handhaven der voordracht. We zijn den vo- rigen keer uit de comité-vergadering weg gegaan met het idéé bij wijze van proefne ming voor een jaar een instelling te huren. Dan waren wij wel duur uit geweest, maar dan konden we tenminste de materie over zien. Als leermiddel voelt spr. ervoor, maar het betreft hier een oud gebouw en ook de plaats is niet geschikt. Bovendien hebben we al gezien, dat we er met 25000. niet af zijn. De heer H e y b 1 o k verdedigt het voor stel. We hebben hier iets, niet alleen voor het lager onderwijs, maar ook voor ouderen, we hebben de gelegenheid een gebouw te koopen, waar iedereen ontwikkeling kan vinden, Spr. vraagt stemming. De heer De Zwart beantwoordt de ver schillende opmerkingen. Zij betreffen, be halve de principieele van den heer Van Os, alle finantieele bezwaren, en de Raad had andere voorstellen Aan ons verwacht. De voordracht is gebaseerd op 'sraads overwe gingen om de zaak nog eens te bezien en den finantieelen opzet te berekenen. Het aanbod van de Cinema werd na 1 Juli 5000 hooger, en bij gebruikmaking van het aan bod der Witte Bioscoop, valt ook het aan bod van de Cinema we?. Wij zijn te dezen opzichte dus aan handen en A'oeten gebon den. Tenzij men zelf wil boinven. Spr. acht deze middenweg de beste oplossing. Het bevreemdt spr., dat men de finantieele zijde zoo sterk naar voren brengt. Spr. wil ook eenige cijfers geven, voofal waar de Raad overigens sympathiek tegenover het voorstel staat. Spr. heeft, ofschoon niet vol ledig, becijferd hoeveel elk kind aan de ge meente kost. In 1919 werd ruim 262000 aan onderwijs uitgegeven; ondanks de inkom sten, de rijkssubsidie, de schoolgelden, e.d. kost het lager onderwijs ons ƒ79611.dat is voor 1 kind ƒ20.— per jaar. Voor de 6 leerjaren volgens de wet dus 120.Voor het vervolg-onderwijs worden die cijfers heel wat hooger; zoo kost. elke leerling aan de Zeevaartschool de gemeente 600.—, Ambachtsschool f 600.—, Burger-Avond school 270.—, Huishoudschool f 250. zal voor buitengewone offers worden ge plaatst. De heer Biersteker betoogt nogmaals de noodzakelijkheid van een proefneming en van overleg, en het voorstel wordt ver worpen met 10 tegen 6 stemmen. Vóór stemt de s.-d. fractie zonder den heer Schoeffe- lenberger, die de vergadering voor de stem ming had verlaten. egens het gevorderde uur wordt de rest der agenda verdaagd. Behandeld wordt nog de Rondvraag. De heer Van Os vraagt waarom de be graafplaats reeds om 6 uur gesloten Avordt. Wethouder De Zwart antwoordt, dat dit geschied is naar aanleiding van tal van in gekomen klachten omtrent grafschendin gen. Thans wordt de openstelling gertAgeld evenals dat in andere plaatsen geschiedt, terwijl kinderen geweerd Avorden. De heer Van Os zou het wenschelijk vinden voor deze lange dagen de openstelling tot"8 uur te houden, dan kan naarmate de dagen kor ter worden, het uur Arervr»egd worden. De heer De Zwart merkt op, dat op andere plaatsen de tijd nog beperkter is, en dat uit breiding het toezicht alweer moeielijker maakt. De Voorzitter dringt aan op beper king der debatten. Op deze manier wordt de rondvraag een reeks interpellaties, en dan kunnen we evrengoed de agenda afwerken. Laat men zich beperken tot bet stellen van vragen. De heer H e y b 1 o k vraagt naar de plaat sing A*an banken in Prins Hendriklaan en langs den dijk. Is in het college besproken. Verder dringt de heer Heyblok aan op af sluiting van hef plantsoen bij den water toren, aangezien de aanplanting vernield wordt. De heer Schoeffelen berger vraagt naar zijn voorstel inzake de veranderde plaatsing van de raadsleden, dat destijds aangenomen is bij wijze van proef, doch waarvan men niets meer hoorde. Is in het Normaalschool ƒ230.—. Als men deze cijfers /ongereede geraakt en zal thans in een comi- nu beziet, blijkt eruit, dat elk kind de ge- té eens worden ingevoerd als proef. nieente jaarlijks, in plaats a*an 20.zeg 25.— zal kosten. De lieer Van Os: Plus een zenuwpa tiëntje en kosten van dokter, enz. De heer D e Z w a rt: Dr. Grunwald toetst in zijn artikel de bezAvaren aa nde ervanng in Duitschland met de gewone bioscoop op gedaan. Maar ook in Duitschland heett men de zaak onderzocht aan de hand van de re sultaten in den Raag. Het hulpmiddel is ook voor voortgezet onderwijs, maar 2/3 van de kinderen krijgt nooit meer dan lager on derwijs. En we voorkomen door dit aan- schouAvingsonderAvijs \ee-l noodeloos ge praat raii een onderwijzer, die dikwijls uit den aard der zaak zijn onderwerp ook niet machtig is. Voor de verbouwing heeft spr. Ijft advies gevraagd van den gemeente- bouwmeester, die wegens den ernst zijner adA-iezen bekend staat. En daarop mogen we vertrouwen. Een luxe-instelling vindt spr. het niet. Nu verwijst men naar de cijfers en zegt: de heer Van Staveren ATond het zelf te duur voor onze stad. Maar in een mondge sprek heeft de heer van St. verklaard zjjn cijfers niet te kunnen handhaven. De heer Biersteker: Waarom is over deze zaak niet eens het oordeel gevraagd van bij uitstek deskundigen, n.1. de onder wijzers zeiven? En waarom is de zaak niet in de Oommissie voor het Onderwijs ge bracht? Voor het instituut als zoodanig voelt spr. veel. De heer De Zwart: De heer Biersteker had de beantwoording van die vragen in de- stukken kunnen vinden. In spr. rapport is gezegd, dat de Raad zich zoude uitspreken over het principe en daarna overlegplegen met de hoofden etc. Eerst moest de Raad ge polst worden. Dat de zaak thans weer in den Raad komt, geschiedt wegens den termijn van 1 Juli. Die ware verloopen als er eerst overleg was gepleegd. Wij erkennen steeds de Commissie van Bijstand, maar het ver wijt is thans inderdaad niet billijk. De heer Van Os zet even recht, dat hij bedoeld heeft te zeggen tegenstander te zijn van hét aankoopen van oude gebouwen. We hebben in dat opzicht al areel leergeld be taald met Ziekenhuis, Armhuis e.d. waarin vertimmerd is. De heer Biersteker heeft met zijn uit lating volstrekt geen verwijt bedoeld. We zijn allemaal leeken op onderwijs-gebied, en spr. had gaarne eens de meening van onder- wijsautoriteiten vernomen. Eerst daarna kan de Raad zich principieel uitspreken. De Raad kan hef plan toch niet goedkeuren als de ondei'Avijzers er niet veel inzien? Erva ring bestaat er niet over, het instituut is in Avording, men zal blijven sukkelen niet goe de films, en men heeft spr. verzekerd, dat er niets moeilijker is dan de samenstelling van goede films. Spr. vraagt den heer De Zwart dit voor stel terug te nemen en voorstellen betref fende een huurovereenkomst aan den Raad voor te leggen. Het is beter dat het ons een paar jaar lang een paar duizend gulden meer kost dan dat wij dezen strop halen. In ieder geval is dit aanbod al niet goed, om dat de Cinema te klein zal wezen voor ver- eenigingen als A.G.O., het Nut e.d. Het ge bouw is rondom ingesloten, waardoor uit breiding niet mogelijk is. Spr. is niet van meening dat hier een politieke opzet ach- terzit, zooals in de krant Averd gezegd. De heer De Zwart Avijst op de inconse quentie van den heer Biersteker, die de meening wil van onderwijs-autoriteiten, maar aan het eind spreekt van huren en dus tocli de bioscoop wil invoeren. Daaruit blijkt intusschen de juistheid van spr. standpunt. Als de Raad zich in besloten zitting had uit gesproken in gunstigen zin, ware wel over leg gepleegd met de onderwijzers. Thans was dat noodeloos werk. Er zijn trouwens nog andere dan finantieele overwegingen, men moet een onderwijskracht hebben. Spr. kent iemand, die speciaal hiervoor is opge leid, maar die zal er feestelijk voor bedan ken om een tijdelijke betrekking te aanvaar den. En wat het aantal films betreft, daar over behoeft men zich niet ongerust te ma ken, er is wel voorraad voor drie jaar. De heer Adriaaiise vormt de minder heid in het college, die tegen de bioscoop was. Spr. bezAvaar is in hoofdzaak het finan tieele. Binnenkort zullen den Raad schrik barende cijfers worden voorgelegd betref fende den toestand der financiën en de Raad De heer Kuiper klaagt over het optre den van den veearts. Alle aan tongblaar ge storven dieren worden door hem afgekeurd, terAvijl aan den overkant A"an het Kanaal 80 pet. van die dieren Avordt goedgekeurd. Spr. geeft een voorbeeld, dat de heer Haan een aan darmbloeding overleden dier (het was een kalf, dat in een kuil was gevallen en daarin gestikt, dus dat geheel gaaf Avas) werd afgekeurd. De boeren zijn bang voor dien man, het is een ongenaakbaar mensch en bovendien trotsch. De Voorzitter zegt een onderzoek toe. De heer Heyblok vraagt naar de pen sioneering van de oude lantaren-opstekers. Verder klaagt spr. over de zware militaire auto's, die door de dreuning, die zij veroor zaken, soms huisraad vernielen. Waarvoor is het noodig, dat ze maar steeds door de stad rijden? Ten opzichte van het kerk hof sluit spr. zich aan bij bet door den heer Van Os gesprokene. De Voorzitter antwoordt, dat een nieuwe rij- en motorver ordening in bewerking is. Over het andere zal spr. in den volgenden Raad antwoorden. De heer Bot vraagt naar de ijsfabriek. Hoe staat het daarmee? Volgende Raad antwoord. De A'ergadering wordt daarna gesloten. vorderen van staatkundige veranderingen in algemeenen zin". Het amendement-Dressel- huys kon daardoor a'ervallen en het gewjj- zigde artikel werd aangenomen met 55 tegen 23 stemmen: die van de socialisten en com munisten, de vrijzinnig-democraten, den l nie-Iiberaal Otto en den christen-sociaal Van de Laar. Art. 5 (betreffende verstandhouding met buitenlandsehe personen of lichamen ter voorbereiding van revolutie) vond bestrijding van soc.-dem., commun. en vryz.-dem. zijde. De eerste twee categorieën zagen hierin een poging om de internationale vakbeweging te fnuiken. Minister Heemskerk merkte op, dat alleen dan het artikel de vakvereenigingen kon tref fen, Avanneer ze verbindingen met het buiten land onderhielden om een omwenteling te- Avceg te hrengeD. Met 53 tegen 11 stemmen werd het artikel aangenomen. Tenslotte Averd, na eenige discussie over het antf-opruiïngsartikel, het wetsontwerp aangenomen met 52 tegen 4 stemmen. Com munisten en soc.-dem. (met uitzondering van den heer Hermans) waren bij de stemming niet meer aanwezig. Tegengestemd werd door de lieeren Hermans (s.d.a.p.), Teenstra (v.-d.), Marchant (v.-d.) en Van de Laar (c.-s.). INGEZONDEN. (Buiten A'erant woordelijkheid \"an de redactie). TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 15 Juni. Aan de orde is de artikelsgewijze behande ling der anti-revolutiewet. Alvorens hiermede aan te vangen stelt de heer Troelstra een motie van orde voor van den volgenden inhoud: „De Kamer, van oordeel, dat aan de Re geering alsnog de gelegenheid dient te worden verschaft 0111 aan de Kamer nadere gegevens omtrent de urgentie van het wetsontwerp houdende nadere voorzienin gen tot bestrijding van revolutionaire Avoe- lingen over te leggen, en dat inmiddels de beraadslagingen over het wetsontAverp die nen te avoixlen geschorst, gaat over tot de orde van den dag." De Voorzitter stelt voor den heer Troelstra een half uur te geven om zijn motie toe te lichten, hetgeen wordt aangenomen. Nadat door de heeren Troelstra, Van Ravesteyn en Marchant ook de laatste meende, dat de Minister onvoldoende gegevens had verschaft hierover gesproken is, wordt de motie verworpen met 5615 st. Veiwolgens Averd art. 1 zonder discussie of stemming aangenomen. Op art. 2 luidende: Art. 79 van het Strafwetboek zoo te lezen: „Aanslag tot een strafbaar feit bestaat zoo dra het voornemen des daders zich door een begin van uitvoering heeft geopenbaard", had de heer Dresselhuys een amende ment ingediend. Dit beoogde, door verwijzing naar art. 45 van het Strafwetboek, vast te stellen, dat de jurisprudentie van den Hoo- gen Raad voor dit artikel ook voor dit zou gelden, zoodat de mogelijkheid van straffe loosheid zou Avorden geopend voor iemand, die nog bijtijds tot inkeer zou komen. De Mi nister vond het amendement overbodig, maar nam het, nadat het Avas gesubamendeerd door den heer Beu m e r, tenslotte toch over. Het art. werd aangenomen met 55 tegen 24 st. Minister Heemskerck verklaarde hierbij nog eens uitdrukkelijk, dat voorbereidende han delingen nooit onder dit artikel konden vallen. Art. 3 (omschrijving van het begrip om wenteling) werd zonder discussie goedge keurd. De behandeling van art. 4 gaf aanleiding tot een uitgebreide discussie over de vraag of dit artikel alleen straf bedreigt tegen het voorbereiden van een concrete revolutie of ook tegen het voorbereiden van een revolu tie in 't algemeen. De heer Dresselhuys verdedigde een amendement, dat het laatste stellig zou uitsluiten. Nadat de heer Marchant verklaard had, dat ook dit amendement de zaak nog niet .vol doende preciseerde, werd de vergadering ver daagd tot Woensdagmiddag. Vergadering van Woensdag 16 Juni. De artikelsgewijze behandeling der anti revolutiewet Averd voortgezet. Bij art. 4 nam de minister een amendement- B e u 111 e r over, Avaardoor diegene straffeloos werd van wien zou blijken, „dat zijn oogmerk alleen gericht is op het voorbereiden of be Geachte Redactie. In uw blad kAvam voor een noodkreet der visscherij over het gemis van een eigen Ijsfabriek, zoo dringend noodig voor de verscheping der visch, en dat daarvoor in eigen kring reeds voor 50.000 was inge schreven, en de gemeente zou worden aan gezocht voor de rest van het benoodigd kapitaal. Zou dit niet gemakkelijker kunnen, en wel op deze wijze, dat door de gemeente Averd aangeboden het kosteloos gebruik van onze zoo beroemde? Brikettenfabriek? Dat gebouw staat geheel doelloos, en de daarin aanwezige machine is uitstekend voor het doel „Ijsfabriek" te gebruiken. Uw abonne K. Repliekje. De heer Grunwald moge het vermoeden van gevoeligheid ver van zich Averpen, zijn antwoord op mijn stukje is van die eigen schap al evenmin bevrijd gebleven als wij dit reeds in zijn eerste stuk meenden te consta- teeren. Feitelijk liepen onze meeningen in één op zicht parallel. En wel, Avaar het gold, de finan- ciëele gevolgen van de stichting eener Schoolbioscoop te doen wegeu. Maar waar ik voor wilde waarschuwen, was dit, dat de heer Grunwald dit deed, niet in zijn kAvaliteit als burger van Den Helder, doch als schoolarts. Dat hij dit staafde, niet met een betoog op grond van de financiëele toestand der Gemeente, maar op... hygiëni sche overwegingen. En er zal Avel niemand zijn, die in de vijfde en zesde conclusie ontdekte, dat de heer Grunwald hier een grief van anderen lan ceerde. Dat ik niet over de Schoolbioscoop schreef, heeft twee redenen. Ten eerste schrijf ik, als ik dit zelf noodig acht, ten tweede liefst over dingen, Avaarvan ik iets af Aveet. Dat ik over dit onderwerp zweeg, heeft dus geen bijzon dere reden en daarover moest de heer Grun- Avald nu liever geen dubbelzinnigheden ver knopen. Die mij kent, Aveet nu wel, dat ik niet zwijg, als ik wat te zeggen heb, en dat ik mij daarbij niet afvraag, wie dit aangenaam is of niet. Dat ik in mijn stuk over de Gezondheids zorg aan Dr. G runwald geen nieuws vertelde, verbaast mij ten zeerste. Het was mij niet be kend, dat hij zóó thuis Avas ter provinciale griffie.M. Helder, 15 Juni 1920. Die tirade is trouwens door den heer Grun wald zeer ten onrechte in zijn antwoord opgeno men. Met de zaak, waarover fk schreef, had het absoluut niéts te maken. Wat de plaatselijke afdeeling van het „Witte Kruis" overigens aanbelangt en hare pogingen om een badhuis te stichten, nog even dit. In 1914 is over die aangelegenheid een rapport verschenen. waarin werd voorgesteld, zoodanige inrichting te stichten. De afdeeling zou daarin 1125.per jaar bijdragen (blz. 15). Toen de Vereeniging voor Volkshuisvesting „Helder" verleden jaar in haar plannen een badhuis opnam en aan het „Witte Kruis" vroeg, die 1125.in t exploitatietekort bij te dragen, werd dit geweigerd. Dat was nooit de bedoeling geweest. t" "Ho het toen. Al te mooi behoeft Dr. Grunwald de energie van zijn vereeniging dus ook niet voor te stellen.^ De Schoolbioscoop. Mijnheer de Redacteur. U zult mij toch zeker wel toestaan, een antwoord op uav stuk te moge geven. Om dan in den stijl van u te spreken, wil ik vooraf mededeelen, dat ik het geschrijf van den heer GruiiAvald, kan. laten zwem- men. En wat uwe opmerkingen betreffen, och mijnheer de Redact-eur, denkt U nu werkelijk, dat de lezers uwer courant daar mede sijmphatiseeren? Och, kom! En dat ik nimmer bij het aanbieden mijner stukken, U verzoek, deze te willen eorrigeeren, och ik acht dit nu minder noodig. Dat 11 er geen Hollandsch uit kunt lezen is mogelijk, maar het gros uwer abonné's, die met mij de lage re school hebben beloopen, zeker Avel! U zult u toch zeker niet behoeven te ergeren, aan de a-ele taalfouten en wat stijl betreft, och mijnheer de Redacteur, ik ben bang als ik u verzoek, dezen te Avillen corfigeeren, het geen ik er mede bedoel, er uitgenomen wordt. Terzake: Maar mijnheer de Redacteur, het verbaasde de Directie der Cinema Palace daar waar u spreekt, o.m. Maar de heer Sch. moet ons van het lijf blijven met zijn bewe ring, dat zijn opmerkingen niet zijn of wa ren die eens bioscoopexploitanten, want voor hem die de geschiedenis van het Theater a.d. Binnenhaven kent, ligt het er dik genoeg op, dattoien op deze wijze hoop te van een reeds lang drukkenden strop af te komen en er de gemeente maar voor spande. Mijnheer de Redacteur, deze uit drukking in uav blad, is een groote leugen! De Cinema Palace, is voor de bestaande eigenaren, geen strop meer en ik ontzeg u het recht, in uw blad zulks de goede Ge meente voor oogen te houden. Heeft LT ooit, als wij met programma's of advertentie's kAvamen, van de Cinema Palace, gezegd, ga mijn deur voorbij en gaat naar mijn buur man ermede, want. ik druk voor geen za ken die stroppen! Wat de bestrijding ver der betreft, ocb «aarde Redactie, zij die de Raadszitting hebben bijgewoond en eonsi quent blijven, zullen beamen, dat er niets anders als onkunde uitsprak. Ondergetee- kende heeft zitten te lachen om die onbenul ligheden, te meer, de opmerkingen van den heer Biersteker, waren kindsch. Neemt een Gein. gebouAAr zegt deze heer plaats er een Projectiedoek in en probeert daarin de schoolbioscoop. Mijnheer de Redacteur, Aveest U nu eens consiquent en kAvalifiseert U dit nu eens, w aarmede het behoort te wor den bestempeld. Sprak hier geen groote onkunde? Om er verder op integaan is Avaarlijk onzin. E11 mijnheer de Redacteur, dat wij waarlijk dachten van De Cinema Palace af te zullen komen a-oor Schoolbioscoop, dit bewijst het tegendeel, juist door mijn critiek in mijn 'eerste ingezonden stuk, want dit toch zou gelezen worden, a-oor de Raadzitting en konden wij wel nagaan, dat dit eerder kwaad, dan goed deedt. Maar ik, noch mijn mede Vennoten, Avenschen de heeren om den hals te vallen, om de Cinema kwijt te raken. Wij danken daarA'oor! Laten de heeren nu maar eens een Schoolbioscoop voor elkaar zetten op andere wijze, dan spreken wij elkaar, wat de kosten betreft, later. Óver het verdere gebazel in den Raad, van dat het' Gebouw bij kans in elkaar valt, (als het dan maar valt, als de heeren er niet in zijn) enz. enz. is onnoodig om er veTder op integaan. Achtend Met dank J. J. SCHOEFFELENBERGER. Wij gunnen den heer S. gaarne het laatste Avoord in deze. Was hij zakelijk gebleven en waren onze cijfers Aveerlegd, «ij zouden er a'erder op in gegaan zijn en zoo noodig, on gelijk erkend hebben. De heer S. doet dit niet. Het epistel op zichzelf zegt overigens voldoende. Het wil ons overigens voorkomen dat de heer S. die, als gewoonlijk, het monopolie a an een juist oordeel voor zichzelf opeischt, beter had gedaan, in den Raad de „onkun de" van zijn tegenstanders te bestrijden. Geachte Redactie. Het zij mij vergund voor onderstaande regelen een plaatsruimte in Uw blad te ver zoeken. Bij voorbaat dank. lo. Reeds geruimen tijd hebben de bewo ners van de Langestraat veel last van het dagelijks door die straat rijden van de hier gestationneerde militaire vrachtauto's, Avaar door niet alleen gevaar ontstaat voor het ver keer, een gevolg van het onbesuisde rijden, maar niet minder van de schade, welke wordt berokkend aan hunne Avoningen. Verscheiden eigenaars van aan die straat staande huizen kunnen daarvan meespreken. Een gevolg is dan ook geweest, dat een verzoekschrift aan B. en W. is gericht om hierin verandering te brengen, tot nog toe echter zonder eenig resultaat. Eenigen tijd geleden heeft een der belanghebbenden zich dan ook persoon lijk tot den heer Burgemeester gewend, maar kreeg tot bescheid dat geen verzoek schrift Avas ontvangen en dat men zijn hui zen maar stabiel moest maken voor het te- genAvoordige modern-vervoermiddel; de man kreeg als troost van den Burgemeester de mededeeling, dat binnen eenigen tijd nog wel auto's van zwaarder kaliher in ge bruik zouden worden gesteld. Jammer was het echter, dat Burgemeester geen toezeg ging deed, dat eArentueele schaden dan wel de kosten van het daarvoor geschikt maken van de nu reeds bestaande woningen, ten laste van de gemeente kunnen Avorden ge bracht. De Burgemeester zal toch heusch niet denken dat de reeds nu berokkende schaden denkbeeldig zijn; het tegendeel zullen velen Zijn Edelachtbare kunnen aan- toonen. Waar het hier in hoofdzaak militaire vracli t-auto's geldt zou men allicht ge neigd zijn te gelooven, dat deze voertuigen inderdaad voor het vervoeren van goede ren Avorden gebezigd. Niets is minder aar dan dit. Schijfschietende militairen van de Marine Avorden veelal per auto naar en van het schietterrein gebracht en des Zater dagsavonds, meestal in vliegende vaart, de leden van de burgerwacht per auto naar het oefenterrein vervoerd. Alsdan ontbreekt er alleen nog maar een politieagent vóór en achter op de auto en de „celwagen" is compleet. Men vraagt zich toch in allen ernst af: is het nu werkelijk noodig, dat jonge kerels, die toch ook Aooral in het loopen moeten Avorden getraind, per auto heen en weer Avorden gebracht? Ik zou, als ik-mij vrijwillig voor de bur gerwacht- had aangemeld, mij zeker niet als invalide laten rijden, of moet het rijden met een auto als lokmiddel dienen. Indien dit zoo is, is het middel erger dan de kwaal. Stel eens dat de burgerwacht in het geweer moet komen en de auto is defect, wat dan? Dan is het leed niet te overzien. Voo-r de militairen is het toch zeker niet noodig. Dagelijks kan men zien, welke moeite de autoriteiten zich getroosten om de menschen, door middel van alle moge lijke sport-oefeningen lenig te houden. Uit het bovenstaande is m.i. duidelijk ge bleken, dat het ryden van de zware mili taire vrachtauto's, door straten, welke aroor dit vervoer absoluut ongeschikt zijn, moei lijk als nuttig of noodig kan worden aange- niérfct. Wij vertrouwen dan ook dat B. en W. de belangen van de gemeentenaren niet uit het oog zullen verliezen en aan de auto's wanneer ze toch blijven rijden een geringe snelheid toe te staan. 2o. Een tijd is vastgesteld voor het open zijn van de algemeene begraafplaats en Avel gedurende den zomer van vjn. 9 tot n.m. 6 uur en des Avinters tot 4 uur. Welke rede nen daarvoor zijn geweest, kunnen we ge voegelijk buiten beschouwing laten. Een feit is hef echter dat de overgroote meer derheid met een enkele pennestreek vrijwel de gelegenheid is ontnomen, hunne graven te kunnen onderhouden of een wijle te ver toeven aan de plaats, Avaar een afgestor vene rust. Ze kunnen dit nu alleen des Zon dags doen; verbiedt de in aantocht zijnde ZondagsAvet nu ook nog dat het opknappen van een graf op Zondag verboden is, dan zijn we heelemaal klaar. Het mag toe-.li den Burgemeester niet on bekend zijn dat op Zon- en feestdagen reeds des morgens in de vroegte velen naar het kerkhof gingen en dat de burgerman nim mer indien hij ten minste niet wil ver zuimen a-oor des aA-onds 6 uur vrij is. Wil men metterdaad den doodenakker beschermen dan zal men goed doen bij be grafenissen van eenig belang niet elkeen toe te laten. Nu kan men meermalen de onverkAvikkelijke beweging zien, dat wer kelijk belangstellenden op den achtergrond Avorden gedrukt door een groot deel nieuws gierigen, die een begrafenis meer beschou- Aven als een publieke vermakelijkheid dan een plechtigheid. Na afloop van zoo'n begrafenisplechtig heid toonen vele graven duidelijk de sporen met hoe weinig éerbied „belangstellenden" zich hebben gedragen. Daartegen krasse maatregelen te nemen zal elk Aveldenkend mensch van harte toe juichen. 3o. Nu tegenwoordig velen hun graven met planten en bloemen sieren zou het plaat sen van één enkele groote kraan op het kerkhof het sproeien gedurende den zomer mogelijk maken. Thans kan zulks alleen ge schieden zoolang de sloot niet heelemaal droog staat. Ik houd mij overtuigd, dat be zitters of huurders van graven daarvoor desnoods gaarne in de kosten willen bij dragen. Hoogachtend Uw dienaar B. HERINGA. Helder, 10 Juni '20. LEGERBERICHTEN. Een afscheid. Dinsdagmiddag ten 3 ure heeft de vice- admiraal W. Th. de Booy, die met ingang van heden eervol ontheven is uit zijne be trekking van chef der afdeeling Materieel aan het departement a'an Marine en teA-ens uit de Marine treedt, Avaarin hij 41 jaren actieven dienst heeft verricht, het departe ment verlaten. Hem Averd uitgeleide gedaan door den secretaris-generaal van het ministerie van Marine, den heer Zegers Ryser, en een groot aantal officieren en ambtenaren van het de partement. Naar aanleiding Aan een verzoek van de onder- officier,-vereen. „Ons Belang", heeft de Min. van Oorlog aan zijn ambtgenoot van Koloniën ver zocht, er bij het Indische Legerbestuur op aan te dringen, geene bevorderingen van onderofficieren, gedetacheerd van het leger hier te lande, in Ned,- Indië te doen plaats vinden, ah-orens zijne toe stemming zal zijn verleend. Te rekenen op 16 Juni bevorderd tot korporaal bij het 21e reg. iuf. te Den Helder, de mil.-soldaten |J. Kapitein, J. Rol, H. Vonk, J. G. B. I. Visser, P. den Hartig!), J. Swager, .1. Ree, W. v. d. Weerdt. P. II i ernst ra. S. Delvers en B. E. Stegers, allen van liet 2e bataljon van het korps, in garnizoen te Helder. De kapitein B. ten Broecke Hoekstra en de 2e luitenant N. J. Jelgersma. die zijn overgeplaatst van de Motorafdeeling bij het 2ie reg. inf„ zijn ingedeeld bij het 2e bataljon van het korps, in garnizoen te Helder, doch blijven, ingevolge be schikking van den Min. van Oorlog, voor onbe- paalden tijd gedetacheerd bij de Constructie-werk - piaatsen te Delft. MARINEBERICHTEN. Luitenant ter zee le kl. W. J. Smit is overge plaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Wil lemsoord. Officier-machinist 2e kl. W. J. Mantz, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, is te Vlissingen over geplaatst aan boord van Hr. Ms. instructieschi'1 Schorpioen. Wegens lichaamsgebreken eervol uit den zee dienst ontslagen de officier-machinist 3e kl. J. M. Kruyt. Met het op 24 Juli a.s. vertrekkend particulier stoomschip „Prinses Juliana" van de Stoomvaart maatschappij „Nederland" zullen naar Oost-Indië Avorden overgevoerd: sergeant-konstabel J. W. A. Muijsson en H. J. D. Bootsma; bootsman M. Ferwerda; segeant-tor- pedist J. van der Molen; sergeant-machinedrijver B. J. de Kok en D. Haano. STOOM VAART BERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Bintang, thuisr., arr. 13 Juni te Suez. Jan Pietersz. Coen, uitr„ vertr. 12 Juni v. Co lombo. Oranje, uitr„ pass. 14 Juni Ouessant. Rombrandt, uitr., vertr. 14 Juni v. Suez. Batjan, uitr., pass. 14 Juni Perim. Rotti, v. Java u. N.-York, vertr. 12 Juni v. Bar bados. Kon. Hollaadsclie Lloyd. Lknburgia arr. 13 Juni v. A'dam te Buenos Ayres llollandia. thuisr., vertr. 15 Juni v. Plymouth Kennemeriand, uitr., arr. 14 Juni te Pemambuco. Rotterdamsche Lloyd. Rindjani, uitr., pass. 13 Juni Gibraltar. Kawi, uitr.. pass. 15 Juui Perim. Djambi. uitr., A'ortr. 15 Juui v. Port Said. HollandAmerika Lijn. Beukelsdijk arr. 13 Juni v. Charleston te Taiupa. Schiedijk, v. R'dam n. Br.-Indië, arr. 14 Juni la Port Said. Z ij ld ij k arr. 13 Juni v. N.-York te Savannah. Westcrdijk, v. Bal timore 11. R'dam, arr. 11 Juni te Norfolk. Poeldijk arr. 13 Juni v. R'dam te Philadelphia. K011. West-Indische Maildienst. Oranje Nassau arr. 13 Juni v. Paramaribo te Bar bados. Vcnus v Barbados n. Londen, pass. 14 Juni St. Miohaels. Uranus arr. 11 Juni te Kingston (Ja.) Vulcauus vertr. 8 Juni v. C11 cacao n. La Guayra. Calypso arr. li Juni v. W.-Indië te A'dam. 1 rins I reiierik Hendrik arr. 16 Juni v. W.-Indië te A dam. Stoom\'aartmaatschappij Oceaan. Dardanus, v. Java n. N.-York, pass. 15 Juni Perim. JavaBengalen Lijn. Ooylon vertr. 14 Juni v. Calcutta n. Java. MARKTBERICHTEN. Broek op Langendijk. 16 Juni. Schotsche muizen 914.90; schoolmeesters 13.1014.30; drielingen 3.70—8.10; kleine ƒ1.20 150 per 100 K.G.; bosAvortelen ƒ5.50—9.8Ó per 100 bos. Scliagermarkt van Donderdag 17 Juni. 4 paarden ƒ200 a 400 34 geldekoeien, magere, 350 a 600-, 30 id. vette 500 k 825; 20 kalfkoeien 500 5 700; 62 nuchtere kalveren 20 it 40; 165 schapen, vette 60 a 75; 20 overhouders f 68 k 76: 221 lammeren 30 k 42; 8 varkens, magere p. K.G. 1.20; 24 id„ vette 1.60 a 1.80; 46 biggen f 40 a 60; 47 konijnen 0.80 k 1.50; 100 kippen 2.50 4; 243 K.G. boter f 2.20 k 2.60; 4885 kipeieren p. 100 stuks 12 a 13; 1317 eendeieren 11.50.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 4