. v. S., uitspr. aangehouden tot a.s. week. RAADSOVERZICHT. De kwestie van de schoolbioscoop, waar mede de raadszitting van j.1. Dinsdag ein digde, is afgeloopen, zooals reeds bij den aanvang te verwachten was: met een neder laag voor Burgemeester en Wethouders. De raadsleden vonden, evenals wij, de in stelling op zichzelf prachtig, maar de kos ten niet daarmede in overeenstemming. Toen het dan ook op stemmen aankwam, was de Raad unaniem met uitzondering van de soc.-dem. fractie, tegen het voor stel van B. en W., en werd dit alzoo ver worpen. Nu doen zich, ten opzichte van deze kwes tie, toch nog eenige vragen voor. Vooreerst: wij vernamen uit de discussies, dat in be sloten zitting de zaak reeds ampel bespro ken was, en dat daar bij stemming reeds was gebleken, dat voor het voorstel, zooals het daar lag, wel geen meerderheid zou zijn te vinden. Terecht uitte o.a. de heer Van Os zijne verwondering over het feit, dat niette min het voorstel ongewijzigd gehandhaafd bleef. De voorsteller wethouder De Zwart verdedigde dit met te zeggen, dat men niet wel anders kon. Immers, bjj niet aanne ming van zijn voorstel vóór 1 Juli verviel het gunstige aanbod van de directie der Ci nema om ook de machines over te nemen, hetgeen den koop onmiddellijk 5000. duurder maakte. Maar verscheidene heeren wilden liever een betrekkelijk dure proef neming met dit instituut dan zich te binden aan handen en voeten door een oud gebouw, ingebouwd in andere huizen, voetstoots over te nemen met de zekerheid, dat men jaarlijks minstens 12000.daarvoor betalen moet (de heer Grunwald ging zelfs nog hooger). Ook werd gevraagd waarom het advies van de onderwijs-autoriteiten niet was ingewon nen? De heer De Zwart antwoordde, dat ook daarvoor geen tijd was geweest, en dat men dit zou doen zoodra de Raad zich principieel had uitgesproken. Wethouder De Zwart, die van den heer Grunwald een pluimpje kreeg voor zijn ijver in dezen, stond in zijn verdediging van zijn voorstel tamelijk sterk. Kijk eens, zoo zeide deze heer, als ik de cijfers over het laatste jaar neem, van wat het onderwijs ons kost, dan kom ik tot eene uitgaaf van ruim 1 262000.Hiervan gaan af de ontvangsten, schoolgelden, rijkssubsidies e.d., en dan blijft er over 79911.hetgeen per leer ling (lagere school) 20.per jaar bedraagt, of voor de 6 jaar van den leerplichtigen leef- Ingezonden mededeeiing. tijd ƒ120.—. Daartegenover staat, voor de vervolgklassen, als Zeevaartschool, Am bachtsschool, e.d. aanzienlijk hoogere som men, en wat maakt het nu tenslotte uit of we jaarlijks f 20.— uitgeven voor een leer ling dan wel een paar gulden meer. Nu is 1'art de grouper les chiffres onge twijfeld een aardige kunst, maar 5 meer per leerling is per jaar dan toch altijd nog een 12000.— (om nu maar bij deze zeer matige raming te blijven) en de vraag of het praktische nut van de schoolbioscoop inder daad 12000.— per jaar waard is, beant woordden wij en de „burgerlijke" raadsleden ontkennend. De Raad zou er voor gevoeld hebben indien de héér De Zwart wat soupe- ler ware geweest en de vermeende voordee- len van een aankoop van het Cinema-theater had laten schieten om de proef te nemen met een huur in een bestaand theater, zoo als ook door den heer Van Staveren was aanbevolen. Nu men voor het feit gesteld werd entweder-oder kon de Raad niet an ders dan de voordracht afstemmen. Hoewel men er anders nog al eens spoe dig bij is om B. en W. op de vingers te tik ken over onvolledige prae-adviezen, was er thans niemand, die het college hierover aan viel. Zooals wij reeds in onze artikelen aan toonden, waren de gegevens omtrent de schoolbioscoop lang niet volledig, omtrent rente en afschrijving b.v. was niets vermeld, zoodat alleen daarom al de Raad de voor dracht niet kon goedkeuren. En ook wij be grijpen, in weerwil van 's heeren De Zwarts inlichtingen, niet, waarom men niet eens zijn licht heeft opgestoken bij de onderwijzers zeiven? De van medische zijde in dit blad aangevoerde motieven lijken ons niet van overwegend belang, omdat men de films ten allen tijde kan stilzetten, en in ieder ge val hef gebouw voldoende zou moeten wor den geventileerd èn ingericht. Hoe het zij, de schoolbioscoop is. van de baan. Gelukkig voor de gemeentelijke schatkist, want de heer Adriaanse gaf zulke pessimistische mededeelingen omtrent den toestand der finantiën, dat wij maar het best doen ons op het ergste voor te bereiden. Zeven ton moest er uit den hoofdelijken om slag komen, meende de heer Grunwald. Dat is 1V» ton meer dan in 1920! Zonder nu onze geëerde lezers en ons zei ven in de hoogte te willen steken, moet ons toch de verzuchting uit de pen, hoeveel lankmoediger en verdraagzamer wij moderne mensch enzijn in verhouding tot onze voor vaderen der zestiende eeuw. Gingen niet de Nederlanders van 1584 ten oorlog tegen Philips om het feit, dat hun belastingen ge stegen waren tot den tienden penning? En wij, die allang aan den vijfentwintigsten en misschien wel haast .dertigsten toe zijn, den ken er niet aan ter revolutie op te trekken, en tot belooning voor onze goedmoedigheid krijgen we een anti-revolutiewet.De tij den veranderen en wij met hen, heeft reeds een oude Romein gezegd, die een vooruit- zienden blik had. Het tweede belangrijke punt, waarmede de raadsvergadering van Dinsdag volge praat werd, was het gastarief. Ook dit geeft met dit warme weer aanleiding tot allerlei philosofische beschouwingen. Bijvoorbeeld: was het niet merkwaardig, dat velen meen den, over deze gastarieven een woordje te kunnen zeggen, terwijl per slot van reke ning de praktijk zal moeten leeren welke regeling de beste is, en dat bij de vaststel ling der tarieven voor electrisch, licht, die óók differentieel zijn, niemand zijn mond opendeed?. Het was hier de heer De Geus, die een eenheidstarief bepleitte, en het was de wethouder Verstegen, en de Burgemees ter, die uiteenzetten, dat deze prijs feitelijk een eenheidsprijs was, omdat hij is bere kend naar de verhouding van het verbruik. En dat deze regeling aldus gemaakt is ten einde het verbruik van kookgas te doen toe nemen. Want lichtgas wordt in de toekomst meer en meer vervangen door electriciteit. Belangstellenden verwijzen wij naar het ver slag van de raadszitting; het voorstel van B. en W., dat slechts bedoelde een proef te zijn om te zien in welke richting zich het verbruik nu zou uitbreiden, werd tenslotte aangenomen. Dat Gedeputeerde Staten de door den Raad vastgestelde wefchouderssalarissen heb ben teruggebracht op 2000.gaf den heer Grunwald aanleiding tot een betoog en een philippica tegen de machtswellust br! van dit hoogere college. Die slechts acade mische waarde hadden. Voor dit betoog werd hij door zijn collega-ex-wethouder De Geus op zijn vingers getikt. Het bleek uit een vraag van den heer Staalman, dat een des tijds ingestelde commissie van onderzoek naar de pensioneering der wethouders in middels was zoek geraakt. De heer Schoef- felenberger wilde een vierden wethouder „ter verbetering van de politieke constella tie", hetgeen nog zoo verkeerd niet was. Maar op het oogenblik is alles koek en ei, al zou men het zoo oppervlakkig niet zeg gen; de heer De Zwart kreeg menig com plimentje van zijn politieke tegenstanders par excellenoe, de heeren Biersteker en Grunwald. Over de ontslag-aanvrage en bloc van de Commissie van Toezicht op het Lager On derwijs werd nog een enkel woord gespro ken. De Commissie achtte zich gepasseerd in menig geval, waarin zij advies had kun nen geven, en nam daarom haar ontslag. De Commissie is er echter eene van „toe zicht" en geenszins van advies, zooals de Voorzitter uiteenzette. Verder was er eene discussie over de toelating van een make laar. Het instituut „makelaar" is verouderd en ofschoon het nog in verschillende plaat sen bestaat, was hier geen makelaar geves tigd. (Wij bedoelen hiermee een beëedigd, door den Raad gesanctioneerd makelaar, want tenslotte kan elke tusschenpersoon zich makelaar noemen). De heer Borgart nu, die herhaaldelijk als taxateur van boedels op treedt, moet voor elke taxatie worden be- eedigd, hetgeen lastig en tijdroovend is. Om dit nu te voorkomen vroeg hij aanstelling als zoodanig. Hoewel de Raad er niet voor voelde om het instituut van makelaar weer in te stellen, kon men den adressant het verzoek niet weigeren. Waarschijnlijk zul len nu wel meerdere aanvragen inkomen, maar die zullen B. en W. alle afzonderlijk moeten overwegen. Prof. Oppenheim kwam er nog aan te pas. Op verzoek van den heer Zondervan werd een prospectus van de geldleening der Eigen Stoombootonderneming ESONA aan gehouden tot een volgende vergadering. Waarschijnlijk met de bedoeling om eenige aandeelen voor de gemeente te plaatsen. Het politiecorps werd gewapend met de „wapenen der barbaren", in casu een aantal brownings, hetgeen den heer Borkert aan leiding gaf den wensch uit te drukken, dat men met beleid daarvan gebruik zou maken, omdat het wel eens voorgevallen is, dat zenuwachtige agenten wat gauw van gum mistok of sabel gebruik maakten. Laat dat maar aan mij over, was 's Voorzitters ant woord, althans de quintessens ervan. Aangenomen werden voorstellen om een chirurg voor het Ziekenhuis aan te stellen; in den zeer bekwamen chirurg Tange heeft men een bizonder goede keus, alsmede een voorstel voor de aanschaffing van instru menten en de aanstelling van verplegend personeel voor het Ziekenhui,s in afwachting van nadere voorstellen voor een nieuw. De rondvraag dreigde weer uit te dijen tot een reeks interpellaties, maar de Voorzitter wist het gevaar tijdig te bezweren met zijn hamer. UIT DE PERS. Het ontwerp-Huurcommissiewet. Uitgaande van het standpunt, dat iedereen over het ontwerp-Huurcommissiewet onte vreden is, geeft de heer J. C. Frederiks in het „Weekblad van het Recht" in overweging: Er wordt dadelijk 20 pet. verliooging vrij gege ven. verder schrijft de wet voor, dat van 30 Oet. 192Ó af die 20 pet. verhoogd mag worden met weer 20 pet., d. i. dus tot 40 pet. vrije verhooging. en zoo ieder jaar steeds 20 pet. meer. Bovendien zal de huurcommissie en dat zal haar uitslui tende taak worden het recht moeten krijgen, boven de wettelijk geoorloofde huur een bedrag toe te staan wegens bijzondere omstandgiheden. als hoedanig zullen mogen gelden o. a. financieel gunstige omstandigheden in het gezin van den huurder, financieel ongunstige omstandigheden in het gezin van den verhuurder, onderhuur. Door dit extrabedrag zal de totaalhuur niet mogen stijgen boven het 1/7 van het gezinsinko men van den huurder, en ook niet boven den huur prijs op een vrije markt. Dit laatste zal trouwens uit den aard der zaak niet licht gebeuren, omdat dan een huurder desnoods zelf zou kunnen gaan bouwen. Deze verhooging wordt alleen toegestaan voor de bepaalde huurverhooging. waarin zij wordt gegeven en is herzienbaar. Zij is dus geen vrije huurprijs voor het huis alszoodanig. De voordeelen van dit stelsel zijn: lo. De verhuurders krijgen al dadelijk 20 pet., en vrij spoedig 40 pet., wat gezien de kosten van het tegenwoordige onderhoud wel billijk schijnt. 2o. De huurders weten, dat zij eerst over (enige jaren, ik schat een jaar of tien (1), aan de go- vreesde 10 a 12 toekomen, indien die prijzen dan ten minste nog noodig zijn, en de huurcom- missiewet dan al niet lang verdwenen is, omdat er weer genoeg en mogelijk goedkoopere woningen zijn. 3o. De huurcommissies zijn verlost van de be slist te vage uitdrukking van het tegenwoordig ontwerp. 4o. De bouwondernemers, die zien, dat er met flinke stappen naar de vrije markt wordt gegaan zullen weer wat durven ondernemen, vooral ook. omdat zij beter dan bij het bestaand ontwerp zekerheid hebben, waarop zij berekeningen krui nen maken. 5o. Doordat over het gekeele land hetzelfde per centage gegeven wordt, zal het gemakkelijker tot bron van belastingheffing gemaakt kunnen worden. Hierop wordt de volgende toelichting ge geven: Het komt niet zoo' zelden voor, dat huurders met een gezinsinkomen van 50 of meer (2) wo nen in een huisje van 2 3 huur. Dit is een besliste misstand, die al bijzonder hatelijk wordt, wanneer de verhuurder dan zelf armoede lijdt, omdat hij zijn eenige bron van inkomsten, de huur van zijn huisjes, niet mag aanpassen aan de ver anderde geldswaarde. Ook een groote onderhuur, waarbij niet zelden de onderhuur meer bedraagt dan de hoofdhuur, is een misstand, waartegen ge ageerd moet worden. Kan nu de verhuurder op dien grond meer van den huurder krijgen, dan zal hij dat zeker probeeren, en er dus mede bij de huurcommissie komen. Daardoor zullen die onder huren, die zich nu in een bedenkelijke donkerte bevinden, wat meer aan het licht komen, wat niet anders dan gewenscht geoordeeld kan worden. In al te erge gevallen zullen dan misschien tevens eens op instigatie van de huurcommissie vervol gingen ingesteld kunnen worden wegens overtre dingen onophoudelijk in onderhuren voorkomen. Deze door de huurcommissie toe te kennen hoogere huur moet alleen gelden tussehen een bepaalden huurder en verhuurder en voor zoover de bijzondere omstandigheden duren. Zouden b.v. de volwassen kinderen door trouwen of anderszins uit huis gaan, dan moet de huurder weer niet meer behoeven te betalen, dan wat als vrije huur geldt. Het aantal gevallen, waarin dadelijk of althans spoediger de vrije marktprijs (pl.m. kost prijs nieuwbouw) bereikt wordt, zal stijgen, wat den ondernemerslust tot bouwen niet anders dan ten goede kan prikkelen. De schrijver belichaamt ten slotte zijn be toog m eenige amendementen op het voor gestelde ontwerp. GEMENGD NIEUWS. Een legaat. Dezer dagen overleed te Alkmaar een oude dame, die haar vermogen (pl.m. f 30.000) be nevens huisraad, op enkele voorwerpen na, niet aan haar familie had vermaakt, doch bij testament alles gelegateerd had aan een dames-kapster, die haar veel diensten had bewezen. De notaris, die als executeur-testamentair optrad, kreeg een eigenaardig geconstrueer- den stoel, waarin een muziekinstrument was gemaakt, dat begon te spelenwanneer men op de stoel plaats nam! Valsche bankbiljetten. Aan een der bankinstellingen te Enschede is een valsch bankbiljet van 25 in betaling gegeven. Uit een naar aanleiding daarvan ingesteld onderzoek bleken er meer vrij goed nagemaakte biljeten in omloop te zijn ge bracht. De recherche slaagde erin aan de grens verscheidene valsche bankbiljetten in beslag te nemen, terwijl haar onderzoek te Gronau, voortgezet in samenwerking met de Duitsche politie, tot resultaat had, dat ook daar valsche biljetten in beslag werden ge nomen en drie personen in verband hiermede werden gearresteerd. De hoofddader, dien men meent op het spoor te zijn, vertoeft even eens in Duitschland. De biljetten zijn in hoofdzaak van echte te onderscheiden, doordien het watermerk ont breekt en de cijfers (25) afwijkingen ver- toonen. Nog altijd de Teyler-nalatenschap. Opnieuw zullen eenige echte of vermeende erfgenamen van Pieter Teyler van der Hulst een poging bij de Haarlemsche rechtbank doen om uitbetaling van de nalatenschap te krijgen. Allereerst wordt door de heeren Care! Steenhauer, koopman te Leiden, en Frederik Wilhelm Steenhauer, koopman te Rotterdam, een bedrag van 5 millioen gulden of zooveel minder dan de rechtbank zal toekennen, van de direktie der Teylerstichting gevraagd. Verder is een actie ingezet door den heer Buddenborg, Zijlweg te Haarlem, die zich reeds sinds 1876 met de bestudeering van de Teylerstukken moet hebben bezig gehouden. Thans meent hij zoover gekomen te zijn, dat het gewenscht is een proces aan te vangen. De heer Buddenborg treedt namens ver schillende personen op, die meenen aan spraak op de nalatenschap te hebben. Caruso. De groote zanger bevindt zich blijkbaar wel in het hoekje, waar de slagen vallen. Onlangs werd uit zyn villa te Easthampton voor een waarde van 500.000 dollar aan juweelen ge stolen daarop werden bedekte bedreigingen geuit dat men zijn dochter zou ontvoeren; Zondag ontplofte er een bom in den schouw burg te Havana, waar hij optrad. En thans meldt „Radio", dat uit den kelder van Caruso die blijkbaar geen aanhanger is van „Pussy- foot" kostbare whisky, zeldzame wijnen en cognac gestolen zijn. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur. Toen Zaterdagmiddag j.1. uw blad werd uitgegeven en daarin een advertentie voor kwam van den nieuw gevestigden slager, aan de Keizerstraat, zal 'menig huisvrouw een verheugd gezicht getrokken hebben omdat bij dien slager het vleesch voor 15 cent per pond minder verkrijgbaar was. Bij velen zal toen wel de gedachte opge komen zijn „wat hebben die slagers ons te pakken gehad, wat een vuile woekeraars zijn dat". Dit is iemand, die niet met de slagerij bekend is, niet kwalijk te nemen, te meer daar niemand kon vermoeden dat deze sla ger, ten opzichte van zijn collega's, zulk een minne streek heeft uitgehaald. Op een hem door liet bestuur der HeF dersche slagersvereeniging gedane vraag heeft hij geantwoord niet beneden den prijs te zullen verkoopen, daar hij overtuigd is, dat het vleesch niet voor lageren prijs ver krijgbaar kan worden gesteld. Door nu toch op het laatste oogenblik, zonder mededeeiing aan het bestuur der Sla gersvereeniging, voor een minderen prijs te gaan verkoopen, drukt hij moedwillig op zyn collega's het stempel van woekeraars en af zetters en tracht op die manier, zij het ook ten koste van veel geld, klanten van anderen binnen te krijgen. Wij kunnen zeer goed een concurrent in onze nabijheid velen, doch dan moet hij op een eerlijke manier handelen. Tegen deze handelwijze is door de slagers front gemaakt door het rundvleesch met 20 cent per pond af te slaan, zij het ook ten koste van veel geld, ja, mogelijk ten koste van het bestaan van velen onzer, die martelen om door de wereld te komen en die vóór twee jaar door het slachtverbod van Minister Posthuma de keel werden dichtgeknepen. Deze menschen worden 'door de handeling van een dergelijken oneerlijken concurrent broodeloos gemaakt. M. de R. en geacht publiek! Waar ieder in den tegenwoordigen tijd een strijd om het bestaan voert, zoo vertrouwen wij er op U aan onze zijde te zien in den strijd tegen een oneerlijken concurrent, U, mijnheer de Redacteur, onzen dank voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, J. ZANDER. Burgerlijke Stand der gemeente Helder van 15 en 16 Juni. BEVALLEN: P. Slagwater-—de Kruk, A. van Dijkvan den Heuvel, z.; M. Blom—Water, z.; H. J. Kriekvan der Giessen, z.; M. H. van der Endevan Nierop. d. ONDERTROUWD: E. de Boer en T. Putting; W. J. Ilulpuscli en J. Dijkstra; T. P. Neels en E. Brand; B. J. van Tol en O. Ch. Koster; C. A. van den Heuvel en P. Stipkes; P. Garstenve'd en G. de Vries: J. J. Karsman en G. M. Huber. GEHÜWD: A. J. v. d. Laar en D. Heijdenrijk. OVERLEDEN: C. P. Lijding, oud 19 jaar: v Ravenstein, wed. D. Visser, oud 79 jaar; J. Zout man, oud 6 weken. Haven te Nieuwediep. 16 Juni: Aangekomen van de Noordzee liet Fransche politievaartuig Quentin Rooseveld. 17 Juni: Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen het Eng. s.s. Herold. Aangekomen van Goole en vertrokken naar Harlingen het Ned. s.s. Schokland. Aangekomen van Rotterdam en vertrokken naut Harlingen het Ned. s.s. Frisland. VISSCHERIJ BERICHTEN. 15 Juni. Aangebracht door 24 korders: 80 mid deltongen stuk 0.40; 400 kleine tongen p. stuk 0.10 a 0.15; 20 kisten kleine schol p. kist 6.50 a 9; 24 kisten schar p. kist ƒ4 a 5; 130 kisten pietermannen en poonen p. kist 7 a 8.50; door trekkers: 5 tal haring p. tal 3.50; door geopvis- schers36 tal geep p. tal 10 a 14.50. 16 Juni. Door 34 korders: 120 tongen p. stuk 0.60; 500 middeltongen p. stuk 0.40; 850 kleine tongen p. stuk ƒ0.12 a 0.15; 16 tarbotten p. stuk ƒ3 a 5; 78 kisten kleine schol p. kist ƒ7.50 a 9: 44 kisten scharren p. kist 4 a 6; 98 kisten pieter mannen en poonen p. kist 7.50 a 10; door rogge- vissohers: 90 roggen p. stuk f 0.65: door geepvis- schers: 50 tal geep tal 8 a 13.50. UIT DEN OMTREK. Texel, 14 Juni. Van 11 tot en met 14 Juni zijn van hier verzonden: 623 lammeren, 7 koeien, 9 kal veren, 16 paarden, 1 veulen. op Dinsdag 15 Juni 1920. des namiddags te 3 uur Voorzitterde Burgemeester, de heer C Wijdenes Spaans. Secretarisde heer C. Keyzer. Afwezig de heer Lichthart. De voorzitter opent de vergadering, d'

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 2