T Gazelle- en Vierkleur-Rijwielen Tweede Blad. Seri*ta (Trompet!" ingedeelde personen ontspint zich daarna een Kon. Mar. Jachtclub. I. DE I0HG, Spoorstraat 48. - biel. 289. LAATSTE BERICHTEN. GRUNWALD ZIJDEN JERSEY's en VAN ZATERDAG 19 JUNI 1920. WIELRIJDERS Ruime keuze van Dames- en Heeren-Rijwielen, wollen SPORTMANTELS. Berijdt uitsluitend I. DE JONG, Spoorstraat 48. Tel. 289. PLAATSELIJK NIEUWS. Reisplan van Hr. Ms. Torpedobooten Z 1 en Z 4. Woensdag 23 Juni v.m. vertrek van Nieu- wecüep; Zaterdag 26 Juni v.m. aankomst kopemiagen; vvoensuag bü Juni v.m. ver trek vau ivopennagen; vryaag 2 Juli v.m. aankomst- bleKkeijora; Maanuag 5 Juli v.m. vertrek jrlekkexjora; vvoensuag 7 Juli n.m. aankomst Nieuweüiep. Vergadering van de Centrale Commissie voor AuiOtenaarsaaugeiegeniieuen. Bovengenoemde Commissie bield op Don derdag j.7 juni aes avonus ten 8 uur een vergauermg ten naaunuize. met uiizonuermg van aen gemeente-ont vanger zya ane ieuen, nooiuen van uienst, aanwezig. JL»e vergauermg wordt eveneens bijgewoond door oen curecteur van den Heu- ringsuienst voor Vv aren en aoor den direc teur van de Cemeentereiniging. Van de le den der ambienarenorgamsaties worat de beer Jbveraras vervangen aoor den beer Banasma. Met betrekking tot bet persbericht van de vergadering van zö Mei j.1. wordt opgemerkt dat wel ue gemeente-secretaris, Dbjaens een meaeaeeluig van aen voorzitter, m aie ver gadering aoor aen beer Araema zou zijn vervangen, aocb aat aeze met aan de ge- bouuen stemmingen beeit deelgenomen, ue Voorzitter wijst er op aat aestyus ae beer Arkeina nog met was aangewezen ais plaats- vervangenu secretaris, zooaat inj ook niet als zoouamg m die vergaaermg neelt kun nen optreuen. Daarna worat net persbericnt ongewijzigd vastgesteld. Aan ue orde is tnans de vraag of de direc teur van aen Aeuringsaienst van Vvaren nog iets ten aanzien van zijn dienst beeit op te merken, Deze wijst erop aat bem ter oore is gekomen dat ae mogelykneid niet is uitgesloten aat eerlang tot opnelïmg van aen Meuringsaienst zal woraen besloten, 111 verband met de instelling van Rykswege van uistrictskeuringsuiensten. is dit inder daad zoo aan zou uenoud van aen gemeen telijken keuringsdienst nog moeilijker wor den, indien ook de salarissen van net per soneel nog zouaen woraen vernoogd. Dn de gemeenteapotneek, een bedrijl dat geen mo- nopoitstisen karakter araagt, zal zeker niet tegen ae particuliere apotheken kunnen con- cmTeeren muien net voorstel, aat m een der vorige vergaderingen werd geaaan en ertoe strekte om aen assistent van ae ge- meente-apotneek in een noogere groep te plaatsen, wera aangenomen, ook ny is er aernaive voor uat ue grocpeninaeeimg on- gewyzigd blyit. op grona van ae evenge- noemae bescnouwingen betreliende even- tueele opneinng van zyn aienst, aoet by voorts net aenaoeeia aan ae nanü om bet aan zyn menst veroonuen personeei»*iet in ae saiarisnerziening te betrekken, maar nen in net genot van een toeslag te stellen, ne gemeente-secretaris wyst op de naaeeleii aie nieruit voor de betrokkenen zouuen voortvloeien met betrekking tot bun pen- sioensaanspraken en by net eventueeie trei len van een wacntgeiuregelmg. besloten wordt aerbalve aen toestanu ongewyzigu te laten. Van de zijde van een der ambtenaren- organisaties worat thans bet voorstel ge daan om m de salarisregeüng alsnog te ue- trekken aen burgemeester, uen secretaris en den ontvanger. Hiertegen bestaan by een der booluen van Dienst ernstige beaenkm- gen, voor zoover aitnans bet voorstel ran aen burgemeester betreft. Voor dezen, voor bet nooi'a van net gemeentebestuur, ure mm der eigenaardig onder de ambtenaren kan worden gerangschikt, voor bem gaat bet niet aan, alaus spreker, een saiarisvoorsui te doen. Men zou daarbij niet de fout kun nen ontgaan in een beoordeeling te treden van de waarde van bet arnot en net ligt z.i. niet op den weg van de ambtenaren ot, ziob daaromtrent een oordeel te vormen. Deze zienswijze vindt noch bij den oorzitter noch by de meerderheid der vergadering in stemming, vooral hierom niet, omdat het steeds gebruikelijk is geweest de drie ge noemde functionarissen in de salarisherzie ningen te betrekken en ook omdat zij altijd gelijktijdig met de andere ambtenaren zijn behandeld. Bij meerderheid van stemmen wordt daar na voor den Burgemeester een nieuwe groep gecreëerd van 65007500, terwijl de Secretaris en de Ontvanger resp. in groep 9 en 8 worden ingedeeld. De ambtenaar van den Burgerlijken Stand wordt daarna als zoodanig in bet voorstel opgenomen en ondergebracht in groep 6, waar hij ook thans als hoofdcom mies ter Secretarie voorkomt. Een beltbaas bij den dienst der Gemeente- Reiniging wordt ingedeeld in groep 2, voor den dienst der Gemeente-Werken worden enkele nieuwe rangen ingesteld, terwijl bij den dienst der Arbeidsbemiddeling en WeiKioosheidsverzekering de le ambtenaar voortaan genoemd zal worden adjunct-com mies, zulks in overeenstemming met de over de positie der vroedvrouwen De ^oor zitter wijst erop dat by de tha g salarisregeling de toestand reeds jzóó is, dat een verlossing in de armenpraktfjk op een exorbitant hoog bedrag voor de g^eente komt te staan. Tenzy deugdelyke argumen ten kunnen worden aangevoerd is ny halve niet voor verhooging dezersalariK - De heer Stoll, die in zyn betoog gesteun wordt door den directeur van den Ge neeskundigen dienst, meent dat de zaa door den Voorzitter met juist wordt gezien De bezoldiging bij deze functionarissen is niet in de eerste plaats een loon voor ge- praesteerden arbeid, maar veeleer een soort prerabr, die aan de betrokkenen wordt toe gekend om zich hier te kunnen vestigen. De bestaanszekerheid wordt zonder overheids steun mo-lijk, vooral nu er meer en meer een streven valt waar te nemen om het ver Ingezonden mededeeling. Wedstrijd-diner voor leden en hunne dames en introducé s ZATERDAG 26 JUNI, des avonds 7 u., in de Marine club. f5.— per couvert z. w. Opgave uiterlijk Donderdag bij den kastelein. leenen van verloskundige hulp door medici te doen geschieden. Besloten wordt van de vroedvrouwen evenals voor alle andere hier genoemden, een loonsverhooging van pl.m. 25 pet. voor te stellen. V oor de leerling-verpleegsters, ten aan zien van wie het wenschelijk wordt geoor deeld ze nimmer in vasten dienst aan te stel len, zal een salaris gevraagd worden van 450650 's jaars met 2 eenj. verh. van 100. De keukenmeiden en de dienstboden worden in de regeling opgenomen. De salarisverordening wordt thans in haar geheel aangenomen, nadat omtrent één arti kel, dat in een vorige vergadering werd aan gehouden, overeenstemming is verkregen. Door de hoofden van Dienst werden schriftelijke adviezen uitgebracht ten aan zien van te stellen bekwaamheidseischen van de ambtenaren. Met inachtneming van de uitgebrachte adviezen zal een bepaling ter zake worden geformuleerd. Daarna rondvraag en sluiting. De Secretaris N. ARKEMA. Koninklijke Marine Jacht-Club. Uitslag van den 7en Perlod. Zeilwedstrijd gehouden op 18 Juni 1920. Fantasiesloepen. No. 1. Hr. Ms. Wachtschip, bootsman Vol kers, 5 punten. No. 2. Hr. Ms. „Van Speyk", kwartier meester Korver, 4 punten. No. 3. Hr. Ms. Kon. Inst. d. Marine, luit. ter zee 2e kl. Hetterschij, 3 punten. De sloepen 3—6 en f4, 2 punten. Modelsloepen BI en BIL No. 1. Hr. Ms. Wachts., bootsman Wahlers, 5 punten. No. 2. Hr. Ms. „Gelderland'', korpl.-konst. Smith, 3 punten. Modelsloepen BIII. No. 1. Hr. Ms. „Atjth", bootsman Lub, 5 punten. Ondeugdelijk vleesch. Door beambten van dén Vleeschkeurings- dienst werd bij den slager W., v. Galen straat, ondeugdelijk en ongekeurd vleesch aangetroffen. Procesverbaal werd opge maakt. Liefdadigheidsconcert. Wij herinneren aan het concert, dat morgen middag 3 uur in de JNieuwe Kerk plaats heeft ten Date van de algemeene armen. Het Leger des Heils. Men schrijft ons: .bovengenoemd leger is een internationale orga nisatie en werkt in bijna alle landen van de we reld. Dat deze arbeid vaak zeer moeilijk is, zal niemand ontkennen. i\iet alleen moet men, om zich voor dat werk te geven, geneel het beginsel zijn toegedaan; in staat en gewillig, om in de meest moeilijke omstandigheden, dikwijls heel veel werk te presteeren, maar ook men moet dit doen zonder eenig reent op beioouing. iemand, die zich voor het werk van het Leger des tieils geelt, beloopt de kans, om naar ieder .and van de wereld te worden gezonden, uat bet .net gemakkelijk is, om het aantal daartoe bereid willige vrouwen en mannen te vinden, zal men eveneens begrijpen, isiet alleen de bereidwinig- ueid speelt een rol, maar ook men moet er toe be kwaam zijn. ïwee aan twee worden zij naar het dikwijls verst algeiegen land gezonden, om daar te men liet werk van net L. d. n. zoowel op ueeste- njk als iviaatscnappelijk gebied te beginnen oi voort te zetten, leder land üeeit zijn kweejtscnool. waar jonge mannen en vrouwen, die zien voor dat doel gaven, voor hun werk bekwaam worden ge maakt. uok isederland heelt zulk een inrienting; te Amsterdam op de Uvertoom vindt men de groote i.,. d. ri.-cougreszaai, waar boven de kweekscnooi is gevestigd. A.s. Zaterdag komen deze kadetten jjeii nelüor bezoeken om daar een programma ai „e werken. Zaterdagmiddag zullen zij zanguitvoe- .ïngen langs de straat nouden. Zaterdagavond een _angdemonstratie in de u. d. n.-zaal, terwijl Zon- aag door hen op een opgeslagen piatlornj op net ^.oningspiein een zanguitvoering zal worden ge geven. s Avonds zingen zij in „iivoli". Wij twij- veien niet oi velen zullen deze bijeenkomsten, „ouwel in de zalen als in de openluoM bijwonen jm van de uitvoering van deze dikwijls heel mooie „ang te genieten. Ontwerpen-pensioenwetten voor de landmacht en de zeemacht. Bij de Tweede Kamer zijn ingediend een ontwerp-Pensioenwet voor de landmacht en een ontwerp-Pensioenwet voor de zeemacht. Het terrein, dat door deze wetten zal wor den beheerscht, is vrijwel ongewijzigd ge bleven; alleen de vrijwillige landstorm zal niet meer onder bare bepalingen vallen. Te hunnen opzichte zal dus eene bijzondere regeling zijn te treffen. Aan de bezwaren is by de voorgestelde bepalingen getracht tegemoet te komen, door artikel 2 te doen luiden: „Recht op pensioen wordt verkregen: lo. ter zake van langdurigen dienst, nader omschreven in artikel 3; 2o. ter zake van: a. verwonding of verminking, tijdens de uitoefening van den militairen dienst in den strijd bekomen, dan wel veroorzaakt door gevorderde of bevolen militaire diensten; b. ziekten of gebreken welke bet gevolg zyn van verr'chtingen of vermoeienissen, aan de uitoefening van den militairen dienst verbonden, of van bijzondere omstandighe den of toestanden, die zich bij de uitoefening van dezen dienst hebben voorgedaan, dan wel, die tot uiting zijn gekomen onder over wegenden invloed van die verrichtingen, vermoeienissen, bijzondere omstandigheden of toestanden; c. ziekten of gebreken, niet ontstaan op eene der wijzen onder a. en b. genoemd, maar voor een deel hun oorsprong vindende in omstandigheden, die met de uitoefening van den dienst niet in verband staan, of in Ingezonden mededeeling. Bezint voor dat men begint een Rijwiel te koopen, eerst prijs te vragen bij I. DE JONG. van af 60 gulden verkrijgbaar. Beleefd aanbevelend, den vroegeren lichaams- of zielstoestand van den militair, wanneer die ziekten of» ge breken zijn ontstaan, tot uiting gekomen of verergerd, mede door inwerking van bijzon dere, zeer nadeelige invloeden, waaraan de belanghebbende, in verband met de uitoefe ning van den dienst is blootgesteld geweest; d. een en ander voorzoover de verwonding of verminking, ziekten of gebreken zijn ont staan, tot uiting gekomen of verergerd ge durende den dienst bij de landmacht hier te lande of by de zeemacht en te dier zake nog geen pensioen werd toegekend en mits de toestand van den belanghebbende tengevol ge van deze verwonding, verminking, ziek ten of gebreken bij ontslag blijkt eene inva liditeit te veroorzaken van ten minste tien procent; e. ter zake van ongeschiktheid voor de waarneming van den dienst uit hoofde van verwonding .verminking, ziekten of gebre ken, ontstaan door andere oorzaken dan on der 2o. vermeld, mits de ongeschiktheid niet het gevolg zij van eigen moedwillige han delingen of ongeregeld gedrag en de be langhebbende ten minste vijf jaren werke- lijken dienst hebbe; 4e. na een werkelijken dienst van ten min ste vijf jaren, wanneer de militair ontsla gen is: a. omdat hij den leeftijd van vijftig jaren had bereikt of overschreden en geacht werd, in verband met zijn leeftijd voor de waar neming van den dienst niet meer ten volle geschikt te zijn; b. wegens de opheffing van zijne betrek king of wegens eene nieuwe organisatie van het wapen of dienstvak waartoe hij behoort; c. ter zake van onbekwaamheid of onge schiktheid om in den verkregen rang of stand bij de landmacht te dienen, voor zoo ver het bepaalde onder 2e, 3e en 4e a. niet toepasselijk is; d. wegens het eindigen van een dienstver band, waarvan de vernieuwing met machti ging van den minister van oorlog, is ge weigerd, mits niet wegens wangedrag, han delingen of gedraging, die de tucht onder mijnen, onzedelijkheid of verregaande nala tigheid in de vervulling der dienstplichten; 5e. na een werkelijken dienst van ten minste: a. twintig jaar voor officieren, met uit zondering van de officieren van gezondheid, militaire apothekers en paardenartsen; b. vijftien jaren voor officieren van ge zondheid, militaire apothekers en paarden artsen, alsmede voor onderofficieren met den rang van sergeant (wachtmeester) of een hoogeren rang; wanneer de belangheb bende op zijn verzoek uit den dienst wordt ontslagen onder de verplichting, nadat ont slag nog, op den voet van het bepaalde bij de „Wet voor het reserve-personeel der landmacht 1905", in den laatstelijk door hem bekleeden rang of in een hoogeren te onzer beschikking te blijven, tot hij, wanneer hij officier is, den leeftijd van vijf-en-vijftig, of wanneer hij onderofficier is, dien van vijftig jaren zal hebben bereikt." Uit het feit, dat het pensioen waarop krachtens artikel 2. recht bestaat, het ka rakter draagt van schadevergoeding, vloeit voort: a. dat het pensioen wordt verleend in de gevallen waarin werkelijk schade is geleden; b. dat het pensioen, dat uit hoofde van de invaliditeit wordt verleend, zal worden ge noten boven en behalve het pensioen waar op ter zake van diensttijd aanspraak mocht bestaan; en c. dat het pensioenbedrag evenredig zal zijn aan den omvang der schade. Door het brengen van meer eenheid in de soldijen en traktementen, het stelsel van periodieke verhoogingen, het zooveel doen lijk afschaffen van allerlei wisselende in komsten, zijn thans de moeilijkheden, voor een bepaalden militair het blijvende inkdhien vast te stellen verminderd. Derhalve bestaan nu geen overwegende bezwaren meer tegen het aanvaarden, ook voor de militaire pen sioenwetgeving, van het stelsel van pen sioenberekening naar het laatstelijk geno ten inkomen, dat ook in de andere pensioen wetten is neergelegd. Alleen inkomsten uit de dienstbetrekking zelve voortspruitende, komen hierbij in aanmerking en dan nog slechts indien zij niet van tijdelijken aard zijn. De pensioensgrondslag zal worden vastgesteld op het totaal der inkomsten over het laatste jaar van dienst. De militaire pen sioenen zullen worden verkregen op 56- of 46-jarigen leeftijd. Het ontwerp heeft het bij langdurigen dienst toe te kennen pensioen vastgesteld op drie vijfden, dus zestig pet. van den pensioensgrondslag. Het pensioen van officieren en militairen beneden dien rang, die een werkelijken dienst hebben van resp. 40 tot 30 jaren, kan worden opgevoerd tot een maximum van 70 pet. van dien grond slag. Het maximum-pensioen zal niet boven 4000 mogen gaan. Daartegenover is, ten einde te voorkomen, dat sommige pensioe nen op te lage bedragen zouden moeten wor den vastgesteld, als minimum-grondslag een bedrag gesteld van 1700 voor officieren en van 700 voor militairen beneden dien rang. Voor hen beloopt het volle pensioen dus ten minste resp. f 1020 en 420. De regeling van pensioenen van de nage laten betrekkingen van militairen, die ten gevolge van dienstverrichtingen of omstan digheden, die zich bij de uitoefening van den dienst hebben voorgedaan, zijn overleden. Ook hier ontstaat een recht tengevolge van schade, die door de uitoefening van den mi litairen dienst is toegebracht. Die pensioe nen dragen dus het karakter van schadever goeding. Het pensioen zal niet steeds 60 pet. van het loonbedragen, doch naar gelang van het aantal der pensioengerechtigden, zich kunnen bewegen tusschen 20 pet. en 70 pet. Het recht op pensioen is beperkt tot de ge vallen, waarin de militair overlijdt tenge volge van een der oorzaken als in artikel 2, 2o^ onder a. of b. vermeld. Voor de regeling van de pensionneering van herplaatste militairen, die reeds in het genot zijn van militair pensioen, beval zich het stelsel van herpensionneering, waarbij voor de vaststelling van het pensioen de dienstinterruptie buiten beschouwing wordt gelaten, als vanzelf aan. Bij de voorgestelde regeling wordt nu by de bepaling van het recht op pensioen de geheele diensttijd, dus ook die, welke reeds met pensioen of gagement is vergolden, in berekening gebracht. Het beroep tegen een genomen beslissing nopens pensioen zal worden behandeld door den Centralen Raad van Beroep. Wat de financieele lasten betreft, welke de staat op zich neemt, wanneer de pensioenen worden berekend volgens het wetsvoorstel, in ronde cyt'ers zijn die, voorzoover de land macht betreft, voor te stellen door een kapitaal van f65.500.000 in eens of door annuïteiten van 14.600.000. Aan de toelichting van de artikelen van het ontwerp-Pensioenwet voor de Zeemacht, wordt o.a. nog het volgende ontleend De leeftyd waarop een militair van de zeemacht, die niet meer ten volle voor de waarneming van den dienst geschikt wordt geacht, met recht op pensioen kan worden ontslagen, is evenals by de bestaande wet (art. 2, onder 4o) op vyt'tig jaar gehandhaafd. De leertyd, welke in de bestaande wet was gesteld om pensioen wegens langdurigen dienst te kunnen aanvragen, is, evenals bij de land macht, niet overgenomen. Zoodra dus recht op pensioen wegens langdurigen dienst be staat, zal de belanghebbende van dit recht kunnen gebruik maken. Er ,wordt geen vol doende grond aanwezig geacht om, zooals thans, dit recht vóór het bereiken van een bepaalden leeftyd alleen te doen gelden ten aanzien van hen wier ontslag wenschelyk wordt geacht. De tijd, op non-activiteit doorgebracht, welke tot dusver als diensttijd gold is in het wets ontwerp slechts medegerekend, wauneer de non-activiteit korter dan een jaar onafge broken heeft geduurd. De vroeger bij de zee macht vaak voorkomende perioden van non activiteit, omdat op een bepaald oogenblik voor den betrokkene geen emplooi was, zijn thans vervangen door perioden van „ter be schikkingstelling". Eigenlyke non-activiteit wordt nog slechts verleend op verzoek of wegens ziekte. Evenmin als by de bestaande wet wordt er aanleiding gevonden om voor het personeel van de zeemacht den tijd van heen- en terug reis buiten de keerkringen bij uitzending naar de koloniën enz., dubbel te doen tellen. Voorde zeemacht moest eene andere omschrij ving van hetgeen onder pensioengrondslag moet worden verstaan, worden gekozen dan voor het personeel der landmacht. Immers kan het personeel der zeemacht, afhankelijk van de plaatsing, verschillend traktement ofsoldy genieten, bijv. bij plaatsing aan boord, by plaatsing aan wai, bij verblyf in de koloniën en non-activiteit. Verhooging van de bestaande toelagen voor dienst binnen de keerkringen komt, met het oog op de aanmerkelijke stijging welke de pensioen bedragen tengevolge van de voorge stelde bepalingen zullen ondergaan, onnoodig voor. De herziening geschiedt ten aanzien van pensioenen, waarop in het tijdvak tusschen 1 Januari 1918 en 1 Januari 1920 recht is verkregen, evenals is voorgeschreven in de ontwerp-Pensioenwet voor de landmacht. In ronde cyfers is, voor zoover de zeemacht betreft, de totale last der nieuwe Pensioenwet, met inachtneming van de in 1918 en 1919 toegekende herziene pensioenen, voor te stellen door een kapitaal van 86,500,000 of door twintig annuïteiten van rond 6,000.000 gulden. Nadere bepalingen, de Landmacht betref fende, worden in ons nr. van Dinsdag opge nomen. BUITENLAND. DUITSCHLAND. Naar uit Berlijn aan het „Hbl." gemeld wordt, trachtte president Fehrenbach, die naar men weet, aangezocht was voor het Rijkskanselierschap met dr. Heinze van de Duitsche volkspartij, die hem voorstelde een coalitie uit de Duitsche volkspartij, het Centrum en de Democratie te vormen, en de sociaal-democraten te bewegen het uit deze partijen gevormde nieuwe kabinet in den Rijksdag haar vertrouwen uit te spreken. In den laten namiddag begaven zich Fehrenbach, dr. Trimborn, dr. Petersen, Haussmann, Herman Muller en Loebe naar Rijkspresident Ebert, nadat Loebe en Feh renbach samen hadden geconfereerd. Intusschen was de democratische fractie in een vertrouwelijke vergadering bijeen gekomen. Er werden geen definitieve besluiten ge nomen, maar er bleek zeer wTeinig animo voor een samengaan met de Duitsche Volks partij te bestaan. De sociaal-democraten verklaarden defi nitief dat ze niet aan de Kabinetsvorming zouden deelnemen en dat men verdere po gingen om hen daartoe te bewegen, maar moest staken. Voetbal. Hedenmiddag wordt wederom door een Heldersch elftal een wedstrijd tegen een Zeemacht-elftal ge speeld, aanvangende half drie, terrein Ankerpark. terwijl op het terrein Tuindorp een H. R. C.-élftal een wedstrijd zal spelen tegen de A. J. C„ aanvan gende 3 uur. TexelComb. Helder. Morgen zal een Heider-Combinatie een tegen bezoek brengen aan de Texelsche Sportclub. H. R. C. Bovengenoemde vereeniging speelt a.s. Zondag op het terrein Tuindorp om half drie een vriend schappelijke wedstrijd tegen Batavier I. Dezelfde vereeniging speelt om 12 uur eveneens een wedstrijd tegen W.I.K. en om 10 uur (Anker- park) een wedstrijd tegen een gecomb. Zeemacht elftal. Batavier II naar Vieringen. Batavier II zal morgen een wedstrijd spelen op Vieringen. Amsterdam, 19 Juni. Op de algemeene ver gadering van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, welke gehouden zal worden op Woensdag 23, Donderdag 24, Vrijdag 25 en Zaterdag 26 Juni in het Concertgebouw te Amsterdam, zal een voorstel in behandeling komen van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, luidendeHet bondsbestuur onderzoeke de mogelijkheid van samensmelting met het N. A.S. In de toelichting wordt de meening uit gesproken, dat, ondanks de groote moeilijk heden, die hieraan verbonden zijn, in het belang der geheele arbeidersklasse in elk op zicht en de vakbeweging in het bizonder, gestreefd moet worden naar deze eenheid. Ingezonden mededeeling. AFDEELING KANAALWEG BIJ HET POSTKANTOOR GROOTE VOORRAAD Burgerlijke Stand der gemeente Helder van 17 en 18 Juni. .BEVALLEN: A. M. Ham—Riinielse, d. GEHUWDN. L. Gallé en B. Schepel; H. Baa- nen en C. Schenk; A. Kranenburg en E. Hammer. OVuRLEDEN: Pieter de Bruin, oud 30 jaar; Pieter Kramer, weduwnaar van W. Scheerman. oud 82 jaar. MARINEBERICHTEN. Stafmuziek Kon. Marine. Naar wij vernemen, zal de Stafmuziek der Ko ninklijke Marine alhier, onder leiding van den Directeur A. L. Haazebroek, op den 17en Juli a.s. op 's-Gravenhage worden gedirigeerd, teneinde aldaar een concert te geven, waarvan de baten bestemd zijn voor de betrekkingen van de geval len slachtoffers tijdens de mobilisatie en voor het op te richten Marinemonument. Met den löden Juli wordt de officier-machinist 3e kl. T. Talboo geplaatst bij den onderzeedienst te Villemsoord. De bevolen ter beschikkingstelling op 16 Juni van den luitenant ter zee le kl. C. Meijer is inge trokken. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der zeemacht: Op 21 Juni: sergeant-vliegtuigmaker C. Nijbak ker van Vliegkamp Schellingwoude naar Vlieg kamp Kooij. Loodswezen. Bij Kon. Besl. van 15 dezer is: lo. met ingang van 1 Juli, de adjunct-commis saris van het loodswezen, de betonning, bebake- ning en verlichting te Maassluis P. C. van Diest in gelijke betrekking overgeplaatst naar Rotter dam; 2o. benoemd tot tijdelijk adjunct-commissaris van het loodswezen, de betonning, bebakeniug en verlichting te Maassluis de heer C. Vermeulen, lste stuurman ter koopvaardij. MARKTBERICHTEN. Broek op Langendijk, 18 Juni. Schot6che muizen f7.90—14.60; schoolmeesters 11.7014.70; drielingen 2.707.60; kleine 1.70 —2.10 per 100 K.G.; boswortelen 6.50—10.20 per 100 bos. LEGERBERICHTEN. Eisehen voor sergeant-majoor. Door den Insp. der Inf. is bepaald, dat, wanneer eene voordracht tot plaatsing op de bevorderings- lijst voor sergeant-majoor-administrateur wordt ingediend, de betrokken Korpscommandant daarop uitdrukkelijk moet verklaren, dat de candidaat geheel berekend is voor de vervulling van deze administratieve functie. De overtuiging daarvan kan de Korpscommandant putten uit de wijze, waarop een candidaat de administratie voert over eene Compagnie, door deze tot een maximumtijd van een vol kwartaal met de zelfstandige admini stratie te belasten. Dit moet dan geschieden vóór het indienen der voordracht. Heeft de Korpscommandant echter eerder de overtuiging der volle geschiktheid, dan kan dade lijk eene voordracht tot plaatsing op de lijst wor den ingediend en is het z.g. „proefdienen" dus niet een vol kwartaal noodig. Met ingang van 16 Juni 1920 bevorderd tot kor poraal bij het 21e reg. inf., de hierna vermelde mil.-soldaten: S. Muizelaar, S. Gaastra, H. van der Wal, F. Pasveer, A. Brouwer, A. Mollema, J. de Lang en G. N. van Leyden, allen van het le Bat. van het Korps. Bij besch. van den Min. v. Oorlog is aan den sergeant H. Bender, van het 21e reg. inf. te Den Helder, op verzoek, vervroegd ontslag uit den mi litairen dienst verleend. STOOMV AARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Bintang, thuisr., vertr. 14 Juni v. Port Said. Kangean, v. Java n. Hamburg, arr. 16 Juni te Cadix. Vondel, uitr., vertr. 16 Juni v. Southampton. Pinses Juliana, thuisr., pass. 17 Juni Pantellaria. Bawean arr. 16 Juni v. Bombay te Batavia. Borneo arr. 16 Juni v. A'dam te Norfolk. Jan Pietersz. Coen, v. A'dam n. Java, arr. 15 Juni te Sabang. Kon. Hollandsche Lloyd. Hollandia arr, 17 Juni v. Buenos Ayres te A'dam. Frisia, thuisr., pass. 13 Juni Fernando Noronha. Kennemerland, uitr., vertr. 15 Juni v. Pernambuco. Gelria, thuisr., vertr. 14 Juni v. Santos en 15 Juni v. Rio Janeiro. Rotterdamsche Lloyd. Djambi. uitr., vertr. 16 Juni v. Suez. Gorontalo, thuisr., pass. 16 Juni Gibraltar. Samarinda. thuisr., vertr. 16 Juni v. Marseille. Tosari, uitr., arr. 16 Juni te Lissabon. Jacatra vertr.. 16 Juni v. Adelaide n. Batavia. Ternate arr. 17 Juni v. Batavia te R'dam. HollandAmerika Lijn. Sloterdijk arr. 15 Juni v. Callao te Antofagasta. Zuiderdijk vertr. 17 Juni v. R'dam n. Wilmington. Andijk, v. R'dam n. Baltimore, arr. 17 Juni te N.- York. Kon. West-Indische Maildienst. Oranje Nassau vertr. 13 Juni v. Barbados n. Tri- nidad. Almelo, v. Caleta Coloso n. A'dam, pass. 18 Juni Dungeness. Baarn vertr. 18 Juni v. Hamburg n. O.-Azië. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Eurybates, v. Java n. A'dam, pass. 16 Juni Praw- lepoint. - 1 Tantalus, v. Batavia n. A'dam, pass. 16 Juni Gi braltar. Tjikembang, v. Java n. San Fransisco, vertr. 13 Juni v. Nagasaki. Java Pacific Lijn. Teiresias, v. Japan n. A'dam, vertr. 16 Juni v. Singapore. Bondowoso, v. San Fransisco n. Java, arr. 15 Juni te Singapore. Haven te Nieuwediep. 17 Juni: Vertrokken het Fransche oorlogsvaartuig Cfuen- tin Roosevelt. Vertrokken van Huil naar Harlingen het Eng. s.s. Auricula. 18 Juni Aangekomen van Londen en vertrokken naar Hariingen het Eng. s.s. Tern. VISSCHER1J BERICHTEN. 17 Juni. Aangebracht door 27 korders: 220 ton gen p. stuk 0.60; 970 middeltougen p. stuk 0.40 a 0.45; 2190 kleiue tongen p. stuk ƒ0.12 a 0.15; 45 tarbotten p. stuk 2.50 k 4; 30 kisten zetschol n. kist ƒ8 a 11; 88 kisten kleine «ehol p. kist ƒ6 a 10; 44 kisten schar p. kist 4 a 5; 22 kisten pie termannen p. kist'8 a 10; door roggevisschers 310 roggen stuk 0.45 k 0.50; door geepvis- schers100 taf geep p. tal 5.50 a 8.90. 18 Juni. Door 26 korders: 280 tongen p. stuk 0.65 a 0.70; 1030 middeltongen p. stuk f 0.40 èi 0.45; 2380 kleine tongen p. stuk f 0.12 a 0.15; 35 tarbotten p. stuk ƒ354; 20 kisten zetschol p. kist 9 k 13; 98 kisten kleine schol p. kist ƒ4.50 a 9; 46 kisten schar p. kist ƒ4 5 5: 18 kisten pieter mannen en poonen n. kist 8 a 9; door roggevis schers: 200 roggen p. stuk ƒ0.40 a 0.45; door geep- visschers65 tal geep p. tal 4 a 6.70. Ingezonden mededeeling. Verkrijgbaar by: 3

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 3