NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Abonnements- Eerste Blad. vóór 15 Juli GOEDKOOP RËÏZÈN PER BOOT. No. 5265 DONDERDAG 1 JULI 1920 48e JAARGANG Aan onze lezers buiten de gemeente doen wij het verzoek de abonnementsgelden over het derde kwartaal ten bedrage van f 1.70 over te maken per postwissel. Na dien datum wordt daarover met 10 ct. verhooging beschikt. Over de abonnementsgelden in de stad wordt dezer dagen per looper beschikt. BUITENLAND. De Dultsche afgevaardigde naar Spa. 1 DUITSCHLAND. De sociaal-democraten en de regeering. Levensmiddelenonlusten. POLEN. Dultschera door Polen gefusilleerd. FEUILLETON. door JESSIE DOUGLAS KERRUISH, voor Nederland bewerkt door L. ALETRINO. „Gegroet, mijn broeders en vrienden die ITALIË. De anarchistische actie. ENGELAND. De gevangenneming van generaal Lucas. Lugubere bedreiging. Geen scheepsramp op de Newa? BINNENLAND. De Lageronderwtyswet De drooglegging der Zuiderzee. De „Noord-Brabant" opleidingsschip voor ter beschikking van de regeering gestelde Jongens. 4 maal per week van beide zijden, informaties: „ESONA", Binnenhaven 2a. Vreege aardappelen. Dienst- en rusttijden spoorwegpersoneel. PLAATSELIJK NIEUWS. Kermis! (Wordt vervolgd). Uitsluiting ln de Bouwvakken. COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: HelderBche Ct per 8 mud. 1.50, franco p. post 1.70. Bultenl. 2.50 l "0AV'"a65105 Modeblad 8 „0.95, 1.05. „1.30 i-ioaso nummers der Courant 4 ct Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 60 Post-Girorekeniu® No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel(ealjard). Ingez. meded. (kolombr. als redact tekst) 60 ct. Kleine adv. («evr., te koop, te buur) v. 11 re®. 50 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bew.-ex. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. m. 10% papierduurtetoeel. Het „Berliiier Tageblatt" deelt mede, dat de directeur van de rechtsafdeeling van het ministerie van buitenlandsche zaken, Ge- heimrSt von Simson, met den minister van (buitenlandsche zaken Simons, naar Spa zal gaan. Deze beiden hebben het vredesverdrag tot in de bijzonderheden bestudeerd. Dus Duitschland zal in Spa goed vertegenwoor digd zijn. Berlijn, 30 Juni. Het bericht, dat de meer- derheidssocialiöten in den Rijksdag hun toe stemming zullen geven aan het regeeringspro- gram, wordt bevestigd. Men deelt mee, dat de regeeringa-partyen in den Rijksdag een voorstei zullen indienen, waarin zij d# regeering ver zoeken te regeeren in, den geest van het ont wikkelde program. De sociaal-democraten zul len voor dit voorstel stemmen. Berlijn, 30 Juni. Uit Würzburg wordt ge meld, dat aldaar ernstige levensmiddelenop stootjes hebben plaats gehad. Voor het stadhuis verzamelden zich een volks menigte van vele duizenden. Het gebouw werd door rijksweertroepen bezet. Daar de menigte niet voldeed aan het bevel om het plein te ontruimen, gaven de Boldaten vuur, waardoor twee personen gedood en velen gewond werden. De staat van beleg is afgekondigd. Berlijn, 80 Juni Het doodschieten van 17 Duitsch© arbeidersleiders door de Polen op 25 Mei te Graudenz wordt thans door be trouwbare berichten en door mededeelinr gen van Poolsche bladen (bevestigd. De arbeidersleiders waren door de Polen in hechtenis genomen als bewerkers van een te Graudenz aangeplakte proclamatie, waar in de arbeiders werden opgeroepen, ten scherpste te protesteeren tegen de afschei ding van Oost- en West-Pruisen en de even tueel© toewijzing daarvan aan Polen. Om dezelfde reden werden nog andere Dultsche arbeidersleiders eveneens in hech tenis genomen en naar Warschau gebracht; aangaande htm lot is nog niets bekend. Aan een Wolff-beridtot ontleenen wij nog, dat van de 17 slachtoffers 16 tot de onafhan- kelijken en één tot de meerderheidssocialis ten behoorden. 47) „Bij het hoofd en het buis van Mar Simeon en bij het evangelie: na gisteravond hebben mijn oogen de Khanoum niet meer aan schouwd!" verzekerde de Rapis naar waar heid. „Allah 'r Rahim! Een Frankische dame 'tffleen in de wildernis! Ik stel u drie van mijn mijn mannen, die deze streek kennen, ter beschikking, Effendi; als ik geen last had onmiddellijk na het volvoeren van mijn op dracht hier, naar Bitfa terug te keeren, zou Ik u zelf ook vergezellen. Youssouf, Ai rat en Begtash, gij gaat met den Effendi mede, en zoodra de dam© gevonden is, keert ge naar Kochma terug, Effendi, Inshallah, ge zult uw dochter vinden, veilig en behouden I" Zij namen afscheidhet hoefgetrappel stierf weg toen Papa en de zijnen opnieuw op weg gingen, en het onderbroken uitvaart- proces werd verder aan mij voltrokken. Opnieuw ging mijn gevangenis de hoogte In; het koor hief den onuitsprekelijk eentoni- gen grafzang aan. Het was, voor zoover ik door de spleten kon zien, een grijze, grauwe dag; een paar regendroppels vielen met hol len klank op het deksel. Uit Rome werd Dinsdag gemeldHet „arbeidsbureau" heeft de algemeene staking afgekondigd. De stad is kalm. Het is heden een vacantie- dag wegens het feest van 8t. Pleter. In verschillende streken duren de anarchis tische onlusten voort. Te Peasar(?) ontwapenden anarchisten de wachts voor de kruitfabriek. Zij poogden de artilleriekazernes te vermeesteren, maar de karabiniers sloegen de aanvallers terug, doodden één en wondden twee hunner. In de provincie Acerata (Basilicata?) is de algemeene staking afgekondigd. Te Anoona is thans alles rustig. Bij een botsing tussohen karabiniers en anarchisten te Terni werden vele personen gewond, waaronder vier doodelijk. Vliegtuigen nemen deel aan het zoeken naar generaal Lucas, dien de Sinn Feiners Zaterdag hebben overvallen en gevangen ge nomen. De generaal is nog niet gevonden. Soldaten hebben te Femroy een aantal win kels vernield uit woede ovet het gebeurde. Eenigen tijd geleden maakten we melding van onder de doodgravers en aansprekers te Londen heerschende ontevredenheid, welke ewllicht op een staking zou kunnen uitloo- pen. Het schijnt er nu van te zullen komen. De mannen hebben over al dan niet sta ken gestemd en bij het openen der stembus is gebleken dat een overweldigende meer derheid voor een onmiddellijke staking is. Woensdagavond zouden de bestuursleden van de British Funeral Warkers Associa- tion vergaderen om te bepalen wanneer de staking zal uitbreken. Bij de staking zouden 1800 man betrokken zijn. Het gaat om loonsverhooging. De mannen eischen 12 shilling meer loon. Een particulier telegram aan „Politiken" (Kopenhagen) meldt, dat het bericht van den ondergang van het 8000 ton metende bolsje wistische stoomschip met krijgsgevangenen op de Newa slechts op geruchten berust. Het bericht wordt sterk in twijfel getrokken en naar er gezegd wordt, moet het in de Russi sche pers al tegengesproken zijn. KORTE BERICHTEN. De internationale financieele conferentie te Brussel is op 23 Juli bepaald. De Tweede Kamer heeft gistermiddag de Lageronderwijswet aangenomen met 75 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de hoeren Kolthek, Visser v. LJzendoorn en v. Raveateyn. In tegenwoordigheid van de autoriteiten der Zuiderzeewerken is Dinsdag, voonn. half 12 de eerste bak met grond tot beteugeling van het Amsteldiep gestort. Dit eerste werk trok van den wal veel belangstelling. Op een bij de Tweede Kamer ingekomen wetsontwerp tot verhooging der begrooting van justitie met ruim 4 miliioen wordt o. a. 800.000 aangevraagd voor den aankoop en inrichting van een opleidingsschip in het bij zonder voor ter beschikking van de Regee ring gestelde jongens. Van de twee door den Minister van Marine slapen!" lamenteerde de eene helft van het koor, die de ziel van de ontslapene voorstelde. „Open de deur, dat ik kan binnentreden en uw rijen kan aanschouwen." En de andere helft, verbeeldende de dooden in het hiernamaals: „Kom, treed binnen en zie hoewelen groo- ten hier slapen en tot stof vergaan zijn! Kom, treed binnen en zie, o kind des doods, het zaad van Adam; zie, en aanschouw wat uw soort geworden is! Kom, treed binnen en zie den overvloed van beenderen! Het gebeente van den koning is niet gescheiden van dat der knechten. Kom, treed binnen en zie tot welk bederf wij zijn overgegaan." En luide klonk dan het slotkoor trium- f eerend: „Wacht den Heer, die zal komen, om u op waarts te leiden aan zijn rechterhand." Bij het wegsterven van deze geruststellende verzekering, werd mijn gevangenis bij het open graf neergezet. De toestand begon kritiek te worden. De wind blies snijdend door de spleten; de regen begon door te lekken en mijn hulsel te door- weeken. Dat ik niet dol werd van angst, had ik alleen te danken aan het feit, dat ik opge voed was in een land van fatalisme en Allah. Zou het den priester gelukken, den dienst zoo lang te rekken, dat het den Turken begon te vervelen? En als hij daarin slaagde, hoe zou ik dan uit de kist komen? Zou ik het eigenlijk nog wel lang kunnen uithouden? En verbeeld je, dat hjj het geduld der soldaten niet kon uitputten ja, dan zag het er hoogst bedenkelijk voor mij uit, dan was de toestand hopeloos gelijk de woestijn: La Siwa Hu. Slechts een wonder der Voorzienigheid kon redding brengen, concludeerde ik, en toen ik zoover was, verscheen de Voorzienigheid ten Ingezonden mededeellng. aangeboden schepen is Hr. Ms. Pamtserdek- schip „Noord-Brabant" voor het aangegeven doel geschikt bevonden. Het ligt in de bedoe ling het opleidingsschip ligplaats te geven langs eene drukke vaart van in- en uitgaande schepen, zoodat de opvoedelingen voortdu rend zeeschepen zien en zij zelf gezien wor den en hunne aanwezigheid een vanzelf groeiend bestaansrecht krijgt in den kring der zeevarenden. Het zal plaats bieden voor 160 jongens. Het personeel zal althand in hoofdzaak uit zee lieden bestaan. De opleiding is gedacht als een tweejarige, voornamelijk gericht op het vormen van ma trozen en adspirant-kwartiermeeeters ter koopvaardij. Voor de zeer begaafden zal eene voortzettingsklasse den weg tot hoogere ran gen kunnen openen. ƒ89.485 wordt aangevraagd voor de uit voering van de plannen in verband met de toepassing der wet op de voorwaardelijke ver oordeeling. De toepassing behoeft aanzienlijke verbe tering, opdat zij billijk, gelijkmatig en doel treffend worde. Daartoe zal met benutting van de hulp der reclasseerings-instellingen zooveel doenlijk aan alle parketten een com missie van advies inzake strafteepasing wor den ingesteld. Bij de aangevraagde bedragen is gerekend op de kosten van huisvesting, inrichting en administratieven dienst van 23 oommissiën en op de kosten van aanstelling van 17 amb tenaren. De N. U. M. brengt op verzoek van den Minister van Landbouw ter kennis, dat zü, in verband met de hooge prijzen van vroege aard appelen, van 80 Juni 1920 af tot nader aan kondiging geen nieuwe vergunning voor den uitvoer van vroege aardappen zal endosseeren. De nog in het bezit van geëndosseerden zijnde uitvoervergunningen kunnen binnen den daar op aangegeven goidigaeidsduur worden ge bruikt. De directies der Nederlandsohe Spoorwe gen hebben opdracht gegeven, dat voor nie mand van het personeel de wekelijksche rustdag mag worden ingetrokken en dat ten spoedigste de nieuwe voorschriften omtrent de dienst- en rusttijden voor het personeel zijn in te voeren. Zondagsdienst Posterijen en Telegrafie. Ten vervolge op de beantwoording van vragen van den heer Teenstra inzake beperking van den dienst der posterijen, telegrafie en telefonie op Zondag legt de Minister van Waterstaat twee star ten over, t. w.: lo. een overzicht van het aantal op een wille- keurigen Zondag bestelde poststukken in eenige plaatsen van uiteenloopend verkeer, van het aantal bestellers, dat aan de uitvoering der bestelling moest deelnemen, en van het bedrag der kosten. welke bij een eventueele opheffing op Zondag zul len komen te vervallen: 2o. een overzicht van het aantal op dien dag in dezelfde plaatsen, alsmede te Amsterdam, Rot terdam en 's-Gravenhage bestelde en ter verzen ding aangeboden telegrammen. Uit de gehouden opnemingen blijkt duidelijk, dat de hoeveelheid correspondentie (dagbladen inbegrepen), die op Zondag moet worden besteld, zóó gering is, dat de daaraan verbonden hooge per soneelsuitgaven niet verantwoord kunnen heeteo. Op dien grond is de Minister van oordeel, dat, zooals bereids bij de mondelinge behandeling van de regeling van de inkomsten en uitgaven van de P.. T. en T. voor 1920 werd te kennen gegeven, op kleinere plaatsen en ten plattenlande de bestel dienst van poststukken kan worden opgeheven, mits dan aldaar op Zondag kosteloos gelegenheid wordt geboden deze stukken aan bet post- of hulp kantoor af te halen. Voorts deelt de Minister mede, dat, waar op Zondag te Amsterdam slechts pijn. 5%, te Rotter dam pl.m. 8% en te 's-Gravenhage nog geen 3% van de aangekomen aangeteekende stukken worden tooneele met het 'geknetter van éen groot aantal geweren, die op grooten afstand wer den afgevuurd. Op hetzelfde oogenblik drong een kogel een der hoeken van de kist 'binnen, rakelings langs mij heen; een stem vlak bij mij uitte een kreet van pijn; er werd alarm ge schreeuwd; toen vernam ik het geluid van menschen die in alle haast vluchtten, en de stem van den bimbashi, die zijn mannen sa menriep. Een oogenblik dacht ik, dat de Turken zon der eenige aanleiding een slachting begonnen waren, maar de echo's van een spottend „Hon-ha! Hon-ha-a-al" in de verte, geniaizen mij spoedig van die dwaling. Het geschreeuw kwam nader en nader, en zwol aan tot een hoongehuil; de grond om mij daverde van paardengetrappeL Toen gingen plotseling de triumfkreten in een geroep van verwondering over; pistolen werden hier en daar afge vuurd; ik hoorde eenige snelle, Turksche commando's; een twintigtal geweren brand den in regelmatig salvo los, toen was het, of alle duivelen der hel waren losgebroken. Het was mij duidelijk wat er gebeurd waa De Turken, die onder de beschutting van de boomen en de grafsteenen lagen te rusten, waren onzichtbaar geweest voor een troep Koerden, die den weg boven het dorp af kwa men rijden. De begrafenis echter, had de aan dacht getrokken van mijn stamgenooten, en voor de aardigheid hadden deze, zonder eenige aanleiding, hun geweren op de dicht opeen gepakte massa afgevuurd, om daarna de helling af te rijden. Hun verrassing, toen de soldaten uit de hinderlaag te voorschijn kwamen, moet wel buitengewoon groot ge weest zijn. Een Koerd zal, wanneer hij het vermijden kan, nooit een schermutseling met afgehaald, de meeuing van de K. v. K. In deze plaatsen is gevraagd omtrent een ev. beperking van de uitreiking van aangeteekende stukken op Zondag tot die, van welke expresse-bestelling ie verlangd. Hoewel van de drie colleges alleen dat te Rot terdam tegen bedoelden maatregel bezwaar heeft femaakt, is nochtans voorloopig van het invoeren aarvan afgezien. Wat den telegraafdienst betreft, zijn geen andere beperkingen te verwachten dan de afschaffing op Zondagen van stadstelegrammen (feitelijk niet anders dan door den telegraafdienst te verrichten boodschappen) en in het binnenlands verkeer van felicitatietelegrammen, met welker afschaffing uiteraard geen cultureele belangen zijn gemoeid. Blijkens een opneming over één Zondag in Mei zon de telegraafdienst door zulk een beperking zeer worden verlicht. Uit de opgaaf blijkt, dat het aantal sporttele- grammen zeer gering is en dus behoud daarvan geen bezwaar kan ontmoeten. Landsverdediging en Zuiderzeewerken. Ingediend la een wetsontwerp, houdende maat regelen en werken noodig tot voorziening in de belangen van de landsverdediging in verband met de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee, welke uit den aard der zaak in het ontwerp slechts in groote lijnen zijn aangegeven. In verband met de onzekerheid der internationale verhoudingen, is de uitvoering van de zuiver militaire werken tot een zoover mogelijk verwijderd tijdstip uitge steld. Alvorens bovendien met de uitvoering wordt aangevangen, zullen de noodige gelden bij de be grotingswetten voor het Zuiderzeefonds toege staan moeten worden. De beoogde maatregelen en werken zullen tot het volgende worden bepaald j 1. aanleg van eenvoudige duurzame versterkingen tot verdediging van den afsluitdijk (van de Noord- Hollandsche kust dor het Amsteldiep naar het eil. Wieringen en van dit eiland naar de Frieeche kust bij Piaam) en tot bescherming van de in dien dijk te bouwen sluizen; 2. voorzieningen aan den af sluitdijk en de daarin gelegen werken, teneinde daarop snel en voor het gezicht uit zee gedekt troepen, voertuigen en geschut te kunnen ver plaatsen of te kunnen opstellen;, 3. voorzieningen aan de in den afsluitdijk te bouwen uitwaterings- en schutsluizen; 4, voorzieningen, teneinde het voor de bestaande duurzame verdedigingsstellin- fen benoodigde inundatiewater, voorzoover dat tot usverre aan-de Zuiderzee ontleend moet worden, te kunnen betrekken uit de Noordzee bij IJmuiden. De kosten van de onder 1. bedoelde militaire wer ken, met inbegrip der bewapening, worden, volgens de thans geldende prijzen geraamd op rond 12 miliioen. De overige kosten konden nog niet be trouwbaar geraamd worden. De Haagsche tramquaestie. De directeur van de Haagsche Tramweg Maat schappij heeft Dinsdagochtend het volgende tele gram ontvangen van het hoofdbestuur der Neder- landsche Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel „Onze hedennacht door 1000 man personeel uwer maatschappij bezochte vergadering droeg ons op u mede te deelon, dat, wanneer Zaterdagavond 8 uur -geen gunstig antwoord op ons op 17 October 1919 gedane verzoek betreffende een verbeterde loonregeling voor uw personeel aan ons bestuur is medegedeeld, de staking bij uwe maatschappij op Zondag 4 Juli 1920 zal worden geproclameerd. Schriftelijke bevestiging volgt." Korte Berichten. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft met 21 tegen 20 stemmen de voordracht om het aantal ge meentelijke vi8chwinkels van elf op vijf-en-twintig te brengen, verworpen. De eisch tegen den beklaagde ln het brandstich- tingsproces van den Wijnhuistoren te Zutphen is twaalf jaar gevangenisstraf. Voor het eerst na vijf Jaren krijgen we hier weder een ouderwetsehe kermis. De laat ste had plaats in de eerste week van Juli 1914, en kort daarna brak de oorlog uit, die sindsdien in de meeste plaatsen de kermissen deed verbannen. We hadden gedacht, dat we er voor goed af zouden zijn, dat dit vermaak voor onze stad tot het verleden zou hebben behoord, maar de gemeenteraad, niet onge voelig voor het buitenkansje in den vorm van eenige duizenden guldens aan staangelden, be- sloot wederinvoering. Toen kwam het voor- stel-Schoeffelenberger om den verkoop van sterken drank te verbieden, dat aangenomen werd en zoo is deze eerste kermis na den vrede een droge" kermis. Zoo heel erg droog fs zij echter niet, want er mag van al les geschonken worden, behalve sterken drank. militairen wagen. Het ongewapende volk vlurihtte en zocht zich te verbergen; het was een leven als een oordeel, te midden waarvan ik zelf lag. Een korten, maar vreeselijken tijd woedde de slag, en ieder oogenblik kon mijn laatste zijn, want mannen en paarden stampten en vielen op de doodkist, en het is mij nog een raadsel, hoe de wanden daarvan niet bezwe ken. Weer de Voorzienigheid, zal ik maar denken. Een vuren, een stampen, een gillen van gewonden, waaraan geen einde scheen te zullen komen. In werkelijkheid waren het slechts enkele minuten; mij scheen het een eeuwigheid toe. Eindelijk nam het krijgsru moer af het scheen zich te verplaatsen; in ieder geval werd het zwakker. Een doffe angst maakte zich van mij mees ter, en ik wilde mijn gevangenis verbreken. De spijkers, die er tweemaal uitgehaald en twee keer weer ingeslagen waren, zaten wel niet erg vast, maar toch was ik niet in staat het deksel los te wringen: de koude en het lijkkleed bemoeilijkten mij in mijn bewegin gen. Ik was een vreeselijken angst ten prooi, dollen blinden angst, het was erger dan La Siwa Hu. Stemmen naderden; als ik gekund had, was ik opgesprongen van vreugde: het waren twee Chaldeeërs, die terug gekeerd waren van het gevecht. „Neemt gij het andere einde, Ishu," beval de kasja. „Wij zullen de kist naar den grafkelder brengen ze mochten weer eens hierheen komen." Dat was voor eventueele luisteraars be stemd, en fluisterend liet hij er op volgen: „Khanoum! Hoort gij mij? Het uur uwer ver lossing is aangebroken!" Wjjn, bier, etc is niet verboden. Het is een con cessie aan den geest des tjjds, die in andere plaatsen allerwege gunstige uitkomsten op leverde, en, al zullen er ook hier wel over treders worden gevonden- wie het om het drinken zelf te doen is, kan dat clandestien immers nog wel- wjj gelooven, dat veel van het ruwe en stuitende van de Hollandsche kermissen met jenever zal verdwijnen, en zjj daardoor op hooger peil zullen komen te staan. En wij wenschen onzen lezers van harte een vroolijke, gezellige kermis toe. Die voorbereidende dagen van de kermis zijn uitteraard voor de jeugd een onafgebro ken festyn. De binnenkomst van de groote, zwaarbeladen wagens, met twee, soms vier paarden, het afladen van de stukken, het opbouwen van een en ander, de trapsgewijze onthulling van alle toekomstige heerlijkheden, wie onzer herinnert zich niet de heerlijkste oogenblikken uit zijn jeugd? Jongens, die misschien met een kwaad gezicht wegloopen als moeder ze vraagt om een mand waschgoed weg te brengen of bij den kruidenier een bood schap te doen, sjouwen nu met gezichten als roode kooien de zwaarste balken, die ze maar tillen kunnen, van het eene eind der stad naar het andere, en de verrukking ligt op hun snuiten. Kleine meisjes, die niet eens weten wat een kermis eigenlijk is, staren met open mondjes naar al dat wondere, en ze vergeten haar pop geheel en al, Want dat is nog het allerleukste, dat die heele kleine hummels nooit een kermis hebben meegemaakt. Denk eens aan, ze waren misschien een jaar of zoo oud in 1914hoe zouden ze dan weten welke heer- lykheden zoo'n kermis oplevert Hun leventjes zijn nog zoo kort, hun onwetendheid zoo ver rukkelijk, en dit alles is immers geheel nieuw Wat zullen ze straks opzien, als daar de groote Stoomcaroussel van Wolfs staat met zjjn stralende lichtbundels, als daar Benner's aeroplane of Van Djjk's hypodrome gereed staat hen te ontvangen I Hoe kijken Je zich de oogen uit het hoofd bjj al die kramen, schiettenten, krachtmeters, werptenten en hoe ze meer mogen heeten. En dat alles staat over eenige dagen op en om den Kanaalweg, het brandpunt van het kermisgenot. Reeds zjjn de eerste wagens aangekomen; de Schouwburgtent op het Nieuwe Kerkplein is al voor een groot deel opgetrokken. Eiken middag, als de jongens uit school komen, zien ze het al verder opgetrokken en als klissen hangen ze er omheen. Op het Westplein is men van gemeentewege aan hst uitzetten en afpalen; oorspronkelijk was, zooals alle jaren, het Havenplein aangewezen voor Caroussel en enkele andere inrichtingen, maar te elfder ure is dit alles verplaatst naar het thans gedempte en door Hagenbeek bereids geslechte Westplein. Ziehier eene opgaaf van wat er op de kermis te doen- is. Op het Nieuwe Kerkplein komt een Schouwburgtent, waarin de eerste 4 dagen het gezelschap Sluyter, dat in Amsterdam den Plantage-Schouwburg bespeelt, optreedt met het stukPublieke Vrouw. De volgende dagen, dus van Donderdag 8 tot Zondag 11 Juli, treedt in deze tent het gezelschap Nap de la Mar met de klucht Kwatta-soldaten op. In Tivoll komt, van Dinsdag tot Vrijdag, het gezelschap dr. Rooyaards met een serie goede stukken; dit is beslist alles eerste rangswerk. In Casino, treden van Zondag tot en met Diusdag de Bouwmeesters (Louis en zijn zuster) op, even eens met eerste rangsstukken, de tweede helft der week gaat het kermisstuk Oranje Hein, door het gezelschap Solser Hesse. Op tooneel- en variétégebied is er dus ge noeg te doen in de komende week. De eigenlijke kermis telt de volgende ver makelijkheden cake-walk van Vermoten, hyp- podrome Van Dijk, stoomcaroussel Wolfs, aero plane Benner, panopticum Huygens, caroussel D. J. van Dam, luchtschommel J. van Dam, lustige tonnen Tuschmuth, theater Jean Kleyn, ezeltheater Boscou, Minerva Dobber Hefiens. Dit alles op het Westplein. Verder komt op het Westplein ook nog een beignetkraam van Wouters. Op het Molenplein komen: beignetkraam Wouters, schiettent Brantenaar, gebakkraam Gosen, Entosspel Groenteman, fotografie Maas eii wafelkraam van Loggen. Langs den Kanaal- weg komen niet minder dan 59 verschillende kramen, tenten etc. Hieronder zy'n 9 suiker- kramen,' 4 galanterie-, 7 paling-, 10 koek- of nougatkramen voorts gebakkramen, oliebol len-, roomsoesen-, werptenten enz., enz. De komende week znilen de genoegens dus zeer vele en zeer veelzijdige kunnen zijn voor hen, die hun geld hebben bewaard. Bij beschikking van den Minister1 van Landbouw, Nijverheid en Handel werd be noemd tot klerk bij het Rijkslandbouwproef station te Hoorn, den heer E. B. Rlteoo alhier. Tengevolge van 'het niet onderteekenen van het collectief contract door de besturen der modern georganiseerde bouwvakarbei dersbonden, is heden over het geheel© land de uitsluiting begonnen van deze arbeiders. Voor den Helder betreft het een 160-tal arbeid-ers in de bouwvakken; een 40-tal zijn in R.-K. en chr. organisaties en blijven wer ken. Het door de patroons voorgelegde col lectief oontraot is door hen onderteekend voor de timmerlieden en metselaars is daar in vastgelegd een uurloon van 76 cent, voor opperlieden 71 cent. Hedenmorgen trachtten ue uitgesloten ar beiders hun niet uitgesloten kameraden over te halen te staken. Bij een paar daarvan hadden zij succes. Wat de gevolgen van deze uitsluiting zullen zijn voor onze stad, valt nog niet te voorzien; de thans onderhanden zijnde werken zullen vermoedelijk met de 40 aan het werk gebleven arbeiders wel kunnen worden afgemaakt. De aannemers vergaderen heden in Arn hem, teneinde hun verdere houding te be spreken.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1