Herman Nypels, De mooiste sorteering. Helder. UAsa'ti'at 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 gld. De nieuwste modellen. PLAATSELIJK NIEUWS. Vergadering van den Raad der gemeente Helder, op Dinsdag 22 Juni 1920, des namiddags acht uur. De agenda vermeldt, behalve het restant der vorige agenda, de volgende onderwerpen: Voorstel tot wijziging van de Verordening op de heffing en invordering van Belasting op Openbare Vermakelijkheden, zulks naar aanleiding van een ingekomen schrijven van den Voorzitter van Gedeputeerde Staten. Voorstel inzake oontributieverhooging we gens het lidmaatschap der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. Voorstel om goedkeuring te hechten aan de huurverhoogingen, waartoe door enkele woningbouwvereenigingen is besloten. Voorstel tot het verleenen van een subsidie aan de Politieschool te Hilversum. Voorstel om het politiepersoneel eveneens in het genot te stellen van een vacantietoeslag en om aan de weduwe van een overleden agent van politie een gelijke uitkeering toe te kennen als in art. 33 van het A. R. is be doeld. Voorstel om niet over te gaan tot verbree ding der Schoolvaart van het Noord-Hol- landsch Kanaal tot Julianadorp. Voorstel om een Rijksvoorschot inzake de Volkshuisvesting aan te vragen, ten behoeve van een door den gemeenteraad aangekocht perceel land voor den prijs van f 28.767.50. Voor de Raadsvergadering van Dinsdag a.s. zijn nog eenige voorstellen ingekomen, waarvan wij er hier verkort eenige laten volgen: Naar aanleiding van door den Voorzitter van Ged. Staten te berde gebrachte bezwaivn inzake het raadsbesluit tot wijziging van de Verordening tot heffing van Belasting op Openbare Vermakelijkheden, stellen B. en W. voor, bedoelde wijzigingen, meerendeels van redactioneelen aard, aantebrengen. Tengevolge van de hooge kosten voor de verbreeding der Schoolvaart, van het Noord- Hollandsch Kanaal tot Julianadorp, advise ren B. en W. niet tot die verbreeding over te gaan. De raming van het gewijzigd plan bedraagt 115.500 en het Polderbestuur wenscht niet meer dan 27.500 bij te dragen. B. en W. meenen, dat eerst zal moeten blij ken, dat voor de ingezetenen van Koegras inderdaad zeer voorname economische be langen bij die verbreeding zijn betrokken. Burg. en Weth. stellen voor aan den Alg. Nederl. Politiebond een jaarlijksch subsidie toe te kennen ten behoeve van de opleiding van agenten, en de politieschool te Hilversum. Voorts stellen B. en W. voor aan het poli tiepersoneel een vacantietoeslag te verleenen, en een regeling te ontwerpen voor uitkeering van loon na overlijden ook voor weduwen. Huurprljsverhooglng Volkshuisvesting. Overeenkomstig den wensch van den In specteur van de Volksgezondheid zijn de huren van eenige woningen van de Marine- Woningbouwvereeniging „Algemeen Belang" en de Vereeniging voor Volkshuisvesting „Helder", die met behulp van Rijksvoorschot zijn gebouwd, aan een herziening onder worpen. Door de Marine-Woningbouwvereeniging „Algemeen Belang" wordt voorgesteld de huur harer 68 woningen aan de Bali- en Java straten alhier te verhoogen van 3.20 tot 3.80 per week, terwijl de Vereeniging voor Volkshuisvesting „Helder" het volgend voor stel tot huurverhooging doet: Plan Tuindorp (132 woningen). 11 woningen van 2.40 tot 3.per week 72 2.50 3. 2 2.55 3. 7 9 15 10 2 4 ,2.60 ,3.10 „2.65 „3.10 2.70 3.20 2.75 3.20 2.85 3.30 3.15 3.50 Plan Brakkeveldweg (92 woningen). 18 woningen van 2.95 tot 3.20 per week 74 3. 3.20 Het ligt in de bedoeling alle verhoogingen 1 Juli a.s. te doen ingaan. B. en W. stellen voor goedkeuring te hech ten aan de hierboven genoemde verhoogin gen. Hr. Ms. „Tromp" en „Hertog Hendrik". Bij het dep. van Marine is bericht ont vangen dat de pantserschepen „Tromp" en „Hertog Hendrik" 15 Juni te Tandjong Priok zijn aangekomen. Tentoonstelling voor Volkshuisvesting. Ten raadhuize alhier waren dezer dagen ter bezichtiging gesteld eenige teekenin- gen, photos, kaarten, enz., betrekking heb bende op de volkshuisvesting alhier, en be stemd om te worden ingezonden op eene in den Haag te houden tentoonstelling. Ver schillende fraaie vergrootingen van photos van het hier bestaande Tuindorp, welke vervaardigd zijn door den heer Jac. de Boer, photograaf alhier, geven een goeden kijk op dezen woningbouw. De heer Edzard de Groot heeft een zeer mooie vogelvlucht- teekening van het geheele Tuindorp ge maakt, die een overzicht geeft over het complex. Verder vindt men er teekeningen van het uitbreidingsplan, zoowel van het oostelijk als het westelijk deel, eenige grafi sche voorstellingen omtrent de woningen en de onbewoonbaarverklaring, enz. Een en ander is weLin staat in den Haag een goed denkbeeld te geven van hetgeen hier voor volkshuisvesting gedaan wordt. De inzending, in eenvoudige eikenhouten lijsten, maakt een goeden indruk. Inhouding van belasting op het loon. Door den Gemeente-Ontvanger wordt de laatste weken herhaaldelijk gebruik gemaakt van zijn bevoegdheid, hem bij de Wet gege ven, om achterstallige belasting geïnd te krij gen door middel van loonbeslag. Voorname lijk geschiedt dit voor aanslagen, verschul digd door onwilligen, op wie geen ver haal is om op de gewone wijze (beslag op roerende of onroerende goederen) de belas ting geïnd te krijgen. Voor de patroons is dit loonbeslag een onaangename handeling, omdat hun knechts op wier loon beslag wordt gelegd, vaak d< meening zijn toegedaan, dat de patroon daar toe niet verplicht is. Deze meening is absoluut onjuist. Bij niet voldoen aan het be vel tot gedeeltelijke inbeslagname van het loon (1/5 gedeelte van 20.b hetgeen men boven dit bedrag aan weekloon geniet), wordt de patroon gedagvaard, per procureur, voor de Arrond. Rechtbank te verschijnen. Hij moet dus al beginnen kosten te maken en aangezien de Ontvanger wel zorg draagt, dat alle formaliteiten zijn in acht genomen en ook voor hem een procureur optreedt, wordt de patroon veroordeeld tot betaling der door zijn werknemer verschuldigde door hem niet ingehouden belasting met de kosten, welke laatsten niet gering zijn. Een dergelijk lot heeft reeds een patroon in deze gemeente getroffen, waarom wij mee nen goed te doen, aan onwillige belas tingschuldigen, die in loondienst werkzaam zijn, den ernstigen raad te geven: „betaal uw belasting!" en mocht bij den patroon loon beslag gelegd worden, maakt het hem dan niet lastig door een nutteloos protest. BINNENLAND. Geen 25 pCt. verhooging bij belasting geschillen over afschrijvingen. De Vereeniging van Nederlandsche Ac countants, te Rotterdam, die zich onlangs tot den Minister van Financiën heeft ge wend met een request, waarin zij wees op de voor de rechtverkrijging belemmerende werking van de bestaande regeling volgens welke men bij het verliezen van een belas tinggeschil voor den Raad van Beroep over de toelaatbaarheid van afschrijvingen 25 pet. van het betwiste deel van den aanslag moet bijbetalen, heeft dezer dagen van den Minister bericht gekregen, dat Z.Exc. van oordeel is, dat aan de betreffende artikelen een eenigszins ruime uitleg moet worden gegeven en dat onder het begrip „schatting van het inkomen" in die artikelen ook blij kens de geschiedenis het verrichten van af schrijvingen begrepen moet worden. Volgens deze opvatting zal dus van het heffen der 25 pet. verhooging bij geschil len over afschrijvingen geen sprake meer zijn en kunnen belastingplichtigen zich zon der vrees voor nadeelige gevolgen aan het oordeel van den Raad van Beroep onder werpen. De Minister acht dan ook een nadere voorziening nopens dit onderwerp over bodig. Wijziging Gemeentewet en van de Wet op de Inkomstenbelasting 1914. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een derde nota van wijzigingen van het wets ontwerp tot wijziging der Gemeentewet en van de Wet op de Inkomstenbelasting 1914. In de Memorie van Toelichting merkt de Regeering op, dat inderdaad gebleken is, dat een uniforme toepassing van het tarief der Rijksinkomstenbelasting het overgroote deel der gemeenten in ernstige financieele moeilijkheden zou brengen. Daarom heeft de Regeering gemeend in overleg met de Oommissie van Voorbereiding, op haar laat ste voorstel te moeten terugkomen. Thans wordt de bevoegdheid tot het doen heffen van een eigen belasting naar het in komen heden hersteld, al is het gewijzigd systeem niet zonder meer een terugkeeren tot het vroegere ontwerp. Eenerzijds laat het nieuwe systeem aan de gemeenten op enkele punten wat minder vrijheid, anderzijds is de bevoegdheid der gemeenten in het nieuwe voorstel ruimer door het openstellen van de gelegenheid tot het heffen van ten hoogste honderd opcen ten op de Vermogensbelasting en de Rijks- inkomstenbelasting. Wat betreft de inrichting van het tarief zijn de gemeenten niet aan de Wet op de Inkomstenbelasting gebonden. Toch zijn zij, bij die inrichting niet geheel vrij gelaten. Ook wat betreft het bedrag, dat van de heffing der belasting wordt uitgezonderd, behoeven de gemeenten de wet op de In komstenbelasting 1914 niet te volgen. Zij behouden de vrijheid, de vaststelling vqn dit bedrag te regelen in verband met de plaatselijke omstandigheden, met dien ver stande evenwel, datfiiet verder mag worden gegaan dan de ovengenoemde wet doet. Be halve de bevoegdheid tot het doen heffen van een eigen inkomstenbelasting, op den voet als hiervoren aangegeven, zal de ge meente dus verder de gelegenheid krijgen tot het heffen van ten hoogste honderd op centen op de vermogensbelasting en de Rijksinkomstenbelasting. Deze opcenten op de Rijksinkomstenbe lasting zullen ook mogen worden geheven naast de eigen gemeentelijke inkomstenbe lasting, doch alleen wanneer het percentage van heffing voor alle zuivere inkomens, ver minderd met den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud, gelijk is. Het thans voorgestelde systeem geeft de gemeente de gelegenheid, om het inkomen te belasten op zoodanigen voet, als in ver band met de plaatselijke omstandigheden gewenscht wordt. Daarbij is de gemeente aah zekere wettelijke grenzen gebonden, welke eenerzijds minder knellend zijn dan de grenzen, welke de tegenwoordige wet stelt, anderzijds echter evenzeer de strek king hebben buitensporige heffing tegen te gaan. De eischen, welke in den tegenwoor- digen tijd aan de gemeenten worden ge steld, beginnen in sommige gemeenten, wel ker draagkracht gering is, zoo drukkend te worden, dat zelfs bij een zuinig financieel beheer een ^eer hooge belasting der inko mens niet achterwege kan blijven. Ten ein de ontwrichting van de financiën dezer ge meenten te voorkomen, zal steun van Rijks wege niet langer kunnen uitblijven. Het ligt daarom in de bedoeling van de minis ters zoo spoedig mogelijk een noodregeling te doen voorbereiden. Handel aan onze Oostgrens. Een correspondent aan de Oostgrens van Overijsel schrijft aan de „N. Rott. Ct.": 't Wordt waarlijk tijd, dat onze regeering paal en perk stelt aan den verkoop van al lerhande artikelen naar Duitschland. Aan de Oostgrens van Overijsel krioelt het da gelijks letterlijk van Duitschers, die daar van de bewoners der grensgemeenten aller hande levens- en genotmiddelen gaan koo- pen, om ze voor eigen gebruik aan te wen den, of met een flinke winst aan anderen over te doen. Enorme hoeveelheden witte brood, beschuit, koffie, koek, chocolade, ta bak, sigaren, enz. gaan op die wijze naar de overzijde en de verkoopers maken goede zaken. En het ergste daarbij is nog, dat er dikwijls in diezelfde Nederlandsche grens- Ingezonden mededeeling. gemeenten gebrek aan deze artikelen heerscht, in de eerste plaats wel aan brood en meel. Toen we enkele dagen geleden op verschillende plaatsen aan de grens ver toefden, waren we er getuige van, dat er bijna zonder ophouden wittebrood, koffie enz. enz. door Duitschers, vooral door kin deren van grensbewoners, naar de overzijde werden gehaald, welke kinderen dan dik wijls handlangersdiensten gingen verrich ten. Natuurlijk ging dit alles niet bij groo- te kwantums tegelijk, doch bij zeer kleine hoeveelheden: één wittebrood, een ons kof fie, tabak, enz. Maar dezelfde koopers lie pen voortdurend af en aan en werden daar bij, voor zoover we konden nagaan, door de rijksambtenaren niet gehinderd. Op onze vraag aan een dier ambtenaren, of dit alles geoorloofd was, kregen we ten antwoord, dat voor kleine hoeveelheden als hier werden meegenomen, geen verbod bestond. We constateerden echter op verschillende plaatsen, dat deze kleinigheden in korten tijd tot aanzienlijke hoeveelheden waren aangegroeid. We waren er getuige van, dat eenige kinderen binnen een half uur tijds ettelijke wittebrooden, heel wat onsen kof fie, enz. over de grens wisten te halen. Op één punt- kwam zelfs een venter met een kar vol een 70-tal wittebrooden aan de grens, om ze aan de overburen van de hand te doen, naar het heette, omdat het een „misbaksel" was. En het is duidelijk, dat de verkoopers liever leveren aan de overburen dan aan eigen gemeentenaren; immers voor een wit tebrood van b.v. 30 ct. betaalt men daar gaarne 6 a 7 Mark. Hier en daar onmiddel lijk aan de grens staan zelfs tentjes, waar een detailhandel „in 't groot" wordt gedre ven met de overburen, die dikwijls van heinde en ver komen om hun inkoopen te doen. En zoo is het zeer goed verklaarbaar, dat Duitsche grensbewoners dikwijls nog beter voorzien zijn van diverse Nederland sche eetwaren dan hun Nederlandsche bu ren in de grensgemeenten, hetgeen ons door geloofwaardige Nederlanders aan de grens werd verzekerd. Bepaalde deze handel zich nu tot enkele kleinigheden, die van geringen invloed kon den zijn op de voorziening in eigen be hoeften, we zouden er vrede mee kunnen hebben, maar zooals de toestand nu is ge worden, is ingrijpen van hooger hand be slist noodzakelijk. Bij bestendiging van den huidigen toe stand in deze is het eind niet te overzien en zullen we welhaast wederom een „en- gros"-sluikhandel met Duitschland aan onze grens zien opbloeien ten koste van de be hoeften van eigen volk. Drooglegging Zaandamsche kermis. In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Zaandam kwa men in behandeling de voorstellen tot het droogleggen der kermis. Het verst ging in dit opzicht een voorstel van de oommissie voor de strafverordenin gen om gedurende de kermis den verkoop van alle alcoholhoudende dranken inbegre pen dus bier en wijn te verbieden. Dit voorstel werd 'verworpen met 13 tegen 6 stemmen. Daarna werd met 11 tegen 8 stemmen aangenomen het voorstel van B. en W. om enkel een tapverbod uit te vaardigen voor sterken drank. BUITENLAND. DUITSCHLAND. De Kabinetscrisis. Trimborn is blijkens de berichten in het tot stand brengen van een ministerie vrijwel geslaagd. Alleen ontbreekt nog een Rijks kanselier. Eerst was dr. Mayer, Duitsch zaak gelastigde te Parijs hiervoor aangezocht. Deze heeft echter voor de eer bedankt. Trimborn heeft daarop aan rijks-president Ebert voorgesteld het met Fehrenbaoh te probeeren en de naam van den voorzitter der Nationale Vergadering duikt voor de zoo- veelste maal in deze -crisis op. Fehrenbaoh heeft ja gezegd en de coalitie van centrum, democraten en volkspartij schijnt nu toch werkelijkheid te zullen worden met Fehren- bach als rijkskanselier. HONGARIJE. De kwestie van den boycot ln de nationale vergadering. Boedapest, 16 Juni. In de vergadering van de Nationale Vergadering heeft vandaag graaf Albert Apponyi geïnterpelleerd naar aanleiding van het door de transportarboi- dersvereenigingen te Amsterdam genomen besluit tot den boycot van Hongarije. Hij vestigde cr de aandacht op, dat dit besluit ge nomen is tengevolge van geweldige fanta sieën en onwaarheden. Zoo werd er beweerd, dat in het begin van dit jaar tegen de 20.000 mannen en vrouwen in talrijke gevangenen kampen werden vastgehouden, dat er teza men 50.000 waren gevangen genomen, en dat er 5000 arbeiders waren ter dood veroordeeld. Spr. juicht de maatregelen van de regeering ter verzekering van de openbare orde toe; hij wenscht, dat de censuur, speciaal wat be treft de openbaarmaking van de door ieder een veroordeelde buitensporigheden, gema tigder worde toegepast. Onder contrèle van de openbaarheid zouden enkele misbruiken zeker in 't geheel niet zijn voorgekomen. Wat betreft den boycot, waartoe besloten is, deze is zoo oniechtvaardig mogelijk, aangezien zij wegens vermeende of werkelijke buitenspo righeden van enkelen het geheele volk zal treffen, terwijl de regeering en de Nationale Vergadering deze buitensporigheden toch op energieke wijze zou hebben beteugeld. Bo vendien zou de boycot in de eerste plaats de werklieden in de industrie treffen en boven dien den toestand moeilijker maken van die genen, die het meest in de bres springen voor handhaving van de rechtsorde. Spr. hoopte, dat men niet zou blijven bij het be sluit tot doorvoering van den boycot, als men zich had overtuigd van de ongegrondheid en de onrechtvaardigheid daarvan. (Levendige bijval). De minister-president Simonyi wijst er daarna op, dat het besluit tot den boycot niet is genomen door de gezamenlijke Amster- damsche arbeiders, maar door het uit secre tarissen van vakvereenigingen bestaande centrale bureau. De geheele beweging was eigenlijk uitgegaan van de Russische bolsje- wiki. Tegenover de data, genoemd in het boycotbesluit, stelt de minister-president vast, dat in het gevangenkamp van Haimaskr op 15 Maart tezamen 1877 geïnterneerden be vonden; een ander interneeringskamp be stond er toen ter tijde absoluut niet. Thans bedraagt het aantal geïnterneerden in het kamp, dat op 't oogenblik het eenige is, dat van Zalagerszeg, 2411. Het aantal ter dood veroordeelden is nog geen 50. Ook onder dezen waren er zeer weinig arbeiders. Daarna wenscht de minister-president vast te stellen, dat de Hongaarsohe arbeiders vol komen los staan van het besluit tot den boy cot. De Hongaarsche arbeiders, ook de sociaal-democratische, met wier leiders hij heeft gesproken, hebben zelf pas uit de kran ten van den boycot gehoord, en hebben zich aangeboden om mede te werken aan het beter inlichten van partij genooten in het buiten land. Japan en China. Het departement van oorlog heeft ge constateerd, dat de Chineesche consul oog luikend de moorden op de Japansche onder danen te Nicolajevsk heeft toegelaten. Met het oog op de onzekere toestanden en den burgeroorlog in China heeft Japan oor logsschepen gezonden ter bescherming van de onderdanen in China. KORTE BERICHTEN. Naar uit Rockland gemeld wordt, heeft de torpedojager Satterlee het snelheidsre cord gebroken, door bij haar proefvaart een mijl af te leggen jnet een gemiddelde snel heid van 38.257 kanop in het uur. «ulii ,'i1 1 TWEEDE KAMER. Nadat de Voorzitter en de Minister van Onderwijs, de heer De Visser eenige waar- deerende woorden hebben gewijd aan de nagedachtenis van den overleden griffier der Kamer, mr. Arntzenius, welke rede voeringen door de Kamer staande worden aangehoord, en aan den heer Kolthek een interpellatie wordt toegestaan, gaat de Ka mer Donderdag voort met de behandeling der Lager Onderwijswet. De heer 011 o licht zijn amendement toe om hoofden, die reeds 5 jaar ambulant zijn, ambulant te laten. De Minister ontraadt de aanneming, de discussies hierover zijn vaak nogal scherp, en het amendement wordt verworpen met 40 tegen 34 stemmen. Daarna doet de heer Otto een poging om in een nieuw artikel den datum van invoe ring der afschaffing van het ambulantisme aan den minister over te laten, welk amen dement de Kamer krachtens eene stemming niet toelaatbaar acht. Na eene langdurige discussie wordt een amendement-Ketelaar: om het ambulantisme ook voor het bijzon der onderwijs af te schaffen, verworpen met 40 tegen 28 stemmen. Tenslotte zal over een nieuw artikel om verlofstraktementen en nonactiviteitsstellingen voor onderwij zers-leden der Tweede Kamer terugwer kende kracht te geven tot 1 Jan. 1920 Vrij dag worden gestemd. GEMENGD NIEUWS. Ontrouwe penningmeester. De vierde Kamer der rechtbank te Amster dam deed Donderdag uitspraak in de zaak van den penningmeester van den Bond van Sigarenmakers Luteraan, die beschuldigd was van verduistering van 43500.ten na- deele der bondskas, gedeeltelijk door specu laties. De beklaagde werd veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf; de eisch was 1 jaar. Verdediger was mr. Zeldenrust. Valsche bankbiljetten. In Enschede, Lonneker en Gronau i. W. schijnen aardig wat valsche bankbiljetten van 25 in omloop te zijn. Woensdag wer den er weer eenige in beslag genomen. Aan de grens heeft men dezer dagen per sonen gehad, die marken kochten tegen een koers, een paar cent hooger dan dien van den dag. Ze betaalden hun koop met val sche biljetten. Het onderzoek wordt nog steeds voortgezet. Vermoed wordt, dat men met een zeer vertakte Rende heeft te doen. Men zij dus ook elders op zijn hoede. Landru's 283 vrouwen. De rechter van instructie Bonin heeft Landru meegedeeld, dat gebleken is, hoe deze een huwelijksbureau had ingericht, waar hijzelf de eeuwige bruidegom was. Hij heeft zeven advertenties in de bladen ge zet en niet minder dan 283 antwoorden ge kregen; 169 vrouwen hebben een antwoord ontvangen van Landru en zijn in briefwis seling met hem getreden. In een zakboekje waren nauwkeurige bijzonderheden van al len vermeld omtrent fortuin, familie enz. Al deze vrouwen zijn gezocht en de mees ten heeft men kunnen uitvinden. Van de 169 vrouwen van Landru ontbreken er 11 op het appèl: n.1. degenen, die op zijn voor stellen zijn ingegaan en wier bjjoux, effec ten en meubelen hij verkocht heeft. Landru hoorde het verpletterende requi sitoir van den rechter van instructie aan zonder een spier te vertrekken of eenige opmerking te maken. Een zakkenroller gevat. Aan het Hollandsche Spoor-Station in den Haag bemerkte Donderdagmorgen een heer bij het instappen in den naar het bui tenland bestemden trein dat hem een por tefeuille, waarin zich een aanzienlijk be drag aan geldswaarde bevond, uit de borst zak van zijn jas werd ontfutseld. Bliksemsnel greep de heer den zakken roller, die de portefeuille reeds in zijn be zit had, vast. Ook de hoofdconducteur van den trein verhinderde den zakkenroller te ontsnappen, waarna de dief aan de politie werd overgeleverd. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). Geachte Redactie. Beleefd verzoeken wij voor het onderstaande een plaatsje in Uw blad. Bij voorbaat dank. Hoogachtend, De Commissie voor Kunstavonden. De Commissie voor Kunstavonden, aangemoedigd door het groote succes van de vorige jaren, is thans weder druk bezig met het samenstellen van de derde serie. Zeer tot haar leedwezen heeft zij dezer dagen moeten constateeren, dat haar van andere zijde een „soort concurrentie zal worden aangedaan. 1 e dezer zake dient allereerst te worden opge merkt, dat het doel van deze avonden is het geven van kunst voorstellingen en elk finan- tieel belang aan deze Commissie vreemd is. Logisch is het, dat waar het maken van winst hier absoluut is buitengesloten, van „concurrentie" geen sprake kan zijn. Daarom zouden, wanneer geen verandering in den prijs der abonnementen was gebracht, de finan- tieele uitkomsten alleen d&n gunstiger kunnen zijn, wanneer dit ging ten koste van het doel, n.1. het geven van kunst. Het was dan ook voor de Commissie niet doen lijk de voorstellingen op hetzelfde peil te houden, veel minder om dat te verbeteren, zonder de thans geannonceerde verhooging van 6.op 8. vooral nu na de staking der tooneelkunsténaars de uitkoopsommen belangrijk zijn gestegen. Niettemin heeft de Commissie gevoeld met bovenbedoelde plannen rekening te moeten houden. Doch op welke wijze? Dit was uiterst moeilijk. Echter was de kwestie spoediger opgelost dan aan vankelijk viel te denken en wel door een belang rijke financieele opoffering van de zijde der „Casino"-directie. Door haar werkelijk royaal aanbod heeft zij de Commissie in de gelegenheid gesteld de abonné's een kunstavond extra aan te bieden, zoodat de prijs der abonnementen op ƒ8.— blijft gehand haafd, doch het aantal avonden van 4 tot 5 wordt uitgebreid. Het nadeelig saldo door deze uitbreiding ont staan, neemt genoemde directie geheel voor hare rekening. Wij verwachten thans van het kunstminnend publiek, dat het zijnerzijds alle medewerking tot het bestendigen van deze avonden zal verleenen en wel in de eerste plaats door zich zoo spoedig mogelijk als ahonné op te geven. Zij, die zich nog niet hebben opgegeven, kunnen zich alsnog wenden tot den secretaris, den heer G. Joh. van der Lee, Prins Hendriklaan 5, alhier. Alhoewel de Comm. wat betreft het ingekomen aantal aanvragen alleszins tevreden is, zal het ieder duidelijk zijn, dat, waar enkele contracten reeds zijn en de overige thans afgesloten moetep worden, de Commissie vnor niet onbelangrijke financieele verplichtingen staat. De eerste voorstelling zal plaats hebben in Oc- tober door de N. V. Tooneelvereeniging, dir. Herm. Heyermans en wel door opvoering van een der mooiste en nieuwste stukken, die in het a.s. speel seizoen op het repertoire zullen komen te staan. Geachte Redactie. Mag ik eenige ruimte in Uw blad vragen voor een woord van verweer aan den heer J. Zander? Oneerlijke concurrentie? Oneerlijke concurrentie noemt de heer J. Zander mijn handelwijze, het publiek met goedkoopere prijzen te bedienen. Wat is het geval? Ik werd geïnviteerd bij het bestuur van de Slagersvereeni- ging. Daar werd mij gevraagd lid te worden van liun Bond. Ik verzocht de voorwaarden te weten. Under meer was er de verplichting voor de door den Bond vastgestelde prijzen te verkoopen. Ik maakte direct bezwaar, dat ik als pas beginnende mij daartoe niet wilde verplichten en voornemens was tegen r e d e 1 ij k e prijzen te verkoopen. Het is toch zeker verklaarbaar, dat ik als handelsman mijn prijzen niet vooraf ga bekend maken. En wanneer ik schrijf redelijke prijzen, dan ligt daarin opgesloten, dat ik er mede uit kan Ik winkel om te verdienen, zoo gek ben ik niet geld toe te geven. M aar ik mij voorstel door grooten omzet mij een bestaan te verwerven, daar is een groote winst niet noodig. Als vakman wil ik het publiek, toeroepen„Be angstig U niet over het bestaan van Uw vleasoh- leverancier, dat loopt direct nog geen gevaar." Ik kan ieder voorrekenen, dat ik 15 cent goedkooper als de hier geldende prijzen kan verkoopen en to everen, versta dit wel, 1ste kwaliteit. Wil men lager, dan is de risico voor hen, die m ij de keel willen toeknijpen, om een lastig eendje kwijt te raken. Dat men niet vies is van drastische maatregelen bewijst t volgende: Ten le. Op de door mij betaal de ijsbonnen werd aan de ijsfabriek afgifte van ijs geweigerd; ik voorzag mij echter op andere wijze len tweede: Door den veeschipper werd gewei gerd mijn kalveren en schapen naar hier te ver voeren. Het spreekt vanzelf, dat ik ook hier mlin maatregelen heb getroffen om ze op andere wiize hier te krijgen en mijn klanten te bedienen, wel volgen1161"16 bestrijdingsmanieren zullen Ik laat mijn handelwijze gaarne aan het oordeel iasi"n Publiek over en zal voortgaan tegen koopcm® PrUZen kwaliteit vleesch te ver Heldersche publiek behoeft niet meer dan J daar wensch ik mede te breken. leende fitefuiïef V°°r de Ver" Hoogachtend, T. MAJOOR, Vleeschhouwer, Keizerstraat 91, SPORT. Korfbal. Pro Patria IJon-' Holland I 27. Dit is een andere uitslag voor de Propatrianen geweest dan den vorigen keer en dit verwondert ons ook in 't geheel niet. Jong Holland heeft pas de geheele competitie achter den rug en ook verschillende seriewodstrij- den. Zij zijn dus steeds in training geweest t.er wijl P. P. haar 2en wedstrijd speelde Jong Holland kwam uit met het volledige le twaalftal. Tot rust wisten de Propatrianen zioh dapper te weren, de stand was met rust 2—1 voor P. P. Jammer dat zij het niet tot het einde toe vol konden houden, dan was het verlies niet zoo groot geweest. Toen de scheidsrechter, die den wedstriia stekend leidde, het einde aankondigde, was de stand 7—2 in het voordeel van J. H. \oor P. P. ig deze wedstrijd weer een goede, oefening geweest, de spelers hebben hiervan liee) wat kunnen leeren.* Toch zon vertilt «inpior vn ti t ui j ortelt ons oen ïïftf' V. .1 1 18 ^eze wedstrijd ons tögenge- vallen, we hadden niet op zoo'n sterke togVmoartti Aitü,.^tria.denkt Jo"K Hólland nog eens in Alkmaar te ontmoeten en hoopt, dat de ui te hu: dan een andere zal zijn dan deze, uiwiag aan

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 2